Jlicuwc gtitectfe (Garant Diplomatieke betrekkingen dra verbroken Amerika uitte in Djakarta zijn bezorgdheid K.P.M.-vloot wordt al aan banden gelegd Mis Koopuur Op vier plaatsen auto's onder trein geraakt VAST TAPIJT BULTHUIS Triest „heerlijk-avondje" bij de Nederlanders in Djakarta De Sint sloeg ditmaal over VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 llldij BUREAUS. Slei afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 5893A Achtendertigste jaargang no. 11129 Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhttsürb is ahebleuett myo oafl in teyljenspoct" Landbouwweg op palen ZIE PAGINA 3 Nederlanders moeten MET SPOED vertrekken T^E INDONESISCHE REGERING heeft volgens Associa ted Press de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diging te Djakarta medegedeeld, te verwachten dat de Nederlandse regering terstond een begin zal maken met de terugzending van alle Nederlandse onderdanen uit Indonesië. Dit werd verklaard door de Indonesische minister van voorlichting, Sudibjo. Deze zeide tevens, dat de verbreking van de diplomatieke betrekkingen nog slechts een kwestie van tijd is. H.K.H. prinses Margaret ontving gisteren het eredoctoraat in de muziek in het huis der senaat van de universiteit van Londen. Haar moeder, koningin Elizabeth, leidde als praeses van de senaat deze ceremoniële plechtigheid. Alleen de geschoolde Nederlandse technici, hoogleraren, onderwijzers en deskundigen, die Indonesië nodig heeft, zouden buiten dit gedwongen vertrek vallen. Ook dienen volgens Subidjo alle handelsbetrekkingen met Nederland te worden verbroken De inkoopkantoren van Indonesië zouden uit Nederland naar andere landen moeten worden overge plaatst. De bezetting der Nederlandse be drijven is slechts als tijdelijk be doeld ter handhaving van de orde. De schadevergoeding voor de natio nalisatie van Nederlandse haven faciliteiten zou pas worden bespro ken nadat de kwestie-Nieuw-Gui- nea zou zijn „opgelost". Havenwerk De Nederlanders in essentiële posities in Indonesië dienen op hun post te blij ven, zeide Sudibjo. Als z(j hun werk zou den neerleggen, kunnen z(j op grond van ftijde! 11*1 *ATEI Westerse landen maken zich ongerust over Indonesië TA E AMERIKAANSE AMBASSADEUR te Djakarta, John. M. Allison, edelfjk d-*—heeft volgens Ass. Press gisteren een bezoek gebracht aan de secre de weetaris-generaal van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Doekvorom uitdrukking te geven aan de bezorgdheid van zijn regering over de ie oirdeilechter geworden betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, en, kerk< Na het onderhoud deelde secre- staten. Ook maakt men zich werkelijk zorgen, dat de communisten de macht od ambassadeur hem op de hoogte had gesteld van de ongerustheid onder de Amerikaanse gemeenschap in ïjg flfljncionesië, dat de huidige gebeur tenissen ook haar zouden bedreigen. UKifp. ouwnu zeide de ambassadeur i nedegedeeid, dat alle daden, lonesischc volk zou ondcrncme licht zijn tegen de Amcrlkani cgen personen. HU beweerde voorts, dat ;ns v. Me boycot van de levcnsmlddelenvoor- »ie-verifjening van Nederlanders verboden zou ïf if"' Tel. i Tussen de belangrijke westelijke landen lard f porden informele besprekingen gehouden lex dejver de gebeurtenissen in Indonesië. De 3.24 intfrees bestaat, zo heeft Ass. Press van di- keringjlomaten van verscheidene westelijke mo- •rnomen. dat Indonesië bezi hebben het In- niet ge- Huilendheden tel. 6 uiteen I 5 goedl aantal kleine Corrci tie. Ga i het le Een geheim smaldeel stoom de door de decembernacht naar het zuiden Toen kwam het zinnetje van drie woor den: „Beklim berg Niitaka". Dit codebericht kondigde een der verraderlijkste acties uit de Tweede Wereldoorlog aan. In honderd minuten werd Pearl Harbour de prooi van een onverhoedse Japanse aan val. Wat gebeurde er werkelijk op die dag der schande, toen de trots van de Amerikaanse marine gezonken of brandend in de met wrakken bezaaide en door brandende olie gebla kerde haven lag? Het dramatische