Jlieuuig £eiltsrije (fltmraitl iDuizend uitreisvisa per dag in Djakarta Soekarno waarschuwt zijn volk voor ontberingen g! Russische acties tegen 5 N.A,V.O.-coiiferentie DE ONGERUSTHEID IN VRIJE WERELD K.P.M. zou 100 miljoen vergoeding eisen Tweede Kamer is bezorgd over verdediging Nieuw-Guinea Kan de „Karei Doorman" er niet heen? Gratis Kooouur WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie Redactie. Abonnementen- en Advertentie afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,60 per kwartaal, 2.55 per maand, f 0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11133 LURlSTELtJK-N ATION AAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „$tanhttstirb is rteblcwn myo gtft in tegfjertspoet" Ontvangst repatrianten ZIE PAGINA 5 Massa-uittocht van Nederlanders is nu mogelijk 90 evacuatie van Indonesië naar Singapore is gisteren begonnen. -Vandaag ontvingen we draadloos overgebracht de eerste foto: twee (niet geïdentificeerde) Nederlandse vrouwen en een klein kind op het vliegveld van Singapore, afkomstig vermoedelijk uit Djakarta en op doorreis naar Londen. Eisenhower gaat naar Parijs C rPERWUL de voorbereidende besprekingen voor de N.A.V.O.-topcon j A ferentie in volle gang zijn, heeft het Kremlin een krachtig offensief len. ontketend tegen deze conferentie van regeringsleiders. Piemier Boelganin 0 van Rusland heeft namelijk drie brieven gezonden aan de regeringsleiders laar van de Verenigde Staten, India en West-Duitsland. Brieven, aldus het >di9 commentaar in Washington, die op dit tijdstip zijn-afgegeven om eei groot mogelijk propaganda-effect te bereiken. T~AE VERSTREKKING van uitreisvisa aan Nederlanders, die Indonesië willen verlaten, is in hoge mate door de Indonesische autoriteiten ver gemakkelijkt, aldus deelt het hoofd der consulaire afdeling van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta, de heer Ravesloot, aan het A.N.P. mede. De Indonesische immigratiedienst heeft hem bericht, dat de werkwijze zo eenvoudig mogelijk wordt, zodat de mogelijkheid be staat zelfs binnen 24 uur een uitreisvisum te ontvangen. Volgens door hem ontvangen inlichtingen hebben alle immigratie-ambtenaren in geheel Indo nesië opdracht de uitgifte te vereenvoudigen. 1 In de brief van president Eisenhower stelt premier Boelganin een topconfe- 1 rentie voor van de leiders van Rus- j land en het Westen. 2 Rusland is bereid na 1 januari 1958 geen kernproeven meer te nemen, zo 'wordt in een brief aan premier Neh- roe voorgesteld, als de Verenigde Sta ten en Engeland zich ook bereid ver klaren met ingang van die datum de I proeven te staken. 3. Aangenomen wordt dat in de brief aan Adenauer de Westduitse bonds- j kanselier wordt gewaarschuwd voor het bouwen van lanceerbases voor ra ketten op het Duitse grondgebied. Het nieuws over de Russische brieven volgde op de verheugende mededeling uit Washington, dat president Eisenho wer vrijdag naar Parijs zal vliegen om de conferentie by te wonen. De presi dent zal zaterdagmiddag om drie uur in Parjjs aankomen. Eerst donderdagmiddag (19 december) zal hü naar Washington terugreizen Behalve de openingsvergadering van maandag, waarin hij het woord zal voeren, neemt de president deel aan drie Plenaire vergaderingen. Verder zal Eisen hower nog afzonderlijk confereren met de regeringsleiders van de verschillende N.A.V.O.-landen. i De medici, die Eisenhower toestem- jming gaven voor zijn Europese reis. ver klaarden. dat de algemene toestand van !de president uitstekend is en dat zijn moeilijkheden met het spreken haast niet imeér te merken zijn. Het salaris van de hogere ambtenat Morgen komen de hoogste militaire lei ders -van de vijftien N.A.V.O.