Jlicuwe fciitsr(je (Courant Wraakneming van Indonesië Mislukte aanslag Nederland op Sukarno Stanvac staakt exploitatie Hollanders in Indonesië wachten rustig af Adenauer waarschijnlijk niet naar Parijs In geen geval naar Londen Gratis koopuur Elke dag 1 uur gratis kopen. LUNS HOUDT DE DEUR OPEN Maar basis voor gesprek is wel zeer smal geworden Geen alarmstemming over werkloosheid nodig MAANDAG 2 DECEMBER 1957 afdeling- Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten ƒ0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang no. 11125 CHRISTEL! JK-N AT ION ALAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoiüwistirb is gheblmm tnyn l)«rt in legljenspoef" Sport en wedstrijden ZIE PAG. 6, 7 EN 9 Landingsverbod K.L.M. - Ned. publikaties geweerd - Stakingen Bloedbad onder lijfwacht en schoolkinderen aangericht SUKARNO is zaterdagavond om 9' uur ontkomen aan een aanslag, welke een bloedbad veroorzaakte. Acht mensen, onder wie zes school kinderen en twee leden van de lijf wacht, kwamen om het leven, 26 werden zwaar gewond en 19 licht. In hét geheel moesten 104 mensen door dokters behandeld worden. De pre sident werd gered doordat een ad judant hem tegen de grond wierp. Ook zijn elfjarig zoontje Guntur en zijn negenjarig dochtertje Megawati bleven ongedeerd. De aanslag werd gepleegd, juist toen de president zou terugrijden naar zijn paleis na de viering van het driejarig bestaan der school van zijn kinderen. Het hoofd van de geneeskundige dienst van Djakarta deed via de radio een beroep op de dokters om zrch met spoed naar het centrale ziekenhuis te begeven om de slachtoffers te behandelen. De vloer van de school in Tjikini, waar de gewonden werden gelegd in afwach ting van het vervoer naar het ziekenhuis, was doordrenkt van bloed. De militaire politie in Djakarta heeft nauwkeurig naar de daders gespeurd. De meeste openbare gebouwen en het radio station stonden onder scherpe bewaking van tanks, pantserwagens en een kordon van politieagenten. Ook het paleis van Sukarno was geheel omsingeld Arrestaties Gisteren kon bekendgemaakt worden, dat een aantal personen was aangehouden Men wenste geen enkele mededeling le doen over de identiteit van de arrestanten Zondagmorgen vroeg hield Sukarno een rede voor de radio, waarin hij Allah dankte, dat hij nog in leven was. In een toespraak van twee minuten zei de president. „Dit is mijn stem. Ik heb met diep leedwezen vernomen, dat er bij de aanslag slachtoffers zijn ge vallen onder de leerlingen van de lagere school, onder hun moeders en onder de leden van mijn eigen lijf wacht. Sommigen hunner hebben zelfs het leven verloren. Laat ons verenigd staan in de smart." En hij vervolgde: „Ik doe een beroep op het gehele volk, en diegenen die belast zijn met het hand haven van de veiligheid hun kalmte te be waren en de nationale veiligheid te ver- De minister van voorlichting, Sudibjo, heeft een strenge censuur ingesteld op alle berichten over het bloedige incident De Standard Vacuum Oil Company heeft de exploitatie naar olie op Sumatra gestaakt en zal enkele van de deskundi gen naar andere Aziatische landen over- De leider van exploratie en produktie H. Gibson zeide. dat dit geschied is om dat de Indonesische regering geen toe stemming gaf voor exploratie en ont wikkeling van nieuwe concessieterreinen De exploratiegroepen worden naar India Pakistan en andere landen gezonden. Pro. duktie, raffinage, tankvervoer en afzet In Indonesië gaan voort. De Stanvac heeft 15 Indonesische werk nemers onmiddellijk ontslagen en meer zuller volgen. Het totale personeel is 12000. Reeds in 1948 heeft de Stanvac bij de republiek Indonesia nieuwe conces sies gevraagd. Er mogen alleen maar mededelingen wor den gedaan uit officiële bron. Het kabinet besprak in een speciale zit ting de aanslag. Sukarno vertrok gister middag onder een sterk escorte naar Razzia's Met stalen helmen uitgeruste troepen hebben te Djakarta grote razzia's ge houden in verband met de aanslag. Alle motorvoertuigen en