Jïicuwe £rihsrl)c ÜTourant Indonesië faalt in V.N. en belooft nu „iets anders Dubbele overwinning voor Felix Gaillard Binnenkort maatregelen tegen Ned. economische belangen Bezetting hogere rangen wordt een probleem Zendtijd gevorderd voor politieke partijen Gratis Koopuur Eisenhower in Gettysburg Maatregelen om Hongaren beter te kunnen helpen JZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 BUREAUS. Steenslraat 31 Directie Redactie, Abonnementen- ei Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 5893R CHRISTELIJK-ISATIOiïAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is abeblcuen myn oarl in tegfjenspoel" Achtendertigste jaargang no. 11124 Liever geen kleur bekennen ZIE PAGINA 7 DE INDONESISCHE RESOLUTIE inzake Nederlands Nieuw-Guinea is gisteravond door de algemene vergadering, der Verenigde Naties ver worpen. Zij haalde 41 stemmen vóór, 29 tegen en er waren 11 onthoudingen, zodat de meerderheid van twee derden niet gehaald werd. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Subandrio verklaarde na de beslissing, dat zijn land nu geen andere keuze heeft dan „terug te vallen op stappen buiten de V.N. om" en dat Indonesië maatregelen zou kunnen nemen, „die kniet erg bevorderlijk zouden zijn voor de verbetering van de betrekkingen Kmet Nederland". Een wóordvoerder van de Indonesische regering heeft /heden verklaard, dat binnenkort maatregelen van de regering tegen de Nederlandse economische belangen in Indonesië kunnen worden verwacht. De resolutie had dezelfde Inhoud als in de politieke commissie, waar zij met 42 tegen 28 stemmen en 11 onthoudingen werd aangenomen. Zij spoorde de beide partijen aan tot onderhandelingen onder ïuspiciën van de secretaris-generaal van de V.N., die aan de vergadering rapport lou moeten uitbrengen. Het opvallendste feit was. dat Zuid Afrika, dat niet aan de stemming in d< politieke commissie had deelgenomen er dat zich zoveel mogelijk van deelneming tan de V.N.-debatten onthoudt, nu ichenen was om Nederland te steune Roof De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken heeft gisteravond Verklaard, dat nationalisatie van d« Nederlandse investeringen in Indo nesië ter waarde van 1350 miljoen (dollar (bijna 5 miljard gulden) niet onwaarschijnlijk wordt geacht. MAANDAG alisl hopen wij, bij de gewone krant, u een Slnt-Nicolaasbjjlage te bezor gen: acht pagina's vrolijkheid èn nog wat tips voor u en uw kinde ren, bijeengegaard en feestelijk verpakt door een uitgelezen staf van redacteuren en verslaggevers, opder hoge bcshccrming van de goede Sint Hij meende dat de uitslag der ete-m- jnlng het voor beide landen wat gemak- heeft gemaakt om weer bij el- te komen. De Nederlandse regering gaarne besprekingen van enige aard _roeren, zeide hij. Voordat deze zouden "beginnen, achtte hij het beter, dat de bei- ie ministers van buitenlandse zaken el kander zouden ontmoeten, om ten minste ben begin van wederzijdse benadering ee<U vinden. Sterk genoeg De militaire instellingen in Nieuw- Gulnea zijn sterk genoeg om alle gebeur lijkheden het hoofd te bieden, voegde hij De 1 zijn leen versterkte veiligheidsmaatregelen •^P^etroffen en er zijn geen militaire be doelingen in de gezamenlijke Neder lands-Australische verklaring. De Indonesische vertegenwoordiger in de V.N., Sastroamidjojo, had namelijk tijdens het debat verklaard, dat de Ne derlanders andere militaire stappen voor bereiden buiten de versterking van hun tnarinestrijdkrachten in en rondom de wa teren van Nieuw-Guinea, teneinde