verhaal is nu gereconstrueerd en be schreven door Walter Lord in een reportage, die de lezer het gevoel geeft ooggetuige te zijn. Morgen begint in ons blad een nieuwe artikelenscrie: DE DAG DER SCHANDE den duur zullen De landen van het Britse Gemenebest als Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Malakka zouden dringende beraadsla gingen houden over de verwarde toestand. Aanleiding van deze besprekingen moet het besluit van de Indonesische regering zijn, zoveel mogelijk Nederlanders uit het land te verwijderen. Aangenomen wordt, dat verscheidene landen, met name India, alle beschikbare invloed aanwenden om Djakarta tuigen niet te ver te gaan. In afwachting van het resultaat weerhouden de lijke landen zich van enig optreden of uit lating om het vuur van het Indoni nationalisme niet op te rakelen. De Journal of Commerce te New York verklaart, dat Indonesië met vuur speelt, en zich nog meer moeilijkheden op de hals haalt dan het reeds heeft gedaan. De China Mail te Hongkong ziet de ge beurtenissen als bewijs van gebrek aar gezag in Indonesië en meent dat de gevol gen rampzalig zullen zijn. De New York Times pleit voor bemid- De New Ghrondcle noemt de gebeurte- issen zeer droevig. De Daily Express verwijt Engeland, dat het indertijd Nederland niet gesteund heeft. ter Sukarno overweegt uitstel reis De correspondent van A.N.P. vernam uit gezaghebbende kiringen te Djakarta, dat ernstig overwogen wordt Sukarno's reis naar enkele Zuidamerikaanse landen uit te stellen. Een beslissing is nog niet genomen, doch uitstel is waarschijnlijk in verband met de huidige toestand De pre sident zou volgens het oorspronkelijke plan op eerste kerstdag Djakarta verlaten. Vrouwen toegelaten in Brits Hogerhuis Het Britse Hogerhuis heeft gisteravond zonder stemming het door de regering In gediende wetsontwerp aanvaard, waariD wordt bepaald dat ook vrouwen lid van dit college kunnen worden. De Engelse regering kan nu mannen en vrouwen voor het leven In de adelstand verheffen, waardoor zij zitting kunm krijgen in het Hogerhuis. Een lezer deelt ons mede heden telefonisch gesprek te hebben gehad met zUn broer in Bandoeng. Deze meldt, dat de boycot is geëindigd. Wel is men alles kwijt, zeide h(j, doch h(j hoopt spoedig terug te keren. Niet nader werd gepreci seerd wat hü met „alles kwüt" bedoelde. Het Indonesische socialistische blad Pe- doman voorziet tengevolge van de rege ringsbesluiten volkomen stagnatie van produktie en distributie. De communisti sche Pemuda juicht: „Good Bye", de on afhankelijke Indonesia Raya keurt de boycot van onschuldige Nederlanders af. DONDERDAG van 11 tot 1130 u. (stempel 5) VAN 16 TOT 16.30 UUR (stempel G) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg de bestaande besluiten op de staat van oorlog en beleg gevangen worden gezet! Sudibjo zeide volgens A.N.P. nog dat de Nederlanders niet zjjn uitgewezen, maar dat hun „vriendelijk" is verzocht heen te gaan. Willen zij blijven dan kan dit worden besproken, maar in be ginsel moeten zU eerst veftrekken. De Indonesische diplomatieke vertegen woordiging i nDen Haag heeft opdracht onmiddellijk te beginnen met de repa triëring van Indonesiërs uit Nederland. ZU die niet snel terugkomen moeten naar andere landen vertrekken. Alle winst- en sociale transfers van Nederlandse ondernemingen in Indonesië zijn krachtens een besluit van het Indo nesische kabinet bevroren. Dit besluit treft niet alleen de bedrijven, maar ook de Nederlandse onderdanen. Verleden Jaar werd naar schatting 400 miljoen roe- plah door Nederlanders naar Nederland overgemaakt in de vorm van spaargel den, pensioenpremies, enz. Er zijn ach terstanden in de winsttransfers van Ne derlandse bedrijven, doch naar schatting ging 24 procent van de totale winsttran»- fers in 1955 naar Nederland. De KPM-vloot Volgens Reuter liggen thans tien schepen van de K.P.M. in de haven van Singapore, die daar naar een mededeling van een woordvoerder zullen blijven tot nadere orders uit Nederland. Volgens Ass. Press zouden zelfs dertien gezagvoerders van de K.P.M. te Singapore opdracht heb ben gekregen de haven niet te ver laten. De K.P.M. weigert laging aan te nemen voor Indonesische havens en zou transitoladingen uit Europa en de Verenigde Staten geweigerd hebben. Goederen hopen zich od in de pakhuizen Het Indonesische persbureau Antara beweert, dat een aantal K.P.M.