r Noordwijk heelt in 1958 heel veel geld tekort Veel al Nederlands kapitaal buiten Indonesië HAAitSIOLIE Droevig begrotingsbeeld B. en W. willen lokalen bij noodschool doen bouwen S BEVRSBAROMETER Nieuwe investeringen hebben zekere aanlooptijd nodig H' Hollandsche Bank-Unie tevreden over resultaat Verrassing in Kanaalgebied plotseling goede vangsten een fijn stukje kaasje» NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 7 DECEMBER 195' Gasprijs moet omhoog; subsidies moeten omlaag; belangrijke werken en herstel uitgesteld T~\E GEMEBNTEBEGROTING voor 1958 van Noordwijk vertoont het droevige beeld van een sterk geremde activiteit, omdat investeringen van enige betekenis slechts worden toegelaten indien vaste geldleningen ter financiering aanwezig zijn. Bij handhaving van de lage rentepolitiek van de regering is dit uitgesloten, zodat ook op de gewone dienst een bezuiniging verkregen wordt, omdat geen ramingen behoeven plaats te hebben voor rente en afschrijving van nieuwe kapitaalsuitgaven. Toch is het, aldus B. en W. in de inleiding op de begroting, niet gelukt deze met normale middelen te doen sluiten. Het tekort op deze begroting wordt voorshands geraamd op 125.000, voor welk bedrag een bijdrage is geraamd van de kapitaalsdienst ten laste van de reserve, gevormd door overschotten van voorafgaande jaren. De begroting voor 1957 meldde welis waar oorspronkelijk een ongeveer ever groot tekort, 130.000, maar door ta riefsverhoging bij die bed/rijven, enkel* bezuinigingen, en vooral ook de afvoe ring van kapiitaalslasten voor werken, diie door de bestedingsbeperking geen door gang konden vinden, was het zelfs mog* lijk deze begroting sluitend te maken. De vraag rijst nu natuurlijk waaroi dan de begroting 1958 eveneens niet kan worden sluitend gemaakt. In grote trek ken schetsen B. en W. de oorzaken hicr- Met name drukt de hogere rentelast zijn stempel op deze begroting. In 1957 werd deze geraamd op rond 510.000, voor 1958 is hiervoor ruim 591.000 uit getrokken, een verschil dus van 81.000. Voorts stegen de ramingen voor wedden en lonen van 866.000 tot 928.000, verschil van 62.000. Politie Diverse onderdelen van de begroting worden nader bekeken. In de formatie van het politiepersoneel -is nog geen wij ziging gekomen. Per rekwest zijn onlangs de moeilijkheden voor Noordwijk. spe ciaal in de bloemibollentijd en het bad seizoen onder de aandacht gebracht. B. en W. verwachten, dat de minister wal tot uitbreiding van het korps zal beslui ten. Aio dit het geval zal zijn, zal de outillage van de politie bekeken worden, speciaal de aansohaf van een survedllance- auto met geluidversterker en een mobi lofoon: cstallatie. Straatverlichting Wat de straatverlichting betreft, zijn momenteel pldnnen In voorbereiding tot verbetering van de verlichting in de Wil- helminastraat, St. Jéroensweg, Boeren- burgerweg, IJmuiderstraat, Molenstraat en Douzastraet te Noordwijk-binnen. Voor Noordwijk aan Zee staan op het programma de straten in het Zeehelden- 1cwart!er, enkele straten op het golfter rein en de Emmastraat en de Van Har- denbroekweg. Ook heeft de verlichting van „De Zuid" de aandacht. In hoeverre, om financiële redenen,' deze plannen uitvoerbaar zijn, Is niet te voorspellen. Het college wijst in dit verband op de stijging van de kos ten voor de openbare verlichting, die van 34.000 in 1955 opgelopen zijn tot 44 000. Bedrijven De uitkomsten van de bedrijven liggen bijna 15.000 lager dan vorig jaar, mede ook ails gevolg vam de hogere rentelast. Er wordt een verlies geraamd van 