CHRISTELIJK Kerk en atoomwapens Vraagstukken van morgen in het geloof bezien r\ De krant en de recensie Een woord voor vandaag Kanttekening Horvath breekt besprekingen met Hongaarse Lutherse kerk af De onbekende man Ethiek en politiek yELEN in onze kring maken zich op een goedkope ma nier af van de ontzaglijke pro blematiek der moderne bewape ning, zo schrijft prof. dr. J. T. Bakker (Kampen) in de pers- schouw van het Gereformeerd Weekblad. Als opvallend staaltje noemt hij de gedachtegang, vol gens welke ieder die zich tegen atoombewapening verzet, koket teert met een (niet bestaande) Derde Weg, dus met Rusland. In dit verband citeert hij prof. dr. Schippers. het fatale zwijgen, dat algemeen in onze pers op dit punt de hoogste wijsheid schijnt te zijn weer doorbroken. En gepleit voor de eigen verantwoordelijkheid van de kerk in deze vragen. Een ver antwoordelijkheid, die zij niet mag delegeren aan de overheid, ook al zal zij dan wel het verwijt te horen krijgen, dat zij niet deskun dig is. Maar als de kerk er het zwijgen toe zou doen betekent dat in de praktijk, dat de ethiek hier volledig ondergeschikt gemaakt wordt aan de politiek. Niemand mene. dat het zo'n vaart niet loopt. Helmut Gollwit- zer. onder ons vooral bekend ge worden door het prachtige boek: En brengen waar gij niet wilt", waarin hij zijn weg door de Russische gevangenkampen be schrijft, heeft een brochure gepu bliceerd: „Die Christen und die Atomwaffen". Wij hebben het vermoeden, dat velen hem het eer ste boek meer in dank zullen af nemen dan het het tweede. In het eerste immers heeft hij op door dringende wijze de verschrikkin gen van het communisme gete kend en dat willen ze wel horen. Maar nu heeft hij zich beslist en zonder reserve uitgesproken tegen enige medewerking aan de kernproeven. En dat komt ons minder goed van pas. Uit deze brochure wordt ons duidelijk, hoe groot het gevaar is, dat de kerk, ook waar ze juri disch zo streng mogelijk van de staat gescheiden is als in Ame rika het geval is, toch in feite vaak de religieuze wijding moet geven aan het optreden van de staat en daarmee haar ethiek on dergeschikt maakt aan de politiek. A LS een ontstellend voorbeeld ■Ci- daarvan nemen we over wat Gollwitzer schrijft over de aanval met atoombommen op Japan in 1945: ..Het meest tekenend voor de medeverantwoordelijkheid van de kerk zijn de omstandigheden bij het vertrek van het Ameri kaanse vliegtuig, dat de bom voor Hiroshima droeg, van het Zuidzee-eiland Tinian op 5 aug. 1945. Toen aan de generaal werd meegedeeld, dat er gevaar be stond. dat bij een mislukte start het hele eiland in de ludht zou vliegen, antwoordde hij: ..Wij moeten bidden, dat dat niet gebeurt." Dezelfde gene raal vertelt dan van de riskante start van het vliegtuig: „Wij trachtten bijna de machine met onze gebeden en onze hoop de lucht in te heffen". Voor het vertrek bad een lu thers legerpredikant een „aan grijpend gebed". ..Almachtige Vader, Gij die de gebeden van hen. die U liefheb ben verhoort, wij bidden U hen bij te staan, die zich in Uw ho ge hemel wagen en de strijd voortzetten tot in het gebied van onze vijanden. Behoed en be waar hen, zo vragen wij U, als ze hun oDdracht ten uitvoer brengen. Geef. dat zij van Uw kracht en Uw macht mogen we ten en met Uw hulp deze oor log tot een snel einde mogen brengen. We smeken U. dat het einde van de oorlog nu spoedig komt en dat wij weer eenmaal vrede od aarde mogen hebben. Mogen de mannen, die in deze nacht deze vlucht onder nemen veilig in Uw hoede ver keren en zonder letsel tot ons terugkeren. We zullen in ver trouwen op U verder onze weg gaan want wij weten dat wij nu en voor alle eeuwigheid on der Uw bescherming staan. luidt: ■erdient als document van christelijke godslastering, waarbij teringen van het a theism e- ONDERWIJSBENOEMINGEN BeSioemd tot onderwijzeres aan de W. Hovy uloschool te Amsterdam: me vrouw Bakker aldaar; aan de Koningin Emmaschool te Apeldoorn: mejuffrouw W Gaastra te Oldemarkt (Ov. Benoemd tot onderwijzer aan de chr.