-schepen plotseling koers gezet heeft naa pore. Dat zouden zUn de Walngapu, Wai- balong, Siao, Sibcrut, Sabang, Sambas en Kampar. De Van Eek is de haven van Darwin binnengelopen. Ip verscheidene havensteden van Indonesië worden Nederlandse sche pen vastgehouden omdat er uit Den Haag berichten zouden zijn ontvan gen, dat de Nederlandse schepen op dracht hebben de Indonesische wate ren te verlaten. In Priok liggen volgens A.P. de Plan- cius, Van der Lijn, Tasman, Bandjermas- iin, Sidajoe, Leksula, Lareang, Kaimana :n Belinjoe. De Tasman was op het punt naar Hongkong te vertrekken. Totaal :ijn er volgens A.N.P. twaalf K.P.M.-ers in Priok, waarvan zes vandaag moesten ertrekken. Indonesische passagiers zou den volgens Antara hebben verhinderd, K.P.M.-ers op weg naar Soe- rabaja, naar Singapore uitweken. Op schepen zullen gewapende wachten wor den geplaatst om te zorgen dat de rege- ngsorders stipt worden uitgevoerd. De Both Is in Padang in beslag geno- ïen, de Karossa in Palembang omdat zij Een bestuurder De televisieontvangst in Goes en wijde omgeving zal zeer binnen kort belangrijk beter zijn. De t.v.-toren is namelijk gereed ge komen en wordt 10 december in gebruik gesteld. Geen wonder dat de verkoop van televisietoestellen voor Sint-Nicolaas in Zeeland enorm groot is geweest. buiten de dienstregeling om naar Singa pore zouden vertrekken. De Camphuys deed op weg naar Soe rabaja plotseling Lombok aan. Daar kre gen de 850 Indonesische passagiers zegging aan land to gaan. De militaire autoriteiten zouden toen het schip met honderd soldaten aan boord naar rabaja. De Van Riemsdijck wordt ook in Soerabaja vastgehauden. Nader wordt gemeld, dat er negentien K.P.M.-ers te Singapore liggen in afwach- instructies uit Nederland. Van daag kwam de Baud binnen met 200 pas sagiers, meerendeels Indonesiërs. Naar schatting kost het stilliggen twintigdui zend guldens per dag. Tegenspraak woordvoerder van de K.P.M. Djakarta herhaalde, dat de directie geen stuk heeft ondertekend, waarbij het be heer der K.P.M. wordt overgedragen de Indonesische regering. Op een vraag of de niet-ondertekening inhoudt, dat de K.P.M. de leiding zal blij ven voeren over de scheepsbewegingen, antwoordde de woordvoerder: „De toe stand is ons nog niet duidelijk. Ik kan niet meer verklaren, dan ik hiervoren heb gezegd." Voorts meldt Ass. Press uit Djakarta, dat de K.P.M. onder leiding zou komen te staan van de Indonesische minister van scheepvaart Nazir, en dat een woordvoer der van de Indonesische regering de ver klaring zou hebben afgelegde, dat '1® K.P.M. waarschijnlijk weer aan de Neder landers zou worden teruggegeven, wan neer de toestand weer kalm is. Inmiddels heeft de directeur van d® Indonesische rederij Pelni Kosasih volgens a.n.P. erop aangedrongen, dat de Pelni in staat wordt gesteld de K.P.M. te ver vangen. De Japanse regering zal volgens Reuter niet antwoorden op Indonesiës verzoek ertollige scheepsruimte, voordat ernstig gewond (Van onze verslaggevers) onbewaakte overwegen onder treinen geraakt. Vanmorgen kwam er nog een vrachtauto in Barneveld onder de trein op een door knipper lichten beveiligde overweg. De wa gens werden vernield, maar slechts in een geval werd de bestuurder gewond, namelijk de 46-jarige heer M. van der Kraats uit Veenendaal, die met zijn bestelauto door de trein werd gegrepen. Dit ongeluk gebeurde gistermorgen om streeks twaalf uur op de onbewaakte overweg in de Dwarsweg in Ede. De elektrische trein op de lijn Ede-Utrecht veroorzaakte het ongeluk. Het treinver keer werd enige tijd gestagneerd. De heer Van der Kraats, die vermoedelijk door de mist de trein niet gezien heeft, werd