Export lakens en slopen r ff Katwijk se trawler ramde een Duits schip Lloyd verhoogt premie schepen B.deKONING Isolement kan verlokking van de duivel zijn Ondanks liet weer klagen tongvissers niet TIP VAN BOOTZ Ik geef hem een overhemd in vrolijke cadeau verpakking Treinramp Woensel vooi Spoorwegongevallenraac Russische begroting vol optimistische tendensen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 20 DECEMBER 195? Zeventienjarige alleen op brug TN DE NACHT van 31 augustus, de Katwijkse trawlogger KW 48 Cornelis J- Marinus verstoomde in het Farndeep naar andere visgronden, doemde voor de zeventienjarige roerganger bijna recht vooruit de vissende Duitse trawler Delphin op. Een aanvaring was, ook na enige aanwijzingen van de dienstdoende stuurman, niet te yermijden. Beide schepen liepen zware schade op. De Duitser moest zelfs voor f 50 000 laten repareren. Gister middag is de aanvaring door de Raad voor de Scheepvaart behandeld. Inspecteur J. Mfetz verweet de dienst doende stuurman, een Katwijker, de brug te hebben verlaten om een reden, die niet was verantwoord. Gedurende een kwar tier was de man van de brug weggeble ven. om naar het vistuig aan dek te kijken en het tollet op te roeken. De heer Metr stelde voor rijn getuigschrift van kennis der uitwijkbepalingen voor res maandi in te houden. Verlaten Uit de verklaringen van de Katwijkse schipper hij werd door de heer Metr volledig vrijgesproken van enige schuld aan deze aanvaring en de verklaringen van de dienstdoende stuurman, kwam vast te staan, dat de KW 48 bij goed wee goed zicht op volle kracht verstomende was. De schipper had de wacht 's nachts om twee uur aan de stuurman en de ze ventienjarige roerganger overgedragen. De stuurman besloot een kijkje aan dek te nemen, daar hij meende, dat de strop pen van het vistuig nog overboord hin- Er waren veel schepen In de buurt en een van dexe vissende trawlers, de Delphin bleef ln het kwartier tüds dat de stuurman weg was. gevaarlijk recht op de KW 48 aanhouden. Op de KW 48 berustte echter de verplichting uit te wijken. De roerganger wist niet wat hem te doen stond en toen de stuurman na een bezoek aan het toilet aan dek verscheen, heeft hij hem dan ook dadelijk advies gevraagd. Ik heb geroepen: ga voor 'm over, "ze merkte de stuurman voor de raad op. Het was allemaal al te laat. De schepen kwamen met elkaar ln aanvaring en lie pen flinke schade op. Met een gat boven de waterlijn moest de KW 48 koers zetten naar een Engelse haven. Vond u het verantwoord van de brug af te gaan, wilde een der leden vai raad weten. Och ja, merkte de stuur op, alle schepen waren veraf. Jammer Jammer, dat u onder deze omstandig heden van de brug bent afgegaan, aldus de voorzitter van de raad, mr. Dirkzwager. De wet bepaalt nu eenmaal, dat zich twee mensen op de brug dienen te bevinden. Een ander lid van de raad was van me ning, dat het dubbel onverantwoordelijk was op dat ogenblik de brug te verlaten. Zo'n zeventienjarige jongeman is nog niet rijp voor een oordeel op zee. De heer Metz merkte in de nabeschou wing op, dat de uitwijkpllcht geheel bij Tuinwedstrijd van Ons Belang De uitslagen van de tuinwedstrijd van dc woningbouwvereniging Ons Belang luiden: Grote voortuinen: eerste prijs M. J. Verhagen (beker); tweede prils: S. H. Marck; A. ven Mastricht wed. Sliggers; A. A. de Leng; A. C. Bonarius; C. Streef- land; C. D. den Os; derde prijs: W. v. d. Berg; A. Slngerltng; A. Wendt; Jef van Beek; J. E. van Biezen; J. de Man; Joh. v. d. Bos; vierde prijs: A. Louwrier; H. J. P. Wortman; A. Heetveld; Jac. van der Leek; J. W. Rijsdam; J. G. v. d Pompe; H. de Graaf; Joh. Ober; J. H. v