McutPC IWJtsrfje ÜTiwnml Terreur Nederlanders in Oost-Java Wordt personeel aangeraden ondernemingen te verlaten Ook Ned. Handel-Mij in Djakarta bezet Subandrio verzet zieli niet tegen gesprek RENTEBIJSLAG VOORKOMT PRIJSSTIJGING VAN DE WONINGWETWONINGEN Amerikaanse kunstmaan startklaar vanavond vermoedelijk omhoog op Uitnodiging voor Parijs wees Stevenson af Gratis Koopuur WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11127 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „StimllMstirb is gh'blram myn b«rl in legljciKpotl" Tranen over de Sionsteeg ZIE PAGINA 3 Levensmiddelen worden uit de huizen geroofd TN OOST-JAVA bestaat een toestand van algemene ter reur tegen de Nederlanders. Vooral in Djember, Bondo- woso, Situbondo en Kediri is het erg. Daar worden de levensmiddelen uit de huizen van onze landgenoten ge roofd. Bedienden mogen de huizen van de Nederlanders niet meer binnengaan. Deze vage foto, radiografisch ontvangen via Singapore, is genomen kort nadat het K.P.M.-kantoor bezet was door het Indonesische per soneelleden van de communistische vakhond. De eerste groep employees mocht nog met deze bus naar huis. De rest moest na urenlang te zijn vastgehouden naar huis lopen. Hoewel de Indonesische regering verdere acties zou voorkomen TNDONESISCH PERSONEEL van de Nederlandsche Handel-Maatschappij J- te Djakarta heeft verklaard, dat het deze oudste en grootste Neder landse bankinstelling in Indonesië vanmorgen heeft „overgenomen". Het zelfde gebeurde met de Escomptobank. De Nationale Handelsbank wordt door leden van de communistische vakvereniging bewaakt. Deze lieden be- t weerden orde en veiligheid te handhaven. Zij houden tevens het oog op alle cliënten en controleren welke be- dragen er op de rekeningen worden opgenomen. Er zijn in totaal zeven i Nederlandse bedrijven bezet. Het K.P.M.-gebouw is eveneens nog in j handen van de communisten. Vol- j gens radio-Djakarta zou een comité j van actie hebben gevraagd het ge- i bouw onder regeringstoezicht te I stellen en niet aan de K.P.M. terue te geven. Geen roof In een speciale zitting heeft het Indo nesische kabinet gisteravond nog de kwes tie van het in beslag nemen van de Ne derlandse bedrijven besproken. Besloten werd verdere acties zoals tegen de K.P.M. te voorkomen. Uitdrukkelijk beweerde de premier, dat Nederlandse ondernemingen niet meer zouden worden bezet. Niettemin was het gisteren mogelijk, dat de werknemers gisteren, zoals be- |kend, het K.P.M.-gebouw in Djakarta be- j zetten en ook namen zij de directie over Ivan Geo Wehry. De militaire commandant van Djakar ta, luitenant-kolonel Dachjar, heeft ook jdeze acties vertfordeeld, en gisteravond ivoor de radio gezegd, dat acties tot over neming van de Nederlandse ondernemin gen moeten worden geleid door een be- Islissing van de regering of van het „Be- jvrijdingscomité va'n West-Irian". Personeel "van Lindeteves verklaarde !heden, het bedrijf te zullen overnemen. 'De directeur van Jacobson Van den Berg te Djakarta voert besprekingen met het Indonesisch personeel over een mogelijke [bezetting van het bedrijf. De vakvereni ging eist, dat de employés hun auto's bij 'het gebouw zouden laten. De Indonesische minister van scheep vaart Nazir antwoordde op de vraag of ook de K.P.M.-schepen zullen worden i,.overgenomen". „Ik ben niet bevoegd op die vraag antwoord te geven". Later op de dag is het gebouw der K.P.M. te Djakarta door militairen bezet ter handhaving van orde en veiligheid aldus een mededeling van de minister van scheepvaart Mohammed Nazir. Hij zeide voorts, dat nationalisatie van de K.P.M overwogen wordt en dat hieraan gisteren een speciale kabinetszitting gewijd werd De Nederlandse employees kregen aan hel einde van de ochtend toestemming het gebouw te verlaten. De dnreobié vam Geo Whery heeft ge weigerd de sleutels van de boekhoudaf- deliing af te geven. Eén vooraanstaand figuur uit het Ne derlandse bedrijfsleven te Djakarta ver klaarde naar