CHRISTELIJK K wv WYBERT lunni Brieven onder nummer zoveel... Twee eeuwen geleden was onderwijzer óók veelzijdig de Zendingsarbeiders op Soemba maken het goed Een woord voor vandaag Kanttekening Prof. mr. A. Kleijn aanvaardde zijn ambt van hoogleraar Puzzel mee De onbekende man Solliciterende predikant Ds. G. Meynen schrijft in Cen traal Weekbladdat het glijden van zijn blik over advertentie pagina's niet tevergeefs is ge weest, want hij vond in „Kerk nieuws" deze annonce: Gereformeerd predikant wenst van gemeente te veranderen. Brieven onder no. 377 bureau van dit blad. 'T'OEN ik deze eenvoudige regel -*• las schoten er veel gedachten door mijn hoofd. Ik wil proberen ze een beetje te ordenen en goed onder woorden te.brengen. Mijn eerste gedachte was: daar schrijf ik eens op. Ten slotte moe ten we hier in Utrecht-West bin nenkort een derde dominee heb ben. Wie weet hoe op deze wijze ..onze weg voorspoedig gemaakt werd". Maar toen ik mezelf eens goed naging en de overleggingen mijns harten aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp, betrapte ik me er op dat mijn schrijven op deze advertentie meer gedreven zou worden door nieuwsgierigheid dan door zorg en ijver voor het beroepingswerk in onze gemeente. Eerlijk is eerlijk. Het houdt me nog iedere keer bezig en telkens flitste het door m'n hoofd: wie zou dat nu zijn? Al verder denkend, ontdekte ik iets van moed. Er is dan toch één die het aandurft en die al is het dan een beetje op geheimzin nige wijze ..onder no. zoveel" althans voor enkelen weten wil dat hij graag weg wil. Maar tegelijk denk Ik: zou deze advertentie niet in het meervoud gesteld kunnen en moeten worden: Gereformeerde predikanten wen- En hoe groot zou het getal zijn? Vijftig, honderd, twee honderd? O, wat is hier een onbeschrijfe lijk stuk nood. brief tot een jonge collega die zo juist intrede heeft gedaan in zijn eerste gemeente. Nadat hij zijn jonge vriend met dit groot gebeu ren hartelijk heeft -> wijst hij hem met i dreigende gevaren rel. denk er om dat je voor drie dingen oppast, ten eerste dat je je gemeente niet kwijt raakt, en ten tweede dat je je vrouw niet kwijt raakt en ten derde dat je je God niet kwijt raakt". Je kunt als dominee je vrouw kwijt raken. Ja, je woont nog wel samen in de pastorie en je slaapt wel samen op één kamer, maar je kunt haar toch kwijt raken. Hoe? Door zó in je werk op te gaan en zo weinig thuis te zijn. dat je praktisch volkomen langs elkaar heen leeft. Erg is dat. Maar nog veel en veel erger is als je je God verliest i. 1. 20U(jt ,joen zonder schien zijn er nooit één keer hoor ders verschenen en is er dus nooit een beroep op de tafel neergelegd. Misschien zijn er wél hoorders ge weest, misschien wel zondag aan zondag en verdubbeld in geta le". maar heeft de krant (zo gaat dat hélaas nog steeds) telkens weer verteld dat ze een ander heb ben genomen. Misschien zijn er veel beroepen gekomen en heeft onze collega één maal te vaak bedankt (ik spreek naar de mens!). Hoe het zij? nu heeft hij in elk geval het gevoel. ik blijf zittenen de jongens worden groter. en de afstand tot de stad blijft toch zo ver. en ze hebben de laatste tijd nog al eens wat op de preek te zeg genen dit en dat moet ook anders Wat een nood. die niemand weet dan zijn vrouw alleen (als hij die niet kwijt is) wat een nood, die niemand weet dan God alleen MAAR er is ook nog een keer zijde. Ook dat gedachten en