Jüciuuc £<ifcsrl|c (Courant Betogers bezetten KPM-gebouwen in Indonesië w Nederlands personeel naar huis gestuurd „Belangrijke personen" in Djakarta aangehouden Willem Ruys liet 63 passagiers achter DE NIE Electron steeg ondanks startverbod op Gratis Koopuur Aantal slagers zal zijn prijzen moeten verlagen TIP van BOOTZ Stevenson niet naar Parijs HANDSCHOENEN DINSDAG 3 DECEMBER 1957 afdeling: Te) 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang no. 11126 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhttstirb is ahebleuftt myn barl in tegljenspoct" SPANJE i SOCIALE ELLENDE ZIE PAGINA 7 Communistische actie zonder voorkennis van de regering LTEDENOCHTEND zijn leden van een communistische vakvereniging te Djakarta na een betoging het K.P.M.- ïebouw binnengedrongen met een brief van het vakbonds- bestuur, waarin stond, dat het K.P.M.-gebouw door hen 'ou worden overgenomen. Personeel mocht het gebouw wel binnenkomen doch niet verlaten. Het Nederlandse personeel werd later het gebouw uitgestuurd, en zou niet neer terug „mogen" komen. Militairen schijnen echter te lebben ingegrepen. Voorts zijn alle agentschappen van de LP.M. in Indonesië door het Indonesische personeel Dvergenomen. De bezetting van het KPM-gebouw n Djakarta geschiedde vanochtend uur (twee uur in de nacht Ned. ïjd). De Indonesische vlag en de 'akverenigingsvlag werden gehesen. De betogers eisten van de direct ertekening van een soort „akte van racht", doch de president-directeur, de sr J. F. P. de Geus en andere directie- en, weigerden onomwonden. Een twee- eis, dat in de kamer van elk dircctie- a een Indonesiër zou worden geposteerd, ■-P" »erd eveneens afgewezen. De vakvereni- den ingsleiders hadden reeds Indon ES *ngewczen om keende functies Uit de aangrenzende Nederlandse diplo- latieke vertegenwoordiging werd ter- ond met het Indonesische ministerie van litenlandse zaken getelefoneerd om te otesteren. Het ministerie antwoordde, it van het optreden van de vakbond niets tkend was en dat zulk een optreden niet in tevoren was beraamd. De Nederlandse plomatieke vertegenwoordiging gaf te Minen te hopen, dat de orde spoedig zot orden hersteld. Een woordvoerder van de betogers zei- t, dat zij handelden in opdracht van d< idonesische regering. Later werd het Ne- rlandse personeel r.aar huis gezonden it achterlating van hun auto's. Velen men een bus, totdat de vakbond ook verbood. Glimlachend keken de leden hoe de Nederlanders met hun akten- sen het gebouw verlieten. Later zün de leiders van de betoging, I. Tomasoa en J. Mamessa, door de po- lie aangehouden en werd het gebouw ider militaire bewaking gesteld. i3i62f Grenzen dicht IET HOOFD van de immigratie- E dienst in Djakarta heeft de ver- egenwoordigers van de soheepvaart- aatschappijen laten weten, dat er n :en Nederlanders meer in Indonesië o* orden toegelaten. Zelfs de beman- "gleden van vliegtuigen en sche- trekün mogen geen Indonesische grond Aeer betreden. dagen ontstane situatie in ons land er verdere besprekingen voeren over de ge beurtenissen na de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Ook zal hij exemplaren va aantal Nederlandse dagbladen aan de Indonesische ministei an gisteren overhandi- Geen visa Tussen de tijdstippen waarop de foto boven en de foto onder zijn genomen, liggen slechts enkele minuten. Boven: even voordat de aanslag op Sukarno werd gepleegd, ver maakte hij zich nog met schijf schieten, omringd door zijn lijf wacht en het schoolhoofd. Vrij wel allen die men op de foto ziet, werden min of meer ern stig gewond behalve Sukarno. Onder: