CRRISTFLIJK i BOEKENHOEK „Dominee, wat doet 11 eigenlijk?" Sonnevanck moest twee paviljoens sluiten Puzzel mee Opnieuw een predikant veroordeeld Een woord voor vandaag Kanttekenin De onbekende man Legerpredikant In de kerkbode Jn en om de Grote kerk", van de hervormde gemeente van Meppel die hem voor een jaar verlof gegeven heeft, schrijft dr. Th. C. Frede- rikse over zijn werk als leger predikant. TA, wat doet een legerpredikant J eigenlijk? Geen wonder, dat men zich daar slecht een voorstelling het gewone dominees.-> staan dik wijls al zulke wonderlijke ideeën heeft. Voordat ik legerpredikant werd, had ik er ook weinig kijk op. Moet je als een soort moreelsoffi- cier optreden en een keer je stem verheffen als je erg hoort vloeken? Of moet je kerkdiensten in het le ger verzorgen en verder zoveel mo gelijk met een stichtelijk woord het rauwe soldatenleven wat in goede banen houden? En hoe be reik je de jongens? Waar tref je Nu, de eigenlijke zaak waar het om draait, is de goede boodschap van Jezus Christus vertegenwoor digen. Omdat dit in het leger, net zo min als in de gewone maat schappij, vanzelfsprekend is, is een legerpredikant in zijn omge ving zeker een figuur apart. Dat voelen de jongens, maar ook de officieren. Je moet er tegen kunnen, als er eens een mopje over wordt gemaakt. Toen ik laatst op de Harskamp met een groep soldaten klaar stond om mee over de gevechtsbaan te gaan onder een beetje mitrail- leurvuur door moet men dan van de ene loopgraaf naar de andere kruipen zei de bevelvoerend of ficier: als dat vandaag niet prima gaat, met de geestelijke verzor ging er bij. Meteen is dit een voorbeeld, dat het er niet om gaat altijd het ernstige element te ver tegen .voor- digen. Gewoon met de manschap pen optrekken en belangstelling voor hen tonen, wordt erg gewaar deerd. Dat kan al een stukje evan gelie zijn, ook al wordt er niet met nadruk over gesproken. OVERIGENS heb ik in Middel burg niet zoveel gelegenheid de soldaten dagelijks mee te maken, omdat ze meestal in leslokalen zit ten. Daarom zijn de lessen, die ik zelf moet geven een zeer belang rijk onderdeel van mijn werk. Geen spoor ervan, dat ze zich gedwongen voelen. Bijna allen ne men graag aan de lessen deel, die hen natuurlijk uit de sleur van hun gewone lessen en leslokalen moeten halen. De kunst voor elke legerpredi kant is, om van deze uren iets te maken. Dit is daarom nog niet zo'n eenvoudige zaak. omdat op deze uren natuurlijk rijp en groen zit. Zeer kerkelijke cn christelijk op gevoede jongens tot en met rrtikei 31 naast de velen, die er iets of niets van weten of willen weten. In het algemeen verdient het geen aanbeveling zonder meer een bijbelgedeelte te gaan behandelen. De een kent het al cn de ander be grijpt er toch de helft niet van. Meestal ga ik uit van een of an der onderwerp, dat ieder interes seert. De troonrede, de Spoetnik, de negerkwestie in Arkansas of vult u zelf Meestal ontwikkelt zich dan wel een gesprek, dat mij er toe noopt ook de bijbelse kijk op een en an der te geven. In kleinere groepen komen ook wel meer persoonlijke vragen aan de orde. Sommige groepen zijn veertig jongens of omdat ik r meer sterk en andere slechts vijf of zes. pEWOONLIJK krijg ik wekelijks vT ongeveer 300 jongens op mijn lessen. Als ik dan denk aan mijn catechisaties in Meppel, waar ik hooguit twintig oudere jongens heb, dan lijkt het me toch niet ver keerd, dat ik dit werk voor één jaar op me heb genomen. Met sommige jongens komt het tot meer persoonlijke contacten. Ik ontvang hen dan op mijn bu reau, een niet ongezellige 'kamer bij het kazernegebouw, waar ik kan studeren en mijn administra tieve zaken bijhouden. Graag bezoek ik ook de wachten gedurende het