BIJBEL LEVEN \P'oppen publiceren een K1 \DER- Billy Graham-samenkomsten? De duivel en de kerk in de statistiek .MIEBEL BIJ DE MASSAJEUGD, Gereformeerden en dans ZONDAGSBLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1957i IHimilHH 1 Nieuw initiatief van de Vereniging Bj tot Verspreiding van de Heilige Schrift J Binnenkort zal in verschillende grote warenhuizen van ons land een tentoonstelling worden gehouden van poppen in klederdracht. De poppencollectie van Hare Majesteit de Koningin zal te bezichtigen zijn en een aantal grote en kleinere bedrijven en particulieren zullen hun medewerking verlenèn. De tentoonstelling zal zelfs oceanen over bruggen, want ook een aantal Amerikaanse warenhuizen hebben reeds gevraagd of zij ook de collectie zullen mogen tentoonstellen. Op zich zelf beschouwd heeft deze tentoonstelling weinig te maken met „geestelijk leven." want een pop in Zeeuws costuum kan nauwelijks gees telijker genoemd worden, dan één in Vo- lendammer dracht. Bovendien is de Brusselse wereldtentoonstelling de hoofd oorzaak van deze poppenshow hoewel zy naar alle waarachyniykheid nimmer op de tentoonstelling te zien zal zyn. Het initiatief voor deze unieke show ging uit van Keizersgracht 470 in Am sterdam: de Vereniging tot Versprei ding van de Heilige Schrift. Deze straat zou heel goed haar naam kunnen ver anderen in Bijbelgracht want buiten de ze vereniging treffen we er nog andere de bel onder het volk willen brengen. In een gesprek met de redactionele direc teur van deze vereniging ds. G. Lugtig- heid waarschuwde hij ons onmiddellijk zijn vereniging niet te verwarren met het Nederlands Bijbelgenootschap. Zij publiceert geen Bijbels, maar materiaal dat bruikbaar is in evangelisatiewerk en de Bijbel verstaanbaar wil maken voor de gewone man. Het werk is 40 jaar geleden ontstaan door het initia tief van de familie Heule, zakenmensen, die meenden dat zij als leken een op dracht hadden om te helpen, waar hulp nodig was. KINDERBIJBEL Jaren geleden publiceerde de Vereni ging een goedkope kinderbijbel die in grote oplage ie verspreid en in honder den gevallen gratis het eigendom is ge worden van gezinnen, die geen zeven tot tien gulden konden uitgeven voor het geestelijk welzijn van hun kinderen. De ze kinderbijbel is reeds lang uitver kocht en langzaam maar zeker begon nen de plannen te rijpen voor een nieu we uitgave, die in een oplage van 100.000 zou moeten verschijnen en ten hoogste 2.50 zou mogen kosten. De Vereniging is aan het sparen gegaan en had reeds een aanzienlijk bedrag bij el kaar toen het idee werd geopperd voor het protestantse paviljoen van de Brus selse wereldtentoonstelling die volgend jaar gehouden zal worden. Het protestantisme wil deze enorme gelegenheid om zich aan duizenden en nog eens duizenden te presenteren, niet voorbij laten gaan. Vooral niet als men weet, dat de Rooms Katholieke kerk werkt aan een project dat ettelijke mil joenen (men spreekt al van tien) gul- "*"l dens zal gaan kosten. De protestanten j - slaagden erm één van de mooiste or c' punten van het tentoonstellingsterrein te zends krijgen en hier wil men de' circa 35 I miljoen bezoekers, die verwacht wor- den, iets laten zien van het werk der irilll kerken en de boodschap van het Evan- tussa Ongeveer twee jaar geleden was er deining om de Vereniging voor de Verspreiding van de Hei lige Schrift. De uitgave van een aantal tractaten had bepaalde predikanten tot een waterval van kritiek gestimuleerd. De Vereniging heeft naar rechtvaardige kritiek willen luisteren. Zij is echter niet verdwenen, omdat sommige kritici beweer den dat „tractaatverspreiding ouderwets was. Wel is het bestuur, toen de oude directeur M. J. Heule sr. aftrad, er in geslaagd een tweemanschap te vinden, dat naar haar idee de Vereniging tot een maximale bruikbaarheid