alle voorbijgangers werden zorgvuldig onderzocht, evenals zondagavond de bioscopen. Sukarno kreeg honderden gelukwensen uit de gehele wereld, o.a. van Eisenhower Het blad Merdeka hoopt, dat de aanslag de aandacht niet zal afleiden van Nieuw- Guinea. Het linkse dagblad Republik noemde als factoren bij de aanslag Sukarno's plan een kabinet van alle partijen, de strijd om Nieuw-Guinea en de verwer ping van de resolutie door de Verenigde Naties, alsmede de mislukking der po gingen Sukarno en Hatta tegen elkaar uit T^E K.L.M. mag met ingang van dinsdag zes uur plaat selijke tijd niet meer in Djakarta landen. Het laatste vliegtuig kwam zaterdag aan en is vanochtend kwart voor zes Ned. tijd zonder passagiers vertrokken omdat het douanepersoneel alle medewerking aan de veertig passa giers weigerde. De verschijning van alle Nederlandse bladen is ver boden, evenals alle andere Nederlandse publikaties en verspreiding van publikaties uit Nederland. Ook Neder landse boeken zijn taboe. Filmonderschriften in het Neder lands zijn uitgebannen. Een algemene staking van 24 uur tegen Nederlanders is afgekondigd. De anti-Nederlandse boycot breidt zich uit. Door de staking van het Indo nesische vliegveldpersoneel kon het K.L.M.-toestel vanmorgen niet op tijd vertrekken Nederlands K.L.M.- personeeJ hielp de passagiers de ba gage naar de douane te brengen, maar daar werd controle geweigerd op instructie van de procureur- generaal. Vracht werd niet toege laten. Ook zijn instructies gegeven, die het de Nederlanders in Indo nesië, 46.000 in getal, onmogelijk maken het land te verlaten. Uitreis visa worden geweigerd Vice-premier dr. Leimena heeft aan de pers medegedeeld, dat het kabinet verdere maatregelen tegen Nederlanders in Indonesië en het buitenland bespreken zal. Anti-K.L.M. Telegrammen aan en van de K.L.M. te Djakarta werden heden niet afgeleverd en verzonden. Ook Amerikaanse. Indonesi sche, Britse en Portugese passagiers kon- üich niet aan boord van het K.L.M.- toestel begeven, o.a. de echtgenote van de Portugese ambassadeur. De directie van de K.L.M. betreurt het besluit van de Indonesische regering. Er il maatregelen genomen om passa- post en vracht voor Djakarta van Singapore of Bangkok door andere maat schappijen verder te laten vervoeren Soortgelijke regelingen zullen worden ge troffen voor het vervoer uit Djakarta. De landingsrechten voor Djakarta wer- ?n telkens voor een jaar aangevraagd Afboekingen van scheepspassage DE i onzer redacteuren) ,E REACTIES in Nederland op de jongste Indonesische maatrege len beperken zich in hoofdzaak tot het innemen van een afwachtende houding. De K.L.M. bijvoorbeeld heeft haar personeel in Indonesië (29 man sterk, van wie 8 met verlof) nog geen opdrachten gegeven om het land te verlaten of wat dan ook. Men meent, dat het beter Is de ontwik kelingen Voorlopig even aan te zien. Ook ten aanzien van 't personeel van de Garu- da Indonesian Airways (ong. 300 man) is, zoals men ook elders In dit blad kan lezen, nog geen beslissing genomen. Dit perso neel doet normaal dienst BONN, maandag (Van onze correspondent) als zwaar gekwalificeerde ver koudheid van bondskanselier dr. Adenauer, die hem de tweede helft van de afgelopen week reeds nooptt thuis in Rhöndorf te blijven, blijkt thans een zodanig ernstige griep aanval te zijn, dat de leider der Westduitse regering gedwongen is geweest zijn bezoek aan Londen, dat woensdag zou beginnen, af te zeg gen. De arts van de bondskanselier, mevrouw dr. Bebber. heeft hem bed- rust voorgeschreven. De secretaris-generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken, prof. Walter Hallstein, heeft de regering in Londen er van op de hoogte gesteld, dat dr. Adenauer woensdag niet kan komen. Premier Mar- millan heeft de bondskanselier een spoedig nerstel van gezondheid toegewenst en zijn spijt uitgesproken, dat dr. Adenauer zijn (derde) bezoek aan Londen voorlopig moet uitstellen. In Bonn zowel als in Londen wordt le verhindering van dr. Adenauer ernstig