- nat. school te Kapelle-Biezelinge: J. Mulder te Lewedorp; aan de hervormde school te Boskoop: P. Beker te Maas sluis. van-professie van het oosten tot onschuldigheden verbleken, in de kerkgeschiedenis bewaard te blij ven. De schuld hiervoor ligt niet bij deze ene „bidder", die mis schien niet eens precies wist srr,the' HEJ „is, natuurlijk gemakkelijk Gollwitzer nu ook maar in te lijven bij degenen, die koketteren met Rusland en op één lijn te zet ten met de intellectuele of semi- ïntellectuele meelopers van het communisme. Maar wie dat probeert kan het toch niet met een eerlijk geweten klaar krijgen. Daarvoor is wat hij vroeger over het communisme geschreven heeft té duidelijk Maar wel weigert Gollwitzer de vrede en veiligheid te kopen te gen elke prijs. Zijn pleidooi is in wezen een pleidooi voor de zelfstandigheid van de ethiek tegenover de poli tiek. Daarom is het ongeoorloofd om verzet tegen de kernproeven te identificeren met heulen met Rusïand Wie deze gelijkstelling voltrekt heeft aan het eigenwette- hjke staatsraison in dezen het laatste woord gegeven. En de Kerk moge zich üenmaal hinken voor zij in dezen haar zelfstandigheid prijsgeeft. Dat dunkt ons van minstens even groot gewicht als het handhaven van de ze zelfstandigheid als het op het subsidiebeleid aankomt. Derde eeuwfeest hervormd weeshuis Amsterdam Het in 1657 opgerichte diaconie-wees huis der hervormde gemeente van Am sterdam - sedert 1 uari van dit jaar hervormd jei:0dhuis genaamd, geëxploi teerd door d- gelijknamige stichting bestond zondag pre 300 jaar. Dit derde eeuwfeest is gevierd met een aoor zeshonderd personen bezochte re ceptie van het bestuur in Bellevue op zaterdagmiddag en een herdenkings dienst in de Westerkerk zondagmorgen. -n a -b> l smelik voorging. waarin prof. de grote receptie Het hoogtepunt vormde de mededeling, dat de directeur. ïeer J Visser, benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ter receptie werd gesproken o.m. door afgevaardigden van de centrale kerke- ntrale diaconi namens de Nederlandse hervormde kinderbeschern. ,.d en r ntraal Bond voor inwendige zen- christelijk maatschappelijk werk jjjggjH"™- o va het weeshuis "i v hoofd van de school net de Bijbel te Vlagtwedde: K Wei- zenbach te Franeker. Arjos in Utrecht bij een Van één onzer verslaggevers TAE Arjos, die zaterdag in Hotel Smits te Utrecht in algemene vergadering bijeen was, kan terug zien op een zeer geslaagde en leven dige bijeenkomst, waarvoor niet al leen van de zijde der Arjos-leden, maar ook van de kant van het Cen traal Comité der A.R.P. en de a.r. Tweede-Kamerfractie veel belangstel ling bestond. Zowel de voorzitter van het C.C., dr. W. P. Berghuis, als de voorzitter van de Tweede-Kamer fractie, dr. J- A. H. J. S. Bruins Slot woonden de vergadering gedeeltelijk bij en hielden korte toespraken. Tijdens de discussie over het jaarver slag werden van verschillende zijden opmerkingen gemaakt over de me ningsverschillen in de A.R.P. Zo werd o.m. gewaagt of de Arjos geen eigen geluid moet laten horen en een keuze moet doen. In dit verband kwam ook de recente polemiek tussen de heren Zijlstra en Bruins Slot ter sprake. Voorzitter Sivis, de vragen beant woordend, verdedigde met grote klem de „keuze van het niet-kiezen"„Ik zou u willen bidden", zo zei hij, „dring de Arjos geen keuze op tussen Zijlstra en Bruins Slot. Beide heren, beide geesten hebben wij nodig." Tijdens de middagvergadering sprak de heer M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos, over „Van toen en nu en de heer E. van Ruller, oud- voorzitter van de Arjos, over en morgen". IAdvertentie een dis met cachet door Adviserende en vormende taak (Van een onzer verslaggevers) Het wezen van een boekenrecensle ln de krant wordt bepaald door het wezen van de pers in het algemeen, en voor elke krant nader door het eigen karak ter van die krant. Deze centrale stel ling heeft dr. E. Dlemer, de hoofdre- dacteUr van onze krant, zaterdag