aanleiding van de bezetting der gebouwen: „Dit is het einde". Vrij wel geen enkele Nederlandse firma kan voortgaan tenzij men overschakelt on bij voorbeeld Britse banken. Hoe-wel het leger de overneming van Nederlandse bedrijven heeft verboden, is het niet zeker of dit verbod geldt voor die bedrijven, waar de bezetting reeds een feit geworden is. Minister Sudibjo heeft later verklaard dat de overnemingsvoor- stellen der arbeiders aan heft kabinet donesië Toen men zich wendde lot de autoriteiten van de provincie om hulp verzocht, kregen de Neder landers alleen te horen, dat de actie de wil van het volk was! De Nederlandse diplomatieke vertegen' woordiging in Djakarta is van de ernstige toestand op de hoogti steld. De voorzitter van het Algemeen landbouw syndicaat, dr. J. Meyer, heeft meegedeeld, dat het syndicaat ernstig overweegt haar leden aan te raden de Nederlandse ondernemin gen in Oost-Java te verlaten Onze landgenoten proberen zich zo veel mogelijk rustig te houden, nu zij onder zulke ernstige druk staan. VaD een paniekstemming is geen sprake Maar wel ziet men de toestand zeer somber in. Geen enkele krant wordt meer uit Nederland ontvangen. En met ingang van gisteren is ook het radio-telefonisch verkeer met het moederland verbroken. Zakenlieden konden geen contact meer krügcn Met bijzonder grote belangstelling wordt dan ook naar dc nieuwsuitzen dingen van de Wereldomroep in Hil versum geluisterd. In Bandoeng, de meest westerse stad n Indonesië, is de vrij grote Nederlandsi samenleving ook ernstig getroffen door de boycotactie. Geen enkele Nederlander sok maar iets in een winkel kopen Elk dienstbetoon, in welke vorm ook, wordt onze landgenoten geweigerd. Moeilijk cloeh niet onhoudbaar overweging worden voorgelegd. ordvoerder van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Dja karta noemde de positie van de Neder- anders „moeilijk doch niet onhoudbaar" De Nederlandse zaakgelastigde heeft gis teren de gehele dag tevergeefs getracht de Indonesische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Hardt te spreken te krijgen. De diplomatieke dienst heeft grote moeilijkheden bij het onderhouden van de telefonische verbindingen consulaten op Java. De telefoonverbindin gen tussen de Nederlandse ondernemingen en hun kantoren te Djakarta waren afge sneden. De K.L.M. zal alle luchtpost naar In- erzenden met de Boac, Qantas Garuda. De Garuda beweert, dat zij In Londen ernstige bezorgdheid HET ZAL VAN DE VERDERE GEBEURTENISSEN en van de houding van Nederland afhangen of Indonesië ook de diplomatieke betrek kingen met Nederland zal verbreken, zei de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, gisteren, toen hij op het punt stond uit New York naar Parijs te vertrekken. „Ik zal dc deur niet sluiten voor d« Nederlanders," zei de Indonesische minis, ter verder, „als z(j een nieuwe wljz« van toenadering tot Indonesië overwe gen." Verder geloofde minister Suban- in 1958 nog een groot aantal jwoningen gereed zal komen, doch de vraag rijst of het mogelijk zal fcijn in dit jaar zoveel woningen in [aanbouw te nemen als voor een Continu hoge produktie noodzake lijk zou zijn. Dit zegt de minister van volkshuisvesting in zijn me- lorie van antwoord. Hij heeft hier- lij in het bijzonder op het oog de apte op de kapitaalmarkt en de laaruit voorvloeiende hoge rente- ;and, die het voor particulieren wel )ijzonder bezwaarlijk maakt om tot de bouw van woningen over te gaan. j De minister acht een verbodsbepaling voor de bouw van particuliere woningen pet noodzakelijk. Het wadhten op jrcop i6 voor de ondernemers zijn* pens voldoende waarschuwing. Wat de hoge rente betreft, die resulteert in naar verhouding te hoge huren, deelt ir. Witte mede, dat de regering heeft be sloten om niet de volle marktrente in de huurprijzen van de woningwetwoningen te doen doorberekenen. Besloten is voor alle woninwetwoningen, waarvoor na 1 januari 1957 vergunning is of zal worden verleend, een