11939.04, nl. 3.172,03 voor het elek triciteitsbedrijf, 2.765,85 voor het gas bedrijf en 6.001,16 voor het waterbe drijf. Ten aanzien van het elektriciteitsbedrijf wordt opgemerkt dat niet minder dan 57.414,52 wordt gestort in het fonds voor srramningveitbeterdng. Ook dit werk wordt door de bestedingsbeperking ge troffen. De plannen voor de bouw van acht transformatorhuisjes zijn ge reed, maar Leiden heeft voor het aandeel in de kosten nog geen goed keuring verkregen. Wat hot gasbedrijf betreft, werd het verlies aanvankelijk geraamd op rond 20.000. Tariefsverhoging was dus onver mijdelijk, zodat B. en W. voorstellen de gasprijs met 1 cent te verhogen. Hierdoor kan het verlies teruggebracht worden to* 2.765,85. Ondanks de uitbreiddog van de water- levering aan Voorhout en Noordwijker- hout, moot ook voor het waterbedrijf een verlies worden geraamd. Dit wordt ver oorzaakt door de hogere rentelast ais ge volg van de in de laatste Jaren aange brachte verbeteringen. Woningbouw Onderwijs De nieuwbouw of uitbreiding van scho-. len is de bestedingsbeperking ten offer geva-lilen, waardoor o.a. de uitbreiding van de r.k. school te Noordwijk a-an Zee niet ter hand genomen kon worden. Ook de beide u.l.o.-scholen moeten worden uitge breid en aangezien uitstel van één en an der niet langer mogelijk is, stellen B. eD W. voor het benodigde krediet bij begro tingswijziging uit te trekken, teneinde een principiële beslissing uit te lokken Subsidies Speciale aandacht vragen B. en W. voor het bedrag aan subsidies dat de gemeente jaarlijks verstrekt. De lasten hiervan mo gen niet ondersohat worden, waf blijkt uit het bedrag dof voor 1958 aan niet mi der dan 57 comité's, verenigingen en i dere instanties wordt verleend. f 37.355,40. In 1953 was dit bedrag 18.019,50, dat wel blijkt dat ook deze uitgaven z in stijgende lijn bewegen. Kapitaaldienst Het college betreurt het dat het, ge komen aan het eind van de zittingspe riode, met een grote geldnood te kampen heeft, waardoor belangrijke werken di* geheel voorbereid wanen, gestaakt moes ten wonden. Uitgesteld moeten o.a. worden: de aanleg van de Mortelstraat, de re constructie van Lageweg en Duin weg, verbetering van Schlestraat en Lagerweg en de aanschaf van een hogedruknevellnstallatie. Zodra mo gelijk zullen deze werken, met an dere, worden uitgevoerd. Wat betreft de inrichting van het raad huis, is door het college het standpunt in genomen dat voor de afdeling financiën onderdak gezocht moet worden in bouw Sartorius. Een voorstel tot bouw hiervan zal binnenkort de raad worden voorgelegd. Wat betreft de verbetering diverse straten wordt dat getracht wordt voor de meest urgente gevallen goedkeuring te verkrijgen. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Kruyt, Jaarvergadering Philatelica Dinsdag 10 december wordt in De Zee leeuw de jaarvergadering gehouden van de afdeling Noordwijk aan Zee van Phila telica. OEGSTGEEST Rhijnhofiveg wordt verbeterd TN DE RAADSVERGADERING van -®- woensdag zullen nog de volgende agendapunten aan de orde komen. Door het ontbreken van kapitaalsmiddelcn is men nog niet aan de bouw van de nieuwe tweede openbare school kunnen beginnen. Het noodgebouw aan de Rhgngecster- straatweg telt drie lokalen. In één is een tweede klas van de openbare kleuter school is ondergebracht, de andere twee lokalen z(jn bezet door klassen van de lagere school, terwijl nog een derde klas met hel kamertje van het hoofd der school genoegen moet nemen. AI zouden op korte termijn finan cieringsmiddelen ter beschikking komen, dan zou de