-landen bij een om de militaire kracht van de or ganisatie en het antwoord op de Russi sche uitdaging te bespreken Een ant woord op die uitdaging is het beschik baar stellen door Amerika van raketten aan de Westeuropese landen. De hoofdmoot van de voorbereidende besprekingen van deze week wordt ge vormd door de plannen, die door de ver schillende landen zijn ingediend. Veelomvattend is het Amerikaanse plan waarin voorstellen zijn opgenomen be treffende het al of niet gebruiken van kernwapens in een bepaalde kritieke situatie. Het zou de bedoeling zijn dat alle bondgenoten, dus ook die in het Midden-Oosten en van de Z.O.A.V.O - landen mede kunnen beslissen over het gebruik van qe kernwapens. Geen der bondgenoten zou echter in deze kwestie het recht van veto krijgen. Nederlandse voorstellen Op tafel liggen ook een aantal belang rijke concrete Nederlandse voorstellen die voor een deel parallel lopen met de Amerikaanse. Nieuw is de Nederlandse suggestie een „militaire autoriteit" in te stellen. Dit lichaam uiorSt opgedragen om de research en de technische ont wikkeling te leiden en de resultaten te onderzoeken. Fietsbanden iets goedkoper (Van een onzer redacteuren) De fabrikanten van fietsbanden heb ben, na overleg met het ministerie van economische zaken, doch op eigen ini tiatief. besloten tot verlaging van de prij zen voor fietsbanden. Die voor bromfiet sen worden twee procent goedkoper, die voor gewone fietsen drie procent. De da ling van de grondstoffenprijzen heeft do- ze prijsverlaging mogelijk gemaakt Blik goedkoper (Van een onzer readeteuren) Het ministerie van economische zaken zal binnenkort overleg plegen met de bl ik verwerkende industrie om na te gaan of het niet mogelijk is uit blik vervaar digde produkten goedkoper te doen zUn. De Hoogovens hebben namelijk de prys van blik met twge en een half procent verlaagd, terwül nog een volgende prijs verlaging ivan ongeveer vijf procent) zal De heer Ravesloot heeft de Neder landers in de buitengewesten ge waarschuwd hun verlopen paspoor ten bij zich te houden en niet naar de consulaire afdeling te zenden, daar zij bij de post verloren kunnen gaan. De Nederlandse consulaire af deling te Djakarta was vandaag een der drukste plaatsen van de hoofd stad. Honderden Nederlanders ston den in de rij en ambtenaren helpen ongeveer duizend mensen per dag. Ook bij het kantoor van de Indo nesische immigratiedienst stond een grote menigte. Pasar Baroe. een der drukste winkelstraten, werd over stroomd door Nederlandse vrouwen, die warme klederen voor het ver trek willen kopen. In vele Neder landse woningen zijn de bezittingen reeds gepakt. De Nederlandse kamer koophandel heeft de Nederland se bedrijven opgave gevraagd var het aantal personeelsleden met ge zinnen. die binnenkort willen ver trekken. daar de rederijen voorbe reidingen treffen voor een massa- vertrek. De Indonesische premier Djuanda heeft dr. W. Drecs. in antwoord op een gisteren door hem verzonden telegram medege deeld. dat Indonesië zijn best zal doen hulp te verlenen voor het vertrek van die Nederlanders, die Indonesië wensen Met horten en stoten is gisteren de evacuatie van Nederlanders uit Indonesië naar Singapore op gang gekomen. Nadat het vertrek van twee Garuda-vliegtuigen met in totaal 80 passagiers vlot was ver- 'open, duurde, zoals wij gisteren reeds meldden, het uren voordat de traag we kende douane aan de evacué's 17 vrou wen en 36 kinderen en dr. F. Reynha van de K.P.M toestemming had gegeven, aan boord van de gecharterde Argonaut van de Britse maatschappij B O.A.C. te gaan. Hoewel het in de bedoeljng lag, dat dit vliegtuig een regelmatige pendeldienst tussen Djakarta en Singapore onderhou- verlecnd. Het vliegveld Kebajoran werd streng bewaakt door Indonesische parachutisten Mannen, die hun gezinnen naar de wach tende machine brachten, vertelden, da' zij hun vrouwen en kinderen vooruit stuurden vanwege de verwards toestand De vertrekkenden lieten zich vei-der niet uit over de toestand. Zij werden grondig gefouilleerd. Sommige vrouwen droegen een baby op de arm. Oudere kin deren hadden schooltassen in de hand Men scheen opgelucht, maar tegelijk vol spijt over dit gedwongen afscheid. Enkele uren later streek de Britse ma chine neer op het vliegveld van Singapore waar de douane zich niet liet zien. In net restaurant kregen de passagiers ge legenheid, wat op hun verhaal te komen Een onbekend aantal Nederlanders o van Singapore reeds onderweg naar Lon den. Zij reizen in een Brittannia van de B.O.A.C. Anderen zouden rechtstreeks naar Amsterdam zijn vertrokken. Een der vluchtelingen was de heer M R. Titus, planter xn Oost-Java. Hij ver- •elde dat in de winkels van Soerabaja ■Het aan Nederlanders werd verkocot maar de bedienden