rentepercentage van 4 pet. te doen gelden, door een rentebijslag te verlenen ALARMEREND Over de woningproduktie zegt de mi nister, dat er in 1958 niet veel minder dan 80.000 woningen gereed zullen ko men. Voor 1959 zal echter indien in 1958 de bereidheid tot het beginnen van nieuwbouw in de particuliere seetor ten gevolge van de financiële omstandig heden belangrijk bij de aanvankelijke ra mingen mocht ten achter blijven op een niet onbelangrijke daling van aantal gereedkomende woningen worden gerekend. drio, dat Nederland zijn definitief stand punt nog niet had bepaald. Subandrio, die de toestand ernstig vond, geloofde niet dat de aanslag op Sukarno het sein was voor het uitbreken wanordelijkheden. De betogingen tegen de Nederlanders zag hij als een spon tane reactie van het volk op het werpen van de Nieuw Guinea-resolutie in de Algemene Vergadering. Tenslotte beweerde minister Suban drio nog dat hij geen gelegenheid voor bij zal laten gaan, indien de mogelijk heid zich zou voordoen, om door mid' del van onderhandelingen het met d« Nederlanders eens te worden. Het ministerie van buitenlandse zaken van het neutrale Amerika heeft middels ook uitgelaten over de toestand n Indonesië. Gezegd werd-, dat de Verenigde Staten de gespannen verhouding tussen Neder land en Indonesië nauwkeurig volgen. Meer wilde de perschef van het ministe- e, Lincoln White, niet verklaren. In Londen heeft de ernstige toestand i Indonesië ongerustheid veroorzaakt, et ministerie van buitenlandse zaken onthoudt zich van elk commentaar. Maar het pessimisme in de toonaangevende Londense bladen wordt wel gedeeld door verantwoordelijke politici, is bang, dat de maatregelen, die tegen de Nederlanders worden genomen zullen ontaarden in een haatc; Dc situatie kan de Zuidoostazlatii nisatie cn de Engelse belangen in Indonesië wel eens in gevaar brengen. daarom niet onmogelijk dat de Engelse regering haar invloed zal doen gelden en op matiging zal aandringen. de K.L.M.-diensten zou kunnen overr men als de regering maar voor materi; zorgde (zij heeft vele Nederlandse vlie gers). Een vliegtuig van Stanvac werd te Singapore opgehouden in afwachting van een landingsvergunning in Indonesië. Geen St.-Nieolaas De kinderfeesten ter ere van Sinter klaas zijn afgelast De jaarlijkse intocht van de Sint in Djakarta eveneens. Men wil het feest In intieme kring vieren. De onafhankelijke Times of Indonesia schrijftdat men de Nederlanders niei moet „laten boeten voor de zonden hunner regering" Zij zijn gasten en men is he aan zijn goede naam verschuldigd hei niet te molesteren en hun wettige werk zaamheden te laten verrichten. Het zoi benepen en kleinzielig zijn hen tot zonde Transfers bedreigd Dc Indonesische monetaire raad hcefl inmiddels de mogelijkheid van verbreking van de handelsbetrekkingen met Neder land besproken. Er is nog geen beslissing genomen, maar wel werd gesteld, dat het vervallen van de transferrechten een lo gisch gevolg zou zijn van het verbreken van dc diplomatieke betrekkingen met Nederland, Volgens Antara zal er geen dividend naar Nederland worden getrans- Sukarno verzocht zijn reis te annuleren Van twee kanten, namelijk die deT In donesische communistische partij en die van een groep parlementsleden, heeft pre sident Sukarno 'het verzoek ontvangen om zijn reis naar Europa en Latijns Ame rika, die hij in december zou maken, af te gelasten, gezien de ernst van de bin nenlandse toestand en de politieke labiliteit Staande op een hoog platform brengen Amerikaanse technici de proefsatelliet aan in de neus van de enorme Vanguard- Raket, die al enkele dagen start klaar staat op het proefterrein van Cape Canaveral. TN EEN VRAAGGESPREK A met een onzer redacteuren heeft prof. dr. Gesina H. J. van der Molen, hoogleraar in het volkenrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, haar mening gegeven over de te verwachten ontwikkelingen in Indonesië. Mevrouw van der Molen verschaft hiermee een helder beeld