CHRISTELIJK „Geef dat zij niet versagen" ke r_ Overleg tussen predikant en organist gewenst Puzzel mee Peter terug in het ambt? Eert woord voor vandaag Kanttekening Synode in Berlijn: christendom en communisme onverenigbaar De onbekende man 2 Zending in Indonesië nu In het Gereformeerde Week blad van deze week geeft prof. dr. Herm. N. Ridderbos uiting aan zijn meeleven met de Neder landers in Indonesië. De vraag rijst, zo schrijft prof. Ridderbos of men er als Nederlanders nog wel blijven kan. Hij vervolgt: A LS VANZELF gaan daarbij onze -T*. gedachten telkens ook uit naar de zending en het is geen wonder dat men daarover ook in Neder land zioh fundamentele vragen gaat stellen. Toch mogen wij hier nog andere factoren in aanmer king nemen dan bij de beoordeling van het leven der Nederlanders in Indonesië in het algemeen. Vooreerst blijft het van belang, dat de Indonesische regering tot nu toe geen enkele maatregel heeft genomen of bedreiging heeft geuit, die speciaal tegen de zen ding gericht was. doch de vrijheid voor deze arbeid steeds heeft be vestigd. Natuurlijk wordt wanneer de an tipathie tegen de Nederlanders in het algemeen wordt aangewak kerd ook de positie van de zen- dings-arbeiders daardoor be dreigd en er zal voor hun blijven de plaats in Indonesië met name veel afhangen van de moed en de kracht waarmee de Javaanse kerk en de Javaanse christenen zich vóór en achter de Nederlandse zending zuiden durven stellen. Doch verder zullen wij ons in Nederland en zullen de zendings arbeiders in Indonesië zich steeds moeten realiseren, dait zending nog een andere onderneming is dan die. welke In het algemeen op de grondslag van goede inter nationale, politieke en economi- sahe betrekkingen door burgers van het ene land in een ander land worden gedreven. Zending is in de loop der eeuwen voor de genen. die zich in haar dienst hebben gesteld, dikwijls een zeer riskante onderneming geweest, die zioh allerminst altijd ónder het schild van internationale vriendschap of van de bescher ming der overheid kon ontwikke len. In dit lioht bezien zal men ze ker niet mogen zeggen, dat on der de huidige omstandigheden de Nederlandse zending in Indonesië reeds in een onmogelijke of ver loren positie verkeert. Nog is daar voor in de christelijke kerk op Ja va een niet te onderschatten steunpunt, nog ligt er ook in het bestel van de Indonesische repu bliek een mogelijkheid van beroeo voor de redhten van deze arbeid, hoezeer dit beroep in het tumult dat thans gaande is dreigt over stemd te worden door andere klan- stek mogen laten gaan zijn de christenen in Nederland. Het ge vaar is niet denkbeeldig, dat ook onder hen de nationale grieven, ook het gekwetste gevoel van recht vanwege hetgeen thans m Indonesië geschiedt, de duidelij- 5 de achtergrond bren gen. de christelijke kerk in Nederland betaamt. En dat zoveel te min der, omdat de eigen Nederlandse zendingsarbeiders in Indonesië tot nu toe geen blijk hebben gegeven voor hun roeping terug te deinzen of de grotere risico's die er thans voor hen in hun arbeid liggen op gesloten niet te aanvaarden. Wat deze arbeiders daarom no dig hebben in deze omstandighe den en waarop zij ook in de hoog ste zin recht hebben, is dat het thuisfront" niet terughoudend of aarzelend wordt, maar met ver sterkte liefde, met versterkt ge bed en met versterkte bereidheid zich offers te getroosten zich ach ter hen stelt. Bemoediging en geen beklag, oproep tot standvastigheid en geen indirecte ondermijning van hun roepingsbesef is het ant woord dat de Nederlandse ge meente aan haar zendings-arbei- ders in Indonesië onder de hui dige omstandigheden behoort te schenken. TiIT WIL niet zeggen, dat God in lJ zijn ondoorgrondelijk bestel de deur voor de Nederlandse zen ding in Indonesië niet zou kunnen sluiten. Doch deze mogelijkheid is thans zeker niet ons oriënterings- punt. Ik had het voorrecht met mijn