d. Berg; A. v. d. Velden; J. G. Veen; mevr. Kooger, H. Habraken; vijfde prijs: H. J. W. Kwik; J. Kukler; A. Gerritsen; H. Dickhoff; L. Volkers. Kleine achtertuinen: eerste prijs: P Winterkamp (beker); L. J. de Waal; W. Teleng; D. Galjaard; P. G. M. de Winter; tweede prijs: J. P. Crama; J. Dreef; C. Baart; derde prijs: J. Boetekees; H. Kerk vliet; vierde prijs: M. J. Willemse; C. Scheurwater; mevrouw Kaak—Van Gie- zen; J. Gerritsen. Voortuinen: eerste prijs: A. A. de Leng (beker); tweede prijs: mevrouw Van der Volden; derde prijs: Joh. v. d. Leek; Joh. Ober; A. Wendt; Joh. v. d. Bos; vierde prijs: C. Scheurwater; vijfde prijs: Jef van Beek; A. Gerritsen. J. G. Veen; J. Kukler. De uitslag van de potplantenkweek- wedstrijd luidt: tweede prijs: mevrouw Verhagen; derde prijs: dames Verlaan; V. d. Wilk; Winterkamp; V. d. Wijngaard, vierde prijs: dames Florlsson; Baart; V. d. Bos; De Leng; Kaak—Van Giezen; Slig gers; Gijzenij; Wlllemsen; V. d. Linden; Van Mastrigt; Chaudron; Heetfreld; Crama; Petiet; WestbroekSlegtenhorst Zirkzee; vijfde prijs: dames Vijlbrief; Kwik; Eduard; Teleng; Boot; Gerritsen; Ober; De Winter; De Waal; Van den Berg; Streefland; Van der Berg; Van der Vel den; Jansen; Oppelaar; Van Blezen. In verband met het feit, dat geen der inzenders het door de jury vastgestelde puntenaantal bereikte, werd geen eerste prijs toegekend. -Jensen houdt voet bij stuk De Deen Paul Bang-Jensen heeft giste ren geweigerd aan secretaris-generaal Hammerskjöld de geheime lijst te over handigen van de Hongaarse vluchtelingen, die ais getuigen zijn opgetreden voor het verslag van de V.N.-commissic over de Hongaarse opstand. Bang-Jensen, die alt waarnemend secretaris van deze commle- sle optrad, heeft zoals gemeld de getui gen, die ln New York, Rome, Wenen en Genève «iJn ondervraagd, beloofd dat hij de enige persoon soa zlln, die ban namen zou kennen. De voorzitter van de commissi e heeft ffieteren de kweetle met Bang-Jensen besproken, maar hii heeft hem niet weten over te halen. Da andere commissieleden zijn het niet met Bang-Jensen eens. Zij zijn van me ning. dat alle documenten bewaard moe ten worden door de secret» na-generaal. Bang-J de Katwijkse logger berustte. De KW 4 diende uit de buurt te blijven van d vissendè Duitser. Op de Duitse trawler Is men voorldu rend van mening geweest, dat zich, óf niemand op de brug van de Katwijker bevond, óf dat de roerganger dronken was. Het schip zwierde op de vissende Duitser af. Gelukkig, dat hierbij geen mensen zyn omgekomen. Ik noem het een treurige ge schiedenis, deze aanvaring, die de naam van de Nederlandse vissers op dit gebied in diskrediet brengt. De verzekeringsmaatschappij Llyodi heeft vandaag in Londen gemaakt, dat de assurantiepremie op schepen, die dooi de Indonesische wateren varen, dooi sommige verzekeringsmaatschappijen zijn verhoogd krachtens de oorlogsrisicoi Kozlof vervangt Mihail Jasnof Prol Kozlof, lid' van het presidium var het centrale comité der communistische partij van de Sowjetunie is tot premier van de Russische federale republiek be noemd. Hij vervangt Mihail Jasnof. die eerste vice-premier is geworden. De mutatie is geschied op last var presidium van de Opperste Sowjet der Russische federale republiek, die meer dan drie kwart van het gebied der Sow jetunie bestrijkt. (Advertentie) MASTER SHEETS Onze zeer bekende exportkwaliteit lakens en slopen van een Twentse fabriek, die o.a. enkele bekende Nederlandse merken maakt. Wij zijn er ook nu in geslaagd deze kwaliteit voor Speciale verkoop Master Sheets lakens van gegarandeerde kwaliteit, in Amerikaanse verpakking. 