granaatsplinters maak ten kleine gaten in de autowand van Sukarno's Amerikaanse wagen ;ecn Het gevolg van deze nieuwe anti-Neder- le exndse maatregel is reeds geweest dat de et ee niem Ruys van de Koninklijke Rotter- msche Lloyd gistermiddag met 63 pas- isten giers minder, die voor Indonesië hadden -dei boekt, van Rotterdam is vertrokken. De ^en L.M. superconsteilation Photon, die gis- 'ei!ren met eindbestemming Singapore van J hiphol vertrok, had slechts zes van de 1 passagiers aan boord, die hadden ge- ekt- ~V0p het ministerie van buitenlandse za- n in Washington werd geweigerd com- ntaar te leveren op de gebeurtenissen Indonesië en de maatregelen, die tegen Nederlanders worden genomen, ïewezen werd op het neutrale stand- nt van de Ver. Staten in het geschil Nederland en Indonesië. Zakenleven normaal :njDe heer J. van Oldcnborgh, directeur i de ondernemersraad in Indonesië. 1 eft in Den Haag verklaard, dat er on- nks de spanning tussen Nederland en ldonesië nog normaal zaken worden ge- clan, en dat er uit Djakarta nog steeds 1 portorders worden geplaatst en nor- megyal zakentelcgrammcn binnenkwamen. Zaakgelastigde 'j naar Parijs ioe Indonesische zaakgelastigde in in Haag, mr. Maramis, is vandaag trein naar Parijs vertrokken voor spoedbijeenkomst met de Indone- fche minister van buitenlandse za- i Subandrio. Deze zou in de loop 1 vandaag in Parijs aankomen. Maramis zal minister Subandrio bport uitbrengen over de in de laatste Na de aanslag op Sukarno De garnizoenscommandant van Djaka: ta, overste Dachjar, heeft gisteravond vei klaard, dat „belangrijke personen" z\j gearresteerd, tezamen met anderen, onder verdenking van medeplichtigheid aan de moordaanslag op Sukarno. Hjj wilde ech ter niet zeggen hoeveel en wie, daar de zaak nog in onderzoek zou zijn. Er zou den ook hoge officieren btf zjjn. Het In donesische kabinet heeft de aanslag be- Over de economische gevol gen van eventuele Indone sische represailles vindt men op pagina 5 een- interessante beschouwing die een goed in zicht verschaft in deze moei lijke en veelomvattende ma terie. in Den Haag om visa te verlenen, tot n order ingetrokken. Deze maatregel betreft ook de „re-entry permits". Door deze maatregel kon een aantal artsen en technici, die door de Indonesi sche regering waren aangenomen, gister middag niet met de Willem Ruys naar Djakarta vertrekken. De salarissen van deze gecontracteerde specialisten zullen door de vertegenwoordiging evenwel wor den doorbetaald totdat de regering in Dja karta een nadere beslissing heeft genomen. Op de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag is nog steeds niets bekend over een verbreking van de diplomatieke betrekkingen. Garuda weigert Het hoofdkantoor van de Garuda Indo nesian Airways te Djakarta kreeg heden van haar agentschap te Bandoeng bericht, dat aan Nederlandse passagiers vervoer met de vliegtuigen van de Garuda is ge- 'gerd. Zij mogen alleen met toestem ming van de Indonesische regering van de vliegtuigen gebruik maken. Men wist niet of deze maatregel voor geheel Indo- geldt. De Nederlandse vliegers heb ben normaal dienst gedaan. namelijk Tjikini Raya afgezet. Alle verkeer stond stil. Bewapende en met stalen helmen uit geruste veiligheidspolitie bewaakt huis van Hatta. Sukarno bevindt zich nog te Bogor, maar had gisteren te Djakarta een ontmoeting met Hatta. Sukarno ontving nog blijken van deleven van Worosjilof, Nehroe, uit Nieuw-Zeeland en Japan. Volgens het communistische blad Sin Po bedraagt het aantal gearresteerden achttien. Een woordvoerder van het leger be vestigde, dat er „velen" in heohtenis zijn genomen, wellicht meer dan 18, waar onder officieren in de rangen van lui tenant tot kolonel. Eisenhower wenste bondskanselier een spoedig herstel BONN. maandagavond (Van onze correspondent) "DONDSKANSELIER dr. Adenauer is aan de beterhand. Hij had vandaag geen verhoogde tempera tuur meer en de kansen nemen toe. dat hij toch nog zal kunnen deel nemen aan de N.A.V.O.