voorwerp !gingen „jende v tentie: Gereformeerde kerk in midden de» land» wenst van zijn predikant verlost te worden. Brieven onder no. 378 bureau van dit blad. Die zijde is er toch ook? Er zijn niet alleen dominees die hun gemeente kwijt zijn, maar er zijn toch ook gemeenten die hun dominee kwijt zijn. O ja, hij woont in hun midden en hij werkt er wat, maar goed beschouwd zijn ze hem kwijt. geen contact met de ouderen, onbegrepen door de jeugd en de kerkeraadsverga- deringen liggen hem niet meer zo de broeders hebben zo wei- hem ze zijn hem kwijt graag n gemeente! en weg weet predikanten en daarom willen z_ kwijt, echt! Wat een nood in zo Is er niemand c(ie voor deze nood van én voor deze nood ten? Ik ben de onbekende collega (wie is dat toch?) toch dankbaar dat hij op deze dingen heeft ge attendeerd alleen vraag ik me af: is er niet een betere weg dan „brieven onder no. zo- je je werk Hem. Maar nu dat eerste: Denk er om dat je je gemeente niet kwijt raakt. Dat kan óók. Natuurlijk, je staat nog wel in die gemeente, en ieder weet je wel te wonen, en je preekt elke zondag en je bezoekt de mensen ook en je cathechiseert, natuurlijk, en bij de kerkvisita tie kunnen de broeders ouderlin gen oprecht verklaren dat „de die naar getrouw zijn arbeid verricht" en je kunt toch je gemeente kwijt zijn, je hebt geen band meer, geen contact je gedachten zit ten ergens anders Wat een nood voor ons, domi nees! O, neen. we schatten het niet gering. We kunnen het ons al les zo levendig voorstellen. Mis- Wt - M j# t j >>v - - t A 4 Koster, cantor, voorlezer èn pedagoog Oude kerkorde gaf opvoedkundige adviezen aan „schoolmeesteren" (Van een onzer redacteuren) fV7*AT doet een onderwijzer eigenlijk en krijgt hij er wel genoeg W voor? Dat is de korte zin van de grote woorden taakanalyse en functiewaardering, die bij elk debat over het onderwijs en des- zelfs financiële aspecten opduiken. Wij willen niet graag het beeld der vaad'ren ook in deze zaken laten wenken, maar werden toch wel sterk getroffen door de eenvoudige wijze, waarop deze taakanalyse een plaats vond in de„Kerkenorde der Landschap Drenthe", zo als die is vastgesteld en goedgekeurd op de gewone „landsdag", door de „Heeren Ridderschap en Eigen-erfden der Landschap, binnen As sen den 14. Martij 1730". de volgende stukken. En wat dan volgt is niet gering. Er staat gelukkig tegen over, dat meester geen stapeltjes schrif ten mee naar huis hoefde te nemen, zodat hij goed in zijn tijd zat. Wat denkt u van: klokken luiden (en vooral erop letten, dat onbevoegden van de klok afblijven), de kerkdeuren op tijd open zetten en weer sluiten, de kerk schoon maken („dezelve te zuiveren"), zorgen voor doopwater en avondmaalswijn? In iedere dienst moest de meester present-zijn niet alleen om Gods woord te horen (dat ook, gelukkig), maar vooral om de psalmen op het bord te schrijven en het zingen te regelen. Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Benoemd tot onderwijzeres aan de chr nat. school te Haren (Gr.): me juffrouw A. Groothof te Ezinge; aan de chr. school te Hoevelaken: mejuffrouw C. B. van der Flier te Soestdijk; aan de Marnixschool te Oost- en West-Souburg: mejuffrouw M. L. Baljé te Ierseke; aan de Prinses Beatrixschool te Geldrop: mevrouw M. Proper—Olivier aldaar (tijd.); aan de Koningin Emmaschool voor b.l.o. te Alphen aan den Rijn; me juffrouw B. Wassink te Amsterdam; aan de chr. school te Vledderveen: