Leidenaars Afrikaanse bespieden de sterrenhemel Deze bouwvereniging stuwde wooncultnur omhoog Agenda voor Leiden Leidse stationsrestaurateur J. Kieft onderscheiden Dr. Bogaers in Oudheden over Heerlense opgravingen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 In Hartebeestpoortdam Volautomatische kijker brengt de geheimen tan de hemellichamen dichter bij de mensen TTET ZUIDELIJK waarnemingsstation van de Leidse Sterrewacht Hartebeestpoortdam (Z.-Afrika) beschikt thans over een „volauto matische kijker", die als een primeur op het gebied van waarnemings instrumentarium beschouwd mag worden. Deze kijker, „light collector" geheten, is een vinding van de Leidse sterrenkundige dr. Th. Walraven, die op deze waarnemingspost met de leiding is belast. Wanneer de avond over Leiden gevallen is, gaan de mensen van de Sterrewacht aan het werk. Duizenden kilometers van hen verwijderd, in Hartebeestpoortdam in Zuid-Afrika, turen hun collega's sinds kort toegerust met een bijzondere kijker, eveneens naar het hemel gewelf. In 1919 werd door prof. dr. 'W. de Sit ter een inwendiiige reorganisatie van de Sterrewacht tot stand gebracht, waarbij naast de zogenaamde fundamentele a-f- defliing, afdelingen voor de astrofysica', theoretische sterrenkunde en voor H on derzoek van de structuur van het Melk wegstelsel in het leven geroepen werden. De moeilijkheden, waarmee vooral de ont wikkeling van het aetrofysische wenk te kampen had, was dat er geen middelen waren om instrumenten aan te schaffen, die in grootte vergelijkbaar waren met die, welke men intussen allerwege in het buitenland gebouwd had of aan het bou wen was. Evenmin leende het Hollandse klimaat zdeto voor goede astronomische waarnemingen Het organiserend talenit van De Sitter evenwel wist deoe bezwaren te overwin nen door in 1923 een overeenkomst te sluiten met de toenmalige directeur van de Sterrewacht van de Unie van Zuid- Afrika, dr. R. T. A. Innes. Door deze' overeenkomst kregen de Leidse waarne mers het recht om onder de klare hemel van Johannesburg waarnemingen te ver richten. De relatie met Johannesburg en het enthousiasme van de beroemde Deense sterrenkundige prof. E. Hertzsprung, die deze zelfde tijd tot leider van de asfro- fysische. afdeling werd benoemd, brachten deze afdeling "binnen korte tijd bot hoge bloei. Het onderzoek van veranderlijke sterren kreeg hierbij een centrale plaats Belangrijk De gereorganiseerde Leidse .Sterre wacht werd niettegenstaande haar be scheiden instrumenta'rium één der be langrijkste astronomische instituten van Europa. Dank zij een gift van 110.000 van de Rockefeller Foundation werd het haar mogelijk gemaakt een kostbare dubbele kijker met twee objectieven van 40 cm ope ning aan te schaffen. Deze kijker, die in 1938 gereed kwam, werd te Johannesburg opgesteld, omdat zijn Geref. diensten in rooms-kath. school Laatste dienst in kerk Herengr. op 29 dezer Op zondag 29 december om 7 uur wordt laatste dienst van de Geref. Kerk van en-iLeiden in de kerk aan de Herengracht ordjgehouden, die, zoals bekend, is verkocht ge-laan de Geref. Kerk art. 31. Een aantal ïiktjGereformeerden in wijk II ging al naar ie Zuiderkerk en een ander deel zal nu de-jwel naar de kerk aan de Oude Vest gaan, ur'; Er is een nieuwe plaats van samenkomst in de aula van de rooms-kabho- ez®,lleke school aan de Timorstraat. Het is ?'nde bedoeling, daar op 1 januari 1958 een KU]openings- en ontmoetingssamenkomst te 'ze1houden. De eerste officiële dienst is op ..ej5.januari om 10 uur 's morgens, waarin eikrr" H J- Westerink, predikant van wijk II iaie rendement daar vele malen hoger zou zijn dan in Leiden. Doch op de duur bleek ook Johannes bung mi et de juiste plek voor gioede waar nemingen, omdat .deze stad zich meer en meer uitbreddlde, waardoor de Sterre wacht steeds meer hinder gung ondervin den o.a. van de verontreinigde lucht eD het Licht, dat 's avonds naar de heme» wordt uitgestraald. Te Ha.rtebeesbpoort- dam, 50 km buiten Pretoria, werd ten slotte de ideale plok voor astronomische waarnemingen