-conferentie De bondskantselier heeft inmiddels een telegram met wensen voor een spoedig herstel ontvangen van een andere be roemde patiëntpresident Eisenhower, van wie het ook nog altijd niet helemaal aelcer is of hij de Parijse conferentie zal bijwonen. (Van een onzer redacteuren) TOEN DE WILLEM RUYS gistermiddag om vijf uur precies volgens het tijdschema uit Rotterdam vertrok voor de zestigste reis naar Indonesië, bleven 63 Nederlandse passagiers met gepakte koffers op de kade achter. Aan boord bevonden zich nog slechts landgenoten, die een passagebiljet hadden voor een der tussenhavens op de route naar de Oost. En voorts een gezelschap buitenlanders. Op het ogenblik, waarop de trossen werden losgegooid, was een eind gekomen aan enkele uren van spanning, die was veroorzaakt door een maatregel van de Indonesische regering om Nederlanders het ontschepen in Indonesië onmogelijk te maken. Ontscheping zal niet mogelijk zijn Gistermorgen al hadden enkele passa giers de reis geannuleerd. Het waren eei alleenreizende dame en de echtgenote van 'een in Indonesië werkzaam zijnde Nederlander, deze dame boekte oo passage van haar kind af. Ook tev dus vóór de recente anti-Nederlandse campagne in Indonesië, waren reeds overtochten geannuleerd. Toch maakte men zich bij de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd daarover termorgen niet bijzonder ongerust. Het komt regelmatig voor, dat reizen 01 laatste ogenblik worden afgezegd en deelde dan ook mee, dat de annuleringen niet beslist verband behoefden te houden het toenemen van de spanning door de kwestie Nieuw-Guinea. Gerucht Deze verklaring werd echter achter haald door een gerucht, dat zich aan boord en op de kade hardnekkig vastklemde tn de gesprekken tussen passaglc: manningsleden. Om twee uur werd dit gerucht door een telefoongesprek met Djakarta bevestigd: de Indonesische rege ring had bekend gemaakt, dat Nederlan ders zich in Indonesië niet meer mochten ontschepen. Als gevolg hiervan had het hoofd van de Immigratiedienst te Djakarta de hoofd vertegenwoordiger van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd krachtig geadvi seerd géén Nederlandse passagiers voor Indonesië te laten vertrekken. En dit gaf de directie van de maatschappij aanlei ding tot het doen verspreiden van een circulaire onder de passagiers waarin in overweging werd gegeven niet met de Willem Ruys zee te kiezen. Voorts werd erop gewezen, dat de pas sagiers uiteraard vrij .waren in hun be slissing „de directie zal de afvaart niet beletten" maar dat rekening moest worden gehouden met het feit dat zij mogelijk in Singapore van boord moesten gaan. En, aldus de oirculadre, dan zal de Lloyd niet onmiddellijk de gelegenheid kunnen bieden per sohip naar Nederland terug te keren. Deze boodschap van de directie werd de passagiers bij het inschepen overhan digd. Gevolg was, dat zij in vele gevallen zich in verbinding wilden stellen met de ondernemingen, waarvoor zij werden uit gezonden, als de Shell, de K.P.M. en Philips. Het resultaat was, dat 63 passa giers op de Lloyd-kade achterbleven toen het sohip vertrok. En dus begon de 60c reis van de Willem Ruys