CHRISTELIJK Textielhandel is met ernstig ongerust Vorm ingswerk bedrijfsjeugd de kracht gegroeid Eindhovens protestantisme wijst bedrijfsjeugd de weg Een woord voor vandaag Kanttekenini De onbekende man Dagschool te Rotterdam! voor vervoerders De bestedingsbeperking Uit de vakpers Textilla, het orgaan van de Ne derlandse Bond van Christelijke Detailhandelaren in Textiel- en Mode-artikelen, schetst deze week in een uitstekend artikel de gevol gen van de bestedingsbeperking voor de textielhandel- en industrie. Er zou hier geen reden tot ern stige ongerustheid bestaan, maar tegelijkertijd wordt het niet uitge sloten geacht, dat enkele zwakke broeders zowel onder de detaillis ten als onder de fabrikanten in grote moeilijkbeden 'zullen komen en wellicht wegens gebrek aan liquide middelen tot verkoop be neden de prijs of tot noodliquidatie zullen moeten overgaan. het wordt minder verdiend door het publiek en in ieder geval val len de bijverdiensten weg. Daar bij komt nog, dat de afbetalingen op televisietoestellen en andere kostbare aanschaffingen door zul len moeten gaan. Ook de textiel handel zal hiervan de nadelige ge volgen ondervinden al realiseert men zich tevens, dat de textiel tot de dagelijkse levensbehoeften is gaan behoren, zodat deze bran che stellig niet het kwetsbaarst is. Bovendien is van een hevige daling van de grondstoffenpnjzen zoals na Korea, thans geen spra ke. De omzetteruggang in de de tailhandel zal voor de industrie evenwel in verhevigde mate voel baar zijn. Tengevolge van een da lende verkoop en daardoor te verwachten liquiditeitsmoeilijkhe den zal de detaillist in de eerste plaats zijn orders voor artikelen lange leveringstermijn. periode krijgen. Men zal tot raadvorming moeten overgaan, in dien althans de kapitaalpositie van de fabrikanten dit toelaat. Maar dreigen deze voorraden te groot te worden, dan wordt het liquidi teitsprobleem verplaatst van de detailhandel naar de industrie. In een periode van teruggang zoals wij nu beleven bestaat er altijd een kans, dat zich hier of daar bij een fabrikant een nood- liquidatie voordoet, die weer tot gevolg heeft dat in de detailhan del wel eens onder de normale prijs wordt verkocht. Vooral voor de goederen, die op termijn geleverd worden raadt Textilla aan, de betallngscondities i de diverse conventies op dit punt te herzien. Het artikel in de textielsector, dat al een behoorlijke prijsdaling heeft te zlem gegeven wordt ook n besproken, namelijk de brelwol. Na de prijsverlaging zit werken voor de consument. Het bedrijfschap voor het slagersbe- drijf wendde zich toen telegrafisch tot de ministers van economische zaken en landbouw. De minister van landbouw deed de toezegging, dat geen beslissing zou worden genomen, zonder dat het bedrijf schap hierin zou zijn gekend. En het bedrijfschap is inderdaad ge hoord en de minister heeft van een heffing afgezien, zij het mede ook op andere gronden. Hieraan kan toegevoegd worden, dat in het standpunt van het bedrijfschap de mening van de slagersorganisaties volledig tot haar recht kwam. Reeds op 5 november jl. had ook de Ned. Huishoudraad in een telegram aan de ministers van economische zaken en landbouw in het consumentenbelang- De Slager vraagt zich nu af, waarom het Consumenten Contact Orgaan in alle talen heeft gezwe gen? Het blad meent om de vol gende reden. In het landbouw schap hadden de vertegenwoordi gers van de werknemers zich voor de heffing op slachtvarkens uit gesproken. Daarom voelden de vakcentrales er niets voor om nu door middel van het C.C.O. zich tegenover de grote en sterke agra rlsche bedrijfsbonden te stellen. Het C.C.O. blijkt alleen dan het consumentenbelang te behartigen, wanneer dit past in het beleid der vakcentrales. Het C.C.O. zweeg over de dreigende heffing op slachtvarkens, terwijl het zich op het zelfde ogenblik naarstig bezig hield met andere vleesprij- zen. De toekomst zal leren, aldus De Slager, dat de situatie, die zich in onze bedrijfstak heeft voorge daan,^ geen uitzondering is ge- de industrie met dit artikel ker op de bodem, aldus Textilla. 