ont-| vouwd voor de vakgroep letteren van de Bond van christelijke kunstenaars in Nederland. Dr. Dlemer sprak over dei taak van de christelijke pers ten aan-, zien van de literatuur. Bij de vergadering, die onder leiding stond van de schrijver Anne de Vries, bleek Waardering te bestaan voor de wijze waarop onze krant haar taak ten aanzien van de literatuur vervult. Bij de dagbladpers onderscheidde dr. *f,"i li pmnr c- n .irdTancIranmarlffin' 5CIiai krant namelijk heeft haar eigen indivi dualiteit. die door tal van factoren, als traditie, sfeer, samenstelling van de le zerskring, stijl, opmaak, enz., wordt be paald. Het is begrijpelijk, dat een krant op haar individualiteit bijzonder zuinig Voor wat betreft" de christelijke pers, betoogde dr. Diemer, dat zij zich in een zeker overgangsstadium bevindt, waar in zij zich almeer gaat richten op de universaliteit van het leven. Dit houdt, evenals bij haar lezerskring het geval is, een toenemende belangstelling in voor culturele verschijnselen. In dit verband nader komende op de boekenrecensies in de krant, heeft dr. Diemer nader betoogd, dat de dag bladpers een relatie betekent tussen pers en lezer, niet een relatie tussen pers en boekenschrijver. Kritiek in de dagbladpers zal het karakter moe ten dragen van inlichting, voorlich ting. ontwikkeling en vorming van de De heer Schakel schetste opkomst, neergang en wederopleving van het Cal vinisme in Nederland en betoogde, dat de Calvinistische beginselen ook van daag aan de dag volop-, waard zijn uit gedragen te worden in de wereld. Wie meent, dat dit onmogelijk is omdat ons land maar een speldeknop is in de we reld terwijl de Calvinisten in Nederland niet meer dan 10, hooguit 20 pet. van de bevolking uitmaken, vergeet, dat het in het rijk van de geest niet gaat om el, maat en gewicht. Qaarvoor hoeft men slechts de geschiedenis der Gothen en hun grote betekenis voor de evange lieverspreiding te bestuderen. Wij moe ten elkaar opwekken tot activiteit, le- vensbezinning (geen mens kan leven van ijskasten, balansen en kijk-u-rijks), en thousiasme in woord en daad, en tot doorzetten. „Er moet iets in ons blijven van de oude. kernige stijl van de vade ren", aldus de heer Schakel. De heer E. van Ruller belichtte de toekomst. Naar zijn oordeel is deze uiterst labiel en moeilijk voorspelbaar. Wij weten -bijv. niet eens of Indonesië morgen communistisch zal zijn dan wel de vriendschap en hulp uit het westen zal aanvaarden. Enerzijds blijft Gods schepping hopeloos achter: de helft van de wereldbevolking van 2700 miljoen mensen kan lezen nog schrijven. Ander zijds komt die schepping* snel tot ont wikkeling: de mens betreedt het heelal en de .automatisering zal het karakter van samenleven en samenwerken radi caal doen veranderen. Dat is de wereld van morgen, die de jeugd tot activiteit roept. De staat dient zich aan, want zonder de overheid kan het beslist niet meer. De vrijheid staat dan echter op het spel. De heer Van Ruller meende daar om, dat niet alleen de partij met de vragen rondom de overheid klaar moet komen, maar dat ook de jeugd het vraagstuk van de groeiende staatsmacht moedig en klaar tegemoet dient te tre den. Het gaat hier immers om een ge loofsstuk. De studie van de vraagstuk ken rondom de wereld van morgen mag niet los van het geloof worden gezien. Tijdens de morgenvergadering zijn herkozen tot lid van het hoofdbestuur der Arjos, mej. J. van Leeuwen te Rijs wijk en de heer Tj. Pel te Heerenveen, terwijl mr. C. Boprtien in dezelfde func tie werd gekozen. Van het hoofdbestuurs lid mr. C. J. Verplancke. burgemees ter van 's Gravendeel, die een record aantal malen deel van het bestuur heeft uitgemaakt, werd zaterdag afscheid ge nomen. Hem werd een boekwerk aange- Reroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Leerbroek: J. Spelt t« GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar 's-Gravenhage-Oost (vak. wijlen J. Attema): P. de Bruijn te Woerden. Beroepen: te Oosterend (Fr.), kand. J. M. van den Brink te Alphen a/ Rijn. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Klassiek verbond: Grieks moet examenvak blijven Het Nederlandsch Klassiek Verbond heeft zich tot beide kamers der Staten- Generaal gewend naar aanleiding van hei wetsvoorstel, waarin de mogelijkheid wordt geopend om voor de afdeling B van het gymnasium en lyceum het Grieks in de zesde klasse en bij het eind examen te laten vervallen. Deze maatregel draagt een schijnbaar onschuldig karakter, zo zegt het Klassiek Verbond, doordat de klassieke opleiding van de B-leerlingen, globaal bezien, slechts met 10 procent wordt verminderd. Deze kwantitatief betrekkelijk geringe beperking zal echter kwalitatief, d. voor de klassieke vorming veel zw dere gevolgen hebben, omdat in de zesde klasse pas vruchten worden geplukt, die aan de voorafgaande opleiding zin en be stemming geven. Wanneer deze afsluiting weg zou vallen, zou de klassieke vorming van de B-leerlingen, wat het Grieks be treft, min of meer halverwege blijven steken. Het bestuur van het Nederlandsch Klassiek Verbond kan het genoemde wetsvoorstel slechts zien als een uit vloeisel van een utilisme, dat zich op het meest „nutteloze" vak werpt en ter- wille van een kleine verlichting een grote verarming op de koop toeneemt. Dit stemt tot des te grotere bezorgdheid, wanneer men de voorgestelde maatregel ziet in verband met het reeds eerder ingediende wetsvoorstel tot verruiming van de studierechten. Verbonden aar einddiploma gymnasium-B. Door vele ter zake kundigen is ,e gewezen, dat het onverantwoord zou om aan de bezitters van dit einddiploma toegang tot de studie in de litteraire fa culteit te geven, indien zij niet voo beide oude talen een voldoend cijfer bij het eindexamen behaald zouden hebben. In plaats van deze alleszins redelijke eis over te nemen, stelt de minister nu het Grieks op het eindexamen-B facultatief. Wij allen hebben, of we het ons bewust geweest zijn c niet, vandaag vele malen een keus moeten doen. Dat bepaal ons mens-zijn. Misschien was er voor u vandaag een grot keuze, waarbij al uw wilskracht nodig was, of was e vandaag schijnbaar niets te kiezen, omdat alles automatiscl zijn gangetje ging. Maar dan nog: Waarom gaf u vanmorge dat scherpe antwoord door de telefoon; Waarom was vanmiddag zo onredelijk tegenover uw kind? Ook in om omgang met onze medemensen staan we steeds voor eei- keute: U drijft uw zin door of u doet iemand een pleziei U verdraagt iets of u slaat terug; U geeft of u neemt. E wat is de juiste keuze Wat is de goede weg? Vind ik di zo gemakkelijk? Als ik welbewust gekozen heb, zal die we dan niet blijken dood te lopen? Het is geen wonder als w telkens verdwalen. God heeft dat ook wel voorzien. Daarom laat hij on maar niet aan ons lot over. Daarom plaatst hij zijn toe; wijzers, die wij de Tien geboden noemen. Daarom staan in de Bijbel (in Psalm 32) die geruststellende woorden: leer en onderwijs u aangaande de weg die gij gaan moet, Als wij die goede raad dan ook maar niet in de wind slaan! SUPERRIJBEWIJS STRIJDT De lezer heeft recht op een behoor lijke informatie en op een betrouwbaar advies van de zijde van zijn krant bij Diemer een vijftal wezenskenmerken: I nortfo h'o VVrnnVoor Zi?Vw publiciteit, actualiteit, continuïteit in de "2 d® £rant haar }ezer ook het verschijning, universaliteit en de om- !ezen van bocken moeten leren- standigheid dat de pers in ons leven de Dit alles kan het beste geschie- rol vervult van een gezellin (sociusfunc-den iuist binnen de eigen individualiteit tie). Deze vijf wezenskenmerken komen, j van e^ke Krant, die in de vijf genoemde elk op zijn wijze, uit in de drie functies wezenskenmerken en in de drie genoem- van de pers: het verschaffen van in- d® functies een eigen gestalte krijgt en lichtingen (het eigenlijke nieuws), het-die het vertrouwen schept, tussen krant brengen van voorlichting (de commen-en lezer onmisbaar. taarsfeer). en het bieden van ontspan- Daarnaast, zo betoogde dr. Diemer ning