1-persoons, 150 breed, glad 6.95 2-persoons, 180 breed, glad8.45 1-persoons, geborduurd 7.45 2-persoons, geborduurd 8.95 Slopen, glad 1.85 Slopen, geborduurd 2.25 Ter kennismaking, zolang de voorraad strekt, bij elk laken een BIJPASSENDE SLOOP voor -.0.25 jj£ Of KONING m fr SLAAT ALUS A Haarl.straat hoek Donkerstecq Prof. dr. S. U. Zuidema (Van een onzer verslaggevers) De Ernst Sillem Hoeve te Lage Vuursche bjj Den Dolder is met jongelui, die in het gewone leven niet tussen de bosse landen wonen. De Bond van chr. boerinnen, boerendochters -meisjes in Nederland en de Chr. jonge boeren- en tuindersb een kaderconferentie georganiseerd. Het programma ziet er het aantal deelnemers is bijzonder groot: een kleine honderd leden hebben de boeren hoeve een paar dagen verwisseld met de Ernst Slllei drie dagen lang gevuld plattelandsvrouwen en ond hebben er nl. samen zeer aanlokkelijk uit en Na de aankomst en de wat schuchtere kennismaking, sprak prof. dr. S. U. Zui dema te Amsterdam de conferentiebe zoekers „Op de man af" toe over aposto laat, isolement, verzuiling en eenheid. Het ambt van apostel bestaat niet meer. Christus was dé Apostel de gezondene van de Vader. Hij heeft zijn discipelen de reld ingestuurd om de mensen tot het geloof te brengen, om de leer te verkon digen en om de christenen opdracht t< geven, deze in de praktijk te brengen. Volgens prof. Zuidema Is het apostolaa met de laatste der apostelen, Paulus, be ëindigd. De apostelen moesten getaigen van Christus die zjj gezien en gehoord hadden, de herders en leraren moeten het geloof verbreiden. „De kerk is ge fundeerd op het apostolisch getuigenis ei Visserij golfjes TTET WEER WAS UITERMATE ongunstig om de Noord en in het Kanaal. vangsten waren daarmee in overeenstemming. Om de Noord boek ten de trawlers en grote loggers dagvangsten van 60 tot 100 manden schel vis en wijting en in het Kanaalgebied moesten de haringloggers tevreden zijn met vangsten van 20 tot 30 kantjes haring per dag. Dan was het in de Ierse Zee heel wat beter. De trawler Claesje Ro 46 presteerde het daar om een dagvangst te boeken van 300 kisten verse haring. De tongvissers moch ten niet klagen. Bij de Pittboei vingen zij 100 tot 200 kilo tong en 15 man den schol per etmaal en bij boei St 3 vingen zij 100 tot 175 kilo tongen en 10 tot 15 manden grote schol per etmaal. De donderdagmarkt werd voorzien van een totale aanvoer van 1500 kisten verse vis. Er waren 500 kisten schelvis, 120 gul en kabeljauw. 100 koolvis, 230 wijting, 80 haring, 60 sardien, 350 diversen.' 30 stokkebit. 5000 kilo tong en 350 stijve kabeljauwen. De trawler Beatrice IJm 72 zorgde nog geheel onverwachte voor 120 schelvis, 100 radio, 160 gul, kabeljauw en koolvis. 200 wijting, 20 diversen en 100 stijve kabel jauwen. De Wiron II kwam aan de markt met 280 schelvis, 80 gul en kabeljauw, 50 wijting, 60 diversen en 250 stijve kabel jauwen. De kleine vaart zorgde weer voor sardien. Deze was opnieuw goed- En vandaag? De Ariadne IJm 18 lost heden 100 kis ten schelvis, 150 radio, 50 gestripte wij ting, 30 diohte wijting, 70 kabeljauw, kool gul, 30 makreel en 20 stokkebit. De za- terdagmarkt zal door drie trawlers van worden voorzien. De Cornells Vrolijk Sch 171 komt uit de Ierse Zee vangst van 700 kisten verse ha- boord, die ongetwijfeld duur zullen worden verkocht. De Curasao IJm 99 komt uit de Noord met 600 kisten ver<- M vis aan boord en de trawler El ie Cho- nlviere IJm 32 is thuisstomend met een onbekende vangst. Daarnaast zullen de schepen, die de visserij bij de Pittboei eD de boei St 3 hebben uitgeoefend, ook aan de markt verschijnen met tong en schol- Nlenwe conservenfabrlek De Nederlandse