vrouw gister (zondag)-avond in 3aarn een bidstond bij te wonen in het Zendingscentrum van een aantal zendings-arbeiders. deels reeds uit de actieve dienst in In donesië. deels met verlof, deels nog wachtend op uitzending. Het was een onderlinge bijeenkomst en mijn bedoeling is niet daarvan een verslag te geven. Maar dit mag toch wel in bredere kring gezegd worden, dat de hóóra- strekking van het gebed dergenen d:e beter dan anderen de huidige posit;e van de zendir.g in Indone sië kennen, niet slechts was: ..Geef dat er niets ernstigs ge beurt", maar: ,,Geef, dat zij niet versagen Onder het vele wat mij daarbij trof. was het gebed van een vader, die zelf zijn leven in de zending heeft gegeven en wiens kinderen deze arbeid thans op verschillende wijze in Indone sië voortzetten, en die voor al de ze arbeiders in de verte een ge lovig en onbezorgd hart aan de Here vroeg W/TJ KUNNEN de berichten over Indonesië thans moeilijk horen en lezen zonder zorg voor de Ne derlanders in Indonesië. En wij kunnen niet zeggen: het is de roeping van iedere Nederlander daar tot het bittere einde te blij- Maar in de missie, die Neder land in de historie t.o.v. Indone sië heeft gehad, is óók iets dat blijft. Dat ligt voor de kerk bo venal op het gebied van de zen ding. Het is niet alleen een zaak van trouw, dat de kerk thans meer dan ooit achter haar eigen zendings-arbeiders staat. Het is bovenal een zaak van beproefd blijken in een roeping, die haar van Godswege is opgelegd. Moge God de harten van hen, die voor ons allen deze roeping vervullen, sterken en hun in In donesië de deur blijven openen. Contact tussen kansel en speeltafel OPGAVE VAN PUZZEL No. 82. KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL: 1 Huiselijk kle dingstuk, 8 kleinhandel in drank, 10 Amsterdams- peil, 12 de eerste vrouw, 13 onderwijs, 16 dichtbij, 17 armoedige kleding, 19 bez. voornaamwoord, 21 dier. 22 bloem, 23 deel vam de bijbel, 24 bron, 25 gevechtswagen, 28 mu- ziekteke.n. VERTICAAL: 2 Bestaat, 3 voeg woord. 4 pers. voornaamwoord, 5 go- dim, 6 broeder, 7 slavengevangenis, 9 kort ogenblik. 11 kolonist, eigenaar van een plantage, 14 stilte in zaken, 15 kledingstuk. 18 Chin, vaartuig, 20 lobbes, 26 reeds, 27 dichtbij. OPLOSSING PUZZEL No. 81. HORIZONTAAL: 1 Smergel, 7 pie per, 8 Po, 9 som, 10 is, 11 lef, 13 eet. 14 adel, 16 tel. 17 zomer. 19 el. 21 oase, 22 lamp, 23 miJid. VERTICAAL: 1 Si. 2 mes, 3 epos, mSr - - - 8 pig. 15 bodem, 18 Onbekenden uit het psalmboek (Van een onzer redacteuren) Ieen zogenaamde trouwdienst vroeg de predikant de organist niet ritmisch te spelen. Hij deed het toch, vertelt ds. L. Vroegindeweij uit Gameren in het (hervormd-) Gerefor meerde Weekblad van deze week. Hij vindt dat maar een ergerlijke zaak, want niet alleen viel zo een schaduw over een „kerkelijke plech tigheid", maar een organist die zijn plaats weet heeft zoiets niet te doen, maar overleg te plegen, zelfs als de kerkeraad hem opdracht heeft ge geven alle psalmen ritmisch te spe- Nu gaat het hier niet om dit ge val. Men zou er veel meer van moe ten weten, om er over .te oordelen. Vast staat, dat de predikant niet. de kerkeraad wel dergelijke vraag stukken heeft op te lossen, zodat de dominee in kwestie best buiten zijn kerkórdeboekje gegaan kan zijn en dus zelf het ovèrleg had moeten ope nen. Wij laten de schaduw over de „plechtigheid" helemaal buiten be schouwing. Het geval wordt hier alleen genoemd, om te laten zien, hoe belangrijk overleg tussen pre dikant, kerkeraad en organist is. En hoe weinig er soms van terecht komt. deze situatie de kring Rot terdam van de Gereformeerde Orga nistenvereniging, die een brief heeft geschreven aan de predikanten de gereformeerde kerken (van beide verbanden) en de christelijke gere formeerde kerken in Groot-Rotterdam en omgeving. Organist en predikant leven vaak maar langs elkaar heen. Hun respondentie bestaat niet