Wintermans Sociale ellendeen politieke onvrijheid SPANJE Nederlandse zeeman wil goed en eenvoudig eten VALDELIS BOEKENSPÏEGEL TIENLANDEN-TELEVISIE OP OUDEJAARSAVOND *wr> 7 DINSDAG 3 DECEMBER 1957 Het van nu 2 BISSCHOP VERKLAART Kerk verloor 73 procent (door T. Knecht) Wie de vérgaande onvrijheid op politiek en voor anderen dan Roomsen op religieus gebied in Spanje beschouwt, wie al de sociale ellende aanziet, vraagt zich af: „Is er dan in deze kerk, vervlochten met de staat die zich Rome's trouwste zoon acht, geen enkel stukje christelijkheid meer?" Gelukkig is dat er vel. Reeds jarenlang heeft de bisschop van Malaga, zich in woord en geschrift als een sociaal voelend mens doen kennen en voor de protestanten in zijn diocees bestaat een opmerkelijke verdraagzaamheid. Keer op keer heeft hij de rijken, de meesters van dit land op hup plichten gewezen. Sarago&sa Ook de aamtbissohop Moeoillo, voerde het pleit lijker vendielïng van die rijkdom. Letter lijk zei hij: „Het gaait om het herstel de waardigheid van de arbeiders ads christenen en Spanjaarden". Somimnjgen onder de lagere en voorad jongere pries ters, dne inzien hoe innerlijk verrot hun kerk is. zijn bereid nieuwe paden te gaan Ik sprak met een van hen in een kleine stad in Zuid-Span je, diie zich onomwon den, voor grotere vrijheid verklaarde. Tij dens een staking protesteerden in Bid'bao priesters ten gunste van die arbeiders Zelfs hoorde ik, dat een aantal jongeren, tegen de tijd dat een, huns inziens con stitutioneel] monarch d'e diictaituur zad overnemen een christen-democratische partij will srt/iohten. Maar of het eens zover zal komen? Ruim 70 pet. nooit naar de kerk Men vergete niet hoe voor de burger oorlog ook de Roomse G-id Robles een tijdlang aan de regering van die republiek deelnam, en hoe een kleine greep lagere priesters ook tijdens dne oorlog die repu bliek steunde. Het gros van die hogere geestelijkheid en heel de serviele rest van de lagere bleef en bl ij'ft oer-conservatrief dn ieder opzicht. Zoals ik al uiteenzette, is het ook een hachelijk vraagstuk om nu nog, nadat 73 procent van het vodk aan de kerk onrtvadilen is, de weg terug te gaan. 73 procent! De bisschop van Valencia was zo eerlijk in een pastoraile brief diit per centage zelf aan te geven. Dat is iets an ders dan de officiële propaganda, dfre Spanje afschildert als: „Una, Grande, un oathoddca". Toch is deze weg terug de enige mogelijke voor een kerk dliie naar Christus wil heten. Zad de Roomse kerk In Spanje deze weg gaan? Wie in wonderen Gods ge looft. zegt niet, dat het on- nemers di:e ik hner sprak zijn het erover eens, dat mannen aijs deze bisschop voorlopig roependen in zijn. Het is de vraag hoe deize kerk principieel, niet uit op- por'uni'teit, anders zai kunn Maar haar archsche principe, haar dog- natuur, drijven de R.K. Kerk ertoe, om, ondergeschikt aan haar eigen macht uiteraard, een autoritaire staat als ildeaal te omhelzen.. Politie-natie De derde factor die de macht van Franco sohraagt is het leger, daarbij inbegrepen de talrijke bewapende politic- troepen. Guardda Civil en Polloia Armada en ten slotte geheime politie, dia al even talrijk moet zijn ads de geüni formeerde. De vele tienduizenden man nen tellende politiemacht drukt zwaar op het budget: meer dan 50 procent van de staatsinkomsten gaat naar leger en partij. De manschappen die constant steden, dorpen, wegen, stran den en communicatiemiddelen bewaken worden dan ook (voor Spaanse verhou dingen) redelijk betaald en goed gevoed en gekleed. Zij vormen de eigenlijke fysieke kern van Franco's macht. I-n deze politiemacht, die langs straten en pleinen loopt te niets nutten, is het oude landskneohitendom tot nieuw leven gekomen. Als in vroeger tijd gereoruteerd uit hel schuim der natie, is het