Jlieuuic £riltsrt)e (jTourant Rood gevaar elke If Zesduizend landgenoten wachten in Soerabaja yj Ook Britten houden zich klaar voor vertrek Hulp uit buitenland voor de vluchtelingen Boelganiiis brief wordt in Parijs besproken WEER NED. PROTEST IN DJAKARTA West-Duitsland bereid goede diensten te verlenen 'n TIP VAN BOOTZ Oralis Koopuur DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58938- Directie; F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATlÜNAAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „$tanhttstirb is abdtatn myo in tegfjenspoct" Achtendertigste jaargang no. 11134 Stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" Den Haag GIRONUMMER 3 0 8 Indonesië dreigt Korea en Syrië achterna te gaan T1TET DE DAG wordt de vrees sterker, zowel in het buitenland als in Indonesië zelf, dat de Indonesische communisten zich althans op Java van de macht zullen meester maken. Vooral in Britse regeringskringen houdt men met deze. mogelijkheid terdege rekening. Vandaar dat de Britse ambassade te Djakarta alle Engelsen heeft aangeraden bij wijze van voor zorg nu al uitreisvisa te vragen. Ook de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken te Washington had het de ernstigë toestand in Indonesië. Amerika weinig gerustgesteld Die ongerustheid zal niet verminderen nu de Amerikaanse ambassadeur te Djakarta, zoals wij elders in dit nummer melden, van premier Djuanda en minister Subandrio te horen heeft gekregen, dat de toestand wel rusti ger wordt, doch dat veel zal afhangen van de communisten. Amerikaanse burgers hebben nog niet de raad gekregen het land te verlaten, doch te Singapore zijn gisteren reeds vrouwen en kinderen van op Sumatra kende Amerikanen aangekomen. Indonesisch leger geconsigneerd De woordvoerder van het Indone- i sische leger te Djakarta, majoor Harsono, heeft vandaag volgens A.P. verklaard, dat het legerpersoneel in de kazernes moet blijven. Alle ver- j lofgangers moeten zich onmiddellijk bij hun onderdeel melden. Harsono weigerde te zeggen waar om dit geschiedt, maar alle officieren op het hoofdkwartier dragen battle dress. Het krachtigste geluid tegen een moge lijke communistische overheersing komt echter uit de mond van de Indonesiër Kiai Isa Anshary. de voorzitter van het i Indonesische anti-communistische front en lid voor de Masjoemi van de con stituerende vergadering Hli verklaarde: „Er bestaat een communistisch plan om van Indonesië een tweede Korea te ma ken. Dit plan ligt in de lffn van hot ook door de Indonesische communistische I partii ondertekende Mo?knuse manifest van 19 november j.l. Do propagandacam pagne van radio-Peking over wat daar wordt genoemd de Amerikaanse samen zwering om het regime van Sukarno om ver te werpen met behulp van de Masjoemi-voorzitter Natsir, de voorzit ter van de socialistisohe partii Sjahrir, de voormalige vice-president Moh. Hatta en de onderstafchef van het leger Soebro- to dit alles is een niting van een com munistisch nlan". Ansharv verwierp de beschuldiging, dat hij betrokken zou zijn geweest bij de moordaanslag op Sukarno en beschouw de de verdachtmakingen tegen zijn be weging als een bewijs voor het bestaan Sukarno weer op non actief De Indonesische permier Djuanda heeft gisteravond in het parlement verklaard, dat president Sukarno „niet in goede ge zondheid verkeert" en dat hij rust zon behoeven. De geneesheren hebben Sukarno voor gesteld nust te nemen, want hij is „gees telijk en lichamelijk zeer vermoeid", ai- dus Djuanda. Hij bevestigde voorts, dat Sukarno's reis naar Rome, Parijs en Latijns Amerika is afgelast. Prinses Beatrix voor radio Ter gelegenheid van Kondnkrijksdag 1957 en haar aanstaand bezoek aan Suri name en de Nederlandse Antillen zal prinses Beatrix via de radio de bevolking van de beide Rijksdelen toespreken. Do rede van de prinses wordt door de Wereldomroep te Hilversum uitgezonden op zondag 15 december te 0.010.04 uur Ned. tijd op golflengten 19.45 m., 19.71 m. en 25.58 m. en door alle in Suriname en de Nederlandse Antillen aanwezige radio stations gerelayeerd. Rattenverdelgingsactie in Dordrecht begonnen van een buitenlandse