conservenfabrlek, die in Danmore East te Ierland wordt ge bouwd, sal spoedig voor de produktic ge reed sUn. aldus meldt het vlssertyblad Fishing New». Hel blsd zegt, dst de fa briek waarschijnlijk in januari gaat De Ierse visserij Vier Katwijkse trawllogger, een aantal Soheveningsrs en d« Vrolijkvlóot IJmuiden, vissen weer aan de westkust van Engeland. Zij lopen ook weer regel matig de haven van Dunmore East bin nen, om daar haring te kopen van de En gelse drifters. Er vist van Dunmore East een veertigtal drifters, die zorgen een aanvoer van gemiddeld 800 tot 1600 cran een cran Is ongeveer vier kisten haring van 50 kilo. De Nederlandse ko pers konden vorig jaar een zoet winstje in de wacht slepen, door deze haring voor 21 tot 28 per cran te kopen. Voor de opvarenden van de drifters was dit een uitstekende prijs. Er is inmiddels echter wat veran derd in Dunmore East. De Neder landse kopers moeten nu gemiddeld f 40 per cran haring neertellen. Deze haring wordt in de ruimen van de loggers naar Nederland overgebracht. De conservenfabriek, die door Neder landers in Dunmore East wordt ge bouwd, zal worden gebruikt voor de verwerking van de Westkusbharing. Oudsle boten Wat betreft de aanvoer voor de komen- LISSE Jaarvergadering van de Harddraverij De Nachtegaal d)e zien. Men heeft het oog laten vallen op de Laan van Rijckevoreel, van huis van J. W. A. Lefeber bot de brug, een deel van de Startaonsst stuur zal er zo gauw mogelijk iets naders ver laten honen. Er zijn 730 Leden. Het voordelige sald< 1961. In de keocammissie zitten di henen N. v. d. Voort en A. die Bruin. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Jac. Th. die Vroomen, G. van dier Zaal ei G. C. Vreeburg herkozen. Tentoonstelling van konijnen en pluimvee Gisteravond heeft in de veilingzaal vai Hollands Bloeinbollenhuis de opening plaats gehad van de konijnen- en pluim veetentoonstelling. De heef N. J. Dol, voorzitter van de, afdeling Lisse. verwel komde allen. In het bijzonder de burge meester, die het als een eer beschouwde, de tentoonstelling te mogen openen. Deze noemde de dderenfokkerij een uitnemende vrij e-tijdsbesteding. De heer Van der Spek werd van de medaille der gemeente Llsse. Ver der zijn de voornaamste uitslagen: grote hoenders: H. G. Bertels, Heemstede, H, v. d. Broek, Leiden en J, Moolenaar, Lis- se; grote hoenders, krielen en konijnen K. v. d. Spek, Haarlemmermeer; kriel- hoenders: B. W. ter Beke, Hengelo, K. v. d. Spek, M. van Egmond, Sassenheim, E. Luijk, Lisse, J. C, van Ruiten, Lisse en N. J. Dol, Lisse; konijnen: A. Eikelen boom, Sassenheim, G. Th. v. d. Lans, Voorhout; duiven: J, Geleijn, Aalsmeer en S. P. Buschman, Hiillegom. Kerstwijding De afdeling Lisse van de Christen- Vrouwenbond hield een kerstwijding ir Rehoboth. Meer dan honderd dames woonden de wijding bij. Mevrouw Ver woerd leidde. In het eerste deel werd ge bruik gemaakt van de „liturgie" van de bond. Het koor zong en mevrouw Mon tague droeg een gedicht voor, alsook me vrouw Douglas. Ds. Kieboom beroepen Ds. L. Kieboom ontving een beroep van de Gereformeerde Gemeente van Corsica (Ver. Staten). Theeveiling met gering aanbod In Amsterdam is gisteren de laatst theeveiling van het jaar gehouden. Ht aanbod was gering, nJ> 713 hele en 9 halve kisten Javathee, 936 hele en 25_ halve kisten Sumatrathee, 4 kisten Bel gische Kongothee en 90 kisten Uganda- thee. Er bestond enige belangstelling voor de goede middenkwaliteiten, bestemd voor binnenlands verbruik, die tot meer opbrachten dan op de vorige veiling. Er werd weinig opgehouden. Voor de exporttheeën was veel minder animo. Tipped teas werden niet verkocht. De 4 kisten