definitieve school toch pas tegen 1 september 1959 kunnen worden geopend. B. en W. stellen daarom voor gang van het onderwijs op 1 sept. 1958 niet te doen stagneren. Zij willen bij de noodschool twee loka len laten bouwen, één voor het lager on-i derwijs en één voor de kleuterschool, zo dat de kleuterklas die aan de Warmonder- weg onvoldoende gehuisvest is. overge bracht kan worden. De bouw van het nieuwe Diaconessen- huis In Ledden zal ongeveer twaalf mil- Gladiolenprijzen weer gestegen Er >i) heel wat teelten op ringere hoeveelheden bollensector ongetwijfeld i op te noemen, die ge- *ds slijk opleve- Ten aanzien ven het woningbedrijf wordt opgemerkt, dat dank zij het voort durend streven van het college, de ver wachting gegrond is dat nog in deze maand de gunning voor die bouw van 50 woningwetwoningen kan worden verleend. De moedüij'kheden hierbij bewogen zich mond de curveprijs, die de regering aan houdt en waaraan de eannemimessom nia» voldeed. De particuliere woningbouw zal sterk bevorderd worden. Zo spoedig mogelijk zal een plaatselijke com missie worden gevormd, bestaand# nlt een drietal spaarders, een verte genwoordiger van de gemeente en een technisch deskundige, welke com missie de adsplrant-spaarders, die ga- brulk willen maken van de facilitei ten van de bouwspaarkas van de Na- derlandse Gemeenten, zal beoordelen naar hun economische stabiliteit. Grote bezorgdheid geeft het college het bedrag van de vlottende schuld dor ge meente. Deze bedraagt than6 3 350.000 De ontwikkeling vam het badeentrum en de bouw vam de eerste flatwoningen daar. wordt eveneens gestagneerd door de rentestamdaard er de bestedimgsbe perkïng. Het coTege blijft echter hoop vol gestemd an ia van mening dat bij een Heine keer in de huidige financiële moai- ren dan de gladlolcncultuur In het sei zoen 19571958. Is er van goedkoop geen sprake geweest men begon al met re delijke prijzen de laatste weken Is er voortdurend een stijgende tendenz en de afgelopen dagen maakten daar geen uit zondering op. Opvallend waren ook de vrij hoge noteringen voor de kleinere maten. Een omgowoon verschijnsel is verder, dat vrijwel alle soorten hoog liggen. On der 5 koopt men vrijwel geen veer tienen, of het zou van witte variëteiten moeten zijn en vam Johann Strauss. Deze laatste variëteit, doe voor het overige zeer goede verdiensten heeft, wil dit jaar niet erg. Dat wil zeggen: met de diiikke knollen niet. Men kocht de afgelopen week veertienen voor 4,50. twaalven voor 4,50 en tienenook voor 4,50. Het hoogst in prijs lagen de veertienen vam Nieuw Europa en Joham vam Konij nenburg, laatgroeiende soorten, waarvan een tekort aan dikke bollen is. Men be steedde er tussen de 8 en de 9 per 100 voor. Acca Laurentia, Lilac Joy, Ar tist, Mabel Violet, Modern Times en Rose van Lima lagen voor zift veertien rond 6 per 100. Soorten als Benamis. Leeu wenhorst. Agnita, Bloemfontein, Jo Wa genaar, de stokoude Fahnenjuncker, Flo wer D re aim, Dr. Fleming, Marconi, Spie amd Spam, Ma Petite en Polygoon noteer den vrijwel allemaal tussen 5,30 en 5,70 per 100 voor veertienen. De exporteurs, die grote aantallen 11- lium Regale nodig hadden, keken minder vrolijk. De prijzen voor dat artmkel zijn op een niveau aangeland, dat men zonder overdrijven waanzinnig hoog mag noe men. Prijzen van 0,60 per stuk voor zware bollen waTen geen zeldzaamheid. Het is de vraag, of deze opbrengsten ooit al eens geregistreerd zijn. ZETHAMETAN.V. i VLAARDINGEN joen gulden vergen. Het bestuur zal slechts gelden voor de bouw kunnen lenen ls de betaling