MINIATUURSCHEPEN MALARIAMUG Beschermheer' lopen van stapel Churchill ZONDAGS BLAD BRIEVEN AAN DE ilieuiu? Cciftsrljc tfournnl ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 Zeldzame industrie in Slikkerveer Dit vraagt een ontzettende grote toewijding en nauwkeurigheid van de schilders. Eigen cachet Het bedrijfje waarmede de vader van de heer Dubbeldam ih 1906 begon, is uitgegroeid tot een florerende industrie, die terecht uniek mag heten voor ons land, want nergens anders worden zoveel modelvaartuigen in massa geproduceerd. Men zit in Slikkerveer niet op orders te wachten, want doorlopend ko men er bestelingen binnen, tot zélfs uit het buitenland. En deze bestellingen worden goed en met precisie uitgevoerd, /jioor een keur van „schee bouwers". Of het nu modplj^n betreft van passagiers-1-'.epen, van vrachtboten, klit aarders, tan kers, baggermgli is, bokken of kranen, alle di^en het cachet, de typische stijl van dit merk waardige bedrijf. In de loop der jaren is een geheel eigen genre ontstaan. De heer Dubbelman is daar trots op en met recht, want deze geheel eigen bouw trant wijst op een verworven bekwaamheid die moeilijk of niet te evenaren valt. Geen speelgoed V- V; Schilder Wat de Britten tot dusver niet hebben aanschouwd, zullen de Amerikanen en Canadezen binnen kort kunnen zien: een tentoonstel ling van dertig echte „Churchills", een keus uit de totaal 500 schil derstukken, die The Right Ho nourable Sir Winston Churchill ge maakt heeft. President Eisenho wer (Ook amateurschilder) heeft er bij de oude Britse staats man op aangedrongen zijn werk in Amerika te exposeren als blijk van de Anglo-Amerlkaanse vriend schap en Churchill (vandaag 83 Jaar) stemde toe. exposeert in V.S. om dan naar de volgende van de in totaal twaalf steden te gaan Als een Brit de schilderijen van Churchill wil zien, moet hij óf naar de Londense Tate Gallery, waar het Rivièra-landschap „De Loup-rivier" hangt óf hij moet de zomertentoonstelling van de Royal Academy bezoeken. Daar exposeert Churchill eik jaar een schilderij. Dit jaar was het „Zwarte zwanen bij Chört- well". Recente werken van Sir Win ston zijn twee schilderijen, die hij die tegen DDT bestand is De Wereld Gezondheids Organisatie ziet zich door de enorm snelle vermenigvuldiging van muggen, die bestand zijn tegen DDT en andere insecticides, geplaatst voor de noodzaak, de bestrijding van malaria drastischer dan voorheen aan te pakken. Overal waar de malaria heerst, is de strijd tegen de dood door deze ziekte, een wedloop met de tijd geworden. In elke muggen-kolonie komen enkelingen voor met één bepaal de eigenschap, waarmee zij zich van hun mede-muggen, de over grote meerderheid dus onderschei den. Zij zijn namelijk van nature bestand tegen de vernietigende werking van insecticides zoals DDT. Deze eigenschap zou voor de verdelging van de malaria muggen van geringe betekenis zijn als zij niet erfelijk was. Het betrekkelijk geringe aantal dat er mee „behept" is, blijft, zolang de kolonie intact gelaten wordt, gelijk. Elke paring van een, resi stente mug. met een die deze eigenschap mist, heeft een broed sel ten gevolge, waarin de laatste soort weer overheersend in aan tal is. Wordt dit natuurlijke evenwicht door besproeiing met bijvoorbeeld DDT. verstoord, dan verkeert de ze wetmatigheid, die geheel past in het kader van de door Men del c.s. ontdekte wetten, in zijn tegendeel. Dan zijn van toepassing Darwins theorie van de evolutie door selectie en Herbert Spencers wet van de overleving van de sterks ten. Heeft-een aanval met een van de thans békende chemische be- strijdings-middelen plaats gevon den, dan blijven alleen de mug zijn en een gering aantal dat niet resistent is, maar dht toe vallig de doden-dans in de gifwolk is ontsprongen. Naarmate het verdelgingswerk voortgang vindt, raken de resistente muggen voor nun voortplanting steeds meer op elkaar aangewezen. Door deze isolering krijgt van geslacht tot geslacht, hun erfelijke eigenschap steeds meer de overhand, totdat zij kenmerkend voor het geheel is geworden. Dan is een