steeds bereid de meester te dienen, zolang die maar be taalt. Een straatbeeld in Sevil- la: een paard was uitge- put in elkaar gezakt en de voerman en zijn col lega's doen hun best het dier overeind te brengen, terwijl voorbijgangers belangstellend toekijken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIilllllll Anders is het met het leger. Het is de enige macht die de middelen heeft korte termijn een omwenteling teweeg te brengen. Waarom zou het echter? Corrupt leger Een buitenlands waarnemer die tien tallen jaren relaties in Spaanse leger- kringen heeft, verzekerde mij dat het ho gere officierscorps corrupt is als steeds tevoren. Toch heerst ook in officiers- kringen ontevredenheid over het opgevi van Spaans Marokko, de enige plaats waar een officier van een snelle carrière verzekerd was. Ook in de lagere regionen rommelt het zo nu en dan. Het schijnt dat zioh hier en daar weer „Juntas" hebben gevormd. Dit zijn raden van ontevrede nen, vooral subalterne officieren en on derofficieren die in politiek en sooiaa-1 opzicht tegen het regin ben. Het is-eohter niet het beroepsleger zich t „pronunoiBmento" zad Daarvoor wordt het i bez\ t een ouderwetse laten verleiden, veel verwend daarvoor heeft er in de burgeroorlog te veel bloed gevloeid. Want dliie onbeschrijfelijke verschrikking staat de meerderheid van het volk nog goed voor ogen. En daarom is het moe. van de pofliitdek en alles "wait er mee sa menhangt en het vluchit, zo veel het kan in de sensatie en de droom, de ouderen T-bièr- If koning spreekt" en „Een jaar uit de ge schiedenis van het koninklijk huis", bij de grote massa van het volk heeft de monarchie voor goed uitgediend. Franco met zijn voorlopig trouwe leger- en poli tiemacht will niets van grotere vrijheid weten, en sinds de dictator Don Juan de troon weigerde en zijn voorstelden een ad-gemene amnestie verwierp, staan de overigens niet talrijke voorstanders var een constitutionele 'monarohie weer o«i dood spoor. Natuurlijk mogen ze de be vrediging smaken zo nu en dan in kran ten en tijdschriften foto's te zien van hur toekomstige vorst, Don Carlos, die op de midiitaire akadiemiie te Sanagona getraind wordt, van reële politieke betekenis is dit niet. Franco en achter hem de servatieve machten van leger en kerk zullen de jonge man, zo hij ad macht geen reële macht laten. Vooral de Kerk is aan de winnende hand. In de troon- raad, die zich bezig houdt met de m-ing van Don C-anlos, zit geen enkele fa- langist, wel heeft hij enkele fanatiek* Roomsen ads lid. Wat dat betekent is na het voorafgaan de wel duidelijk. In geen land is de r.k.- kerk zozeer alls in Spanje een naakt ma-chfsddchaam. De clerus weet, dat de geringste mate van reële vrijheid, wan- sr eenmaal toegestaan, een ketbingreac- im het leven zad roepen diie haa-r eigen positie reddeloos zal ondermijnen. Zoals gezegd, is er een minderheid, die de voor haar kerk schijnbare hopeloze weg van vrijheid en recht wil gaan. Wie echter de harde werkelijikheid in Spanje ziet en beleeft, kan haar weinig kans geven. Dictatuur gesteund door Amerika Veel is er na de oorlog gesproken en geschreven over het ad dan niet Isoleren het Franco-regime; ten slotte is het uitgelopen op een vrijwel complete in ternationale acceptatie. Ik meen, dat hel goed is er de nadruk op te leggen, dat dit Franco's interne positie bijzonder heeft versterkt. Men hoort wel eens de opvatting verkondigen dat de democra- iin Spanje door een externe isolering t zou zijn geholpen, omdat het Spaan- volk zich dan ads één man rond de „Caudiidlo" zou scharen. Dit is een han dig stukje propaganda, waarschijnlijk ge spuid via bepaalde monarchistische krin gen, die het inderdaad met de democratie hone poseerde in het beroemde Sevilla. vooral naar de plaza de toros, de