Natuurschoon geofferd aan cultuurwerken Socialistische partij steunt Gailïard Meisje onder bus geduwd Zes gewonden door felle brand in Amsterdam Prinses verheugt zich over haar bezoek aan de West 95? MAANDAG 16 DECEMBER 1957 JUBILEUM COMMISSIE NATUURBESCHERMING O Nederland is bewoonbaar voor mensen, dieren en planten (Van een onzer verslaggevers) TTET IS DAN WEL niet zo'n spectaculair jubileum, maar de Contact- commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming vierde toch zater dag met een grote vergadering en een receptie te Amsterdam haar 25- jarig bestaan. „We zijn eigenlijk een vecht-commissie"', zei ons de voor zitter, jhr. mr. M. van der Goes van Naters ter gelegenheid van deze gedenkdag, „maar we vechten niet in onvrede, we komen op voor de natuurbelangen van het land, voor het behoud van de steeds spaarzamer wordende natuurmonumenten en voor de recreatiemogelijkheden, die wij als volk zozeer behoeven, vooral in deze jachtige tijd". Er zijn geen grootse dingen ge- beurd in deze kwarteeuw arbeid, maar er zijn toch successen geboekt en de commissie heeft zich een goede plaats veroverd. Belangstelling Br ontstond in de loop der jaren van al le kanten veel belangstelling voor d< Contactcommissie en steeds meer instel lingen werden lid, tot schilcferverenigin- gen toe. Nu telt men er 93. Al wat de natuur mint of wil bescher men, weet nu, dat de commissie voor geen aotie terugdeinst. Het is wel grappig, dat haar aotiviteiten, die het hele land door gingen, bij de mijlpaal van 25 jaar werden besloten met alweer een Limburgse actie: die tegen de ontworpen weg door het Gerend al 1 Ach, wat is er in die 25 jaren al verzet aan verdedigingswerk! Niet won de bemoeiing het van de technische vooruitgang! Helaas ronken de straalja gers boven Deelen, viel er veel aan Neder lands bekensohoon ten offer aan de werk verschaffing in de orisisjaren, werden cultuurterreinen toch dupe van de groot se ruilverkaveling om meer bouwgronden te winnen voor de boerenstad, wroetten de steden in hun omringend groen voor d« uitbreiding van woonruimten.. Om maar niet te spreken van de gulzig heid, waarmee het Deltaplein om ziek heen dreigt te happen! Successen Toch waren er ook successen. Vers het geheugen ligt nog het behoud van h landgoed Vogelenzang, dat door een ve keersweg dreigde doorsneden te worden. Dan: het groenen van de randmeren in de nieuwe polders; bescherming, ook door aankoop, van ten dode opgeschreven na tuurmonumenten enz. enz. Niet alleer met grote, maar ook met kleine proble men bemoeide de oommissie zich. Zo kon op velerlei gebied door die bemoeiing be-, reikt worden dat natuurschoon tiegebieden behouden bleven en worden voorkomen, dat de techniek zijn plannen zonder blikken of blozen volvoerde. Hier een kleine omweg, daar het voorkomen van zandaf gravin gen, ginds het behoud van wat bos of heizo waren er suc cessen bij maar helaas ook veel teleur stelling. Want lang niet alles wat de commissie zich ten doel stelde, kon bereikt worden Zandafgravingen bedierven de Pieters berg. maar haalde ook de kleine eiland jes uit de knusse plassen wég, militaire oefenterreinen maakten recreatieoorden tot onherbergzame gebieden, wegen door sneden vriendelijk-landelijke dorpjes, fa brieken schonden het landsschapsschoon. En zo is er nog veel meer, dat ten otter moest vallen aan de bevolkingsgroei, de weerbaarheid en dc industrialisatie Nederland. In Zuid-Holland Jhr. van der Goes noemde ook de plan nen voor Zuid-Holland, dat steeds verder volgebouwd wordt, terwijl zeer meer terrein nodig