ïlicume $eihscij* (Courant Nederland doet beroep op de N.A.Y.O. Permanente raad vandaag in spoedzitting bijeen Maatregelen en solidariteit bondgenoten gevraagd van Gratis Koopuur Ontroerende tonelen op vliegveld Djakarta Vanguard-raket ontploft boven startplaats, maar kunstmaan bleef intact Roof Nederlands bezit gaat nog steeds voort Veiligheid gaat voor Burgeroorlog gevreesd ATERDAG 7 DECEMBER 1957 afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten ƒ0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 5893A Achtendertigste jaargang no. 11130 Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: H. W. 4. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stonhwstirb is gheblcuett myo bat* in tegfjenspoU* DAG DER SCHANDE ZIE PAGINA 7 MORGEN is het zondaa: rustpunt in deze woelige dagen. De plaat die onze foto graaf vandaag op ons bureau neerlegde, treft vanwege de symboliek. Er is een sfeer van verwachten, maar nog niét he lemaal van rust. Licht probeert door do nevel heen te dringen, het water is donker en stil maar links staan de muren van een der regeringsgebouwen op het Haagse Binnenhof. En ach ter die muren wordt gewerkt, ook op deze late avond: daar heerst spanning, daar is over leg en daar worden besluiten genomen het lot van duizen den landgenoten overzee staat op het spel. MORGEN ZONDAG, advents zondag. De Kerk zingt van de grote verwachting in een nog chaotische wereld. En de Kerk bidt voor die wereld, lijdt met de lijdenden, treurt met de treurenden. O Licht der lich ten, ga op in onze harten Spoedig verbreking der betrekkingen de-i Ruslan Abdulgani, de gefan de Indonesische nationale raad zou iolgens A.N.P. vandaag een onderhoud ebben gehad met premier Djuanda in lierband met voorstellen van de raad om voorbereidingen te treffen tot verbre- van de diplomatieke betrekkingen Nederland. De raad zou reeds twee ^eken geleden hebben besloten een voor del daartoe aan de regering te doen. Antara meldde heden, dat Abdulgani flaarover een onderhoud met Sukarno peeft gehad. Politieke waarnemers twij- èlen nauwelijks, dat de betrekkingen in onmiddellijke toekomst zullen worden •feebroken. De vroegere Nederlander, destyds ge deserteerd uit de Koninklijke landmacht, Hhans parlementslid in Indonesië, G. C. Princen, is gearresteerd. Hij heeft vorige week kritiek geleverd op de veiligheids organen en inlichtingendiensten, zulks jnaar aanleiding van de aanslag op presi dent Sukarno, aldus deelt Ass. Press mede. ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK Ujej Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg VTANMORGEN ELF UUR is in Parijs de permanente raad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie op verzoek van de Nederlandse regering in een spoedzit ting bijeengekomen 0111 de toestand in Indonesië te be spreken. Van Nederlandse zijde is in deze speciale zitting een uiteenzetting gegeven van de situatie in Indonesië en is bij de N.A.V.O.-bondgenoten aangedrongen op maat regelen van solidariteit, die in overeenstemming zijn met de toestand in Indonesië. Het verzoek van onze regering de N.A.V.O.-raad bijeen te roepen, is in landen als de Verenigde Staten. En geland en West-Duitsland met weinig enthousiasme ontvangen. Dit blijkt uit berichten van buitenlandse pers bureaus. In Washington weigerde men weer elk commentaar en werd gezegd dat de Verenigde Staten „vrienden" zijn van Nederland en In donesië. Daarom is Amerika neutraal. In diplomatieke kringen in Londen vraagt men zich af of de toevlucht tot de N.A.V.O. wel het beste middel is om een oplossing te vinden, en het Westduitse ministerie liet verklaren, dat men een politiek van niet-inmen- ging zal volgen ten aanzien van de crisis tussen Nederland en Indonesië. Mogen de Verenigde Staten en Enge land geen party kiezen in het conflict, toch wordt de gang van zaken in Wash ington en Londen met zorg gevolgd en heeft men in Djakarta op matiging van ictie tegen de Nederlanders aance- igen. 1 is