Jlieuiue £ditsrl)c (ümtrant Nederlanders in Deli zijn gevangenen Politielegertje waakt over vijftien regeringsleiders Moeilijkheden nemen toe Djakarta blijft vertrek Nederlanders saboteren Gratis Koopuur MohHatta wil geen functie aanvaarden Indonesië oogst geen sueces in Duitsland K.P.M.-schepen ontsnapt Aansporing tot boycot ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 BUREAUS. Stee Advei t 37 mie-afdeling: Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 1 2.55 Der maand; f 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58930 Achtendertigste jaargang no. 11136 Directie; F. DIEMEB cHKISTLLIJK-t\.41 KUS4At PAiMLAÜ Voor Leiden en Omstreken jhdilfüm I in tegijenspoei" f Advertentie) In de ZUIDERKERK MAANDAGAVOND 8 UUR de C.F.A—Mm „De Onvoltooide Opdrocht" Reeds vijfhonderd bedrijven werden geroofd A AN ALLE NEDERLANDERS in Noord-Sumatra heeft de militaire commandant beperking van bewegingsvrijheid opgelegd. Het Indone sische persbureau Pia meldt, dat de commandant alle Nederlandse werk nemers gelast heeft zich bij hem persoonlijk te melden indien zij hun posten wensen te verlaten voor zaken buiten zijn gebied. Nieuw aange- komencn dienen zich voorts persoonlijk bij de militaire politie te melden. Door de actie tegen de Nederlan ders wordt de economische toestand steeds slechter. De aanvoer van het volksvoedsel, de rijst, is minimaal en de prijs stijgt naar verhouding. Za- kenkringen verwachten, dat het nog erger wordt. De economische moei lijkheden ten gevolge van de over neming van Nederlandse bedrijven, worden pas over enkele weken goed merkbaar en dan zal zich de ver lamming van het verkeer tussen de eilanden ten volle wreken. De Nederlandse Kamer van Koophandel te Djakarta schatte gisteren dat in het afgelopen etmaal ongeveer 350 kleine Ne derlandse ondernemingen zijn gesloten. Bakkerijen, kleermakerijen, winkels andere bedrijven zijn door Indonesiërs ge roofd. Volgens het A.N.P hebben de be drijfsleiders van 500 Nederlandse onderne mingen hun gezag moeten overdragen. Ook deze bedrijfsleiders zullen naar derland willen terugkeren. Een militai bestuurder moet voor deze ondernemin gen een nieuwe regeling treffen. Alle Morgen, zondag rustpunt in de jacht der dagen. Kerken en torens zijn tekenen van rust, die tegelijk een gespannen verwachting inhoudt: verwach ting van het heil dat komt. Morgen, de derde zondag in de Advent. Meer dan ooit in het kerkelijk jaar bidt de Kerk om de vervulling der heilsbeloften, die in Christus reeds vervuld zijn. (Opname van de Herv. Zorgvliet Ook prinses Beatrix bruidsmeisje Prinses Beatrix is gisteren in Londen ge arriveerd om vandaag de huwelijkssluiting bij te wonen van mejuffrouw Ann Abel Smith, de 25-jarige dochter van kolonel Sir Henry Abel Smith, benoemd gouver neur van Queensland en de 27-jarige Schotse landeigenaar David Liddell- Grainger. De Prinses zal daarbij fungeren als eer van de drie bruidsmeisjes. Van prin ses Irene stond reeds vast dat ze bruids- meisje zou zijn. Koningin Juliana en prins Berrihard wa ren donderdag reeds in Engeland. Ook zij wonen vandaag de huwelijksplechtig heden bij. Zo kan het nog jaren duren DONDERDAG van 2.30—3.30 uur (stempel 7) VRIJDAG van 10—11 uur (stempel 2) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK hk\ Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg 58936 onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 jan. he1 abonnementsgeld voor het le kwar taal 1958 a 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze administra tie. De abonnees, die gewend zijn per jaar te betalen, gelieven 30.