is voor sportvel den, recreatie enz., omdat de bevolking eveneens toeneemt en daarmede het ver keer, de jeugdzo'rg en wat al niet meer, vooral, omdat de tendenz tot verkorting van de werkuren ook. sterker wordt. „Denk eens aan een stad als Rotterdam, groeiende en groeiende, met niets anders voor expansie dan het Kraiingse bos! Het natuurlijke rustpunt De Beer gaat ook ten onder bij de grote waterwerkenwaar moet „de stad" heen om frisse lucht op te doen?" Bn hierbij lanceerde mr. van der Goes de mogelijke toekomst van een RotlAwoud bij de Rottemeren, waarover wij U reeds berichtten. Trouwens, overal komt by het tempo van ruilverkaveling, ontginning en wo ningbouw de recreatie in de knel. Minis ter Witte publiceerde in zyn begroting het volgende staatje: in 1980 zullen wy 2.813.000 ha cultuurgrond moeten hebben, tegenover 453 ha bos en woeste grond. Nu hebben wy 2.550.000 ha cultuurgrond en er moet dus 63.000 ha by komen en van de 466.000 ha recrcatlegronden welke wy nu bezitten, zal dus 16.000 ha moeten ver dwijn en 1 Wel zegt de overheid: in 1980 moeten we driemaal zoveel hebben aan terreinen, sportvelden enz., m< ruimte loopt steeds meex terug. De toekomst Br is dus nog geen sprake v moeienissen van de Contact- dit zilveren jubileum minder zullen (Advertentie) B ra bi «I e ml vraagstuk Is roken gevaarlijk? Steeds meer nadruk wordt gelegd op net gevaar dat verbonden is aan het tevéél Gelukkig bestaat er thans een Deens middel waarmede men het roken kan doen verminderen. Dit middel heet SMOKELESS Smokeless zijn kleine tabletten welke men langzaam in de mond moei laten smelten. Het resultaat is verrassend Na het opzuigen van één tablet heeft men 2 k 3 uur een afkeei van roken "mokeless is verkrijgbaar bij Uw apo theek of drogist. Begin vandaag nog met de Smokeless-kuur; het is beter voor Uw gezondheid. worden. Want het gaat niet alleen om na tuurschoon en recreatie, het gaat ook om het behoud van flora en fauna. Wij heb ben in ons land al 43 pet van de wilde flora „weggemaakt" en de commissie noemt dat geen goed beheer van ons erf deel. Ramspol, het beroemde baardmees- jesterrein op het Kampereiland, is ver dwenen. In Twiske, het uiterst rijke moe rasgebied bij Oostzaan, heeft de onafge maakte inpoldering vogels en bloemen doen verdwijnen en het mooiste brakwa terveen ging verloren. Bij het riviertje de Beerse in de Peel zijn prachtige blauw- graslanden bij ruilverkaveling ontgonnen Bij het verdwijnen van De Beer zal weer een fraai vogelterrein verdwijnen en zo Natuurlijk is het de commissie er niet om te doen, door te draven, want zij weet wel, dat niet élles kan worden be houden. Zij wil wel geven en nemen, maar blijft vooral op de bres als er cul tuurtechnische plannen komen, waarbij het óók anders kan bij aanslagen op de natuur. En zo gaat zij, strijdlustig en vol moed. een nieuw'tijdperk van arbeid legemoed. Wettelijke regeling De bijeenkomst in het Koninklijk insti tuut voor detropen werd zaterdag bij gewoond door talrijke autoriteiten.' ter wijl drie sprekers natuurbeschermings problemen behandelden onder het motto ..Perspectief voor natuur en mens", der hen was prof. dr. G. A. Poelje, lid van de Raad van State, die pleitte voo het tot stand komen van een wettelijki regeling, zowel voor de ruimtelijke orke- ning als voor een redelijke natuurbe scherming op nationaal niveau. Hij steldi voor een Raad voor de ruimtelijke orde ning te vormen uit de hrinisterraad als coördinerend lichaam. De emigranten in Brazilië Op vragen van het lid der Eerste Ka mer mr. R. H. baron De Vos