mevrouw A. DoornbosLyklema te Nieuw Weer- dinge (tijd.); aan de Oosterpark-ulo school te Amsterdam: mejuffrouw M. Monster, "s-Gravenhage (tijd.). mei OSRAM BESTRALINGSLAMPEN UITRA-VITAIUX OF THERATHERM (rawlpleetj Uw arts) Prof. dr. F. C. Kraneveld gisteren overleden Gisteren overleed op 01-jarige leeftijd te Utrecht prof. dr. F. C. K r a n e v e 1 d, hoogleraar in <fe faculteit der diergenees kunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die onderwijs gaf in de tropi sche en protozoa ire piekten. Prof. Kraneveld werd geboren in 1896. Hij studeerde te Utrecht en verkreeg het veeartsdiploma in 1922. In 1923 kwam hij in Ned.-Indische d'ienst aan het la boratorium voor veeartsenijkundig on derzoek te Buitenzorg. In 1930 promo veerde hij op een proefschrift, getiteld „Bijdrage tot de kennis van de osteo myelitis bacillosa bubalorum". Tien jaar later werd hij benoemd tot directeur van het veeartsenijkundig instituut. Gedu rende de oorlog is hij geïnterneerd ge weest. In 1945 werd hij wederom be noemd tot directeur van het veeartsenij- nstituut. In jar hii het amht va Utrecht. Taakanalyse Nu was het landschap Drenthe be slist niet het eerste met de regelin-g van het „onderwijzer sampt". Reeds 376 jaar voordat onderwijzers toegang tot de universiteiten kregen, sprak de nationale synode van Middelburg (1581) in één adem over „professoren en schoolmeesteren". En de ,JStaaten van Vriesland" hadden al geweerd „alle paapsche, menniste, dronkene ongeregelde schoolmeesters" (let op de combinatie van slechte eigenschap pen). Maar een uitgebalanceerde taak omschrijving vinden wij in de Drentse kerkenorde: titel VIII „Van de school meesters, derzelver beroepinge er ampt" is bijna een collectieve arbeids overeenkomst voor onderwijzers in oude landschap. Zonder classicale goedkeuring kon geen schoolmeester zijn. Visitatoren-pro vinciaal kwamen ook wel een kijkje in de klas nemen, maar dat wist meester van tevoren. Verder diende de onder wijzer lidmaat der gemeente te zijn, en zomer en winter school te houden. Dat laatste als het kón en wanneer „een getal van 8 a 10 kinders te bekomen was" Met lezen en schrijven was het onder wijs niet afgelopen: de kinderen dienden ook onderwezen te worden in de „god- zaligheit en lere van de catechismus". Maar het was meer. Voor de kerk dienst diende de schoolmeester een kapittel voor te lezen, in de dienst de gezangen aan te heffen. En vooral zou de classis moeten toezien, dat de hoofdpunten der christelijke religie door de schoolmeesteren vóór de catechismuspredikatie zouden worden voorgelezen. In het bijzonder bestond het ambt in GARETTES Het zendingscentrum te Baarn deelt mee, van de zendingsarbeiders op Soemba een telegram te hebben ontvangen, dat allen daar in goede welstand verkeren. Van Midden-Java zijn nog geen berichten ontvangen, maar uit berichten van voor 1 december blijkt, dat de autoriteiten voor hun welzijn waken. Intussen is ds. P. G. van Berge, missionair predikant op Soemba, per vliegtuig uit Indonesië gearriveerd, om hier zijn verlof door te brengen. Dr. P. J. Zuidema, arts aan het christelijk ziekenhuis „Bethesda" in Jogjakartadie zijn zendingsloopbaan beëindigde, heeft nog passage kunnen boeken op de „Oranje", zodat hij waarschijnlijkj tegen Kerstmis in Nederland zal kunnen arriveren. in iedere kerk een bijbel, want het „wordt nodig geacht, dat gemeenten een bijbel hebben, die in de