deden de inkopen aan •le achterdeur In kringen van het Internationale Rod<- Kruis te Genève verluidt, dat Nederland «en beroep zal vragen om hulp bij de re- Hr. Ms. fregat Evertsen is giste ren uit Den Helder naar Nieuw- Guinea vertrokken. Er bestond meer dan gewone belangstelling voor. Een Scheveningse neemt afscheid van haar zoon. patriëring van onze landgenoten. Men 'al slechts kunnen helpen incnen de In donesische regering hiermee instemt. De Nederlandse ambassadeur te Bern, |hr J. W. M. Snouck Hurgronje, heeft op dracht gekregen zich tot het Internatio nale Rode Kruis te wenden, vergezeld iet dr. E. baron van Boetzelaer. De premier van de Centraal Afrikaan) ideratie, sir Roy Welensky, heeft dr. rees hulp aangeboden voor verdreven Nederlanders. De immigratie-autoriteiten zoeken onmiddellijk contact met de Ne derlandse emigratiedienst. DullesNederland handelde juist door NAVO in te schakelen ZOWEL EV AMERIKA EN ENGELAND als in Australië en India be slaat grote ongerustheid over de toestand in Indonesië. Uiterst voorzichtig, niaar daarom niet minder positief, moet premier Nehroe van India de Indonesische regering hebben benaderd over de kwestie met Nederland en aangedrongen op matiging. In Londen had de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, gistermiddag een be- ipreking met de Australische hoge commissaris. Zijn Amerikaanse collega Foster Dulles sprak zich op zijn wekelijkse persconferentie onomwonden uil tegen het omverwerpen van wet en orde. De Verenig de Staten hadden de Indonesiërs hierop gewezen. Dulles stelde vast, dat communisti sche of onder communistische in vloed staande vakbonden de cam pagne tegen de Nederlandse onder nemingen in Indonesië hebben on dernomen. Hij verklaarde verder, dat de Ne derlandse regering juist heeft ge handeld door de kwestie voor te leg gen aan de raad van de Noordatlan- tische Verdrags-Organisatie, al kon men van dit lichaam geen bindende besluiten verwachten. volg zie pagina 9) Communisten loeren op B.P.M. deed gistermiddag een gerucht de ronde, dat de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij bij haar assura deuren een eis van 117 miljoen gul den had ingediend in verband met de inbeslagneming van haar schepen door de Indonesische regering. De directie wilde dit gerucht niet bi vestigen of bespreken. De Straits Times te Singapore meldt volgens Reuter, dat er onrust begint op te steken onder de 800 Indonesiërs, die aan boord van K.P.M.-schepen gestrand zijn. Indonesische militairen, zeelieden ei gëvangenen zijn van de K.P.M. op Indo- ichepen overgestapt, maar an dere passagiers niet. Zij mogen niet aai Volgens het communistische blad Sir o treffen de arbeiders ook al voorbe reidingen om de Bataafse Petroleum Maatschappij onder toezicht van de vak- te plaatsen. Gewacht wordt slechts op het centrale comité van i P.M. een gemengd Nederlands- Engelse onderneming Is. Echter heeft minister Sudibjo vandaag :zegd dat de regering de B.P.M. r zal overnemen. Dat ..komt niet op het programma to.' inbeslagneming van Ni dcrlandse eigendommen voor." zei hij. De militaire gouverneur van Zuid en Zuidoost-Celebes heeft alle 34 Nederlandse ondernemingen in xïjn ambtsgebied onder regeringstoezicht geplaatst. Door dit besluit worden o.m. getroffen de kantoren van de Kon. ShellB.P.M. te Makassar, die van de firma Harmsen en Verwey en van Dunlop De directie van de Gebr. van Swaa heeft bevestigd, dat het Indonesische per soneel van het kantoor te Djakarta maan dagmiddag geprobeerd heeft de Neder landse vertegenwoordiger de sleutels af handig te maken Deze wees de eis af en gaf de sleutels af aan het militaire commando, dat vervolgens het personeel wees op het onrechtmatige van zijn han- Philips Bij de „overneming" van het hoofd kantoor van Philips te Djakarta heeft de bedrijfsleider, de heer H. A. C. van Beur den, de overdracht geweigerd. Hij zei- de. dat de toestand nog erg verward was. Volgens telefonische berichten van dins-» dag was de gloeilampenfabriek te Soera baja nog niet overgenomen. Philips heeft ook nog een radiofabriek te Bandoeng. Het Philipsbedryf is volgens de heer Van Beurden slechts voor 30 procent Ne derlands eigendom. De uittocht van 133 