gevonden. Dit jaar kwam de observatiepost daar gereed, waarbij de Zuidafrikaense regering bijzonder royale steun verleende, en het ds te begrijpen „light collector" i kijker als Walr; Bijzonder Het bijzondere van deze Nederlandse vinding ds, dat de waarnemer zittend ach ter zijn bureau de kijker op een bepaalde ster kan instellen, door met een aamt; wijzers te manipuleren; een druk op ee knop is voldoende om het instrument i werking te stedüen. Het is zelfs zo ingenieus uitgedacht, dat men de kijker reeds op een tweede ster kan instellen, terwijl hij nog be zig is de eerste te volgen. Is deze waarneming afgelopen, dan stelt hij zich automatisch in op de tweede ster. Een en ander is uiteraard een grote besparing van tijd en moeite, omdat met deze kijker de waarnemer niet met het zware instrument zelf be hoeft te manipuleren. De kijker, die grotendeels in ons land Is gebouwd, ds nog niet in vol bedrijf. De heer Walraven is nog bezig met enkele eilectirondsöhe onderdelen van het mecha nisme, doch lang zal het niet duren, of de „liigfht ooilector" zal de Leidse v nemers aan het zuidelijk halfrond veel werk uiit handen nemen. Méér terugbetaald bij Leidsche Spaarbank In november werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.170.675,10 en te rugbetaald 1.521.838,03. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 267 en het aantal afbetaalde boekjes 217. Op 6413 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd 151.627.— bijgeschreven. Er werden 634 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 17.872,02. Het tegoed der 40.207 inleggers bedroeg aan het einde der maand 27.276.492,92. Leidse slagers hielden wedstrijd in worstmaken Op uitnodiging van de Bond van Chr. Slagerspatroons demonstreerde de firma Moerman uit Rotterdam gisteravond in het bedrijf van de voorzitter van de bond. de heer D. de Roode jr., voor belangstel lenden in het kleinbedrijf de snel-snijder machine waarmee de worst tot aan het stoppen op een gemakkelijke wijze kan worden klaargemaakt. i afloop van de demonstratie was er wedstrijd om de beker, die door de heer De Roode vijf jaar geleden beschik baar is gesteld voor de beste worstmaker. Het werk van de leden van de Leidse afdeling die aan deze wedstrijd deelna- werd beoordeeld door de heer H. te Roller, vakconsulent van het slagersproef- itation te Utrecht. De beker werd gewon- len door de heer C. Uitenbogaard uit Warmond. Sinterklaas kwam op bezoek Koksschool vergastte grote kinderschaar op reuzefeest Wie zoet is, krijgt lekkers. pISTERMIDDAG heeft Sint Nicolaas met zjjn zwarte gevolg een werkbe zoek gebracht aan de Doelenkazerne, waar ln de kantine honderdtwintig door de Koksschool geadopteerde kinderen vol verwachting zjjn komst verbeidden. Toen de grjjze bisschop dan eindelfjk binnen schreed, ontlaadde de spanning zich in luide zang. De Sint knikte goedkeurend, de Pieten maakten een vroiijke rondedans en die blijde sfeer heeft eigenlijk de hele ver dere middag geheerst. Het is een echt feest geworden, een feest waaraan de leerlingetjes van de christelijke b.l.o. school Plantsoen, de stichting Sint Ludwi- na, Zoeterw.. Singel en het Sint Maartens- weeshuis ongetwijfeld nog dagen zullen terugdenken. Niet alle kinderen zijn even zoet. Dat weten we allemaal wel. En dus kon het ook niet anders, of de goede Sins moest enkele deugnieten die het wel wat al te bont. hadden gemaakt, een schrobbering „De Eendracht45 jaar Zeven verenigingen in Leiden beheren bijna 6000 woningen NAMENS DE MINISTER van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. H. Witte, werden de feestelijkheden van de 45-jarige Leidse woning bouwvereniging „De Eendracht", waarover wij gisteren in verband met de onthulling van het monument in het Charlotte de Bourbonhof al schre ven, bijgewoond door ir. J. Halm, hoofdingenieur-directeur van het m terie. Ook was aanwezig ir. JD. Hilarius als vertegenwoordiger van v J. Mackenzie, hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouw nijverheid in Zuid-Holland. van de volkshuisvesting