arena de jongeren meer naar de bioscopen en het voetbalveld. Men zal zich afvragen of in het sa menstel van krachten de monarchisten geen belangrijke rol zuilen spelen. Ik meen dieze vraag rustig ontkennend te kunnen beantwoorden. Wel is waa-r ziel men op ',t ogenblik in vele Madrideensi boekhandels boeken met titels a-ls: „De (Van een onzer verslag gevers) Dit is het menu, dat de Nederlandse zeeman het liefst op tafel ziet: slaatje - kippesoep - biefstuk - sperziebonen - aard appelen - fruit - koffie. Dat wil zeggen, dat hij dit menu als een fees telijke maaltijd be schouwt. Voor een ge wone, dagelijkse maal tijd geeft hij de voor keur aan een groente soep, rundvlees, salade, yoghurt en wat sappig fruit toe. 'T'OT DEZE conclusie is de heer J. J- Mulder, inspecteur van de civiele dienst van de Rotterdam- sohe Lloyd gekomen nn een uitvoerige enquête, die werd gehouden onder de vrouwen van zeelieden, die op de sdhepen van de re derij varen. De idee voor dit onderzoek werd gebo ren, toen besloten werd het etensprobleem aan boord van de schepen op een nieuwe wijze te bena- „Het eten aan boord is belangrijk", vertelde ons de heer Mulder. De man nen moeten dikwijls in een ondraaglijke hitte werken en heel weinig i6 er onder die omstandigheden al vol doende om de goede sfeer op de eahepen te bederven. Vandaar, dat wij er voor zorgen, dat de verblijven goed en modern zijn, van daar ook dat het eten on ze voortdurende aandacht heeft". Od de 34 vracht schepen van de maatschap pij worden jaarlijks rond 20.000 menu's op tafel ge bracht. UEN PAAR HONDERD inzendingen kwamen binnen. Zij werden bestu deerd door een ter zake kundige jury en het resul taat bleek een verrassing een gewoon, eenvoudig etentje, zoals het regelma tig aan boord wordt ver strekt. Met als bijzonder heid. dat de mannen geen prijs bleken te stellen op een voorgerecht, maar veel liever genoegen wilden hoofdschotel en met al6 besluit wat fruit. Aan de enquête was een prijsvraag gekoppeld. De vrouwen, die het ideale menu (samenge steld uiteindelijk uit alle inzendingen) het dichtst benaderden, kwamen in aanmerking voor een prij6. PN DIT ZIJN ENIGE citaten uit de inzendin gen: „Mijn man is 'n alles- eter," „Hij houdt niet andijvie, maar eet het de kinderen", „Al6 mijn man thuis Is wil hij bijna Iedere dag spinazie", Al6 voorgerecht wil hij bloem koolsoep met zes borrels, als hoofdgerecht rundvlees, sperziebonen en weer zes borrels hebben", „Hij lust alles wat lekker is, stoometen blieft hij niet", .Als nagerecht wenst hij sterke koffie, een sigaret i bij nationalisme voorop staat. Waar- dliie het volk kennen, zijn het er Intussen over een® dat vooral het mfli- arine buHpverleningsverdirag met de V.S. vaarbij Franco zeven miHitaiiire bases af- ftond im ruil voor militaire en economi sche hulp, veel teleurstelling heeft ge wekt Dit verdrag heeft de dictatuur vas- Im het zadel gebracht dan ooit te vo- Men kan over de noodzakelijkheid dit verdrag van mening verschillen het Is wel duidelijk dat de V.S door met Franco mooi weer te gaan 9peten, een hoge prijs aan ideële waarden hebben be taald. Ver zijn de dagen van president Truman, die openlijk verklaarde de Spaanse dictatuur niet te mogen, omdat de protestantse minderheid onderdrukt. Us nu dit regime tegenover protestan ten zich de grofste schendingen der i senrechten veroorlooft, zwijgt de Ameri kaanse ambassade in 'alle talen. Zelfs heeft men overeengekomen, dat de voor Amerikaanse militairen in Spanje te hou den kerkdiensten, uitsluitend door dezen dus zelfs niet door Amerikaanse burgers mogen worden bezocht. Het is wel duidelijk, dat waar dergelijke worden gedaan aan een po- tot beïnvloeding in grotere zaken geheel niet meer wordt gedaoht. Zijn de Amerikanen bij het volk in politiek opzicht