Els wordt beweerd de Nederlandse angen te beschermen en dat de onver- Idelijke keuze was te vertrouwen op fysieke kracht. Minister Luns sprak zijn spijt uit over kmerika's onthouding en zeide: „Naar )nze mening zijn wij een bijzonder trou we bondgenoot van de Verenigde Staten foon jfeweest' De uitslag Voor de resolutie stemden: Afghani- Itan. Albanië, Bolivia. Bulgarije, Birma, Jftt-Rusland, Ceylon, Costa Rica. Tsje- tho6lowakije, Egypte, San Salvador, Ethi opië, Ghana, Griekenland, Guatemala, Haiti, Hongarije, India, Indonesië, Iran, Irak, Japan, Jordanië, Laos, de Libanon, tibië. Malakka, Marokko, Nepal. Pakistan enfin, ik zeg tegen m' i even geduld, die kinderbijslui komtl" Polen, Roemenië, Saoedi-Arabië, de Soe dan, Syrië, Siam, Tunesië, Oekraïne, de Sow jetunie, Jemen en Zuid-Slavië. Tegen: Argentinië, Australië, Oosten rijk, België, Brazilië, Canada, Chili, China, Columbia, Cuba, Denemarken. Domini caanse republiek. Frankrijk, Honduras, IJsland, Israël, Italië, Luxemburg, Neder land. Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Noor wegen, Peru, Portugal, Zweden, Spanje, Zuid-Afrika en Engeland Van stemming onthielden zich Cambod ja, Ecuador, Finland, Liberie, Mexico, Pa nama, Paraguay, Turkije, Amerika, Uru guay en Venezuela. Nederland zal edelmoedig zijn Nader wordt gemeld, dat volgens mi nister Luns Nederland edelmoedig zal zijn inzake de Indonesische schulden niet zal aandringen op herleving van Nederlands-Indonesische unie. Het echter voor Nederland buitengewoon moeilijk zijn met besprekingen te begin nen als Indonesië er aan vasthoudt, dat alle onderhandelingen onvermijdelijk moeten uitlopen op overdracht der soe vereiniteit over Nederlands Nieuw-Gui nea aan Indonesië. De Indonesiërs zouden niet de minste moeilijkheid ondervinden indien zij wilden ingaan op het Neder landse aanbod van besprekingen, doch dat hij niet voornemens is een hez°ek te brengen aan de Indonesische ministei van buitenlandse zaken. De Australische minister van buiten landse zaken Casey heeft aangedrongen op bestendiging van de vriendschap tus sen Australië en Indonesië ondanks het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea. Hij acht het thans van belang om harde woorden en onbezonnen daden te ver mijden, zei hij. Sukarno en Habta. De resolutie dringt aan op nationalisatie van belangrijke Ne derlandse bedrijven, met-vernieuwing van aflopende consessies, sneller Indone- siatisatic in Nederlandse bedrijven, terug zending van werkloze Nederlandse onder danen, intrekking van vergunning tol uit oefening van het ambt van advocaat en notaris door Nederlanders, enz. In Soe- rabaja en Malang hebben gisteren sirenes de economische blokkade tegen Nederlan ders ingeluid. Deze zal zich bot andere steden uitbreiden. Partijen en onga> ties hebben een stroom van resoluties aangenomen tot verbreking der diploma tieke betrekkin-gen met Nederland ei soms met andere landen, die Nederland steunden. Vliegramp. Een Frans militair vliegtuig met negen inzittenden is gisteren bij Tie- nit in Zuid-M-arokiko neergestort. Er zijn geen overlevenden. ADVENT, Anno Domini 1957. Voor de Kerk is het morgen nieuwjaar. God is de wereld immers altijd een slag voor. In ontelbare kerken over heel de aardbol zal morgen het Evangelie van Advent klinken en zullen weer de vroege Kersthymnen worden gezongen. Met bijzondere vreugde gaat wel de Haagse Hervormde Kloosterkerk het nieuwe jaar in. Morgen kunneh op vijf plaatsen in het kerkcomplex de erediensten worden