entwintig jaar intercommunie en Anglicanen Vijf Oud-Katliolieken Professor Kollewijn zaterdag vijfenzestig jaar oud Vogelliefhebbers kunnen op de Wadden hun hart ophalen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 Twee herdenkingen in Sleutelstad Samenwerking heeft juist in Leiden praktische gevolgen aangesloten, om op de tweede zondag van de advent in gebed en prediking het oecumenische werk te gedenken, heeft het voornemen ge wekt, in de Engelse dienst (zondagmiddag 1 december) en in de hoogmis (zondag 8 december), die beide in de Oud-Katholieke kerk worden ge houden, aandacht te schenken aan het feit, dat vijfentwintig jaar geleden de Oud-Katholieke Kerken en die der Anglicaanse Kerkgemeenschap tot intercommunie zijn gekomen. Dat deze gebeurtenis in het kerkelijke leven ook plaatselijk wordt herdacht, vindt zijn oorzaak in het feit, dat juut in Leiden deze intercommunie ook prak tische gevolgen heeft. Regelmatig wor den er Engelse diensten in het kerkge bouw aan de Zoeterwoudsesingel gehou den en vrijwel iedere zondag zijn ei Anglicanen, die aan de misviering van d( Oud-Katholieke parochie deelnemen. Voor hen in het bijzonder is er ook een Engelse vertaling van de vaste delen der liturgie uitgegeven. Eerste schreden De eerste schreden op de weg naar hereniging zijn gezet omstreeks 1850, reeds lang voordat er van een oecumenische beweging, zoals wij die thans kennen, sprake was. In 1874 werden in Duitsland de „Unionskonferenzen" gehouden, de grondslagen werden gelegd voor nauwere aaneensluiting van de Angli caanse, de Oosters-orthodoxe en de Oud- Katholieke Kerken. Lange tqd scheen het, alsof alle po gingen tot hereniging vruchteloos zou den blijven, maar in het begin van deze eeuw werden de contacten weer nauwer: in 1925 verklaarde de Oud- Katholieke bisschoppen-conferentie de Anglicaanse wijdingen geldig en in 1930 brachten drie Nederlandse bis schoppen voor de eerste maal een be zoek aan de bekende Lambeth-con- ferentie van bisschoppen der Angli caanse Kerkgemeenschap. Deze conferentie benoemde een com missie van theologen ter bespreking van de punten van verschil en overeenkomst, die te Bonn een verklaring opstelde, die Sinterklaas werd op Rapenburg gevangen Wij hebben altijd gemeend, dat de goede Sint boven de wet verheven was, dat hij om zo te zeggen boven- de-wet-stond. Maar de dappere po litie in Leiden heeft aan deze illusie gisteravond een definitief einde ge maakt. Terwijl wij rond zeven uur over het Rapenburg naar de maan liepen te kijken, die door de bomen van het Van der Werfpark scheen, hoorden we uit de richting Nieu wsteegbrug een bars: Halt! Ontstelde mensen, die van alle zijden samenstroomden, za gen hoe een ondernemende agent op barse toon tegen Sinterklaas sprak, die vergezeld was van twee knecht- jes. „Mee", zei de agent", U mag zo niet over straat lopen zonder ver gunning". Sinterklaas bleef minzaam en legde de agent uit. hoe duizenden kinder tjes in grote spanning op hem aan het wachten waren, maar de agent zei. dat hij de wet moest eerbiedigen. Sinterklaas zei, dat het jammer was, heel jammer, maar de agent volgde met principieel gelaat de goede Sint, toen hij met zijn twee knechtjes, die luidkeels oostindischp inkt snikten, waardig naar het poli tiebureau aan de Zonneveldstraat schreed. Als hoofdcommissaris Dreeuws morgen een van zijn mannen mist. weet hij, waar hij hem zoeken moet: alleen hebben we vanmorgen van de Soaanse ambassade gehoord, dat de stoute jongens, die in de zak van zwartepiet mee naai Spanje moeten, niet worden uitgeleverd. KANTOORMACHINES Demmenie Haarlemmerstraat 184 Telef 21400 AGENDA VOOR LEIDEN Hui Vrjjdag ..Over 't Hoff', 8 uur: K. en O. „Fotografie voor gevorderden' o.l.v. H. Renia Pieterskerk. 