'OR verdere verlaging kan op Deze vrij scherpe prijsverlaging is echter stellig niet uitsluitend aan de bestedingsbeperking te danken. Gelijktijdig heeft zich na melijk een overschakeling van eigen-gebreide naar geconfection- neerde wollen artikelen in een on gekende omvang voorgedaan. En het is in sterke mate de vraag geworden, of dit artikel in de toe komst ooit weer de plaats zal gaan innemen, die het in een nog nabij verleden had. De breiwol is dus geen maatstaf voor de ont wikkeling in de textielindustrie. De textielbranche mag zich ove rigens gelukkig prijzen met de vroeg ingevallen winter, vooral nu de opruimingsdatum is verscho ven naar 15 januari. Consumentenbelang Interessant is eveneens het ver haal, dat De Slager, vakblad van de Federatie van Slagerspatroons bonden deze week brengt, over de vraag wie nu eigenlijk de consu mentenbelangen behartigt. Zoals bekend staat de detailhandel op het standpunt, dat de detaillist de meest geschikte persoon is om de belangen van de consument te be hartigen: hij verkeert immers el ke dag bijna voortdurend in con tact met de consument. En de detaillist voegt hieraan toe. dat hij deze belangen ook inderdaad het best behartigt. De Slager demonstreert dit in zijn jongste nummer aan de hand van de vleesprijzen. De regering had het plan geop perd op slachtvarkens een heffing te leggen, die prijsverhogend zou litdaging aan protestantse offervaardigheid Uit Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Nieuw-Lekkerland (wijk- gemeente Dorp; vak.-B. Haverkamp1): G. Yan,.Pieren te Ede. (wijkgemeentè Kinderdijk; vak.-J. Zwijnenburg): Spelt te Dinteloord. Bedankt voor Boven-Hardinxveld:- Hovius te Dordrecht; voor Kollumer- zwaag: M. H. Geertsema te Stedum; voor Markelo: H. L. Boongtra te Wissekerke. Beroepen te Arnhem (voor bijzondere werkzaamheden); W. C. F. Metz, ganger van de Vereniging van vrijzinnige hervormden aldaar. Benoemd tot vicaris te Arnhem (voor de arbeid onder de\^ij zinnige, her vorm den): mejuffrouw H. J. Dorlas-te 's-Gra- venhage; tot directeur van het chr blin deninstituut Barfimeüs te Zeist: A. de Vries, predikant aldaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te 's-Hertogenbosch (tweede r"?3l): mr. C. Erouwer te Luttelgeest (N.O.P.), die dit beroep ook aannam- te Hoek (Z.): kand. E. de Vries té Emmen; te Stadskanaal (vak. A. H. Piersma): W. Stuursma te Grootegast; ie Vlaardingen (zevende predikants plaats); M. J. Mulder te Heerde- te Oude Pekela: J. Snel te Reitsum (Fr.). Aangenomen naar Gapinge: kand. M. oot te Woerden, die bedankte voor Hoek (Z.) en voor Oosterend (Fr.); naar Schoondijke: kand. H. A. van Botten- burg te Hilversum, die bedankte voor Bennebroek, voor Engwierum, voor Lex- mond, voor Loenen aan dén Vecht en Dor Nieuwerbrug (Z.H.). Beroepbaar: kand. A. Klaassen, Echte- Ier 52, iiber Neunhaus, Kreis Bentheim 'vanaf 5 jan.). H. Bouma te Assen en J. Faber te De- Examen. De classis Rotterdam heeft preparatoor geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer B. van Zuylekom theol. kand. Kand. Van Zuylekom. Hugo Molenaarstraat 22a, Rotterdam-West, zal gaarne een eventueel beroep in over weging nemen. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Beroepen te Milwolda (Old.): W. fan Spijker te Drogeham. Tweetal te Amersfoort: H. W. Eer- land te Lisse en L. Floor te Almelo. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd lot onderwijzeres aan de chr. nat. school te Dnteloord'; mevrouw Duine-Menkiveld aldaar (tijd.). Benoemd tot onderwijzer aan de chr. en v.g.l.o.school te Leerdam, Berg straat 96: F. Miuider te Giessendam en Crum te Zutfen; aan de her vormde school te Genemuiden: A. Bos man te Oldemarkt; aan de Koningin Julianaschool te Deventer: J. J. Kaal te Katwijk aan Zee. (Van een onzer redacteuren) VANUIT EINDHOVEN bereikt ons een uitdaging. Een uitdaging aan de Nederlandse protestan ten. Men stelt daar namelijk de vraag, of het nog mogelijk is, een financiële actie te ondernemen zonder dat er een puzzel, een pool, een stofzuiger of een rebus aan te pas komt. Met het afweren van alle gok-hulpmiddelen doet de Eindhovense protestants-christelijke stichting Vor ming Bedrijfsjeugd zélf een enorme gok. Zij gokt op medewerking, die zich niet laat afpersen door belo- ning-op-goed-werk in de vorm van alles tussen het premie-theekopje en de premie-auto. Wij schrijven „gok", maar is het dat wel: een gok op de traditionele protestantse goedgeefsheid? Of is het een verfrissende uiting van vertrouwen? Vertrouwen lijkt een schaars artikel in deze tijd van door verkapte loterijen uitgeholde liefdadigheid. Het is wonderlijk, dat in Eindhoven (in het zuiden van het land dus, waar het protestant-zijn duur is) een protestantse activiteit een dermate grote vlucht kon nemen, dat voor verdere uitbouw honderdduizend gulden nodig is. Dit feit veroorzaakt dankbaarheid en zorg beurtelings. De zorg geldt het uitgeput zijn van de eigen middelen. De dankbaarheid dat die eigen middelen zo goed gebruikt zijn. Maar laat ons alles in geregelde orde verhalen. Klein begonnen HET IS in Eindhoven niet zo begon nen, dat men op een mooie dag zei: Ziezo, nu..gaan we de bedrijfsjeugd eens vormen. De aanleiding was een geheel andere. Het was de mannen van de christelijke vakbeweging opge vallen, dat de jonge werkers in de be drijven in het geheel geen belangstel ling hadden voor de vakorganisatie. Men nam in Eindhoven de heer J. Kosten in dienst voor de propaganda ondgr de jongeren. Het bleek al gauw waar de schoen wrong. De oudere arbèid'èfhèè'ft de strijd voor eèn recht vaardig loon en voor vakantie (om maar iets te noemen) meegemaakt. Maar dé pröbletnen van de jongeren zo ontdekte de heer Kosten zijn (zonder dat ze het weten): de beste ding van dat loon en die vakantie. Op dat gebied begon de heer Kosten dus te doen wat zijn hand vond om te doen. Zo hield hij in 1950 het eerste kamp. Het slaagde zo goed, dat daarna de be hoefte ontstond naar regelmatig contact. Op een zolder werd een instuif georgani seerd voor de kampgroep, later ook voor anderen. (Hieruit groeide de jeugdbewe ging van het C.N.V., die thans over het gehele land verspreid is). niet het probleem ant het Is een probleem. In één dag wordt een school jongen een werknemer. In één dag is hij volwassen geworden, tenminste wordt hij als volwassen beschouwd. Maar in feite hij iemand halverwege zijn groei. Wat doet hy dus? Om echt groot te lijken, doet hy na, wat „men" doet, neemt hjj het spraakgebruik van „men" over, op de duur gaat hy ook precies als :n". denken; hij gaat met „men" naar de bioscoop, niet omdat er een film draait, die hy wil zien, maar omdat het vrUdag Is. Als er nleta verandert, ligt vóór hem een heel leven van schynvol- Volwassen mensen vermaken zich vaak over dêbubehpl- pen wijze waarop kleine kinderen iets voor de groteren l proberen te verbergen. Ze verzinnen weieens een smoesje, maar het liegen gaat ze maar slecht af. Helaas is dat een van de dingen die we bij het opgroeien grondig onder de knie I krijgen, en het duurt niet lang of we worden meesters in het verbergen en verdraaien van onze ware gedachten en bedoelingen. De wereld is ervan doortrokken van begin tot N eind. In het paradijs was er al de liegende slang, en als aan j J Johannes het nieuwe paradijs wordt geopenbaard, zegt Jezus (Openb. 