van Steen- wijk (lib.) naar benarde omstandigheden van Nederlanders die rechtstreeks uit In donesië naar Brazilië waren geëmigreerd, heeft de minister van sociale zaken geant woord, dat achttien gezinnen met bij zondere moeilijkheden kampen. De emi- eratie-aataché zal de helpende hand bie den. Enkelen hebben onder drang van dt omstandigheden in Indonesië hun vak bekwaamheid en arbeidsverleden U gunstig voorgesteld. Daar controle niel Itijd mogelijk was, kon de schifting nie doeltreffend zijn. Ongelukkigerwijze wai er in een aantal gevallen niet de geestes- gesteldheid, die een emigrant nodig heeft Er wps misplaatste trots om handenarbeid te verrichten, onvoldoende gebruik vai mogelijkheden om een vak te leren en ns twee of drie jaar verblijf uiterst geringt kennis van Portugees. De helft der emi granten bewoont nu een eigen huis, on danks de hoge huren. Het verdere ver loop der emigratie dreigt te worden ver stoord door aanbiedingen van voorschot, ten voor overtocht naar Nederland er steun bij vestiging aldaar, biet alleen voo» hen, die het moeilijk hebben, doch voo» alle emigranten. Dit ondermijnt de door zettingskracht. Alle gevallen, waarin bij zondere omstandigheden tot terugkeer naar Nederland nopen, worden, volgens de bestaande regeling, op zichzelf behan deld en beoordeeld. Indien voor gezinnen door ernstige ziekte of andere overn succes is uitgesloten, zal de ministe voet van deze regeling repatriëringsvoor- «tellen van de e ïigratie-afctaché in c De Franse socialistische partij heeft tij dens haar nationale congres te Parijs de steun van de partij aan de regering goed gekeurd. De partijraad nam een desbe treffende. resolutie aan met 2792 tegen 808 stemmen, bij 254 onthoudingen. De oppositie drong zelfs niet aan op uit- Rusland heft vier ministeries op Rusland heeft defensie-, luchtvaart-, radiotechnisohe-, en scheepsbouwindustrie opgeheven en sa mengebracht in staatscommissies. Een v-m. minister van defensie en industrie. Dimi- try F. Ustinof. is benoemd tot vice-pre- mier. Onder genoemde vier takken van hijverheid ressorteert het grootste deel de ussische wapenproduktrie. Geen antwoord op Sow jet-voorstel Amerika en Engeland zyn het ert sns geworden, dat het Westen voorlopig iet moet ingaan op de Russische stellen voor nieuwe betrekkingen tussen Oost en West en het verbod van kern- Het zou echter niet in de bedoeling liggen en dit op aandrang van andere NjV.V.O.-landen de Russische voorstel len zonder meer af te wijzen. Het idee een soort militaire uitgedunde zi vindt weerklank in West-Duiteland en Amerika. Zoals gemeld i6 ook de Bri Labourpartij er voorstander van, terwijl de vroegere Amerikaanse ambassadeu: Moskou, Kennen, er gisteren in zljr laatste lezing voor de B.B.C. nogmaal» op aandrong. sident Eisenhower heeft gisteren eer telegram gezonden aan de Indiase pre r Nehroe, waarin hij erop wijst dat staking van kernpi gaan met een verbod van kernwapens. Nehroe had een beroep op Rusland en de V. S. gedaan, de kemproven te staken Overeenkomst inzake Brokopondo Bij de Surinaamse Staten is een ont werp ingediend van een borgtochtsover- enkomst tussen Suriname enerzijds en de Aluminium Company of America (Alcoa) in haar pas opgerichte dochter Suriname Aluminium Company (Suralco) anderzijds. Deze wordt onmiddellijk van kracht na te kening van de definitieve Brokopondo- eenkomst. De Alcoa stelt zich volledig borg voor alle daaruit voortvloeiende ver plichtingen van de Suralco, hoofdsom, en kosten. Suriname verplicht zich geen belastingen of andere financiële las ten te