mmÊêmm ELTENAREN BEKENNEN LIEVER GEEN KLEUR TUDDEREN TWEE LANDDROSTEN IN EEN GRENSGEVAL OTEM heeft argumenten te kust en te keur ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 Volksstemming niet populair in grensgebieden IN 1949 kreeg Nederland zevenduizend hectaren Duits gebied toegewezen: 2000 bij Elten langs de grens met Gelderland en 5000 bij Tudderen, dat na buur was van onze provincie Limburg. Nu, acht jaar later, zijn bij Nederlands-Duitse besprekingen weer vele woorden ge wijd aan deze kleine stukjes „gecorrigeerd grensgebied". Worden zij te ruggegeven aan West-Duitsland? Blijven ze Nederlands? Het zijn vragen, die vooral de bewoners van Elten en Tudderen bezig houden. Een onzer verslaggevers peilde in de plaatsen zelf de mening van de bevolking en hij kwam tot de conclusie, dat een antwoord op de vraag „Heim ins Reich?" niet gemakkelijk te geven is. LANDDROST DR. A. BLAAUBOER rpOEN landdrost dr. A. Blaauboer van Elten hoorde van dg ondermijnende activiteiten van enkele nationalistische onruststokers onder het uit Duitsland geïmporteerde onderwijzend personeel, ging hij terstond praten met de Duitse autoriteiten. Deze onderwijzers misbruikten hun positie om het nationalistische vuur op te stoken. Dr. Blaauboer stelde de Duitse onderwijsautoriteiten voor de keuze: „U ontslaat ze, of ik doe het". De landdrost kreeg zijn zin. Thans geven Duitse onderwijzers en onderwijzeressen les aan de Eltense schooljeugd zonder al te nadrukkelijke bijbedoelingen. De landdrost vertelde ons dit typerende voorbeeld om ook te illustreren, dat er tussen de Nederlandse en Duitse autori teiten een sfeer van wederzijds vertrouwen is geschapen. Diezelfde sfeer hangt trouwens tussen landdrost en Eltenaren. Zij zien hem als een wijs en mild bestuurder. Landdrost Blaauboer had het recht te „regeren" zon der wethouders of gemeenteraad, toen hij in 1949 zijn taak aanvaardde. Hy was biy met hel bezoek van enkele Eltense ingezetenen aan het drostambt. „Ronduit zeiden ze me daar", aldus dr. Blaauboer, „landdrost, we weten dat u hier alles te zeggen hebt, maar kunnen wy nu ook niet een woordje mee spreken? Over de plaatseiyke belangen en zo. Ik vond hel fyn, dat deze men sen zich durfden uitspreken." Zo kwam in Elten, uit de oude gemeen teraad, de adviescommissie in gemeente zaken tot stand, onder voorzitterschap van de landdrost. Hij spreekt Nederlands, de leden Duits en toch verstaat men elkaar over en weer opperbest. „En vorig jaar kwamen deze Eltense heren weer bij mij", vertelde de land drost, „ze zeiden, dat naar Duits recht hun ambtstermijn verstreken was. Ze widen him college graag in stand houden, maar dan met mensen, die officieel door de plaatselijke bevolking gekozen waren. Die verkiezing van het nieuwe adviescollege is er gekomen." Natuurlijk heeft de landdrost een per soonlijke mening over de uitslag van een eventuele volksstemming over de uitein delijke bestemming van Elten. Die wordt dan door de heer Blaauboer als volgt ge formuleerd „In het geval van 'n volksstemming acht ik Nederland niet bij voorbaat kansloos, maar het zou me niet verwonderen, als er hier uiteindelijk toch een andere uitslag uit de bus kwam. maar een dergelijke volksstemming staat of valt met de vraag, hoeveel tijd er ligt tussen afkondiging en uitvoering." Waar hy aan de Zelfkar ïyk met meer geiykgesteradc land bouwers te doen heeft, die ook meer geiykgerichte Nederlandse belangen hebben, durft hy een overigens voor barige vraag als die over een volks stemming ook van een meer positief antwoord te voorzien. Hy meent, dat, als de stemming komt, Duitsland te leurgesteld zal zyn." Maar ook voor de heer Dassen blijft et een open vraag, hoe en in welke de bevolking van het grensland van tenaf beïnvloed zal worden. Ook de heer Dassen heeft zijn advies- immissie, zij het anders