gehouden, o.m. in de gerestaureerde kerk, waar de hoofddienst gehouden wordt, in de nieuwe kerkzaal boven de „Munt" en in de fraaie crypt, waarin jeugddiensten gehouden worden. Tot voor kort was deze crypt niet meer dan een ruïne. In de hierin gecreëerde kerk zaal is ook dit deel van de Iaat-middeleeuwse Kloosterkerk in ere hersteld Vergelding Vergeildiinugsmiaabregclen tegen die Ne derlandse belangen zijn vervat in een gis teren aangenomen .resolutie van de na tionale opbouwconferentie te Djakarta met 600 deelnemers onder leiding van PREMIER FELIX GAILLARD van Frankrijk heèft vannacht éen dubbele overwinning behaald in de Nationale Vergadering, bij vertrouwens- stemmingen over het hervormingsprogramma voor Algerije. De kader- wét die voorziet in streekparlementen en streekregeringen, door Euro peanen en Moslims tegelijk gekozen, onverschillig sexe, ras of godsdienst werd aangenomen met 269 tegen 200 stemmen. De nieuwe kieswet voor Algerije werd aangenomen met 267 tegen 200 stemmen. Deze laatste wet regelt de voorwaarden waaronder verkiezingen zullen worden gehouden voor het instellen van nieuwe organen. Zoals gemeld, had Gaillard aan de stemming over de kaderwet de vertrouwenskwestie verbonden. Men kan niet verwachten dat tde nieuwe wetten veel zullen bijdragen tot het spoe dig beëindigen van de strijd in Noord- Afrika, die nu reeds drie jaar duurt. De Algerijnse nationalisten eisen volledige onafhankelijkheid, iets wat de kaderwet hun niet biedt. Voor de stemming ver klaarde premier Gaillard nog nadrukke- ijk, dat Algerije een integraal deel van de Franse republiek blijft. De Franse troepen in Algerije hebben een dubbeli laak, aldus de premier; het onderdrukken van de opstand en het geruststellen van het grootste deel van onze Algerijnse landgenoten. „Stap voor stap zijn wij er ui geslaagd, in steeds grotere gebieden rust en orde te herstellen. Er hebben zich enkele op TE WEINIG ANIMO VOOR DE K.M.A. ER zijn zo weinig aanmeldingen voor de toelating tot de Konink lijke militaire academie te Breda, dat het aantal cadetten dat nodig is, niet kan worden bereikt. Het mi nisterie van oorlog zal er dan ook toe overgaan de tekorten, die hierdoor zullen ontstaan, op te vangen door het aantrekken van kort- en lang- verband officieren. Deze alarmerende woorden sprak gis termiddag kolonel W. A. Feitsma als voor zitter van de vereniging van officieren van de Koninklijke landmacht en lucht macht, op de algemene vergadering van deze vereniging, die in Arnhem wordt gehouden. Het behoeft geen betoog, zei kolonel Feitsma verder, dat ten gevolge van deze gang van zaken in de toekomst ernstige moeilijkheden kunnen ontstaan bij de be zetting van de hogere rangen. De groepen, waaruit kandidaten voor deze hogere rangen worden gekozen, wor den immers kleiner. De kansen zijn hier door groter dat door de kleinere keuze minder hoge eisen aan de kwaliteit kun nen worden gesteld. Het is zelfc een reëel gevaar, aldus ko lonel Feitsma, dat dan ook de kwaliteit van de strijdkrachten zal worden aange tast. Bij de Nederlandse jeugd bestaat.slechts, eén geringe belangstelling voor het vak van beroepsofficier, constateerde kolonel Feitsma. Hij riep de oudere officieren dan ook op door hun positieve houding' een stimulerende invloed op de jeugd uit te oefenen. „Het gaat er niet alleen om", aldu6 de voorzitter, „zelf onze loopbaan op een zo gunstig mogelijke wijze af te leggen, wij hebben ook de taak te zor gen, dat de jongere generatie goede en voor hun taak