ernstig gewond. Op de onbewaakte overweg in de Spren- genweg in Apeldoorn raakte de auto van de heer J. P. Verhoeven uit Apeldoorn onder een rangerende locomotor. De bum per van de locomotor boorde zich door het linkerportier van de auto, maar door een snelle reactie kon de heer Verhoeven zich In veiligheid brengen. De auto werd enige meters meegesleurd. Het derde ongeluk, gebeurde bij Zwijm- dreoht. Tegen half zes naderde een trein uit Dordrecht de onbewaakte overweg de Munnikensteeg tussen Baren- drecht en Zwijndrecht, waar juist de auto van de 26-jarige heer W. C. veld huizen uit Ridderkerk tussen de rails was vastgeraakt. De bestuurder rende de wa gen uit en belde de politie in Zwijndrecht op, maar daar de trein al onderweg was, was niet te voorkomen, dat eerst de trein uit Dordt en daarna de trein uit de rich ting Rotterdam de wagen raakte. Haagse hoofdbestuurder H. Jansen (bij de Spoorwegen bekend als Jansen 25) remde weliswaar maar kon een botsing toch niet verhinderen. Hij nam direct de dige maatregelen, maar desondanks het baanvak drie uur lang geblokkeerd. De reizigers waren aangewezen op taxi's, voor zover ze zich niet lopend naar hun bestemming konden begeven. Vanochtend omstreeks kwart over zeven is op de met knipperlichten bevei ligde overweg aan de N'Ukcrkerstraat te Barneveld een vrachtauto met aanhang wagen gegrepen door de sneltrein die om negen minuten voor half zeven uit Am sterdam was vertrokken naar Enschede. Ten gevolge van de botsing is het voor ste gedeelte van de sneltrein ontspoord. De aanhangwagen van de auto werd zwaar beschadigd en versperde het trein verkeer. De bestuurder van de trein, de 57-jarige heer P. van de Horst uil Amsterdam werd licht gewond. Om acht uur waren de werkzaamheden zover gevorderd dat het treinverkeer over één spoor kon worden hervat. Er werden ook autobussen ingelegd en enkele treinen weirden omgeleid. MAAK ER EEN GEZELLIGE KAMER VAN JABO 5.95 BOUCLÉ 1190 JASPÉ 19.50 per vlerk, meter. BOTERMARKT 23 premier Kishi uit het buitenland is terug gekeerd. Regeringskringen te Tokio zei den, dat Japan zou kunnen v. orden ge dwongen dit verzoek af te wijzen om niet betrokken te worden bij de strijd tussen Nederland en Indonesië over Nederlands Nieuw-Guinea. Het verzoek zal nauw keurig worden bestudeerd in verband met moeilijke internationale verwikkelingen Japan heeft 200.000 ton beschikbaar. Repatriëring Uit Genève wordt door Reuter gemeld, dat de Nederlandse regering zich tot de inter-gouvernemcntcle commissie vooi Europese migratie (I.C.E.M.) heeft ge wend voor scheepsruimte voor evacuatie van Nederlandse onderdanen, die thans uit Indonesië worden gewezen. De commissie heeft het verzoek in overweging en zal binnenkort een beslissing nemen. Het A.N.P. voegt aan dit bericht toe, dat in Den Haag reeds enige tijd geleden infor matieve besprekingen zijn gehouden ovar deze kwestie. Volgens functionarissen van het Neder landse consulaat in Singapore is er sprake dat Singapore doorgangscentrum zal worden van de tienduizenden Nederlan- (Ongecorrlgeerd) ZIE VERVOLG PAGINA 6 Hammarskjöld wijst vertegenwoordiger aan voor Scopus Dag Hammcrskjöld, de, sccrctaris-genc. aal van de Verenigde Naties, heeft beslo ten een pcrsoonlüke vertegenwoordiger aan ie wijzen voor het voeren van onder handelingen met Israël en Jordanië in zake de uitvoering van de overeenkomst over de berg Scopus. Het is nog niet bekend wie in deze func tie benoemd is. De Jordaanse minister van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Jordanië een klacht zal indienen bij de Veiligheidsraad over de Israëlische ver sterkingen in het gebied van de berg Scopus. I..U.H umm Een feestelijk gezicht: Fijne DOPERWTJES frit blik i met mayonaisesaus en gesnipperde hamstukjes. H T is een wrang St. Nicolaasfeest geworden voor de Nederlandse gezinnen in Djakarta. Want hoe kon den de ouders opgewekt de goedhei ligman ontvangen, terwijl hun hoof den omliepen van de officiële aan kondigingen en officieuze dreige menten? Sfeer was er dus niet. Deze ontbrak clgeniyk toch al, want op Kem&joran was geen K.L.M.