7.15 tot 7.50 uur: avond gebed. Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond personeelsvereniging S.R.O Oud-Hortus®icht: tentoonstelling Leidse pluimvee- en konijnensportvereniging. Hogewoerd 87: jubileumtentoonstelling De Zanger. Tentoonstellinsen Prentenkabinet Kloksteeg, 2 tot 5 uur. tentoonstelling van afbeeldingen van Paul Schuitema. tot 7 december. Lakenhal, 10 tot 4 uur en donderdag bo vendien van 7.30 tot 9.30 uur: Van Gogh- tentoonstelling, tot 16 december Lakenhal: tentoonstelling van Haags* aquarellen, tot 16 december. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok Ra penburg 9, tel. 24809; de apotheek Tot hulp der mensheid. Hooigracht 48. tel. 21060 en de apotheek Oegstgeest. Wilhel- mlnapark 8, tel. 26274. in 1932 door de Oud-Katholieke Kerk de Engelse en Schote Kerk is aangeno men. Lateris de verklaring door vrijwel alle Kerken der Anglicaanse Kerkge meenschap (zoals in Zuid-Afrika. de Ver enigde Staten, Australië! met algemene stemmen aanvaard Lange weg Voor deze intercommunie moest lange weg worden afgelegd. Dit wordt begrijpelijk als men oog heeft voor Pastoor A. J. Glazemaker van de Oud-Katholieke Kerk te Leiden, die het artikel over de intercom munie van Oud-Katholieken en Anglicanen voor ons schreef. feit. dat deze overeenkomst méér inhoudt dan alleen maar een overeenstemming op het punt van het Avondmaal en een toe- ming om aan elkanders communie viering deel te nemen. Deze verklaring begint namelijk met de erkenning van ilkanders katholiciteit, d.w.z.. dat elke Kerkgemeenschap gelooft, „dat de andere al het wezenlijke van het christelijk ge loof bezit en vasthoudt". Het betreft dus niet alleen de sacramenten, maar even- de leer der Kerk. het ambt. en de opvattingen omtrent Bijbel en traditie Tentoonstelling school esthetische vorming De beheerscommissie van de school x>r esthetische vorming te Leiden houdt ;n tentoonstelling van kindertekenin gen, boetseerwerk e.a., vervaardigd door leerlingen van de school, van 9 tot 21 december (alleen op werkdagen van 2 tot van 7 tot 9 uur). De tentoonstel ling wordt maandagmiddag half 5 in de Boerhaavezaal aan de Lange Vrouwen kerksteeg door de wethouder van onder wijs, de heer J. C. van Schaik, geopend. Pluimveetentoonstelling Zaterdag houdt de Leidse pluimvee- en konijnensportrvereniging L.P.K.V. in Oud- Hortuszioht haar jaarlijkse clubtentoon- s telling, die nu reeds aller aandacht vraagt. Ingeschreven zijn 200 dieren, waarbij voor het eerst sedert het uitbre- van de pseudo-vogelpest, naast ko nijnen ook hoenders en sier duiven be- De jury bestaat uit de heren: P. Wesse- llng, Amsterdam, voor hoenders en s-ier-' :n; J. Rol, Voorschoten en C. Otto do Vroome. Voorhout, voor konijnen Hieruit blijkt tevens. dat de inter communie niet wordt opgevat als een ogenblik van kerkelijk samengaan, als een middel dat eens tot het doel van volle gemeenschap zou kunnen leiden, maar als een doel op zich, een eenheid zonder beperkingen, die haar schoonste uitdrukking vindt in het samen deelnemen aan de Maal tijd des Heren Wel is in de overeenkomst bepaald, dat elke Kerk „de zelfstandigheid van de an der erkent en dat deze intercommunie niet betekent het aanvaarden van iedere leerstellige mening, sacramentele plech tigheid of liturgische praktijk, die de an dere kerkgemeenschap bezit en die het wezenlijke niet raken." Praktijk In de praktijk heeft de overeenkomst vooral in de oorlogsjaren haar belang rijkheid bewezen. Maar ook voor Neder landse Oud-Katholieke emigranten heelt de