V erpleegstersojieidiiig honderd jaar achter Christusbeeld zal grens van Oost en West markeren Op Puzzel mee Prof. Langeveld: studentenhuwelijk beter dan bestaande situatie Een woord voor vandaag Rentabiliteit melkbedrijf met winkel valt tegen Ruws De onbekende man Kanttekening thefarine 4 2 Wit-Gele Kruis, behandelt in een hoofdartikel van het novem bernummer van „Katholieke Gezondheidszorg" de veront rustende situatie van de oplei ding der verpleegsters, speciaal der wijkverpleegsters. Dr. Mol constateert dat de herziening der opleiding zeer urgent is. Zij kan slechts door een totale herziening worden verbeterd, daar de sociale gezondheidszorg niet meer het tempo van de maatschappelijke en genees kundige ontwikkeling kan bij houden. tenzij ze beschikt over goed gevormd kader. Dr. Mol vervolgt dan: „Wat dat betreft staan we nog in de fase waarin het onderwijs hon derd jaar geleden stond toen ook de hoofden van scholen zon der meer gekozen werden uit het onderwijzend personeel, zonder verdere opleiding: en waarin de geneeskunde vijftig jaar geleden stond toen aan de specialisatie nog geen afzonder lijke eisen gesteld werden. Bij de gezondheidszorg blijven de ze aartsvaderlijke en achterlij ke toestanden rustig voortbe- Dr. Mol wijst daarna op de betekenis van de vernieuwing van het nijverheidsonderwijs voor de wijkverpleegstersoplei ding, waarbij hij een uitlating van het ministerie van onder wijs aanhaalt die o.m. de wijk verpleegstersopleiding ziet als vierde onderdeel van het soci aal-pedagogisch (voortgezette) onderwijs. Tenslotte pleit Dr. Mol voor het nemen van beslissingen, zo als dit in België onlangs is ge beurd. ,.Onze inzichten blijken praktisch dezelfde te zijn, als hadden we van elkaar afgeke ken. Alleen is bij ons alles nog in een sfeer van aarzeling en gebrek aan durf.. Wanneer zijn wij zover?" "HE verpleegster in algemene dienst van de Nationale Fe deratie het Wit-Gele Kruis, zr- Tr, Vroom gaat in hetzelfde nummer van Katholieke Ge zondheidszorg nader in op liet feit dat de herziening der ver pleegstersopleiding in België thans een feit is geworden ter wijl in ons land men maar niet verder komt. Zr. Vroom Vraagt rich daaf- bij af of-deze Belgische vooruit gang te verklaren is uit een veel gunstiger situatie daar of uit het feit dat men er meer de noodzaak van de herziening in ziet en minder bang is om de herziening dan door te zetten, zelfs al overziet men de conse quenties nog niet volledig. Ook kan men zich afvragen of de eigen verpleegsterswereld, vertegenwoordigd in de Voorlo pige Verplegingsraad, voldoen de re gehoord. In dit verband wijst zr. Vroom op het wel veelzeggende feit. ,,dat de Voorlopige Verplegingsraad, n.b. het advieslichaam van de minister, 14 december 1956 voor het laatst besproken heeft de rapporten over deze herziening ook de verschillende commis sies in de ijskast zijn geplaatst, om een bijna steriele tempera tuur te bereiken., eert situatie waarover belanghebbenden zich ernstig bezorgd maken". ALS een ander zwak punt in deze slepende affaire wijst zr. Vroom aan de angst die bij de bestaande opleidingen be staat om beslissingen te nemen die enig risico met zich bren gen, terwijl er, merkwaardig genoeg, eveneens een weer stand bestaat om bij de aanpak der opleidingen de deskundign op gebied van onderwijs te la ten meespreken: „Waarom is men in de ver pleegstersopleiding toch zo hui verig om onderwijsdeskundigen vanaf het begin van de bespre kingen mee te laten werken, wanneer men poogt een oplei ding samen te stellen? Waarom maakt men geen ge bruik van de moderne midde len van de leerstofanalyse en de moderne onderwijsmethodes om zo tot een verantwoorder opleiding te komen?" Zr. Vroom besluit haar arti kel, dat