nieuw superras ontstaan, waartegen wij met de huidige ons ten dienste staande middelen niets kunnen ondernemen en waarvan de leden zich vermenigvuldigen met een snelheid, die wij van de muggen van oudsher gewend zijn. Er zijn ook andere, natuurlijke bestrijdings-middelen, die in het geheel niet selectief werken. Be halve onder de mensen, heeft de mug zijn vijanden onder de vo gels m de vissen. De laatste 'iin de beste, want de meest han delbare bondgenoten in de strijd tegen de malaria. Overal waar deze de volkskracht verlammende ziekte optreedt, hand in hand met de honger, worden de mensen aangemoedigd visvijvers aan te leggen. Daar werpen de muskie ten hun broedsel in af, dat de vissen tot voedsel dient, die op hun beurt weer door het volk worden gevangen en opgegeten. Verder kunnen poelen en plas sen, die geen ander doel hebben dan dat zij de anopheles en an dere-malaria-dragende muskieten lot broedplaatsen dienen, door droogleggingen, regelmatige af voer. of het aanleggen van riole ring. uit de omgeving van mense lijke nederzettingen worden ver- Tenslotte is het mogelijk om stilstaand water, dat niet afge voerd kan of mag worden, om dat het bijvoorbeeld de landbouw dient te besproeien met petro leum. Het dunne laagje dat zich dan op het water vormt, is vol doende en verdampt langzaam genoeg, om de larven, die onder aan de waterspiegel hangen en zich door middel van een minus cuul schnorkel-apparaatje lucht verschaffen, te verstikken. Op zichzelf zijn al deze maat regelen niet voldoende. Zij ver tragen slechts het ontstaan van het gevreesde superras, de over winning brengen zij niet. Zij schenken de medici hoogstens ras van supermuggen overheer send is geworden. Ons scheiden nog slechts enkele jaren van dat ogenblik. Een korte spanne tijds, waarin de eind-over winning behaald moet worden. De deskundigen van de Wereld Gezondheids Organisatie geloven niet dat de strijd bij voorbaat verloren is. Deze organisatie be raamt. coördineert, steunt en leidt, als een soort generale staf, de wereldoorlog tegen de mala- De regeringen en de gezond heidsdiensten van de landen waar de ziekte heerst, zijn zich be wust van het dreigende gevaar. Zij ontvangen en distribueren de voorraden medicijnen, inentings- stnffpn en verplegingsmiddelen. Zij sturen ze door naar de medi sche ploegen dikwijls gefor meerd en uitgezonden door de Wereld Gezondheids Organisatie die de ziekte in de districten waar zij is uitgebroken, onder soms zeer moeilijke omstandigheden be- Als er geen geldgebrek komt, dan is er goede reden tot hoop, dat deze wedloop met de super mug, die niet alleen een wedloop met de tijd, maar ook een soort bewapenings-wedloop is geworden, voor de mensheid wordt gewon- toeval deze „hobby" ontdekte, mei 1915, kort na zijn aftreden als eerste Lord van de Admiraliteit, vond hij een kindervertdoos in zijn woning. De volgende dag was hij al zo'n liefhebber, dat hij zich een complete schildersuitrusting aan schafte. Hij stelde .zijn ezel en lin nen in de tuin op en keek naar de bloemen, staarde naar het lege doek en weer naar de bloemen. Hij had niet het minste idee, hoe hij moest beginnen. Het eenvoudigste wat hij kon bedenken, was de blauwe lucht. Toch aarzelde hij. Lady Lavery, een vriendin van zijn vrouw, kwam achter hem staan en vroeg: „Waarom begin je niet? Geef mij dat grote .pen seel eens aan... Zij smeet wat wit, wat blauw op het doek en begon. De ban was gebroken. Zo kon Churchill het ook. Spoedig daarna nam hij les van James Sleator en later van Sir John Lavery. Na de eerste we reldoorlog schilderde sir Winston vaak in Frankrijk onder de naam Charles Morin en stelde zijn werk in Parijs ten toon. Hij wilde, dat zijn schilderen ook werkelijk liefhebberij bleef. Af en toe gaf hij een stuk weg. maar ook dat was voor hem vaak moei lijk. Zoals in 1949, toen de Y.W.