intercommunie grote betekenis. Het contact op theologisch terrein breidt zich langzaam uit en dit jaar is in Zwitser land een gezamenlijke bijeenkomst ge houden, die door andere zal worden ge volgd. Regelmatig ook nemen de weder zijdse bisschoppen aan de wijdingen van nieuwe ambtsdragers deel. Bij beide Kerkgemeenschappen leeft de hoop, dat eens ook de tijd zal komen, dat met de Oosters-orthodoxe Kerken een gelijksoortige intercom munie zal worden gesloten. De ont wikkeling van deze eerste overeen komst heeft echter geleerd, dat een hereniging niet overhaast kan ge schieden en dat tijd nodig is voor het groeien van begrip en wederzijds ver trouwen; vooral omdat het bij de in tercommunie tussen deze Kerken niet gaat om een incidenteel samengaan, maar om de volle gemeenschap in het wezenlijke van leer en leven, waarvan de kwarteeuw intercom munie tussen Anglicanen en Oud-Ka tholieken een voorbeeld mag zijn. Nazorgcollecte in Leiden T. b. c.-bestrijding vraagt veel geld Van grote betekenis voor het behoud van het herstel van tuberculose-patiëntcn is de nazorg. Deze omvat niet alleen de re gelmatige controle op het consultatiebu reau, maar alle verdere maatregelen, no dig om de herstellenden weer van een plaats in de maatschappij te verzekeren. Daarbij is de herplaatsing in het produk- ticproces van groot belang. Samen met dc Leidse vereniging tot bestrijding der tu berculose is het de Vereniging tot be hartiging der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland, die zich met de nazorg be last. De medische nazorg, waaronder ook wordt verstaan het periodieke onderzoek, wordt op goede wijze behartigd door de Leidse vereniging, doch de sociale nazorg komt in vele gevallen voor rekening van de landelijke vereniging. Hierbij kan dan bijvoorbeeld worden gedacht aan het ver lenen van hulp aan kleine zelfstandigen, die het wel bijzonder moeilijk hebben als door tuberculose worden getroffen. Vaak zien deze mensen hun moeizaam op gebouwd bedrijfje verloren gaan. Voorts kan worden gedacht aan het verstrekken werkkleding, van handelsgeld, van ge reedschap, en van hulp In de huishouding. Er kan ook worden gewezen op het reva lideren van hersteld verklaarde patiënten in speciale werkplaatsen. Nuttig zijn vooral de cursussen die de patiënten op bed kunnen volgen, teneinde zich voor te bereiden op een ander beroep. Dit wordt van groot belang geacht, omdat de ge dachten van de patiënt reeds in het eerste stadium van de medische be handeling zo worden gericht op zijn toekomstig arbeidsleven. In vele vallen wordt tevens bereikt, dat de sombere bespiegelingen van de zieke, die hun grond vinden in de vernieti ging van zijn vroegere bestaansmo gelijkheden, worden afgeleid naar nieuwe, zich in concrete zin aan hem opdringende levenskansen, hetgeen uit therapeutisch oogpunt zeker van niet geringe betekenis moet worden geacht. Natuurlijk wordt de patiënt eerst getest moet de te volgen schriftelijke cursus zijn gericht op een na het herstel uit te oefenen beroep, dat redelijke plaatsings kansen biedt. Voor dit alles en ook voor de opsporing an t.b.c.-gevallen is veel geld nodig. Daarom wekken wij u op de nazorgcollecte zaterdag in Leiden wordt gehouden, flink te steunen. Ook collectanten zijn van harte welkom. Zij kunnen zich zaterdag 's morgens negen uur af aanmelden bij de Kleine Burcht aan de Nieuwe Rijn. Doceerde aan Leidse universiteit ZATERDAG hoopt prof. mr. dr. R. D. Kollewijn, oud-hoogleraar in het Nederlands-Indisch burgerlijk en intergentiel recht, later in het In donesisch burgerlijk en conflictenrecht aan de rijksuniversiteit te Leiden, 65 jaar te worden. Om gezondheidsredenen ging prof. Kollewijn twee jaar geleden met emeritaat, wat evenwel nog niet wilde zeggen, dat hij zich geheel wenste terug te trekken uit het Leidse universitaire leven. Hij is voorzitter van de raad van beheer van de Stichting voor beoefening van niet-Westers recht en bestuurslid van het Documentatiebureau voor Over zees Recht. Roeland Duco Kollewijn werd te sterdam geboren, waar zijn vader de bekende h.b.s.