dan in Elten, Bij hem maken zeven oud-burgemeesters plus de oude „Amtsdirektor" onder zijn leiding het college uit, dat tweemaande lijkse niet-openbare vergaderingen houdt. LANDDROST H. DASSEN Met een weer heel ander gebied, mi weer heel anders geaarde mensen qo! heeft de landdrost in Tudderen, de he< H. Dassen te maken. Als burgemeester heeft hij de gemeente Schaasberg bij Heerlen te besturen en als landdrost Tudderen nog zeven verspreid liggende kerkdorpen. (Van onze speciale verslaggever) J~^E DUITSE en de Nederlandse delegaties, die onlangs in Den Haag de knelpunten in de verhoudingen tussen beide landen bespraken, hadden bij de kwestie- Elten en Tudderen te maken met twee verschillende, maar toch onafscheidelijke zaken: de grond en de men sen, die er op wonen. Voor Nederland telde de grond, waarmee in 1949 de ter plaatse tè grillige grenzen wer den gecorrigeerd en voor West-Duitsland kwamen de 9000 inwoners van voornamelijke Duitse oorsprong op de eerste plaats. en Hollanders worden we nooit" de kleine stukjes grensgrond, die ons in 1949 bij geallieerde opdracht voorlopig werden toegewezen, teruggezien. Wij hebben met de mensen gesproken, die hl Elten en Tudderen leven en wer ken. Op de avond van de onderhande lingen zaten we met een groepje Elte naren rondom de radio geschaard om van de Hilversumse nieuwslezer te horen, wat Den Haag en Bonn met bet gecorrigeerde De boeren in het grensgebied van Tudderen mogen hun produkten op de Duitse markt brengen, hetgeen bijzon der voordelig voor hen is. Dit is een oude foto, toen de ploeg nog door ossen getrokken werd. De trekossen zijn nu vervangen door tractoren, ook al een teken van meerdere welvaart. gebied vóór hadden. De stem van de man van de nieuwsdienst vertelde, dat de on derhandel ingen over Elten en Tudderen tot 9 december wa ren aangehouden en dat de vraag over een volksstemming een politieke legenheid was zijner tijd een slissing moeten De Eltenaren zucht ten verlidht en zij zeiden het hun Nederlandse gast ronduit: „Wij zijn Duits en Hollander worden we nooitMaar ook: Van zo'n volksstem- .Zwarte lijsten over mensen die voor Nederland waren rpUDDEREN, de Zelfkant, is hoofd- zakelijk het domein van de boer. On langs kwam dit gedeelte van het gecorri geerde gebied nog in op spraak. Een Duitse leraar, die met toestemming van de Neder landse overheid in de Zelfkant les gaf, werd ontmaskerd als één van de onder gronds werkende elementen, die de be volking toegankelijk trachtte te maken de oude leus: „Terug naar Duits.- land". Er werden „zwarte lijsten" aange legd van alle „verraders", die aansluiting bij Nederland voorstonden. Die lijsten moeten in Tudderen wel bij- •nder lang zijn uitgevallen, want de landbouvjersbevolking heeft onder Ne derlands gezag niet slecht geboerd en erkent dat ook openlijk. Zij mogen hun waren vrij van invoer rechten op de Duitse markt brengen te gen prijzen, die gemiddeld twintig pro- hoger liggen dan in Nederland. De boeren uit Tudderen zitten dus niet te springen om weer bij Duitsland te mo gen behoren. De bevolking is meer op Nederland gericht dan in Elten het geval is. Zeer vele boerenzoons en -dochters, voor wie op de merendeels kleine boerenbedrijfjes (van de 537 bedrijven in deze streek zijn 500 kleiner dan 10 ha) geen plaats is, werken in het Limburgse mijn- en in dustriegebied. Er is hier dus geen grote trek over de Duitse grens. Nederland is de gróte werkgever geworden sen, die altijd ar kenden. Het is alsof de onruststokers in Duits land voelden, dat het hier de verkeerde, d.w.z. de Nederlandse kant opging, en daarom kwamen zij met hun zwarte lijs ten. Maar toen in april van dit jaar in Bonn en Den Haag besprekingen gaande in over het lot van de grensgebie den, kwam men in de Zelfkant opschriften tegen als: „In Deutschland Not. in Hol land Brot". Op