berekende strijdkrachten kan overnemen." T/IANMORGEN heeft minister Algcra de nieuwe brugverbinding te Schellingwoudc over het Amsterdam- Rijnkanaal en het Buiten-IJ officieel in gebruik gesteld. Het is een groot bruggen- en viaductencomplex, waar mee in 1955 werd begonnen. Hechte betonnen pijlers dragen een moderne verkeersweg van 7000 meter lengte, 12 meter breedte. Het honderd vyf meter lange brugdek hangt met dunne ka bels aan een dubbele stalen boog. Over een achttien meter brede doorlaatope- ning is een klapbrug gelegd. Het aan sluitende wegennet is nog niet vol tooid. maar in de nabije toekomst zal door de Am- ry- ïrkeers door Noord-Holland de Afsluitdijk te De minister zei in een rede dat met deze brug is tegemoetgekomen aan de eisen van de tijd: een snellere ver binding. Naast de ponten en de Vel- icrlunnel is er nu ook een brug. De commissaris van de Koningin in N.- Holland, mr. Prinsen, zag ook het be lang van de brug wel in, maar vond dat de IJ-veren de korste verbinding zijn en blijven voor het stadsverkeer. Voorts wilde hij de noodzaak van een tunnel voor Amsterdam naast een Coentunnel by Zaandam uitdrukkciyk biyven onderstrepen, omdat het pro bleem van de vervanging van de IJ- inel andere orde zichzelf staande gevallen van slechte be handeling voorgedaan, maar overigen; heeft ons leger zich waardig, geduldig en eervol gedragen", zo verklaarde Gail lard. Hij besloot zijn rede met de woor den: „Ik wil krachtig protesteren tegen de campagne van vervalste berichten, waarin de verdachtmaking wordt geuit dat ons volk verdeeld en onzeker zou zijn wat betreft het Franse streven in Algerije. Wel staat vast, dat Frankrijk er genoeg van heeft, dat zijn krachtsin spanningen in Algerije, die door geen en kel land worden geëvenaard, aan lage beweegredenen worden toegeschreven". Ver. Naties In de politieke commissie van de Al gemene Vergadering der Verenigde Na ties heeft Tunesië gisteren een beroep gedaan op Frankryk niet te chauvinistisch te zyn en hel Tuneslsch-Mar.okkaanse aan bod, in het Algerynsc geschil te bemidde len, te aanvaarden. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, die het debat in de politieke commissie opende, verklaarde nogmaals met nadruk dat het aanbod niet kan worden aanvaard, omdat de twee landen niet neutraal zouden zyn. De Tunesische gedelegeerde, Slim, deelde mee, dat de Algerynse nationalisten reeds gunstig hebben geantwoord op de Tune- sisch-Marokkaansc oproep. De Franse regering heeft het aanbod inmiddels ech ter officieel afgewezen. Minder enthousiast toont Engeland tezamen met de Verenigde Staten zich over de verklaring, dat de Fransen van plan zyn een atoombom te maken. De beide landen zouden er volgens officiële kringen de voorkeur aangeven dat Frank rijk zich toelegt op de taken. d<e het best met de Franse talenten en financiën over eenkomen". Het Franse plan om een atoombom te maken is blykbaar niet in overeenstem ming met de voorstellen die Engeland en Amerika op de Paryse N.A.V.O.