de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, John M. Allison, gemachtigd, stappen te doen en bij de Indonesische regering aan te dringen op grotere vei ligheid voor ieder. Verder 6taat het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken in voortdurend contact met de Indo nesische ambassade in Washington. Ook met de Nederlandse ambassade wordi voortdurend voeling gehouden. Engeland heeft op zijn beurt Indonesië officieel doen weten, zo meldt Reuter dat het de maatregelen tegen de Neder landse onderdanen betreurt. Zoals in eeD deel onzer edities gisteren nog werd ge meld, i6 Engeland ook bereid bij een evacuatie uit Indonesië „de Nederlandse onderdanen alle hulp te geven, als zij worden uitgewezen." Engeland wil ook wel de Nederlandse belangen in Indone sië behartigen in geval van een breuk en zou plaatselijk de bescherming van d« Nederlandse belangen verzekeren door d« zorg van de gesloten consulaten over to De Franse regering, zo verneemt A.F.P leeft met de moeiliji beden mee en vooral met die Nederlanders, die in Indonesië bleven en „die aan -de ontwikkeling van het land bijdroegen met een deskundig heid, die moeilijk te vervangen is." In verband met djfcbesprekingen betref fende de tamerd'fifijj^onferentie va N.A.V.O. was secretaris-generaal Spaak niet aanwezig op de spoedconferentie. Ontroerende tonelen heb ben zich gisteren afgespeeld óp het vliegveld Kemajoran te Dja karta. Mannen en vrouwen, onder wie vele Nederlanders, vormden rijen om een plaats te vinden in de volgeboekte internationale vlieg tuigen. Op de kantoren van luchtvaartmaatschappijen verzoch ten tallozen dringend om over tocht. Sommigen verlieten het vlieg veld, kwaad, teleurgesteld en bijna huilend. De Quantas en de Boac trachten toestemming te krijgen om extra-vliegtuigen naar Djakarta te zenden. Duizenden Nederlanders bereidden zich gisteren voor om he' land te verlaten. De Indonesische minister van jus titie Maengkom verklaarde: dat als het aan hem.lag, de Nederlandse re gering over drie dagen zou kunnen beginnen met de weghaling van di Nederlanders. In gezaghebbende kringen te Djakart wordt volgens A.N.P. medegedeeld, dat d datum voor het begin dar massa-vlucht van 50.000 Nederlanders nog niet is vast gesteld. Ook de duur is nog niet bekend De Nederlandse advocaten bij het land- gerecht te Djakarta zijn gisteren van hui functie ontheven en kregen bevel zo spoe d'iig mogelijk het land te verlaten. De 9000 werkloze Nederlanders, die het eerst aan de beurt komen zijn merendeels Indiische Nederlanders, die steun van de Neder landse regering ontvangen. De in t er-gou vera eme'nte le commissie voor Europese migratie I.C.E.M. te Genè- ve heeft verklaard, dat Nederland haar ruiet gevraagd heeft om deel te nemen aan de weghadung van Nederlanders maar slechts inldohtingen heeft verzocht betref fende de beschikbare scheeps ruimte bü ndonesië. Drie Nederlandse hoogleraren te Ban doeng konden geen college geven omdat ivensmdddelen moesten inslaan Balikpapan zijn 35 B.M.E.-crs door de plaatseiykc commandant ondervraagd omdat zij een byeenkomst hadden gehou den De algemeen vertegenwoordiger, de heer B. Scheffer, verklaarde, dat slecht* was gesproken over de voorziening van water en elektriciteit gedurende de sta king op maandag en de sluiting der In stallaties gedurende die tyd. Berichten dat zy zouden zyn gearresteerd, berusten op De Nederlanders in Bandoeng en an dere steden van Java kunnen geen voed sel bestellen in restaurants, mogen m vermaakgelegenheden komen en uitgesloten van de diensten van open nutsbedrijven. Men verwacht, dat het K.L.M.