in het middel punt van de belangstelling hebben gezet Een eresaluut bracht hij aan de vrouwen van de bewoners, die de woonstijl ten gunste hebben beïnvloed via de opvoeding in het gezin. De heer Schoneveld over handigde een enveloppe met inhoud. Mevrouw Van Weizen bood ten slotte vwp de bestuurskamer. geven. De enkele traantjes die daarbij druptèn, werden echter al gauw weer ge droogd als de vergevingsgezinde Nico laas troostende woorden sprak en vooral als hij zijn knechten iets uit de zak liet halen. Want prachtige cadeaus waren er genoeg. Daarvoor hadden de militairen gezorgd, die Sinterklaas bij het inkopen op gul rinkelende wijze terzijde hadden Om beurten mocht een aantal jongens en meisjes een handje komen geven en dat waren steeds weer niet met woorden te verhalen evenementjes, die een hoog tepunt kregen als solo-zang ten beste werd gegeven. De mannen van de. Koks- school gaven overigens ook blijk van mu zikaal talent. Zij zorgden tussen de bedrij ven door voor mooie muziek, oom Louis vergastte de lieve jeugd op poppenspel en nadat genoten was van allerhande lekkers mochten tenslotte de presentjes worden uitgepakt. Toen kende het ent housiasme geen grenzen meer.... In het bestuurshuls van de wonlng- bonwvereniging „De Eendracht" aan de Lnmbokstraat is gistermiddag om 1 uur in intieme kring een gebrand schilderd raam onthuld. Met de ont hulling van het monument in het Charlotte de Bourbonhof en van dit raam en een receptie In de Burcht heeft deze vereniging op stijlvolle wij ze haar 45-jarig bestaan herdacht. Het gebrandschilderd raam stelt voor de vereniging van het oude en het nieuwe, een blik op oudere hulzen in de Kooi (die overigens nog een solide Indruk maken) en een fragment van een complex flatwoningen. Met twee in elkaar geslagen handen wordt deze vereniging gesymboliseerd. Daaron der staat: 1912 Leiden 1957. De voor stelling Is gekroond met het wapen van Leiden en daaronder staat de naam van de woningbouwvereniging. der Horst De toespraken bij het monument ge tuigden van grote waardering voo geschenk van de leden. De heer Van zen, voorzitter van de vereniging, merk te- op, dat het beeld spreekt van burger- in liefde voor de zaken der woning- /vereniging. De heer Jongeleen wees op het belang van een dergelijke decoratie Meer dan 1000 Op de receptie in de grote zaal van Burcht kwamen onder anderen vei genwoordigers van de Federatie van V igbouwverenigingen en zustervere gingen, de heer Lem, directeur van meentewerken, wethouder Jongeleen de heer Hagedoorn van de brandwe Hervormd Kerkgebouw, Hooglandse. Kerkgraoht, 8 uur: Ned. Herv. Bond Inwendige Zending, spreker: ds. J. Ho- vius van Dordrecht. Vrjjdag Huis „Over 't Hoff", 8 uur: K. er :ursus „Fotografie voor gevorder 3.1.v. H. Renia Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: av gebed! Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: feesta personeelsvereniging S.R.O Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg, 2 tot 5 Klom op van chocolade jon gen tot eerste kelner TN DE STATIONSRESTAURATIE werd aan de stationsrestaurateur -*■ J. Kieft gistermiddag door de burgemeester van Leiden een konink lijke onderscheiding uitgereikt, m.n. de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nussau, vanwege zijn verdiensten als stationsrestaura teur gedurende een periode van vijfenveertig jaar. De jubilaris, die in gezelschap was van zijn echtgenote en zijn zoon, werd, nadat de burgemeester hem de medaille had opgespeld, toegesproken door de heer C. Bouman namens de Horecaf- bedrijven Leiden en omstreken. Hij ont ving de gouden Horecaf-medaille voor zijn vijfenveertigjarig trouw dienstbe toon en het Horecaf-diploma. Vervolgens werd hel woord gevoerd door de heer J. H. van Arkel, die de 2-bedrijven van de Nederlandse geluk t Spoorwegen de felicitaties overbracht, de hoofdstationsohef. de heer A. W. Swier, restaurateur W, Ruben, magazijnmeester B. H. Vinkestijn en de dames Ruben en Swier, die namens het personeel een Delftsblauw wandbord aanboden. Voor mevrouw Kieft waren er bloemen. Ten slotte kregen vrienden en kennissen de gelegenheid de heer Kieft, die zijn loop baan als ohocoladejongen begon en thans eerste kelner is. met zijn onderscheiding tentoonstelling van afbeeldingen van Pan- 4rhuitema. tot 7 december Lakenhal. 