- te Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt, op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE FR ^IT in het geheel geen schot in het weghalen van Nederlanders uit Indonesië. De Australische lucht vaartmaatschappij Qantas schatte, dat het bij het huidige tempo van de verlening van landingsvergunningen wel vijf jaar zal duren, alvorens alle bij haargeboekte Nederlanders het land zullen hebben verlaten. De tegenwerking wordt steeds duide lijker. Zo konden zestig passagiers, die per schip naar Singapore wilden, niet vertrekken, omdat de douane en emi gratie-autoriteiten overwerkt waren De Garuda heeft nog steeds plannen voor extra-vluchten, maar het eerste extra-vliegtuig moet nog vertrekken: naar men zegt heden. De capaciteit van de Garuda is bij lange na niet voldoende om het aantal geboekte Nederlanders te ver voeren. De stroom wordt nog groter nu de communistische vakbond de kleine Ne derlandse bedrijven heeft geroofd, onder andere alle bakkerijen. De K.L.M.-Constellation die gistermid dag van Sohiiphol vertrok, zal van Bang kok naar Singapore doorvliegen, evenals het toestel dat vanavond half zes opstijgt. Reuter meldt, dat volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te New-Delhi Indo nesië Air India International heeft ver zocht om op haar dienst naar Australia ook Djakarta aan te doen. Op Schiphol Gisteren kwamen weer tientallen vluch telingen uit Indonesië op Schiphol aan. merendeels vrouwen en kinderen, die per vliegtuig Djakarta hadden verlaten en Singapore naar Londen. Parijs of direct naar Amsterdam waren gereisd een Boac-toestel kwamen 19 vrouwen 44 kinderen van Unilever-personeel Donderdagmorgen waren zij uit Dia- karta vertrokken. Gistermiddag kwamen et een Britannia te Londen, waar een door Unilever gecharterde Viscount van de K.L.M. gereed stond. Leidster van de groep was mevrouw F in Luijk, echtgenote van een der direc tieleden. Zij vertelde, dat uitreisvisa ver rassend snel verstrekt waren en dat d« toestand te Djakarta rustig was. doch het dagelijkse leven zou moeilijker wor den. Nog 54 vrouwen en kinderen van Unileverpersoneel wachten op vertrek- Wanneer weet men nog niet. Met het K.L.M.-toestel uit Singapore kwamen op Schiphol mevrouw Korst jen» met vier kinderen. Haar echtgenoot 1« manager van het K.L.M.-hotel. Voorts mevrouw Bosboom met twee kinderen Haar man is chef-kok. Enkele passagiers die over Londen kwamen, wilden geen inlichtingen verstrekken om begrijpelijke redenen. Men bleek voorts geenszins op de hoogte te zijn van de jongste gebeur tenissen. „U weet meer dan wij", zeidei» zij. Met de Johan van Oldebamevelt kwa men ruim 1100 mensen uit Indonesië die voor de ongeregeldheden vertrokken waren. Hiervan worden 976 ondergebracht in oontraotpensdons, 88 in ziekenhuizen andere inrichtingen. Met reisvoorscl reisden er 940. Aan boord is voor 100.000 aan kledinng verstrekt, het allemoddgste Aan boord bevonden zich een vertegen woordiger van het ministerie van n schappelijk werk, een medische staf van 18 personen, twee geestelijke verzorgsters en een maatschappelijk werkster var centraal comité kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden (C.C.K.P.). Canadezen bereiden vertrek voor eigenmachtig door het personeel geroof de ondernemingen zouden thans onder re geringstoczicht zjjn geplaatst. Dr. J. Meyer, voorzitter van het alge meen landbouw-syndicaat verklaarde dat de overdracht in twee fasen moet worden gevoerd: 1) tijdelijk door de bedrijfsleiders en presidenten aan de oudste Indonesische employé; 2) vervolgens definitief met kas en voorraden. De eerste fase is reeds af gelopen; de tweede zal binnen een week volgen. Dr. Meyer heeft zijn bevoegdheid reeds overgedragen. De sluiting der kleine ondernemingen is een zware slag, daar het personeel niet conbraotueel beschermd is zoals bij grote maatschappijen. Voormalige employés van de K.L.M. hebben gisteren gepost voor het Transaerahotel vari de K.L.Mdai door Garuda geroofd is. Zij menen, dat Garuda geen enkel recht heeft om dit te doen. De kasmiddelen der geroofde banken zouden bijna uitgeput zijn tengevolge stormloop van cliënten. Dwangarbeid De chef-staf van 't leger, Nasution, heeft met straffen gedreigd tegen eigenmach tige roof van Nederlandse ondernemin gen. De militaire bestuurders der onder nemingen moeten deskundigen mobilise ren, met inbegrip van de Nederlanders. Maar zjj mogen geen Nederlanders ge bruiken, die in'militaire dienst zijn