heffen van Alcoa of haar dochters haar hoedanigheid van aandeelhouder, schuldeiser of moedermaatschappij wer kende krachtens de Brokopondo-overeen- komst. De regering vraagt machtiging tot het aangaan van de Brokopondo-overeen- komst, de garantie-overeenkomst en latere aanvullende overeenkomsten. Hierbij be houdt de wetgever zich echter de belang rijkste beslissingen voor. De Brokopondo- overeenkomst gaat verder dan de wetge ving toelaat, zodat deze gewijzigd moet De Suralco ls gevestigd te Wilmington (Delaware) en is opgericht opdat het Bro- kopondowerk onder de Western Heml- spehere Trade Corp. kan vallen. Hlerme- de worden grote fiscale besparingen ver treden van de socialistische ministers uit het kabinet Gaillard. Met algemene stemmen keurde de par tijraad een motie goed, waarbij het on der communistische leiding staande Fran se algemene verbond van vakverenigin gen werd toegevoegd aan de lijst van or ganen, waartoe leden van de socialistis- sche partij niet mogen behorerl. Twee leden van de Nationale Vergade ring, die niet volgens de partijlijn hadden gestemd bij de behandeling van het wets ontwerp, waarbij de regering speciale volmachten werden toegekend in Algerije en bij de bevestiging van Gaillard als premier, werden disciplinair gestraft. Vanmorgen is op de markt te Asten (N.Brab.) mejuffrouw Boerkamps (24) om het leven gekomen, toen zij werd over reden door een bus van de B.B.A. Mej. Boerkamps stond met een grote groep passagiers voor het busstation op een bus te wachten. Toen een voörbus arriveerde, drong men op. Men neemt aan, dat he-t meisje onder de bus ls geduwd. UIT DRUIVEN GEPERST Dat is een echt genoegelijke avond of kaartavondjeWat een voldoening geeft dan Grapillon! Iedereen waardeert deze verfijnde luxe drank. En wat een luxe! De weelde van uitgeperste druiven (een flinke ijpc druiven in één flesieGrapilldn) En... dit rijk.ed :1 belat Want Grapillon is niet alleen verrukkelijk, maar, óók alcoholvrii @mmms3 de verfijnde drank uit druiven geperst Een flinke tros zon-rijpc druiven in elk flesje. Zo prei lig om in huis Ie hebben Importeur: Gebrs. Steur Maassluis NA ONTPLOFFING IN VERGASSER DOORDAT een vergasser ontplofte is zaterdagavond een felle uit slaande brand ontstaan in een woon huis aan het Oosteinde te Amster dam. Daarbij werden zes mensen ge wond, van wie twee ernstig. De der de etage en de zolderverdieping van het pand werden geheel verwoest. Een knal, die tot ver im de buurt de ruiten deed rinkelen, luddde de zware brand in. Een bewoner van het pand rende naar boven en zag de 34-jarige chauffeur A. Bijkerk in diens pensionkamer bil da vergasser staan. „Een oorverdovende knal, gevolgd door Alg. Ned. Verbond reikt elf prijzen uit Het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Verbond te 's-Gravenhage heeft aan de volgende elf personen en Instellingen een Vlsser-Neerlandia-prijs toegekend: Voor toneel: aan Max Croi6et te '-Gra- venhage voor zijn toneelstuk „Medeplich tigen" en aan dr. A. Herzberg te Amster dam voor het toneelstuk Herodes." In de adviescommissie hiervoor hadden zit ting de heren Ben van Eysselsteijn, Koote en Cor van der Lugt Melsert. Voor muziek: aan Hogo Godron te Hilversum en aan Jaap Geraerdts te 's-Gravenhage. In deze adviescommisslp hadden zitting de heren F. Koote, Willem Noske en Hans Schouwman. Voorts zijn Vieser-Neerlandia-prijzen toegekend aan: H. E. Beekenkamp te 's-Gravenhage, J. M. J .Korpershoek t© 's-Gravenhage, dr. H. S. Frenkel te Am sterdam, prof. dr. J. H. P, Jonxis te Gro ningen, de stichting voor algemene