van de rente en de aflos- ,ng door een overheidsinstantie wordt gegarandeerd. De garantdesom zal door Leiden- en 25 omliggende gemeenten wor den verdeeld naar het aantal verpleeg- dagen van patiënten uit die gemeenten, over een aantal jaren. Het bedrag waar voor Oegstgeest garant zal staan bedraagt f 39.125. Woensdagavond beslist de raad Opslagplaats Omdat de gemeentebegroting 1957 erg laat is goedgekeurd, was het niet mogelijk de post voor het onderhoud van straten, pleinen, wegen, voet- en rijwielpaden ge heel voor het beoogde doel te besteden. Daarom 9telt het college voor het terrein de Poelgeesterweg geschikt te maken opslagplaats van de wegenbouwma terialen, die op verschillende plaatsen in -de gemeente liggen. De Broekweg, waar de vuilnisauto's naar de stortplaats rijden, behoeft ook dringende verbetering. Vele malen is er in de raad gewezen op de zeer slechte staat, waarin de Rhijn- hofweg verkeert. Door deze vrijgekomen gelden is het nu ook mogelijk aan deze weg belangrijke verbeteringen aan te brengen. Zondagsdienst De doktersdienst wordt morgen waar genomen door de dokters Van Walchren Van der Vliet-De Vries. KATWIJK AAN DEN RIJN In vergadering van de C.H.U. werd kritiek op gemeentebeleid gehoord In de zaal Kerkplein vergaderde di plaatselijke afdeling van de CHU. De voorzitter de heer Fl. van Duyn opende met een woord van welkom. Er volgde bestuursverkiezing. Gekozen werd In de plaats van wijlen de heer W. Haasnoot de heer G. van Delft en in de plaats var de heer J. C. van den Bos, die naar Ca nada emigreerde, de heer P. de WIL Gesproken werd over de kandidaat stelling voor de verkiezingen van de leden voor de Provinciale Staten. Be sloten werd de groslijst te volgen. Voorte kwam in bespreking de aanstaande kiezing van de gemeenteraad. Unaniem was men van oordeel, dat de kandidaat stelling zo diende te zijn, dat er twe« CJL-leden in de raad zitting zullen krU- gen in plaats van één. Verder werd gediscussieerd over hel gemeentebeleid. Men uitte algemeen kri tiek, dat zoveel personen van buiten de gemeente afkomstig en niet beroepsge- bonden aan Katwijk, huizen kunnen ko pen, ondanks het feit, dat de woningnood onder de 'eigen bewoners zo ontstellend groot is. Verder sprak men bezorgdheid uit over het feit, dat in het ontwerp „uit breidingsplan landelijk gebied" hoog waardige cultuurgronden bestemd worden voor woningbouw. De tuinbouw dreigt volkomen in het gedrang te komen. Ten slotte werd nog gesproken over mogelijkheden om als Protestants Chris telijke partijen samen te werken. Nieuw K.V.P.-bestuur De K.V.P. vergaderde gisteravond in het Parochiehuis onder leiding var heer J. W. Vendel. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat gekozen werden mevr. E. Schaerlaedkens, en de heren M. van Stijn en G. A. van Schoten. Een be spreking over ledenwerving en propa ganda volgde. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen-door dokter Huebing, Rijn straat KATWIJK AAN ZEE Goed nieuws van de visserijschool Bij de door de rijkscommissie voor d« stuurliedenexamens te 's-Gravenhage af genomen examens in kennis der interna tionale bepalingen ter voorkoming va aanvaringen op zee, zijn geslaagd onz plaatsgenoten Corn. Ouwehand Azn (i: dienst bij de Kon. Marine) en H. C. va Beelen Czn. van de IJm 79 Job Gouda. Beide gesdaagden werden opgeleid aan de visserijschool alhier. Door een groep van ruim veertig jeug dige leerlingen van de visserijschool werd dezer dagen een excursie gemaakt naar de scheepswerf de dageraad Woubrugge, de motorenfabriek De Indu