ge weest of personen, die deel uitgemaakt hebben van de inlichtingendienst van het Nederlandse leger. Een grote goedheid... Het Indonesische-ministerie van justitie heeft volgens A.P. aan he.t Indonesische Rode Kruis toegestaan medische hulp te blijven verlenen aan Nederlandse patiën- an zijn hoede zijn toevertrouwd De Indonesische militairen hebben mede gedeeld, dat zich in Noord-Sumatra 5586 Nederlanders bevinden. Hun vertrek wacht op richtlijnen van de centrale re gering. De Nederlandse journalist, de heer Kees Schaap, gewezen hoofdredacteur het Nieuwsblad voor Noord-Sumatra Medan, is volgens A.P. naar Neder land vertrokken omdat hij gediend heeft in het Nederlandse leger en daarom door de autoriteiten niet gewenst is ver- Sukarno's reisplannen blijven nog altijd onzeker "I^AN BETROUWBARE zegslieden te Djakarta heeft A.P. vernomen, dat de vroegere vice-president van Indonesië, Hatta, gisteravond een ka binetszitting heeft bijgewoond en daar geweigerd heeft enigerlei functie in de regering te aanvaarden. Tevens verklaarden deze zegslieden, dat er een burgeroorlog zou uitbreken, wanneer Sukarno zou worden afgezet. Sukarno zou nog niet hebben beslist, waar hjj zjjn ziekteverlof in het buiten land zou doorbrengen. HU zou zowel India als aan Japan denken. Ten palelzt achtte men het waarschijnlijk, dat hü in januari zou vertrekken. De woordvoerder van het Indonesisch< De kous op de kop De Canadese premier John Diefenbaker heeft in het Lagerhuis verklaard, dat er noodmaatregelen zijn genomen voor het vertrek van de Canadezen uit Indonesië, doch dat er nog niet aan vlucht wordt gedacht. Bij de ambassade te Djakarta zijn J Frankrijk heeft gisteren officieel be- 113 Canadezen geregistreerd, waarvan een kendgemaakt, dat het Amerika in septem- ber om de levering van raketten heeft gevraagd. Na de topconferentie zal dez* Kwestie in Parijs worden besproken. dertigtal werkt bij Amerikaanse - ol-iebe- drijven op Sumatra, 30 op de ambassade en internationale lichamen, de overigen De twee K.P.M.-schepen Wawerang en Reinier zijn volgens een A.N.P.-bericht uit Djakarta van Koepang, de hoofdstad van Indonesisch Timor naar het Portugese Dilly ontsnapt. Radio Ambon meldt ech- dat schei i bij t po ging om van Dilly naar Nederland» ieuw-Guinea te varen door een Indone- sch korvet zou zijn opgebracht. Een derde schip van de K.P.M., de arombang, is zondag reeds van Dilly aar Nederlands Nieuw-Guinea vertrok ken. nadat het de Indonesiërs aan land had gezet. De door de drie schepen van boord gezette Indonesiërs zijn door een kustvaartuig naar Koepang gebracht. Pia meldt volgens A.P. uit Koepang, dat Indonesische militairen aldaar een poging hebben verijdeld van de Nederlandse schepen Waingapoe en Waikelo om naar Sorong te ontkomen. geworden, dat hét eenvoudig uitgesloten is het door het vertrek der Nederlanders ontstane luchtledig door West-Duitsland te laten aan vullen. De Indonesische ambassadeur Zain stond te Hamburg voor een zeer druk bezochte sceptische verga dering van im- en exporteurs. De vice-pvesident van de kamer van koophandel, de heer Kruse, had hem op het hart gedrukt zijn verklaring "zo kort mogelijk te maken en hij moest verkla ren, dat het handelstechnisch en finan cieel onmogelijk is het zwaartepunt van de handel naar West-Duitsland te ver leggen. Ook wanneer de Wes.tduitse han delshuizen de rol der Nederlanders wil len overnemen, dan zouden zij het nf kunnen, zeide Zain. Het is ons trouwens in gesprekken met vooraanstaande Hamburgse groothandela ren gebleken, dat de Duitsers dit niet willen. Slechts 19 procent van de West- duitse invoer uit Indonesië geschiedt rechtstreeks en de 'rest vla Nederland Rotterdam en Amsterdam hebben de no dige opslagruimte, Hamburg niet. De rechtstreekse transacties met In donesië hebben merendeels ernstige klachten veroorzaakt over kwaliteit en ben arbitrage schadevergoeding werd toegewezen, hebben de Indonesische verschepers die niet betaald. Al deze ergernis kunnen de Duitsers zich be sparen als zij zaken