- C.A, een liefdadigheidsbijeenkomst organiseerde. Lady Churchill, zelf lid van het comité, achtte het on mogelijk. dat haar echtgenoot een schilderij zou afstaan. Op aandrang van de overige da mes schreef zij voor het comité een brief, die begon met „Zeer ge achte heer ChurchillEn zo kwam dan een van zijn beste in terieurs naar de bazaar. Het was „De blauwe kamer, Trent Park 1034". Voor dertienduizend gulden kocht een Braziliaan het schilde rij en schonk het e van Sao Paulo. DOKTEREN Terwijl in de laboratoria onver poosd gezocht wordt naar een be- strijdings-middel dat ook de supermug te erg is. zijn de me dici en andere wetenschappelijke strijders tegen de maiaua, het er wel over eens dat elk streven, uitsluitend gericht op de verdel ging van de muggen, slecht; dokteren aan de symptomen is. De kern van de zaak, de malaria, wordt daarbij onaangetast gela- lllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllr van een groot bezit illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Deze week zijn er slechts enkele vragen en daaruit con cluderen we, dat de gehele lezerskring zo ongeveer alle wensen op het gebied van het zoeken naar boeken en ge dichten vervuld heeft gezien. De redactie heeft dan ook be sloten nog maar enkele keren met deze (geslaagde) hulp actie door te gaan. Als er dus nog verzoeken zijn, dan moe ten die in het jaar 1957 ge daan worden, want in het nieuwe jaar 1958, dat met rasse schreden nadert, hou- In Slikkerveer, onder de rook van Rotter dam, waar 'scheeps werven en motorenfa- brieken floreren, staat een voor Nederland vrijwel uniek bedrijf. Men heeft daar geen vermoeden van als men de hoge rivierdijk afgaat en een stil weggetje, dat Emma- straat heet, inslaat. Want in datzelfde straatje vindt ge op nummer tien een gebouw, dat eerder doet denken aan een timmerwerkplaats of iets van dien aard, dan aan een bouw bedrijf voor miniatuurschepen. Maar gaat ge er naar binnen, dan krijgt ge een keur van schepen-in-het-klein te zien en ge waant u, zo zeker als twee maal twee vier is, in een speel goedfabriek. den wij er onherroepelijk mee op. Wij geven deze week de twee verzoeken door, die ons bereikten; SCHIPHREVKEL1XG Mevrouw A. Duindam. Toekomst straat 11, te Noordwyk aan Zee, heeft reeds alle mogelijke bronnen aangeboord om beslag te leggen op het boek „De Schipbreukeling" (lste en 2de decll van Johanna Breevoort. Zy is tot dusver niet geslaagd. Wie helpt? GEDICHT De heer R. v. d. Pol, Maasdyk 78, Wyk en Aalburg, zou graag het volledige gedicht bezitten, waarvan enkele strophen als volgt luiden: „Ach Heer, bewaarder van ons leven, Waarom hebt Gy my eerst drie kindertjes gegeven en naaml ze weer terug met éne slag, op die noodlottige februaridag?" STAMKROVERIJ Enkele lezers waren verontrust over het artikel van onze Londense rorrespondent over „Motivational Research", de struikroverij op de sluipwegen van de ziel, die op hel gebied der reclame op het ogenblik worden toegepast. In Nederland is l^ke^anten "zitten hier zeker aan, dat zyn wy wel eens met de brief- i schryvers, LIM DBERGH De heer A. B. R. te Dordrecht schreef ons, dat hy toch nog twij felde aan de oprechte bedoelingen van Charles A. Lindbergh, toen bij vóór de oorlog zo lang in Nazi- Duitsland vertoefde. Die twyfcl hebben meer mensen gehad, maar uit de houding van „Lucky Lindy" is toch wel duidelijk gebleken, dat hij zyn land en daarmee de ge allieerde zaak uitstekende diénsten bewees door de meest-ingewikkeldc gegevens over de Duitse lucht macht te verzamelen en door te geven Na 1945 werden die ver diensten openlyk toegegeven, heer Hoe lang werkt men ongeveer aan zo'n model? vroegen wij de heer Dubbeldam. Dat hangt van de grootte en de constructie van het te bouwen schip af, was zijn bescheid. Maar in 't algemeen moet op een werkduur van enke le maanden worden gerekend. Voor een doodgewoon vrachtschip heeft men al gauw een 500 uren De prijs van zo'n schip-in-klein- formaat varieert van 2Mt tot 7 dui zend gulden. Het is dus bepaald geen kinder speelgoed In.de afdeling houtbewerking die is ondergebracht in de timmer fabriek van de heer Dübbeldam worden casco's (de scheepsrom pent en een gedeelte van de bo venbouw vervaardigd. Momenteel is men bezig met de „Jason' (een motorschip), een tweetal graanelevators