zelden slechts uit eenzijdig verzonden cijfer materiaal op de achterkant van enve Bisschop Janos Peter van de Hongaarse Gereformeerde Kerk, die op 31 oktober 1956 zyn ambt en functie ter beschikking stelde van zijn kerkdistrict, schijnt weer een bisschopsambt te moeten gaan bekleden. Het weekblad „Reformatusek Lapja" van 6 oktober weet te melden, dat Janos Peter door de predikanten en 1 het district Debrecen gevraagd wordt zijn ambt weder op te nemen. •- deze kerkprovincie Mogelijk heeft ook reeds in maart het seniorenconvent zulks gevraagd. Janos Peter heeft de vraag van het convent „met bewogen hart" ter kennis genomen, maar toen blijkbaar verklaard, dat een beslissing alleen genomen zou >rden door de algemene vergadering van het district. In juli hebben het district zich met de situatie bemoeid en zij gaven daar- at in ver en nabij verleden kerkdistrict tegenover het r alles, kunnen toen de predikanten b|j uitdrukking „aan hun oprechte smart in het leven onzer kerk en vooral in dat Woord Gods was gebeurd." Zij betuigden „eenstemmig, dat de bisschop van het kerkdistrict. Janos Peter, door God zelf aan de gemeenten geschonken werd en zij verzekerden hem dat hü de dienst waartoe hy van godswege toegerust werd, weer zou opnemen, waar bij zij hem verzekerden van hun liefde, vertrouwen en aanhankelijkheid Op grond hiervan is het wel zeker, dat ook de algemene vergadering het verzoek aan Janos Peter zal doen om zijn ambt weer te aanvaarden. Peter is thans ambte naar van het regeringsdepartement voor kerkelijke aangelegenheden. Ook de lutherse bisschop Vetö, die eveneens vorig jaar aftrad, begint weer belangrijk te worden. Na zijn aftreden doceerde hij aan de theologische hoge school in Boedapest Op voorstel van het moderarhen van de Hongaarse Lutherse Kerk neemt hij de leiding van de Hongaarse kerkelijke berichtendienst over van loppen, die de koster even voor de dienst boven komt brengen. Men wijt tegenwoordig veel aan de opleiding van de predikanten. Zeker is, dat het ontbreken van elke oriën tatie op het punt van het kerklied in de opleiding alles wel zeer sterk overlaat aan de toevallige interesse van de predikant. Dit alles schrijven de organisten niet; misschien dénken ze wel eens zo. In hun brief vragen zij om meer contact, en raken gelijk enkele punten aan, waar over ze van gedachten willen wisselen. De speellieden wijzen er de predik heren op, dat het laten zingen van en kele regels of van halve verzen (vooral met het oog op de „toepasselijkheid" na de wet of de geloofsbelijdenis) vaak de melodie afbreuk doet. Legendarisch is het geval, dat de predikant opgaf de eerste helft van het tweede en de tweede helft van het zevende vers van een be paalde psalm, maar de beide „helften" niet goed afgemeten had. De organist loste de puzzel maar op, door twee keer dezelfde regel te spelen. TN HUN BRIEF vragen de organisten -* ook aandacht voor de zogenaamde onbekende psalmen, welker schoonheid door vermeende onzingbaarheid verbor gen blijft. Hiermee hebben zij een heel merkwaardig punt aangeraakt. Er zijn gemeenten, waar slechts een heel klein repertoire opgegeven wordt en op den duur de kennis van het psalmboek uiterst gering is. In een kerk in de buurt daarentegen- is de kring van gekende verzen veel wijder, omdat de predikant hem wijd trekt. Het zou interessant zijn eens te onder zoeken, in hoeverre ook de „ligging" van predikant en gemeente hiermee iets te maken hebben. Als curiositeit vermelden wij, dat wijlen ds. A. H. van Minnen ons eens niet zonder trots vertelde, dat hij kans gezien had in een jaar uit elke psalm èèn vers te laten zingen. Hij voegde eraan toe, dat hij aan het eind wel eens eerst de psalmen uitzocht en dan pas de „bijpassende" tekst kon vaststellen. Vooral op het punt van deze onbe kenden ontvingen de Rotterdamse orga nisten veelzijdige reacties. De ene predi kant vreesde déraillement in de gemeen tezang, als hij een onbekende psalm op gaf, de ander geeft een paar keer achter elkaar dezelfde „onbekende" op zodat deze onbekende al heel gauw niet i onbemind is. Alle antwoordende predikanten gen om voortzetting van het contact; het kringbestuur overweegt door meer brie ven de aandacht van predikanten Rproepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te St. Maartensdijk: J. T. Doornenbal te Oene; te Warmond: H. L Boonstra te Wissekerke (Z.). Aangenomen naar Lexmond: J. Kruyt te Neder-Langbroek. Bedankt voor Twisk: vik. H. van Nieuwenhuizen te Borger. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Pingjum en Zurich: kad. R. Molenmaker te Harderwijk. Examen. De classis Warffum heeft preparatoor geëxamineerd en beroepbaar Steendam, Heerenstraat 1, Middelstum, kan nog geen toeroep in overweging nemen, maar is wel bereid de kerken te dienen door het spreken van een stichte lijk woord. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Opperdoes: M. Vlietstra Eemdijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zeist: J. B. Bel te Krab- bendijke, uit een drietal met K. de Gier te 's-Gravenhage en L. Kieboom te Lisse. Billy Graham ook naar Nieuw Zeeland? De algemene vergadering van de Presbyteriaanse Kerk van Nieuw-Zee- land heeft' besloten zich aan te sluiten bij andere protestantse groeperingen, die reeds een uitnodiging hadden gezon- ;n aan dr. Billy Graham. De invitatie betreft een kruistocht" 1959. In dat jaar komt dr. Graham namelijk naar Australië om een kruis tocht te houden. Nieuw bord in Kaapstad Een groot bord is geplaatst voor anglicaanse kathedraal van St.-George te Kaapstad met de woorden: ,,In de ze kathedraal is iedere man van elk ras steeds welkom diensten. Enige tijd geleden is een kleiner bord met dezelfde woorden door voorstan ders van de apartheid van het bordes der kathedraal verwijderd. Advent Christus komt. En het is maar moeilijk te ge-j loven, dat Hij niet alleen gekomen is destijds, maar dat Hij ook komen zal op Zijn tijd. Nog moeilijker wordt het, te ge loven, dat Hij een beleid voert op deze aarde, dat gericht ii op die komst. Door wanbeleid en onrecht van mensen heeru Dat betekent héél veel. Het betekent onder meer, dat wij niet alleen vreemdelingen zijn op deze aarde, maar ook erf genamen van diezelfde aarde. Christus komt ons niet ophalenI maar hij komt om weer onder ons te wonen. Sommigen stekeri morgen de tweede adventskaars aan: bij de grote Adveni komt Christus om alle onrecht weg te doen en als lamp de nieuwe stad te verlichten. De grote Advent betekent ook, dat Christus al Zijn gelol vigen bijeenbrengt. Misschien doet Hij voor die tijd ons al een eind die weg gaan. Daarom is het zinvol dat enkele kerken morgen de oecumenische zondag vieren. Want streven, naar eenheid zonder geloof in Christus' komst is mensenwerk Als de Zoon des mensen komt, zal Hij dan geloof vindeni Of alleen maar ontmoedigingomdat het recht vertrapt werd en de eenheid zo moeilijk grijpbaar was? RECHTELOOSHEID IN INDONESIË Advertentie blijven vestigen op de mogelijkheid goede samenwerking tussen kansel speeltafel. De organisten hebben nog heel wat op het hart. De predikanten misschien ook. Openhartige gedachtenwisselingen als déze beperken op den duur kleine (en grote) ergernissen die in de kerk dienst niet thuis horen. Twee resoluties De geünieerde protestantse kerk in Duitsland, de Evangelische Kirche der Union, is deze week te Oost-Berlijn in synode bijeen ge weest. De synode heeft alle leden der kerk meegedeeld, dat zij zich duidelijk van het marxisme- leninisme hebben te distantiëren. In de Unionskirche zijn in 1817 door de Pruisische koning de lutheranen en de calvinisten van zijn land in één kerk verband samengebracht. Tot de geünieer de kerk behoren o.a. de Brandenburgse landskerk van dr. Dibelius, de Hessische kerk van ds. Niemöller en de kerken van het Rijnland (waarmee Nederlandse ker- een goed contact onderhouden) en Westfalen. De afzonderlijke geünieer de kerken zijn rechtstreeks aangesloten bij de Duitse kerkenbond, de Evangeli sche Kerk in Duitsland. Maar voor eigen iangelegenheden komen zij evenals de lutheranen in afzonderlijke synode bij- De synode in Oost-Berlijn heeft zich uiteraard bezig gehouden met de gespan nen situatie in Oost-Duitsland, waar vier van de zeven grote kerkprovincies ge ünieerd zijn. Ds. Schmutzler, de Leipziger studentenpredikant, wiens arrestatie en veroordeling grote indruk heeft gemaakt, is predikant in de E.K.U. Twee resoluties heeft de synode volgens Reuter aangenomen. I ket tnartewe. zaJce+vl*%teti£i4A,l In de eerste resolutie wordt gezegd dat de christenen vóór alles Gods wil ten doen. Het is onmogelijk voo: christen om zowel in God te geloven als in een wereldbeschouwing, die Gods bestaan ontkent. In de tweede resolutie wordt de 0_ steld dat de leden der kerk de vrijheid krijgen om de Bijbel op alle terreinen van het persoonlijk en sociale leven het openbaar te verspreiden. In de: resolutie eist de synode ook het recht voor de kerk op om vrij haar eigen kerkelijke wetten te kunnen invoeren, haar eigen functionarissen te kiezen en haar eigen gelden te beheren. Op de vergadering van de synode werd voorts de beschuldiging van de Oostduitse regering verworpen, dat de Evangelische Kerk in Duitsland de politiek van het Westen en in het bij zonder die van de NAVO propageert. De Westduitse predikant Wllm zei, dat hij een brief aan premier Grotewohl van Oost-Duitsland had gezonden, waarin hy gezegd had, of een bespreking mogelijk is over de ernstige meningsverschillen tussen kerk en staat. Zoals bekend hebben de Oostduitse autoriteiten twee leiders van de Evange lische Kerk in Maagdenburg gearresteerd op beschuldiging van clandestiene geld- Reactie De communistische partij van Oost- Duitsland heeft gisteren via het partij orgaan Neues Deutschland pogingen ge daan de evangelische predikanten te be jegen met hun anti-communistische liders te breken. Het blad drong er bij de predikanten an Brandenburg op aan de orders van hun bisschop Dibelius te negeren. BETIMMERINGEN - VERBOUWINGEN ENZ. - VOORHAVEN 101 - TEL 34971 ROTTERDAM ,,Dat komt wel in orde. Het diner kan wel een poosje wachten en dit is veel gewichtiger. Ik ben over vijf minuten bij je. Wacht op me. Zonder op een antwoord van haar te wachter, belde hij af. Toen hij arriveerde, vertelde ze, dat ze eer route had opgesteld, die hen langs alle adres sen zou leiden, maar eerst wilde ze mevrouw Stormant bezoeken, wier huis een beetje buiten de route lag. „Zij en haar man houden dolveel van e.kaar en' ze verwacht haar eerste baby," vertelde Jess aan Muir. Ze kreeg een kleur van genoegen toen hij haar een pluim gaf voor de manier, waarop ze de route had opgesteld. „Is er al iets over hem bekend?" „Nee, maar misschien heeft mevrouw Stor mant zelf iets gehoord." Hoewel ze al wist, dat er een ongeluk gebeurd was, had ze van het lot van haar man nog niets vernomen en haar bleke bedroefde gezicht was meelijwekkend om aan te zien. Jess maaJcte zich bezorgd over haar, gaf haar een kalme rend drankje en beloofde later terug te komen. Over het algemeen waren de berichten gerust stellend. Vele mannen waren al thuis, ongedeerd en bereid Jess een verslag te geven .