kerk bewaard moet worden" (bijna een eeuw na de totstand koming van de Statenvertaling!). Huiswerk DE vijf hoofdstukken der christelijke religie en het morgen- en avondgebed -U371 pjooq jsp ;m uarspupi ap uajsaoui nen. In koor dienden de kinderen die gebeden 's ochtends en 's avonds op te zeggen. Bij het scheiden van de markt moest meester iedere dag een vraag van de catechismus opgeven, de volgende ochtend moest hij die overhoren als ze hun andere lessen naar behoren opgezegd hadden. Pedagogisch inzicht bestond toen ook, zelfs bij ridders en eigen-erfden: het overhoren moest geschieden „zoveel doen lijk en met onderscheid". Honderd jaar geleden werd het zingen verplicht vak op de lagere school. Maar facultatief was het al lang. De kinderen moesten in Drenthe ten minste tweemaal per week de psalmen leren. Maar: zo ras zij daartoe bekwaam zijn en genegen heid hebben (prof. Waterink had dit niet beter kunnen zeggen). Nóg een maar: „zulks geschiede buiten de gewone school tijd". Die schooltijd kon de meester aflezen van de torenklok, die hij zelf tijdig had op te winden. Voor leesoefeningen moesten in de J. M. Visser te Ddkkum. scholen boeken aanwezig zijn, met name stichtelijke werken, die alleen met advies van de predikanten mochten worden aan geschaft: boeken zijn gevaarlijk! Iedere maand kon meester dan ook dominee verwachten om te zien of alles wel goed ging in de school. Functieivaar dering zijn de bepalingen omtrent de salariëring. Men liet die over aan de kerspels (ge meenten). Die worden „serieuselyk aan- gemaant, om zodanige tractementen aan hare schoolmeesteren te geven, waardoor zy bekwame personen in dienst van kerk en school konnen bekomen, en onder houden". De ouders van kinderen boven de zeven en onder de twaalf moesten school, geld betalen, of de kinderen naar school gingen of niet. Dit had volgens dr. H. J. Prakke tot gevolg, dat het school verzuim in de noordelijke provinciën (ook in Groningen bestond een dergelijke regeling) geringer was dan elders. Als men immers tóch moest betalen Men klaagt tegenwoordig, dat de onder wijzer zoveel taken naast het onderwijs heeft; ze hebben In elk geval gewoonlijk meer met het onderwijs te maken dan het opwinden van klokken en het dweilen van kerken ln die goede, oude tijd. Er zijn Bijbelteksten, die we maar al te vaak met een korreltje zout nemen, omdat ze denken we in het leven van elke dag toch niet in praktijk gebracht kunnen worden.- Ze dienen dan eigenlijk alleen als stoffering voor onze vroomheid. Zo heeft Paulus eens aan de gemeente van Philippi geschreven: ,Jn ootmoedigheid achte de een de ander uitnemender dan zichzelf." Als u en ik nagaan hoe. we vandaag over onze collega's en onze kennissen hebbeni geoordeeld, moeten we dan niet erkennen, dat we ons ooJcj in dit opzicht dagelijks hebben te bekeren? Een wijs man schreef al drie eeuwen geleden: Nederig.j heid is een deugd, die iedereen predikt, niemand in toepassing brengt, en toch door iedereen graag wordt gehoord." Bij die constatering mogen we het echter niet laten. Als de Bijbel zegt, dat er iets gebeuren moet, dan kan dat ook gebeuren. Hebben we trouwens, als we eerlijk zijn, niet alle reden om een toontje lager te gaan zingen? AUTORIJLES IS ONDERWIJS Beroepingswerk BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Uithuizen: A. W. nenburg te Tange-Alteveer. Bedankt voor Sliedrecht: J. Noltes te Ernst. Benoemd tot hulpprediker te Fin- kum: W. Oosterwold, voorheen cat« cheet aldaar. Bedankt voor Ouderkerk aan de: IJssel: K. van der Pol te Veenendaal. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Heinkenszand: kand. N. H. Heiner te Ter. Aar; te Nijbeets: kand. J. M. van dén Brink te Alphen aan den Rijn. Tweetal te Helpman (Gr.): J. Leeuwen te IJmuiden en B. Scholten te Bergen (N.H.). GEREF. KERKEN (OND. ART. SI) CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN „Besturen als kunst" Prof. mr. A Kleijn heeft gister- ïiddag met het uitspreken van een rede, getiteld „Besturen als kunst" zijn ambt van buitengewoon hoogle- in de bestuurswetenschap aan de Nederlandsche Economische Hoo- geschool te Rotterdam aanvaard. In een uitvoerig betoog legde de nieuwe hoogleraar er de nadruk op, dat besturen niet alleen berust op de bestuurswetenschap, op de bestuurs kunde, maar dat het ook een kunst „Het is duidelijk, aldus prof. Kleijn, dat de bestuurder er met kennis al leen niet komt, noch alleen met er varing, noch met flair en brutaliteit wanneer hij daarnaast niet te- beschikt over dat ene, dat hem bovenal tot iemand stempelt, die de bestuursk u n s t machtig is. Is een bestuurder ook niet in belangrijke mate kunstenaar, heeft hij geen cre atieve inslag, mist hij visie, een in geboren gevoel voor verhoudingen, dan zal de publieke zaak, die hij te dienen heeft misschien wel lopen, dan zal het eindresultaat van zijn werk net dat missen, wat het goed zou hebben gemaakt. Wat de be stuurder dus in de eerste plaats no dig heeft is scheppende fantasie. Ware bestuurskunst zal zich open baren in een weloverwogen keuze uit de veelheid van aanwezige mogelijk heden een gepast, op de sociale recht vaardigheid gericht gebruik, een zorg vuldige onderlinge afweging, een dui delijk inzicht in de gevolgen van te ne men maatregelen en in het algemeen in een harmonisch patroon van han delingen, beslissingen, verboden en vrijheden. Prof. Kleijn werd in 1907 te Mep- pel geboren, studeerde te 's-Graven hage en Haarlem en begon in 1928 zijn rechtenstudie aan de Universi teit van Amsterdam. Sinds 1946 is de nieuw benoemde hoogleraar burge- 'Ster van zijn geboorteplaats. 38. Af en toe herinnerde ze zich Michael en zijn belofte dat hij een weekeinde zou komen logeren voor de herfst. Nu was de herfst bijna voorbij, maar met het slechte weer had Jess het steeds drukker gekregen en ze had geen tijd gehad een afspraak met hem te maken. Hij zou zelf wel iets van zich laten horen, als hij wilde komen, dacht ze. Intussen had ze het de weekeinden even druk als de rest van de week. Naarmate Peter's verlof ten einde liep, zag Jess hem en Liane minder dan ooit het geval was geweest. Ze wist niet precies, wat hiervan de oorzaak was. Vroeger toen het weer goed was, kwamen ze haar af en toe wel eens halen om te gaan zwemmen of om een wandeling te ma ken naar het golfterrein en hoewel ze niet altijd tijd had gehad mee te gaan, had ze dit toch dik wijls gedaan. Ze had het nu veel drukker en uit hoofde van haar beroep behoefde ze mevrouw Seacombe niet meer te bezoeken; natuurlijk was dit ook een oorzaak, dat ze elkaar niet zo veel meer ontmoetten. Niettemin had Jess het gevoel, dat Liane haar ontweek, omdat ze niet wilde overgehaald worden tot de stap, die Jess nodig achtte. Jess kon haar gevoelens begrijpen, had mede lijden met haar en probeerde het haar niet kwa lijk te nemen. Dat nam niet weg, dat