onder aanmerkelijk ongunstiger om standigheden dan de eersteop 2 december 1947: op de dag af tien jaar ge leden. Onplezierig ook voor kapitein J. Roos, die zijn laatste reis als commodore van de Lloyd maakt op het vlaggcschlp.. Hr. Ms. Evertsen gaat naar Nieuw-Guinea Hr. Ms. torpedoboot jager Evert sen zal 10 december via het Panama kanaal naar Nieuw-Guinea vertrek ken om daar Hr. Ms. fregat Johan Maurits van Nassau enigszins ver vroegd af te lossen. (Advt itie) Voor de juiste verwarming VOOR KOLEN EN OLIESTOOK JAN DE NIE ZONEN K. RAPENBURG NOORDEINDE Verkeerstoren Djakarta weigerde elk contact met toestel VTET K.L.M.-VLIEGTUIG ELECTRON is gisteren zonder toestemming van de Indonesische autoriteiten uit Djakarta vertrokken. Dit bleek uit mededelingen van de piloot, de heer P. J. Krouwel, bij aankomst te Singapore. De verkeerstoren te Djakarta weigerde vergunning tot op stijgen te geven, doch de vlieger stelde zich in verbinding met Singapore en vertrok zonder toestemming met het lege vliegtuig. MAANDAG VAN 2—3 UUR (stempel 6) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Dit vertrek werd voorafgegaan door lange plagerijen. Drie en half uur duurde het voordat de bemanning toestemming had het toestel te betreden. Toen einde lijk de passagiers gezeten waren, werd (Van een onzer redacteuren) jYTaar aanleiding van de daling vai veeprijzen zijn iin het kader van prijsstabilisatiebeleid in de afgelopen ken versohillende besprekingen gevoerd tussen het ministerie van economische za ken en het bedirijfsohap voor het slagers- bedrijf over de vleesprijzen in de slagerij. Tijdens deze besprekingen is naar voren gekomen, dat naar de mening van minis ter Zijlstra, niet alle slagers de daling dei veeprijzen voldoende in hun verkoopprij zen tot uitdrukking hebben gebracht. Van de zijde van het bedrijfschap werd in dit verband gewezen op de grote moei lijkheden bij de afzet van vet als gevolg van de vraag der consumenten naar ma ger en fijn vlees, alsmede de niet onbe- langrijk mindere opbrengst produkten. Deze moeilijkheden hebben ertoe geleid, dat de slagers het verloop van de veeprij zen trager volgen, zowel naar boven als naar beneden. De concurentie neemt ech ter, naar de mening van het bedrijfschap, in versohillende plaatsen toe, hetgeen ook tot uitdrukking is gekomen in de daling van het indexcijfer van de winkelver koopprijzen van vlees in de laatste den. Bovendien dient men ln elk geval en dus ook elk bedrijf op zijn eigen meri tes te beoordelen. Dat thans echter nog niet over de ge hele linie voldoende prijsverlaging toi stand is gekomen, wordt door het be drijfschap erkend en het is dan ook be reid de slagers die hun prijzen onvol doende hebben aangepast aan de gedaalde inkoopprijzen, te adviseren dit alsnog on verwijld te doen. Het overleg tussen het ministerie en het bedirijfsohap over de ontwikkeling van de vleesprijzen, wordt voortgezet, waarbij onder meer aan de concrete betekenis voor de prijsvorming van de gewijzigde vraag van het publiek aandacht zal wor den besteed. Veroordeeld. De 48-jarige Duitser Paul Thomanek, voormalig commandant van drie concentratiekampen, Is gisteren tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld Thomanek is in higer beroep gegaan. de vertrek vergunning plotseling inge trokken. Indonesische soldaten onder zochten anderhalf uur lang het vliegtuig en fouilleerden passagiers en bemanning. Toen men eindelijk dacht, dat men ver trekken kon, moesten de passagiers weer naar buiten. Toen de vlieger tien minuten na het vertrek contact zocht met de