weekeinde. De jon gens zitten dan 24 uur vast en kun nen niet naar huis. Rokerij en an dere zaken zijn dan natuurlijk dub bel welkom. Laatst kwam me ter ore, dat mijn late bezoek door een wachtheb' de sympathiek gevon- Deze dingen lekken uit, iet enkele vertrouwens- t elke klas maandelijks een kleine bespreking heb. Allerlei zaken over mijn werk worden dan in deze „soldatenraad" eerlijk be sproken. het conferentieoord de protestantse geestelijke verzor ging, dat ergens in dé provincie Utrecht staat, ..Beukbergen". De jongens van de opleidingsscholen mogen daar één keer in hun dienst tijd naar toe. Zo trek ik elke twee maanden met een groep van veer tig jongens naar Beukbergen voor een conferentie van drie dagen. Verschillende sprekers en arties ten verlenen daaraan hun mede werking. Natuurlijk vinden de jongens dit een geweldige onderbreking van hun soldatenbestaan. Kerke lijk en onkerkelijk, ze willen haast allemaal even graag mee. Allerlei problemen worden daar besproken. Voor veel jongens bete kent een Beukbergen-conferentie een gebeurtenis in hun leven, die nog lang nawerkt. Voor velen is dit de eerste keer in hun leven, dat zij eens verkeren in een sfeer, waar het evangelie het stempel op he-ft gedrukt. In een mooie sobe re kapel wordt elke dag begonnen en gesloten met een korte dienst. Ook in Barneveld een „noodgemeente" Na Ede en Nijkerk ontvangt ook de hervormde gemeente van Barneveld een noodvoorziening volgens over gangsbepaling 238 a-h achter de kerk orde. Op deze wijze treft de provinciale kerkvergadering van Gelderland voor een periode van vijf jaren een nood voorziening voor de bediening van het Woord en van de sacramenten, de opneming onder de belijdende lid maten, de bevestiging van huwelij ken en het pastoraat. Deze noodvoorziening wordt getrof- andere modaliteit catechese verlangt de verantwoordelijkheid niet kan dragen. Uniecollecte lijst 9 Van de 79ste Uniecollecte voor de scho len met de Bijbel is thans lijst. 9 ver schenen. 225 plaatselijke comité's hebben in totaal 130.023,13 bijeengebracht; vorig jaar was dit bedrag voor dezelfde co mité's 115.606.34. Op lijst 9 komen de volgende plaatsen en bedragen voor. Midwolda: 381 (v.j. 359); Oldekerk: 316,30 (321,95); Ulrum: 801,50 (800); Zuidbroek: 244,50 (206); Zijldijk: 285,50 (283); Deinum 211 (229); Engwierum 117,25 (152); Idsega- huizen 216,10 (166,70); Lollum 260,30 (232.80); Minnertsga f 394,74 (398,20); Oudega 173,39 (159,55); Sloten 134 (146,10); Klazienaveen 403 (488); Ossen- zijl 109,50 (96.70); Radewijk 124,75 (123); Ede 5.098,64 (4.547,70); Vreeswijk 468,95 (426,79); Ouderkerk aan den Am- stel 558 (514,74); Barwoutswaarder 185.05 (189,80); H. I. Ambacht 535.25 (580.75); Kinderdijk f 597,84 (458,36); Leerbroek 414.45 (374); Lekkerkerk 576.50 542,38); Monster 1.252.37 (1.104,95); Rhoon 1.020 (1.160). 7eugdpaviljoen met chr. school) houdt goede bezetting Het sanatorium „Sonnevanck" zag het aantal tuberculose-patiën- ten geregeld teruglopen. Het bestuur en de directie werden daardoor voor moeilijke vragen gesteld. Het sluiten van een barakkenafdeling en van paviljoen II, het verminderen van de personeelsbezetting, het verhogen van de verpleegprijs zijn in meer dan één opzicht pijnlijke beslissingen geweest, ook al is dit alles te danken aan een verheu gende ontwikkeling in de volksgezondheid. Dit lezen wij in het jaar verslag van de Vereniging tot christelijk hulpbetoon aan tuberculose- en andere patiënten, waarvan het Harderwijker sanatorium uitgaat Werden op 1 januari 1956 nog patiënten verpleegd, een jaar later was het aantal teruggelopen tot 238 meesten van hen kwamen uit Gelder land (64), uit Zuid-Holland waren 27 patiënten afkomstig. Het jeugdpaviljoen evenwel was ge durende 1956 geheel bezet. De aan het :orium verbonden christelijke school telt thans zes leerkraohten. Het onder wijs draagt precies hetzelfde karakter als in de christelijke school in de vrije maatschappij. Ook aan volwassenen worden cursussen gegeven door de on derwijzers. Zo behaalde een viertal pa tiënten het middenstandsdiploma, ze- slaagden voor het i.v.i.o.