zij een cri de coeur noemt als volgt: ,,Wij menen dat wij in Beneluxgedachte toch te ver zouden gaan, wanneer wij onze toekomstige leerling- verplegenden zouden moeten adviseren naar België te gaan om een verantwoorde oplei ding te krijgen!" Initiatief van bondskanselier Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) FRIEDLAND (Zonegrens), 2 december P initiatief van bondskanéelier Adenauer en naar een door hem ontwikkeld idee zal aan de rand van het dorp Friedland een 30 meter hoog Christus-beeld van beton worden geplaatst. Het beeld zal door de beeldhouwster Yrsa von Leistner worden ontworpen. De uitvoering van het plan is in handen' gelegd van een curatorium, waarin de bondsregering, de verschillende landen en de beide kerken vertegenwoordigd zullen zijn. Het is de bedoeling, dat het standbeeld in juli van het volgend jaar zal worden onthuld. Het dorpje Friedland is tot ver buiten Duitslands grenzen bekend geworden vanwege het kamp, dat in de buurt er van is gelegen en dat sinds jaar en dag en ook heden nog dient als opvangcentrum van uit Rusland terugkerende Duitse krijsgevangenen en van Duitsers die uit Polen en de vroegere Oostduitse gebieden, die thans onder voorlopig Pools beheer staan naar West-Duits- land trekken. Ook vluchtelingen uit het tegenwoor dige Oost-Duitsland de communis tisch geregeerde Duitse Democrati sche Republiek voor wie niet on middellijk elders werkgelegenheid en woonruimte kan worden gevon den. worden tijdelijk in het „Lager Friedland" ondergebracht. Gezien de steeds voortdurende trek naar het Westen zal het kamp waarschijnlijk nog vele jaren moeten blijven be- V O L K 79 s T A M Tot dusver heeft het kamp onderdak geboden aan circa twee miljoen terug gekeerde krijgsgevangenen, van huis en haard verjaagden, emigranten en vluchtelingen. Men schat, dat een on- eveer gelijk aantal Duitsers uit de af- escheiden gebieden in Polen en Oost- >uitsland in de komende jaren het kamp zullen passeren, dat voor miljoe nen een symbool van de vrijheid is ge worden of nog zal worden. Het is de persoonlijke wens van de bondskanselier, dat in Friedland een christelijk symbool zal worden opge richt. zo deelde de gevolmachtigde der R.K. kerk voor de vluchtelingen kampen in de Bondsrepubliek, pastoor dr. Krahé aan het Göttingen Tage- blatt" mede. Daarmede zal uiting worden gegeven aan de dank voor Benoemd tot onderwijzeres aan de chr. uloschool te Bergen op Zoom: mevrouw J. L. E. C. Philipse—Buys te Kruinin- gen; aan de chr. school te Oldekerk (Gr.): mejuffrouw M. Boomker te Gro ningen; aan de Fontanusschool te Arn- hem: mejuffrouw G. de Haan te Gro- hoogleraar ningen; aan de chr. muloschool te Am- sterdam-Oost: mejuffrouw W. L. Gjal- 1 Na een beschouwing over de verenig- tema te IJmuiden. baarheid van het student-zijn met het Benoemd tot onderwijzer aan de chr. moederschap of met het zijn van ge- OPGAVE PUZZEL No. 79 Woordverandering. Door zésmzal een letter te vervangendoor een andere zodat steeds goed Ned. woorden ont staan wordt bovenstaande woordwer- andering verkregen. OPLOSSING PUZZEL No. 78 Horisontaal: 1 figuur, 4 auto, 6 prooi, 9 gr.. 11 sporen, 12 Eos, 14 Ate, 15 zoet. 17 snor. 19 as, 20 el, 22 er, 23 mier, 25 trilogie. Verticaal: 1 fors. 2 groots, 3 run ner. 4 afgezant, 5 t.p., 7 opa, 8 Irene, 10 roos. 13 S.E.. 16 teil, 18 orde. 21 Leo. 23 mi 24 R.G. In een winterconferentie van de federatie van unitates en bonden de neutrale studentenverenigingen, die ontstaan zijn uit bezwaar tegen de groentijd en de stijl van de neutrale corpora heeft gisteren te Utrecht prof. dr M. J. Langeveld een lezing gehouden over het studentenh'uwelijk. Prof. Langeveld is de pedagogiek en de psychologie te "Utrecht. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Stadskanaal-Stadskanaal Pekelderweg): A. O- Poppe te Naarden n W. Stuursma te Grootegast. s Rhenen en C. Molenaar te Leiden. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Zandbulten: H. Th. Plevier e Vriescheloo. Toenemende belangstelling voor het Iwrieth Advent, Christus komt. En hoe ontvangt gij Hem? Leejt ge in deze tijd in dezelfde sfeer van vertrouwen op God als de vromen dat deden in de tijd van Jezus' geboorte? Want dat is de eerste indruk die ge opdoet bij het lezen van het Lucas-evangelie. Ge leest van Zacharias en van Elisabeth, zijn vrouw: beiden rechtvaardig voor God, onberispelijk levend naar alle geboden en eisen des Heren. En dat or^danks de (in Israël toch wel smadelijke) schaduw over hun leven: ze waren kinderloos. Natuurlijk zal hun hart ook wel eens in opstand gekomen zijn tegen het zware kruis dat ze te dragen hadden maar ze hebben vrede gevonden in het heil dat God ook hun in het vooruitzicht had gesteld. Daar leefden ze hij, lees er de lofzang maar op na, die Zacharias later zingt als hem duidelijk geworden is hoe nabij reeds Gods genade is. Het is niet anders: ook boven onze levens hangen dikwijls donkere wolken. En de bittere vraag naar het „waarom" komt ook in ons hart meer dan eens naar boven. Maar.Christus komt. Hij zal al onze tranen van onze ogen afwissen. Zodat we blij kunnen zijn! INTERESSANTE STUDIE de terugkeer der krijgsgevangenen de „thuiskomst" der vluchtelingen migranten in het vrije deel van Duitsland. Voor de vele tienduizenden Duit sers die zich nog in de communistische gevangenissen, tuchthuizen en con centratiekampen in de zg. Democra tische Republiek bevinden, zal het standbeeld van de Christus-figuur een symbool der hoop zijn. In de derde plaats zal het beeld uiting geven aan de vastbeslotenheid der bondsrepu- blikeinse Duitsers om de hereniging tot stand te brengen. Het Christusbeeld zal op een heuvel aan de rand van het dorp Friedland worden opgericht. Het zal daardoor nog veel hoger de lucht in steken dan zijn eigenlijke hoogte van 30 meter. Het zal het gehele „Lager" overzien en ook van „het andere Duitsland" achter de zo negrens te zien zijn. Het zal met de blik naar het Oosten gewend worden op gesteld. Het blad vermeldde niet, wie de kos. ten van het ontwerp, de bouw van het beeld, de plaatsing er van en de aan koop van het stuk grond waar het zal komen te staan zal dragen. Inlichtin gen hierover waren ook ter andere plaatse niet te krijgen. Buiten de gewone mogelijkheden Iwrieth, het moderne Hebreeuws, zoals dat in Israël wordt gesproken, te leren, wensen pmstreeks tienduizend mensen over de gehele wereld het Iwrieth zich eigen te maken. Uit alle delen der we reld heeft het Israëlische ministerie var onderwijs de laatste jaren aanvraag ge kregen behulpzaam te zijn bij het onder wijzen van Iwrieth. Dit ministerie dat reeds eerder een boekje het licht heeft doen zien voor zelfstudie, heeft thans besloten 25 leerkrachten naar Europa te zenden om het Iwrieth te onderwijzen. Het ministerie heeft ook een overzichtje gepubliceerd van het percentage Joden in Israël dat het Iwrieth beheerst. Was dit percentage in de eerste wereldoorlog 39.9, bij de stichting van de staat in was het gestegen tot 75.1. Doordat nadien grote groepen Joden naar Israël trokken is het percentage dat Iwrieth spreekt gezakt tot 61.6, het Ara bisch staat door de immigratie van Joden uit de Arabische landen op de tweede plaats met 11.9 pet., gevolgd door het door de Oost- en Middeneuropese Joden ge sproken Jiddisch met 10.1 pet. Voorts zijn er nog acht talen die door meer dan één pet. van Israels bevolking als voertaal wordt gebruikt. Benoemd tot hoofd van d'e chr. school te Munnekeburen (Fr.): H. Bos te