fflIIICi ffifcbOHOliö Minister Staf legt nieuw legerplan op tafel Parate eenheden gaan absoluut voor alles EXPORT MOET OMHOOG RENNIES II m Geen behoefte meer aan Nationale Reserve Enige vis ter wereld die achteruit zwemt DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 Wat in clrie jaar tijds moet gebeuren (Van onze parlementsredactie) DE MINISTER VAN DEFENSIE, ir. C. Staf, heeft aan de Tweede Kamer een herzien legerplan voorgelegd, dat de voorzieningen bevat, die tot en met 1960 voor de organisatie en uitrusting van de landstrijdkrach ten zullen moeten worden getroffen. Dit plan is gebaseerd op drie hoofd gedachten, zo deelt de bewindsman mee in zijn memorie van antwoord over de defensiebegroting mee. Deze hoofdgedachten zijn: Absolute voorrang dient te worden gegeven aan de vorming en uitrus ting van parate eenheden voor het schild van de gezamenlijke ver dediging van West-Europa door de Westeuropese continentale bond genoten. De betekenis van de territoriale verdediging vermindert met de ver wezenlijking van de voorwaartse verdediging. Als gevolg van de voortgaande toeneming van de snelheid en het hoogtebereik van vliegtuigen vermindert de waarde van de conven tionele luchtdoelartillerie voor de territoriale verdediging. Met inachtneming van deze drie begin selen is thans voor de periode tot er met I960 het volgende plan ontwikkeld T Vorming van een legerkorps (1 LK). bestaande uit een staf, twee parate divisies (1 Div. ple<te legerkorpstroepen, die gedeeltelijk paraat, gedeeltelijk mobilisabel zijn. 2 Vorming van mobilisabele onderde len, t.w. a. een divisie (5 Div.) var dezelfde samenstelling als de eerste er vierde divisie, b. Een divisie (3 Div.) bestaande uit drie zelfstandige regi- mentsgeveeh-tsgroepen, elk met drie ba taljons (nieuwe stijl) en ondersteunende eenheden, c. Voldoende ondersteunende troepen om bij eventuele toevoeging var de vijfde divisie aan het Eerste Leger korps dit laatste tot een harmonisc-h le gerkorps van drie divisies te kunnen vormen, en daarnaast nog in de logistie ke verzorging der overige mobilisabele eenheden te kunnen voorzien, g Omvorming van de bataljons van de voor de territoriale verdediging op gebouwde infanterieregimenten tot ba taljons nieuwe stijl met gelijktijdige ver mindering van het aantal daarvan en opheffing van de regimentsverbanden, waarvoor gevechtsgroepstaven in de plaats komen; daarnaast behoud van be wakingscompagnieën, staven opleidings- Vermindering van de aantallen af- lichte Zwaartepunt Het zwaartepunt is, naar de minister betoogt, gelegd op volledige vormin uitrusting van het parate legerkorps, wijl een van de twee mobilisabele dit in staat moet zijn om na mobilisatie er korte oefenperiode zonodig als derde di visie bij het Eerste Legerkorps te worde ingezet. De andere mobilisabele divisie i in tyeginsel bestemd voor het vervangei van complete onderdelen in voorste lijt (bataljons infanterie, afdelingen artillerie e.den overigens, indien nodig, mede als versterking der territoriale troepen. Als gevolg hiervan is, voor wat deze divisie betreft, volstaan met een eenvou diger organisatie van drie zelfstandige gevechtsgroepen, waardoor ook de divi siestaf van eenvoudiger samenstelling kan zijn. De beide mobilisabele divisies zullen worden overkoepeld door een territoriale staf, die een statische taak zal krijgen, geheel afwijkend van diie van het Eerste Legerkorps. Om het verschil met het Eerste Legerkorps duidelijk aan te tonen zal aan deze organisatie thans ook een andere naam dan die van Tweede Leger korps (2 LK) worden gegeven. Het ligt niet in het voornemen deze staf op te richten voordat de -reorganisatie de vorming van de nieuwe Eerste Div. 7 Dec. daaronder begrepen is voltooid, of voordat een meer oostelijk 'operatief op treden daartoe noodzaakt. De oprichting zal dus waarschijnlijk niet voor de twee-do helft van 195,8 -haar beslag krijgen. Navo-verplichtingen Met dit plan blijft Nederland voldoen aan zijn N.A.V.O.-verplichtingen, wat niet het geval zou zjjn geweest, wanneer onze N.A.V.O.