licht therapie te 's-Gravenhage, het Voorlich tingsbureau voor Kinderverzorging Het Baken te Rotterdam en het Rotterdams Medisch Paedagogisoh Instituut te R'dam. Cyprus-resolutie verworpen in de Alg. vergadering De twaalfde zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties is za terdagavond in New York gesloten Tevo ren had de vergadering de door de poli tieke commissie aangenomen resolutie over Cyprus verworpen. In de resolutie werd. zoals gemeld, de hoop uitgespro ken. dat nieuwe onderhandelingen zullen worden gehouden, om te komen tot het zelfbeschikkingsrecht voor het volk van Cyprus. Bij stemming bleken 31 leden voor en 23 tegen, bij 24 onthoudingen. De vereiste twee derde meerderheid werd dus niet gehaald Met algemene stemmen heeft de Alge mene Vergadering besloten tot instelling van het nieuwe fo-nds voor technische, economische en sociale steun aan minder itwikkelde gebieden. Koning Olaf van Noorwegen is aange- ezen om Italië en Ethiopië bij te staan i het vinden van een regeling voor de geschillen betreffende de grens tussen Ethiopië en Italiaans Somaliland. Ten slotte is een plan goedgekeurd om •en extra toeslag van drie procent te hef- en van schepen die het Suezkanaal pas- eren, om de kosten te dekken veroor- :aakt door de Brits-Franse actie. K.L.M.-machine wordt gedoopt en ingezegend Overmorgen wordt op het. Romeinsi vliegveld Ciampino de nieuwe KLM-Vie- count PH-VTF Leonardo de Vind doopt en ingezegend". Het „dopen" gebeurt door de burge meester van Vinei, de geboorteplaats de beroemde Leonardo, die als eerste wetenschappelijke studie heeft gemaakt van het vliegen. Dan i6 het aan mgr. Jan Olav Smit. ka nunnik van de St. Pie ter te Rome om dt machine in te zegenen. Voor het vertrek van Schiphol zuilen leden van de vlieg tuigbouw kundi ge ontging „Leonardo da Vinei" de Viscount adopteren en met mankracht naar de standplaats op het platform brengen. Het ur van de vereniging zal daarna de machine overdragen aan gezagvoerder Schroder. Ministers vaker in assemblee W.E.U. De Raad van Ministers van de West- uropese Unie heeft toegezegd, dat zijn leden de vergaderingen van de raad gevende vergadering der W.E.U. trouwer zullen bezoeken. Verder is besloten, dat wen ministers in ieder geval twee maal per jaar bijeen zullen komen ter bespreking van vraagstukken, die met de W.E.U. verband houden. In principe zegden de ministers het bureau van de W.E.U. toe, meer dan tot dusverre inlichtingen te verstrekken met betrekking tot de defensie, welke inlich tingen zullen dienen als informatlemate- voor de volken. ministers hebben zaterdag een con ventie getekend ter controle van de sterk- der strijdkrachten en .de bewapening de aangesloten landen. een enorme steekvlam, deed me van de trap duikelen", vertelde de medebewoner. „Ik verborg me eerst onder een deken er reride toen naar buiten". Zijn haren er wenkbrauwen waren geschroeid. Anderhal f uur had de brandweer nodig om het vuur te bedwingen. Er werd gewerkt met twaalf stralen en men hield daarbij veel materieel, o.m. de drijvende motorspuit Jan van der Heyden, achter de hand, omdat ge vreesd werd, dat de brand zich zou uitbreiden tot de aangrenzende pan den en een kliniek, wat evenwel niet gebeurde. Een brandweerman redde een anderhalf jarig jongetje, dat op de tweede etage in bed lag. De chauffeur, in wiens kamer de brand was ontstaan, is met ernstige brand- snijwonden aan gezicht en armen een ziekenhuis opgenomen. Ook de 32- jarige mevrouw M. Deurloo-Slats, die nog hoger in het pand woonde, werd z' gewond weggebracht. Een