oproerige beweging in Indonesië, die onophoudelijk pogingen in het werk stelt om het land te anderen in een fascistische en con nistische staat. Anshary verklaarde, dat hij waarlijk beangst is over de huidige ontwikkelin gen in Indonesië, „waar de fundamen tele menselijke rechten met voeten wor den getreden". Naar de correspondent van A.P. te Dja karta meldt, wachten daar de leiders van alle politieke" partijen, met uitzondering van de communisten, vol spanning op de resultaten van nieuwe pogingen om Su karno met Hatta te verzoenen. Vooral in kringen van de oppositie zou men zich veel van een dergelijke verzoening voor stellen. De Indonesische ambassadeur in Cana da. Palar heeft op een persconferentie gewaarsóhuwd tegen bemoeienissen van de Navo met de kwestie Hieüw-Guinea. Hierdoor zou Indonesië onder invloed kunnen komen van Rusland, dat al meer malen steun zou hebben aangeboden. VANDAAG is een Nederlands diplomatiek vertegenwoordiger naar Soe rabaja gereisd om toezioht te houden op de evacuatie van onze land genoten uit deze stad, waar zioh ongeveer 6000 Nederlanders bevinden. Zonder consulaire bijstand kunnen deze mensen geen vér gunning krij gen om Indonesië te verlaten. Set Britse lijn-toestel, éait {Mnsdaiga'vond met 40 Nederlandse en 23 andere vluch telingen aan boord uit Singapore is ver trokken, wordt, pas vanavond in Londen verwacht. Het moest wegens een mecha nische storing in Karachi overnachten. Als de besprekingen tussen Belgic en Nederland over het gebruik van vlieg tuigen van de Sabena voor de luchtbrug Djakarta-Singapore tot overeenstemming leiden, zal dezer dagen een DC-6 van de Sabena met drie volledige bemanningen naar Singapore vliegen. De DC-6 kan 64 passagiers vervoeren. Een vam de bedrijfsdirecteuren van de K.L M. is naar Singapore vertrokken om daar het repatriëren van de overige K L.M -gezinnen uit Djakarta en andere vestigingen verder uit be werken. In de komende weken mag de geleidelijke re patriëring van deze gezinnen tegemoet worden gezien. RODE KRUIS i het Te Genève heeft de president Internationale Rode Kruis L. Boissier gisteren de Nederlandse delegatie ont vangen in verband met het lot van de Nederlandse onderdenen in Indonesië. De delegatie bestond uit dr. E. O. baron Boetzedaer. jhr. J. W. M. Snoeuck Hur- gronije en mej. dir. A. F. W. Lunsing- Meijer. De heer Boissier aal Indonesiëes goedkeuring vragen voor het Nederlandse T ien verpleegsters gaan toch Tien moedige Nederlandse verpleegsters zijn volgens A.P. vandaag uit Nederland in Sydney aangekomen op weg naar Indo nesië en zij hebben zich niet laten af- sohrlkken doordat haar in Nederland In donesische visa geweigerd werden. Zij hopen zaterdag met de Sibajak van Perth naar Soerabaja te vertrekken. De 26- jarige El ma Stenfert uit Amsterdam,' die drie jaar heeft doorgebracht in een Japans kamp op Java, zedde: „Wij hebben ons vrijwillig gemeld voor Indonesië," omdat wij van een beetje avontuur houden Hoofdverpleegster Theresa Reymers hoopt, dat zij in Soerabaja toestemming zal krijgen aa nland te gaan De meesten hebben reeds eerder reizen naar Indo nesië gemaakt om zieke of gewond* Nederlanders op te halen. verzoek, en daarna Nederland antwoon-. Het Intemationaile Rode Kruis heeft geen vaste vertegenwoordiger in Indone sië en de normale handelwijze in derge lijke gevallen zou zijn, dat een buitenge wone vertegenwoordiger per vliegtuig naair Indonesië reist. Het heeft nog geen contact gezocht met het Indonesischr Rode Kruis. Uit officiële bron te Canberra verneemt A.F.P.e dat Australië bereid is vluchte lingen uit Indonesië te ontvangen, onge acht hun nationaliteit. De Braziliaanse minister van buiten landsc zaken is door de president ge machtigd permanente visa te verlenen aan Nederlanders uit Indonesië, die zich duurzaam in Brazilië willen vestigen. Acht Nederlanders op Poèloe Sambo mogen zich niet naar het naburige Siuga- oore begeven, daar zij anders geen toe stemming krijgen naar Poeloe Sambo te rug te keren. Honderd vrouwen en kin deren vam het Philips personeel itn Indo nesië worden einde dezer week be Sin gapore verwacht. Tien employees van de B.P.M. kwamen eergisteren te Singapore aan met een vliegtuig van de Stanvac Het zijn geen vluchtelingen. Nader wordt gemeld, dat vanmiddag een Garuda-toestel te Singapore is aan gekomen met acht K.L.M.