22), dat buiten zal staan „ieder die de leugen i i liefheeft, en doet". En ons leven? Deze dinsdag hebben wij de waarheid gesproken en niet dan de waarheid? Waarom zouden we Lj niet Christus is toch dè Waarheid en wij mogen ons toch br overgeven aan Zijn heerschappij in ons leven? Waarom La zouden we dan niet eenvoudig en oprecht als de kinderen jf0 zijn? Zou er geen reden zijn om God te vragen om vergiffenis voor onze leugens? Indien gij niet wordt als de M kinderen. GESPREK MET MOSKOU? TNE ontwikkeling op de topconfe rentie J" m"*,a reeds een keling te zien. Er wordt niet, als in de lijn der verwachting heeft gelegen, de meeste nadruk gelegd op de militaire verdediging. Dit komt tot uiting in de onzekerheid. tor zal worden verwaarloosd, de Navo geeft thans staatslieden beseffen evenwel, dat j interessante ontwik- door het verhogen van de milita paraatheid alleen niet uit de impaj kunnen geraken, die de wereld i al zo lang verdeeld houdt. Deze i deeldheid wordt door de Duitset het meest gevoeld en het beho< die is ontstaan over de vestiging van dan ook niet te verwonderen, raketbases in de Westeuropese lan den, die bij de Navo zijn aange sloten. Deze onzekerheid behoeft niet te be vreemden, omdat het nog tenminste tot 1959 zal duren, vóórdat de raket- juist zij aandringen op het zoekt van een politieke oplossing, nieuwe besluiten worden genome| die de kloof nog groter maken. In de berichten uit Parijs worj melding gemaakt van de mogelijk Het gaat er in Het Anker niet om, het de jongens „aan te zeggen". -Dat gaat zo vaak het ene oor in en het andere weer uit. Bü alle onderwerpen, die Zich voordoen, grypt men graag naar het middel van de uitbeelding door de jongens zélf. Van horen haar beleven, naar onthouden. Voor die uitbeelding gebruikt men o.m. zelfvervaardigde marionetten. Advertentie Nog 8 dagen atNatuur lijk haalt U toot Uw feestschotels mayonnaise In huls. Wilt U rerse mayonnaise, lat dan op het achter etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het rooretlket. want de fijnste Tïïc 7fli£(aft wassenheid en schijnzelfstandigheid. Zo wordt het duidelijk,, dat de onder nemingen aan deze jongeren niets hebben wanneer het gaat om vervulling van posten, die eigen verantwoordelijkheid vragen. Zo is ook begrijpelijk, dat zij vormingswerk ter hand wilden nemen, omdat ongeschoolde arbeiders in de toe komst veel minder nodig zullen zijn de vraag naar verantwoordelijke werkers in de bedrijven sterk zal toenemen. Toeh de Eindhovense bedrijven aan zulk vormingswerk wilden beginnen, bood men in r.k. kring aan, dit werk vanuit de kerk aan te vatten. Sinds 1949 kent men in Nederland de (r.k. Mater Amabilisscholen, levenssoholen voor meisjes, speciaal met het oog. op het huishouden: hóe word je oen góede moeder. Voor joftgehs kent meh in r.k. kring ook- levensscholen: hoe word je een zelfstandige man, die een gezin kan onderhouden „met God en met ere" en niet alleen met geld. Aan protestantse zijde Is men de r katholieken hierin gevolgd, voorzitter mr. M. H. K. van der Graaf geeft het gaarne toe. En zo kwam tot stand de stichting Vormingscentrum Bedrijfsjeugd, vaarin alle protestantse kerken, scholen n .jeugdorganisaties samenwerken met •ertegenwoordigers van' christelijk-socia- le Organisaties. Van deze stichting gaat uit dé protestantse levensschool voor jon gens Het Aniker, de eerste in Nederland Weerbaarheid zaak van de rooms-katholieken over genomen. Hoe werkt het eigenlijk? Een dag in de week (twee jaar lang) geeft het bedrijf de jongens van 14 tot 17 jaar ge legenheid, met behoud van loon, naar Het Anker te gaan. Het belangrijkste oogmerk van de werkers in Het Anker is de weer baarheid tegen het „napraten". Men doet dit o.m. door „begeleiding op de weg door het bedrijf". Dat brengt op vragen als: hoe zit nu .»n n.v. in elkaar, waar dient de perso neelschef voor, hoe is mijn plaats in het bedrijf? enz. Weerbaarheid in de vrije tijdsbesteding is niet minder belangrijk. Vrije tijd? Dan doe je toch zeker niets? Je bent wel gek. als je in je eigen tijd iets gaat dóén. Weerbaarheid tegen een fatale passiviteit dus. Dit komt o.m. neer op: persoonlijk kiezen van een film, van een eigen hobby. Daarnaast vinden op de school nuttige zaken een plaats, als: hoe maak je een begroting: en nog veel meer. Het komt allemaal neer op het wijzen de weg naar zelfstandigheid. Die weg zullen ze zelf moeten gaan. Maar hoe zou J?n ze, als die weg niet gewezen werd' Daar komt nog een ;belangrijk ding by. In het zuiden is iedere „niet-katholiek" automatisch „protestant". Hier liggen ge weldige kansen voor het wyzen van dé Weg. Vandaar dat mèn van elke mede- Meer zeggen wij niet over deze school, omdat zij zelf niet noodlijdend mee Dank zij bijdragen uit hét bedrijfsleven en van de gemeente Eindhoven draait zij nu uitstekend, in het moderne gebouw aan de Hemelrijken, onder de enthou siaste leiding van de heer J. Faasse, tot voor kort jeugdleider te Vlaardingen. De LJeikant ■ensschool liggen andere activiteiten, die als vanzelf zijn opgekomen en om welker uitbreiding vanuit de.jeugd zelf gevraagd wordt. jaar het protestantse kamp centrum onder die naam. Hoezeer dat in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit, dat twee zomerseizoenen een aantal bezoekers van drieduizend opleverden (bij een capaciteit van nu nog bijna vijftig.slaapplaatsen). Het terrein is aller eerst in gebruik voor het levensschool- werk. Daarnaast worden er zogenaamde „open kampen" voor alle bedrijfsjeugd gehouden Een week (einde) intensief samen leven en werken en spelen kan van onmetelijke waarde zijn. Door de jeugd is gevraagd, of van De Heikant niet een protestants vormings centrum kan worden gemaakt. Dat kanmaar het is nog midden in de opbouw: er zijn nu een kamphuis en slaaphuizen. Op het terrein moet ten minste één nieuw slaaphuis gebouwd worden. Maar er is een tekort aan basis- i investeringskapitaal van 25.000.... Jeugdgebouw ~\AN is er het werk in de sector vrije- tijdsbesteding. Dit worstelt nu al met tekorten. Dat kan ook niet anders, omdat men geweldige activiteiten ontwikkelt. Men redeneert: culturele vorming? Goed, maar dan ook goed! En voor het bestaande werk heeft men nodig 25.000 43. Muir wierp haar een spottende blik toe. ,,Als je ze ergens anders neerhangt, werkt de mistle toe dan niet meer?" vroeg hij en begon de lad der te verzetten. Hij verhing de mistletoe. Toen hij eindelijk te vreden was en de ladder weggeschoven had, wendde hij zich met een glimlach tot mevrouw Seacombe. ..Wilt u nu eens even onderzoeken of die mistletoe wel goed en echt is met mij?" Tot haar grote verrassing en verlegenheid kuste hij haar op de wang. „Mijnheer Forester! Dat moet u niet doen! Ik heb mijn tijd van kussen onder de mistletoe al lang gehad, dat moest u toch weten!" „U vond het prettig," zei hij beschuldigend. „Wel, dat mag zo zijn, maar