buitenlandse zaken in Den Haag ontving men ook honderden brieven uit dit gebied met de smeekbede om door een geheime stemming direct de defini tieve status vast te stellen. In Tudderen wordt het ronduit ver klaard: Zonder druk van buitenaf, zon een stemming hier altyd voor Nederland uitvallen. werkloosheid N.S. RATIONALISEREN GOEDERENVERVOER In het kader van het voortdurend stre ven van de N.S. om de exploitatie te ra tionaliseren, wordt van de zijde van d Nederlandse Spoorwegen medegedeeld, dat het mogelijk is gebleken door het treffen van een aantal maatregelen op ploitatief gebied te komen tot een mindering van het aantal goederentrein- kilometers. Deze vermindering, die geveer 2500 treinkilometers per etmaal zal bedragen, zal volgens de Spoorwegen in geen enkel opzicht schade toebrengen aan de kwaliteit van de door N.S gele verde vervoersdienst. Zij is o.m. mogelijk geworden door de toeneming van de ge middelde belading per wagen. Ten aanzien va» het reizigersvervoer is geen vermindering van het aantal trein kilometers in overweging. Ruim 2300 onbevoegd* v.h.m.o.-leraren (Van onze parlementsredactie) Het aantal onbevoegde v.h.m.o.-leraren bedroeg op 16 september van dit jaar het aantal bevoegden 6760. Op de dag scholen voor v.h.m.o. werden op genoem de datum 41.439 van de 195.512 lessen ln de wettelijk verplichte vakken onbe voegd gegeven, 12.908 bij het openbaar v.h.m.o (totaal aantal lessen daar 76.195) en 28.531 bij het bijzonder (idem 119.317). Dit blijkt uit een bijlage van minister Cals bij de memorie van antwoord be treffende de o.fc.w.-begroting. Het l.o. (g-l.o., g.g.'l.o., b.l.o. en u.l.o.) gaf op 16 september jl. les aan 1.771.426 leerlingen (openbaar onderwijs: 505.561, bijzonder: 1.265.865). Het totale aantal leerlingen bij het v.h.m.o. bedroeg op 16 september van dti jaar 129.900, was 28.800 voor het eerst toegelaten werden voor het eerste leerjaar .Het totale tal klassen bij het vJi.m.o. bedroeg op 16 september 6050 en het gemiddelde aan tal leerlingen per klas 21,9. Zwaneiiberg-Organon tevreden Zwameraberg-Orgauon heeft zïieh dn 1957 bevredigend ontwikkeld, produktie er omzet stegen verder, die winst handhaaf de zich, investeringen geschiedden over eenkomstig plan en nationale en imter- nartnonale conjunctuur gaven geen aanM- diing tot wijziging. Door converteerbare obligaties aan grotere financieningsbe- hoefte voldaan en liquiditeit versterkt. //V ming moeten we hier niets hebben. Dat brengt alleen maar vijandschap en ver deeldheid in onze kleine gemeenschap pen, ja vaak zelfs in de eigen families." Dit bleek eigenlijk de mening van de doorsnee-bevolking. Men praatte er liever niet over. Men wachtte liever af. zonder zelf tot een al te duidelijke uitspraak te komen. „Waarom zouden we nu anders willen? Onze mening werd ook in 1949 niet gevraagd. Dus waarom nu ineens wel?" Zij kregen in 1949 een Nederlands pas poort met een extra-stempel, waarop meld werd, dat zij „als Nederlander be handeld moesten worden". Dienstplicht en kiesrecht waren bij dit stempel even wel niet begrepen. Miljoen pond koffie Gemoedelijke mensen,, die zich niet op wonden over „de kwestie" ontmoetten we, allen geboren en getogen Eltenaren. Zij klaagden niet. Daar was bijvoorbeeld de kruidender. Ij en zijn collega's zetten vorig jaar in Elten alleen al meer dan een miljoen pond koffie om. Dat kon vroeger niet En de boer7 Hij was wel wat achterop geraakt door de onvoordelige melkprij zen. Maar nadat hem werd toegestaan zijn produkten vrij aan de Duitse markt te brengen, kwam er welvaart op zijn Nederlandse bodem. En de hotelier? Elten werd na de an nexatie een bloeiende toeristenindustrie rijk. Hoog-Elten met een wijde kijk op de Rijndelta, het heuvelland van Kleef en de torens van Emmerik, trokken jaar lijks 300.000 landgenoten. De bijna drie en