-personeel volgende week uit In donesië zal vertrekken. Een personeels lid vertol aarde niet te weten hoe hij zijn bezittingen van de hand zou kunnen doen. Hij zou ze even goed aan zijn trouwe diende kunnen geven Het parket te Djakarta heeft gew; schuwd, dat men bij de aankoop van derlandse bezittingen de deviezenbepa- lingen niet mag overtreden. Het wat melijk voorgekomen, dat deze in buiten lands geld waren betaald. DE NEDERLANDERS IN INDONESIË IT'EN GOLF van diepe teleurstelling ging gisteravond door de Verenigde s-J Staten toen bekend werd, dat de raket van de eerste Amerikaanse kunstmaan op haar voetstuk was ontploft. In de meest letterlijke zin van het woord was de hoop op een voorspoedige start in rook opgegaan: twee seconden na de lang-verbeide druk-op-de-knop weigerde de voortstu wingsinrichting, viel de raket terug op de lanceerplaats, kantelde en ex plodeerde, wat met een steekvlam en geweldige rookontwikkeling gepaard ging. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De kunstmaan zelf ls volgens een des kundige van het Vanguard-project be houden gebleven. Men vond 't satellietje honderd meter van de lanceerplaats on beschadigd terug. De lanceerinrichting van de raket is vaar beschadigd. Men heeft wel nieuwe Vanguard-raketten gereed, doch zonder lanceerinrichtimg. Het kan weken, zo niet maanden duren voor de lanceerinrich ting is hersteld, de kunstmaan in een nieuwe raket is aangebracht en die raket op stapel staat. Omtrent de oorzaak van dc explosie tast men in het duister. Dr. Hagen, de directeur van het Vanguard-project, zei gisteravond, te vermoeden, dat de raket twee en een halve meter was gestegen en toen door een storing terugviel, waar na zich in de verbrandingskamer een ex plosie voordeed. Dc raket ontplofte oro kwart voor zes Nederlandse tüd. Dicht bij de startplaats waren 42 ge leerden achter zwaar gepantserde muren getuige van de mislukking. Zij verklaar den later, dat dit een mechanische ring is geweest en niet wijst op een fout Ln het project Het Amerikaanse satel lietprogramma wordt er niet door ver traagd. Dr. Hagen kon niet zeggen, wanneer een nieuwe poging zal worden gedaan om een kunstmaan te lanceren. Hiervan zal volgens het ministerie van defensie ech ter deze maand geen sprake kunnen zijn. nog steeds voo kunstmaan n halve meter - de „offi- diameter art 1958 te Er is evenweJ nog een Amerikaanse raket die in aanmerking komt om een kunstmaan in haar baan te brengen. Dat is de Jupiter-C van het Amerikaanse leger. President Eisenhower heeft on langs opdracht gegeven, deze raket ge schikt te maken voor een los van het Vanguard-programma staand kunstmaan- project. De minister van defensie Mcel roy zei gisteravond voor zyn vertrek naar Europa, dat het leger vrij is tot het Onderzeeboot j ager naar Nieuw-Guinea Hr. Ms. onderzeebootjager Dren the wordt op het ogenblik gereed gemaakt voor een reis naar Neder lands Nieuw-Guinea. Het desbetref fende bericht van de Marinevoor lichtingsdienst spreekt van „een tijdelijk verblijf aldaar". Binnen kort zal het schip uit Den Helder vertrekken. Portret van Koningin Uit Semarang wordt aan Ass. Press be- voor de „bevryding" van Nieuw-Guinea heeft onmiddeliyk alle platen, schJlderyen richt, dat het plaatseiyke actie-comité alle daar wonende Nederlanders bevolen of foto's van koningin Juliana uit kanto- -en en huizen te verwyderen. iter-president, dr. W. Drees naar de vergadering van de ministerraad Meeste K.P.M.-schepen kunnen daaraan echter ontkomen DE e ROOF van Nederlandse eigen dommen in Indonesië gaat voort blijkens de verwarde berichten, die binnenstromen. Gemeld wordt, dat behalve de K.P.M.-vloot ook de Ne derlandse schepen van de Stoom vaartmij. Nederland, de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd en de Royal Interocean Line worden getroffen, doch het is mogelijk dat de berichten slechts betrekking hebben op de ha venfaciliteiten dier maatschappijen. Volgens door A.P. te Djakarta ontvan gen betrouwbare berichten zou de mili taire bevelhebber van Socrabaja negen schepen hebben aangehouden, nameiyk de K.P.M.-ers Camphuys (4975 ton), de Barentz (4646), Van der Lyn (2464), Van Riemsdyck (4489), Sambas (1874) en Batur- bara, de Tjipondok van de Royal Inter ocean Line, de Merwclloyd van dc Kon. Rotterdamsche Lloyd en een tanker van de Koninklijke/Shell. Van dc 90 K.P.M.