-bijdrage zou zijn beperkt tot drie divisies. Nauwkeurige ramingen heb ben aangetoond, dat het nieuwe legerplan met de thans beschikbare en in het voor uitzicht gestelde middelen kan worden nlykt zonder dat grote aanschaf- fingen tot na I960 zouden moeten wordeo uitgesteld. Bij de aan de gang zijnde reorganisatie wordt er in het bijzonder naar gestreefd de grotere spreiding, die noodzakelijk is in verband met het gebruik van atoom wapens, mogelijk te maken door het ver lenen vam grotere zelfstandigheid en ver hoogde mobiliteit aan de onderdelen. Deze reorganisatie is thans dringend geboden, aldus schrijft minister Staf. Zij kan wor den uitgevoerd met de huidige, over het algemeen zeer goede en ook moderne uit rusting van onze landstrijdkrachten. we eisen Nieu De reorganisatie brengt nieuwe i met zich mee voor wat betreft de uitrus ting van dc strijdkrachten, met nam het gebied van verbindings- en transport middelen en vuurwapens. Dit dient echter hoofdzakelijk als dc normale vernieuwing cn modernisering der beschikbare uil ting te worden gezien. In 1958 zullen de afleveringen begii van nieuwe radiotoestellen voor gebruik op compagnies- en bataljonsniveau. Ai schaffing van straalzendcrapparatuur is in voorbereiding. De aflevering hiervan kar voor 1961 tegemoet worden gezien. De zestig mm mortier wordt groten deels vervangen door de eenentaohtag mir mortier. Ook vervanging van de vijfen zeventig mm terugstootloze vuurmond door de 106 mm vuurmond wordt geleide lijk verwezenlijkt. Proeven met een ge leid aintitankproj-ectiel zijn gaande. T^r verhoging van de mobiliteit van verscheidene eenheden, zullen aanvullen de bestellingen in de klasse van één ton worden geplaatst. Voor het zware trans port zullen bestellingen bij de Nederland se industrie worden gedaan. In verband met de vermindering van het aantal territoriale eenheden lijkt het e minister mogelijk tot een niet onaan- ienlijke vermindering van het aantal territoriale bevelhebbers en territoriale commandanten te komen. Bij de nieuwe indeling ligt het in het voornemen in be ginsel de provinciegrenzen te volgen om een betere aansluiting aan civiele organi- Ministor Staf deelt in zijn memorde mee, dat dit legerplan-1960 de vrucht is van een studie over de mogelijkheid tot aan passing aan de „beperkter uitgevallen middelen". Met deze dirie woorden doelt de bewindsman op het feit, dat tijdens de kabinetsformatie 1956 het defensieplafond voor de jaren 1958 tot en met 1960 op een lager bedrag is vastgesteld dan hij aan vankelijk had gemeend te moeten aanbe- (Van c parlementaire redacteur) Als dc overspanning in dc nationale economie wat afneemt is het van hi grootste belang, dat we onze export vei groten. Daarvoor is exportfinancicrin noodzakelijk, zo zeidc minister Hofstra gisteravond in de Tweede Kamer by di behandeling van de begroting van finan ciën. Hü deelde mede dat deze belangrijk' kwestie momenteel bü het departement li studie is. Zeer binnenkort zullen de eerste wets ontwerpen ter herziening van de belas tingwetgeving worden ingediend. Begon nen zal worden met een nieuwe wet od de inkomsten-, loon- en vermogensbelas ting. De andere belastingontwerpen ko men enkele maanden later. Daarbij zijn nog enkele moeilijkheden op te lossen zoals de belastingheffing voor coöpera ties, een netelig terrein in de belasting theorie. De personele belasting past orga nisch nog steeds in ons belastingstelsel zo zeide minister Hofstra. Trouwens al» deze belasting zou worden opgeheven zpu het ontbrekende geld toch od een andere manier binnen moeten komen. Vele sprekers hadden geklaagd over de salarispositie en de promotiekansen van het belastingpersoneel. Het promotiebe leid vond de minister van financiën niet schriel. Bij de belastingdienst is promotie mogelijk zonder dat er een functie is vrij gekomen. Bevordering is nl. afhankelijk van het behalen van een diploma. De minister deelde ook nog mede, dat het bankbiljet van f 50 zal vervallen. De banken en het bedrijfsleven wilen het f20 biljet echter