-gezinnen, drie gezinsleden van personeel der Nationale Handelsbank en de K.P.M., totaal 41 pas sagiers, die zo spoedig mogelijk met een speciaal K.L.M.-toestel naar Nederland zullen doorvliegen. SABOTAGE luchtvaartmaatschappij Boac lorgen nog steeds geen vcr- i de Indonesische regering om van totaal tweehonderd Nc- van Djakarta naar Singapore speciaal daarvoor De Brits» had hedeni gunning va een groep derlanders over te bre opgezette luchtbrug. Het de daarvoor bestemde Argonaut was vastgesteld om 9 uur Nederlandse tijd De Boac had vergunning gevraagd om vandaag tot en met zondag dagelijks een vlucht te maken van Djakarta naar Sin- NIEUWE STROOM Terwijl de Argonaut nog steeds be Dja karta op toestemming wacht, is een Bri tannia van de Boac te Singapore aan gekomen met 69 gezinsleden van Unilever- personeel te Djakarta, namelijk 45 kin deren, waarvan 8 zuigelingen, en 24 vrou wen. Het personeel wordt niet lastig gevallen en de Indonesiërs zelf zijn vriendelijk, doch men ls bevreesd door de vakbonden. Nederlandse Djakarta winkelen normaal en rijden in scooters door de straten. Men denkt er niet aan zich op te sluiten. De Britannia vloog door naar Londen. Er worden nog vier Garuda-toestellen verwacht. In buitenlandse ondernemingskringen meent men dat het 20 jaar zal duren voordat Indonesië de vertrekkende Ne derlanders kan vervangen. De voorzitter van de wereldfederatie voor dierenbescherming, mr. Hugenholtz te Leiden, heeft Sugarno verzocht te be vorderen, dat de Nederlandse emigranten hun huisdieren kunnen medenemen. De trotse K.P.M.-vloot van on geveer zesennegentig schepen, waarvan een tachtigtal in In- ionesische wateren, was tot nog toe de ruggegraat van elke regering, die de Indonesische archipel wilde beheersen. Met één slag heeft de republiek In donesië deze gebroken door een poging beslag te leggen op deze vloot. Zij is er echter slechts in geslaagd een dertig tal in bezit te nemen. De rest ligt in de havens en het reus achtige lichaam van het eilan denrijk is verlamd. Honger en ellende bedreigen tachtig mil joen zielen. Hier ziet men voor beelden van het zestal hoofd typen van K.P.M.-schepen: links de Plancius, de Banjoe- wangi en Ophir, rechts: dl Eerens, de Waikelo en de Van Riebeeck. „Vredesoffensiefvan t Kremlin DE BRIEF die maarschalk Boelganin van Rusland aan de Amerikaanse president schreef, en die zoals gemeld, de suggestie bevat een con ferentie te houden tussen de leiders van de oostelijke en westelijke landen, zal de volgende week op de Parijse conferentie worden behandeld. Eisen hower is van plan deze brief uitvoerig te beantwoorden en over het ge schrift overleg te plegen met de regeringen van de N.A.V.O.-landen. Overigens is deze brief, evenals die aan bondskanselier Adenauer, premier Macmillan van Engeland en aan premier Gaillard van Frankrijk bedoeld als een beïvoeding van de Parijse conferentie. In de brief aan Amerika wordt onder andere het sluiten van een vriendschaps verdrag tussen Rusland en de Verenigde Staten voorgesteld. Ook wordt aangedron gen op een akkood-over het staken de atoomproeven met ingang van 1 januari en op een niet-aanvalsverdrag tusse landen van het Pact van Warschau e N.A.V.O.-landen Verder vraagt BoelganiD een verplichting van de Ver. Staten Engeland geen kernwapens aan West- Duitsland te leveren. Rusland zal dan be loven Oost-Duitsland geen kernwapens te geven. Rechtstreeks tegen de Parijse conferen tie ls de passage waarin Boelganin schrijft, dat de landèn van de N.A.V.O. al hun hulpbronnen mobiliseren om de wapen- produktie en de oorlogsvoorbereidingen te versnellen. Het aanleggen van Ameri kaanse raketbases in West-Europa ver groot slechts het oorlogsgevaar, zo schrijft Boelganin tenslotte. Over de brief van Boelganin aan Ade nauer meldt onze correspondent in Bonn: Als „zakelijk en in een rustige toon gehouden" karakteriseerde een woord voerder van de Westduitse regering de