CfiRISfFLIJK Het scheppingsverhaal op de lagere school „DE NIEUWE INQUISITIE" Communistische campagne tegen Oostduitse Evangelische Kerk Actie tegen de geestelijken Twee promoties aan de Vrije Universiteit De onbekende man door Een woord voor vandaag Kanttekening Minister C. Staf hield de zondag vrij A.R.P. heeft bijna 100,000 leden Puzzel mee 2 In het christelijk schoolblad Onze Vacatures stelt dr. L. Kals- beek vragen. Wij nemen zijn artikel enigszins bekort over. gearriveerd of mijn hospita kon digde mij het huisbezoek van de wijkpredikant aan. Dat vond ik heel gewichtig en toen deze zich behaaglijk liet neerzinken in een heerlijke stoel, maakte hij de in druk van: daar kom ik voorlopig Nadat we het eens geworden wa ren over het weer. gaf ik hem een brochure in handen van ds. Brie- dé, toenmaals predikant te Am sterdam, bevattende een lezing over „Schepping of Evolutie". Wat de dominee daarvan dacht? „Tjonge", zei hij „pieker je over zulke dingen? Briedé is een knap pe kerel, maar hier in Katwijk ben je gauw een ketter. Kijk Onverwacht bleek de predikant grote haast te hebben. Hij stond al weer voor zijn stoel, nam hoed en jas plus de benen en was weg. Nog nooit heb ik iemand op zo'n letterlijke manier' de vlucht zien nemen voor een netelig vraagstuk. schrandere kop, neusde in mijn boeken en vond een geologi sche tijdtafel. „Zo iets moet je nooit geloven", zei hij. „dat is alles fantasie, dat zijn ongeloofstheorieën." Hier lag geen probleem. Dat was toen zo wel de algeme ne^ gangbare opvatting over deze be- een groot natuurliefhebber, tot de ingewijden behoorde. Onder vier ogen vertrouwde hij mij toe, te geloven, dat er in de natuur een zekere evoliftie had plaatsgevon den. Op een afdelingsvergadering van de „Grote", durfde hij dit ech ter niet uitspreken. Een goede naam is beter dan goede olie, dacht hij. TN DIE dagen voer ik met een logger ter visvangst. Het werd een week met veel verrassingen. Aan boord had de tijd in menig opzicht stilgestaan. Je maakte ken nis met gewoonten en denkwijzen van voor drie eeuwen. Of het was om de meester uit zijn tent te lokken weet ik niet. maar de bemanning begon over de aswenteling der aarde. Dit bleek voor hen, in verband met Joz. 10 13 nog een moeilijk vraagstuk. Een oudere matroos herinnerde zich nog de uitspraak van meester Boorsma, een Katwijkse beroemd heid uit de oude tijd. Deze had gezegd: „Dat de aarde werkelijk draait, beweer ik niet. Maar als je bij je berekeningen doet of het zo is, kom je altijd goed uit." Dit is toch een meesterlijke zet geweest. TT IER HEBBEN we nu kennis 11 gemaakt met vier manieren, waarop men op moeilijkheden kan reageren: men kan ze ontvluchten, men kan ze ontkennen, men kan ze verzwijgen, men kan ze omzei len. We zijn nu dertig jaar verder en de ideeën van geologie en paleon tologie over de ouderdom der aar de, evolutie en oude mensenrassen, beginnen tot een grotere kring door te dringen, hoewel er nog on telbare intellectuelen volledig on bekend zijn met deze dingen. Y°OR ONS, onderwijzers aan de lagere school, is een pedagogisch probleem ontstaan: hoe vertellen wij, deze dingen we tende, op onze scholen het Schep- pings- en Paradijsverhaal? In de praktijk kiest men onbe wust steeds één van de genoemde houdingen: ontvluchten, ontkennen verzwijgen of omzeilen. Geen van deze vier kan de juiste zijn. Het sterkst schijnt hij te staan, die het probleem ontkent: dit is geen stof voor de lagere school, zegt men dan. Men vertelt eenvou dig Bijbelse geschiedenis, zonder commentaar, zoals het er staat. Inderdaad lijkt mij dit nog het beste, maar wat is het gevolg hiervan? Dat wij van onze leer lingen fundamentalisten kweken tot en met. En wanneer ze op la tere leeftijd in aanraking