mistletoe is voor jonge mensen zoals juffrouw Hart, Zuster Mawney Muir's lachende blik ging naar Liane en heel even naar Jess. Hij strekte de hand,uit naar Liane. „Wel?" vroeg hij uitnodigend. Jess zag haar verstrakken, maar ze liep kalm naar hem toe. Ze ging met de gehoorzaamheid van een kind en de kus, die ze op haar voorhoofd kreeg, had de kinderlijke beloning- kunnen zijn voor gehoorzaamheid. Over Liane's hoofd heen laaide er een vlam in op; een vlam, die Liane niet kon zien, waaraan mevrouw Seacombe geen aandacht schonk, die alleen brandde voor Jess. Jess meende, dat het een bewijs was van de vu rige liefde, die hij voelde voor Liane; een liefde, die hij steeds onderdrukt had, maar die zijn ogen nu verraden hadden. Jess keek beschaamd een andere kant uit. Het volgend moment klopte Muir Liane op de schou der. wendde zich om en stak zijn pijp aan met een spaander uit de haard. Hij was nu zo kalm door Jane Arbor en onverschillig, dat Jess er bijna aan ging twij felen of ze wel goed gezien had. Het werd een rustige eerste Kerstdag. In de donkere Kerstmorgen gingen ze allemaal naar de kerk en bij hun terugkomst stond de tafel ge dekt en gaven ze elkaar bescheiden Kerstcadeau tjes. Muir gaf Liane een paar antieke oorbellen en voor Jess had hij een fles parfum. Jess was erg blij met het geschenk, dat ze van Liane kreeg een eenpersoons teaset, uitgevoerd in Chinees porcelein. Zelf had ze voor Liane een prachtige zijden shawl gekocht met historische voorstellingen er op en voor Muir een lederen kaartentas voor in zijn auto. Ze kon hem moei lijk een persoonlijk geschenk geven en ze was blij geweest, dat ze op de idee gekomen was, hem die kaartentas te geven. Later op de ochtend ging Muir golf spelen en hij was op tijd terug voor het traditionele Kerst diner, dat gevolgd werd door een lome middag van praten en nietsdoen en gezellig bij elkaar zit ten. 's Avonds speelden Muir en mevrouw Sea combe met de kaarten, terwijl de meisjes ca deautjes inpakten voor het kinderfeest. Na een koud souper, waarin ze geen van allen veel trek hadden, speelden ze nog enkele spelletjes kaart. Het geluk was Liane zo gunstig-gezind, dat ze aan het eind van de avond alle centen gewon nen had, die ingezet waren. Ze genoten allemaal mee van haar kinderlijk genoegen over haar winst. Muir dreigde haar te - zullen polsen voor een lening en Jess, die toekeek hoe ze de hele winst in haar schoot veegde, hoop te dat niemand zich het gezegde zou herinr nerend „Geluk in het spel". De dag van Kerstmis was het een drukte, van belang. Mevrouw Seacombe kon er geen bezwaar tegen maken, dat Liane een handje hielp met het klaarmaken van sandwiches en het tafeldek ken. Jane Bretton, die beloofd had. zo vroeg te zul len komen, dat ze kon helpen de kinderen te ont vangen, arriveerde pas, toqn ze allemaal aan de thee zaten en deed toen niets anders dan toezicht houden terwijl anderen werkten.' Jess vond het heerlijk om met de kinderen te helpen en hoewel ze doodmoe tyas, betreurde ze het moment, toen Muir eeri*- indrukwekkende Kerstman het laatste cadeautje uitdeelde en het hele troepje snaterend en zingend huiswaarts trok. Mevrouw Bretton was al naar huis gegaan om zich te verkleden, iets wat Jess en Liane allebei belachelijk vonden want ze hadden gedacht, dat ze wel zou komen in een toilet,, dat ze ook aan het diner zou kunnen dragen. Toen ze terugkwam ze was de voorbereidingen van het diner en de nasleep van het kinderfeest misgelopen, bracht Ze niet alleen haar man mee maar ook nog Edna Windle haar zuster, de wijkver pleegster over wie Petra Jess verteld had. Zc was een vrouw van een jaar of vijf en dertig, met