en ontwikkeling, zo mogelijk ook j ook. heeft de christelijke krant zich niet vorming. blind te houden voor de belangrijkste al- Geldt dit voor de pers in het alge- j gemene literatuur, die immers een meen. het krijgt in elke krant afzonder-beeld geeft van deze tijd en van de lijk op eigen wijze gestalte. Iederemens uit deze tijd. „Ontoegeeflijke hardnekkige houding De Lutherse Wereldfederatie ls over de toestand van de Hongaarse Lutherse Kerk zeer verontrust en vraagt daarover opheldering. Dit telegram is vrijdag vanuit Genève gezonden aan Janos Horvath, de vooYzltter van het staatsbureau voor erediensten te Boedapest. Aanleiding tot dit telegram was een bericht in de Loudense Times uit Boedapest. Volgens de Boedapfester correspondent van dit blad heeft Horvath meegedeeld, dat de besprekingen tussen de Hongaarse regering en de leiding van de Lutherse kerk zijn afgebroken wegens de „ontoegeeflijke en hardnekkige houding" van de kerkelijke onderhandelaars. „Slechte raadgevers" geven, dat bisschop Lajos Ordass de leidende bisschop der kerk zelf niet als „reactionair" beschouwd kon worden. Maar hij scheen tot deze houding ge dwongen te zijn door zijn a'-viseurs. Vol gens Horvath is ook de Lutherse Wereldfederatie verantwoordelijk voor „kwalijke raad". De Hongaarse regering heeft volgens de Engelse correspondent in de nu af gebroken besprekingen verlangd, dat het aftreden van vijf „progressieve" mannen ongedaan zou worden gemaakt. Onder deze vijf is vooral van belang bisschop Vetö, die volgens Horvath op 2 november 1956 tot aftreden is gedwongen en bin nenkort weer zijn zetel moet innei zijn diocees wordt thans geleid door schop Zoltan Turoczy. als dat in een kapitalistisch land zou kunnen. De Lutherse Wereldfederatie wist van het afbreken der besprekingen niets. Zij moest het in de Times lezen. Eind no vember is de secretaris-generaal van de federatie nog in -Boedapest geweest. Sindsdien is hij niet op de hoogte ge houden. Men vraagt zich in Genève af, hoe nu de positie van de bisschoppen Ordass en Turoczy is. Dr. S. Rodrigues Pereira zeventig jaar MET GRONDWET hebbenden zouden trachtó JN de memorie van antwoord de Eerste Kamer bij de begro- langs indirecte weg van supei ting voor 1957 heeft de minister bewijs of vestigingseisen het aai van verkeer en waterstaat mede gedeeld, dat als voorloopster var een eventuele rijschoolwet een wij ziging van het Wegenverkeersregle- reet noch indirect, ment wordt overwogen, waarbij Wij vertrouwen, dat de minisl speciale eisen van bekwaamheid van verkeer en waterstaat e: worden gesteld aan hem die onder economische zaken zich er zijn toezicht een motorrijtuig doet zullen hoeden, algemene maatrej besturen. In de pers heeft reeds een bericht de Hoge Raad in strijd met gecirculeerd, dat de BOVAG met Grondwet zou achten. Het is de Stichting VAM (Vakopleiding genoeg, dat een gemeenteraad Automobiel- en Motorrijwielbedrijf) verordening in strijd met de Groi De BOVAG kan, dunkt ons, deze Ten slotte willen wij wel een or' activiteit wel stopzetten, althans tot gevraagd advies aan de bonden rijscholen beperkt te houden, hier geldt, dat wat de Grondig verbiedt niet mag geschieden, het* beoogde doel. belanghebbenden geven over ,^c met de grondwettelijk veilig gestelde Zij kunnen, zonder de ministers vrijheid van onderwijs, dan kan de verleiden tot maatregelen die voorloopster er ook niet komen. Dan kan de overheid niet het les geven in autorijden slechts toestaan aan hem die van bijzondere rij vaardigheid heeft blijk gegeven. Dan kan de overheid ook niet bij vestigingsbesluit eisen i I1 strijd zouden zijn met de Grooji erzoeken, aan rijscholen door de Kroon te stellen eisj voldoen, de bevoegdheid te gevil rijbewijzen uit te reiken; de lei iingen van deze rijscholen zoud^ dan niet meer het staatsexamen 1 kwaamheid of andere eisen stellen hoeven af te leggen en aldus ei1 hem die als bedrijf het geven voordeel krijgen op leerlingen \r] van 'autorijlessen uitoefent. autorijscholen