half miljoen grensoverschrijdingen vorig jaar maakten Elten op één na de drukste grenspost (achter Wemhout). Daar was natuurlijk veel doorgaand ver keer bij, maar er waren ook blijvers, die inst brachten voor hotelier en midden- De meeste bewoners van dit gebied en het er over eens. dat het innemen .en uitzonderingspositie voordelig kon zijn. Aan de andere kant was men toch ook weer niet zo gelukkig met het gevoel nergens bij te horen. „We kunnen hier een offioiële instantie te pakken krijgen", was één van de gehoorde klach ten- De arbeiders kwamen bevoorrechte positie. Ongeveer 450 Elte- trokken over de grens om bijvoor beeld in Emmerik een hoger loon te ver dienen. En van hun overwerk behoeven De kinderen in Elten leren wat de Duitse bakker bakt van een Duitse onderwijzeres. Op onderwijzend per soneel dat zich niet alleen tot het onderwijs bepaalde maar zijn positie gebruikte om het nationalistische vuurtje op te stoken, werd in Elten geen prijs meer gesteld. Deze Duitse schooljuffrouw nam toen een van de opengevallen plaatsen in. zij geen belasting te betalen. De oorlogs slachtoffers kregen na de grenswijziging hun Duitse ondersteuning normaal door betaald. Ook dat geld bleef belastingvrij. Het bouwen van een eigen woning werd evenmin erg moeilijk gemaakt. Behalve de Nederlandse bouwpremde van zo'n vierduizend gulden, kreeg de bouwer ook nog een aanzienlijke som in Duitse Mar ken. Zo ontstonden er in Elten en Tudderen tal van grote en kleinere belangen en dat maakte het bijzonder moeilijk te zeggen in Elten „voor" of „tegen" is, wie r bij Duitsland wil en wie liever (nog) niet. Met een voorlopig totaal van rond acht miljoen gulden heeft Nederland in korte tijd wat welvaart dn deze vergeten stuk jes gebracht en daarbij komen dan nog de nieuwe rijkswegen, die in aanleg zijn. Hoe zwaar het eigen belang weegt, als het straks op volksstemming zou aan komen, weet niemand. Het Duits-zijn mag niet worden onderschat bij een bevolking 3500 Eltenaren. Schrijf In «Ik der Wen vak|ei een 1 »f l of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart me» 50 cent extra porto op adreJii|de. Inienden aam Klaver Vier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. lo.ooo- Vijftig pet. werknemers bij ondernemingsraad betrokken Hoewel sledhbs in 16 pet. van de Ne derlandse ondernemingen ondernemings raden bestaan, i6 ongeveer 50 pet va werknemers bij een ondernemingsraad betrokken, omdat het meestal de groot ste bedrijven zijn waar deze instellingen zijn gerealiseerd. Dit i6 meegedeeld door mr. P. M. H. van Boven, lid van het da gelijks bestuur van het Algemeen katho liek werkgeversverbond, in een in De venter gehouden forum over de onderne mingsraden, dat was georganiseerd door het werkgeversverbond in het aartsbis dom en bestuursleden van de Katholieke arbeidersbeweging. OF DE OVERHEID bezwijken zal voor de argumenten van de OTEM, die zendmachtiging én zendtijd vraagt voor commerciële televisie, is nog zeer de vraag. Maar in elk geval zijn die argumenten en de plannen, in de brochure „De noodzaak van commerciële televisie" wél gefundeerd op be hoorlijk overleg, al kunnen we niet ontkennen dat de zaken op de spits ge dreven zijn. We geloven echt niet, dat het voor de jeugd en de bejaarden nu een vereiste is, dat er meer televisieprogramma's komen, dank zij de re clame. De jeugd heeft nog wel wat anders op haar repertoire dan televisie kijken en de bejaarden hebben ten slotte óók nog radio. Maar de brochure spreekt verder nog eel over de kosten van televisie. Het blijkt dan, dat de kijk van de omroepen ook nogal verschillend is. De VARA zegt dat de programmakosten per uur 3000 belopen en in de jaren 19591960 naar verwachting ƒ3500; de VPRO ziet een toeneming tot 10.000. de NCRV denkt 6000 en met dit laatste cijfer (voor de nabije toekomst dus) is de