handhaven. Het uitgeven van bankbiljetten is een zaak van de Nederlandse Bank. Minister Hofstra zcidc wel bereid te zijn om met deze bank te spreken over de uitvoering van deae bil jetten. Nieuwe regeling voor kostwinnersvergoeding (Van onze parlementsredactie) Het ligt in de bedoeling van de minister van defensie maatregelen te treffen, waar door bij herhalingsoefeningen de kostwin nersvergoeding zal worden vervangen door een vergoeding van inkomstenderving tot een nader vast te stellen maximum-bedrag. Verder is de minister van plan het rijk de premie te laten betalen aan bedrijfspen sioenfondsen van bij die fondsen aan gesloten verplicht verzekerde werknemers en zelfstandigen bij een aaneengesloten Verblijf in miltaire dienst van meer dan honderd dagen. De minister zal ook over wegen dc kostwinnersvergoeding tijdens de eerste oefening op enige punten nog ♦e verbeteren. Hij deelt dit mee in de ^emorie van antwoord aan de Tweed» Kamer over de defensiebegroting. Zuurbrand - oplaaiend van uit de maag. Dal is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen Neem Rennies - die blussen de brandende pijn voetstoots. Vanaf 't moment dat 'n Rennies pastille begint te smelten op Uw tong. vindt de pijnverdovende sub stantie met Uw eigen speeksel zijn weg naar de oorzaak van Uw kwaal Renniés neutraliseren alle overtollig maag zuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. Gemakkelijk in te nemen, zonder water tegen brandend maagzuur Dulles Overleg leidt niet tot oplossing HET DIEPGAAND OVERLEG tussen minister Staf en Steun Wettig Gezag over een mogelijk nieuwe taak van de Nationale Reserve heeft niet tot een oplossing geleid. Dit blijkt uit de thans verschenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de defensiebegroting. De be windsman kondigt in dit stuk aan, dat binnenkort de nodige maatregelen zullen worden genomen om eenheden van dienstplichtigen te vormen, die op taken van de eenheden infanterie en reservemarechaussee dei- Nationale Reserve zullen overnemen. De afdelingen luchtdoelartillerie van de- N.R. zullen worden opgeheven wegens hun totaal verouderde bewape ning. Indien deze maatregelen zullen zijn getroffen, zijn de diensten van vrij williger-inf an terts t, vrijwilliger-marechaussee of vrijwiUiger-lucht- doelartillerist overbodig geworden. Bij de reorganisatie van de territoriale verdediging is rekening gehouden met het wegvallen van de Nationale Reserve, aldus minister Staf. 3e minister betoogt in zijn memorie, dat militair geen enkele behoeft^ meer be staat aan de Nationale Reserve. Als ge volg van de nieuwe legerplannen kan aan steeds groter aantallen volledig geoefen de dienstplichtigen geen mobilisatiebe stemming meer worden gegeven bij de normale mobilisabele eenheden van de NAVO-troepen en de troepen bestemd mor de territoriale verdediging. Deze om standigheid dwingt tot een keuze tussen dienstplichtigen en vrijwilligers voor de kort aan de N.R. opgedragen taken. Deze keuze moet.ten nadele van de N.R. uitvallen, want door vervanging van' de compagnieën Nationale Reserve door in- fanterie-compagnieën die samengesteld zijn uit dienstplichtig personeel, wordt de gevechtskracht van de territoriale ver dediging verhoogd en bovendien een aaD- lenlijke bezuiniging bereikt. De minister meent daarom, dat i het militaire verband geen taken liggen waarvoor de N.R. nog nodi behalve voor wat betreft het korps Lucht- 'achtdienst. Hjj hoopt, dat waar zulks mogelijk is, vele vrijwilligers bereid zul i worden gevonden om hun verbintenis doen overgaan in die van luchtwach- bü het korps luchtwachtdienst. De vrijwillige dienstvaardigheid het Nederlandse volk zégt de minister op hoge prijs te stellen en hij deelt dat de regering heeft overwogen, of de militaire factor wel de enige bepalende mocht zijn bij het nemen van een beslis sing. Om aan te tonen, dat deze factor inderdaad moest domineren, schetst de minister in zijn memorie het verloop vi een oorlog te land onder de huidige or standlg'heden. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat in het beeld van aanval, tegenstand, concentratie, penetratie, nieu we tegenstand, nieuwe concentratie, te genaanval enz. volksverzet als actieve factor in de verdediging ondenkbaar is. Ongecoördineerd individueel optreden van moedige vaderlanders temidden van een heen en weer golvende str(jd met de nieuwste wapens cn gevechtsuitrusting kan slechts voor henzelf, en vooral voor anderen, de meest ontzettende gevolgen hebben, zonder dat er iets bereikt wordt. In de militaire organisatie van de ver dediging, die aangepast wordt aan de oor logvoering met nieuwe wapens, mag een regering geen verantwoordelijkheid aan vaarden voor een gewapend verzet, an ders dan in het militaire verband, aldus de minister. Hij wijst erop, dat noch in het overleg van de militaire deskundigen der bondgenoten, noch ook in de bespre kingen van de verdedigingsplannen, is daarom nooit een stem opgegaan voor de militaire verdediging met volksverzet. Het Rijksdaggebouw te Ber lijn, in 1933 uitgebrand en in 1945 verder vernield, zal wor den herbouwd. Een model van het nieuwe gebouw staat voor het oude. Eerste Kamer zwijgt over Indonesië (Van c 2 parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft niet van de ge legenheid gebruik gemaakt om in haar voorlopig verslag betreffende de alge mene politieke beschouwingen ovei rijksbegroting de toestand in Indonesia te bespreken. Zij geven in dit verslag kennen, dat zij zich thans met betrek king tot de problemen met onze verhou ding tot Indonesië van beschouwingen wensen te onthouden. Wel behouden zeer vele leden zich het recht voor bij de mondelinge politieke beschouwingen na der op de verhouding met Indonesië in te gaan. Zoals bekend zal de Tweede Ka mer waarschijnlijk a.s. maandag de toe stand' in Indonesië bespreken aan de hand van een regeringsverklaring. Van verschillende zijden uit men in het verslag zijn grote waardering voor de gemeenschappelijk Nederlands-Australi sche verklaring van 6 november jl. met betrekking tot (ie voorgenomen samen werking ten dienste van de ontwikkeling van Nieuw-Guinea en zijn bevolking. Binnen afzienbare tijd zal een nieu- e eenvoudige regeling voor de militaire groetplicht worden ingevoerd. Dit deelt ster Staf mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de defensiebegroting. De rede van dr. Drees voor de NAVO te Parijs bevatte de klacht, dat de UNO cn haar commissie van goede diensten niels hebben gedaan, toen Indonesië eenzijdig de overeenkomsten der Ronde Tafel Con ferentie opzegde. Over wie beklaagt dr. Drees zich nu eigenlijk? De commissie voor goede diensten bestond uit drie staten, de Ver. Staten van Amerika. Bel gië en Australië. Voorzitter was een Ame rikaan, of juister de Ver Staten, want de Staten als zodanig wareii lid. De man wiens tussenkomst door Nederland dus moet zijn ingeroepen en die, naar men uit de woorden van dr. Drees moet opmaken, die tussenkomst heeft geweigerd, was de Secretary of State John Foster Dulles. Het is helemaal niet zeker, dat de tus senkomst van de commissie voor goede diensten naar aanleiding van de eenzijdige opzegging der R.T.C. -overeenkomsten de status quo op Nieuw-Guinea onaangetast zou hebben gelaten. Er zou misschien aan Nederlandse zijde reden zijn geweest dc diensten van deze commissie niet in te roepen. Nu ze wel gevraagd zijn, moet men vaststellen, dat het plichtsverzuim was ze te weigeren. De commissie heeft het vóór dc soevereiniteitsoverdracht waarlijk niet aan belangstelling en activiteit ontbroken. Toen het erop aankwam op de naleving van de bereikte akkoorden toe te zien, was de commissie vast in slaap, al stond de Indonesische kwestie nog steeds op haar agenda. Het was de taak van de voorzitter geweest haar bijeen te oepen. Op ver standelijke overwegingen pleiten wij nog steeds niet voor een verlaten van de V.N. of van de NAVO. Het moet echter gezegd worden, dat de gevoelsbasis voor deze combinaties stelselmatig is ondergraven door de man, die er de centrale bezielende figuur van had behoren te zijn. (De T lid) Goecl