een mannelijk uiterlijk, kórt grijs haar er een brede, glimlachende mond. Ze was heel an ders dan haar zuster Jane en toen Jess aan haai voorgesteld werd, voelde ze onmiddellijk sympa thie voor haar. (Wordt vervolgd) Maar men wil graag het werk uitbrei den. Op stapel staat een groot jeugdcen trum, midden in de stad, met een eigen filmzaal enz. Dat gaat 150.000 kosten. Maar dank zij medewerking van iedereen de stichting wordt in Eindhoven zeer gewaardeerd kan men 100.000 lenen, als men zelf een basiskapitaal va 50.000 heeft. Liever een brommer? JA, daar in het zuiden, werd wat groots verricht. Zo groot, dat men het zelf niet meer tillen kan, althans financieel niet. Kort en goed: Eindhoven vraagt honderdduizend gulden. 1. Voor het werk van de levens school: niets. Maar voor de daarmee verband staande arbeid heel veel. ten gereed zijn, die het bouwen van heid, dat de Navobijeenkomst a®*® bedoelde bases noodzakelijk maken, worden gevolgd door een nieuffllc0 Het is dus begrijpelijk, dat landen topconferentie, waaraan ook de Ri4An sen zullen deelnemen. Eisenhowef^ zou van plan zijn, een desbetreffenrf voorstel in te dienen. De mogelijt^ niets voor voelen, overhaast te werk heid is niet uitgesloten, dat dit iii^ x_ jderdaad zal gebeuren, omdat Amerikaanse president beter dan -ws^a als West-Duitsland, die zich in inter nationaal verband voor grote poli tieke problemen geplaatst volgende 'vNavoconferentie. maakt het evenwel noodzakelijk, dsmc topconferentie heeft gemaakt, dit tegenover de Sowjetunie, wat diRo uitstel benutten om vla de diploma- voornaamste vraagstukken betreft, tieke kanalen het Kremlin te pol- Vooral ten aanzien van de heren sen, of een politieke - oplossing van ging van Duitsland en het veilij de geschillen tnssen de communis- heidsprobleem in Europa, in het ki tische en de vrije wéreld mogelijk der van algehele ontwapening, is. Niet alleen Adenauer, maar ook lsn heel wat moeilijkheden o richten uit Parijs de brief van de rentietafel kan gaan zitten. Het lijJ premier van de Sowjetunie gebrui- dus waarschijnlijk, dat voorlopi ken als aanknopingspunt voor nieu- slechts via de 'normale diplomatiek we onderhandelingen. kanalen contact met de Russen H#l feit/dat niet de meeste nadruk worden gezocht en dat daaryan z^l wordt gelegd op het militaire ant- moeten afhangen, of er van émi woord op de uitdaging van de Sow- nieuwe topconferentie spraKe-kai jetunie, houdt niet In, dat deze fac- zijn. BEZORDHEID ONVOLDOENDE QP de grote Navo-conferentie te betuiging van enige bezorgdheid - Parijs heeft onze minister-pre- neer bij de confiskatie van anderi sident ook de betrekkingen tussen bezittingen, dan dient men wel zekere gelaten, dat het niet vol- zekere sfeer brengt, doende is, wanneer onze bondge- Indonesië is hard op weg, van alle en allerlei in bezit te nemen. Ni zijn het in strijd overigens alle volkenrechtelijke voorschriftei' en gebruiken dienaangaande weer een aantal zeeën, die het tol zijn eigendom heeft verklaard. Een onverholen kritiek onder- zal het ontdekken, dat het, dezi andere eigendommen ten spijt noten alleen maar uitdrukking ge ven aan enige bezorgdheid. Die bezorgdheid is niet iets, waarvan de revolutionnaire machten in Indo nesië onder de indruk komen. Waar om wat daar gebeurt niet scherpe worpen' Er wordt in Indonesië op tot diepe armoede is vervallen. aangelegenheid is tussen NedAland stede van zich te beperken tot wal en Indonesië, waarbij de andere sta- betuigingen van bezorgdheid. In haai ten en volken niet betrokken zijn. Maar dan dient men wql te beden ken, dat er in onze tijd geen enkel revolutionnaire streven daar land is, of er bevinden zich eigen- wordt aangemoedigd en dat, dommen van anderen op. gekeerd, wie nog goed Willen, 1 Legt men zich desnoods onder de den ontmoedigd. 