OTEM het ook wel eens. Mlaar, zegt de brochure, zelfs al zou den er dan 800.000 kijkers zijn die in- plaats van ƒ30, ƒ40 per jaar aan kijk geld betalen, dan nog zou er geld te wei nig zijn om 24 zenduren te financieren zonder overheidssteun. Wantde kosten zullen hoger wor den. Daar houdt de OTEM ook rekening mee. Zij zou nl. voor reclameprogramma's jonge en nieuwe krach-ten willen aan trekken, om het spaarzame televisietalent i-t te vergroten, en daarvoor zelfs men- n opleiden. „De omroepverenigingen behoeven geen Programma voor morgen Hirers om I. 402 m. KRO: 8.00 Nws 8.! 14.45 Pianokwitttct 8.00 Hot geladen schi-p. causerieën 18.30 De «•ken 19.05 Sa- zalem, gesprek, arolinc. blijspel met muz 20.30 Act 20.45 De gewone man 20.50 Cabaret 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus 21.30 Sprong in het Heelal, hoorspel 22.10 Lichte muz 22.15 Uit hel Boek der Boekt Avondgebed on lit kal 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. Hilversum U, 298 m. VARA: 8.00 Nwj AVRO: 12.00 Mil Kapel 12.30 Sporlspiegel 12.35 Orgelspel 13.00 Nws en SOS-ber 13.07 De stand in de wereld, caus 13.17 Meded of 13.20 Gevar progr v d strijdkrachten 14.04 I bespr 14.20 Klavccimbclrecital 14.40 Liever 1 wee dan Holland caus 15.20 Viool, cello en vecimbel 15.50 Fllmpraatje 16.05 Dansmuz 16.30 Sportrovue. VARA: 17.00 Zigcunerork 17.30 jeugd 17.50 N-ws en sportjourn. 21,20 Strijkork 21.45 it 21.55 Ballroon Nws 23.15 Week 4.00 Lichte muz Programma voor maandag SOS-ber 7.10 Gewijde i NCRV: 7.00 Nws er uz 7.50 Een woord vooi erber 8.15 Sportuitslager 8.25 Gram 9.00 V d zieken 9.30 Wat uw geld 9.35 Walerst 9.40 QuizprogT 10.20 Grai 10.30 Theologische etherleergang 11.15 Gram 11.35 Gevar progr 1-2.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tuinbouw meded 12J3 Lichte 12.53 Gram en act 13.00 Nws 13.15 Lichte 13.45 Gram 14.05 Schoolradio 14.35 Gram V d wouw 15.15 Lichte muz 15.40 Gram, Bljbelot 16.30 Strijkkwartet 5 17.15 V d jeugd 17.30 Gram Regeringsuitz Ch 18.00 Orgelspel 18.30 Sport 18.40 Engelse I llversum^11^ "m'nw! iw. VPRO: 10.00 Voor genwijdi-ng. VARA: ARA: 7.00 Nwt 8.18 Gram 9.0C e oude dag. cans 12.33 V h platteland 12.38 Gran 17.00 Volksliedjes c hoorspel 15.05 Gram 15.30 Zestig I 17.00 V< 17.50 Mil op het nw kunstbczit 19.00 Pianospel 16.30 Gran sen 17.15 Dansmuz 18.00 Nws on comm ork 18.50 Openbaar De Familie Doorsnee 4.50 Pro dans 21.1' ht: wij bezoeken Drenthe, :eroverz 20.00 Nws 20.05 hoorspel 20.35 Oude en rond de Middenstand, Ci Omr ork en solist 22.55 Gram 23.00 N Gram 23.35—24.00 Lichte muz. MAANDAG 2 DECEMBF.R Televltleprogr. AVRO: 20.30 Mendia; Uitslag tekenwedstrijd 21,30 Gitaar en za -22.00 Film DRAADOMROEP Maandag 2 december van 1820 Haydn: Symphonic i Rondo: Allegro. Wilhelm "^Berlijn'Mo lei Berlijn otv. Fritz Lel Variaties ZSÉÉHH op. 132. (Thema: And an t 1. L'istesso tempo. 2. Poco 4. Vivace. 5. Quasi presto, dante grazioso, 8. Molto - grotto grazioso). Philharmot lijn olv. Karl Böhm. Schicksalslied Iharmonisch Orkest i. rv. Max Reger: De nieuwe is verschenen! Jaarabonnement: 35 ct. per «eek, f 4.55 per kwartaal. Opgaven aan: Bureau De Spiïgel, Wagcainyeo. irrentie te vrezen, omdat de OTEM op andere uren dan zij in de lucht zou ijn", gaat de brochure verder, „maar :ij zullen wél hogere honoraria moeten gaan betalen, als de OTEM dat ook doet, „ten einde het programmapeil te verho- De OTEM heeft ook al een programma raad op stapel staan, die elke uitzending zal (laten) verzorgen: niet de „adverteer ders" komen met programma's, zij mogen alleen hun reclamewensen indienen en natuurlijk de programmkosten betalen! Die reclame zou overigens maar af en toe enkele seconden tijd beslag nemen, n argument, om het regeringsbeleid haar inzichten te buigen, vindt de OTEM in de stelling, dal de bestedings beperking zich niet tot de