komen met de resultaten der natuurwe tenschappen, dan komen ze in gro te moeilijkheden. De verhouding geloof-wetenschap ligt voor hen dan radicaal verkeerd en wanneer er dan niemand in hun omgeving is, die de problemen aan kan, vrees ik 't ergste. vroeg wat in hun kring hierover gedacht werd. Zij bleken goed voorgelicht te zijn en hadden het advies gekregen, voorlopig deze verhalen niet meer op school te vertellen, totdat men zelf tot klaar heid gekomen was. Daarmee is voor hen de zaak af. Deze oplossing is voor ons niet mogelijk. Wanneer er kritiek komt van de zijde der ouders, dan kan een r.k. onderwijzer verwijzen naar de geestelijkheid. Wij missen een gezagsinstantie achter ons. Ik heb deze pedagogische puzzel in het midden der broe deren willen neerleggen met de vraag: wie weet een wijze van doen, die voor ons verantwoord, voor de kinderen begrijpelijk en voor de ouders acceptabel Communistisch Oost-Duitsland heeft, in een nieuwe phase van zijn worsteling tegen de invloedrijke Evangelische Kerk, een laster campagne ontketend tegen individuele geestelijken. Westduitsers vergelijken deze campagne met de lastertactiek van Hitier als voorbereiding tot zijn aanvallen op de joden en de katho lieke kerk. Temidden van een publiciteit zonder weerga heeft het stalinis tische regiem een half dozijn geestelijken in de gevangenis geworpen en hen beschuldigd van alles, vanaf smokkel tot en met onmense lijkheid. In verschillende steden houden de communisten openbare ver gaderingen om de plaatselijke geestelijken aan de kaak te stellen wegens het misbruik maken van hun kerkelijk ambt voor tegen de staat gerichte activiteit. De Evangelische Kerk, waarbij on geveer 15 miljoen Oostduitsers zijn aangesloten, is de enige instelling die nog met betrekkelijk onafhankelijke stem spreekt. Toen de Leipziger studentenpredi- Ds. E- J. H. v. Leeuwen 50 jaar predikant Zondag viert ds. E. J. H. van Leeuwen te Putten, emerituspredikant der Neder landse Hervormde Kerk, zijn gouden ambtsjubileum. Ds. Van Leeuwen werd in 1883 te Zut- phen geboren. Hy werd in 1907 kandi daat in Zeeland. Op 1 december van dat jaar bevestigde zijn vader, die toen kerkelijk hoogleraar was te Utrecht, hem te 's-Gravenmoer in het predik ambt. In 1914 vertrok ds. Van Leeuwen naar Woudsend, en op 22 oktober 1916 naar zijn derde en laatste gemeente te Arnhem, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 april 1946. Ds. Van Leeuwen schreef een uitlegging van het boek Daniël. Hij is onder meer redacteur geweest van „Staat en kerk", het weekblad van de voormalige Her vormde Gereformeerde Staatspartij. (Van i i correspondent). Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam xijn gistermiddag twee doe terandi bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, nl. de heren E. de Boer en L. Vlijm. De eerste ver kreeg het praedicaat cum laude. Het onderwerp van de dissertatie van de heer De Boer was: „Paramag- netische of electron spin resonantie absorptie spectra van éénwaardSg negatieve en positieve aromatische koolwaterstof en ionen". Dit proefschrift had drs. de Boer te verdedigen tegen de oppositie van de heren P. J. Zandstra en G- Prins, alsmede van de hoogleraren dr. E. van Dalen en dr. ir. J. Coops. Als paranymfen fungeerden de herer Ver- mey en Weijland. De promotor, prof. dr. G. J. Hoy- tink, merkte op. dat dr. de Boer de eerste zijner leerlingen was en ook de eerste die bij hem promoveert. Hij gewaagde er van, dat de onderz.iekin- gen van de heer De Boer voor de dissertatie verricht werden aan de Washington Universiteit te Saint- Louis (Miss.) in de Verenigde Sta-, ten. onder leidng van prof. air. S. J evenwichtigheid waardoor het zich kenmerkt; hij gewaagde met lof van het