personeelsleden en hun gezinnen, onder wie 28 vrouwen en 72 kinderen, wordt vooTbereid. De Amerikaanse minister liet verder doorschemeren, dat hij niet gelooft, dat de moeilijkheden zyn ontstaan ten ge volge van de weigering der Ver. Naties om ten gunste van Indonesië tussenbeide te komen in de kwestie om Nieuw- Guinea. D tijei Ambassadeur Allison in Djakarta, zo verklaarde Dulles, is niet gemachtigd, namens de Verenigde Staten een bemid delingsvoorstel te doen of goede diensten m te bieden. Mogelijk werd op een dergelijke be middeling van Amerika of India wel ge doeld door het onafhankelijke dagblad ..Times of Indonesia", dat in een hoofd artikel gisteren schreef: ,.Od dit moment interventie door een derde partij wel licht vruchten kunnen afwerDen." Botte weigering Een Brits aanbod aan de Indonesi sche regering om in verband met de sluiting van de Nederlandse consu laten onze landgenoten in Indonesië zo nodig bij te staan, werd afgewe zen. Ook was in Londen bericht ont vangen, dat Indonesië niet bereid is toe te staan, het luchtverkeer naar Singapore uit te breiden. Op grond van deze botte weigeringen toonde een Britse woordvoerder zich be zorgd over de gebeurtenissen in In donesië. De Australische hoge commissaris te Londen heeft een onderhoud ge- (Van onze parlementsredactie) T^EN GROOT AANTAL LEDEN der Tweede Kamer is met enige zorg vervuld over de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea. Dit blijkt uit het voorlopig verslag der Kamer over de begroting van marine. De Kamerleden zijn niet zozeer bezorgd over de beveiliging van Nieuw- Guinea op korte termijn, dan wel in de verdere toekomst, wanneer nl. Indonesië over een betere vloot en gemoderniseerde luchtstrijdkrachten zal beschikken. „De vernieuwing der strijdkrachten zou weieens spoediger kunnen gschieden dan algemeen verwacht wordt", aldus het voorlopig verslag. Vermeerdering van onze vlooteeniheden en de aanleg van een aantel vliegvelden en radar insta Mattes op Nieuw-Guinea vergen zeer hoge bijdragen, dae misschien boven onze financiële draagkracht uit gaan, aldus het voorlopig verslag Niette min zou het naar het oordeel der Kamer leden onjuist zyn om de ogen te sluiten voor deze moeily'kheden en zou het aan nemen van een afwachtende houding in De verantwoordelijkheid, die Neder land len aanzien van Nieuw-Guinea heeft, brengt met zich mee, dat een duidelyke lijn met betrekking tot de defensie wordt uitgestippeld. Vele Kamerleden zouden graag van de minUer vernemen, of hl) zich reeds met dit vraagstuk heeft be- ziggehoudci en zo ja, of de mogelijkheid zan een verdere opbouw van onze defen- ■ic in dit gebiedsdeel binnen afzienbare ijd noodzakelijk wordt geacht en finan- liecl binnen ons bereik ligt. Ten overvloede willen deze Kamerleden nog opmerken, dat de defensie van Nieuw- Guinea een veel zelfstandiger karakter draagt dan in ons land. waar kan worden geleund op bondgenoten. Zy vragen zich voorte af, of het niet doelmatiger zou zita Hr. Ms. „Karei Doorman" In de Nieuw- Guinese wateren te stationeren. Sommige leden stellen vooral prys op een uitzetting over de luchtverdediging van Nieuw-Gui nea Met betrekking tot de huidige sterk te aan personeel wordt gevraagd, of deze wel in een jui6te verhouding staat tot de door deze staf te verrichten werkzaam heden. Bij verscheidene Kamerleden t« de vraag opgekomen of het vastleggen van een belangrijk deel van het in wezen mobiele amfibische korp6 Mariniers op Nieuw-Guinea een juiste beslissing Is ge weest. Een hernieuwde bezinning hierop Is naar de mening van deze leden zeker op zyn plaats. Zeer vele andere Kamer leden zijn daarentegen van mening, dat. gezien de aardrijkskundige gesteldheid van Nieuw-Oidnea het korps Mariniers juist by voorkeur geschikt is. Op last van de minister van binnen landse zaken worden de 160.000 hel men van de B.B. geïnspecteerd. Giste ren werden in het veiligheidsinstituut te Amsterdam een aantal helmen aan veiligheldsproeven onderworpen, on der meer aan de valproef. Het ver eiste gewicht, waaraan de helmen weerstand moeten kunnen bieden, is een gewicht van 3's kg van een hoog te van 57 cm (bijna 2 kg meter). Volgens legervoorschriften mag hier bij een deuk van 6.3 mm