maken Het zou ons geenzins verwonderen, wan neer Nehroe enerzijds en Amerikaanse diplomaten anderzijds zouden samenwer ken om Nederland en Indonesië weer met elkaar in contact te brengen. De Neder landse regering zal daartoe ongetwijfeld bereid zijn, maar de malle eis van Indo nesië, dat bij voorbaat door Nederland zou moeten worden erkend, dat de soe vereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië hoort, behoort dan niet meer te worden gesteld. Integendeel zal Nederland met eisen komen ten aanzien van hetgeen tegen Nederlanders in Indo nesië is misdreven en ongetwijfeld zal de Nederlandse regering dan tevens vorderen, dat de grijpgrage vingers, die naar Ne derlandse eigendommen zijn uitgestoken, hun aanvankelijke prooi zullen loslaten. W(j houden er niet van een hoog woord tegen Indonesië te voeren, maar, zoals de zaken er nu voor staan, heeft Indonesië ventueel overleg niets te eisen, doch alleen veel goed te maken. Op hoog ni- zal dat de Indonesische regering, die wel uit andere personen zal zijn ngesteld, dan de lieden, die vu hel gezag uit handen hebben laten glippen, wel duidelijk worden gemaakt. AlgDagblad) Nederland geeft niet het meest aan defensie (Van onze parlementsredactie) Binnen NAVO-verband wordt in de Verenigde Staten, Engeland, Canada, Frankrijk en Griekenland een hoger per- :entage van het nationaal inkomen aan de defensie besteed dan in Nederland. Aldus minister Staf in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de defensiebegroting. HET LEVEN Ierse nationale doelman Harry Gregg, hebben we gelezen, is voor Manchester United een kwart miljoen gulden waard. Maar de direc teuren van Doncaster Rovers willen hem daarvoor nog niet kwijt, want zij hebben het aanbod van Manchester United afgeslagen. We zijn van dat bericht erg geschrokken, niet alleen omdat we een kwart miljoen een machtige hoop geld vinden, maar vooral, omdat we van mening zijn, dat het met het kopen van voetballers steeds erger wordt. Met alle respect voor Harry Gregg, de directeuren van Doncaster Rovers en Manchester United geloven we niet, dat het juist is om voor Harry Gregg een kwart miljoen te bieden. PRIJS Eerlijk gezegd begrijpen we Harry Gregg niet goed, We geloven dat hij wel vreemde smaak in de mond moet krij gen als hij zich goed gaat realiseren, dat hij als een stuk koopwaar wordt behan deld. Een kwart miljoen Is een boel geld ruim voldoende om de menselijke ijdel- heid te strelen. Maar als de opwinding daarover voorbij is, blijft de leegte, ge loven we. We hadden vroeger een oom. die zijn huis vol had met mooie schilde rijen en als we eens zijn kostbaarheden prezen,- noemde hij direct de prijs. We zijn bang, dat het in de toekomst ook zo Krijgt marechaussee weer een blauwe uniform? (Van onze parlementsredactie Minister Staf wil gaarne nog eens over wegen of het misschien doelmatig is de koninklijke marechaussee in het geval de organisatie der krijgsmacht een andere plaats te geven en ook of voor de koninklijke marechaussee de blauwe uni form wee zal worden ingevoerd. Hij schrijft dit in de memorie van antwoord de Tweede Kamer over de defensie begroting Beroepsmilitairen zonder gebruikelijke rangen (Van onze parlementsredactie) Er zijn regelingen in voorbereiding om bij de luchtmacht over te gaan tot instel- van een nieuwe groep beroepsmili- n, bestaande uit specialisten zonder de gebruilcëlijke rangen. Dit deelt rninls- Staf mee in de memorie van antwoord de Tweede Kamer over de defensie begroting. Ambassadeur te Madrid teruggeroepen Mr. W. C. graaf van Rechteren Lim- purg, ambassadeur te Madrid, is inge volge koninklijke machtiging terugge roepen. Graaf Van Rechteren Limpurg zal zijn standplaats op 20 december de finitief verlaten en met verlof in het buitenland verblijven. gaat met Harry Gregg. De mens raakt op de achtergrond. Het bedrag van kwart miljoen blijft hangen. GRAAF We kennen hem niet, hadden zelfs nog nooit van hem gehoord, maar we geloven niet, dat de graaf van Glasgow een aar dige man is. Hij is 83 jaar en lid van het Engelse