betreurd. Men had er in de hoofdsteden in verband met de komende grote Navo- eonferentie in Parijs grote betekenis aan gehecht. Het is op het ogenblik zelfs nog geenszins zeker, dat dr, Adenauer over twee weken de Westduitse delegatie naar Parijs zal kunnen leiden. Dr. von Bren- tano zal nu naar Londen gaan. De K.L.M. vliegt thans tot Bangkok en Singapore en verzorgt desgewenst over boeking op de maatschappijen, die Dja karta wel mog^n aandoen, te weten de Australische Qantas, de Engelse B.O.A.C. en uiteraard de Garuda. Wat de scheepvaartdiensten op Indo nesië betreft, is er nog niets aan de hand. De Willem Ruys van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd is normaal (voor de zes tigste maal) naar Djakarta vertrokken. Men heeft enkele afboekingen van pas- ngen. Sommige mannen laten namelijk hun vrouw en kinderen op dit moment liever in Nederland. In Indonesië is er enige toeneming van passageboekingen te be speuren. Een aantal verlofgangers heeft namelijk besloten hun gezinnen eerder naar Nederland te laten vertrekken dan aanvankelijk de bedoeling was. Deze symptomen doen zich overigens altijd voor als er in Indonesië iets bijzonders ge beurt. Wat dat betreft, heeft men de laat ste jaren nogal wat ervaring gekregen Voorzover bekend is het personeel van de cultuurmaatschappijen niet van plan vervroegd te repatriëren, daar men nog niets van overlast heeft ondervonden. Uit het contact, dat men met de in Nederland gevestigde kantoren onderhoudt, is al thans daarvan niets gebleken. Er zijn on geveer 50.000 Nederlanders in Indonesië. De nu ingetrokken vergunning liep eigen lijk pas 31 december af. Dezer dagen een aanvraag voor 1958 worden ingediend De 28 buitenlanders en 180 man plaat selijk personeel in Djakarta zullen op hun post blijven in afwachting van nadere instructies uit Den Haag. Het 300 man sterke K.L.M.-personeel, dat bij de Garuda Indonesian Airways is gedetacheerd, blijft onder leiding van de heer T K. van Houten voortgaan met zijn werk, dat bestaat uit techni sche bijstand aan de Indonesische luchtvaartmaatschappij. Deze bijstand Is bij afzonderlijke overeenkomst ge regeld. Een aantal vliegtuigen van de Garudé Indonesian Airways kon niet van Kema- loran vertrekken omdat het Nederland: vliegtuigpersoneel het veld niet mocht betreden. Ned. taal De Indonesische regering heeft elke pu- bllkatic in de Nederlandse taal verboden om het Indonesische volk te „beschermen' tegen de Nederlandse invloeden, die de nationale strijd zouden kunnen schadei zo wordt het ingrijpende verbod officieel door de minister van voorlichting, Sudib jo. gemotiveerd. Nederland; aldus zijn verklaring, g: nog steeds voort „provocerende stappen te doen, die gericht zijn op aantasten de eenheid van het Indonesische volk' Het verbod van Nederlandse publikaties geldt voor onbepaalde tijd. Zes Nederlandse kranten in Indonesië en verscheidene weekbladen kunnen ni niet meer verschijnen. Onder de tijdschrif ten zijn ook de religieuze periodieken die door het verbod worden getroffen. De Nederlandse dagbladen in Indonesië hebben een oplage van ongeveer 55.000 exemplaren. Tussen de 40 en 70 procent van de lezers zijn Indonesische staats burgers. De invoer van dagbladen uit Nederland beperkt zich tot luchtpostabonnementen voor in Indonesië wonende Nederlanders. Ook de Nederlandse weekbladen worden eel in Indonesië gelezen. De N.R.C. geeft een speciale wekelijks editie uit, die in Indonesië or er 1000 abonnees telt. Indonesische boekwinkels hebben grote keuze Nederlandse boeken Staking Als directe reactie op de verwerping van de Nieuw-Guinea-resolutie door de Verenigde Naties is door de Indonesische regering n staking van 24 u. in alle Neder landse bedrijven afgekondigd. Deze sta' king is vandaag gehouden. „De gevolgen onze actie moeten direct in het open bare leven voelbaar zijn", werd officieel meegedeeld. Gevraagd werd de ai ■delijk tc laten verlopen- Geestelijken, doktoren, onderwijzers Nederlanders in gouvernementsdienst hebben