-confc- rentie willen indieenn. In totaal 1300 minuten per jaar (Van onze parlementsredactie.) DE MINISTER VAN O., K. EN W., mr. Cals, heeft besloten met ingang van 1 januari 1958 radiozendtijd te vorderen voor de in de Staten- Generaal vertegenwoordigde democratische politieke partijen, voor zover zij hierom hebben verzocht. Deze zendtijd zal voor de betrokken vijf partijen (P.v.d.A., K.V.P., A.R.P., C.H.U. en V.V.D.) in totaal 1300 minuten per jaar bedragen. De uitzendingen zullen worden gegeven tussen zes en acht uur 's avonds. Elke partij krijgt 10 minuten per 14 dagen. De AVRO, de KRO, de NCRV en de VARA zullen elk 260 minuten per jaar moeten afstaan, de VPRO 100 minuten. De aan de Rijksvoorlichtingsdienst toekomende zend tijd zal met 160 minuten per jaar worden verminderd. De eerste uitzending (op 2_ januari a.s. tussen 18 en 20 uur> wordt verzorgd door de A.R.P. Een week later, op 9 januari, komt de C.H.U. voor de microfoon. Minister Cals heeft dit meegedeeld in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Daar het niet mogelijk is gebleken, aldus deze brief, bij de uit werking van de regeling met alle betrok kenen tot overeenstemming te geraken, heeft de minister besloten ovei komsfcig het advies van de Radioraad in afwachting van de totstandkoming van de Omroepwet tot vordering van d< zendtyd ten behoeve van politieke par tijen over te gaan. De uitzendingen zul len, met inachtneming van de driemaan delijkse zenderwisseling, plaats hebben op een vaste dag en op een vast tijdstip, te beginnen op 2 januari 1958. De verdeling zal als volgt zyn: donder dag 2 januari ARP, Hilversum II tusscr 18 en 20 uur; vrydag 3 januari VVD, Hil versum II van 19.25 tot 19.35 uur; dinsdag 7 januari KVP, Hilversum II tussen 20 uur; donderdag 9 januari CHU, Hilver sum II tussen 18 en 20 uur en vrydag 10 januari PvdA, Hilversum I tusse en 19.30 uuur. Dit schema, opgesteld overeenkomstig het voorstel van de regeringscommissaris voor het radiowezen, wordt in deze vorm elke veertien dagen afgewerkt. Het juiste tijdstip van aanvang van de uitzendingen, die nog niet op een nauwkeurig tijdstip zijn vastgelegd (ARP, CHU, KVP, PvdA), zal door de regeringscommissaris voor het radiowezen worden bepaald na over leg tussen de belanghebbenden. De minister heeft de regeringscom missaris gemachtigd tot deze vorderingen over te gaan en met inachtneming van de zendtijd, die ten laste van de verschll- GetooidL met de baret en korte toga van de curatoren van Keele Hall, over een goudbestikte japon, presideerde prinses Margaret gis teren de vergadering van cura toren van deze Britse universiteit. (Advertentie Fa D. KRET en Zn lende componenten is gebracht die ruilin gen van zendtijd tot stand te brengen die hij noodzakelijk acht om het schema te effectueren. De uitzendingen zullen worden voor afgegaan door de navolgende mededeling: „Thans volgt in het kader van de door de regering ten behoeve van de politieke partijen gevorderde zendtijd een uitzen ding van (naam van de partij)" en wor den afgesloten met de mededeling: „U hebt geluisterd naar een uitzending van (naam van de partij), welke plaats vond in het kader van de door de regering ten behoeve van de politieke partijen gevor derde zendtijd". (Advertentie) VRIJDAG VAN 10—11 UUR (stempel 2) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK ).(k' Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Per auto heeft president Eisenhower met zijn vrouw die tocht vain 130 kilometer van het Witte Huits naar zijn boerderij in Gettysburg gemaakt. Vriendelijk glim lachte en knikte de president tegen de paa-r honderd mensen, dii-e bij het hek stonden. Acht aiufbo's stoten zich bij de stoet aan, diaarin zat o.a. de dokter van het Witte Huis. Eisenhower heeft vlak voor zijn vertrek geconfereerd met zijn hoofdassistent Sherman Adams. In Gettysburg is hij dloor directe tele foonlijnen verbonden met verschillend» egerin gsposten in Washington De Indonesische minister van scheep- aart, Nazir, heeft in het