10 tot 4 uur en donderdag bo vendien van 7.30 tot 9.30 uur: Van Gogh- tentoonstelling, tot 16 december Lakenhal: tentoonstelling van Haagsi aquarellen, tot 16 december. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door d'e apotheek Kok Ra penburg 9, tel. 24809; de apotheek Tot hulp der mensheid. Hooigracht 43. 21060 en de apotheek Oegstgeest. Wilhel- minapark 8. tel. 26274. Leidse brandweer droogde tranen Bij de Sionsteeg waren gistermid dag ongeveer een uur huilende man nen te zien, die snikkend de werk plaats van een in het Klooster ge vestigde opslagplaats voor oude me talen kwamen uitrennen. Kort daar voor waren zij nog nijver bezig ge weest enkele vaten tot schroot te ver werken, maar plotseling drongen overvloedige tranen naar hun ogen, hoewel hun hart nog steeds verkwikt Was door de dagelijkse arbeid. De brandweer, die ijlings te hulp snelde, ontdekte, dat uit de vaten een zeer bijtend vocht was gevloeid, dat in de grond was gedrongen en de atmosfeer had bezwangerd, brandweer ging de traanverwekker bestrijden en na een klein uurtje golfde het lied van de arbeid weer door de werkplaats. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Te-unie je, dr van C. Jonker en H. Guijt; Dirk Jacobus Adrianus, zn van D. van Egmond en J. P. Heemskerk; Pe trus Johannes, zn van C. P. Nagtegaal en W. Otgaar; Johannes, zn van G. E. J. Pi-et era e en H, J. F. Klouwen de Vries; Adiriana Maria Elisabeth, dr van C. Pool en G. Zwaan; Petrus Jacobus, zn vai J. l'Amie en C. J. H. Konings; Caroline Elisabeth Maria, dr van J. C. N. Jansen en J. B. Schoon; Anthonie Christiaan, van A. C. Bonemeijer en T. Flobbe; Tuon Louise Nicoli-ne, dr van T. J. Chang en J. C. Krom; Eduard Marti-nes, zn van M. C. de Vogel en J. E. Ladan. Overleden: W. Ligtenberg, 46 j., man; J. Kohier, 11 maanden, zoon; A. Mulder. 79 j., man. Academische examens LEIDEN3 december. Geslaagd voor hel 1 Opsull te Leiden. Zij werden verwelkomd door de heer Van Weizen, die zei, dat het initiatief van de pioniers van 45 jaar geleden rijke vruch ten heeft gedragen. „De Eendracht" heeft nu meer dan dui zend woningen in exploitatie en de zeven woningbouw-verenigingen van Leiden be heren er bijna 6000. De voorzitter wees ook op het belang van de woningbouw verenigingen voor de verhoging van de wooncultuur en de woonstijl in het alge meen en van de aantrekkelijkheid van d« wijken. Tussenvorm Ir. Halm van het ministerie noem de de woningbouwvereniging een aantrekkelijke tussenvorm tussen de overheid en de particuliere woning bouw. Als organisatie van gelbrui kers van woningen is de woning bouwvereniging in staat, de werke lijke woningbehoeften op de voet te volgen. Ook de woonbesohaving is door de W.B.V. in hoge mate bevor derd. „De Eendracht" heeft nu onge veer 1100 woningen in beheer, w van er na de tweede wereldoorlog 400 zijn gebouwd. Dit aantal zal bin nenkort met ruim 100 worden ver hoogd. Namens de provinciale directie voerde de heer Hilarius het woord. Hij memo reerde, dat vorig jaar in Nederland 68.000 woningen gereed kwamen en dat dit aan tal per 1 november van dit jaar reeds was overschreden. Vorig jaar kwamen in Leiden 300 woningen klaar en per 1 no vember van dit jaar waren het er al 435 De opheffing van de woningtekorten zal nog veel inspanning vragen, aldus de heer Hilarius. Wethouder Jongeleen constateerde, dat de eerste bouwblokken van „De Eendracht", in de Drie-Octoberstra-at en de Ma-gdalena Moonstraat nu nog een royale indruk maken. Eresaluut Een vertegenwoordiger van de Natio nale Woningraad Zuid-Holland gaf een overzicht van de groei der bouwvereni gingen en schetste eveneens hun beteke nis voor de ontwikkeling van het woon- peil. Ook sprak de heer Schoneveld, als voor zitter van de Leidse federatie. Hij merkte op, dat de pioniers