Val. kenburg. Gunstiger economisch resultaat ten gevolge van sanering •(Van c b sociale redacteur) j ADddenstand is een rapport verschenen, de detailhandel in melk en melkprodukten. erd medewerking verleend door een advies- Tzitterschap van de heer A. van Buuren, i de Chr. Bond By het Economisch Instituut v dat waardevolle gegevens bevat vo By de opstelling van het rapport commissie van deskundigen onder voorzitter van het bedrijfschap detailhandel melk van Melkdetaillistcn. de opmerkelijkste conclusies, waartoe het rapport komt is die v t de positie van het. mpllrhpSrllf m*4 ,,.ini..i n. j-* steken helemaal niet zoals velen wel menen. Bij het onderzoek waren 104 bedrijven betrokken, die als representatief oeschouwd konden worden voor deze bedrijfstak. (Bedrijven zowel eesaneerd als ongesaneerd, met winkel en zonder «dnir.i *<?saneerd en beneden 65.000.) winkel, met een totale boven uloschool te Leiderdorp: P. de Keyser te Schiedam; aan de geref. school te Harkema-Opeinde: J. Stolp te Leeuwar den: aan de Groen van Prinstererschool te VoorburgJ Roos te Den Haag; aan de hervormde uloschool te Raamsdonks- veer: G. B. van der Vlies te Slietfrecht. Advertentie handen PUROL zinshoofd, concludeerde prof. Lange veld. dat een studentenhuwelijk niet af te raden is. Wel moet men bedenken, dat een dergelijk huwelijk nog meer complicaties en onzekerheden met zich brengt dan een ander huwelijk. Deze onzekerheden liggen in de maatschap pelijke realiteit. ZlJn ervaring leert dat een deel van de studentenhuwelijken, ondanks het i blijven bestaan van een aantal halfhe den, een betere oplossing betekent dan de bestaande situatie. Onder het oog moet worden gezien dat het onmogelijk zal zijn de studen- tenstiji voort te zetten en dat gewilde kinderloosheid is af te keuren. De hu-1 saneerd als wenden moet een reëel huwelijk voor ogen staan en niet een soort experiment. Met het huwelijk wordt een beslissing genomen waarvan niet terug te komen is. Zo gezien acht prof. Langeveld een studentenhuwelijk zeer goed mogelijk. Trouw niet half, raadde hij aan, zie de werkelijke levensfeiten waarin de academische studie geen steun geeft, on der de ogen. Uitgaande van deze concrete situatie, zag prof. Langeveld geen bezwaren te gen het studentenhuwelijk. Ook hier is z.i. de hoofdzaak: de goede wil samen het beste er van te maken. Dat de winkel met zulk een gunstise uit nevenprodukten, waarvan de wln.t urrentiepositie nadelig worden bein marge aanzienlijk lager l" dan vin invloed heeft op de bedrijfsui komsten melk en melkprodukten. die door he" als men zou verwachten is te wijten aan melkbedrijf zonder winkel vrijwe' ïl? twee factoren. In de eerste plaats de J loonfactor en in de tweede plaats aan In het rapport wordt de samenstelling van de omzet, dus de dit duidelijk aange- soorten artikelen die verkocht worden. toond met de volgende Wat betreft de loonfactor moet in aan- cijfers: De omzet van erking genomen worden, dat een win- melk en melkproduk- kel veel loonkosten meebrengt; dikwijls'ten is in winkelbedrjj- is behalve het in dienst nemen van per- ven ongeveer 65 pet. soneel ook nog de hulp nodig van niet- van de totale omzet, betaalde meewerkende huisgenoten. Wil In deze zaken is men komen tot het vaststellen van het,ongeveer 73 pet. van ondernemersinkomen dan moeten deze .de in totaal behaalde theoretische bruto- loonkosten ook voor de meewerkende winst afkomstig uit deze omzet van melk huisgenoten in rekening worden ge- en melkprodukten. bracht. Het ondernemersinkomen blijkt De bedrijven zonder winkel putten daardoor bij de bedrijven zonder winkel echter hun winst voor ongeveer hoger te liggen, dit geldt zowel voor ge- uit de verkoop van melk en melkpro- ongesaneerd gebied" dukten. Een