-diplo- ïn een patiënt behaalde met mooie cijfers met mulo-diploma B. „Sonnevanck" is van den beginne af geweest een stichting van protestants- christelijke richting en wil dit by de voortduur blijven. Ze zoekt haar steun bU deze bevolkingsgroep, maar wenst ook de mensen van deze groep, als ze in aanraking met deze ziekte en dus in moeite komen, te helpen. Ze wil voor de patiënten uit deze groep het geeste- ïyke klimaat scheppen, waarin ze ge wend zUn te leven. Men weet uit er varing, dat de afstand voor sommige patiënten een belemmering vormt, om naar „Sonnevanck" te komen. Om hier aan zoveel mogeiyk tegemoet te ko men, heeft het bestuur besloten, om voor één familielid het reisgeld twee maal per maand te vergoeden, ver minderd met f 2.50 per reis. Zoals men weet staat het bestuur van „Sonnevanck" op het standpunt dat de gebouwen en de gehele outillage ten dienste moet blijven van de prot. zie kenverpleging. Zoals de zaken thans staan, blijft men permanent met lege gebouwen en een moeilijke exploitatie Twee punten staan op het program ma. In samenwerking met het Chris- telijk-Nationaal Vakverbond wordt ge werkt aan de stichting van een prot.- chr. astmacentrum voor kinderen. En men overweegt daarnaast ruimte te be stemmen voor een algemeen ziekenhuis. Een verzoek in die richting is aap de minister van sociale zaken en volksge zondheid gericht. Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Dedemsvaart (toez.) E. C. Brugstede te Laren, voorheen zen dingspredikant. Aangenomen te beroep van de provin ciale kerkvergadering van Noord-Holland (regionale kerkelijke commissie Amster dam): A. A. Wildschut te Amsterdam- Sloten. Niet juist. Ds. H. L. Boonstra te Wissekerke heeft niet bedankt vooi beroep der hervormde gemeente Warmond. Eerst tegen de kerstdagen is zijn beslissing te verwachten. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid (der de predikantsplaats): J. H Baas te Rot- terdam-Terbregge; te Uithuizermeeden: H. Alting te Wijckel; te Schoondijke: kand. H. A. van Bottenburg te Hilversum. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Enschede-West: H. W. Eer- land te Lisse en Th. Rutters te Wilder- vank. Bedankt voor Schiedam: D. Slagboom te 's-Gravenzande. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Moerkapelle: G. A. Zijder - veld te Paterson N.J. (Ver. St.); te Bar neveld: P. van der Bijl te Rhenen. EVANG.-LUTHERSE KERK DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Heerlen: J. Knot WAALSE GEREF. KERKEN Aangenomen het beroep van de St. Pierre fusterie te Genève: dr. H. Babel te Utrecht; naar Utrecht: A. Pierredon te Aiques-Vives (Frankrijk). Advertentie Nog 15 dagen retlket, want de fijnste 7Hc 7?U££an HORIZONTAAL; 1 Jachthond, 3 Wa pen, 6 Deel van een schip, 7 uitroep, 8 Safé, 10 Struisvogel, 11 Afgebakende ruimte, 12 In goede lichamelijke con ditie, 14 Voor, 15 Grondtoon, 16 Jav. huisvogel, 18 Maat, 19 Onhandig persoon. 21 Blaasinstrument. VERTICAAL; 1 Stroompje, 2 Verpak king voor natte waar, 3 Gezet. 