Hogerhuis en als u er belang in stelt, hy is conservatief. Om dat nog eens extra te onderstrepen heeft hy zyn adel lijke medeleden gesmeekt niet toe te staan, dat vrouwen lid worden van het Hoger huis. Aan het eind van zyn toespraak moet hij hebben uitgeroepen, hebben we gehoord: „Dit is nog de laatste plek In Groot-Britannic waar we met mannen onder elkaar zyn". Wc weten niet of zün medeleden hem hebben uitgelachen, Wel. dat zyn motie werd verworpen met 131 tegen 30 stemmen. SIERAAD We geloven dat de graaf van Glasgow er goed aan zou doen als hij naar Neder land kwam om de zittingen van de Twee de Kamer bij te wonen. Dat zou hem wel tot andere gedachten brengen. In Neder land zijn ook eens stemmen opgegaan om de vrouw uit het narlement te wereD Maar dat is lang geleden. En op het ogen blik mogen we dankbaar zijn dat zij mede ons land besturen. Alle eer aan onze da- mes-leden van het parlement. Zij zijn een sieraad in 's lands vergaderzalen. NIJLPAARD En hier is dan nog een aardig bericht. In de binnenstad van Milaan viel een nijlpaard met een gewicht van twee ton van een vrachtwagen, en alsof er niets was gebeurd stond het dier op en het wandelde rustig de stad in, na gestaard en verwonderd gadegeslagen door de Milanezen. Het verkeer liep volkomen in de war, maar het nijl paard trok er zich niets van aan. On- mlddeliyk werden pogingen in hel werk gesteld het dier weer op de wa gen te krijgen, wat aanvankelijk niet lukte Het nijlpaard verkoos de vry- heid. Het liet zich eerst tot rede bren gen toen het vijf kilo brood kreeg aangeboden. HOOIT ABLETTEN Om te onthouden: een Amerikaanse pro fessor beweert ecu hooitablct te hebben uitgevonden, dat dc koeien sneller doet voor de professor zyn vinding bekend maakt wil hy eerst nog een jaar experi menteren. Voor alle zekerheid, vermoe den wc. De professor had een aantal kal veren in groepjes verdeeld en deze groep jes verschillend gevoederd. De kalveren, die gemengd hooi kregen met daarby een hooitablet werden in korte tyd veel zwaar der, dan de kalveren, die alleen gemengd hooi te eten hadden gekregen. Dc profes sor heeft verklaard, dat het mogciyk is „een volledige portie hooi, granen, en an dere vocdingsdelen samen te persen in een gemakkclgk eetbaar koekje". ZW6RV6R I groeien en in gewicht toenemen. Maar worden geopend. Bijna 90.000 militairen gevaccineerd (Van onze parlementsredactie) Van december 1955 tot heden zijn rond 89.000 miltairen gevaccineerd. By de landmacht en de luchtmacht zijn in die tijd elf gevallen voorgekomen van hersen vliesontsteking als gevolg van deze vac cinatie, waarvan één met dodeiyke af loop. Aldus minister Staf in zijn memorie van antwoord. Lekkerste thee wordt in Bolsward gezet Het lekkerste kopje thee, ooit in Ne derland gezet, heeft woensdagavond in het Amsterdamse concertgebouw zyn weg gevonden over dc fUnproevende tongen van een deskundige jury. Met dit ver kwikkende vocht verwierf mejuffrouw A. Sandstra uit Bolsward de titel van natio naal thee-zet-kamploene en kwam tevens een geurig einde aan de lange serie thcc- duels, gevoerd in alle delen van ons land. Ruim 2000 theeminnenden hebben d« acht regionale thee-zet-kampioenes op het podium zien manipuleren met schijn baar simpele ingrediënten, als thee en water. De dames, die in deze finale eikaars krachten maten, waren naar voren ge komen uit 165 in de loop van ruim een jaar gehouden wedstrijden. Tweede theezetster van Nederland werd mevrouw P. v. d. Houwen-Boekesteyn uk 'c-Gra- venzande. De prestaties van mejuffrouw Sandstra werden beloond met een Indrukwekkend certificaat en een televisietoestel De Koninkiyke luchtmacht zal het vol gende jaar 45 jaar bestaan. Ter gelegen heid daarvan zal dc stichting Lucht machtdemonstraties van de Koninklijko luohimaoht op zaterdag 5 juli op de vlieg basis Soesterberg een vliegfeest houden. Voor het deelnemen aan dit vliegfeest zijn luchtmachten van by de N.A.V.O. ingesloten landen uitgenodigd. Tevens zal een luchtmachtexpositie

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5