winkelbedrijf moet dus 32. Peter schudde zijn hoofd. „Geen schijn van kans. Ze zal zich zelf tot de laatste ademtocht tegen ons verzetten en ze zal mijn „verraad" tegenover Muir nog ernstiger opvatten, dan ik dit zelf doe. Trouwens, als hij de waarheid te horen krijgt, moet het van Liane zelf zijn of van mi). Dat zijn we aan hem verplicht en ik ben vastbesloten het hem te vertellen, zodra ik kans gezien heb Liane er van te overtuigen, dat het vroeg of laat toch uit moet komen. Ik wou. Jess, dat ze niet zo'n overdreven opvatting had van haar plicht tegenover haar vader dat ze gebonden is aan wensen van hem, die hij beslist niet gehandhaafd zou hebben, als hij was blij ven leven." „Zelfs dat weegt bij haar niet zo zwaar als haar angst, dat ze mijnheer Forester verdriet zal doen. Volgens mij heeft hij haar duidelijk gemaakt, hoe sterk zijn liefde voor haar is, door haar te verzekeren, dat hij bereid is voor onbe paalde tijd op haar te wachten, maar ze is niet te overtuigen van het feit, dat hij bereid zou zijn haar op te geven als haar geluk er mee gemoeid was, afgezien van zijn eigen geluk," zei Jess. „Ze moet overtuigd worden," riep Peter wan hopig uit. „We moeten haar duidelijk maken, dat we onmogelijk kunnen verwachten. Forester eeuwig in onwetendheid te laten en dat onze houding ons allemaal verdriet zal brengen, als we dit proberen Jess, je moet me hierbij hel pen. Wil je dat doen?" „Je weet. dat ik zal doen. wat ik kan, Peter." Hij hield nog steeds haar handen vast en keek haar met een glimlach aan. „Weet je." zei hij langzaam, „sommige mensen leer je in een kor te tijd verbazend goed kennen, terwijl je met door Jane Arbor anderen een heel leven kunt verkeren, zonder ooit te weten wat je aan hen hebt. Die ervaring heb ik ook met jou opgedaan, Jess. Op de eer ste avond, dat ik hier was, was ik al tot over mijn oren verliefd op Liane en toch was ik me op een vreemde, zij het geheel andere manier van jouw aanwezigheid bewust." „Ja, dan toch zeker alleen op de achtergrond van Liane, denk ik," zei Jess met een glimlach. „Nee! Ik was me van jou op een heel andere manier bewust. Ik voelde, wat ik aan je had, Alsof ik onmiddellijk wist, dat ik, als ik je iets zou vragen, er op kon rekenen dat je me niet in de steek zou laten. Ik wist toen natuurlijk nog niet, dat ik al zo spoedig naar je toe zou moeten komen en dat ik je zoveel zou moe ten vragen!" Jess kleurde onder deze uiting van oprecht vertrouwen. „Je vraagt niet te veel, Peter. Maar misschien heb je je verwachtingen hoger gesteld, dan gerechtvaardigd is." In een plotselinge, jongensachtige opwelling van genegenheid boog Peter zich over haar heen, greep haar handen en kuste haar wang. „Nee, mijn beste Jess, heus niet. In ieder geval niet meer, dan we samen zullen kunnen bereiken Hij zweeg eensklaps en Jess zag zijn gezicht De bedrijven zonder winkel hebben veel grotere totaalomzet in geld halen weliswaar door hun uitsluitende wijk-1 om dezelfde bedrijfsuitkomsten te heb- verkoop hogere transportkosten, maar ben als een bedrijf zonder winkel, deze wegen toch lang niet op tegen deEerst wanneer het winkelbedrijf hogere loonkosten van de winkelbedrij- omzet aanzienlijk uitgaat boven het be drijf zonder winkel, is er sprake van een gunstiger positie. En inderdaad ligt in de praktijk het omzetniveau winkels hoger, maar de gunstigei komsten zijn toch stellig niet zo groot als men oppervlakkig zou vermoeden. Illustratief in dit verband is nog, dat om 1000 bruto winst te kunnen maken voor 4950.