niets te lijden gehad van deze .strafmaatregel", die in verschillende delen van Indonesië tegen de Nederlan ders zijn ingezet. Deze boycotactie werd afgekondigd door het bevrijdingscomité „West Irian" Tal van Nederlandse kantoren, fa brieken, brouwerijen, im- en export zaken zijn gesloten. In geheel Java staakt het werk op vele thee-, rubber-, koffie- en suikerondernemingen. Men verwacht, dat het stakdngsbevel der regering ook op Sumatra en Borneo wordt opgevolgd. Nederlanders ver wachten, dat de staking de Indonesiërs meer zal schaden dan de B.P.M./Shell, die 80 procent levert van de olie voor plaatselijk gebruik. Door de staking van 30.000 man van de B.P.M. zullen (Advertentie Zaterdag van 11 uur tot 11.30 uur en van 19.30 tot 20 u. Zuiver wollen Leise dekens, wollen dekens, gewatteerde dekens EXTRA verlaagde prijzen. KOOP U RIJK GOEMAAT Katwijk Rijnsburg ).<kj Leiden Noordwijk de benzinestations in het gehele land verlamd zijn. In Djember, Oost-Java. verleende men geen service aan de Nederlanders in win kels, bakkerijen, restaurants, wasserijen, bioscopen en benzinepompen. Ze kregen sleohts beperkte stroom in hun woningen en werden afgesneden van het water. In Soerabaja en Malang bleef de actie beperkt tot de restaurants, de bioscopen en het weigeren van het openbaar ver- Premder Djoanda Kartawidjaja heeft steun gegeven aan deze actie door in een radiorede te zeggen, dat Indonesië zijn krachten moet verzamelen voor de be vrijding van Nieuw-Guinea. Hij leverde in deze rede commentaar op de verwer ping van de resolutie door de Algemene Vergadering. De bezetting van Nleuw- Guinea door Nederland is voor ons een doorn in het vlees, zei de Indonesische premier. Van bevoegde züde in Den Haag wordt vernomen, dat Nederland maatregelen heeft voorbereid om de noodzakelijke •oortgang te verzekeren van alle voor- Jeningen met betrekking tot Nederlan ders in Indonesië. De toestand wordt op de voet gevolgd en voor elk geval zullen gepaste maatregelen genomen worden. De gewone repatriëring wordt voorshands op de gebruikelijke wijze voortgezet. NEDERLAND HEEFT GEEN BEZWAREN tegen besprekingen met Indo nesië. De eerste wens van de Nederlandse regering blijft de spannin gen tussen beide landen zoveel mogelijk te verminderen. Dit zei minister mr. J. M. A. H. Luns gistermiddag, toen hij op Schiphol van zijn bezoek aan de Verenigde Staten terugkeerde. Maar Nederland behoeft zich geen xkel verwijt te maken, dat deze spanningen bestaan. Ondanks deze spanningen achtte de Nederlandse minister van buitenlandse zaken het niet onmogelijk, dat van Indonesische zijde het initiatief tot een wederzijds ge sprek zal worden genomen. „Ik kan mij voorstellen", aldus mr. Luns, „dat Indone sië enige maatregelen zou nemen om tot betere verhoudingen te komen. De om standigheden zijn echter niet gunstig". Minister Luns noemde een dergelijk gesprek een moeilijke kwestie. De basis is nu wel bijzonder smal. Hoewel nog geen reacties zijn gekomen op de mededeling van de Nederlandse rgerlng door middel van minister Luns in New York gedaan, dat Nederland bereid is tot een gesprek, betekent dit niet dat deze reacties niet zullen komen. DE MINISTER van buitenlandse zaken toonde zich zeer tevreden over het resul taat van de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Algemene Ver gadering. „Het is thans de virede keer, dat de Verenigde Naties hebben geweigerd de Indonesische aanspraken te steunen. De uitslag van de stemming van dit jaar was iets gunstiger dan vorig jaar en zelfs een gewone meer. derheid voor het Indonesische standpunt kon niet worden bereikt. De Indonesische bedrijgingen, ook in de vergaderingen 1 van de V.N., hebben over het algemeen geen goede indruk j gemaakt. De gemeenschappelijke verklaring van Neder- land en Australië daarentegen werd over het algemeen j «net voldoening ontvangen," vertelde minister Luns. „Het begrip voor ons standpunt is groeiende." Bij de behandeling van de kwestie hebben de Ver enigde Staten tegenover