zal kunnen doen uit groeien. Het duo bestaat uiit de Zwolse predikant ds. G. Lugtigheid, (Gereformeerd) een begaafd spreker, die als schrijver ook reeds alom in gere formeerde kringen en daarbuiten bekend is ge worden, en de zoon van de oprichter de heer F. F. C. Heule. Weer is de Vereniging in het nieuws, ditmaal omdat zij een miniatuur in de verleden tijd wil dienstbaar maken aan het Evangelie. Oecumenische zondag De oecumenische zondag valt dit jaar op 8 december, de tweede advents zondag in de donkere dagen voor kerstmis". In tientallen kerken zal aan het samenleven van de kerken aandacht worden geschonken; in een aantal kerken zal zelfs een collecte gehouden worden om het werk van de Oecumenische Raad te steunen. Bovendien zal I.K.O.R om half elf op zondagmorgen een godsdienstoefening uitzenden, die zal worden geleid door ds. C. M. van der Endt, waarin prof. dr. W. F. Dankbaar voorzitter van de oecumenische raad een inleidend woord zal spreken. Ook de middag jeugddienst om 5 uur, verzorgd door ds. M. L. W. Schoch, uit de Flevo- zaal te Rotterdam zal in het licht staan. Ook H.M. de Koningin heeft haar poppencollectie beschikbaar gesteld om geëxposeerd te worden voor het doel; gelden bijeen te brengen voor het publiceren van een Kinderbijbel, die gratis onder de grotestadsjeugd verspreid zal worden. langrijkste feiten behandelen uit de heilsgeschiedenis. Het wordt niet louter geschiedenis". De verhalen moeten in hun vertelling heenwijzen naar de grote geloofsstellingen. Vijfhonderd poppen zullen samen een modeshow in de verleden tijd houden. Zo zullen deze mannequins in plastic, rubber en celluloid worden tentoongesteld, opdat jonge mensen van onze grote steden straks uit de verhalen van de kinderbijbel zullen leren dat er ook een Kerstfeest is uoor hun hart. Waar zijn de bekeerlingen van de „Het is maar een beslissing van het ogenblik", hebben vele kerkelijke Ipiders gezegd, toen Billy Graham in zijn samenkomsten de mensen naar voren liet komen om een „beslissing voor Christus" te nemen. „De men- gelie NIET Toen de Vérenlglng vooi .NEEN'' 2? Ds. A. H. A. Bakker in het „Algemeen Doopsgezind Week blad": „De tijdgeest heeft Paulue er toe gebracht, de vrouw het zwij gen op te leggen. Als nu de tijd geest nieuwe mogelijkheden opent, geloof ik, dat wjj die dankbaar mogen aanvaarden als uit des He- Ds. K. A. Beversluis (vrijzinnige) ,,Kerk en reld' lelt duidelijk r Wapenrusting vijand. Wie i« onze vyaud? Hel gerede antwoord hierop zal allicht zijn: een confessionalistische ortho doxie. Dit is nöet juist, zy is we! een lastig kind, maar geen vijand." Prof. dr. K. J. Popma, die zo juist uit de Gereformeerde ker ken is getreden, om lid van de Gereformeerde Kerken onderh. art. 31 van de K.O. te worden, is niet met. wijd open armen ontvangen, getuige de zin van ds. J. Kamphuis: wii onzerzijds willen graag maken, dat de blijdschap vrijmaking van br. Pop- ma vermengd is met verdriet over de wijze, waarop prof. dr. K. J. Popma gemeend heeft die daad van eenvoudige gehoorzaamheid te moeten aankondigen Hier ligt tegen dit „getuigenis" ons voornaamste bezwaar. IFy missen de eenvoud en we missen de ootmoed. We horen meer een artist, die zichzelf bevredigt in een wei-verzorgde scheldpartij, dan een christen, die zyn broeders helpt, omdat hijzelf weet een ge holpene te zyn. WACHTEN ÓP HET WONDER Ds. B. D. Smeenk in „Licht en Leven": Waarom zouden onze zelfwerk- gie niet ingeschakeld kunnen wor den in Gods plan, op het moment dat Zyn tyd gekomen is? We mo gen op een wonder hopen, maar we mogen er niet op wachten." ding van de Heilige Schrift benaderd en gepolst werd, of zij niet zou kunnen helpen met de verzorging van de nood zakelijke lectuur, durfde zij niet „neen" te zeggen. Het fonds dat beschikbaar was voor dé kinderbijbel werd