4 Voor zetsel, 5 Zuidn. eetbare huisjesslak, 7 Glaasje drank, 9 Muziekinstrument, 10 Klap. 12 Verpakking, 13 Slim. 16 Pro- jektiel, 17 Lyrisch gedicht, 19 Zangnoot, 20 Fr. voegwoord. OPLOSSING PUZZEL NO 83 Halfjaar gevangenis in Oost-Duitsland Opnieuw heeft een Oostduits gerechtshof een evangelisch predikant veroordeeld tot gevangenisstraf. Dit bericht is afkomstig uit het communis tisch partijblad Neuer Tag. Het blad deelt mee, dat de dertigjarige ds. predüdng 6enGeorge Herche een halfjaar gevangenisstraf heeft gekregen „wegens het de kerkeraad slaag geven van kinderen op zondagsschool en het houden van preken ge- daarvoor richt tegen <je Oostduitse staat". De groep lidmaten (meestal, ook in Barneveld, al in een evangelisatie ge organiseerd) krijgt buitengewone ambtsdragers, die door de provinciale De zaak tegen Herche werd afgewikkeld te Bad Freienwald in de om geving van de Duits-Poolse grens. Deze straf werd opgelegd nu er een felle strijd gaande is tussen het stalinistische regime en de Evangelische Kerk de opvoeding van de jeugd en over pogingen van officiële zijde kerkvergadering, doende wat des ker- wig te drijven tussen anti-communistische predikanten en geestelijken keraads is, worden benoemd. I de bevolking. Vergadering te Driebergen Chr. Bedrijfsgroepencentrale groeide met ruim 6 procent De Verenigingsraad van de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale kwam gisteren te Driebergen in jaarlijkse vergadering bijeen. Voorzitter C. van Baren jr. sprak een uitvoerige openingsrede uit, waarin hij de gang van zaken in de Centrale besprak, alsmede de sociaal-economische vraagstuk ken, welke in Ons land aan de orde zijn. Het ledental der centrale bedraagt thans 23311 (cijfers van 1 november). In 1956 ging het ledental 1561 vooruit; thans is de toestand stationnair. Breedvoerig stond spreker vervol- aan de bespreking van de verslagen gens stil bij het sociaal-economisch beleid en de bestedingsbeperking. Er is een verontrusting waarneem baar over de toenemende werkloos heid. Over de vraag, of de bestedings beperking beantwoordt aan haar doel, zeide spreker, dat het moeilijk is hier omtrent thans reeds een gefundeerd oordeel te geven. Spreker kwam vervolgens tot de ontwikkeling in de richting der Eu ropese economische gemeenschap. Het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft de vraagstukken, die hier voor de christelijke vakbeweging uit voort vloeien, onder het oog gezien en be sloten tot de oprichting van een Eu ropees vakverbond in het kader van de E.E.G. Wat de interne organisatie betreft, wees spreker er op, dat het hoofdbe stuur van de C.B.C. een cursus voor het kader der centrale voorbereidt. In het orgaan „Toenadering" zal een ver antwoorde technische rubriek worden opgenomen eh bovendien zal met in gang van 1 januari a.s. een speciaal kaderblad verschijnen. Op deze wijze hoopt men de leden, die in de onder nemingsraden, tariefcommissies e.d. zitting hebben, te bekwamen vóór hun ak. Over de verdere doorvoering der bedrijfstaksgewijze organisatie x den met enkele zusterorganisaties derhandelingen gevoerd. Hoewel enige verhuizingen zullen plaats vinden, zal de Christelijke Bedrijfsgroepencentra le blijven wat zij veertig jaar-is ge weest: de organisatie van de -christe lijke werknemers in de transport en .fabriekmatige" bedrijven. Na de openingsrede werd begonnen Ds. F. F. Milatz overleden In de ouderdom van 78 jaar is te Oegstgeest overleden ds. F. F. Milatz, emeritus predikant van de Doopsgezinde Broederschap. Ds. Milatz werd in 1879 geboren. In 1903, toegelaten als proponent, deed hij in september 1904 zijn intrede te Hoorn op Texel. Een jaar later vertrok hij naar Den Hoorn, welke standplaats hij in 1910 verwisselde met Monnikendam. In 1918 ging ds. Milatz naar Enkhuizen en vanaf 1929 diende hij de gemeente van IJmui- den. in 1944 ging de overledene met emeritaat. Weer platen van Joh. de Heer aantal vooroorlogse opnamen van de evangelist Johannes de Heer. De eerst plaat zal aan de thans 91- jarige evangelist worden