Belgische Kongothee werden kocht voor 190 cent per halve kg. Van de Ugandathee werd een partij van 24 kii ten van de hand gedaan voor 185 een per halve kg. In de middaguren werden nog slechts enkele partijen verkocht. Er werden ook nog wat tipped teas van de hand gedaan, echter tegen lagere prijzen dan op de vorige veiling. De prijzen van Java- en Sumatratheeën varieerden van ca 185 tot 264 cents tegen 184 tot 265 cents per halve kg de vorige keer. De eerste veiling in 1958 wordt gehouden op 9 januari. Het aanbod zal niet groot zijn. ia. 3600 kisten. de dagen: oudste boten zijn nu Kw 135 Emma WilheLmina en Kw 153 Francina van 2 december, Kw 80 van 3 december, Sch 117 en Kw 99 van 4 december. Met de Claesje Ro 46 en de Arle Oudehand Kw 122, die 9 december zijn vertrokken, vissen deze schepen in het Kanaalgebied of aan de westkust van Engeland, in de nabijheid van Waterford-Dunmore East. De Eveline IJm 116 en de Curasao IJm 90 zijn respectievelijk 7 en 9 december naar zee vertrokken en oefenen de visserij uit om de noord. (Advertentie) Zo'n gezellig glaasje... Inflatie en bestedingsbeperking Ontlokt ons siechte één opmerking; Wij zweren bij Bootz Die brengt nóg iets groots Een TIP met een ruim(t)e werking. tnz. Hir. J. T, Bergen op Zoom c tving 1 fiL TIP LfL Bootz' Oude Genever- rust op het apostolaat van Christus". al- De christenen hebben nog steeds de taak. het evangelie te brengen. Zy zijn er niet voor zichzelf, maar voor de gelovigen. Dit betekent, dat zij zich n ten verspreiden, dat zij In de wereld n ten leven Wanneer het isolement dl om zichzelf te kunnen opsluiten, is een verleiding van de duivel Maar de christenen moeten wél staan in het iso lement van het geloof, van Jezus Chris tus. want alleen vanuit dat isolement kunnen zij de mensheid tot zegen zijn. Zonder dat zeer bewuste isolement wordt de kerk van binnen uitgehold. Eenheid is alleen maar mogelijk in de belofte van het Koninkrijk der Hemelen. De wereldeenheidsldeeën van communis me, socialisme en wetenschap, zijn vals en fantastisch: zij willen het Koninkrijk der hemelen overbodig maken en wachten niet op Christus' komst, zo besloot prof. Zuidema. Het programma van de kaderconferen tie vermeldt o.a, nog een causerie over „Het opvoedend element in ons werk" van dr. J. W. v. d. Hulst te Amsterdam, de behandeling van het onderwerp „Man en vrouw schiep hij", door dr. C. Eenhoorn te Bloemendaal en een inleiding vai A. Oliemans te Dordrecht over „Hoe moet de christen plattelander staan tegenover de moderne natuurwetenschap?" Dat het gezellige element op deze conferentie ee belangrijke rol speelt, zal iedereen di wel eens iets met de C.B.P.B. of de C.J.B.T.B. te maken heeft gehad, niet wonderen. VOORSCHOTEN Voetbal veranderde in cither en fluit De voetbalvereniging „Rouwkoop" heeft lilt jaar het begin gemaakt met een goede traditie: Men 6peelde enkele maanden geleden een wedstrijd tegen het Rotter damse Xerxe6 en de baten van deze wed strijd kwamen ten goede aan de patiëntjes van het Zeehoepitóum te Katwijk, dae aangetast zijn door kinderverlamming. Het resultaat van deze wedstrijd heeft thans het Zeehospitium bereikt in de vorm van een citer en tien blokfluiten, die de voorzatter van „Rococo", de heer Perfors, de directie overhandigde. De heer Van der Maade, de-leraar der pa tiëntjes, sprak woorden vai» warme dank dit kostbare geschenk en hoopte binnenkort de heer Perfors en zijn ;en te kunnen uitnodigen voor een :o uitvoering. Een geschenk voor hem èn voor haar: elke dag een correct, schoon overhemd en toch geen minuut strijken of geen cent wasrekening tn effen tinten, fijne streepjes en ruitjes