doorzettingsvermogen van de auteur. De promotor besloot zijn toe spraak met een opwekking om de studiën voort te zetten. Voorlopig is dr. de Boer evenwel in militaire dienst. Zijn plannen voor de toekomst zijn hierdoor nog onzeker. Dr. L. Vlijm De tweede promotie was die van de heer "L. Vlijm, wiens dissertatie nh onderwerp had: „Over de vorming van hormonen in de schildklier var hanen". Na de oppositie van d>3 heren prpf. dr. G. J- .van Oordt uit Utrecht de Pous' en lector 'dr. R.' F. Rekker, sprak de promotor, prof. dr. J. Lever, zijn eerste gepromoveerde discipel hartelijk toe. Hij wees op de achter liggende jaren van samenwerking na dat het zoölogisch laboratorium van de grond af moest worden opgebouwd. Het proefschrift prees de hoogleraar als een prachtig stuk werk. Para nymfen waren ae heren N. Spronk en M. J. Top. Van de twaalf stellingen noemen wü de volgende: Het verlenen van uitstel van mili taire dienst tot het eerstvolgend examen verdient, behalve voor per soneel, te plaatsen in speciale func ties, de voorkeur boven het vei lenen van uitstel tot na beëindiging van de universitaire studie. Bij een betrekkelijk hoog percen tage van de herenfietsen is de stand van het zadel te laag. Hoewel het evolutievraagstuk zowel betreffende mens als dier een wetenschappelijk vraagstuk is, is kant as. S. Schmutzler werd ver oordeeld, brachten de West- 'oerlijnse bladen het bericht op de frontpagina's dat dominee Erich Hein voor een communistisch hof in Maag denburg moest verschijnen, hoewel de kerk er voor gewaarschuwd had, dat de gezondheid van deze geestelijke dit niet zou kunnen verdragen. Tijdens de ondervraging stierf hij aan een hartaanval. Verder wachten twee kerkelijke autoriteiten in de gevangenis op hun berechting. Zij worden beschuldigd van het ondermijnen van de staat door valuta van West-Berlijn te smokkelen. Een katholieke priester, Guenther Vergehens is kort geleden tot drie maanden veroordeeld op een soort gelijke beschuldiging. Een r.-katholieke priester, Guenther n van de communistische propa ganda is de gevangen gezette evan gelische proost Maercker. Hij wordt be schuldigd van onmenselijkheid, omdat een bakvis een kerkelijke begrafe- geweigerd heeft. Het meisje was de communistische jeugdbeweging opgevoed, waarvan de kerk zegt, dat zij onverenigbaar is met het christen- De aanvallen op de geestelijkheid houden gelijke tred met het atheïs tisch onderwijs op de scholen en een poging om de Oostduitse vleugel van de kerk te scheiden voor geheel Duits land, die onder leiding staat van bis schop Otto Dibelius. De Westberlijnse dagbladen noemen de campagne de nieuwe inquisitie. De pro-socialistische Telegraf schreef over deze'vervolging; „Ongetwijfeld zal de Kerk deze beproeving ongedeerd overleven. De geschiedenis van het christen dom heeft ons geleerd, dat er geen toestand kan bestaan waar geen uitweg is voor de kerk." Diversiteit, eis daar men slechts tot een gefundeerde mening ten zien van die 'betekenis van dit vraag stuk kan komen. Nieuwe Chr. Geref. kerk op Schouwen-Duiveland Tot vorig jaar juli telde Schouwen- Duiveland slechts één christelijke gere formeerde kerk, die van Zierikzee. Na de kerk van Haamstede, die vorig jaar geïnstitueerd werd. zullen binnenkort in een derde christelijke gereformeerde kerk op het eiland de ambten ingesteld worden. Tijdens de laatste vergadering van d< classis Middelburg heeft de kerk var Zierikzee verzocht zelfstandigheid te verlenen aan de groep leden in Kerk- U1 u Ytttl wv._„ werve en omstreken. De classis had prof' dr. L. Algera, lector dr J. W daartegen geen bezwaar. Beroe pingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen le Hoogkerk: J J. van Ra- venswaaij te Veendam. Aangenomen naar Zonnemaire: vik. W. S. Duvekot te Souburg. Aangenomen het beroep van de Scotch Presbyterian Church te Madrid N.Y. (Ver. Staten): G. J. Geurtsen te Utrecht. Benoemd tot hulpprediker te Mussel- kanaal: J. van der Wal, hulppred. te Terwolde. Benoemd tot geestelijk verzorger van „Het Zonnehuis" te Beekbergen: J. van Veen, voorganger van de hervormde evangelisatie te Barneveld; tot gevan genispredikant te Rotterdam: K. A. Bot te Waubach (Zuid-Limburg), die deze benoeming ook aanvaardde. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Rotterdam-Kralingen: C. L. Timmers te St. Pancras en H. Vollen hoven te Maassluis. Bedankt voor Leerdam: G. Hengeveld Woubrugge. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Aarlanderveen-Nieuwkoop: Bijleveld te Noordeloos. EVANGELISCH-LUTHERSE KERK Beroepen te Breda-'s-Hertogenbosch- Heusden: H. Johannes te Middelburg- Vlissingen. REMONSTR. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Hoorn: mej, da. J. Mayer, voorgangster der Afdeling Bad hoevedorp van de Nederlandse Protestan tenbond. Aangenomen naar Utrecht: J. Nienhuis te Arnhem. Alg. vergadering Arjos Op zaterdag 14 december wordt in Utrecht in hotel Smits de algemene vergadering gehouden van de anti revolutionaire jongeren studieclubs. 's Morgens te tien uur zal voorzitter S. Silvis de vergadering openen. Tevens zal in de morgenvergadering een voor stel tot verhoging van de jaarlijkse contributie van de nationale organisatie orden behandeld. Ook In deze prijsklasse onovertroffen! Een prachtig, modern horloge voor sport en beroep. Het ideale ge schenk voor zoon of dochter. Antimtgnttlsch, stof dicht en bestand tegen tempe- ratuurslnvloeden. Waterprotected v.a. 22.- Vader Tijd vertrouwt op Kiemlel 29. „O, ze is allerliefst," zei Petra onschuldig. „Zo als ze tegen mijnheer Forester zei, het laatste wat ze zou willen was mij in de weg te staan en toen hij de idee opperde, dat ik moeite zou doen een beurs te krijgen voor mijn studie, zei ze dat ze dacht, dat we het wel zonder beurs zou den kunnen redden Gek eigenlijk," zei Petra bij zichzelf, „dat ze het met hem dadelijk volkomen eens was. terwijl zij naar mij niet wilde luiste- Jess vroeg zich af, hoe Muir Forester dit won der tot stand gebracht had; of hij dit had we ten te bereiken met vleierij of dat hij mevrouw Tempton volkomen overrompeld had met een ge sprek, waarbij hij recht op de kern van de zaak afgegaan was. In ieder geval scheen ze be reid te zijn, Petra verder geen hinderpalen in de weg te stellen en ze bedankte Jess zelfs, dat zij het geweest was, die geholpen had haar in contact te brengen met Muir. „Ik denk, dat hij graag met ons had willen kennismaken, maar aangezien hij vrijgezel is, kon hij moeilijk uit zichzelf naar me toe komen," zei ze tevreden. „Nu is het ijs gebroken en het zal helemaal niet ongepast zijn, als ik juffrouw Hart op Quintains ga opzoeken, wanneer hij met haar getrouwd zal zyn. „Ik denk, dat het haar een genoegen zal zijn u zelfs voordien al te ontvangen," mompelde Jess. Dat was een stap, waarvan mevrouw Temptoi met haar strenge opvattingen over etiquette niei wilde horen. „Als ik nu naar Quintains ging, zou dat lijken alsof ik bij mijnheer Forester op bezoek ging er dat kan een weduwe beslist niet doen," antwoord de ze uit de hoogte en ze ging verder met een Jane Arbor uiteenzetting te geven over de ingewikkelde kwestie van „kaartjes afgeven", waarnaar Jess met oneindig geduld luisterde. Ze wilde Muir bedanken voor zijn tactvolle tussenkomst ten behoeve van Petra Ze had hem na de onverwachte komst van Michael echter niet meer gezien, en het leek wel, alsof toen de dunne draad van vriendschap, die ze met zoveel zorg tussen hen geweven had bij hun bezoek aan