niet bemind, in andere opzichten is het niet beter. Binnen het Westelijk cultuurgebied is moeilijk een grotere tegenstelling denkbaar dan tussen de dol lars rondstrooiende Amerikaan en de doorsnee-Spanjaard, die, hoe arm hij ook iteeds vertegenwoordiger blijft van eeuwenoude, edele cultuur, drager met name van de machtige kunstzinnige potenties die dlil voiik rijk is. Dollars, dollars Met hun dollars jagen de betrekkelijh weinige Amerikanen de markt zodanig op. n een stad als Sevilla het leven er aanmerkelijk duurder door is geworden. Met hun technische hulpmiddelen over rompelen ze in dit opzicht aohterlijke ge- eden en verstoren er de archaïsche rust. Het zijn deze zuidelijke gebieden met hun achterlijke agrarische bevolking, waar het regime tot dusver het minst tegenstand te duchten had. Wie „de begeerte niet heeft aangeraakt" is geen revolutionair eeuwenlange horigheid stempelde hier het volk tx>t een lijdzaamheid die aan d« industrie-arbeiders van Barcelona en Bil bao verre is. Langzaam, maar met on weerstaanbare zekerheid dringt de con sumptief-acquisitie ve geest die onze wes terse beschaving kenmerkt, echter ook hier door. En dit dunkt mij een var ste krachten, die op den duur de positie van de plutocratische dictatuur onhoud baar zullen maken. Zal dan het anarchis me heersen en zal het ma'teriailisme de volksziel rustloos bederven? Zoals we za gen is van het rooms-katholioisme weinig te verwachten. In de volgende artikelen zullen we de positie bezien van de kleine verdrukte minderheid die hier waakt voor de Waarheid: Het Spaanse protestantisme. huldversterkende staaflotion die hij na het scheren zo graag gebruikt. Ook na elektrisch scheren. Lord Essex. Koningin Elizabeth's gro te liefde, door Olive Eckerson. Ge autoriseerde vertaling van M. L. Ohl. Uitgave Ad. M. C. Stok Zuid-Holland- sche Uitgeversmaatschappij Den Haag. Van Olive Eckerson's historische roman is hiermee een goede vertaling in het Nederlands verschenen. Het boek Is een boeiend relaas over een boeiende episode in de geschiedenis van Engeland. De ka raktertekening, zowel van Elizabeth alsj Henriëtte tekst is toegevoegd op de omslag. Uit didactisohe overwegingen is de volgorde van de kaarten enigszins gewijzigd. Zo kwam Zuid-Holland naast Gelderland te staan om het rivierstelsel in Midden- Nederland te verduidelijken. Onze buur landen werden naar voren gehaald. Voorts werden alle veranderingen, zoals de aan sluiting van het Saargebied bij Duits land en de vorming van nieuwe onaf hankelijke staten, in de nieuwe atlas verwerkt Mijnheer Carlos op avontuur door Eyk. Uitgeverij Het van Lord Essex, toont wel, hoezee schrijfster door het onderwerp is ge grepen. Liefde tot de historie wordt door een boek als dit in niet geringe mati wekt. Alles redenen om deze vertaling in het Nederlands welkom te heten en di lezing van dit nu voor ieder bereikbar! boek aan te bevelen. De Poolse Molen, door Jean Giono Vertaling van K. Luberti. Uitgave He Spectrum, Utrecht-Antwemen- Meesterlijk is de sfeertekening, die de Franse schrijver Jean Giono in zijn r< De Poolse Molen geeft van een provincie stadje in de Provence. Twee mensen in dit plaatsje, die de inwoners uiter mate intrigeren, namelijk Josef, Teemdeling, en juffrouw Julie, die niet -oor vol wordt aangezien. Daar men n staat is ook maar enigszins in vezen van deze aparte persoonlijkheden door te dringen, hangt men om hen heen geheimzinnig waas van vreemde halen, die alle hun ontstaan vinden in ■oddelpraatjes. Deze roman doet denken tan Oompjes Droom van F. M. Dostojews- ki. In beide boeken worden enige karak ters getekend, die de ongezonde interesse buitenstaanders trekken. Goed ge vonden is het om het verhaal van landgoed De Poolse Molen door een in het plaatsje wonende notaris te