-vogel neergestreken met de Sint aan boord, zoals andere jaren. En de burgemeester van Djakarta stond ditmaal niet klaar om onder groot gejuich, ook zün landgenoten de kindervriend welkom toe te roepen. En Sinterklaas maakte geen rUtoer door de straten van de Indonesische hoofdstad. Maar tooh klopte hij stilletjes op de landgenoten. De kleine kinderen pakten net als de jeugd in het verre moederland de cadeautjes uit, al waren die misschien wat minder mooi omdat de toko's voor Sints blanke afge zanten gesloten bleven. De ouderen spraken zachtjes over een op handen zijnde gedwongen repatriëring. Van hun buren kregen zij het nieuws te horen van hotel Des Indes, overgenomen door de vakbonden en bezet door het leger. Over de radio hoorden zij de mi nister van voorlichting Sudibjo spreken over het vaste voornemen, geen stap te wijken in d« felle strijd om Nieuw-Guinea. Het enige lichtpunt op deze donkere St. Nicolaasavond was de radio-boodschap van de chef-staf van het leger, generaal- majoor Nasution, waarin deze de bevol king aanspoorde, geen geweld te gebrui ken legen Nederlandse ondernemingen en uitspattingen tegen te gaan „aangezien de Nederlanders slachtoffers zijn van de door hun regering gevoerde koloniale politiek". En op dit trieste heerlijk avondje" zagen yjnze landgenoten in Soerabaja de consequenties van de zojuist begonnen tweedt boycot-actie onder ogen. Neder landers worden daar niet alleen geweerd uit restaurants en bioscopen maar ook niet geholpen in hotels en winkels. In Bandung lazen de Nederlanders aan de deur van hun traditionele ont moetingsplaats, restaurant „Bogerijen". de aankondiging: Verboden toegang voor Hollanders De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham marskjöld (l.), gedurende zijn bezoek aan Israël in gesprek met premier Ben Goerion (mid den) en generaal Moshe Dayan. ERNSTIG ONGELUK MET STINKBOMMEN Het St.-Nicolaasfeest op de Gooise h.b.s. te Bussum heeft een onplezierig einde ge had. Twee leerlingen van 16 jaar, J. W. en W. B., wilden ter opluistering van het feest, enige zelfgemaakte stinkbommen op de gang tot „ontploffing" brengen. Een bom ontplofte evenwel ontijdig, waardoor van W. een hand werd verbrijzeld en B verwondingen aan zijn linkeroog kreeg Beide jongens werden naar het Diacones- senhuis te Naarden overgebracht. Wim B '"Dn, na verbonden te zijn, naar huis gaan. Jan W. bleek In zijn zak nog een stink bom te hebben van dezelfde makelij. De ouders waren blijkbaar met het voorne van de jongens op de hoogte. Zij hadden hun zoons slechts gewaarschuwd toch vooral voorzichtig te zijn. Nog slachtoffers in wrakken van vernielde wagons Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren koningin Elizabeth van Engeland een telegram gestuurd naar aan leiding van de treinramp bU Londen. De Koningin en de Prins zeggen diep ge schokt te z(jn en geven uiting aan hun gevoelens van het warmste medeleven met koningin Elizabeth en de getroffen gezinnen. Toen men gisteravond op de plaats van de ramp het opruimingswerk door de duis ternis moest staken, waren 89 lijken ge borgen. Volgens de laatste berichten zijn 177 personen gewond, van wie 110 ernstig. Men moest vanmorgen eerst een gedeel te van de staalmassa's, afkomstig van het Ingestorte viaduct, verwijderen om het onderzoek te kunnen voortzetten. Vermoe delijk bevindt zich nog een aantal slacht offers ln de vernielde wagons. WEERBERICHT Later zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met aanvan- kei ij k nog hier en daar mist en tijdelijk wat regen of mot- - regen. Later voornamelijk in -£vfc- het noordwesten van het land enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind, later ruimend naar west. Aanvankelijk nog koud, later stijging van de tempera tuur. (Opgemaakt om 11.15 uuri ZON EN MAAN 7 december: zon op 8.35, onder 16.31. ïaan op 17.09, onder 8.26, 7 dec. volle

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1