Norwich, afgeknapt was Ze wilde het feit liever niet onder ogen zien, dat ook in deze misschien de wens bij haar de vader van de gedachte was en dat het gevaarlijk was aan zulke gedachten toe te geven, waar ze zich voorgenomen had zich te verzetten tegen de verleiding om te wensen, dat hij haar niet alleen als kennis op prijs zou stellen en zijn gastvrijheid enkel als vriendin van Liane te accepteren. Bij haar volgende bezoek aan Quintains wacht te ze, toen ze mevrouw Seacombe verzorgd had, in de morgenkamer op Liane. De borden, die zij en Muir samen hadden uitgezooht, stonden niet op het kastje en dat gaf haar een licht gevoel van teleurstelling, alsof hij haar het aandeel, dat ze had gehad in de keus van het antiek, misgun de. Weer moest ze zichzelf vermanen, dat die ge dachte in een gevaarlijke richting ging en dat ze geen enkele daad van hem als belangrijk vóór haar moest interpreteren. Ze hadden elkaar verschillende keren opgebeld maar door een samenloop van omstandigheden hadden Liane en zij elkaar niet meer gezien, sinds die avond, dat Peter Seacombe gearriveerd was. Toen Liane binnen kwam, stond Jess, verbaasd over de verandering, die bij haar plaatsgegrepen had. Het was alsof er een inner lijk licht achter haar ogen straalde; alsof haar stem geladen was met nieuwe vitaliteit. Jess kon niet nalaten uit te roepen: „Liai^ kind, wat zie je er gelukkig uit!" „Gelukkig? Ja? Ja, dat ben ik geloof ik ook wel hoewel Liane zweeg even en greep impulsief Jess' hand. „Jess", ging ze verder, „Jess, jij bent de enige, die dit zal kurfnen be grijpen, dat het zo kan gebeuren! Zo plotseling en zonder dat ik me behoef af te vragen of dit nu het echte is. Misschien vond je het wel gek, toen ik je laatst al die vragen stelde, dat ik het niet uit mezelf wist of ik verliefd was of niet. Toen wist ik het werkelijk niet en nu weet ik het wel. Want het was precies zoals jij zei, dat het zijn zou met eerst een gevoel van opstandig heid en daarna een volmaakte vrede, alsof we bij elkaar behoorden, zoals ik nog nooit bij iemand heb behoord, zelfs niet bij Vader." „Hij wilde niets anders dan dat je op die ma nier gelukkig zou zijn," bracht Jess haar zacht in gedachten. Ze voelde medelijden met Peter Seacombe, die blijkbaar alleeen een nederig in strument was geweest om Liane haar liefde voor Muir Forester te doen beseffen. „Ik begrijp nu alles, wat je hebt gezegd," ging Liane dromerig verder. „Dat ik alles wat hij zegt, als een kostbare schat zal bewaren; dat ik me nederig zou voelen en verbaasd, als ik tot de ontdekking kwam, dal hij voor mij hetzelfde voelde als ik, voor hem." (Wordt vervolgd) Adve. Er ligt een droefmakende beklemming over het j bruiloftsverhaal, de gelijkenis die Jezus aan de toch al woedende Farizeeën en schriftgeleerden voorhoudt. Een j koning nodigt gasten naar de bruiloft van zijn zoon maar j als het zover is verzinnen sommigen een uitvlucht: ze j moeten naar hun akker of ze zijn zo druk met hun zaken, I en anderen ontzien zich zelfs niet om de boodschappers van I die koning die met de uitnodiging komen, te doden. Dan wordt er geen bruiloft gehouden voordat die koning er met zijn legers op uitgetrokken is en die moordenaars heeft gestraft. Er worden andere gasten genood: ieder die maar komen j wil mag komen. Maar nog is het geen blij feest: één gast heeft niet de moeite genomen een bruiloftskleed aan te trekken. Deze gast wordt hardhandig verwijderd door j dienaren van die koning. En dan pas kan het bruiloftsmaal een aanvang nemen. Herkent ge er de- geschiedenis der wereld in? En vindt ge uzelf in een van die figuren terug? Ons allen wacht een bruiloftsmaal: het leven na dit leven in de hemelen. God j nodigt u en mij uit. Komt u? Of hebt ge geen