4. Voor het stichten van een jeugd centrum, ook voor de buitenkerkelijke jeugd: f 50.000. Het gironummer is: 39.73.21 van de Prot. Chr. Stichting Vorming Bedrijfs jeugd, Hazeloop 20, Eindhoven. Graag I-(of meer) vóór 15 januari en wij houden u op de hoogte! Eindhoven vraagt: doet u mee, of wint u liever een bromfiets? In China worden nog bijbels gedrukt (Van onze sociaal-economische redactie) Op de jaarvergadering van de Prot. Chr. Bond van Beroepsgoederen- vervoerders, gisteren te Utrecht gehouden, heeft de voorzitter, mr. dr. E. P. Verkerk, de mededeling gedaan, dat half januari te Rotterdam de eerste Nederlandse dagschool voor de opleiding tot beroepsgoederenvervoerdeï door minister Algera zal worden geopend. De school gaat uit van hei opleidingsinstituut Neerlandia te Arnhem, dat zich uitsluitend gespeciali seerd heeft op dit onderwijs en daartoe reeds overal in het land cursussen organiseerde (in totaal 45). De leiding van het instituut berust bij de heer J. A. Reesink te Arnhem, die eveneens tot directeur is benoemd van de dag school in Rotterdam. Deze school, die ook in het brede Europese verband een unicum kan worden genoemd, wordt in. het bijzonder gesteund door de Prot. Chr. en r.k. bonden van beroepsgoederenvervoerders. De opleiding de school zal ongeveer zeven maanden duren. werd op dezerjaarvergadering nog het Een de i ^^■zaken geyvoon grote verbreiding van de Bijbel in Azië en Afrika is het feit, dat het aantal analfabeten in die werelddelen snel afneemt. Volgens een schatting heeft een op de 154 mensen in Azië en Afrika een bijbel. In de westelijke landen is dit cijfer 28 mencen. Ondanks de communistische staatsin richting gaat de verkoop van bijbels in 170.000 volledige bijbels veel nieuwe testamenten I drie miljoen-bijbelgedeelten. Men maakt J bij de druk gebruik 1 Een andere opmerking van de heer Verkerk, die van minder optimisme ge tuigde, gold zijn verwachting voor de Euromarkt. Het verdrag is een com promis. De gunstigste bepalingen in het verdrag voor Nederland zijn, dat ge streefd zal worden naar een algemeen Europees vervoersbeleid en voorts dat de situatie niet mag verslechteren. Het K.S.G.-verdrag mag geen bepalin gen bevatten, die strijdig zijn met het Euromarkt-virdrag. Daartegenover stel de de heer Verkerk echter de twee tegenzetten, die Frankrijk en West-Duits land reeds hebben gedaan. In Frank rijk geldt dit de belastingpolitiek en in West-Duitsland een wijziging van de spoorwegpremies ten gunste van de Duitse Noordzeehavens. Het feit dat men in dé andere Europese landen de figuur-van het internationale transport woord gevoerd door de voorzitter de Christelijke Middenstandsbond. heer H. de Mooij. Hij betuigde zijn 1 vredenheid over de uitlating van minis ter Zijlstra, dat de huidige binding van prijzen en lonen slechts een tijdelijk structureel karakter draagt en geen conjunctureel blijvend karakter voor de toekomst. De heer De Mooij verwacht-, te dat minister Zijlstra nu in de nabije- toekomst de verhouding lonenprijzen zal doorbreken De C.M.B.-voorzitter onderstreepte! )k nog eens het grote belang van hel grote ledental der organisaties. Het gaat niet minder dan de maatschappij- i, die aan Nederland in de toekom worden opgelegd. Het zich ganisere» en de keuze van organisatie; de, dat de strijd der geesten zijn - zwaartepunt van kerk en politiek ver legd heeft naar de maatschappij. Hier daarom is juist hier vervlakking,! Na afhandeling

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2