overhandigd in zijn woning te Driebergen. Advent Christus komt. Wee hun, die verlangen naj de dag des Heren. Duisternis is hij, en geen licht." E( profeet uit Israël voegde dat hun toe, die de geringe trapten, de rechtvaardige benauwden, de armen terzijj drongen, en dan nog vroom dachten God te prijzen. i}| feller striemde deze Amos in Gods naam: „Doe van Mij tcj het getier van uw liederen, het getokkel van uw harpen J Ik niet horen. Maar laat het recht als water golven. Het recht als water laten golven. dat is wel wat dan „ieder het zijne geven". Hebben u en ik het van> zo laten stromen? Want recht en onrecht zijn beslist zaken, die alleen staat en maatschappij aangaan. Het ook een kwestie zijn in verband met uw kinderen, of buren, of uw klanten, of uw inwoners. Een goede Adventsstemming kweekt men niet all met liederen en kaarsen, maar ook met heel gewoon eer te zijn. „Opdat gij leeft en aldus de Here met u zij". VAN LOKAAL NAAR INTERNATIONAAL zes parlementen van de het voor de kleine landen i van de Euratom en de lijk, in iedere commissie iei Economische Gemeen- hebben. Bovendien zullen de parlementarii die naast hun internationale Europese schap de verdragen hebben goed gekeurd en naar alle waarschijn- lijkheld de ratificatieoorkonden nog ook hun nationale verantwoorde! vóór 15 december te Rome gedepo neerd zullen worden, zullen op 1 januari 1958 de verdragen van kracht worden. Dit betekent o.m. de vorming van Europese gemeenschappelijke heid hebben, volkomen overhel geraken. Daarbij komt de vraag, hoe de schikbare zetels te verdelen, zó, èn de nationale partijen èn cialisten in deze partijen aan vergadering der res landen die, trekken komen, zoals het verdrag thans luidt, 142 leden zal tellen. De verdeling is: Duitsland, Italië en Frankrijk ieder dering van de Raad van Europa," 36 leden, Nederland en België leder Westeuropese Unie en het Benei veertien en Luxemburg Men is uitgegaan van een verdub beling van het aantal zetels dat ieder land in het parlement van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft, nl. resp. 18-18-10-10-4. Het was oorspronkelijk de bedoe ling te komen tot een verdubbe ling van deze aantallen, doch dit voornemen is gestrand en het wa ren de kleinere landen, die het loodje legden. Dit zou op zichzelf geen bezwaar zijn, daar in de internationale par lementen niet naar nationaliteit, maar naar politieke groepering ge sproken en gestemd wordt. Een enkele maal is dit principe geschonden. Het laatst gebeurde het op 13 februari van dit jaar, toen de Nederlander Vixseboxse als doyen van de Nederlandse de legatie in het parlement van de E.GJÏ.S. een verklaring aflegde, waarin de gehele delegatie haar bezorgdheid uitsprak over de Brus selse besprekingen over de E.E.G. en Euratom. De delegatie was na melijk van mening, dat er een ge rechtvaardigde vrees bestond, dat de E.E.G. de economische draag kracht van Nederland te boven zou gaan. De heer Vixseboxse kondigde deze verklaring aan met enkele zinsne den, waarin hij zeide „niet zonder aarzeling" te spreken. Een aarze ling, die wel gerechtvaardigd was en eerder tot zwijgen dan tot spre ken had moeten lelden. In Straatsburg is nogal kritisch ge sproken parlement) zijn er drie politi groeperingen: christen-democrat socialisten en liberalen. Van Nederland telt de delegatie christen-democraten, drie social ten en een liberaal. Echter liggen de nationale politie verhoudingen anders. In de christi democratische fractie van de Al? mene Vergadering van de E.G.K zitten drie k.v.p.'ers, twee a.r. één c.h. Wanneer straks de veerti[j zetels voor de Europese parlem taire vergadering aangewezen m ten worden, is het praktisch om gelijk, dat de politieke partijen deze