-direcleür was, wiens is verbonden aan de door hem ontworpen spelling. Zijn zoon studeerde rechtswe tenschappen aan de gemeentelijke un: versi'teit aldaar en voltooide zijn studi net een promotië cum laude op een proef schrift over „Het beginsel der openbare orde in het internationale privaatrecht. Ernstige studie Reeds vroeg trok Kollewijns hart is Insulinde en daarom bereidde hij zich door ernstige studie aan de Leidse un siteit voor op de taak, die hem daar wel licht zou wachten. In 1918 promoveerde hij op stellingen tot doctor in de staatsweten- :chappen. Kort daarna vertrok dr. Kolle wijn naar Indië, waar hij o.m. griffier Natuur is ongelooflijk boeiend Ernstig' ige botsing te Leiden-Zuid Om half zes gisteravond reed de 20-jarige matroos P. Kruit uit Val kenburg met zijn bromfiets in de De Laat de Kanterstraat, toen hij op de hoek van de Thorbeckestraat in bot sing kwam met de 78-jarige voet ganger W. Marceles uit de Munni- kenstraat, die aarzelde bij het over steken. Beiden kwamen te vallen en bleven op de straat liggen. Met een schedelbasis- fractuur moest de matroos naar het Aca demisch ziekenhuis worden gebracht; zijn toestand baart zorg. De heer Marceles kreeg een hersenschudding en hoofdwon- ook hij móest naar het ziekenhuis worden gebracht Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Ronald Arthur zn v J G W-etselaar en I A Verhaar; Masje Petro- nella dr v G J Verhoog en M van der Meij; Robertus Jacobus zn v J A van der Meij- >n en M A van der Meer; Johannes Pe- us zn v J W van Leeuwen en B M Borst GEHUWD:: G J Vaarkamp en B H van Zwieten: D Cossée en A E Gerritse OVERLEDEN: J M Bod rij 61 jr echtge note v C Volkers; J C van der Nat 3 ir Proces tegen Volkswagen in Amerika De Amerikaanse regering i6 te Trenton :en proces begonnen tegen de Volkswa gen of America Inc. en 14 verkoopagenten op beschuldiging van ongeoorloofde vast stelling van prijzen voor groot- en klein handel en afspraken over gebieden, waar- alleenverkoop zou bestaan. Wie nauwkeurig oplet, staat steeds weer versteld EEN VERBLIJF op het prachtige Waddeneiland Vlieland heeft voor de vogelliefhebber een grote bekoring. Juist wanneer de vakantiegan gers verdwijnen, zijn er tal van vogelscharen te zien, die op doortrek zijn, of het eiland enige tijd als hun woonplaats beschouwen. Vooral het Post huiswad en de daar in de buurt gelegen Kroonspolder geven volop ge legenheid de vogels te observeren. Bij eb ziet men duizenden bonte strand- lopers op het Wad, die daar hun voedsel komen zoeken en dan dikwijls op korte afstand zijn te benaderen. Bonte strandloper met nog donkere onderzijde van het zomerkleed. een uitgebreid onderzoek is men tot de ontdekking gekomen, dat het Vlielandse wad bijzonder rijk is aan bodemdieren, Gemiddeld werden er niet minder dan ongeveer tienduizend per vierkante meter vastgesteld. Ja, eenmaal zelfs ruim twin tigduizend. De algemeenste diertjes zijn wel de slijkgarnaal, de zeeduizendpoot en het wadslakje. Verder het wad op worden ook vele zeepieren en wapenwormen aan getroffen. De daarop volgende mosselban- ken zijn echter veel armer aan leven. Geen wonder Wanneer wij de voedselrijkdom van de slikbodem vergelijken met die van het