van f 17.90 «f. Aanbevolen door de Ned. Ver. van Huisvrouwen, IN HET PALEIS VAN JUSTITIE te 's-Hertogenbosch is de Spoorweg ongevallenraad vanmorgen onder voorzitterschap van de procureur generaal van het gerechtshof te Amsterdam, mr. H. P. de Zaaijer, begonnei aan de behandeling van de spoorwegramp op 12 augustus te Woensel, dii zeven doden eiste en waarbij ongeveer dertig personen werden gewond Vijftien geiuigen opgeroepen De trein uit Eindhoven van 7.17 uur er die uit Amsterdam van 5.23 reden op die bewuste augustusmorgen ter hoogte de blokpost van Woensel op elkaar in De bestuurder van de Eindhovense trein had een schriftelijke instructie ontvangen, een zogenaamde lastgeving, die direct na de rami) door de politie in beslag werd genomen. Het stond namelijk direct vast, dat het ongeval moest worden toege schreven of aan een verkeerde lastgeving, of aan een onjuiste interprètAtië van deze lastgeving door de wagenvoerder. Voor 't eerst De Spoorwegongevallenraad, die voor vanmorgen vijftien getuigen had opge roepen, treedt vpor het eerst op, nadat de •raad twee jaar geleden op aandrang van het Parlement tot stand is gekomen. Het T~\E MINISTER van financiën van d€ Sowjetunie heeft in de Opperste Sow jet, het parlement, verklaard dat de Rus sische begroting voor 1958 een verminde- ing inhoudt van de defensie-uitgaven 400 miljoen gulden. Voor 1958 is een drag voor defensie uitgetrokken van miljard gulden. Volgens die minister heeft die Sowjetunie haar strijdmacht en uitgaven voo: defensie de laatste jaren aanmerkelijk beperkt. Simde 1955 is de begroting van defensie gedaald met 15,8 miiljard gulden. Het naitionade inkomen van de Sowjet unie is ln 1957 met zes procent gestegen en zat, aldus minister Zweref, in 1956 acht procent omhoog gaan. Aan die nieuwe Russische wetenschap pelijke stad in Siberië zal in 1958 290 Joen gulden ten koste worden gelegd, deelde de eerste vice-premier en hoofd van de staatsplannen, Koeemim, mede. Het aamtal vliegvelden zad met 56 pro cent worden uitgebreid. De minister 1 spelde, dat binnen enkele jaren het De Hervormde kerk van Den Hoorn op Texel, die omstreeks 1425 werd gebouwd, wordt za terdag officieel in gebruik geno men na een restauratiekarwei dat 2Vz jaar duurde. Op het eiland wordt het gebouw het Hoorender kerkje genoemd. rendeel van het personenvervoer per vliegtuig zad gesieden en ndet duurder zad zijn dan het vervoer per trein. Hij konddigde aan. dat de pnoduktde van levensmiddelen en verbruiksgoederen met twimitiig tot dertig procent zad stijgen, de industriële prodiutetie zou met 7,6 procent RIJNSBURG Christen-Vrouwenbond hield kerstwijding In de Brouwerestraat/kerk hield de af deling Rijneburg van de Ned. Christen- Vrouwenbond een druk bezochte kerst wijding. De presidente, mevr. V. d. Vij ver hield een meditatie over het kerst gebeuren, waarna mej. Feenstra een kerstverhaal van W. G. v. d. Hulst voor las, getiteld _.,Appelkens voor de hemel" Na de pauze werd de kerstliturgie af gehandeld. Een koortje zong een aantal kerstliederen onder leiding van de heer D. Schoneveld, Organist was de hei Bergman. Cefa In een matig bezochte bijeenkomst toonde de Cefa gisteravond in de Marana- thakerk de indrukwekkende documentaire over het heldhaftige verzet van het Hon gaarse volk, getiteld „Hongarije in vlam men". Ds. Van der Linde sprak een ope ningswoord. C.H.J.G. was bijeen Op de gisteravond gehouden ledenver gadering van de CHJG sprak dr. ir. G. A. Kluitenberg over „Beginsel en praktijk in de politiek". Spr. verwierp de zgn. be langenpartij en de affectieve partij en noemde alleen de beginselpartij gesohikt. Hij achtte het