die geen rijbewijw Wij dachten wel, dat, na het arrest mogen afleveren. van de Hoge Raad van 10 december Maar het staatsexamen als zodanl* EEN GRAADMETER TN vele kerken in ons land en in gen steunt in de strijd tegi het buitenland is gisteren gebe- Frankrijk. den voor de groten der aarde, die Het begrip onderlinge afhankelijk I vandaag in Parijs bijeen zijn geko- heid moet hierin verandering bres® men om te beraadslagen over de gen, zowel op het gebied van wijze, waarop een antwoord kan kernenergie, dat Amerika en Ia# worden gevonden op de uitdaging ook Engeland voor zichzelf wildef^ van het communisme. (Van een medewerker) Dr. S. Rodrigues Pereira, opperrab bijn van de Portugees-Israëlitische ge meente in ons land en waarnemend opperrabbijn van de ressorten Rotter dam en Den Haag van de zusterge- meente, Het Nederlandse Israëlisch Hernaald-eiijk zo zei Horvath tegen kerkgenootschap, zal op 17 december de correspondent van de Times heeft zeventig jaar worden, de regering de Lutherse Kerk gewezen in de Joodse gemeenschap van ons op de^ veranderingen; in haar houd)t iancj neemt dr. Rodrigues Pereira een grote plaats in. In tal van commissie; op politiek gebied. Meer kerk „reactionair" geworden. De regering is met de Lutherse Kerk gaan spreken, omdat haar gedragslijn steeds meer uitliep op „illegale handelin gen gericht tegen de wetten". Twee we ken geleden werden de besprekingen af gebroken. Horvath zei, dat de Lutherse Kerk moest begrijpen, dat Ret socialisme in Hongarije aan de macht was en dat geen kerk er een zelfde rol kon spelen 42. Het was een kleine kamer op de eerste ver dieping en Jess vond het er gezellig. De kamer was uitgevoerd in crème en honinggoud; de crè me kleurige kleedtafel had een volant van crè me en goud-gebloemde landhuisstof en de gordij nen, die dicht getrokken waren, waren van de zelfde stof vervaardigd. Een gemakkelijk stoel was dicht bij de haard getrokken. De wanden waren crème-kleurig, het kleed op de vloer was iets donkerder geel van tint dan de sprei op het bed, dat half ingebouwd was in de wand: een deur leidde naar een aangrenzende badkamer, die Jess moest delen met Liane, wier kamer daarachter gelegen was, zoals mevrouw Seacom- be vertelde. Voor de oudere vrouw haar alleen liet om haar gelegenheid te geven zich een beetje op te fris sen voor de thee, die beneden voor de haard in de salon geserveerd zou worden, vroeg Jess naar Peter en kreeg te horen, dat mevrouw Seacom- be een dag of veertien geleden een Kerstbrief van haar zoon gekregen had. „Hij was vier dagen met Oerlof in Tokio en hij stuurde me een prachtige kimono, geheel van stijve, geborduurde zijde. Allerliefst, maar helemaal niet geschikt voor een oude vrouw als ik." zei mevrouw Seacombe. hoewel Jess aan haar gericht kon zien, dat ze er erg blij mee was. Jess had een Kerstkaart van Peter ontvangen en had hem meegebracht om hem aan zijn moe der te laten zien, die haar voorstelde hem bij alle andere Kerstkaarten te zetten van Muir, van Liane en van haarzelf die volgens tra- door Jane Arbor ditie op een tafeltje stonden in de hal en hoewel Jess betwijfelde of Muir het prettig zou vinden als haar kaarten bij die van hem en Liane zou den staan, moest ze met mevrouw Seacornbe er kennen, dat het met Kerstkaarten een kwestie was van „hoe meer hoe gezelliger." Toen ze voor de thee naar beneden ging, nam ze de kaart van Peter mee en een, die ze van Petra Tempton gekregen had, hoewel ze natuur lijk niet die kaarten meenam, die ze gekregen had van mensen, die Muir en Liane niet ken den. Ze vond Muir alleen in de hal en gaf hem de kaarten een beetje verlegen. „Mevrouw Seacombe stelde voor, dat ik die bij de uwe zou voegen ze zijn van Peter Sea combe en Petra." Muir bekeek ze. „Dat is aardig van je als je er niets op tegen hebt, dat ze er bij komen te staan. Liane zal het leuk vinden. Ze probeert onze „verzameling" zo groot mogelijk te maken en ik heb nauwelijks tijd gehad mijn eigen kaar ten te bekijken, zo snel