laten ve len. Het effect is treffend. De ernst het verhaal krijgt er een enigszins hu- loristische achtergrond door Hoewel eel waardering voor de constructie eze roman hebben, moeten we de w -aarop de schrijver het geslacht Costa de strijd met God vereenzelvigt met he noodlot, laaf aanbinden, bekritiseren. Di Wat zullen we spelen, verzameld ei gekeurd door Bob Wallach. Uitgeverij N.V. Moussault. Bussum. Dit ruim honderdvijftig pagina's te lend fraai uitgevoerde boekje bevat ee groot aantal verantwoorde gezelschapi spelen „voor binnen en buiten en voc jong en oud". Verder bevat het vijfhonderd hersen- gymnastiekvragen en vele andere pieker- problemen, b.v. korte verhaaltjes, w; opzettelijk een fout is geschreven, die de lezer(es) moet trachten te ontdekken. Achterin het boekje, dat geïllustreerd door Guus Mook, kan men de oplo.< singen vinden. Bos-Zeeman, atlas der gehele aardi P. Noordhoff N.V., Groningen-Djakarti Met de samenstellers hopen wij, dat deze atlas een goed vriend van school huis zal blijven. Voor de niieuwe oplage teven nieuwe kaarten getekend. 1. het belangrijker geworden Oostenrijk, ge plaatst naast de ermee overeenkomende kaart van Zwitserland; 2. Oost-Europa (met Russische gegevens); 3-4. twee kaar man Azië, waarop het gehele Noord- poolgebied voorkomt; 5-6. twee kaarten Afrika, noordwaarts gaande tot de Oostzee; 7. Suriname en de Nederlandse Antillen. Van grote waarde is ook de •artdruk van het Deltaplan, die met de i Spectrum. Utreoht/Antwer; In de Prisma-juniorreeks vierde druk verschenen va genoegelijkste kinderboek, oorspronkelijke titel luidt „Slnterklai blijft een zomer over". Het verhaal ov< „ouwe Sinterklaas", die in Hondwijk-aan- zee gaat logeren en daar allerlei avon turen beleeft hij wordt op een gegeven ogenblik zelfs weggemoffeld door de Bond van boze kinderen is kostelijk. Hen riëtte van Eyk geeft er in dit boekje weer blijk van, dat zij haar bewonderens waardige gevoel voor humor en haar rijke fantasie weet af te stemmen op het kind. Telefoon voor commissaris Achter berg. door Wlm van Helden. UltgeverU Kluitman. Alkmaar. (Voor jongens van 10—14 jaar). Wim van Helden is adjudant bij de Rotterdamse politie en In zijn loopbaan heeft hij veel stof opgedaan om spannende jongensboeken te schrijven. „Telefoon voor commissaris Achterberg" is het vier de jongensboek, dat uit zijn pen is ge- i vloeid. landen-uitzending" op Oudejaarsavond a.s., dat „Round Europe" zal heten. Er wordt op het ogenblik hard gewerkt aan dit uitzonderlijke pro gramma, dat, naar U zich zult herinneren, 75 minuten zal duren en waarin van het ene Europese land naar het andere wordt overgeschakeld, opdat deze alle hun Nieuwjaarswensen in woord en beeld de ether kunnen inzenden. Het klinkt wel eenvoudig, maar er is een geweldige hoop werk voor nodig, om het zover te krijgen. U zult, als U trouw onze „Ethergolven" leest, wel weten, dat het beeld niet, zoals het geluid, rondom gaat in de ether, maar vrij vlak. Daarom kunt U wèl, Indien Uw toestel daarop gebouwd is, geluid uit het buitenland opvangen, maar niet te kust en te keur het beeld. Dat moet steeds vla hulpzenders opgevangen en doorgezonden worden. Voor één Eurovisie-uitzending uit een bepaald land is dus al een gans net voor overschakeling nodig, laat staan wat het wordt, als de tien landen als het ware tegelijk in de lucht moeten komen. Afgezien van de technische problemen, waarmee we onszelf noch U. vrienden, al te zeer zullen vermoeien omdat we dat niet zo een, twee, drie kunnen uitleggen of begrijpen, is er het artistieke gedeelte, d.w.z. de constructie van de uitzendingen zelf, die niet alleen terdege voorbereid moet worden, maar ook getimed, aan- ingeschakeld en vloeiend gemaakt. U weet reeds, dat de eer, de uitzending produceren, te