van de woningbouw verenigingen in korte tijd het vraagstuk Autospuitinrichting van fa. Schutte geopend In het pand Haven 60 werd gistermiddag door de fa. H. Schutte en Zonen een auto spuitinrichting geopend. De spulterij, die geheel volgens voorschrift en naar de mo derne inzichten is gebouwd, is een neven- bedrijf van het schildersbedrijf aan de Lage Rijndijk. Beneden bevinden zich de spuitcabine en de barg- en werkruimte; boven is de werkzolder aangebracht. Tussen drie en vijf uur maakten vele zakenrelaties gebruik van de gelegenheid le ter ere van de opening met fraaie bloemstukken versierde spuitinrtchting te bezichtigen en de heer Schutte sr. en zijn zoons te feliciteren met deze uitbreiding van het bedrijf. BILLITOISMAATSCHAPPIJ Directie en commissarissen van de N.V. illitonmaatschappij hebben besloten over het boekjaar 1957 een interimdividend uit te keren van 7'6 pet (onv op de aandelen II rubriek en van 1216 pet (onv.) op de aandelen van de I rubriek. Nijmegen sloeg de plank mis DR. J. E. BOGAERS, conservator bij de rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek te Amersfoort, heeft gisteravond in het rijks museum van oudheden een lezing gehouden over de resultaten van de jongste opgravingen in Heerlen. Het hoofdthema was een bespreking van enige resultaten der jongste opgravingen in Romeins Heerlen, Coriovalium. De nederzetting (vicus) Heerlen is gegroeid aan het kruispunt van twee belangrijke wegen (Boulogne-Keulen en Trier-Xanten). De bewoning ter plaatse is blijkens de overvloedige vondsten aangevangen in het begin van onze jaartelling, tijdens de regering van keizer Augustus, en is geëindigd in het begin van de vijfde eeuw. Bij d-e opgravingen zijin, behalve de ten van diverse wegen, sporen van bewo ning gevonden uit. minstens vier perioden; tijdens de twee eerste bouwde men voor namelijk in hout, na 100 werd vooral de z.g. Kunrader-steen als bouwmateriaal gebruikt. Badgebou Het belangrijkste bouwwerk ie het 50 bij 40 m grote badgebouw (thermen), dat reeds in 1.940 en 1941 is opgegravi de enige openbare thermen, die uit I meina Nederland bekend zijn. Het ligt ae bedoeling deze te overbouwen en wi toegankelijk te maken. De jongste opgra- vngen hebben het vermoeden versterkt, dat dit gebouw reeds in het midden van de eerste eeuw na Ohr. is opgetrokken, tijdens de regering van keizer Claudius In later tijd, waarschijnlijk togen het einde van de derde eeuw, i6 ten zuiden de thermen een militaire versterking (castellum?) aangelegd. Dit heeft tot ge volg gehad, dat een deel van de vicus met het badgebouw bij het militaire ter- ingelijfd en met een gracht is om geven. In de laat-Romeinse periode is de burgerlijke nederzetting zeer sterk in betekenis achteruitgegaan en geheel over heerst door de militaire vestiging. In zijn voordracht béfriandelde spr. nog een tweede, meer op westelijk Nederland betrekking hebbend thema naar aanlei ding van een in 1954 te Kaïpel-Avezaath in de Neder-Betuwe gevonden altaarsteen en van de reeds 1500 bij Monster of Naaldwijk ontdekte mijlpaal, die zich thans in het rijksmuseum bevindt. Onder meer op grond van daarop voor komende inscripties verdedigde dr. Bo- gaers de volgende stellingen: Romeins Nederland heeft twee echte steden (muni- dpia gehad, nl. Arentsburg bij Voorburg Forum Hadniand op de Tabula Peu-tin- geriana Munioipium A-eldum Can-inne- 'atrfum op de mijlpaal van Monster/Naald wijk) en Nijmegen Ulpia Noviomagus Munnoipium Batavorum op de altaar steen van Kapel-Avezaath). Arentsburg is tijdens de regering van keizer Hadrianus (117-138 na Chr.) tot stad verheven; Nijmegen heeft zeker niet van keizer Trajanus (98-117) stadsrecht gekregen (on danks de feestelijkheden van Nijme- gen-1850-jaar-stad in 1955 en het in die plaats opgerichte standbeeld van deze keizer!), maar hoogst waar schijnlijk onder Hadrianus. In dit verband zijn de jaren 120 en 121 van groot belang: in die tijd heeft Ha drianus een grote reis gemaakt naar Gallië en Germ an ië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3