alleenwonende dame van de tweede etage kreeg een shock. Verder werden nog drie mensen licht gewond, onder wie een 21-jarige militair, die op straat de knal had ge hoord en te hulp was gekomen. De brand- en waterschade aan het in tensief bewoonde huis cn de daarnaast- gelegcn panden is zeer groot. De zoge naamde rampendienst van sociale zaken heeft materiële hulp verleend aan de ge troffenen. Dank zij hoofdbrandwacht D. Rozen mond is deze kleuter van anderhalf jaar gisteren niet in de vlammen om gekomen. De brandweerman haalde het kind, dwars door de verstikkende rook heen, naar buiten, waarna hij het aan een voorbijganger (met het meisje op de foto) overhandigde voor verdere verzorging. De heer Rozen mond had het verder te druk met de blussingswerkzaamheden. Nederlandse omroep In een Engelse krant heeft iemand on langs een artikel geschreven over ons Hollandse omroep bestel. H\j vond het een mooi stelsel, want, zei hij, daar heb je nu een systeem dat een vruchtbare com petitie veroorzaakt zonder dat er ordi naire reclame aan te pas komt. Hij vergat erbij te vertellen, dat de reclame in onze ether praktisch niet van de lucht is, maar dat 2e zich beperkt tot vier grote firma's en een kleinere zaak, en dat alle vijf die bedrijven toevallig hetzelfde ar tikel verkopen: radio-programma's. Die „vruchtbare competitie" houdt overigens ook minder in dan het u>el lijkt. Compe titie kan inderdaad variatie veroorzaken, maar In de Nederlandse omroep gebeurt juist het omgekeerde: hier wordt ons vier of vijf keer hetzelfde gerecht voor gezet, met alleen telkens een ander saus je. Wie 's morgens de diverse gymnas- tiekjuffrouwen heeft weten te doorstaan, komt, via een „krompratende groente boer, bij een keur van allemaal even weeë programma's voor de zieken te recht. Dan komen de programma's voor vier soorten kleuters, grijsaards, solda ten, zeelieden, boeren, huisvrouwen, knutselaars enz. En dat ethert zo door tot het middernachtelijk uur van 31 de cember, waarna we, omdat we het hele jaar zo braaf geluisterd hebben, een kwartiertje extra krijgen. Welk kwar tiertje wordt volgepraat door de voor zitter van een omroepvereniging. (V r ij Nederland). Ter Borchprijs In deze t(jd uan bestedingsbeperking heeft de provincie Overijssel besloten prijs van duizend gulden uit te bi- talen voor de bekroning van een schil derij. Deze Geraert ter Borchprijs draagt een grote naam. Men is aan die naam iets verplicht. Wanneer men nu het be kroonde schilderij, vervaardigd door een Enschedese gemeente-ambtenaar, aan schouwt, kan men tot geen andere con clusie komen dan dat de provincie Over ijssel bij de neus is genomen. Misschien is het linnen waarop het vervaardigd is echt met echte kunst heeft deze Kamper ui niets te maken. (Elzeviers Weekblad). lijnen vragen eenheid tegen het communisme De PhiUppij'nse regering heeft aan aile landen van de N.A.V.O., het Pact van Bagdad en Amerika een nota gezonden, waarin wordt voorgesteld de defensie inspanning te coördineren teneinde „aan de gevaarlijke strategie van het interna tionale communisme het hoofd te bieden". HET LEVEN \mhowM Minister Algera heeft de verkeersbrigadiertjes lof toegezwaaid en dat vinden we attent van de minister, want ze hebben dat verdiend. Als een drukké straat moeten oversteken maken we graag gebruik van hun diensten. Met de schoolkinderen wachten we dan tot zij het sein -,klaar-over" geven en beschermd door hun aanwezigheid komen we veilig aan de overkant. Wat ons bij deze brigadiertjes altijd opvalt is, dat zij zo gedisciplineerd optreden. En