heeft ze die onder mijn handen vandaan gehaald." Hij liep met Jess naar de bnede schoorsteenmantel. „Ze heeft er zelf ook een van Seacombe gekregen .hier staat hij ergens." Hij wees naar een reproductie van een bloemenstudie, die ongeveer overeenkwam met de kaart, die Jess gekregen had. Ze be keek hem en glimlachte inwendig. Door gelijke kaarten te sturen aan haar en aan Liane e op precies dezelfde manier te tekenen, had hij zijn geheim veilig weten te bewaren, hoewel Jess er geen oordeel over wilde vellen of het we] ver standig van hem was. Liane een Kerstkaart te zenden, als hij werkelijk afscheid van haar ge nomen had. Na de thee werd de versiering in de hal ge deponeerd en toen gingen ze met zijn allen aan het versieren. Muir stond op een hoge ladder, mevrouw Seacombe gaf hamer en spijkers aan en de twee meisjes maakten slingers van het den- negroen. Toen^le laatste spijker er in geslagen was, kwam ®uir naar beneden, ging op de onderste tree van de ladder zitten en bekeek het resul taat. „Die laatste slinger hangt te diep," zei hij be schuldigend tegen Jess, die aanwijzingen gegeven had van beneden. „Hij moest wel een beetje dieper hangen dan de anderen, anders zou de mistletoe er achter gekomen zijn," protesteerde Jess. „Dan moest die mistletoe verhangen worden," beval hij. „Het gebrek aan symmetrie hindert „Die mistletoe kun je niet meer verhangen," heeft hij zitting. Hij is o.a. voorzitter van het college van opperrabbijnen in Nederland en rector aan het Portu gees-Israëlisch seminarium Ets Haim. Tot voor kort was hij tevens legerrab- bijn. Opperrabbijn Rodrigues Pereira, werd voor het eerst te Den Haag be noemd in 1922 waar hij zijn vader op volgde. Maar niet voortdurend heeft hij het rabbinale ambt bezet. Gedu rende tientallen jaren diende hij het onderwijs. Eerst als leraar in de klas sieke talen aan het Winschoter gym nasium, nadien in dezelfde functie aan het gymnasium te Hilversum, waar hij ten slotte conrector werd van het ste delijk gymnasium. Tijdens de oorlog werd dr. Rodrigues Pereira die naar Engeland de wijk wist te nemen, be noemd tot legerrabbijn in de rang van majoor. Hij werd daarmee de eerste legerrabbijn die het Nederlandse leger kende. Als zodanig nam hij met de Prinses Irene-brigade deel aan de in vasie en aan de bevrijding van Wes- terbork, het kamp waarvandaan de Duitsers de Joden uit ons land depor teerden. Academici in Kerk en wereld In het Eijkmanhuis te Driebergen wordt op 25 en 26 januari een conferentie ge houden voor academici. Uit het programma vermelden wij, dat ds. W. P. ten Kate, studentenpredikant Delft een catechisatie zal geven over actueel onderwerp, 's Avonds spreekt Moderne verkeersvliegtuigen en Experimentele vliegtuigen, door Hugo Hooftman. Uitgave N.V. De Kern, Amsterdam. Er zijn op deze wereld geen twee ensen te vinden, die meer dan twee dagen vliegen van elkaar verwijderd zijn. De luchtvaartjournalist Hugo Hooft man heeft zich al meermalen tot taak gesteld ons nog dichter bij el kaar te brengen, als het even kan door een modern verkeersvliegtuig. Daarom heeft hij ook de tweede druk van .Mo derne Verkeersvliegtuigen" het Licht doen zien. Deze druk van dit snel door te bladeren en door te lezen boekje werd geheel herzien, omdat zelfs Hooft- niet zo sne! kan schrijven en fo- afdrukken om de snelle vlucht van verkeersluchtvaart bij te houden Daarom heeft hij aan de vliegtuigty- vandaag ook maar die van morgen toegevoegd. Anders zijn die hem weer te vlug af. Wel zo interessant is het tweede werk je in dezelfde uitgave over experimen tele vliegtuigen, merkwaardige model len waarmee men zoekt naar nieuwe wegen in de luchtvaart. Ook hierin tien tallen foto' en tekeningen. Matglas, door Gonne Kemp. Uitgave uimigcii, 1 De Torenlaan, Assen. protesteerde Liane. „Die hebben we juist het den enj5e*e academici de bespreking in Erg belangrijk kunnen wij de roman eerst opgehangen omdat hij het middelpunt moet in en met de.;MatRlas" van Go .ne Kemp vormen." (Wordt