strie te Alphen aan den Rijn en het Vis serijproefstation te Titreoht. Verder ging het in de richting Rotterdam, waar het Instituut voor de scheepvaart en de luchtvaart werden bezocht. De leerzame en welbestede dag werd besloten met een tocht door de Rotterdamse havens. Zondagsdienst De doktersdienst wordt morgen waar genomen door dokter Hagen. Koningin Julianalaan 5. De nieuwe ^pitqdL is verschenen! Jaarabonnement: 35 ct. per week, f 4.55 per kwartaal. Opgaven aan: Bureau De Spiegel, VVagcningen. I Vei in Indonesië, waarde rechteloos heid hoogtjj viert, heeft de beurs- stemming deze week goeddeels be paald. De aandelen met Indonesische belangen werden aangeboden er kwamen op lager koerspeiL De maatregelen, welkë van Indone sische zyde tegen de Nederlanders er het Nederlands bezit worden genomei onder het mom van een reactie op dc afwijzing van de eisen inzakt Guin srken zich doe sentimenten. Men houdt geen rekening met de uitwerking der ondernomen actie op de economie van het land. Men kan nu wel gebouwen bezet- Financieel ten, nationalisatie toe- overzicht passen, transfer verbie den, Nederlanders inti mideren, maar daarmede verandert men de gespannen economische toestand des lands niet en daarmede kan men geen hongerige magen vullen. Er zijn wel mensen die de gevaren van chaos en anarchie zien. zoals de gouverneur der Bank van Indonesië, Tandarts Morgen heeft tandarts Verkalk dienst, in half twaalf tot half 1. Hoog en laag water 16.00 u. Zondag: hoog water 3.48 u. - (springvloed); laag water 11.52 Maandag: hoog water 4.26 u. laag water 0.11 u. en 12.30 u. i 16.28 u.; Maar achteruitgang in Nederland De Hollandsche Bank-Un-ie meldt, dat het boekjaar 1956'57 stellig bevredigend is geweest. Onveranderd 12'^ procent dividend wordt voorgesteld. De winst is f 9.33 (9.14) miljoen, waarvan f 4 min. wordt aangewend voor reserves tegen risico's en belastingen en f2.2 m-ln. voor Visserijgolfjes NE BEMANNINGEN van de schepen in het Kanaalgebied stonden don- derdag en vrijdag plotseling voor een verrassing: toen zij hun netten binnenboord haalden, bleken deze vol haring te zittenDe trawler Claesje Ro 46 gaf radiotelefonisch een dagvangst door van 400 manden haring. Het schip verspeelde een net, waarin zich tenminste 500 manden haring bevond. Het schip zal maandag aan de markt verschijnen. De traw ler Postboy IJm 35 ging vrijdagmorgen naar huis met 750 kisten haring voor de zaterdagmarkt aan boord. Langs de kust bleef de tongvisserij vrij schraal. De loggers en kotters vingen ge middeld 60 tot 80 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per etmaal. Bij de Pittboei werd echter 150 tot 200 kilo tong. 5 tot 6 inden wijting en 2 tot 3 manden tarbot r etmaal gevangen. Bij de boei P 4 bedroegen de etmaalvangsten gemiddeld 100 tot 150 kilo tong, 8 tot 10 manden schol i 20 tot 40 stijve kabeljauwen. Om de Noord De visserij om de Noord werd uitge oefend tussen 58 en 60 graden noorder breedte. De vangsten waren niet groot. De trawlers en loggers gaven dagvangsten door van 100 tot 150 manden makreel, koolvls en schelvis. Er werden trekken van 40 tot 50 manden hoops gemeld. Engelse reis De trawler Medan IJm 57 is In Grimsby aan de markt geweest. Het schip heeft een behoorlijk resultaat geboekt. Name lijk een besomming van 2260. hetgeen neerkomt op ongeveer f 23.000. De Medan IJm 57 zit alweer op de Noordzee. Goede reis De maidentrip van de nieuwe kotter van rederij B. v. d. Ree. de IJm 41, is succesvol verlopen. Het schip vertrok in de nacht van zondag op maandag naar zee en kwam