- aan melk omgezet moet worden, of voor 5725 aan melkproduk ten, voor 8425 - aan zuivelprodukten of voor 6300 aan nevenartikelen. Hier uit blijkt duidelijk de beperkte beteke nis van de omzet in artikelen buiten melk en melkprodukten. De rentabiliteit in de bedrijven zonder winkel is dus niet onbeduidend lager dan zaken met winkel. Omzetsamenstelling De tweede nadelige factor voor winkels is de omzetsamenstelling. Win kelbedrijven, die een zelfde totaalbedrag aan omzet halen als bedrijven zonder winkel, maken een aanzienlijk geringe re winst. In de winkels bestaat m lijk een belangrijk deel van de o verstrakken. Ze volgde de richting van zijn blik en trok haar handen vrij. Zonder dat ze er iets van bemerkt hadden, was Muir naar de open kamerdeur gekomen en Jess vroeg zich met in gehouden adem af, hoeveel hij van hun gesprek gehoord had, hoeveel hij er van begrepen had. Ze bracht haar hand naar haar wang, toen ze be sefte, dat hij Peter's snelle, verlegen kus gezien had. Daar kon ze gemakkelijk de spot mee drij ven, doch als hij hun gesprek gehoord had Ze keek hem onderzoekend aan. Zijn gezicht stond beleefd verontschuldigend, omdat hij hen stoorde, terwijl hij zei: „Neem me niet kwalijk, ik dacht dat Liane hier was." „Ze is hier geweest, maar ze is zich gaan kleden. Ik zal haar gaan roepen." Met een glim lach tegen Jess snelde Peter de kamer uit. Jess maakte een beweging, alsof ze hem wilde vol gen, doch de manier, waarop Muir Forester naar haar keek, deed haar aarzelen. „Ik geloof, dat ik een intiem moment verstoor de?" vroeg hij. Zijn ongelovige blik scheen haar antwoord be lachelijk te maken. „Wel," zei hij, „het is na tuurlijk niet de bedoeling, tekst en uitleg van een dergelijk moment aan een derde te geven, maar ik kreeg toch sterk de indruk, dat ik op een on gewenst moment binnenkwam. Dat wil zeggen tenzij je lastig gevallen werd." Een gevoel-van opluchting, dat hij alleen hun laatste woorden gehoord had, verdrong Jess' schrik, dat hij in bun houding meer gelezen had dan met een spottende opmerking aan de kant geschoven kon worden. Niettemin probeerde ze zo luchtig mogelijk te zeggen: „Het was niets. Luitenant Seacombe gaf alleen een beetje geest driftig uitdrukkirtg TMiVoo^nolenc De sanering Een gunstige Invloed op de rentabili teit In het melkbedrijf, zowel voor zaken net als zonder winkel heeft de hie ing. Uit de onderzoekingen is duide lijk gebleken, dat de sanering tendeert r een gunstiger economisch resul- De gesaneerde gebieden steken al- tijd gunstig af bij de niet-gesaneerdi gebieden. De exploitatiekosten wordei gedrukt. De werkelijk behaalde winst varieert de verschillende groepen van bedrij- ?n van gemiddeld 15,9 tot 17,6 pet. van de werkelijke omzet. Het hoogste per centage wordt behaald in de lagere om- zetgroepen bij de bedrijven zonder win kel. De exploitatiekosten zijn hierin ech ter nog niet verdisconteerd. De totale exploitatiekosten zijn voor winkelbedrijven 16,4 pet. (tot 65.000) 15,4 pet (boven 65.000) zet. Voor de bedrijven zonder winkel zijn deze percentages resp. 16 en 15,1. Hierin is begrepen het loon van de eige naar en van de meewerkende huisgeno- Over 1955 varieerde het ondernemers inkomen per uur in de verschillend" groepen van 1.82 tot 2.21. De zaker, beneden een totaalomzet van ƒ65.000 behalen met winkel zet van 9 90 per gewerkt uur der winkel een omzet van 11.10 (12 ongeveer 6 pet. Het verschil is boven 65.000 EEN burgemeester is iemand die tot onze verbeelding spreekt. Het Is niet toevallig, dat er in ons land met zijn gevarieerde be volking rondom de benoeming van een burgemeester spoedig een en ander te doen is. Hoe gaarne zou den we er allen een woordje in meespreken. Daarom wellicht is het goed, dat de benoeming van een burgemeester zich in ons land aan onze bemoeiingen onttrekt. Over burgemeestersbenoemingen heeft Kuyper destijds in de hem eigen gekruide stijl opmerkingen gemaakt, welke konden bewijzen dat het