onmid dellijk gereserveerd voor het drukken van materiaal. Dat hier een enorm be drag mee gemoeid is begrijpt u als u weet dat van ieder tractaat of elke fol der een oplage van tussen de 500.000 en de 1 miljoen vereist zal zijn. Moest de visie voor de kinderbijbel dan maar helemaal naar een (mogelijk verre) toekomst verschoven worden? Noch ds. Lugtigheid, noch de energieke jonge zakenman F. F. C. Heule, de com merciële directeur voelden voor uitstel. Een kinderbijbel kost geld. Het geld was op. Moest de Vereniging weer een bedelactie gaan beginnen? Dat wilde ze niet. Langzaam maar zeker rees het denkbeeld 'het nu eens te doen zonder bedelen, zonder collectes. Zo groeide het poppenplan, De-Koningin stond haar poppen af,verschillende grote bedrijven beloofden een collectie te sturen of -geld te geven zodat een aantal poppen ge kocht zouden kunnen worden. Her en der in het land zijn particulieren reeds bezig om de poppenkleren te'ontwerpen De organisatoren verwachten ten min ste een collectie von 500 poppen te krij gen die stuik voor stuk minstens 50 i 60 gulden waard zullen zijn. De entrée-prij- zen iri de Nederlandse en Amerikaanse warenhuizen, plus de verkoop in Ame rika van de poppen, die cadeau gedaan worden, zal naar men hoopt een bedrag opleveren om de kinderbijbel te laten schrijven, drukken en verspreiden. Als het bedrag groot genoeg wordt zal deze nieuwe kinderbijbel geheel gratis ver spreid worden onder de grote-stads- jeugd. Eindelijk weten we dan hoe Nederland over de duivel denkt, en ook hoe de bevolking van Enigeland en Ame rika dat doet. Het Nederlandse Instituut voor Opinie onderzoek en de Gallup-instituten hebben dat uitge zocht. Hier zijn de uitkomsten (in procenten): sen worden psychologisch onder druk gezet", hebben vele kranten geschre ven. Waar zijn de duizenden bekeer lingen van de Billy Graham-kruis- tochten nu? Nog altijd wordt over deze ivraag fel gediscussieerd., omdat zij het wel of niet bruikbaar zijn van de directe evangeli satiemethode k la Billy Graham zou be wijzen. Is zij „uit de tijd" of gebruikt God deze methode nog imimer? De schrijver John B. Priestley bracht een artikel in „The New Statesman and Nation": „Slechts een kleine minderheid kwam echt tot bekering". De resulta ten van deze prediking hadden naar zijn idee: „Weinig kwaads verricht, wei nig goeds gedaan". Een andere Engelse journalist Ed- Er Is een duivel: Er is geen duivel: Geen oordeel: Nederland 14 Engeland p FPOTI7T T T1/ ijr iL&O 1 LL1JIV NIET VOLDOENDE We konden het niet niet nalaten, zo wel ds. Lugtigheid als de heer Heule, te vragen, of er niet voldoende kinder bijbels te verkrijgen waren, Anne de Vries, W. G. van de Hulst, M. A. M. Renes-Bolding en Piet Worms zijn nog maar een paar namen die op titelpagi- na's van kinderbijbels verschenen zijn. De Utrechtse uitgever Den Hertog heeft een kinderbijbel in drie delen uitgege ven, die wel de goliath onder de kinder bijbels genoemd zou kunnen worden. De blauwe kinderbijbel van A. Ingwersen, uitgegeven door de Bijbelkioskvereni- ging, is zelfs in het Engels vertaald en -fc bewerkt voor het Amerikaanse kind. Zowel ds. Lugtigheid als de heer Heu- le menen evenwel, dat er nog altijd plaats is voor een nieuwe kinderbijbel, -u als die in prijsklasse tenminste binnen j het bereik ligt van de minder bedeelden, r De Vereniging zou graag één van de bestaande kinderbijbels in grote oplaag -5 gratis ter beschikking willen stellen, d maar de diverse uitgevers zijn daarvan r niet altijd gediend. Zoiets „bederft" im- Dat zijn dan de uitslagen van de le venden. Het blijkt, dat Engeland al heel ver gevorderd is met het duiveluitban- nen, maar merkwaardig genoeg gelooft het»technische U.S.A., het meest in sa tan. Is er daarom misschien sprake van een kerkelijke opleving? Het zou interessant