donderdag aan de markt Het had een vangst van 440 kilo tong en flink wat prachtige schol en andere vis soorten aan boord. Dankzij de schrale aanvoer waren de prijzen hoog, zodat deze halve visweek een beste besomming op leverde. De Eveline IJm 116 ls ln Enge land aan de markt geweest en besomde voor een vangst van 550 kisten een bedrag van f 12.000. En vandaag De Postboy IJm 35 zorgt vandaag voor 750 kisten verse haring. Maandag komt de Claesje Ro 46 ook met haring. Oudste boten zijn thans: Curacao IJm 99. van 22 november; Postboy IJm 35 en Claesje Ro 46 van 25 november; Thorina IJm 33. Sch 171 en Kw 32 van 26 novem ber. Afsnijden De harlngloggers Kw 175, Kw 78, Kw 70 en Kw 38 hebben een streep onder de ha ringteelt 1957 gezet. Afsnijden. De loggers gaan weer over op de visserij op tong en schol langs de kust. Naar Katwijk werd gesleept de logger Ball Kw 29; De motor van dit schip moet worden gerepareerd. Dit was er Vijfendertighonderd kisten verse vis stonden er vrijdag ln de markt te IJmul- den. Er waren 560 schelvis. 190 radio, 135 wijting, 150 gul en kabeljauw, 60 koolvls, 400 verse haring. 200 makreel, 100 stokke- bit, 200 schol, 1250 sardijn, toters en bliek, 5000 kilo tong en 165 stijve kabeljauwen, De trawler Beatrice IJm 72 kwam aan de markt met 30 haring en 165 kantjes haring. De Elie Cheniviëre zorgde voor 210 schelvis, 190 radio, 120 gul, kabeljauw en witte koolvis, 100 makreel. 30 zwarte koolvls. 15 gestripte en 80 dichte wijting. 20 stokkebit en 100 stijve kabeljauwen. De Polderman IJm 20 zorgde voor 200 schel vis. 150 radio, 60 gul en kabeljauw, 100 makreel, 40 wijting, 50 stokkebit en 50 stijve kabeljauwen. De Kw 176 was aan de markt met 400 kisten verse haring. afschrijving op gebouwen en extra- reserve. Nadeden werden ondervonden van politieke spanningen, economische onzekerheden, bestrijding van inflatie. De bedrijfsresultaten in Argentinië, Vene zuela en Nederlandse Antillen waren aan zienlijk hoger, elders met name in Neder land, was er ondanks een zeer belangrijk# uitbreiding van relaties enige achteruit gang door sterk stijgende salarissen, so ciale lasten en onkosten, zonder even redige produk-tieverhogd-ng en terughou dendheid in internationale zaken. Het balanstotaal was f 1046 (1022) min. Do koersdaling van de Argentijnse peso schaadde het bruto-resultaat aldaar, dat ongeveer gelijk bleef. Het totale bru/to- resultaat was f 57,5 (45.9) min. tegenover f 35.9 (27.3) min. honoraria en sociale lasten en f 12.2 (9.3) min. onkosten. Der- dengelden beliepen f 876 (854) min., kas e.d. f 178 (195) min., schatkistpapier f 96 (60) min. Het aantal werknemers steeg tot f 2653 (2606). In de zeer uitvoerige overzichten wordt opgemerkt, dat de waardedaling van het geld verband houdt met de toenemende wanverhouding tus sen loon en produktiviteit en dat belas tingverhogingen ndet tot resultaat leiden als de bestedingen worden overgeheveld van de private naar de overheidssector. De verdere ondermijning van het gelde-' lijke evenwicht moet gevolgen hebben voor de wisselkoersen. Bij de inflatiebe- strijdlng moeten uitgelezen en nuttige uitgaven voor verbetering van outillage ten behoeve van produktie en uitvoer mogelijk blijven. Voor Nederland wordt opgemerkt, dat de huurpolitiek de par ticuliere woningbouw zal remmen en terugkeer naar gezonde verhoudingen verhindert, terwijl zij tevens overbeste- ding in de hand werkt. Het verslag acht het juister de vermogensbelasting en enbelasting af te schaffen. VOORSCHOTEN Hervormde Gemeente Herv. Gem.: 1030 