-schepen ïh Indone sische wateren zouden 25 in beslag geno men zyn, 19 in Singapore liggen en de plaats van de rest is onbekend, doch men neemt aan, dat deze zich aan de greep der Indonesiërs zullen onttrekken. De directie te Djakarta heeft er in toegestemd de bevelen van de Indonesiërs te gehoor- Te Bandoeng zijn Nederlandse onder nemingen, waaronder drukkerijen, door arbeiders „overgenomen". Ditzelfde het geval zijn met twee rubberfabrieken. Ook in Semarang en Oost-Java komen „overnemingen" voor. Te Semarang zijn twee banken getroffen. De drukkerij van het Wormser-concern lanceren van een kunstmaan ove gaan. Volgens de bestaande plannen de Jupiter-C echter op zijn vroegst ln januari voor deze taak gereed zijn. Radio Moskou heeft gisteravond een kort bericht uitgezonden over het mis lukken van de Amerikaanse proefneming- Daarin werd slechts aan het feit van de ontploffing toegevoegd, dat het lanceren „met veel publiciteit" was aangekondigd. Radio-Moskou blijkbaar niet op ds hoogte van Kroesjtsjefs verklaring zond gisteren een bericht uit, waarin werd gezegd dat de raket van Spoetnik-I bin nenkort ln de lucht zal verbranden Nauwelijks had men proefterrein van Cape Ca het startsein gegeven, of eriorme steekvlammen schoten uit de raket. Grote rookwolken stegen daarna op uit de onderste twee delen, die bijna geheel werden verwoest te Bandoeng werd gisteren door het per soneel bezet. Men berustte hierin niet en wendde zich tot de gouverneur, die giste ren de overneming ongedaan heeft ge- Te Djakarta zijn de Nederlandse open bare bibliotheek en de bibliotheken van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging door arbeiders „overgeno- De berichten over Sumatra zijn tegen strijdig. Gemeld wordt dat de Nederlandse club te Palembang en ondernemingen ter oostkust zijn „overgenomen" Volgens A.N.P. echter is de toestand op Sumatra „rustig". Op de Nederlandse ondernemin gen wordt gewoon gewerkt, „overnemin gen" komen niet voor, evenmin als boy- Overste Barlian heeft in Zuid-Sumatra eigenmachtig optreden van de vakbonden verboden. De gemelde „overnemingen" op Java worden niet gestuit door officiële ver- ooden. Deze houden echter niets anders in dan dat de vakbonden niets mogen doen an na machtiging van of kennisgeving an de militaire commandant. De K.L.M.-vertegenwoordiging heeft een akte van overdracht van het K.L.M.-hotel aan de Garuda getekend. De Indonesische eerste officier van justitie Jusuf Suwondho heeft de Neder landers, die Indonesië willen verlaten gewaarschuwd, dat zy hun bezittingen niet mogen verkopen of op andere wüze overdoen. Krachtige maatregelen zuilen worden genomen tegen deviezenovertre- dingen. De militaire commandant van Djakarta heëft gelast, dat de door de Nederlanders verlaten huizen onder militair beheer worden geplaatst en dat niemand deze woningen mag betreden. Het K.L.M.-personeel krijgt geen ge legenheid om de bezittingen der maat schappij te naderen. Het Indonesisch personeel van de Na tionale Handelsbank, de Escompto en de Nederlandse Handclmy te Djakarta heeft volgens A.N.P. op de kantoren een pro clamatie voorgelezen, waarin het ver klaarde de banken te hebben overgeno men. De directeur van de Nationale Han- r~ Regering verklaart: DE regering heeft na de ver gadering van de minis terraad gisteravond de volgen de officiële mededeling gedaan: „Dc berichten, welke de Neder landse regering uit Indonesië be reiken. wyzen ln toenemende male op acties door de Indonesische re publiek geleld, bevorderd of toege laten tegen de Nederlanders en de Nederlandse economische activitei ten ln Indonesië, maatregelen wel ke in stryd zyn met dc eerste be ginselen van het volkenrecht en de menseiyke waardigheid. Daarby wordt op volstrekt onrechtmatige wyze beslag gelegd op Nederland* eigendom. Bij haar beleid ben aanzien van deze aobie6 baseert de Nederlandse regering zich in de eerste plaats op het welzijn en de veiligheid van onze landgenoten in Indonesië. Openbare uitlatingen van Indone sische regeringspersonen geven de indruk, als zau de