tijd om u met i die geestelijke zaken te bemoeien? Ook morgen niet, op zondag als het kerk is? OP EEN TWEESPRONG oosten van Australië gelegen eilan- steund weet door de machtigste j, groepen in het land: de boeren en v denrijk biedt vele interessante pecten, die het de moeite waard de grote producenten, maken, haar aan een beschouwing te onderwerpen. De belangrijkste vraag is, of de so cialisten er in zullen slagen, de con servatieve Nationale partij, die se dert 1949 aan het bewind is, te Holyoake moet het echter niet al leen van deze op zichzelf belangrij ke groepen hebben. Hij is ook aan gewezen op de stem van de gewone hier bevindt hij zich op een slaan. Met deze moselljkheid wordt l" "J* In Nieuw-Zeeland ernstig rekening gehouden, maar de conservatieven, onder aanvoering van premier Holy oake hebben zich nog lang niet ge wonnen gegeven. Een van de problemen, waarvoor Nieuw-Zeeland zich geplaatst ziet, is het opvangen hun domein beschouwen. Ook in Nieuw-Zeeland heeft de Labourpar- tij zich geleidelijk afgewend van het socialisme uit de revolutionai re tijd naar het revisionistische so cialisme van thans. Een derde par tij is 'de Social Credit Party, die geen dTmVtU diui'r "tels ln het P"lnn«nt heeft, maar bij de vorige verkiezingen 10 procent van het aantal uitgebrachte stem men heeft veroverd. Nieuw-Zeeland kent evenwel niet het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. de immigratie ontstane groei van de bevolking. Een dringende vraag is hierbij, of Nieuw-Zeeland zich voor namelijk op Engeland moet blijven oriënteren, dan wel of het naar ^an dere markten moet gaan zoeken Beide grote partijen hebben het Nieuw-Zeeland een werkelijk belang'- zend gulden van het belastbaar be- Lagerhuis, van welke met een derheid van enkele stemmen i andere eveneens met een klein schil werden veroverd. Zij g'aat de week weten. eer- gelijke beloften van doorslaggeven- zes de betekenis zijn bij de verkiezin gen van heden, zullen we volgende (Van onze sociale redacteur) F\E Christelijk Sociale Onderofficie- ren Vereniging is gisteren te Amersfoort in buitengewone algemene vergadering bijeengeweest ter behan deling van een aantal urgente be stuursvoorstellen. In de vereniging wa ren namelijk nogal moeilijkheden ont staan, nadat vorig jaar op de leden vergadering bij een stemming de voor zitter geen meerderheid kreeg en het gehele bestuur toen zijn mandaat ter beschikking stelde. Na uitvoerige be sprekingen werd men het er toen toch over eens, dat de voorzitter en het bestuur zouden aanblijven. Gisteren werd echter mededeling ge daan. dat de voorzitter de heer H. J. Windgassen op zijn verzoek ontheven was van het voorzitterschap en vé bestuurslidmaatschap. Als tijdelijk zitter was door het bestuur aangewezen de heer C. Holtrop. Wegens zijn benoe ming tot officier heeft de heer A. Jorna eveneens het bestuur en in dit geval ook de vereniging verlaten. Tijdelijk zijn ir deze vacatures benoemd de heren R Tempelman en J H. Weerd Gisteren werd het voorstel aangeno- ien, dat voortaan de voorzitter gekozen il worden uit en door de leden van hoofdbestuur, nadat dit bestuur op jaarlijkse algemene vergadering is completeerd. verkiezing van personen geschiedt overigens schriftelijk door de aanwezige stemgerechtigde léden en de niet-aan- wezigen kunnen hun stem van tevoren schriftelijk uitbrengen In zijn openingswoord sprak voor zitter Holtrop er zijn grote voldoe ning over uit, dat minister Staf dit jaar de zondag vrijwel niet betrok ken heeft bij de oefeningen en dat zij die gewetensbezwaren hadden na weekendverlof op maandagmorgen mochten terugkeren van verlof. Voor de landmacht is het bevorde- nngsvoorschrift spoedig te verwach ten; de luchtmacht zal daarentegen