zijn, als men ook de doden om hun oordeel had kunnen vragen, maar dat kan niet, de doden spreken niet meer. Toch wel. Eén is uit de dood opgestaan en heeft ons een blik gegeven achter hét zwarte gordijn. Jezus Chris tus leeft en spreekt nog immer door Zijn Woord. Kennelijk hecht vijftig pro cent wan de Nederlanders, (daar moe ten aardig wat kerkelijken bij zijn,) maar heel weinig waarde aan dat spreken. Nog een statistiek is er opgemaakt, ditmaal over de waarde van de kerk in het huidig tijdsgewricht. Weer hecht het „goddeloze, oppervlakkige" Amerika de meeste waarde aan de kerk. Nederl. U.S.A. Engel. De kerk kan de meeste problemen oplossen: 55 81 46 De kerk is ouderr wets: 16 7 27 Geen oordeel: 29 12 27 De Amerikaanse kerk is er kennelijk in geslaagd het vertrouwen van de mas sa tot op zekere hoogte te winnen. De Engelse Kerk heeft met zijn tradities en liturgieën dat vertrouwen kennelijk verspeeld. In Nederland 'hecht 45 van de bevolking ondanks al het spre ken van de kerk in de afgelopen jaren maar heel weinig waarde aan de kerk. Ook het geloof in een leven na de dood was het onderwerp van de lijn- tjes-op-milimeterpapier trekkende man- Nederl. U.S.A. Engel. Gelooft in het leven na de dood 67 74 54 Gelooft niet in het leven na de dood 24 13 17 Geen oordeel 9 13 29 ward O. England heeft zelf een onder zoek ingesteld, dat zojuist is versche nen. Hij heeft de adressen opgevraagd en is met tientallen bekeerlingen gaan spreken; mensen die twee of drie jaar geleden in Engeland en Schotland „de beslissing van hun leven" namen. Zijn gesprekken heeft hij tot artikelen werkt en deze artikelen die uit echte ouderwetse bekeringsgeschiedenissen be staan en een indruk geven van de gees telijke groei, die volgde, heeft hij in boekvorm uitgegeven. Actrice Deze „kalenderblaadjes"-geschiede- nissen ruiken verre van muf. Daar is bijvoorbeeld het geval van de toneelspe nen dat het leven niet met de dood af gelopen is, en dat in Nederland één van iedere vier bewoners de grafzerk als levensdoel zien. Immers welke zin heeft het leven, als de mens nimmer verantwoordelijkheid schuldig is. noch aan zichzelf, noch aan God. Houden we ons als kerk tegenwoordig zo met de aarde bezig dat we vergeten te waarschuwen dat er ook nog een hemel en een hel is? Ier John French. Zijn vriendinnetje, Joan Winmill, ook een actrice, krwam in Harringay naar voren. Hij deed zijn best om haar de „onzin" uit het hoofd praten, maar dat stootte haar juist i hem af. Toen het op trouwen kwam wilde ze niet, tenzij hij ook Christus zou buigen, omdat ze alleen het huwelijk wilde ingaan met een man, met wie ze samen zou kunnen bidden God belijden. John razend. In het open baar te vernederen. Toen hij de kondlgring las van een persconferentie, belde hij een fotograaf van een krant op en zei, dat hij moest meegaan hij zou Graham op zijn gezicht tir Toen hij aan de gelist werd voorgesteld stond de fotograaf klaar om het plaatje te ken. Hij had al vast plaats op de v pagina gereserveerd. John French haalde zijn hand uit, maar voor hij kon slaan had Graham hem enthousiast gegrepen schudde hem langdurig, terwijl hij zei, dat hij zo blij was, dat hij hem eindelijk ontmoette, dat hij zoveel van Joan Winmill over hem had gehoord. Het gevolg een langdurig gesprek in de hotelkamer van de evangelist. Nu drie jaar later staat John French nog altijd op de planken, omdat hij een contract heeft, daf hij niet wil verbreken. Hij is echter al be kend geworden door zijn Bijbelse leke- spelen, waarvoor de B.B.C. grote be langstelling heeft. Ondanks ups en downs in zijn geestelijk leven is er een opmerkelijke groei en onder zijn colle ga's staat John bekend als een waar achtig christen. Communist Het boek staat vol met dergelijke ge schiedenissen. Daar is het verhaal van de communist Charles