van de volken rechtelijke aspecten van even tuele naasting van het Neder lands bezit in Indonesië. Op pagnia 5 vindt men het vraag gesprek weergegeven. Sukarno bezocht hospitaal Geflankeerd door een sterke lijfwacht heeft president Sukarno gisteren een be zoek gebracht aan het ziekenhuis waar de ilachtoffers van de aanslag op hem wor den verpleegd. De politie, met de bajonet op het ge- eer en bovendien met machinegeweren bewapend, zetten de straten rondom het ziekenhuis af. Iedereen, zo luidde de opdracht, die ongevraagd dicht bij de president komt. moet onmiddelflijk worden neergeschoten. De commandant van Djakarta, overste Dachjar, zeide, dat een hoeveeflheid ont- ploffingsmiddeien en handgranaten in be slag genomen is. Dachjar deelt mede, dat het aantal ar restanten thans twintig bedraagt. Dezen zouden vlot hebben bekend. Andere ver- dachten worden nog gezocht. HET PROEFTERREIN van Cape Canaveral in de Ameri kaanse staat Florida is in de loop van vandaag elf uur voor de start van de raket met het eerste proefkunst maantje de „aftelperiode" inge gaan. Aanvankelijk zou de 24 meter lange raket met zijn kostbare lading vanmiddag om vier uur worden ge lanceerd, tenzij de weersomstandig heden voor de start te ongunstig '.ouden ziin. Om niet bekendgemaakte reden is de afvuur-tijd echter al verschillende malen veranderd. Volgens de laatste berichten tot vanavond acht of negen uur. Het is mogelijk dat op het laatste moment nog enkele correcties moesten worden aange- braohk Drie uur voor het lanceren wordt de brandstof aangebraoht. Mocht zich daarbij een moeilijkheid voordoen, dan zal de start vermoedelijk 48 uur worden uitgesfteld. Inmiddels staat de reusachtige Van- guard-raket, die een gewicht heeft van 10.000 kilogram, al enkele dagen klaar op haar „startblok". In de kogelvormige het projectiel bevindt zich het satellietje, dat slechts een doorsnede heeft van vijftien centimeter. Wanneer alles volgens wens verloopt zal het straks snelheid van ruim 27.000 km per de wereld vliegen. De raket brengt de kunstmaan tot een hoogte van 450 kilometer. Nu de twee Russische Spoetniks zwijgen zal men op aarde alleen radio-seinen van de Amerikaanse kunstmaan ontvangen. Het is vandaag precies twee maanden geleden, dat de Russen hun eerste Spoetnik lanceerden. de derde trap brengt het maantje op de noodzakelijke snelheid van 27.000 kilo meter per uur. Wanneer die snelheid is bereikt wordt de satelliet uitgestoten en volgt haar eigen baan, vergezelt van de derde trap. Sedert de start zijn dan negen minuten en 45 seconden verlopen. Verwen uw vrouw met de enige veilige elektrische koffiemolen! Door kijkgaatjes in dikke muren van gewapend beton zallen dc Amerikaanse geleerden de start van de raket gadeslaan. Tijdens de eerste etappe moet de raket een hoogte van 55 km bereiken en tot een snelheid van 5600 km per uur komen. Dit duurt m minuut. De brandstof van de eerste trap van de raket is dan gebruikt cn dc „trap" zal In dc Atlantische Oceaan De tweede trap neemt het werk op dat moment over en brengt de Vanguard tot een hoogte van ruim 210 km. De raket gaat in deze etappe een meer gebogen baan beschrijven en bereikt een snelheid van ongeveer 14.000 km per uur. In de tweede trap bevindt zich het besturings apparaat van de raket. De neus van de raket wordt gedurende de tweede etappe gesplitst en weggeworpen, zodat de kunst- i zonder omhulsel verder gaat. De dient alleen om de satelliet in lagere luchtlagen tegen de wrijvingshibte te beschermen. Van 210 tot 450 km „freewheelt" de raket zonder veel snelheid te verliezen. Dan wordt de tweede trap afgestoten on absoluut veilig, plostic romp"» mpagne. „Verboden voor Hollanders" Voor het bekende Nederlandse restau- int Bogerijen té Bandoeng, plaats van samenkomst voor de burgerij en planters, s een bordje geplaatst met de woorden Verboden voor Hollanders". De telefoon verbindingen van Nederlanders en van het Nederlandse consulaat te Bandoeng jn afgesloten. De woordvoerder van de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta, de heer R. Pekelharing, var- klaarde, dat berichten uit Oo6t-Java aanleiding geven tot de grootste be zorgdheid. In het bezette K.P.M.