en de „Euryme- don". Dit laatste model wordt ge bouwd voor de Verolme United Shipyards en De Haan en Oerle- mans te Heusden. Zodra een model in de timmer fabriek waar ook nog stuurra deren worden gemaakt gereed is gekomen, gaat het voor verde re uitvoering naar de afdeling me taalbewerking en vandaar komt het terecht bij de schilders, die zorgen voor de afwerking, die veel al beslist over dc kwaliteit van het produkt. Want alle kleuren moeten zeer precies overeenstem men met die van het grote sbhip. Dat is een uiterst precies en se- kuur werkje, dat bijzondere eisen stelt aan het concentiatievérmo- gen van deze. we mogen wel zeg gen beroepsknutselaars. „Een sneeuwbal Rotterdamse Lloyd, toonde een blijvende interesse voor de kunsti ge arbeid van de heer Dubbeldam. Hij heeft niet nagelaten de firma bij alle mogelijke scheepvaart maatschappijen te introduceren. Dit was na de eerste wereldoor log. Wij hadden toen, aldus de tegenwoordige directeur, tijdelijk een horlogemaker, een zekere mijnheer Lorenzius, in dienst. Het was zijn taak onze mensen wegwijs te maken met de ver schillende onderdelen en appara ten. ,Wij moesten zo veel moge lijk improviseren, want onderde len uit Duitsland, dié allemaal ge catalogiseerd waren, konden wij niet gebruiken. Voor de historie Tot nu toe zijn bij de firma Dub beldam zo'n goede 6Ó0 modellen „van stapel gelopen". Voor de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd wer den hele series gebouwd, onder an dere van de „Indrapoera", de „SÊ bajak", de „Slamat" en de „Ba- lo.eran". Van de nieuwe „Staten dam" werden niet minder dan hon derd miniaturen vervaardigd. Overal ter wereld kan men de modelschéepjes uit Slikkerveer aantreffen: in alle kantoren van de Holland Amerika Lijn. in de etalages van reisbureaus, in de conversatiezalen van grote passa giersschepen, in de eenvoudige ka piteinshut van een vrachtboot, in Londen. New York, Parijs. Dja karta en Buenos Aires. Na de tweede wereldoorlog, toen de scheepsbouw sterk opleef de, is -er een grote behoefte geko men aan scheepsmodellen. Behal ve precisiemodellen de model len dus die een zuivere kopie vor men van het werkelijke schip worden er bij dé firma Dubbel dam ook etalagemodellen ge maakt. Deze etalagewerkstukken dienen voor reclame. Een pas gebouwd schip kan niet door iedereen worden gezien en bewonderd. Daarom is bij de di recties van de scheepvaart onder nemingen de idee geboren om de reislustigen het etalagemodel te tonen en ze zo als het ware naar het schip te halen. De etalageminiaturen worden uitsluitend van metaal gemaakt en kunnen tevens worden ver licht. De precisiemodellen daar entegen worden behalve van me taal ook van hout gemaakt (lin- denhout). Ook voor de scheepvaart-histo rie zijn de dingen die men in Slikkerveer fabriceert van veel be lang, want straks, als bijvoorbeeld een schip na dertig of veertig jaar dienst afgedankt wordt en naar de sloperij gaat. .blijft, naast enkele foto's, het model over. En dit model komt dan terecht in het scheepvaartmuseum, waar iedere bezoeker zich aan de hand van deze „kopieën" een beeld kan vormen van de ontwikkeling in de scheepsbouw. Specialistenwerk Bovendien moeten zij, behalve kennis van de scheepsbouw en de bewerking Van hout eh metaal.- veel geduld en stalen zenuwen hebben voor dit futiele werk. Mo delbouwen is dan ook echt wat de heer Dubbelman noemt een specia listenwerk. De achttién mensen die hij in dienst heeft (waaronder timmerlieden. metaalbewerkers en schilders i zijn hoofd voor hoofd vakmensen, die het vervaar digen van een bepaald onderdeel van zo'n modelscheepje wel is toe vertrouwd. Voor de leek is het een wonder om te zien hoe zij het klaarspe len om van bijvoorbeeld een pas sagiersschip. een tanker, een on- Lrzeeboót, een graanelevator* etc. een volkomen natuurgetrouwe re productie te maken. Vanzelfspre kend heeft men voor het een en ander ook een aantal apparaten in gebruik, maar de meeste on derdelen moeten toch. daar de af metingen nu eenmaal voor ieder

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17