groep haar specialisten nrfan' wens geplaatst krijgen. «hl Dit alles heeft geleid tot nieuw c leg, waarbij de wens geuit is, t België en Nederland niet veert maar twintig zetels zullen Het euvel had ook verholpen nen worden door het instituut 1 plaatsvervangers, grote landen, die dan dus 72 lei ter beschikking moeten stellen, jr zwaar vallen. Anderen denken weer i houding in het Beneluxparlem waar Nederland en België 21 tegr Luxemburg zeven zetels hebbc Maar over deze ene zetel zal Nedj land geen moeilijkheden makt waar het gaat om een mogeliji winst van zes. Misschien laat dit parlementaT probleem nog vele Nederlandse tó T zers koud, zolang zij geen reel ■Li' streeks stemrecht hebben voor dé interparlementaire vergadering. deze nationale mahi- Maar dit is dan toch ten onrecbj festatie in het supranationale parle ment en de lust tot herhaling zal niet groot zijn. Nederland echter maakt zich, even als de Belgen, over het geringe aan tal zetels in de komende parlemen taire vergadering bezorgd uit andere hoofde dan uit dat van nationaal prestige. Het terrein van de parlementaire vergadering van de E.G.K.S. is, het De Provinciale Staten kiezen op 1 moge nog zo groot zijn, toch beperkt, beurt de Eerste Kamer en de pi vergeleken bij het gebied dat Eura- tieke verhouding in de Provinci tom en de E.E.G. bestrijken. Dit Staten heeft dus zijn invloed op houdt in, dat er vele commissies samenstelling van de Eerste Kan zullen moeten worden gevormd. Bij Zo worden lokale verkiezingen een te gering aantal zetels wordt internationaal belang. want zelfs bij de komende verkj zingen voor de Provinciale Stall spreekt de Nederlandse kiezer ziDe woordje mee voor de komende zetten verdeling in het Europese parlemeppe De beschikbare zetels immers w&ren den verdeeld naar de politieke v<jter houdingen in Nederland, die blijklngsv uit de zetelverdeling in de Tweede Kamer. pogte 37. Meer stak er natuurlijk niet achter. Haar werk had haar binnen de feodale wereld gebracht, die- in de beschermende schaduw van Quintains lag. Toen ze in het donker struikelend naar buiten ge gaan was en Muir Forester zag staan wachten bij het open portier van zijn wagen, had ze een gevoel, alsof hij een zorgzame hand naar haar had uitgestrekt een gebaar, dat alleen voor haar bedoeld was. Verblind door de koplampen van de auto stond ze voor hem, bijna voor ze het wist. Ze strekte een hand voor zich uit en voelde eensklaps zijn arm om haar heen. Een heel kort, gezegend moment leunde ze te gen hem aap, zich verbeeldend dat hier, in zijn armen, de plaats was waar zij behoorde. Toen hoorde ze hem met kalme stem vragen: „Is alles nu in orde? Ik ben gekomen, om je naar huis te brengen." Ze antwoordde hem met de vlakke eenvoud van kinderpraat. „Ja. Mary Stormant heeft een zoon Ted is niet ernstig gewond." Muir hielp haar in de auto en trok een plaid over haar benen. „Ja, dokter Gilder heeft me dat van Ted verteld. Was je, alleen bij Mary?" „Ja. helemaal alleen." Zo ging hun gesprek verder. Korte vragen en korte antwoorden, die een sfeer van intimiteit schiepen. „Hoe laat is het?" vroeg Jess, hoewel ze het ongeveer wist. „Na twaalven." antwoordde hij. „U moet midden in de feestvreugde weggelopen zijn. Ik voel me schuldig, dat u voor mij geko men bent. Dat had u niet moeten doen." door Jane Arbor „Dacht je. dat ik je op dit uur van de nacht alleen naar huis had laten lopen?" Jess glimlachte. „Een wijkzuster in een grote stad doet het dikwijls met veel meer risico." „Het leek me vanavond evenmin gewenst als nodig, dat je het deed." Die onpersoonlijke woor den verkilden haar. Even een stilte. Toen vroeg ze: „Amuseert Li ane zich op haar feest?" „Heel goed. geloof ik. Ze draagt een witte ja pon