Potter, die nu het hoofd is van een organisatie, die zich ten doel stelt christelijke cellen op de grote bedrijven en chris- te binden, opdat zij ook getuigenis kunnen uit te bouwen hun werk dragen. Er is het verhaal je dat zich klaar maakt voor zendings verloofd stel, dat heel christelijk gezin heeft ge- en goede ge- ital blijde be- aan vreselij- de i irkt. SCHRIJVERS? Ds. Lugtigheid is nu op zoek naar de j sohrijvef of schrijvers. Het is n.l. Keel goed mogelijk dat een aantal jonge schrijvers aan dit project zullen samen- werken. De bijbel zal ongeveer drie honderd pagina's dik worden en de be- HUIS IN yERLEDEN week vertelde ik van het gezin Iksjes, dat opeens vertrokMaar de snuggere lezer en dus ongetwijfeld: iedereen zal toen wel meteen bedacht heb ben dat lege huizen heus niet lang leeg blijven staan, zolang er nog zulk een ontstellend gebrek aan woonruimte heerst. Met andere woorden: er blijft dus werkelijk wel werk aan de winkel en die Miebei behoeft niet te doen of ze geslacht wordt, zodra één familie vertrekt. Zelfs niet als je dat ge val met 975 mag vermenigvuldi gen De snuggere lezer heeft onge twijfeld gelijk: werk genoeg! Ik heb me dus ook niet uit het lood laten slaan door dat meiske, dat me meedeelde dat de Iksjes nu mij len ver weg zitten en nooit meer met hun blonde kuiven en blauwe ogen onze clubs zullen opvrolijken. Ik ben zelfs meteen doorgestapt om te onderzoeken wie er dan hun lege woning betrokken den. Een naambordje zat niet op de deur. maar er hingen al wel weer gordijntjes voor de ra men en ik belde dus maar vrolijk Haar opvolgster daarentegen mist weet u?" De laatste opmerking i niet jong ,JJiks t bekend", zegt ze. Haar niet oud. Ze behoort tot toon houdt óók in: „En al wist ik groep-rond-de-vijftig. Haar jeugd is wel definitief voorbij, maar ze heeft nog niet aanvaard dat de deur weer dicht te mikken, ouderdom ook z'n waarde, z'n vreugden en z'n doel heeft. Daar- „Jammer" ik probeer het ge- Uit de VOLKSWIJK welbekende Het is altijd eet als een vreemde deur opent, zelfs dat het een vreemde is, die dal doen zal. Het ontmoedigt me een beetje. Een huis was bekend, ik was er welkom en nu moet je weer van voren af aan beginnen. In dit bijzondere geval valt me de kennismaking met de nieuwe be woonster dubbel tegen. Moeder Iksjes was een opgewek te, vrolijke en nog jonge vrouw Een ferme optimiste, zelfs als olie- tegenzat. Een vrouw, die de lach deren- in haar ogen niet verloren had. ben t kijkt ze waarschijnlijk ook zoals spreie te rekken „We hebben ook ze kijkt, nijdig, kwaad. Ze ziet 1oijkavonden. Misschien hebt u zin - daar eens naar toe te komen? Elke week. Het is er erg gezel lig. De deur gaat langzaam ver der toe: ze antwoordt niet; ze schudt enkel maar afwijzend haar trieste hoofd. Dat inspireert me nooit tot welsprekendheid. Ik voel me als een stofzuiger-reiziger in een dorp zonder elektriciteit, een beetje nutteloos. En dan is de deur dicht. En nu behoeft u dit geval niet met 975 te vermenigvuldigen, want niet voor elk jong gezin komen ou deren of bejaarden in de plaats. Maar in ieder geval worden onze vaste kennissen wel door vreem delingen vervangen. Heel ons werk in tien jaar moeizaam opgebouwd en uitgebreid, zegt hun niets. We zullen opnieuw stapje voor stapje moeten beginnen om hen te leren kennen en zelf gekend te worden. eenvoudig sticht weinig sensationeel, geweldig belangrijk. Na honderden gesprekken zegt de Journalist op één van de laatste blad zijden van -zijn boek: „Be heb ontdekt dat christelijke groei: niet afhankelijk is van e zondheid. Ik heb een aa: keerlingen ontmoet, die ke ziekten leden, niet afhankelijk is van een regelm inkomen. Er waren er een paar die gewoon vergeten waren hoe shilling er uit ziet. niet van de omgeving afhankelijk Er waren families bij die „op en