ook toen niet een ieder naar de zin ging: „Slag op slag doet zich het geval voor, dat een vreemd jonkman, zon der kennis van „land en luyden", van prnctische ervaring nog ver stoken, aan de ernst des levens nog gespeend en alleen begiftigd met wat theoretische kennis van ons administratieve recht, in een ge meente van eenvoudige lieden let terlijk de baas kon spelen, om in vereniging met de eveneens van buiten gekomen notaris en kanton rechter enz. een moderne club te vormen, die het zich ten taak stelt, de kolonie te liberaliseren". WIE PROFITEREN pjET wordt duidelijk, wie van de toestand in Indonesië profiteren. Dat is niet Indonesië. Dat zijn be paald niet de Nederlanders. Het zijn de communisten. Zij alleen. Het is gebleken uit de verachtelijke manier, waarop gisteren in de Twee de Kamer de communistische frac tieleider heeft getracht het waar dige protest, daar uitgesproken, te doorkruisen en lam te leggen. Te vergeefs uiteraard. Het is ook gebleken uit de „bezet- Zo oordeelde Kuyper in zijn tijd, als om te laten zien hoe gevoelig de zaken kunnen liggen. Inderdaad, de burgemeester is een figuur die tot de verbeelding spreekt. Maar behalve dit is hij ook een uitermate geschikt object van wetenschappe lijke studie. Op zulk een studie over het burge meestersambt heeft deze week aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam de doctorstitel in de rechtsgeleerdheid verworven dr. A. A. Bosschaert, bekend man uit de publiciteitswereld, die echter, met zijn economische achtergrond, in dit proefschrift getoond heeft, op de juridische markt eveneens goed thuis te zijn. Zijn studie, die het lezen waard is, heeft zich in het bijzonder gericht op een vergelijking van het burgemeestersambt in Bel gië en Nederland. Zulk een vergelijkende studie heeft spoedig het credit van de belang wekkendheid vóór zich. Extra in teressant is deze studie bij de groeiende Beneluxcontacten, die ver moedelijk ook in het rechtsleven kunnen gaan doorspelen. De goede kansen, in de keuze van dit onder werp van studie gelegen, heeft dr. Bosschaert in zijn proefschrift knap weten te benutten. tingsmaatregelen", in Djakarta toe gepast. Daar waren het uitgerekend de communisten, die gebouwen in bezit hebben genomen. Laat ons hopen, dat zulke ervarin gen tot de wereld spreken en daar naast de weifelende en onzekere houding van de Indonesische rege ring hiertegenover. Die regering kan wel acties ontketenen, maar mist moed en kracht om deze acties, een maal ontketend, in bedwang te hou den en ongedaan te maken. De communisten zijn de profiteurs. Taalonderwijs aan de hogere techn. school Over het onderwijs in de talen op de hogere technische school de vroegere m.t.s. heeft een werkgroep rapport uit gebracht aan minister Cals. De werk groep voor de talen is toegevoegd aan een sub-commissie voor het hoger onder wijs. De werkgroep acht het nodig, dat aan -e h.t.s. gedurende de gehele opleiding Nederlands gedoceerd wordt en in de cijferlijst bij het einddiploma het vak Nederlands op te nemen. Voor de vreemde talen in de regel Engels en Duits wil men schriftelijk volstaan met passieve taalbeheersing maar mondeling wil men een redelijke actieve taalbeheersing eisen. De werk groep wil het onderwijs in de vreemde talen uitbreiden door het invoeren van lessen aan kleine groepen. Ter vergroting van de uniformiteit en de efficiency van het onderwijs in de vreemde talen wil men een lijst van ..basiswoorden'' voor elke taal. De vakken Nederlands en „mens en maatschappij" moeten niet gecombineerd worden Over de verdeling van de uren Neder lands verschillen de werkgroep en de subcommissie zelf van mening. J. C. Gordeau naar „Werkende Jeugd" SSS-ï t,w®ede ieu8dwerkleider. be- rin£anJ van 1 maart 