--) de ex plosie, waaraan ze zich zo tactvol mogelijk pro beerde te onttrekken, zodra ze tevergeefs ge vraagd had of er al iets van Ted Stormant be kend was. Anderen hadden weliswaar niet dade lijk naar huis kunnen gaan, maar hadden hun familie bericht kunnen sturen, dat ze er goed af gekomen waren. Jess was blij, dat ze de ene naam na de andere kon doorhalen op haar lyst. Toen ze nog maar één adres te bezoeken had. verzocht ze Muir naar Quintains terug te gaan door Jane Arbor en zijn aandacht aan zijn gasten te wijden. „En het vrouwtje dat een baby verwacht dan?" informeerde hij. „Als ik bij mevrouw Curie geweest ben, ga ik er wel even te voet heen. Het is niet ver." Muir knikte toestemmend. „Als je zover bent, dat je naar Quintains kunt komen, zal ik de auto voor je sturen." Jess aarzelde. „Misschien zal ik niet kunnen komen," zei ze met even een gevoel van spijt, als ze aan de grijze japon daoht, die gereed lag op haar bed. „Je belt toch wel even op? Liane is vast be nieuwd te horen, hoe het met je gaat." Toen ze beloofd had, dat ze later op de avond zou op bellen, ging hij weg. Jess had gehoopt, dat haar bezoek aan me vrouw Curie even kort zou zijn als de andere en schrok van de toestand van semi-hysterie, waarin de vrouw verkeerde. Want mevrouw Curie, niet geheel vrij van zigeunerbloed in haar aderen, verzekerde Jess in een stroom van woorden, dat ze het in de theebladen gelezen had, dat ze het ergste te vrezen had en dat ze heel goed begreep, dat de Zuster nu gekomen was om het haar te vertellen. „Mijn man is dood en niemand kan me vertellen, dat het niet zo is!" schreeuwde ze. Jess had ander nieuws gehoord. Iemand had haar verteld, dat Dion Curie er zonder een schrammetje afgekomen was en als hij nog niet thuis was, moest daar een andere reden voor zijn. Zijn vrouw weigerde echter naar geruststellen de woorden te luisteren. „Een hartverlamming," verzekerde ze drama tisch, „een hartverlamming, dat zal het zijn. Eerst helemaal in orde, zoals zijn makkers be weerd hebben en dan zal hij eensklaps in elkaar zakken. U behoeft me niets wijs te maken, Zus ter ik weet het." „Ik geloof er niets van, mevrouw Curie. Toen de explosie plaats vond, was hij niet eens in de fabriek. Hij was naar de captine gegaan. Hij moet onderweg naar huis ergens zijn blijven hangen en hij kan nu ieder ogenblik thuis ko men." Haar veronderstelling was niet eng gelukkig ge kozen. Mevrouw Curie nam het onmiddellijk voor haar man op. „Als u wilt zeggen, dat hij in de Drie Kronen is blijven hangen, dan kan ik u wel verzekeren, dat hij zoiets nooit doet. Hij zou regelrecht naar mij toe gekomen zijn." „Wel, is hij er toch niet?" weerlegde Jess een beetje vermoeid. Ze maakte zich bezorgd over mevrouw Stormant. De hoop, dat ze nog naar Li- ane's feest zou kunnen gaan, was nu vervlogen. Mevrouw Curie weigerde beslist, alleen gelaten te worden en dus zat er niéts anders op dan te blijven wachten. Het duurde nogal een poosje, voor de verloren Dion kwam opdagen. Hij bleef met een domme grijns bij de kamerdeur staan en was blijkbaar volkomen voorbereid op de heftige ontvangst, die hem bereid werd. (Wordt vervolgd) al even ontstellende verblindheid der Voor ons eigen land en volk zal Indonesische regering. het van betekenis zijn, dat wij in Het enige gelukkige is, dat de si- deze moeilijke uren een hechte in- tuatie dermate ergerlijk is geworden, terne solidariteit betrachten. Zulki dat de buitenlandse diplomatie haar zal onze positie ten overstaan van L< gebruikelijke schuchterheid aflegt de wereld alleen kunnen versterken, tot onverholen waarschuwingen Daarom ook mag men hopen, dat een uitlating in de socialistische pers, waarbij een bijzondere ver- De antwoordelijkheid de rechtse partijen hielc op de schouders werd geschoven, ledei komt aan het adres van de macht hebbers in Djakarta. De vrije we reld ontwaakt bij zoveel rechte loosheid en begint te spreken. Geen stem uit de gezaghebbende geen herhaling zal vinden. Terecht uit 1 de schijn van, alsof; dg de heer Voskuil vader Dreeiging alleen nog maar meetelt in ver. agen kiezings-acties en niet in het mede-Jgade lijn doch volkomen rechtvaardig oordeel krijgt aangezegd. Ook Amerika schijnt te gaan inzien, dat het zo toch be paald niet kan. Er zijn berichten, dat Amerika bij bepalen van de inhoud der Nedei Indonesië op een zekere matiging landse politiek." 