Noordzeestrand, dan blijken deze nogal wat te verschillen. Het aantal dieren per vierkante meter op het strand bedraagt niet meer dan ongeveer driehonderd, zo dat het alleszins begrijpelijk is, dat het Posthuiswad zulke grote hoeveelheden vogels aantrekt. Globaal kunnen dc steltlopers In twee grote groepen worden verdeeld: de pluvieren (korte snavel en grote ogen) en de langsnavels. De eerste jagen voornamelijk op het gezicht (oogjagers). Zij lopen enkele passen, kijken wat rond, fixeren de prooi en eten haar op. Heel mooi kan men dit waarnemen bij dc zilverpluvier en dc bontbekpluvier, die vooral op dc dro gere plekken worden waargenomen. De langsnavels, zoals tureluur en rosse grutto, eten bij voorkeur op plaatsen, waar weinig water staat. De punt van de vaak vrij lange snavel is rijkelijk voorzien van tastzintuigen, waarmee zij een groot aan tal proefboringen doen, voordat een prooi wordt opgemerkt. Zij bemachtigen hun prooi door het voorste gedeelte van de bovensnavel op te krullen, of door de snavel iets geopend in het slik te steken. Poot- en snavellengte, gezichtsscherpte en dergelijke bezorgen elk soort weer een andere vangmethode. Het is boeiend deze soms totaal verschillende manieren te be studeren; iets waarover nog maar weinig bekend is. Interessant Is bijvoorbeeld de zindelijke gewoonte van de krombekstrandloper de gevangen wormen eerst in een plasje schoon te spoelen alvorens ze te verorbe ren. Iets dergelijks heeft men ook bij de kanoetstrandloper en tureluur waargeno- De omlaag gebogen snavel van de wulp heeft vast en zeker een bepaalde functie, maar men is er nog steeds niet achter, welke die precies is. Over het nut van de omgebogen snavel van de zwart-wit ge tekende kluut is men beter ingelicht. Met deze naar boven gbbogen snavel maaien zij onafgebroken door het water en dat schijnt uitstekende resultaten op te leve- Bij maanlicht Steltlopers zoeken hun voedsel vaak op de last. Van kieviten is ook bekend, dat zij bij heldere maannachten op de wei landen blijven zoeken. Hun gewicht wordt dan ook tegen de opkomende maan steeds groter en het neemt weer af naarmate de maan kleiner wordt. De snavelpunt van de meeste soorten is lang en rijkelijk voorzien 'van tastzintuigen. Soorten kortere snavels, zoals de pluvier, hebben daarentegen opmerkelijk grotere ogen. Zij scharrelen hun kostje op het gezicht op. Verder bevinden zich op het wad grote troepen bergeenden, smienten en zelfs eidereenden eri rotganzen. Sommige hen voeden zich met de mossels, die zij zoeken op de mosselbanken. In de bosjes van het eiland huizen vele zangvogels en ook in het duin en op de weilandji treft men vele koperwieken, kramsvogels en merels aan. Na elke goede treknacht staat men de volgende morgen weer steld, hoeveel verschillende soorten het eiland als voorlopige rustplaats uitkiezen. Ook overdag ziet men onophoude lijk drommen vinken, kepen, lijster- achtigen en leeuweriken overkomen. Vele van hen steken hier de Noord zee over om naar Engeland te vliegen, een klein deel begeeft zich in iets zui delijker richting en komt zo op Texel aan. Eenmaal aan zee ziet men som mige vogels weifelen. Er zijn ei rechtsomkeer maken en toch weer terugkomen. Na enkele uren wagen zij opnieuw een poging tot ten slotte de drang om het grote water over te steken groter wordt dan de angst. Een deel steekt van Texel af zee li slechts een gering aantal houdt de kust lijn van Noord- en Zuid-Holland. Van doortrekkende merels bijvoorbeeld, be merkt men op het vasteland vrijwel niets. Zo goed als alle merels kiezen zee van de Waddeneilanden af. Helgoland Op het eiland Helgoland worden in het