en ze ziet er engelachtig uit." „Dat kan ik me voorstellen; ik wou dat ik haar zo had kunnen zien." „Heb je geen zin, om nog even mee te gaan naar Quintains?" Jess schudde haar hoofd. „Nu niet meer. Het is al heel Iaat." Ze kon niet gaan zoals ze was en ze kon niet van hem verlangen, dat hij zou wachten, terwijl ze zich verkleedde. Hij had haar vanavond al genoeg van zijn tijd gegeven. „Je doet verstandig en ik denk, dat Liane het wel begrijpen zal," zqi hij. Tegelijk stopte hij voor Jess' pension. Zijn voetstappen klonken hol in de lege straat, toen hij uitstapte en om de wagen heen liep. Hij nam haar hand en hielp haar uitstappen en toen ze zich oprichtte, waren ze heel dicht bij elkaar. Voor Jess' hongerig hart scheen het moment van afscheid een belangrijke frase te eisen iets, wat ze zich zou kunnen' herinneren en wat haar troost zou geven in tijden van neerslachtig heid. Maar ze wist niet wat ze zeggen moest en het enige, wat gesproken werd, kwam van Muir. „Welterusten. Jess," zei hij. Jess bleef Muir's onverwacht gebruik van haar voornaam nog dagenlang bij en dit was haar als een liefkozing. Toen begon de betekenis er van te vervagen en toen zijn manier van optreden bij hun volgende ontmoeting even koel en for meel was als altijd,'begreep ze, dat ze er iets in gelezen had, wat er niet geweest was. Na de koele manier, waarop hij gereageerd had, toen Michael onverwacht op bezoek gekomen was en zijn veronderstelling, dat Peter Seacombe haar het hof gemaakt had, had ze verlangd naar een gemoedsuiting van hem. Met de rustige, tedere manier waarop hij: „Welterusten, Jess," had ge zegd, had ze zich verbeeld, dat ze die gehad had Dat was natuurlijk niet zo. Het was een natuur lijke reactie geweest op de manier, waarop Liane en Peter haar Jess plachten te noemen. Meer niet. Intussen had de prachtige zomer plaats ge maakt voor een stormachtig najaar, dat aan de kust niets romantisch of vriendelijks had. Af en toe leek het alsof de winter al dreigde en toen Jess zich hulde in wollen ondergoed onder haar uniform en iedere ochtend gekleed in winter jas in haar auto stapte, vroeg ze zich wel eens af, wat ze zou moeten beginnen, als het werke lijk ging winteren. (Wordt vervolgd) Acht grote rivieren in heden verleden, door Albert Hochheimer Uitgave v/h. C. de Boer Jr. N.V. Amsterdam. Deze grote rivieren zijn Rijn. Donau, Congo, Eufraat en Tigris, Amazone, Nijl, er boeiend, dat de lezer tijd en omgeving vergeet, en dat is wel het grootste com pliment, dat een schrijver kan krijgen. Hochheimer verliest zich niet in droge aardrijkskundige opsommingen en zijn boek is dan ook geen studieboek gewor den. Hij neemt zijn lezer simpelweg i en vertelt hem wat er iegste verleden af rond deze rivier heeft afgespeeld, Het boek is verlucht met 53 foto's, tekeningen en kaarten. De goede Ne derlandse vertaling is van Margot Bak- Dokter Serocold, door Helen Ash- ton. Uitgave Triomf-reeks. Dokter Serocold is een geneesheer die geen moeilijkheden zou veroorzaken voor een ziekenfondsraad, zo deze al in het vredige Angelsaksische dorpje, waar hij al jaren gevestigd is. mocht bestaan. Helen Ashton, die haar lezers al eens in „Het oude hospitaal", eveneens een Triomfuitgave, binnenvoerde, tracht in deze doktersroman de verhouding van de arts tot zijn patiënten te schilderen. Het gaat er allemaal erg vriendelijk toe in dit dorpje: niet alleen waakt de dorps dokter overdag voor de gezondheid van 'ertrouwelingen, 's nachts zit hij de boeken gebogen om niet-beta- lers hun schulden glimlachend kwijt te schelden. In een tijd, waarin probleem literatuur om de voorrang strijdt, is het welkom enkele vrije ogenblikken in ge zelschap van dokter Serocold door te brengen. Invasie 