u. Prof. dr. G. Se- venster, Leiden; 7 u. ds. Meijering; Rijn dijk: 10 u. ds. Meijering; Hulp en Heil: 10 u. ds. Bouman, Den Haag; Jeugdkapel Geb. phr. belangen: 10 u. de heer Arent- Doktersdlenst De zondagsdienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Swen, telef. VOORHOUT Zondagsdiet De doktersdienst wore door dokter Kwint. maar dergelijke stemmen worden op het ogenblik gesmoord door de actie der opgehitste nationalisten. Het gevaar is onmiskenbaar aanwezig, dat de gang van zaken aan het internationaal communis me kansen geeft, welke het niet laat voorbijgaan. De toestand is in Indonesië ver warder dan ooit, maar al duidelijker springt het streven der Indonesiërs naar voren om zioh van de Neder landse bezittingen meester te ma ken. Het is mogelijk, dat het tempo der laatste dagen in de ogen der autoriteiten te hard is gegaan, maar ten slotte zal men maar al te gaarna het voorbeeld van Mossadek en Nas ser volgen. Daarom is het van de directie van diverse in Indonesië werkzame maat schappijen een verstandige politiek ge weest om na de overdracht zoveel moge lijk gelden buiten Indonesië te beleggen, teneinde het zwaartepunt van het be drijf te verplaatsen. Daarin is slechts ten dele geslaagd, wat ook be grijpelijk is, omdat het hier gaat proces van jaren. Ook is men niet altijd even gelukkig geweest om een ander werkterrein te vinden, dat goede resul taten oplevert. Nieuwe investeringen hebben voorts -een zekere aanlooptijd nodig en ze ondervinden ook de ge volgen van de economische ontwikke ling in de betrokken gebieden. De rentabiliteit der jonge investeringen buiten Indonesië is daarom in vele ge vallen nog niet evenredig aan de kapi talen, welke er de laatste Jaren in ge stoken zijn. Om të illustreren hoe sommige onder nemingen reeds een aanzienlijk deel van haar vermogen buiten Indonesië hebben ondergebracht, laten wij hier enkele voorbeelden volgen: in v. h. uitst. aand-kap. Billiton Mij NISU Linde Teves Veren. Deli H-V-A. 6 dec. circa 368 188 circa 170 77°/» circa 167 81 circa 100 53°/. circa 91 85 'U Er biykt dns wel uit bovenstaande op stelling, dat het koerspell van diverse aandelen aanzienlijk minder verdiscon teert dan de betrokken maatschappij aan vermogen b n 11 e n Indonesië in bezit heeft Ten dele houdt dit ongetwijfeld v« band met het feit, dat men tot dusvi voor de winstuitkeringen aan de aai deelhouders in niet onbelangrijke mate van de transfers uit Indonesië afhanke lijk was. Maar dit is niet het geval bet alle in Indonesië werkzame onder nemingen. Geen tegenwicht De internationale aandelen hebben deze week geen tegenwicht voor de Indone sische crisis kunnen leveren, want ook deze waarden waren zwakker gestemd. Koninklijke CWie daalde van 162 tot 157 en men ondervond geen steun van de arbitrage. De vrees- voor aanbod van claims uit de komende emissie begint nu een rol te spelen en de prachtige cijfers over de eerste drie kwartalen heeft men klaarblijkelijk al weer ver geten. Philips Gloeilampen stelt pogingen in het werk om tot een notering voor de aandelen, te komen aan de Westduitse beurzen. Hierin wordt een streven open baar om de markten voor het aandeal verder te verbreden en als de groei van het concern voortgang maakt, zal dit zeker gewenst zijn met het oog óp toe komstige emissies. Dé koers der aandelen Philips kon ech ter geen stijging ondergaan tengevolge van dit berioht. Ook de aankondiging van een onveranders voorlopig dividend van 6 °/o bleef zonder uitwerking. Het aandeel daalde deze week 230 Unilever was zwakker gestemd door het (Vr(j onbelangrijk) bericht inzake enige beperking van de margarlnepro- duktie in een fabriek van het concern te Rotterdam. Hoe gevoelig de markt momenteel is voor ongunstige berichten illustreert het bovenstaande ongetwij feld. Scheepvaart flauw Op de scheepvaartmarkt was de stem ming lfauw voor aandelen van maat schappijen met Indonesische belangefe[? 