vervolgd) reserveren, als op het terrein vak de internationale politiek. k., de geschiedenis is de WaJ djt laatste betreft bestaat 4j mogelijkheid, dat Nederland hb, eerste land is, dat van deze niern^ vorm van samenwerking binnej Navoverband kan profiteren. W doelen hier op de crisis in de bC trekkingen tussen ons land en donesië tengevolge van de drasfyp sche maatregelen van de regerintn te Djakarta. I. We beseffen, dat een eensgezin) optreden van de Navo de Indonil sische leiders niet kan dwingen, hi*J maatregelen ongedaan te makeij j Wel kan het voor een belangrijk deel verhinderen, dat de tegen iCs Nederlandse belangen genometic stappen een gunstig gevolg Nog nooit dreiging die door toedoen van men sen boven de wereld heeft gehangen, zo groot geweest als thans en nog nooit is de verwarring in het kamp van de bedreigden groter geweest. Er is sprake van een vertrouwens crisis en om daar een einde aan te maken, zijn de leiders van de vijf tien Navolanden naar de Franse hoofdstad gegaan. Zij willen het Navoverbond nieuw leven inblazen dooreen nieuwe vorm van samen werking, de zgn. intérdèpendentie of onderlinge afhankelijkheid. Tot voor kort traden de landen van de Navo lang niet in alle op zichten als een eenheid op. We heb ben dat ervaren met Indonesië, toen Indonesië zullen hebben. Dit zal hfc we door toedoen van de Ver. Staten geval zijn, als Nederlands bondgi» en Engeland gedwongen werden, noten weigeren, de opengevallel dit eilandenrijk los te laten voordat piaatsen in te nemen. 1 het rijp was voor onafhankelijkheid. Hoewel voor ons uitermate belanf Het gebrek aan eenheid trad ook js het Nederlands-Indonesiscl duidelijk aan de dag, toen Enge- COnflict maar een faijet van land en Frankrijk de Suezkanaal- complex van problemen, dat zone binnenvielen en de Ver. Staten Parijs in betrekkelijk korte tijd moj( tegenover zich vonden. worden afgewerkt. Maar het is eiL Het jongste bewijs van een onaf- belangrijk facet, dat niet alleen di hankelijk van elkaar optreden ons land, maar ook door andei werd geleverd met .de Brits-Ameri- naties als graadmeter zal wordi kaanse wapenleveranties aan Tune- gebruikt bij de beoordeling v sië, dat de Algerijnse opstandelin- resultaten der topconferentie. Boek VAN DE DAG ds. W. G. Overbosch uit Amsterdam „De afwezigheid Gods in de moderne wereld". Zondagmorgen leidt dr. J. M. Veen de kapeldienst. 's Middags lei- plaatselijke gemeente". Inlichtingen verstrekt Kerk e Hoofdstraat 211, Driebergen. I den. De belevenissen van het meisje Wereld. Margreetje en de omgeving, waarin zij I van kleuter tot jonge vrouw opgroeit, boek naar onze smaak toch den de maat.. De karaktertekening aan de oppervlakkige kant, waardqi onder meer de op zich zelf wel intere santé figuur van Margreetjes vader onbevredigende indruk maakt, beeld van het matglas, dat Margreet in navolging van haar vader gebrui om de scherpte weg te nemen van w het leven te zwaar dreigt te worde als Kerstuitgaven van Jan Haan, Gr ningen. Van de firma Jan Haan te Groningi ontvingen wij een pakketje kinderbo ken. Wat ziet deze jeugdlectuur ei keurig en fleurig uit! Gekleurde omsl gen met pakkende illustraties en tus de tekst aardige tekeningen. Ook de inhoud is grote zorg besteed. De titels van de negen boekjes zijn' Zwarte Havik's grote jachtbuit, dooi S. M. v.d. Galiën; Het Vossebosj door J. W. de Vries; Vakantie in O dorp, door Annie Sanders; Een vre deling, door Jan van Groningen: I nulf, de zoon van Baarling, door G. Heerde; Julia met het toversteentj# door G. H. van Maren; Nannie krijï een tuintje, door Joh. Hidding: Nanni( gaat verhuizen, door Joh. Hidding; Hd Joop een vriendje kreeg, door E. N Panvis-den Hartog. Drie laatstgenoerri de boekjes zijn speciaal voor de kein tjes bestemd, de andere voor groter Voor feest- en verjaardagen kan met. ">ij de bekende Groninger uitgever uit stekend terecht. Een goed boek is al' tijd weer een zeer welkom geschenk, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2