parlement ver klaard, dat de regering stappen zal nemen tot verbetering van de nationale rederij Pelni, die de plaats van de Koninklijke Paketvaartmaatsohappij zal moeten inne- i, zodat de Pelni het vereiste peil zal hebben bereikt. De Indonesische regering streeft naar een spoedige oplossing van het vraagstuk der K.P.M., doch het is nog te vroeg om te verklaren, welke maat regelen men zal nemen. (Van een onzer verslaggevers.) DOOR de Hongaren de status van vluchteling te ontnemen en hen zoveel mogelijk met "Nederlanders gelijk te stellen, zou men al een betere aanpassingsmogelijkheid scheppen voor de nu bijna 4000 in ons land verblijvende Hongaren Over het algemeen is het aanpas singsproces van deze mensen overi gens goed verlopen. Het plan is nu om een veertig jongelui, die bijzon dere moeilijkheden geven, onder te brengen in een opvangcentrum in Amsterdam. Dit z Spiei penningmees- de federatie voor vluchtelingen hulp op een gisteren in Amsterdam ge houden persbijeenkomst. Verdere bbzon- derh'eden die hij gaf heeft men reeds speciale Hongarije-pagina bij de herdenking van de ops-tand kunnen lezen. Deze bijeenkomst, waarover we giste- m in een deel onzer edities al iets schreven, was trouwens belegd door het Nationaal comité hulpverlening Hon gaarse "olk. Dit comité legde hierop reke ning en verantwoording af van zijn nu officieel afgesloten activiteiten, die pre- jaar hebben geduurd. Nu de vijf en een half miljoen gulden, door het Nederlandse volk via dit comité bijeen gebracht, zijn besteed, acht het bestuur zijn taak ook beëindigd. Daarmee is gestelde doel bereikt. Dit geld was ruimschoots voldoende ne eerste nood te lenigen. Zou men bedrag over de 4000 Hongaren omslaan, dan komt men op een variabel bedrag van 1600 gulden per hoofd. Hetgeen uiteraard irrelevant is, temeer daar er door andere landelijke en plaatselijke acties van grote instellingen, als bijv. het Rode Kruis, een veelvoud van deze som aan dc Hongaarse vluchteling ten goede is gekomen, afgezien nog van de ondersteuning door de overheid. Speciale vermelding verdient wel de 25.000 gulden die het comité heeft uitge trokken voor een fonds, bestemd voor het stimuleren van de culturele ontwik keling van Hongaarse vluchtelingen, spe ciaal voor de aanpassing aan onze wes terse cultuur. Dc gedachte daarvoor is uitgegaan van koningin Juliana en men hoopt hiermee te bereiken dat daarmee andere zoveel be- Iangry'kcr gereedliggende internationale fondsen mettertyd aangesproken kunnen worden. Door dit initiatief, genomen door ischermvrouwe van hei comité, denkt te kunnen komen tot een wereldom vattend fonds. i Wéér worsten-weer I Vlug zo'n verse, geurige Gelderse rookworst van Anton Hunink halen. Wat zien die er lekker uit! U betaalt de gewone prijs en kookt hem zelf. Alle geur en smaak zijn voor u. Het loodje aan de worst garandeert „waar voor uw geld". Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER WEERBERICHT Heldervriezend weer De Bilt verwachit tot motr- m 'ip&D g€n,arvoTïd: SmW Droog weer met weimig bewolking. Overwegend ma- k BK triige zuidoostelijke wind. Van- IJL nacht tóohte en in het oosten van het land plaatselijk ma- bilge vorst. Morge nmiiddag temperatuur om het vriespunt. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 1 dec.: zon op 8.27 uut\ onder 16.34 uur; maan op 13.48 uur, onder 2.01 u. Maandag 2 dec.: zon op 8.29 uur, onder 16.34 uur; maan op 14.10 uur, ondier 3.05 il Op 7 december volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1