ajaar nog veel meer vogels waargeno- en. Dit „Mekka voor de ornithologen" voor het eerst door de kunstschilder Heinrich Gatke als zodanig ontdekt. Na- heeft men er vrijwel alle Europese vogelsoorten waargenomen; later is het bekende vogeltrekstation Die Vogelwarte Helgoland er gevestigd. Door middel van de beroemd geworden Helgoland vang- installaties, grote trechtervormige vang- koolen, ving men hier jaarlijks grote aan tallen vogels, die, nadat zij van een ring -n voorzien, weer werden vrijgelaten. In het voorjaar van 1945 werd de Vogel warte geëvacueerd en zij is sedert 1947 te Willemshaven gevestigd. Onlangs heeft de Vogelwarte voor het eerst na 1945 een nieuw waarne mingsstation op het rode eiland ge opend. Een goed ingericht gebouw biedt de onderzoekers een permanent onderdak, zodat hier weer regelmatig vogels kunnen worden waargenomen, gevangen en geringd. Onder leiding van prof. Drost is Die Vogelwarte Helgoland één van de belangrijkste ringstations. Hopelijk komt het nog eens zover, dat ook in Nederland, zo mogelijk op één van de Waddeneilan den, een permanent ornithologisoh station kan worden ingericht. Jaap Taapken. geweest van de Raad van Justitie te marang en ambtenaar ter beschikking de directeur (minister) van justitie. In 1924 kwam zijn benoeming af tot hoogleraar aan de Rechtshogeschool Batavia, waarbij hem de volgende leer opdracht werd verstrekt: de rechtswe tenschap, het handelsrecht, net interna tionaal privaatrecht en het volkenrecht. Na dit ambt twaalf jaar te hebben bekleed, keerde prof. Kollewijn naar Ne derland terug, om als opvolger van prof. dr. mr. I. B. Conen aan de Groningse universiteit onderwijs te geven in het burgerlijk recht, het argrarisch recht het burgerlijk procesrecht. Naar Leiden In 1938 aanvaardde hij het ambt van hoogleraar in het Neerlands-Indisch bur gerlijk recht, het intergentiel recht en de vorming der hedendaagse rechtsinstellin gen aan de Leidse universiteit, welke leeropdracht ln 1953 werd omgezet in die van het Indonesisch burgerlijk en con flictenrecht. Prof. Kollewijn heeft ln belangrijke ma te bijgedragen tot de ontwikkeling der Oosterse rechtswetenschappen. voorna melijk doordat het verlies van Neder- lands-Indië een heroriëntatie der Indo nesische studiën noodzakelijk maakte. In 1955 moest prof. Kollewijn wegens zijn zwakke gezondheid met emeritaat gaan (dit jaar werd zijn leerstoel bezet door prof. mr. W. L. G. Lemaire), hetgeen een groot verlies voor de universiteit be tekende, in het bijzonder voor de faculteit der rechtsgeleerdheid. Toen prof. dr. N. Bakhuizen van den Brink het rectoraat overdroeg, memoreerde hij het werk var prof. Kollewijn met de volgende woorden „Sedert 1938 heeft Kollewijn hel Nederlands-Indisch burgerlek en in tergentiel recht, later het Indone sisch burgerlijk en conflictenrecht gedoceerd. Hij is evengoed thuis in ander intergentiel en inter nationaal recht, was tijdens de be zettingsjaren persoonlijk een voor name illustratie van het „conflicten recht" en diende de Senaat op onver moeibare wijze met zijn grote kennis de Nederlandse wet niet alleen, maar ook met constructieve bijdra gen inzake vernieuwing van het uni versiteitsbestuur, in verband met de discussies vóór het ontwerp-hoger- onderwijswet". Van Wijk en Heringa Leids bedrijf weer op volle toeren Door de toekenning van een aanzienlijke legerorder zal de Leidse wollendckcnfa- briek Van Wijk en Heringa, die sedert enige tyd op gedeeltelijke produktie werkt, weer op volle toeren gaan draaien. De voorzichtige houding van de handel en het uitblijven van enkele verwacht© orders was oorzaak, dat Van Wijk en He ringa