het haar toch wel een beetje ergerde. Het feit, dat Liane haar ontweek, was oorzaak, dat ze geen kans zag haar belofte aan Peter na te komen. Want hoe kon ze Liane overhalen, spijkers met kop pen te slaan, als het meisje voorkwam, dat ze een gelegenheid kreeg met haar over Muir te praten. door Jane Arbor Op een stormachtige morgen, toen Jess op weg was naar Crane, ontmoette ze Peter, die voor een hagelbui probeerde te schuilen onder een heg. Ze stopte en opende het portier voor hem. „Stap in; dan kun je meerijden," zei ze. „Dank je." Peter dook naast haar in de auto en schudde zich uit als een natte spaniel. „Toe vallig moet ik de andere kant uit terug naar Quintains." „O. Enfin, ik heb geen haast en je kunt dus blijven schuilen, tot de bui voorbij is." Jess keek naar zijn druipnatte windjack en zijn nat te haar. „Ik geloof, dat de mogelijkheden van je heg zowat waren uitgeput," merkte ze met een glimlach op. „Ja, inderdaad. Ik zal je dankbaar zijn, als ik even bij je mag blijven zitten. Ik ben naar de golfclub geweest om mijn tijdelijk lidmaatschap op te zeggen en een trui te halen, die ik daar nog had liggen." „Waar is je auto?" „Die heb ik teruggebracht naar de garage. Ik ga morgen weg, weet je, maar ik vertrek pas overmorgen 's avonds uit Londen." „Je gaat zeker per vliegtuig terug naar Ko- „Ja." Er viel een stilte. Toen vroeg Jess met een veelzeggende klank in haar stem: „En Liane?" „Ze komt overmorgen naar Londen, zei Pe ter. Met een tikje bravour ging hij verder: „Het was een voorstel van Muir, dat ze naar de stad zou gaan om met me te lunchen, aange zien het voor mij de laatste dag van mijn ver lof zou zijn!" „Heeft Muir dat voorgesteld?" „Ja, Moeder had al besloten, dat ze liever af scheid van me wilde nemen op Quintains en ik merkte wel, dat ze het niet prettig vond, de ar me ziel, dat Liane me nog eens ontmoette. Aan gezien het voorstel van Muir kwam, kon ze er niets tegen doen, hoewel ik het ellendig vond, dat ze zo verdrietig keek." „Je liet dit door Muir voor jou en voor Liane regelen, terwijl hij nog steeds niets weet? Pe ter, hoe kon je dat doen? Hoe kon Liane dat doen? Ze beweerde nog wel, dat ze hem niet wil de bedriegen!" riep Jess verontwaardigd uit. Peter legde zijn hand op de hare, die op het stuur rustte. „Je bent boos, Jess en dat kan ik heel goed begrijpen." zei hij verdrietig. „Maar als je ooit van iemand gehouden had, zoals ik van Liane houd even hopeloos dan zou je weten hoe verleidelijk het is zo'n kans aan te grijpen." „Zelfs als die je door Muir geboden wordt? Muir. die door Liane onbillijk behandeld wordt; iedere minuut die ze laat voorbij gaan, zohder hem de waarheid te vertellen?" (Wordt vervolgd) TN onze Grondwet staat, dat het nen die autorijles willen geven aan i geven van onderwijs vrij is. Het voorwaarden van vakbekwaamheid c is een bepaling, die niet vanzelf is moeten voldoen. Zulks is met meet ontstaan, maar waarvoor gevochten onderwijs het geval. Maar dit is iets r is en over het ontstaan waarvan heel geheel anders dan een vergunning. 