tekst van de brief die premier Boel ganin aan dr. Adenauer heeft laten aan bieden. De brief was in het Russisch gesteld, de gebruikelijke „hoffelijkheids vertaling" ontbrak. De brief bevat een uitvoerige analyse van de politieke ver houdingen tussen Oost en West, van Russisch standpunt bekeken. Een groot deel van de brief is gewijd aan de uit- brèiding van het aantal atomaire steun- j punten in West-Europa en dus ook in de bondsrepubliek. Een woordvoerder van de regering wees er in dit verband op, dat Boelganin is uitgegaan van de fou tieve veronderstelling dat op de Parijse conferentie besluiten zullen worden ge nomen over de inrichting van raket bases. Dit is, naar Duits oordeel, geens zins het geval, omdat de zwaartepunten van de conferentie op politiek en weten schappelijk terrein zullen liggen. Dr. Adenauer is van plan de brief uitvoerig te beantwoorden. Gisteren zijn in Paijs de staf-chefs vari de vijftien N.A.V.O.-landen onder voor zitterschap van generaal B. R. P. F. Has- selman bijeengekomen. Vandaag en morgen zullen ter sprake komen de sterkte van „het schild zwaard" van de N.A.V.O., de omvang de Russische uitdaging en het program de geallieerde strijdkrachten voor 1 Voorts verwacht men dat de stafchefs plannen voor de uitwisseling van Ameri kaanse inlichtingen over de kernenergie en de levering van Amerikaanse raketten aan de Europese landen zullen bespreken. \EDERLAND heeft heden opnieuw te Djakarta geprotesteerd tegen de behandeling van Nederlandse onderdanen en bedrijven. Dit werd aangekondigd toen minister mr. J. M. A. H. Luns gisteren de Indonesische iolitieke vertegenwoordiger in Den Haag, Maramis, bij zich ontbood en hem een uiteenzetting gaf van de door Nederland uitgebrachte protesten en van de protesten, die nog zouden volgen. Het Franse ministerie van buiten landse zaken maakt bekend, dat dc dlrec- teur-gpneraal van de afdeling politieke zaken van dit ministerie, Jcan Darid: gisteren de Indonesische ambassadeur Parijs, mr. Susanto Tirtoprodjo. 1>U zich ontbood en hem op de hoogte heeft gesteld van de Franse openbare mening en dc ge voelens van Franse officiële kringen de behandeling van de Ncd. ondcrdi in Indonesië. HU gaf uitdrukking aan leedwezen over het feit dat Indonesië dwangmaatregelen neemt tegen m en buitenlandse eigendommen in beslag neemt in verband met een geschil ovc een aangelegenheid van buitenland: politiek met Nederland, hetgeen in strijd is met het volkerenrecht en de bcKinscli der Verenigde Naties. Een woordvoerder van de Duits bondsrepubliek te Bonn heeft verklaard dat deze bereid is haar goede diensten te bieden in het conflict tussen Nederland en Indonesië. West-Duitsland hééft echter geen verzoek in die geest ontvangen. D« Westduitse regering betreurt de Indo nesische maatregelen, daar deze o enigbaar zijn met het gedrag van rechtsstaat. De woordvoerder herhaalde, dat de bondsregering als vriend en bond genoot .van Nederland geen voordeel wenst te trekken uit de huidige toestand Nehroe De premier van India. Nehroe, heeft volgens A.P. heden te Nieuw-Delhi L parlement medegedeeld, dat de gebeurte nissen in Indonesië veel zorg baren. Hil zedde te hopen, dat men de zaken niet een kant zal laten opgaan waarbij een vreedzame oplossing tussen Nederland Indonesië inzake Nederlands Nieuw- Guinea uitgesloten zou zijn. Zegslieden die in nauwe verbinding staan met het secretariaat van Nehroe, beweren dat Nehroe zowel tegenover de Nederlandse ambassadeur als de Britse hoge commissaris de hoop zou hebben, uitgesproken, dat „de Neder landers zich zouden matigen". Hij liet doorschemeren dat betrekking van de N.A.V.O. in deze aangelegenheid do moeilijke toestand alleen maar slech ter zou kunnen maken. Nehroe achtte de Indonesische eisen in zake Nieuw-Guinea juist. De ambassadeur van M a 1 a k k a heeft aan de Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio medegedeeld, dat zijn land gaarne zal helpen bij het zoeken van een oplossing, daar de toestand in Indonesië terugslaat op Malakka. Van goedin-gelichte zijde te Parijs wordt verklaard, dat mr. E. van Kleffene de rdatla ïtis Organisatie, niet mogelijkheid