beleefd zijn. Zonder hen zou het schoolkind in meer gevaren verkeren dan nu het geval is. We mogen ze wel en groeten ze altijd heel vriendelijk en we zijn blij, dat een minister hen in een officieel stuk eens geweldig in de hoogte heeft gestoken. MELK Nog op de valreep heeft minister Mans- holt, hebben we gelezen, goedgevonden, dat de volle melk weer in de verkoop komt en we juichen zijn besluit van harte toe. De afgeroomde melk is eèn overblijfsel uit de zwarte en z jaren van de oorlog. De Duitsers had den uitgerekend, dat de Hollanders Veel Toespraak voor Wereldomroep ORINSES BEATRIX heeft zidi ter V gelegenheid van Koninkrijksdag 1957 en haai a.s. bezoek aan Surina me en de Nederlandse Antillen tot de bevolking van deze rijksdelen ge richt in een toespraak, die de Wereld omroep gisteren heeft uitgezonden en die door alle radio-stations in Suri name en de Nederlandse Antillen is gerelayeerd. Prinses Beatrix sprak als volgt: de Ne- Dat ik op deze dag tot u kan spreken doet mij bijzonder 'genoegen. Precies drie jaar geleden immers werd het statuut van het Koninkrijk getekend: de beves tiging van de nieuwe verhouding der rijksdelen. De totstandkoming van het statuut is hel resultaat van wederzijds vertrouwen en samenwerking. Mijn ge neratie groeit op met het hernieuwde Koninkrijk en met de idee, die het wil verwezenlijken. De toekomst eist van ons, dat .ij tevens er in moeten groeien U begrijpt hoe ik mij verheug op mijn reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Niet slechts uit enthousiaste verhalen van mijn ouders, maar even eens door studie en het volgen van col leges heb ik reeds veel over uw land gehoord. Films en foto's toonden mij de schoonheid der natuur, het leven van de bewoners en het werk, dat wordt ver richt. Uw gastvrijheid en spontane hartelijk heid treffen een ieder, die uw land be zoekt. Des te meer trekt het mij daarom aan dit alles nu binnenkort zelf te mogen zien en beleven. Van mijn bezoek ver wacht ik tevens de vreugde van het ken nismaken en het persoonlijk contact, dat ik met velen uwer zal mogen hebben. Daarom zou ik willen eindigen met de wens: tot spoedig ziens". In Hilversum werd deze opname gemaakt van een charmante prin ses Beatrix tijdens de radiotoe spraak, die zij hield ter gelegen heid van Koninkrijksdag 1957 en haar a.s. reis naar de West. De Prinses sprak via Radio Neder land-Wereldomroep de bevolking van de rijksdelen overzee toe en veel te vet gebruikten en zij begon nen al spoedig met daaraan een eind te maken. Voor jullie eigen bestwil, zeiden ze. Hun zorg voor onze gezondheid heb ben we nooit zo erg kunnen waarderen, hoe roerend die zorg ook was. Maar goed, de oude, voor-oorlogse vette melk komt weer terug. En nu kan niemand meer zeggen dat de koffie zo naar smaakt omdat de melk te dun is. KAAS Van de melk naar d© kaa6. Het Nederlands Zuivelbureau is bezig, hebben we gehoord, de Duitsers te leren dat kaas ook op een andere manier kan worden gegeten dan op het brood. Met een groot aantal zg. kaashapjes zijn de employees de Bondsrepubliek ingetrokken om ieder een, die wou proeven te laten proe ven. Kaas kun je altijd eten, zegt het Zuivelbureau. Bij een glas wijn. bij bier, na het middagmaal, 's mor gens, 's avonds en 's nachts. Wij wisten dat wel, maar de Duitsers vermoedelijk niet en daarom heeft het Nederlands zuivelbureau dit initiatief genomen. In de hoop, dat onze kaas export naar Duitsland belangrijk zaJ KLEDING Over één ding maken we ons echter bezorgd. Als we goed.zijn ingelicht wer den op verscheidene plaatsen