1 wat is te doen geweest. Onze groot- stelsel. De eisen van vakbekwaam- 13 ouders zouden er van kunnen ver- heid zullen in de wet moeten wor- J tellen. den vastgelegd. Het is dan ook een bepaling om zui nig op te zijn. Ons verheugt het, verheugen ons over deze uit- dat de Hoge Raad, ons hoogste spraak van de Hoge Raad. Wij ver rechtscollege, niet van zins is ge- heugen er ons daarom over, omdai bleken, betekenis en inhoud het grote goed van de vrijheid i deze grondwettelijke bepaling in te onderwijs hier in het geding is. Op b perken. handhaving en bescherming van dis Daarvan heeft de Hoge Raad doen vrijheid behoren wij nauwlettend te blijken met betrekking tot de auto- blijven toezien. rijlessen. Ook autorijlessen zijn on- En me„ vergimne ons dit - wjj d derwijs, zo heeft de Hoge Raad be- verheugen er ons óók over, omdai slist, en daarom is het geven van 0p deze plaats met betrekking k autorijlessen vrij in die zin, dat tot de autorijlessen dezelfde mening v u.t -i-i een bepaalde vergun- hebben bepleit als thans in de nit- spraak van ons hoogste rechtscolle- K het niet ning mag worden gebonden, Iets anders is natuurlijk, dat dege- ge bevestiging heeft gevonden. DE INDONESISCHE VERWARRING TNDONESIË en verwarring begin- aan de ene kant van alle Indonesi an steeds meer twee woorden sche daken schreeuwt, dat alle Ne- te worden voor dezelfde zaak. derlanders dienen te verdwijnen, Daar is de regering, bestaande uit maar, nu blijkt dat de Nederlanders personen die elkaar tegenspreken en dit ook inderdaad wel willen, hun wier positie tegenover de eigen- allerlei belemmeringen in de weg w machtige president op zijn minst on- gaat leggen. w duidelijk is. De Indonesische regering wil d« Daar is het Ieeer, dat, stads ta het Nfd"lamler' ,k""' d""' J* Ai. vi naast maar al te goed, dat ze de er land de staat Tan oorlof en belef Nederlande„ „,et kan 'mi geldt, Rog meer te zeggen heeft 1 genoten er zelf meer dan genoeg van krijgen en dat ze er voor pas- de machl elk sen, dit leven van treitertaf en ver- j. extreem nationalisme aan te digen en te steunen, opdat ze .i mede daardoor ontstane chaos des te beter hun slag kunnen slaan. Wat dan de omstandigheden zijn, waaronder onze landgenoten moe ten leven, laat zich denken. nancieel bestaan van dat land nog wat te rekken. R' Land en volk daar hebben hun en: W ons aller liefde en sympathie. Maar A er zijn grenzen en de liefde kan op' cu MOEILIJKE COMMUNISTEN 7E kunnen het niet helpen, maar tijbestuur de partijman zonder meer ln ons goede land hebben en- heeft kunnen uitstoten. Daar kwam kele communisten nog bepaalde de rest niet aan te pas. n eigenschappen met andere landge- Ook de protesterenden hebben daar- noten gemeen. WÊÊ Hoe anders te verklaren, dat het binnen de reeds zo danig geslonken beurt Communistische Partij Nederland blijft morren en morrelen? [ger aan niets kunnen veranderen. Ze vaj hebben voor hun protest alleen mo- toe gen boeten met verwijdering op De van posities die ze tot ma dusver hadden ingenomen. Geheel c geschrapt zijn ze nü nog niet, maar I tot ga< met de „partijlijn" niet heeft kun- intussen, dat er onder de commu- Ni< nen vinden. En prompt heeft deze nisten blijven die de partijlijn niet w. uitstoting weer geleid tot protesten ZOmaar kunnen slikken, mag gelden dot bij andere communisten, die met als een aanwijzing dat er bij som- I dit royement niet akkoord konden migen hunner nog iets leeft van de- gaan. mocratisch gevoel. Men begrijpe ons goed: het blijven Het wordt binnen de partij overi- gel: communisten. Dit komt ook hier in uit, dat hej oppermachtige par- gens bitter weinig gewaardeerd. Het partijantwoord is kil en snel: er nit! Begrafeniswetten van Israël in discussie (Van i medewerker) OPGAVE PUZZEL No. 85 Horizontaal: 1 bergplaats, 4 voor zetsel, 6 buigzaam, 9 voorzetsel, 11 zangnoot, 12 maat. 14 deel van de mond, 16 vogel, 17 deel van sommige huizen. 