beurt ls gevallen aan de Engelsman Francis Essex, die uit de kleln- Programma voor morgen SOS-bcr 7.10 Gewijde Nws 13.15 Mei 13.45 Aïda, opei 15.30 Vocaal k? 17.20 Muzikale 18.00 Koorzani NCRV: 7.00 Nwi ,uz 7.50 Een woord veerber 8.15 Gram oor 12.30 Land- en tul 12.37 Advenvdien-.i 13 i p pad 13.20 Lichte im Irijf) 15.05 Gra 16.01 d Jeugd 17.45 Gi 18.20 Spectrum van het Christe lijk organisatie- en verenigingsleven 18.30 RVU: Levenskunst, door prof R W Broekman. Tweede lezing 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af. caus 19.15 Gram 19.30 Buiten! overz 19.50 Gram 19.55 Een trefpunt, caus. 20.00 Radiokrant 20.20 Kamerork en soliste >1.30 Kerk en Staal in de Middeleeuwen, caus 21.50 Gevar muz 22.10 Filmbeschouwing 22.20 Kamerkoor 22.40 Collo en 23.15 Zaalsportuitsl 2i3.20—24.00 23.00 Nwi n, 298 VARA: 7.00 Nws 7.1 Nws 8.18 De ontbijtclu VPRO: 10.00 Schoolradi! 11.00 RVU: Griekse kuns 's Jacob 11.30 Gevar prog suwmeded 12.33 V h plal nd 12.38 Pianotrio 13.00 Nws 13.15 Tentoor ingsagenda 13.20 Orgel i Gym 733 Gr 9.00 V d VARA: 10.20 door mevrouw 12.30 14.00 vs en coram op hei nws 18.20 Gram 8.50 Gram 19.00 V d kind 19.10 Accord ;e trom 19.25 VARA-Varia. VPRO. jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Tussen lour, caus 20.15 Promenade ork, Omr lijd, hoorspel 22.10 L 23.50—24.00 Soc i evlsieprogr. KRO: VARA: 20.30 Sportpanor kunst is voortgekomen en sinds drie jaar bij de BBC-televisie werkt. Deze man heeft nu alle tien de landen bezocht: van Engeland Is hij gegaan naar Frankrijk, Italië, Zwitserland. Duitsland, Denemarken, Oostenrijk, Luxemburg, Bel gië en Nederland. In al deze landen zal een bekende ar tist in een kort programmaatje van 5 tot 7 minuten optreden en in ons land zal het waarschijnlijk Wim Sonneveld zijn. De Engelse televisie zal de finale voor haar rekening nemen, naar het Hbl. meldt. In die finale zullen omroepsters uit alle deelnemende landen (één uit elk land. welteverstaan!) het glas heffen voor een raam, waarachter de kaart van Europa zichtbaar ls en waarin nog eenmaal do artist uit elk land op het beeld zal ver schijnen. Nederland geniet, mét de componist zelf, de speciale eer, dat Dolf van der Linden is uitgenodigd, muziek te schrijven bij de zeer korte, op het land dat juist ln het beeld ls geweest betrekking hebbende, filmpjes, welke de hiaten van de over schakelingen zullen vullen. Wat de verschillende landen zullen brengen, blijft uiteraard nog een verras sing, maar u hebt al wel begrepen uit een en ander, dat we te maken zullen hebben met een programma, dat licht en vrolijk van toon is. Hopen wedat het niettemin Hopen we, dat het niettemin een de landen onderling, en dat een goede indruk zal geven van de uiterste televisiemogelijkheden in Europa. COMMENTAAR Advent Ongetwijfeld zijn er luisteraars ge weest, die gisteravond met verrassing hebben geluisterd naar de N.C.R.V.-ru- briek „Op de man af". Die verrassing kan afkeuring of Instemmlna hebben In gehouden. Wat ons betreft, u>tf waren aangenaam verrast door wat de spreker zei over de adventstijd: „Kerstmis heeft een geeste lijke kantmaar ook een andere, n.l. die van de huiselijkheid en het licht. Vergeet die huiselijkheid niet: steek maar een adventkaars aan, elke week één. tot er vier branden." En: „ten slotte zeggen die kaarsen ook iets van Christus' Licht en van de vrede op irde". Twee vrienden, Eddy en Bram, brengen hun oudere vriend, commissaris Achter berg op het spoor van twee brutale die ven, „linke Toon" en „sterke Willem", die op listige wijze bij een goudsmid heb ben ingebroken en de brandkast hebben geledigd. Na knap speurwerk en met de hulp van Eddy en Bram pakken de rechercheurs de dieven in hun kraag en tot grote vreugde van de goudsmid vinden zij ook de gestolen sieraden. Het