enkele weken geleden de produktie tijdelijk moest beperken, hetgeen korte werktijden voor de diverse afdelingen met zich bracht. Een legerorder van zeventig duizend dekens is thans voor de helft aan Van Wijk en Heringa toegewezen, waar door in de komende weken het produktie- proces volledig kan worden hervat. Haagse politierechter Kleine boete voor handelaar Een niet-verschenen handelaar in gras zoden uit Noordwij kerhout was v-oor de Haagse ec-on. politierechter ge dagvaard, omdat hij in overtreding was geweest inzake het'zg. eigen vervoer. Hij had als ondernemer moeten zorgen, dat zijn chauffeur het toestemmingsbewijs bij zich had. Dit was niet het geval geweest. Overeenkomstig de ei6 werd de hande laar veroordeeld tot f 6 boete of 3 dagen. Aan haren over trottoir gesleept Een 31-jarige dame uit Leiden werd overeenkomstig de eis van de officier van justitie door de Haagse politierechter wegens mishandeling veroordeeld tot 25 boete of vijf dagen. Op 19 april had ze een buurvrouw aan de haren over het trottoir gesleept. Zij is -het eerst begon nen en toen heb ik men verdedigd, zo zei ze. De politierechter vond het geen ver dedigen meer al6 men iemand bij het haar pakt en dan over het trottoir sleurt. De verdachte had bij de politie betoogd, dat ze er geen spijt van had en ook nu weer merkte ze op: Ze heeft me genoeg aangedaan, ze heeft mijn hele huishouden ondersteboven gegooid. Het slachtoffer had verteld, dat een andere vrouw had geschreeuwd en dat verdachte toen had losgelaten. De officier van justitie merkte op, dat burenruzies en scheldpartijen ook niet horen, maar deze behandeling van een buurvrouw loopt de spuigaten uit. U lijkt me een driftig type. zo zei hij tegen de verdachte, die er verder maar het zwij gen toe deed. Tientje voor mishandeling Een boete van 15 of zes dagen vor derde de officier van justitie bij de Haag- ee politierechter tegen een 53-jarige voor man uit Katwijk, die op 12 april een 13-jarige jongen had geslagen en ge schopt. De verdachte heeft toezicht op een vuilnisbelt en zei: Ze waren bezig d« hele boel af te breken. De officier van justitie meende, dat verdachte meer beheersing had moeten tonen, temeer daar het een jongen van 13 jaar betrof. Het is zo'n kerel, zei ver dachte en maakte een vaag gebaar in de lucht. Het vonnis was 10 boete of vier dagen. Vogelexpositie De vereniging De Zanger houdt zater dag een zilveren-jufoileumexpositie van zang- en kleurkanaries bij de heer Mekel, Hogewoerd 87. Zilveren vogels voeren door de Leidse wateren Rotganzen op het wad. Als lamgeslagen reuzen voeren gistermiddag vier Avanger- vliegtuigen door de smalle Leidse wateren, waar zij een indruk maakten als Gulliver in Lilliput-land. Zij hadden, ver kleefd aan de schepen, een reis van Den Helder uit achter de rug, waar zij in de H.L.M.T.D.- werkplaatsen zijn gemonteerd. De tocht ging naar Valkenburg, waar de kisten startklaar zullen worden gemaakt voor hun vrije vlucht boven de wattige wolken. Foto N. van der Horst Volk van Suriname in „Volkenkunde" Van 12 december tot 1 maart volgend jaar zal in het rijksmuseum voor volken kunde een tentoonstelling worden gehou den onder de titel „Volk van Suriname". De opening is op woensdagmiddag 11 december om 3 uur door mr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname. Hoog pianospel ze stadgenoot Joop Stokkermans, die reeds het einddiploma eerste deel piano behaalde aan het Kon. Conservatorium te 's-Gravenhage, is thans geslaagd voor het hoogste diploma dat het Conserva- m op hel gebied van pianospel kan afgeven, namelijk deel twee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3