Nederland bepaald geen vijandige houding aangenomen. Een winstpunt is, dat de Amerikaanse openbare mening I hoe langer hoe meer de juistheid van het Nederlandse I standpunt is gaan inzien. De Amerikaanse kranten steunen over het algemeen Nederland. T TELE AZIATISCHE LANDEN, deelde minister Luns verder mee, kunnen het V Nederlandse standpunt volkomen begrijpen. Er la een aantal landen, dat niet gelukkig ls met het Indonesische doordraven. Mijn laatste rede in de algemene vergadering, aldus mr. Luns, heb ik met een verzoenende verklaring beëindigd. Maar de rede van minister Subandrio blonk echter wat.de verzoenende toon betrof, niet uit. In New York heeft minister Luns nog enkele korte persoonlijkheidsgesprekken met de leden van de Indonesische delegatie gevoerd. Op het persoonlijke vle'- vertelde minister Luns nog, waren de verhoudingen tussen de Nederlanders en Indonesiërs niet slecht. MINISTER SUURHOFF NIET BEZORGD I MINISTER van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft zaterdag in het televisiejournaal desgevraagd een verklaring afgelegd over de invloed de bestedingsbeperking op de werkgelegenheid. „We hebben ten aanzien van de bestedingsbeperking geen keus gehad", aldus de minister „Hadden we he-t niet gedaan, dan zou er n groot gevaar voor inflatie hebben be- lan met oplopen der prijzen en andere funeste gevolgen, waarvan in de eerste plaats de woningbouw en de export de dupe zouden zijn geworden, wat dan ook werkloosheid tengevolge zou hebben ge had." De minister zei, dat wat nu ttjddg en weloverwogen is geschied, anders in vee) sterkere mate ook zou zijn gebeurd. De invloed van de bestedingsbeperking op de werkgelegenheid was tevoren slechts glo baal te schatten, zo verklaarde de heer Suurhoff. De uitwerking op de diverse bedrijfstakken was bij voorbaat niet zo te doseren, dat er een evenwicht op d«> vrbeidsmarkt zou ontstaan hierbij op, dat het evenwicht reeds verbroken was, doordat er een tekort van 100 000 tot 150 000 werk nemers was. Er is. zo voegde hij daaraai toe. sprake van een evenwicht bij eei werkloosheid van 3 pet. wat in ons laiw neerkomt op 100.000 man. De laatste ctj fers zijn daar nog een heel eind onder ei voor een alarms-temming vond de heer Suurhoff dan ook geen enkele aanleiding De minister zei het te betreuren, dat „de kranten" tegenwoordig elk ontslag met, wat hij noemde, „geweldige chocola deletbers", publiceren. „We moeten ook op onze hoede zijn," zo zeide hij, „en we kunnen het volgende doen: ,j we kunnen een deel van de werklo zen opvangen op werken van aanvul lende werkgelegenheid. Misschien is het mogelijk de beete- H'"'as UJ~n daar terug te De bewindsman voegde hieraan toe. dat ons land een goede werkloosheidsverzeke ring heeft, zodat men de mensen door de moeilijkheden van de eerste tijd wel heen kan helpen Hu concludeerde, dat er alle aanleiding tot waakzaamheid i6, maar niet tot g e alarm e erdheid. Het is zo ver! Rijstprijs in Indonesië verdrievoudigd De Indonesische bladen melden op do voorpagina een aanzienlijke stijging van de rijstprijs gedurende de vorige week. Do prijs Is nu 9 roepiah's per kilo of drio maal zo hoog als eind vorig jaar. In Oost- Java worden duizend mensen door hon- Het parlementslid Sumari verweet de regering de mislukking van de rljstdistri- butie en haar onvermogen de prijzen to drukken. Indonesië voert nu elk jaar 800.000 ton in. Het onafhankelijke dagblad Indonesia Raya verklaart, dat de rijstprijzen op Java omhoog gevlogen zijn als een Spoetnik tijdens de eerste nationale conferentie voor de wederopbouw, welke de welvaart moet verbeteren. HETZELFDE WEER De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met enkel* overdrijvende wolkenvelden, weimig wind, vannacht lich te vorst, moren overdag tem peratuur om het vriespunt Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 3 december zon op 8.30 uur. on- ter 16.33 uur; Maan op 14.35 uur, onder 4.10 uur. Op 7 december volde maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1