1YU11É heeft aangedrongen. Wij hopen, dat Neen, nationale solidariteit is nu eis,jden f Amerika in werkelijkheid meer heeft een solidariteit waaraan de commu' De gedaan. Het is immers nauwelijks nisten zich intussen naar hun ge-vred> voldoende, matiging in het plegen woonte reeds hebben onttrokken.^ secre van onrecht te vragen. Hün houding en hun mening stel^verle Vergeleken met de talrijke, elkaar len de gedragingen in Indonesië vaak tegensprekende verklaringen eens een bijzonder rood licht lg58 van de Indonesische regering, legt Onderlinge solidariteit en intussen' onze regering wel een opmerkelijke wn intens en vooral ook op activi- ingetogenheid aan de dag. Wij wil- telt gericht medeleven met onze len hopen, dat de soberheid in haar landgenoten ginds. Met hun recly p uitspraken omgekeerd evenredig is ten en belangen wordt op de meest aan de werkzaamheid, die zij wer- ergerlijke wijze gesold. Velen wor- kelijk beoefent. Een mededeling, dat den gedwongen Indonesië overijld de minister van buitenlandse zaken te verlaten. Anderen worden juist,I Vaa nog nauwelijks aan nachtrust toe- ook tegen hun zin, gedwongen om Word komt, zou daarop kunnen wijzen, te blijven; zij zijn, als dwangar-jtento De Nederlandse regering wiühu de beiders, goed genoeg om de wan- dr. E N.A.V.O. in het conflict gaan be- kele Indonesische economie nog Hel trekken. Volkomen terecht, zo me- enigermate op de been te houden., graaf nen wij. Nederland staat niet alleen Intussen, zo heet het, maken de Ja- 38 d panners zich reeds op, om ook hunj8indlS posities te gaan innemen. 1956 recht. Deze bondgenoten De situatie is onveranderd zorge- nu gelegenheid, ook in deze lijk. Dat onze gedachten in deze] dagen vooral ook uitgaan naar an-i Nederland zich niet tevens gericht hand. Wij denken heeft tot de Veiligheidsraad of Ver enigde Naties. Het zou daarbij een voorbeeld kunnen nemen aan Indo wij elders op deze zelfde pagina een beschouwing opnemen. Mensen kunnen in deze mensen- Indonesië aan rechteloosheid be- zijn aan menselijke onmacht en ver drijft tevens een rechtstreeks in- warring. Mormonen rukken op in Nieuw-Zeeland BOEKENHOEK Het Eiland van Robinson Crusoë, door M. E. Atkinson. Uitgave Ten Ha gen N.V., Den Haag. Dit zesde boek in de Atkinson-reeks vertelt van een groepje kinderen, dat tijdens vakantie midden in een overstro-' ming terechtkomt. Zo goed en zo kwaad het gaat behelpen zij zich in een verla ten huis, redden kippen en hond van de verdrinkingsdood en weten ten slotte met een vlot de bewoonde wereld weer te bereiken. Een gezellig boek, bestemd voor jon gens en meisjes van 12—16 jaar. De vertaling laat. door bet grote aantal moeilijke woorden, echter te wensen Er raakt een hond zoek, door Adrien- ne Thomas. Uit het Duits vertaald, door Margot Bakker. Tekeningen van Klaus Gelbhaar. H. P. Leopolds Uit geversmij. N. V. Den Haag. Bazi, de jonge herdershond, als von deling in het gezin van tandarts Rössler. opgenomen, blijkt een aardig speelka meraadje en een bron van voortdurend vermaak. Groot en algemeen is dan ook het verdriet als het dier op zekere dag wordt „gestolen" naar later duide- De Presbyteriaanse kerk van Nieuw- wordt door zijn werkelijke eigenaar. Zeeland bereidt een verklaring voor, Tandartsassistente Babette lost schaars. De man op de kraan, door Reiner Zimnik. Met illustraties van de schrij ver. Vertaling uit het Duits: Joh. Winkler. Uitgave van Ploegsma, eenvoudige bewoordingen ge- Pr°blemen op, door de hondebaas te zegd wordt, wat presbyterianen moeten trouwen en met hem en Bazi boven het weten, wanneer zij Mormonenzendelin- d°ktershuis te gaan wonen. Een fris en gen te woord staan geestig kinderboek, dat wij kunnen aan- Nieuw-Zeeland is het arbeidsterrein ^e„v„eieii_u mustraties zijn aardig, geworden van vele jonge zendelingen van de zg. Kerk van Jezus Christus en de heiligen der laatste dagen, die uit Amerika overkomen In Hamilton "imn zij een tempel bouwen en een middel bare school