1958 zal de heer J. C. Gordeau. thans secre taris van het Chr. Jongemannen Ver- Jeud nst treden van ..Werkende In de nauwelijks twee jaar van haar bestaan heeft de organisatie een dusda nige groei doorgemaakt, dat een twee de jeugdwerkleider moest worden aan getrokken. n ?e„h,?er. Gordeau trad in 1938 bij de C.J.M.V. in dienst als federatiesecreta ris In 1946 werd hij benoemd tot ,,op- bouwdirecteur" van de Ernst Sillemhoe- ve te Lage Vuursche. n-t landelijk trai ningscentrum der C.J.M.V Na func- ries in verschillende provincies te heb ben vervuld werd hij in 1953 benoemd tot industriesecretaris van het C.J.M.V. Enschede In deze plaats bereikte hij joral veel iongeren en leidinggevenden uit de bedrijven. VAN OF T>AG Albert Schweitzer, zijn leven en werk. door Ernest Christen. Uit- eave La Rlvière Voorhoeve, De figuur van Albert Schweitzer blijft de aandacht boeien, ook nu hij in de la te avond van zijn leven zich heeft te ruggetrokken in de stilte, die nochtans geen stilte is van de dadenloosheid. Want Schweitzer blijft zich geven, zoals hij zich zijn ganse leven e-gev-n h*eVan dit leven vertelt de Zwitser Ernest Chris ten in dit boek, dat in Frankrijk bin nen een jaar zes dr'ikken haalde oolr tn Duitsland verschenen is. en nu van ds. T B. van Houten een goede Ne derlandse vertaling ontving. Het boek is een betrouwbare gids voor wie op Schweitzer kijk willen krijgen 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun» dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees* middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elk afzonderlijk al beroemd* werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen (alen en doen werkelijk wonderenA Geleerden verontrusten de wereld, door Werner Braunbek. Ultg. Neder- land's Boekhuis te Tilburg. Tientallen jaren achtereen hebben honderden geleerden van vele nationali teiten stap voor stap de lange m me weg afgelegd naar het binnenste van het atoom: de kern met de daarin verborgen geheimzinnige krachten. Dank zij hun onvermoeibaar zoeken naar het mysterie van de atoomkern leven wij nu in het tijdperk van de kernenergie en helaas ook in dat van de uitwassen er van: de kernwapens. Over de worsteling der geleerden schreef al eerder Robert Jungik in „Licht van duizend zonnen" een uiterst lezens waardige bewerking van een grote hoe veelheid feitenmateriaal. Niet minder boeiend is het boek Werner Braunbek. even fors van opzet en tenminste zo betrouwbaar wat de feitelijke gegevens aangaat. Wel vergt het meer aandacht van de lezer door dat het dieper op de wetenschappelijke kant van het atoomonderzoek ingaat- De ondertititels van beide werken stem men wonderlijk goed overeen: ..Het noodlot der atoomvorsers" (Robert Jungk) en „Het drama der atoomkeir Ture Sventon in Stockholm Ture Sventon en Isabella, do< Ake Holmberg. Uitgave G. B. vs Goor Zonen's N.V., 's-Gravenha- ge. Vertaling Mies A. J. Brink. Of het Zweeds dat wij helaas niet beheersen zo weinig adjektieven rijk is, dan wel of de vertaalster van jeugdboeken haar Nederlands niet le opzichten weet te hanteren: een feit is, dat wij deze boeken geen fraai» voorbeelden van goed taalgebruik kun nen noemen. Zo komen wij bijvoorbeeld in het begin van het eerste boek nl. en kele malen direkt na elkaar het woordlgi ..aardig" tegen, terwijl er naar ons ge voel beslist andere adjektieven gebruikt hadden kunnen worden. Dit neemt evenwel niet weg. dat de- -e twee representanten uit de Tur» Sventon-se-:° weer snannende en lezenswaardige verhalen brengen. Deze Zweedse schrijver weeft om de zect scherpzinnige detective Tu-r rpekt=ku- laire gebeurtenissen, dip vanzelfspre-^ afgestemd op het jeugdige lezerspubliek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2