samenkom- belegd, waar de kaashapjes werden rondgediend door dames in de „national' klederdracht" En nu zouden we graag weten welke die klederdracht is Wi vermoeden, dat de dames gekleed warer in bonte schorten en roridliepen op klom pen. Als dat zo is. zouden we het diep betreuren. Want dan heeft het Neder lands zuivelbureau Nederland daarme* geen dienst bewezen. Wat we in Neder land nog kennen, ai gaat dit helaas ver dwijnen, zijn de klederdrachten uit ver scheidene provincies. Maar een nationale klederdracht hebben we in Nederland nooit gekend. En zo maar een pakje te trekken en te zeggen: dat is nu echt Nederlands, schept verwarring. HULP rmkiok heeft weer geluld Nederlanders worden opgeroepen plicht te doen. De uit Indonesië kerende landgenoten moeten geholpen 'orden. Er zuilen er zyn, die berooid In het vaderland aankomen. Wc hebben deze dagen ach cn wee geroepen over hun in het land, dat zy wilden hei- opbouwen is overkomen. We hebben ze beklaagd cn heel, iciyke dingen ge zegd over Sukarno en zyn vriendjes. Dat was allemaal heel terecht. Maar nu komt de gelegenheid te tonen dat het ons ernst was. Aan woorden hebben mcnscn-ln- nood betrekkeiyk weinig. Op daden komt het aan. En we zouden geen Nederlan ders zyn ais aan de oproep om hulpver lening niet spontaan en royaal gehoor werd gegeven. VOETGANGER De Nederlandse vereniging bescherming voetgangers is bevreesd dat de maximum snelheid van 50 kilometer in de bebouw de kom voor de nachtelijke uren zal worden opgeheven en heeft nu de mi nister gevraagd dit niet te doen. Daar komen ongelukken van, minister, zegt de vereniging. Duisternis en alcohol maken de gevaren van grote snelheid 's nachts groter dan overdag. Maar een chauffeur bij een vervoersbedrijf, die 's nachts lan ge afstanden moet rijden zuchtte tegen ons: „'8 Nachts de snelheid asjeblieft wat kilometers hoger, dan kunnen we ten minste vooruit. Door de Randstad Hol land is een groot gedeelte van Nederland op het ogenblik een bebouwde kom. Excellentie, laat ons 's nachts harder mogen rijden." ZWGRV6R Prof. F. K. Th. v. Iterson (80) overleden Op tachtigjarige leeftijd is overleden prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, oud- directeur van de Staatsmijnen la Limburg en oud-hoogleraar aan de T,H. te Delft. Geboren op 12 maart 1877 te Roermond bezocht hij de H.B.S. in Den Haag en stu deerde hij aan de voormalige Polytech nische School te Delft. Van 1908 tot 1010 vervulde prof. Van Iterson een leeropdracht in de toegepaste wiskunde In de mechanica aan de T.H. te Delft. Na enige tijd werkzaam geweest te zijnlj als Ingenieur bij de gemeente gas fabriek te Den Haag werd hij In 1910 be noemd tot hoogleraar aan de T.H. In 1913 werd hij benoemd tot lid der directie aan de Staatsmijnen. De crematie heeft heden te Drtehuis- Westerveld plaatsgehad. Hulp aan landgenoten legt verklaring af De voorzitter van de stichting Hulp aan landgenoten in Indonesië, dr. H. A. Colijn, heeft zich in een verklaring gekant tegen het standpunt van de voorzitter van het Rode Kruis, ir. F. O. C. Baron van Tuyll van Serooskerken. Baron van Tuyll zou hebben gezegd, dat elke charitatieve In stelling verplicht is terug te treden zodra het Rode Kruis ten tonele verschijnt. Dr. Colijn noemt dit standpunt onaanvaard baar en wijst voorts op de activiteiten van zijn stichting. Hij acht het onjuiat. dat thans reeds gelden' worden ingezameld voor maatregelen, dde gebaseerd zijn op massale hulpverlening, terwijl nog niet vaststaat, dat deze nodLg zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5