P- elkaar woonden in achterbuurten, maar die zich steeds bewust 3 van Christus" hulp. i£ niet afhankelijk is van een christelijk gezin. Sommigen onder hen groeiden g geestelijk op onder strijd. ti. Het boek is geen bewijs v 2- slagen van het werk van Graham. Een even dik boek had waarschijnlijk ge- schreven kunnen worden over mensen, p die het nieuwe leven niet hebben vol- ir gehouden. Maar kende ook Paulus niet zijn Demas? Dit is één van de vele me- J thoden die God gebruikt. Laten we goed p. beseffen dat ons eigen werk niet alleen zaligmakend is. Nog altijd bestaat de Nederlandse „oe cumene" uit de grootste protestantse kerk en een aantal kleine kerkgenoot schappen en houdt het op één na grootste kerkgenootschap in een 5root aantal andere kerken zich afzij- ig van het streven van de Wereld raad. Naast deze Raad van Kerken bestaat er echter in ons land ook de, orthodoxe oecumene van de ICCC en 'de organisatie, waarvan niet slechts kerken maar ook afzonderlijke chris tenen lid kunnen zijn: „Evangelische Eenheid," om nu nog maar niet te spreken van de tientallen andere ac ties, die het woord „eenheid" in hun banier hebben geschreven. Ondanks deze „verdeeldheid der oecu- meniciteit" en los van het „voor of tegen de Wereldraad", zouden we er goed aan doen als christenen deze zondag eens te denken aan onze ver houding tot andere christenen, die tot kerk behoren. Dat had ze niet gehoord Het is natuurlijk oerdom van me dat ik tóch heb aangebeld, maar n°0 ik zit al net als alle snuggere le zers in dat schuitje van „werk- aan-de-winkel"Ik had 't bezoek aan m'n medewerkers moeten overlaten. Die hebben kijk op trieste ervaring omgang met ouder wordende vol- ",~7 'oassenen. Ik niet: ik ben aange beld voor het meisjeswerk. En daarmee kan ik haar niet aan boord komen. Ik kan moeilijk in formeren of ze ook clubkinderen onder haar vleugels koestert. Je gingen. Ondertussen doen we dag ziet zo dat ze allang uit de kleine aan dag de ontmoedigende ervaring kinderen is, en een schattig opoetje op dat we zelf weer vreemdelingen is ze nóg niet! Gelukkig heb ik worden temidden der vreemdelin- toch een vraagje klaar: gCn. Ondertussen moeten we naar „Afterwards" door Edward O. England, uitgave Victory Press. Lon den. Prijs 8/6 shilling. Franse belang- stelling voor de Bijbel g In de Franse uitgave van de Reader's 5 Digest. Sélection, verscheen onlangs een advertentie van een halve pagina, g waarin gratis een Bijbel werd aangebo- ïr den. De Bijbel werd beschreven als het ij meest gelezen boek ter wereld, waaruit p de mens troost, vrede voor het hart en geloofszekerheid kan putten. De gehele Bijbel werd gratis aangeboden aan de tv eerste honderd mensen, die een aan- p vraag instuurden, het Nieuwe Testa. ment aan de volgende honderd en Ij het Evangelie van Johannes of Lucas p aan de verdere aanvragers. P In de eerste drie weken na het ver- schijnen van Sélection kwamen reeds drie duizend aanvragen binnen, terwijl 'ksjr; P ane ouizena aanvragen oinnen, lerwiji p sindsdien nog ongeveer 100 brieven per P dag werden bezorgd. Vele brieven spra in ken van een ontstollende geestelijke nood. De advertentie werd geplaatst door 5 het Europees Bijbel-Instituut in Parijs. Bij iedere Bijbel of Evangelie werd de cursus ingesloten van de,.Navigators", p die indertijd in Nederland is uitgereikt 5 aan allen, die in de Billy Graham-samen- irtrtrictiiririrïctrirtr tttrtrttlrtrü-Mrirtrü-ü-tririitr-trtrtrtrtrtrirti-CrtrtrCrli komsten naar voren kwamen. Mijn dochtertje heeft voor het eerat Sinterklaas gezien. Vol aandacht keek ze naar zijn rijzige gestalte en luis terde ze naar zijn vermanende woor den. De jongetjes moesten toch voor al niet vergeten om hun tandjes te poetsen en de meisjes moesten hun boterhammetjes opeten Toen we thuis kwamen wist ze het nog precies. Sinterklaas