Indonesische re gering er naar streven de Neder landers op zo kort mogelijke ter mijn uit Indonesië uit te wijzen, te doen vertrekken of het leven en werken praktisch onmogelijk u Hoewel nog niet met zeker heid kon worden vastgesteld, hoever de Indonesische regering bedoelt te gaan met maatrege len, welke zo diep zullen in grijpen in het Indonesisch* economische bestel, stelt de Nederlandse regering alles in het werk om hen, die Indone sië zullen moeten of willen ver laten. daartoe op korte termijn in staat te stellen. Reeds nu wordt scheep6ruimte hiervoor gereed gehouden en de nodige andere materiële voorzieningen worden getroffen. Ondanks het feit dat de Indone sische regering sinds geruime tijd normaal diplomatiek verkeer uiter mate bemoeilijkt, zal de Neder landse regering zich tot de Indo nesische regering richten teneinde regelingen mogelijk te maken die voor een ordelijk vertrek noodza kelijk zijn. Zo nodig zal de Neder landse regering een beroep doen op internationale organisaties, met name 't internationale Rode Khiis, teneinde de nodige medewerking te verkrygen. De Nederlandse regering heeft uiteraard tegen bovenbedoelde maatregelen van de zyde van In donesië op scherpe wyze gepro testeerd. Daarenboven heeft zy haar permanente vertegenwoordi ger by de N.A.V.O. instructies ge geven de N.A.V.O.-raad in spoed zitting byeen te roepen teneinde de partners van Nederland in de N.A.V.O. een uiteenzetting te geven over' de situatie en alle maatrege len van solidariteit te vragen, wel ke de huidige situatie vereisen. Ook buiten het kader van de N.A.V.O. is een beroep gedaan op verscheidene buitenlandse rege- delsbank, de heer G. P. Schütte, zeide dat de bank na ontvangst van de proclamatis ls normaal tot twaalf uur hedenmiddag plaatseiyke tyd ls opengebleven. Na de „overneming" werden de naam borden beplakt met papieren, waarop te lezen stond: „Eigendom van de republiek Indonesia". Ook de auto's van de banken werden met deze papieren beplakt. Het personeel nam de sleutels van de maga zijnen in beslag en hees op de gebouwen dc rood-wltte vlag. Er was vanmorgen een stormloop op de banken. Gisteren heeft de minister van voor lichting Sudibjo nog tegen dergelijk eigen machtig optreden gewaarschuwd en van daag vaardigde de militaire commandant van Makesar een verbod uit. De mdilitaii- ren „namen" de Nederlandse club ..over". TN SINGAPORE wekt de crisis in Indo nesië grote spanning. Men vreest gens de A.P.-correspondent Olen Clements een wraakoefening van Sukarno tegen de jeugd van de Islamitische Masjoemi en de Soendanese jeugd, die tezamen met d* opstandige hoge officieren worden ver dacht van de aanslag od Sukarno. De communisten geven de Masjoemi de schuld van alle moeilijkheden en de Mas joemi wijt alles aan dc communisten. Intussen maakt de bevolking zich zor- m over de stijgende rijstprijs, deze ls ln één week van 7 tot 12 roepiah per kg op gelopen. Ook andere levensmiddelen zijn scherp gestegen. De A. P.-correspondent te Djakarta, James Wilde, schrijft, dat d« door de verdrijving der Nederlanders ver oorzaakte onvermijdelijke economische af braak d« communisten waarschijnlijk niet Langer meer zal doen aarzelen. Men neemt dat de economische machine zal vast- Nederlanders en andere uit Indonesië in Singapore aangekomen buitenlanders verklaren volgens Clements 'dat waar schijnlijk binnen niet te lange tijd zal geschoten worden. Niemand schijnt te n, welke groepen aan de striid zullen deelnemen. In Makassar werken alle Nederlandse ondernemingen normaal door. Geen en kele Nederlander werd lastig gevallen. WEERBERICHT ZACHT WEER De Bilt verwacht tot mor genavond: Zwaar bewolkt met regen of motregen. Krachtige tijde lijk harde of stormachtige zuidwestelijke wind. Zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 8 december: zon op 8.37, onder 16.31; laan op 18.08, onder 9.20. 9 december: zon op 8.38, onder 16.31; naan op 19.16, onder 10.06. 14 december L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1