bij die plaats is nagenoeg gereed Het project kost miljoenen, die door Amerikaanse mormomen betaald ..De man op de kraan" door de worden. Zwitserse auteur Reiner Zimnik is een Men zegt, dat de Mnrmn-en -ifhon- b°ekje. dat in het kort rond de functie derd zendelingen naar Nieuw-Zeeland ®eK^jijVf+k sturen, van wie de helft de taal der he* le^en van *?n. d°rP behandelt, maori's (de taal der Nieuwzeelandse de„ ^aanmachimst komtmen al- inheemsen) kennen. Enkele jaren gele- }erlei fl«Vren uit het dagelijks leven 1 waren 13.000 Nieuwzeelanders men - verrast herkent als i deze groep: de meesten Amsterdam Diakonale conferentie Geref. gemeenten Voor de tweede maal komen de dia kenen van de Gereformeerde Gemeen- in conferentie bijeen. Dat zal ge schieden te Rotterdam, op zaterdag 23 december. De samenkomst vindt plaats in de zaal Egeraat. In dit boek, geïllustreerd met van de gereformeerde gemeente te Rot- vele fraaie foto's, gaat de schrijver niet terdam-West, Willem van Zuylenstraal alleen de historie en het politieke bestel 6. Om drie uur spreekt de heer A. J. van Oostenrijk na. maar hij neemt de Kersten over „Samenwerking met socia-1 lezer ook mee op zijn talrijke wandelin- le zaken". |gen door Wenen, het muzikale minnehof ieders omgeving be staan. Helemaal vlees en bloed worden ze niet. maar dat is kennelijk ook niet de bedoeling, omdat ze met een speel se lyriek worden geschetst. De aardige illustraties door de schrijver zelf vor men een geheel met de tekst. Wenen, mozaïek van een mlljoe- nendorp, door dr. L. van Egeraat. Uitgave De Torenlaan te Assen. In de serie „Nederlanders zien het buitenland" verscheen deze boeiende en leerzame beschouwing Wat gelooft de gewone Amerikaan? Over het religieuze leven van de ge wone Amerikaan heeft een hoogleraar interessante mededelingen gedaan. De Amerikaan heeft een zeer grote, maar even vage belangstelling voor „bo vennatuurlijke zaken". Ruim 64 procent behoort tot een kerk en dat is dertig procent meer dan in 1900. Het lijkt ove rigens meer een kwestie van algemene religiositeit, die een gevaar is voor het echte geloof en zich zowel binnen als buiten de kerk manifesteert. Buiten de kerk is een soort religieus i geloof in de vooruitgang en de weten-i schap surrogaat-religie geworden. Bin nen de kerk loopt het christelijke geloof; ernstig gevaar af te glijden naar dwe-1 perij, schoonheidscultus of 'daad-religie.; Een enquête had het volgende resul- j taat. Van de ondervraagden hield 981 procent de Bijbel wel voor Gods woord. maar 55 procent kon de naam van geen enkele evangelist noemen. Studieprogramma akte godsd.ond. v.h.m.o. Verschenen is de tweede druk van het1 j)C studieprogramma voor de akte gods- worcjt Stoffe dienstonderwijs, waarvoor de opleiding uitgaat van de Raad voor de zaken van kerk en school in hervormde samenwer- i king met het I.K.O.S. Deze akte is bestemd voor leraren aan v.h.m.o.- of kweekscholen die naast hun eigen vak ook onderwijs in de gods- I 1 te geven. Het r het hervormde - Testimonium I. de H De studieleiders zijn voor de bibliolo- j -0085. gische vakken: prof. dr. A. R. Hulst I helmi (O.T.) en prof. dr. G. Sevenster (N.T.); van dogmatiek: prof. dr. G. C. van Niftrik; alleen ethiek: prof. dr. J. de Graaf; kerkge- nacht schiedenis en zending: dr. G. P. van genon Itterzon; pedagogiek en didactiek: P. straat Roest ped. drs. De algemene leiding be- rust bij dr. D. N. van der Neut, Home- ruslaan 35. Zeist. van Europa en het Mekka van de com ponisten. Dr. Van Egeraat schenkt bij zondere aandacht aan wat er in deze stad te zien is: monumentale oude ge bouwen. historische kerken, fraaie stads- parken, musea, universiteiten, schouw burgen en theaters. Kortom, alle as- i pecten van deze stad aan de Donau worden behandeld en als men het boek gelezen heeft, zegt men ongetwijfeld: Dat wil ik ook eens zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2