doen door middel van Nederlandse firma's, wier reputatie borg staat voor goede kwaliteit, en prompte aflevering. De Duitse firma's zijn niet zo kapitaal krachtig als de Nederlandse, en kunnen nimmer voorfinancieren, zoals de Neder landse firma's met eigen agenten of on- derneminge in Indonesië. Na de anti- Nederlandse actie voelen de Duitser* niets voor voorfinanciering. Men weet in Hamburg wel. dat Indonesië hierdoor straatarm geworden is. Duitse banken accepteren geen betaling in roepiahs Gisteren is in Capelle aan den lJssel de grote stalen brug tussen de twee heftorens voor de stormstuw geplaatst. De 540 ton wegende brug met geheel stalen rijdek werd met behulp van vier bokken op zijn plaats gebracht. TOEN president Eisenhower gister middag goedgemutst in zijn vliegtuig stapte voor de reis naar Parijs, hadden Amerikaanse en Brit se oorlogsschepen reeds post gevat langs de route die het toestel zou vliegen en repeteerden in Parijs 3000 politiemannen hun taak als veilig heidstroepen gedurende de komende dagen. De weg die Eisenhower noemt naar do Amerikaanse ambassade streng bewaakt Honderd Amerikaanse miiliiitsAren zullen het gebouw zelf bewaken. Bovendien be schikt de Amerikaanse president over een lijfwacht van twaalf potige militairen Tegelijkertijd zal de Parijse politie toe- Honderd soldaten voor Amerikas ambassade zien op de veiligheid van de overige re geringsleiders. Dr. Adenauer brengt een privé-lijfwacht van vier man mee en dn- Drees verschijnt met één Nederlandse re chercheur. De Parijse brandweer zal zich op stra tegische punten in de stad opstellen, om onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Voor alle zekerheid zijn samenscholineen en betogingen tijdelijk verboden. Inmiddels wordt door de staatslieden die reeds in de Franse hoofdstad zijn aan gekomen. druk geconfereerd. Bondskanse lier Adenauer had gisteren voor zijn ver trek nog een gesprek met de Russische ambassadeur im Bonn. Smimof. over de verhouding tussen beide landen in het licht van de jongste onderhandelingen in Moskou en Boelgamins brief. Oost-Europa Voor alle militairen in Ooat-Europa is In verband met de N.A.V.O.-confercntie de staat van paraatheid afgekondigd. Deze nieuwe zet in de Intimidatiecampagne van het Kremlin wordt gedaan onder het mot to van een toenemend gevaar voor een nieuwe oorlog, ontketend door „aggres- sleve imperialisten". hebben veelal geen idee van lijke waarde. Dit alles hebben de Ham burgers Zain duidelijk gemaakt en te vens dat Nederland de natuurlijke er enige compagnon van Duitsland is, voora nu de Europese economische gemeen schap 1 janueri begint te werken. Zain zal wel een zeer somber bericht aan pre mier Djuanda hebben gezonden. Amerika blijft tot samenwerking met Russen bereid „Ondanks de ervaringen uit het ver leden is de Amerikaanse regering be reid met de Sowjetunie samen te wer ken." Aldus de Amerikaanse afgevaar digde Henry Cabot Lodge !n de politieke commissie van de Verenigde Naties, in een rede die het antwoord was op het geen de Rus Koeznetsof eergisteren had gezegd over het vreedzaam naast elkaar bf{(taan ;van landen, ongeacht hun eco nomische én maatschappelijk stelsel. India heeft, gesteund door Zuidslavië en Zweden, een resolutie ingediend, waarin op een dergelijke vreedzame co-existentie wordt aangedrongen. Cabot Lodge zei te hopen, dat de com munistische landen er door deze resolu tie boe zullen worden gebracht „hun wet teloos gedrag te herzien en hun politiek te richten op vreedzame doelen." Lodge Is het eens met enkele opmerkingen van zijn Russische collega, die onder andere had voorgesteld een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de N.A.V.O. en die an het Warschau-pact te sluiten'. Over de ontwapeningskwestie had Koeznetsof de klacht geuit, dat de pro- duktie van wapens voor massale vernie tiging is toegenomen. Volgens de Ame rikaanse afgevaardigde besteedt de Sow jetunie echter een groter deel van haar hulpbronnen aan bewapening, dan welk ander land ook. Cabot Lodge wees op nog