verkeers toren te Djakarta voor de gewone in structies, werd geweigerd zijn signalen te aanvaarden. Hij maakte toen met zijn lange-afstand-radio verbinding met Sin- De toestand van vele Nederlanders is afschuwelijk, aldus de heer H. G. Ottjes, Nederlandse accountant, die gisteravond op Schiphol aankwam met het laatste K.L.M'-vlicgtuig, de Tilburg, dat ondei normale omstandigheden uit Indonesii vertrokken was. Vele Nederlanders wil len volgens de heer Ottjes uit Indonesië weg. Plannen worden gemaakt om vrou wen cn kinderen eerst terug te sturen. De ongerustheid wisselt in sterkte tus sen de ene plaats en dc andere. Zelf had hij in Zuid-Sumatra hot ge voel. dat er iets ging gebeuren. Men had hem geboekt voor de Electron, doch hij vroeg een toestel, dat vroeger vertrok en dat was zijn geluk. Brits-Borneo is waakzaam De gouverneur van Brits Noord-Borneo, siT Ronald Turnbull, heeft in de wetge vende vergadering verklaard, dat vier- lotorige Shackleton-bommen werpers langs de oostkust paitrouilleren en hij ridhtte een waarschuwing tegen hen, „die begerige ogen de toenemende wel vaart aan de oostkust gadeslaan". Het ge bruik van deze zware vliegtuigen zal hen wellicht tot nadenken stemmen, voordat zij zich wagen aan nieuwe plannen om hun begeerte te bevredigen, aldus de gou- Ambassade zonder gas en water Van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging Djakarta werd de gas- watertoe.voer afgesneden. Hetzelfde het geval voor alle Nederlanders te Djakarta. Radioverkeer gestaakt Bij de opening van het radiotelefoonver- keer met Indonesië is vanmorgen geble ken, dat de dienst in Indonesië gesloten was, zo deelt men ons van de zijde der centrale directie van de P.T.T. mede. Over het telegraafverkeer was bij de Neder- P.T.T. nog niets bekend. Ze waren onder vrijwel normale omstandigheden zondagochtend vroeg in Djakarta in het olieg- tuig gestapt. Onderweg pas hoorden deze K.L.M.-reizigers dat zij wellicht de laatsten zijn geweest die met een Nederlands vliegtuig de reis DjakartaAm sterdam hebben kunnen maken. En toen de Constellation Tilburg eenmaal veilig op Schiphol was geland, kwamen de verhalen los Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met opklaringen en hier en daar mist. Meest zwakke wind uit westelijke richtingen, de zelfde of iets hogere tempera turen, maar vannacht voorna melijk in het zuiden van het land nog lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensd. 4 dec. zon op 8.31. onder 16.33 u. Maan op 15.03, onder 5.16 uur. Op 7 december eerste kwartier. Advertentie landse Premier Macmillan van Engeland heeft volgens een bericht in de socialistische Daily Herald in verband soonlijke wens van koningin Elizabeth bij gebracht. Toen hij in 1955 ontslag nam als pre mier heeft Churohill voor deze eer be dankt en wanneer hij het zal dat zijn wegens de persoonlijke de Koningin, aldus het blad Adlai Stevenson, de leider van de Ame rikaanse democratische partij, die de re gering heeft geholpen bij het uitstippelen van een gedragslijn voor de komende N.A.V.O.-conferentie in Parijs, verklaar de gisteren tegenover Journalisten, geen uitnodiging te hebben gekregen, die con ferentie bij te wonen. Ook de mogelijk heid hiervan is nooit ter sprake gekomen. Stevenson vertelde dat zijn adviserend» taak reeds deze week zal eindigen. J SINT NICOLAAS AANBIEDING Gevoerde heren nappa 10.90 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Midza bonnen vor onze cliënten De Sint en Plet houden woensdag en donderdag audiëntie

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1