nog wel enige tijd moeten wachten. Op eigen verzoek Minder waardering bleek het bestuur te hebben voor de houding van minister Staf inzake het ontslag van hen. die der tig jaar dienst achter de rug hebben. Voorheen was het zo, dat wanneer na dertig jaar dienst ontslag gevraagd werd, lit niet beschouwd werd „op eigen ver- :oek" te zijn gedaan, zodat de betrokkene onmiddellijk pensioen kreeg. Hierin wil de minister verandering brengen en de betrokkene laten wachten tot zyn zes tigste jaar. Een dergelijke zaak heeft geling". Dit zal bijdragen tot de arbeids vreugde, welke een belangrijke factor is bij de waardebepaling van de korporaals- Het bestuur toonde zich voorts dank- baai voor de symptomen van opleving, die kunnen worden geconstateerd in ver schillende militaire garnizoenen. In het afgelopen jaar steeg het ledental van de vereniging met circa honderd leden netto tot 4222 leden. Door de vergadering "werd het bestuur de bevoegdheid gegeven de toelage voor de kleine afdelingen op te trekken tot een bepaald minimum-niveau. Het be stuursbeleid werd goedgekeurd. Als referent trad op deze buitengewone algemene vergadering nog op de heer J. Zegers, verenigingssecretaris, die sprak over Bezinning. Ds. F. E. T. Keiling overleden In de ouderdom van 68 jaar is vrij dagmorgen te Amersfoort overleden ds. F. E. T. Kelling, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Kelling werd 3 oktober 1889 boren en werd in 1926 kandidaat Overijssel. In januari 1927 volgde zijn benoeming tot predikant bij de Pro testantse Kerk in Nederlandsch-Indië Ds. Kelling diende in Indonesië de ge meenten van Pekalongan, Menado, Poerworedjo, Djokjakarta, Makassar Meester Cornelis. Na de oorlog kwam hij terug in Nederland en 26 januari 1947 deed hij intrede in zijn laatste meente, de hervormde gemeente Visvliet (Gr.). Daar is hij werkzaam ge weest tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1955, waarna hij zich te Amersfoort vestigde. Ds. Kelling is onder meer op de grond getreden in de vereniging Kerk zang in de Nederlandse Hervormde Kerk, die zich beijverde voor de erken ning van het psa'lter-Hasper, Op 3 december vindt de begrafeni: plaats op Rusthof te Amersfoort. De Anti-Revolutionaire Party koerst naar de 100.000 leden. De ledenwerfactie, die zij dit najaar voert, heeft reeds een ledenwinst van 4000 opgeleverd. Dit resultaat brengt het ledental tot dicht bij de 100.000. Dit cijfer heeft de Centrale Raad ging onderhoudt hierf iet het C.N.V. Voor de korporaal' dienen er afzon derlijke cantines en messes te komen Ook is nodig „een meer op het door de actie "die thans alom in den (ande wordt korporaals te handhaven gezag afgestem-1 gevoerd, de partij weer meer dan 100.000 voorschriftkundig vastgestelde re-lieden zal tellen. De vereni- Uiteraard heeft de verdubbeling ook contact contributie, die in 1956 tot stand kwam, n rol gespeeld bij deze ontwikkeling neerwaartse richting. Verwacht mag worden, dat door de WILMERINK MULLER HORIZONTAAL; 1 Wapen, 5 Grond soort, 7 Het aanvoelen, gevoel, 9 Dier, i 10 Wiel. 11 Rondhout, 13 Voorzetsel, 14 1 Niet breed, 15 Dier, 16 Vaartuig, 18 Zangnoot, 19 Voegwoord, 20 Bestemming, 3 Gedienstige. 4 Niet gewoon, 5 Dundoek, 6 Voegwoord, 7 Organische stof die gis ting veroorzaakt. 8 Bijwoord, 12 Wilde haver, 13 Gehoororgaan, 14 Vervoermid del, 17 Stupide, 20 Bergplaats, 21 Voor- i zetsel. OPLOSSING PUZZEL NO. 76 HORIZONTAAL; 1 Allengs, 7 Pal, 8 Eens, 10 As, 11 Kalf, 15 Ree, 16 Toeleg, 18 Me. 19 Pi, 20 Bagger, 22 Ur, 23 Een, 24 Pui. 25 Kar, 26 Serre. VERTIKAAL; 1 Apart, 2 Las, 3 L.I., 4 Ne, 5 Gek. 6 Snar, 9 Slem, 12 Feeërie, 13 Reiger, 14 Tevens, 17 Opa, 20 Bak, 21 Ge, 22 Uur, 24 Pr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2