1 De alarmerende beriohten over de Korc ,e Paketvaart inzake bezetting van kairene toren in Indonesië en het in beslag neraf«en van schepen en andere eigendommen der'01"" maatsohappij, hebben uiteraard het koert peil ongunstig beïnvloed. Zo daalden d aand. Paketvaart van 105 tot 92. Scheep vaart Unie van 121 tot 108. Rott. LloyJ Het van 124 tot 116 en Stv. „Nederland" vajy T 148 tot 134. greep De overige soheepvaartpapleren bid ven ongeanimeerd gestemd, maar h^ koerspeil veranderde niet veel. Ln de afdeling van locale industrl* fondsen bleef het een dode boel en d koersafbrokkeling duurde onverminderi 5;a voort. Van Berkei's Patent heeft med» gedeeld, dat, ondanks een gestegen ko» se tenpeil, de resultaten bevredigend waref- Hoewel de bestedingsbeperking enige in vloed op de orderportefeuille heeft, zij er op dit ogenblik geen aanmerkelijk) wijzigingen te rapporteren. Ongetwijfelj een gunstige mededeling, maar dei ondanks daalde de koers der aandelet van 174 tot L66 °/o. Gewild De jongste uitgifte vai ondanks het feit, dat de termijn, waarin geen vervroegde aflossing 1 s mocht worden gedaan, van 10 tot 51II jaar is verkort. 1 Uit het koersverloop van de 6 "U obli' |[ns gatiees, welke de laatste tijd uitgegevej zijn, blijkt, dat de beleggers gaarne dj materiaal opnemen. De 6 obl. Na', i Woningbouwlening stegen tot bijna 104 De voortgaande toename der deviezenj reserves, waaruit o-a, het terugvloeiel van tijdelijk in het buitenland onder Ind gebrachte kapitalen blijkt, zal daaraajP1""" wel niet vreemd zijn. foöliti lijfche «pel, KATWIJK Visserij-overzich t Visserij voor dit jaar gedaan ra Het is met de visserij onder de Hollanden c se wal voor dit jaar weer gedaan. Eadele i twintigtal loggers heeft voor dit jaar dtdoelii teelt al weer beëindigd. De visserij kwaBmaie hiier deze week niet boven de twee kantje(.4mer gemiddeld uit. ,d.ie ai In het Kanaal is het ook niet al te beslginpp Iedere dag zijn er enkele, die een trekjide he hebben, maar het grootste deel komt dfe ve met niets uit. Ook voor de haringtrawl lin gei het op het ogenblik niet al te best: vanfgeen sten van 20 tot 30 kantjes per dag zijl dit op niet lonend. Door de geringe aanvoer etuertrc mede door de geringe voorraad zijn dj het e prijzen nog steeds in stijgende lijn. i luiste Voor volle haring werd deze week bsfolk taald van 15,40 tot 46,80 per kantj^En u>l steurharing Hollandse wal met 20°/o td-el le 40°/oijle haring gaat van 32,60 tot 3? steurharing Kanaal van 37 tot 40 am de enkele kantjes ijle haring brengen o|6. 35. Aan de Katwijkse afslag werd dea ne week 5672 karntjes geveild. BEDEKER WO1 Onze apparaten zijn all risk verzekerd VOORSTRAAT 73 TEL. 2584 KATWIJK AAN ZEE Probeert het dan eens bij de lac DE LANDBOUWER DE ZUIVERSTE BLANKE IN BUSSEN OF VATEN Koopt u bij uw eigen BRANDSTOFFENHANDELAAR KATWIJK AAN DEN RIJN Joh. Durleux, Rtjnstr 50a, Tel 2866 Q A. v. d. Jagt, Overrijp 18 Tel 2953 J A Verhoog. Kerkstraat 16. Tel 2980 A KATWIJK AAN ZEE Duyn West pad 8 Tel. 8124 a. Marei Baiavenstr. 1, Tel 2647 d Pias E. A Borgerstr 16a TeL 2896 Om KOLEN of OLIE te bestellen Steeds Uw eigen brandstofhandelaar bellen

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4