belangrijkste in de poli tiek het iets voor de naaste willen zijn. De heer Kluitenberg noemde twee vor men partij-vormen, namelijk de P.v.d.A., die zoveel mogelijk aan de staat wil bin den en de VVD, die de vrijheid van de mens als het hoogste goed ziet. Hiermee kan de CHU het niet eens zijn, aldus spr. De vrijheid is door Christus gegeven. De OHU is voor een goed sociaal beleid maar de verantwoordelijkheid van de mens mag hier ndet onder lijden. Na de pauze stond de avond in het teken van het Kerstfeest. Op 9 januari zal generaal Calmeyer voor de CHJG Padvinders-kerstavond Vanavond om half acht houdt de pad- vdndersgroep in „Concordia" een kerst bijeenkomst. Voetbal Morgenmiddag speelt Rijnsburgse Boys 1 een vriendschappelijke wedstrijd tégen NoOrdwijk 1. De wedstrijd begint om half drie. is een college van openbaar onderzot! dat geen strafbevoegdheid bezit, zulks tegenstelling bijvoorbeeld met de voor de luchtvaart en de raad vo scheepvaart. De raad bestaat uit v( leden, die benoemd zijn door de kroot Van het resultaat van het onderzoek i verslag worden uitgebracht aan de minli ter van verkeer en waterstaat. Violist Jan Damen overleden Ni Drs Jan Damen, de eerste concerten eestfi "f van het Concertgebouworkest te Amste gram dam, is vanmorgen op 59-jarige leefti] Vei ln de Ziekenverpleging aan de Prinse! 'kuii gracht te Ae aan2' sterdam 'öV leden, na rei geruime tijd zijn ziek weest, Jan Dl men werd 30 juni 1898 Breda gehorige; en studeerdi aan het Kc Conservatoriu^ei te Den Haag André Spoor. 1916 deed eindexamen verwierf gouden medai le Na nog eni; Carl Flesch gestudeer werd Jan Damen na de eerste wereldoorlog concerteneesti HO van het Berlijns Filharmonisch Orka In 1924 verwisselde hij deze functie v( die van concertmeester bij de Opera Dresden. Met zijn vrouw, de piami Mona Scholte, die in 1916 de Nicolaipri) voor compositie kreeg aan het Kon. Coqkxri servatorium te Den Haag e was van Willem Andriessen, gaf Jan Dl men veel kamermuziekavonden. Tijde zijn Duitse tijd wijzigde hij zijn Dahmen. In Dresden was hij vriend met Paul van Kempen, döe da; GeneralmusdkdiTektor was. Na de wereldoorlog, in 1946, ging Jan Damen concertmeester naar het Sted. Orkest Göteborg (Zweden) en in 1948 kwam naar het Concertgebouworkest te A sterdam, als opvolger van Ferdinai Hellmann. Als solist heeft Jan Damen g heel Europa bereisd en vooral zijn Bm hoven-vertolkingen waren befaamd. „Proteas'' contra Leidse studenten De hockeyteams van de kaansc studentenvereniging „Proteüjfe speelden gisteren in Leiden Leidse studenten. De heren/ploeg van „Proteas* 21, na een 11 stand bij de rust. Zuidaifriikeanse dames verloren met De ruststand was 21. Twee parodieën op >,Dit is uw leven*' Er z(jn moeilijkheden gerezen tussen Renè SleeswiJkB Neder landse revue en de A.V.R.O. Op 28 november syn namelijk op namen gemaakt voor een speciaal oudejaarsavondprogramma van de A.V.R.O., waaraan de loden van de revue medewerken. Het hoog tepunt van dit programma zou. al dus dc heer Slceswyk, een parodie door Willy Walden en Plet Muyso- laar op „Dit Is uw leven" zijn. Gisteren is dc heer SlceswiJk echter tot de ontdekking gekomen, dat dc teievisicsectie van de A.V.R.O. zaterdagavond ln de „Weekendshow" door Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyor een dergelijke parodie Iaat opvoeren. De heer Sleeswyk heeft zich on middellijk tot de A.V.R.O. gewend met het verzoek dat televisiepro gramma terug te trekken. In A.V.R.O.-kringen moet deze zaak nog besproken worden. H. J a kustv( testok Zuld-Atohö ph "ia aid. leeft nacht toenod «acht »rste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4