had gezegd dat de jongetjes hun tandjes moeten poet sen. „Dat doe lk altijd, hè mam." zei ze vleiend. Inderdaad. Tanden poetsen is een langdurige avondcere monie, die nimmer zal worden over geslagen en tot in het oneindige wordt gerekt. Ze was helemaal niet meer bang voor Sinterklaas, want zij poet ste haar tanden Toen we aan tafel zaten en de maaltijd voorbij was, zat ze met nog een bord vol* stukjes brood. Wat heeft Sinter klaas gezegd? vroegen we. „Dat jon getjes tandjes moeten poetsen," was het antwoord. En wat zei hij van de meisjes over hun boterhammetjes? „Dat heb ik niet gehoord," antwoorde de vierjarige met een stalen gezicht en ik geloof nog, dat ze de waarheid sprak ook. Wij horen vaak wat we graag willen horen, ook in de boodschap van het Evangelie. We kunnen alle teksten over de uitverkiezing opdreunén, maar dat God telkens weer zegt: -„Komt!'-' gaat aan ons voorbij. We weten alles van het Verbond af en we zijn dankbaar dat we erbij beho ren, maar dat er staat „Weest heilig, want ik ben heilig" hebben we nooit gelezen. Ons probleem is dat we oren hebben, die niet horen en ogen, die Bidt God nu niet om geopende oren en ogen, want het ligt niet aan God. On ze moeilijkheid is. dat wij niet zien, omdat wij niet zien willen. Bidt lie ver om een gehoorzaam hart. llllilllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De gereformeerde studentenpredi kanten bieden in deze brochure ter bredere kennisneming aan een rap port dat met het oog op de pastora le arbeid in de Delftse studentenwe reld is samengesteld door een com missie. De studentenpredikanten wil len zelf nog niet adviseren, maar in Delft is men het eens met het meer derheidsrapport, dat afwijzend con cludeert. Een minderheid (prof. dr. R. Schipper en de heer Sieto Hoving) wil juist uit pastorale overwegingen geen abso lute veroordeling doen horen; al weet zij van gevaren. Waren het alleen deze gevaren, die de meerderheid tot afwijzing van de moderne parendans bewogen, wij zou den dit beroep op antwoord 109 (Heid. Cat.), „alles wat de mens daartoe trek ken kan", legitiem geacht hebben. Maar nu men dit zelf niet sterk genoeg acht en andere zaken daarbij overhoop haalt, moet ons van het hart. dat wij het meerderheidsbetoog geconstrueerd vin den. Wat wil men uit een historische be schouwing van de dans als „resultaat van een vitalistische neiging in het hu manistisch levensbesef afleiden. Ju- bal, Jabal en Tubalkaïn komen ons ver tellen, dat er wel meer dingen uit hu manistisch levensbesef zijn voortgekome Dingen die op kerstening wachten, of gekerstend zijrfT En niettemin gevaar lijk zijn. Intussen staan in het meerderheids rapport behartigenswaardige opmerkin gen. Het gaat ons echter te ver, wan neer men het verval, althans het func tieverlies van de gereformeerde zede, toeschrijft aan een kritische theologie, die niet van de kansels maar van de harten zich heeft meester gemaakt, ten zij men onder theologie iets anders ver staat dan wij. Wij zijn van gedachte, dat dit functieverlies gevolg is van een ge voelsmatig en onbewust uitbreiden van het begrip „middelmatige zaken" in bre de gereformeerde kring en dus In gere formeerde studentenkring: deze is na melijk naar onze overtuiging niet een soort avant-garde ten goede of ten kwa de, maar een afspiegeling van het gere formeerde leven. En men denkt daarin nu eenmaal wat genuanceerder dan vroeger. Een algemeen opleggen van puritanis- iar toe is gegaan? De kin aren bij my op club. Ik ons werk. het kerkelijjc jeugdwerk, de eerste grote wijziging i MIEBEL. misschien moet-men liever victorianisme is de de christelijke mondigheid of het trachten daarnaar. gereformeerden en de dsns. Uitgege» voor de geref. studentenpredlkenten De Graafschap te Aalten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17