reclame uil- itrekt. Integendeel dient deze in binnen in buitenland te worden gestimuleerd. En dus is de eindconclusie deze: „Aan de OTEM behoort een zendmachtiging tot het verzorgen van commerciële tele visie-uitzendingen te worden verleend, zulks in het belang van de ontwikkeling an de televisie, het kijkende publiek het bedrijfsleven." Daar is dan geen woord Frans bij, zo »zegd. We zullen met belangstelling luisteren naar wat de overheid antwoordt op dit verzoek van de OTEM N.V. (i.o.) naar we hebben er toch wel een hard hoofd in, of het Nederlandse prin cipe inzake televisie naar aanleiding van verzoek en brochure een zwaai om zal maken. it ons betreft: wij hebben niet zo'n behoefte aan commerciële televisie. We en al dikwijls genoeg zuchten over de wijze, waarop onze „twaalf uren per week" worden gevuld. En of de OTEM daar nu „eventjes" verandering in zal brengenta lenten maók je maar niet zoI KRO bovenaan De KRO heeft de onlangs gestelde mijl paal bereikt en het 500.000ste lid inge schreven (zoals gisteren in een deel der edities werd gemeld). De omroep staat hiermede aan de spits wat het aantal leden betreft. Nadat de omroepers het nieuws reeds herhaalde malen hadden vermeld, sprak gisteravond om half negen de voorzitter van de KRO, prof. dr. J. B. Kors O.P. de luisteraars toe. „Wij zijn God dankbaar voor deze zegening van ons werk," aldus prof. Kors, „maar wij danken ook allen, die hiertoe hebben me degewerkt. Wij zijn er echter nog niet, wij blijven ijveren, opdat onze omroep ook blijve groeien." Daarna hoorden we een reportage, ge maakt in Stein (L.) dicht bij de Belgi sche grens. Hier woont het mijnwerkers- gezin Salden, dat het 500.000ste lid heeft aangebracht en nu door een ganse groep K-RO-vertegenwoordigers werd verrast met wat toespraakjes eneen radio- televisiecombinatie. Aangezien men in Stein op het beeld scherm ndet alleen Busstim, maar ook België, Duitsland en zelfs Frankrijk kan opvangen, zal het toestel daar heel wat vreugde kunnen verschaffen. RADIO VANAVOND In het programma „Populaire klas sieken", dat om 7.15 uur begint, biedt de KRO ditmaal een concert door het Om- roepkamerorkest o.l.v. Roelof Krol. Er worden uitsluitend werken van Bach ge speeld. In de cantate no. 51 is de Zwit serse sopraan Maria Stader soliste. Om 8.40 uur begint he't vrolijke programma „Tierelantynen". Het VARA-amusementeprogramma begint om 8.13 uur. Om kwart voor tiens „Klavier vier", weldadigheidsactie. TELEVISIE VANAVOND Na het journaal begint het VPRO- zaterdagavondprogramma met „Gesprek aan de schrijftafel", daarna krijgt u een aflevering van „Pension Hommeles", de vervolgstrip van de VARA, te zien. Ten slotte: programma met Franse inslag. Tips uit het buitenland Het BBC symfonie-orkest onder lei ding van Rudolf Schwartz concerteert tussen 8 en 10 uur ln het Derde Program ma (Engeland, 464 m.) met solistische me dewerking. U kunt werken van John Field en van Haydn horen. Tussen veel gezelligheid over de Duitse zenders kunt u van 88.45 uur toch nog een klassiek concert door het Weens Filharmonisch orkest opvangen. Haydn en Beethoven staan op het pro gramma. Wie van Vlaanderen houdt kan zijn hart ophalen aan een uitzending „Vlaan deren, mijn land", een groot muzikaal programma, dat om 9 uur begint over da zender Brussel Vlaams, 324 m. W ereldbankkrediet voor Kongo De Wereldbank heeft België krediet ge geven voor 152 miljoen voor wegen in de Belgische Kongo. Deelnemers zijn da Royal Bank of Canada, de Chase Man hattan Bank, Brown Brothers, Harriman and Company, N.Y. Trust Comp., Forst Nat. City Bank of New York, Belgian American Banking Corp. en S'.óss Credit Bank. Looptijd 18 jaar, rente 6*/«. Garantie door koninkrijk België. De Bank heeft nu voor <üt doel in totaal 418 min krediet j verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7