1940, door Peter Fleming. Uitgave A. YV. Sijthoff's Uitgevers maatschappij N.V., Lelden. Op 16 juli 1940 gaf Hitier legerorder 16 uit en de eerste regel daarvan luidde: „Aangezien Engeland tot dus- ondanks zijn hopeloze militaire positie, onwillig is gebleken tot enig compromis, heb ik het besluit genomen een invasie van Engeland voor te berei den en indien nodig uit te voeren". Heeft Hitier nu inderdaad pogingen in het werk gesteld. Engeland binnen te vallen? De Britse journalist Peter Fle ming tracht op deze vraag antwoord te geven in Invasie 1940. In deze docu mentaire van de Duitse voorbereidingen voor een invasie en de Britse tegen maatregelen beschrijft hij zeer uitvoe rig de gang van zaken, die aan leger order no. 16 voorafging. Peter Fleming heeft er goed aan ge daan dit boek te schrijven. Het geeft een inzicht in „een zonderling inter mezzo" uit de tweede wereldoorlog. De goede Nederlandse bewerking is var J. F. Kliphuis. Prof. dr. T. H. Milo, hoogleraar in de geschiedenis van hei zeewezen aan de universiteit te Leiden, voorzag de tekst van aantekeningen. Het voorname bandontwerp is van B. J. Aal- De zomer is voorby, door Elas Kaiser. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Elas Kaiser heeft een prachtige, diep menselijke roman geschreven, waarin di- karakters treffend zijn getypeerd. Met dominee en mevrouw Welden leven met wat er in de kleine dorps gemeente voorvalt en hoe vanuit of via pastorie hulp wordt geboden en steun wordt verleend. Verscheidene voorval len zijn aangrijpend beschreven. Vaart variatie in haar verteltrant mag men de schrijfster evenmin ontzeggen. Zij heeft een vlotte pen, soms wat te vlot. arbij het onwaarschijnlijke te veel reliëf krijgt. Dit verhindert ons niet deze roman van harte aan te bevelen. Het mysterie van Blue Falls, door Ray Franklin. Uitgave Ten Ha gen N.V., Den Haag. Dit in alle opzichten spannend jon gensboek (12 tot 16 jaar) is de vierde in de Winfair-serie. Evenmi' als aan span ning ontbreekt het aan iloedige vecht- partyen en hoe el steeds de goedwillen-i bare held Huizer evangelisatie C Itbeei benoemt voorgangen Het bestuur van de hervormde Evj gelisatie te Huizen in Noord-HollJ£ heeft tot voorganger benoemd ds. B. Ginkel te Amsterdam, die ook de torale zorg over de leden der lisatie op zich zou moeten nemen. Z tot ongenoegen van de visitatoren en het breed moderamen der classlcale n gaderlng heeft de (zich midden-orthoo noemende) evangelisatie door deze noeming de voorstellen van de kerl raad doorkruist, waarover wy enige tGEB( geleden hebben bericht. De voorstellen van de kerkeraad t tie i heisden dat de samenkomsten der evi gelisatie als kerkdiensten van de k keraad zouden uitgaan, terwijl de v gangers in onderling overleg zouden den uitgenodigd en vrijheid van litur#3 M zou zijn toegestaan. De evangelisatie 1 aan de kerkeraad gevraagd, eens in veertien dagen een confessionele pre kant te laten voorgaan. Het voorstel de kerkeraad reikte dus verder. Omdat het bestuur der evangelisa C niet heeft willen wachten op de bes king van de kerkeraadvoorstellen, 1 ds. J. A. G. van Zanten te Hilversum, c toe als mentor van de Hui!»"/,. Cor P. N De kerkeraad heeft over deze gang vki M. zaken een brief aan het bestuur djn Int evangelisatie geschreven met het verzo# A- deze voor 16 december te beantwoordt lU] atha rEHl den het van de bedrijvi winnen, moet men zich toch afvragl of het vooral in deze tijd wel ver: dig is. jongens van 12 tot lü jaar te fronteren met verhalen, waarin hè steeds hard tegen hard schijnt te moi ten gaan met natuurlijk een onoverw» renpaarden in de uit» Noord Amerika" -jn- het kwaad 1 strekte gebieden

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2