ontstaan. Gisteren kwam men bü de eerste proef op een deuk van 3.5 mm tegen dc toegestane 6,3 mm. Links de val proef, rechts het meten van dc deuk Officieel wordt in New Delhi elk com mentaar geweigerd op het bericht, dat India bij Indonesië zou hebben aange drongen op matiging in het optreden te gen de Nederlanders. Uit goede bron werd dit niettemin bevestigd. India, zo ver klaarde men, verkeert In deze kwestie in een niet gemakkelijke positie, aange zien het op geen enkele manier de schijn op zich kan Iaden, de regering te Dja karta te veroordelen. India zon ook geen kritiek kunnen uiten jegens een land, dat .koloniale overblijfselen opruimt". Volgens de correspondent van de Noord- en Westduitse radio-omroep te New Delhi zijn de Indische autoriteiten elk geval zeer bezorgd over de situa tie. Men schrijft de gebeurtenissen van de laatste dagen volledig toe aan het dryven van de communisten en door communisten geïnfiltreerde vakbonden. Premóer Nehroe zou Sukarno zeer drin gend hebben aangeraden te trachten, de die hij op de Nederlanders heeft losgelaten, weer onder controle te krij- de actie te brengen op een niveau, waarop eerbaar overleg met Nederland mogelijk zal zyn. Aldus onze correspon dent in Bonn. Gistermiddag heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Subandrio, bezoek gehad van de Australische am bassadeur Macintyre, naar verluidt, om over de jongste gebeurtenissen te spreken. De Belgische minister van buitenlandse zaken, La rock, heeft gisteren een onder houd gehad met de Nederlandse ambas sadeur. Zeer ernstig De Australische regering gelooft, dat de toestand in Indonesië buitengewoon ernstig is, aldus meldt A.P. uit Sydney, en waarschynlijk zullen er speciale ka binetszittingen gehouden worden in de tijd van Kerstmis en Nieuwjaar. De Australiër gevoelt, dat Indonesië dicht- by ligt, 6lechts vyf en half uur vliegen. De gewone man, die gewooniyk maar weinig belangstelling heeft voor het bui tenland, toont veel sympathie voor de Nederlanders in Indonesië. Het telegram van de Indonesische vakbond van zeelie den is door de Australische vakbond be leefd terzijde gelegd. Vroeger zou dit onmiddeliyk een anti-Nederlandse boycot hebben uitgelokt. De Sydney Morning He rald wijst op het communistische ge vaar in Indonesië. De Daily Mirror noemt de Indonesisohe gebeurtenissen een be dreiging voor Australië, daar Indonesië als een averrtype vrucht in communisti sche handen kan vallen. De Canadese regering heeft volgens A.F.P. aan de Indonesische ambassadeur haar bezorgdheid te kennen gegeven en de hoop uitgesproken, dat de Indonesische regering een einde zal maken aan de uitspattingen van extremisten. De Arabisdhe Liga zal volgens A.F.P. overleggen hoe zy Indonesië kan steunen. (Advertentie) Vroegere Nederlanders in moeilijkheden De uit Bali uitgewezen schilders H S. en Arie Smit (volgens een ander bericht Schmidt) werden 2 december gearres teerd. aldus meldt A.P uit Singapore. S n 1948 uit het Nederlandse leger zyn gedeserteerd en dienst hebben genomen by het Indonesische leger Hij werd sinds dien als Indonesiër beschouwd. Smit var- zocht in 1951 het Indonesische staats burgerschap en werd ook als Indonesiër aangemerkt. De mil. autoriteiten beschul digen hen van overmatige omgang met westerlingen vooral toeristen Voorts zou den zij bij de heersende armoede in te grote welstand hebben geleefl. De Indon. politie zou thans de papleren van all* buitenlanders grondig onderzoeken en rscheidene Chinezen zouden daarvan het slachtoffer geworden zijn. DINSDAG VOOR KATWIJK EN NOORDWIJK van 10—10.30 uur, stempel 3. VOOR LEIDEN EN RIJNSBURG van 1010.30 uur, stempel 3 en van 2.303 uur stempel D. ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK ).d&) Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Weinig verandering De Rilit verwacht tot mor genavond: Veel bewolking maar geen neenslajg van betekenis. Ma tige tot krachtige wind tus sen zuidoost en oost. Van nacht plaatselijk tempera turen om het vriespunt, mor gen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 12 dec. zon op 8.41 uur. ondier 16.30 uur; aan op 23.02 uur, onder 11.48 'uur. 14 dec. laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1