op de V.N. hulp heeft ge- gerept heeft van de Nederlands beroep „Rustiger" De Amerikaanse ambassadeur te Djakarta, Allison, heeft zowel met pre mier Djuanda als met minister Subandrio gesproken. Dezen gaven de verzekering, dat de toestand „rustiger" werd. Doch dal Nederland enige tegenstemmer in de V.N. De Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren met 74 stemmen tegen een (Ne derland) besloten verdere bespreking van een ontwerp van een internationaal wet- bock inzake vcrgrUpen tegen dc vrede en veiligheid van de mensheid, voor twee iaar uit te stellen. De Nederlandse afgevaardigde prof. B V. A. RöHmg uit Groningen noemde het uitstel een zeer ongelukkig besluit. Zo lang er in de wereld spanning is. die de vrede bedreigd, bestaat de noodzaak alle krachten te mobiliseren die deze span ning ongedaan kunnen maken. Het wet boek zon een dergelijk mobiliserende kracht kunnen zijn. Het feilt, dait de V.N er niet in geslaagd zijn het begrip agres sie te definiëren, is nog geen reden om het werk aan het wetboek te staken, ail- dus prof. Röling. Het ontwerp is drie jaar geleden door de commissie voor internationaal recht opgesteid. De Algemene Vergadering besloot v met 74 tegen twee stemmen (Nederland en Haiti) bij vier onthoudingen voor eei soortgelijke periode bespreking van di kwestie van internationale strafrecht spraak uit te stelden. Voor wie een verrassing wil vinden Voor zakenrelaties en - vrinden, TIP van BOOTZ Uw keus Ik verzeker U, heus, Daar zult U relaties mee binden lni. Hr. D. H Hengelo ontv. I TIP 1 Lfl. Bootz' Oude G alles in grote mate afhangt van hetgeen de communisten gaan doen. De B r i t s e hoge commissaris in Nieuw- Dolhd heeft gisteren een onderhoud gehad met premier Nehroe o.a. over de toestand in Indonesië. Het Syrische parlement heeft Indo nesië volle steun toegezegd. Het Australische kabinet heeft ver klaard, dat het e enernstige slag zou zijn voor de internationale orde, wanneer In donesië door uitwijzing va-n Nederlandse onderdanen en verbeurdverklaringen van Nederlandse eigendommen een aanspraak zou verwezenlijken, welke het niet in de V.N. heeft kunnen doorzetten. De leider van de Britse Labour- party Hug Gaitskell, zeide bij aankomst uit Nieuw-Delhi te Calcutta verheugd to zijn, dat India wil bijdragen tot oplossing van het geschil tussen Indonesië en Nederland. Hij acht het betreurenswaar dig, dat de Indonesische regering wille keurig, niet gerechtvaardigd en onmen selijk optreedt. De A u s t r sc'he regering heeft volgens Reuter verklaard er bij Indonesië op aangedrongen te hebben, niet toe te staan, dat er in Indonesië iets schadelijks voor de democratische orde gebeurt. m Dit is de 28-jarige Nederlandse zee kapitein Willem Rodenburg uit Haar lem, die in Singapore heeft verklaard dat hij zijn betrekking bij de Indone sische scheepvaartmaatschappij Pelni heeft opgegeven omdat hij niet vond dat hij moest meehelpen Indonesië uit zijn scheepvaartproblemen te ver lossen, na alles wat er met de Ne derlanders daar gebeurt. Hij is de eerste van de veertig b# de Pelni in dienst zijnde Nederlandse zeeofficie ren die ontslag neemt. Drie jaar heeft Willem Rodenburg op kustvaarders tussen Java, Sumatra en Singapore gevaren. Mohammed Sadok, de 26-jarige Alge rijn, die op klaarlichte dag de vroegere voorzitter van de Algerijnse assemblee, Ali Sjekkal, heeft doodgeschoten, is gis teren in Parijs tot -levenslange dwangar beid veroordeeld. Sadok had de zestigjarige Sjekkal, dia met de Fransen samenwerkte, neerge schoten toen hij op een zondagmiddag «en voetbalstadion verliet. Advertentie WOENSDAG van 9—10 uur (stempel 1) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK hkj Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg WEERBERICHT NEVELIG De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt en nevelig met tijdelijk wat regen. Overwegend matige wind lussen zuidoost en ost. De- zelfde temperaturen als van- «-1**.: daag of Iets hogere. (Opge maakt om 11.15 uur). Vrijdag 13 december: Zon op 8.42 uur, onder 16.30 uur; Maan op uur, onder 12.14 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1