boek is met vaart en humor ge- Vervult de aarde, K. Norel. Uitgave G. F. Callenbach N.V.. Nijkcrk. Zouden ze werkelijk nog bestaan, de mensen die Karei Norel in deze roman laat optreden? Zouden ze überhaupt" wel bestaan hebben, diegenen, die geen stap pagina kan schrijven, zonder dat een of meerdere bijbelteksten geciteerd of in de zetten, zoals de schrijver blijkbaar geen „praktijk" gebracht worden op een ma nier. die toch echt onaanvaardbaar is. Bezwaren moet men soms hebben tegen de woordkeus van de schrijver. Bladzijde 55 geeft; „De eerste zondag verzeilden ze in een kerk, waar alles in het Dudts ging". Weinig stijlvol lijkt het ons, bij kerkgang spreken over „In een kerk verzeilen". De mening van de flap „Wij vinden de bekende auteur hier op zijn best" laat zich door „Vervult de aarde" niet be vestigen. Moonlight and met Orkest Gicrra Oss of you. Bloemenlied, Orkes Eartha Kitt; Lit It's only -pher Col ui ream. Orkest N< Arnold van Mill bij de Ned. Opera De Nederlandse baszanger Arnold van Mill, die lange tijd door de Ned. Opera Is miskend zal nu in de komende weken enkele gastrolQen vervullen bij de Ned Opera. Hij zingt o.m. in Mozart's „Die Zauberföte' en in Verdi's „Don Carlos" Juist in deze tijd van jachten en zich bemoeien met het gebeuren op de hele wereld, achten u>ü het waardevol, wan neer er meer gewezen wordt op de hui selijke eenheid en het samen beleven van onze feestdagen, en waarom mag dan het innerlijke licht niet gesymboliseerd worden in het vriendelijke kaarslicht? Beste beurt Dat was een beste beurt, die de AVRO gisteravond in haar maandelijks televisie, journaal maakte! Eerst hield de gastheer Dick de Vilder een kostelijk gesprek met een professor uit Nijmegen over de bis schop Nic.oln.as van Mira die in de vierde eeuw in het oude Griekenland woonde. De „echte" St. Nicolaas dus. De hoog leraar vertelde zeer boeiend tal van in teressante bijzonderheden over deze fi guur bij tekeningen, foto's en iconen een uitzending waar de KRO jaloers op Maar dit laatste geldt evenzeer voor do NCRV, want daarna had de gastheer een voortreffelijk onderhoud met de 83- jarige oud-majoor Vos van het Leger des Hei ls over het begin van de kerstpotten- actie. HU had zelfs een krant van 1907 bij zich. waarin een verslag staat over de eerste kerstgave, die majoor Vos een weduwe bracht. Men gaf de oud-majoor, die zeer onder de indruk was. volop ge legenheid evangeliserende woorden te spreken en de kerstactie warm aan te In de vijfde uitzending van de serie „En gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen" behandelt de KRO van avond tussen 6.30 en 10.15 uur „de ver- feestelijking van het dagelijks leven". Na het AVRO-amusementsprogramma „Hoteldoradio", dat van 8.05 tot 10.15 over Hilversum II te horen is, zet George van Renesse zijn reeks impro visaties aan de vleugel voort. TELEVISIE VANAVOND De wekelijkse filmavond biedt eerst de Italiaanse bijdrage ln de serie „Kleine steden in Europa" en dan, om 9.15 uur, als hoofdfilm „Het zout der aarde", een strijd van blanke en zwarte arbeiders om betere beveiliging ln een zinkmijn. Kinderen beneden 14 jaarnaar bed! Pips uit hel buitenland De pianiste Monique Haas speelt van avond in een concert door het INR- symfonie-orkest o.I.v. Daniël Sterne- feld (Brussel Frans 484 m.) het piano concert in e van Mozart. Ook Beet hoven staat op het programma. Om 8.30 uur begint ln het Derde Pro gramma van de BBC (464 m.) een Beet hoven-concert door het Hollywood .Strijkorkest. U hoort enkele kwartetten Tussen 8 en 9.30 uur kunt u over de Duitse zender MHz 87.9, 91.5 en 95.4 een concert horen, te geven door het radio-symfonie-orkest o.I.v. Wilhelm Schuchter, Stamitz en Hindemlth staan op het programma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7