-gebouw te Dja karta waren typisten en klerken normaal aan het werk. In dc straten voor het ge bouw verzamelden zich groepen arbei ders, die zich rustig hielden. Versterkte patrouilles betrokken de wacht. Met ma chinegeweren bewapende militairen be waakten een nabijgelegen spoorwegover gang. Andere troepen in jungle dress en gevelde bajonetten bewaakten het gebouw van de nationale opbouwconfo- rentie in de nabijheid. Nederlandse huisvrouwen te Djakarta kunnen nog steeds levensmiddelen cn kleding kopen in tegenstelling tot Ban doeng, Malang en Socrabaja. Ook dc gas-, water- en lichtvoorziening aan Neder landers, gaat te Djakarta door. K.P.M. houdt schepen in Singapore De Koninklijke Paketvaartmaat- sohappij heeft het vertrek van zes schepen uit Singapore naar Indo nesië uitgesteld. N.A.V.O. De Braziliaanse minister van buitenlandse zaken heeft gisteren tegen- -—r verslaggevers verklaard dat zijn land uitnodiging heeft ontvangen om zich te sluiten bij de N.A.V.O. Niet eens met zijn regering STEVENSON, de voorzitter van de Amerikaanse democratische partij en in verband met de N.A.V.O.-conferentie in Parijs tij delijk adviseur van de regering, heeft gisteren een aanbod van president Eisenhower, de conferentie bij te wonen, van de hand gewezen. Eergisteren verklaarde Stevenson, niet aar Parijs te gaan omdat hij daarvoor geen uitnodiging had ontvangen. Toen die uitnodiging gisteren toch kwam ging er niet op in, omdat hij het niet eens met alle voorstellen, die namens de Amerikaanse regering aan de NAVO- landen worden voorgelegd. Stevenson zal eohter wel naar Parijs gaan, zich omstandigheden voordoen die zijn aanwezigheid daar noodzakelijk maken. Minister van buitenlandse zaken Foster Dulles zal reeds elf of twaalf december naar Parijs gaan, om zich ter plaatse voor te bereiden op de conferentie, die zoals gemeld, de zestiende begint Oordeel Een weinig vlooiend oordeel over mi nister Dulles werd gisteren gegeven door de democratische afgevaardigde Celler, voorzitter van de juridisohe commissie van het Huis van Afgevaardigden, di# juist een reis door Europa achter de rug heeft. „Dulles is in Europa de meest gehate Amerikaan", aldus Celler. „Engeland, Frankrijk, Duitsland en vooral Italië zijn De Amerikaanse talent-scout van de 20th Century Fox, Owen McLean, heeft gisteren en vandaag in Amsterdam een auditie gehouden voor gegadig den voor de hoofdrol van de te vervaardigen film over Anne Frank. Het moet bij voorkeur een meisje zijn tussen 13 en 15 jaardat vlot Engels spreekt. We zien hier vier van de rtieis- jes tijdens de auditie. V.l.n.r.: Lilli van den Bergh, Anita Klein, Ria Kikkert, de heer McLean en Hanneke Muller, terwijl zij het scenario bespre ken. (Advertentie) DINSDAG VAN 10—10.30 UUR (stempel 3) EN VAN 7—7.30 UUR (stempel F) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK IdtL' Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg allergisch voor hem geworden. Hij is het mikpunt van moppen, het onderwerp van bittere satires, zijn bruikbaarheid tegen- ome bondgenoten is verdwenen. Als Dulles niet spoedig wordt vervangen zullen onze bondgenoten Elsenhower onomwonden zeggen dat de leiding krach tiger en constructiever moet worden om voorkomen dat de N.A.V.O. uit elkaar valt", WEERBERICHT Westelijke wind De Biilft verwacht toft mor genavond: Vannacht voonn-amelijk om heft zuiden van het land liioh- te vorst. Morgen in het tdoot- den toenemende bewolktog meft hier en daar wat motre gen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot ma tige westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN 5 dec. zon op 8.33 uur, onder 16.32 uur» maan op 15.37 uur. onder 6.22 uur. 7 doo, volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1