andere verschillen tussen woorden en daden der Russen, doch verklaarde: „Bij ons zoeken naar vrede zijn wij echter ingenomen met elk hoopvol teken van Russische zijde." Actie en reacties Het Indonesische legioen van oudstr(J. ders heeft Nasser cn de wereldfederatie van oorlogsfctcranen te Parijs verzochi om steun bij de strijd inzake Nieuw-Gui nea. Nasser zon het Suczkanaal moetci sluiten voor elk transport van Nederlan ders met aggressieve bedoelingen tegen Indonesië cn zou zijn grondgebied moete) verbieden voor Nederlandse vliegtuigen Het legioen verzocht Nehroe om blokkadi van alle Nederlandse transporten te lam of ter zee. Amerika van plan zware kunstmaan af te schieten William M. Holaday, directeur voor geleide projectielen van het Pentagon, heeft gisteren tegenover Amerikaanse senatoren verklaard, dat Amerika voornemens is een kunstmaan te lanceren met een ge wicht van 450 kg. Hij wilde niet be kendmaken wanneer dit zal ge beuren. Holaday zei, dat de Verenigde Staen in staat zullen zijn grote satel lieten te lanceren wanneer zij dat willen. Concrete hulp van rood-China Volgens Antara zou de premier vam communistisch Ohdna Tsjoe En-lad m eeD gesprek met haar correspondent ..con crete" hulp aan Indonesië hebben toege zegd voor zijn pogingen Nederland» Ndeuw-Guinea te krijgen. leger, majoor Hareono, heeft volgens het A.N.P. medegedeeld, dat er een onder zoek zal geschieden naar de door een ra diovereniging te Hilversum (de NCRV) aangehaalde particuliere bron van de berichten over het aftreden van Sukarno en zijn vervanging door een drieman schap (het A.N.P. heeft ndets met dit ba- richt te maken). Harsono zeide. dat ge paste maatregelen zouden worden geno men tegen buitenlandse persbureaus, die dit bericht hebben aangehaald. Het op perbevel van het leger zal binnenkort d» vertegenwoordigers der buitenlandse pers bureaus ontbieden en hun verklaring Volgens Sululh Indonesia zou India zich nu bereid hebben verklaard Sukarno ta ontvangen. AdvertentieJ Geef Uw zenuwen ontspanning Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend maar genezend Nat wat*n«chappall|k varontw VINOBASI6 N:V. AMSTERDAM. Bestedingsbeperking Druk op gezinnen ruim 1 procent 'iit een bij benadering te triaiken opstel- l van de druk van de maatregelen in verband met de bes t edlngsbeperk irvgkan worden afgeleid dat deze druk voor ge- n met twee kinderen van geschoold» handarbeiders met een gemiddeld inko- a van 4580 ongeveer 1.04 procent en r gezinnen van middelbare employé'# ambtenaren met een gemiddeld inko i van 6782 ongeveer 1,12 procent be draagt. Dit blij-kt uit de memorie van ant woord van minister Hofstra over da voorgestelde belastinigverhogingeix Indonesië wil zee annexeren Het Indonesische kabinet heeft een lange zitting gewijd aan de belangrijk# vraag, wat de Indonesische territoriale awteren zijn en kwam tot het besluit, dat alle wateren, die de eilanden omringen, er tussen liggen of eraan grenzen. Indo nesische territoriale wateren zullen wor den, waarover de Indonesische regering de volle soevereiniteit en jurlsductie zal hebben. Dit besluit zal binnenkort wet worden. Want en-weer worstenweer Ga maar door liefhebbers van Anton Hunink-rook worst. Steeds nieuwe voorraad wordt aange voerd! U krijgt - voor een lagere prijs - altijd sappige, vèrse worst- Echte Gelderse die u zélf kookt. Het vertrouwde loodje cn de geur en smaak op uw bord bewijzen de versheid. hoe lekkerder HOFLEVERANCIER DEVENTER Opklaringen De •erwacht tot morgenavond: Aanvankelijk in het zuidoosten van het land nog enige sneeuw, later van het noorden uit afne mende bewolking, maar ook hier en daar enkele sneeuw- of hagelbuien. Aanvankelijk nog overwegend krachtige, later tot matig of zwak afnemende wind uit noordelijke richting Weinig veran dering in temperatuur. (Opgem. 11.15 uur). ZON EN MAAN 15 dec.: zon op 8.44. onder 16.31; maan op 1.38, onder 13.05. 16 dec.: zon op 8.45, onder 16.31; maan op 2.55, onder 13.33. 21 dec. nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1