19 streek, 20 muil, 22 grond toon. 23 lyrisch gedicht, 25 zangnoot, 26 hoeveelheid, 28 drinkbakje. 29 smalle opening. Verticaal: 1 groente, 2 stoomschip, 3 insekt, 4 voorzetsel, 5 pers. voor naamwoord, 7 vroeger, voorheen, 8 smakelijk, 10 zuigbuisie, 13 bergplaats 15 speelbakje, 18 getijde, 19 familie lid,, 21 stempel, 23 familielid, 24 boom, 26 zangnoot, 27 zangnoot. OPLOSSING PUZZEL No. 84 Horizontaal: 1 brak. 3 dolk, 6 ruim. 7 br., 8 kluis. 10 moa. 11 perk. 12 fit. 14 pro, 15 ut. 16 beo 18 el. 19 doedel 21 trompet. Verticaal: 1 beeV 2 kruik, 3 dik. 4 om 5 karakol. 7 borrel. 9 luit, 10 mep, 12 fust, 13 leep, 16 bom, 17 ode, 19 do, 20 et. In Israël is grote strijd ontstaan de begrafeniswetten die (evenals de wet ten op het gebied van het huwelijk) j volgens de oude, religieuze- Joodse wet van kracht zijn en worden- uitgevoerd volgens de rabbijnse interpretatie. J De strijd is ontstaan toen onlangs vijfjarig jongetje moest worden begra- ven. Het was een kind van een niet- I Joodse moeder en een Joodse vader. De ouders wensten dat het kind ter ruste zou worden gelegd op de be graafplaats te Jeruzalem. De rabbijnen I gaven hiervoor echter geen toestem ming en lieten het buiten de omheining [van de begraafplaats ter aarde bestel len, daar de ouders niet wensten dat |het kind zou worden begraven op i van de velden van de christelijke ge- 1 meenschap. Des nachts echter bleek de omheining van de begraafplaats te zijn verplaatst en wel zodanig dat het kind binnen de I omheining lag. In het Israëlische parlement is om deze onplezierige kwestie menig hard woord gevallen. De plv. minister van godsdienstzaken heeft toegezegd, dat de ze wetten zullen moeten worden her zien aangezien zich anders in de toe komst meer van deze gevallen zullen gaan voordoen. De laatste maanden is nl. vooral uit Polen het aantal immigranten in Israël, die gemengd gehuwd zijn, aanzienlijk toegenomen Benoemd tot onderwijzer aan de chr. uloschool te Leeuwarden: J. Brouwer te Idskenshuizen; aan de chr. school te Soesterberg: H J, Lagerweij te Zeist; aan de geref. school te Harkema-Opein- de: J. Stolp te Leeuwarden; aan de chr. school te Hardenberg: O. Gjaltema Grootegast: aan de chr. school te Garrelsweer: A. Visscher te Bierum; de Koningin Emmaschool voor b.l.o.: N Buizert te Santpoort-Dorp; aan de Oosterpark-muloschool te Amsterdam: B Kijkuit te Huizen (vakleraar) en L. van Vliet te Wilnis. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Kost het thuisfront van de zending veel? Men denkt wel eens, dat de kosten van het thuisfront der zending te groot zijn ten opzichte van de kosten van de zen-i ding zelf. Het gereformeerde Zendings- j centrum te Baarn heeft uitgerekend hoe deze verhouding nu eigenlijk is. Internationaal wordt een percentage j boven 25 van de voor de zending bijeen-1 gebrachte gelden onredelijk geacht. De gereformeerde zending blijft'daar ver onder. Slechts 8.63 procent van de j inkomsten van de zending woró'en ge bruikt ter dekking van de kosten van het thuisfront. Het zendingscentrum zelf krijgt ruim 1 procent van het totaal der Inkomsten i de zending. Benoemd tot lerares voor prakty.'cvak- •n aan de chr. kweekschool voor kleu terleidsters „De Voorpost", Elzendaal P. C. Puik—

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2