Ilieuwe geihsctfe (tfouranl Eisenhower herstelt snel Hij wil nog steeds naar Parijs President naar de kerk en aan feestmaal Extra gelden voor bestrijding van de werkloosheid Tien jaar voor aanslag op wethouder West-Europa moet zelf kernwapens maken Indonesië poogt aanhang wat te vergroten Nederland helpt Grieken bij inpoldering lagunes I Gratis koopuur VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11123 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stfluhttstidi is öbeMfUftt myo Qflri in te^qenspoet" Leidse werkplaats in feesttooi ZIE PAGINA 9 Net als de meeste burgers van de Ver. Staten is president Eisenhower gisteren ter kerke geweest, want het was Thanksgivingsday. Leunend op de arm van zijn echtgenote trad hij de presbyteriaanse kerk in Washington binnen, zo voor de gehele wereld het bewijs leverend van zijn voorspoedig herstel PRESIDENT EN MEVROUW EISENHOWER hebben gisteren in de Presbyteriaanse kerk van Washington de dankdienst voor het gewas bijgewoond. Zij verlieten het Witte Huis stilletjes door een zijdeur, terwijl perschef Hagerty de journalisten bezighield met een persconferentie. Na de kerkdienst schaarde de fa milie Eisenhower zich met kinderen en kleinkinderen om de feestdis met het gebruikelijke hoofdgerecht van Thanksgivingsday, kalkoen. Eisen hower, zo wordt gemeld, deed de maaltijd alle eer aan. Met de spraak van de president gaat het reeds veel beter. Slechts met enkele woorden zou Eisenhower nog moeilijk heden hebben. Vandaag zouden de president en me vrouw Eisenhower naar hun boerderij Gettysburg vertrekken. Eisenhower zal van daaruit de noodzakelijke leiding ge ven aan de regeringszaken. Hoelang hij PREMIE VOOR DE ZIEKENFONDSEN IETS VERHOOGD Op advies van de Ziekenfondsraad c van de Sociaal-economische raad. heeft de minister van sociale zaken en v gezondheid besloten dc premie voo verplichte ziekenfondsverzekering te hogen van 4,2 op 4,4 pet. Deze verhoging is noodzakelijk door de stijging van de uitgaven der zieken fondsen- Zoals bekend is. houdt de werkgever de helft van de premie op het loon de werknemer In. Het werknemers deel van de ziekenfondspremie wordt derhalve verhoogd van 2.1 tot 2,2 pet. Minister heeft geen bezwaren tegen motie-Van Lier DE ONGERUSTHEID VAN DE TWEEDE KAMER over de ontwikkeling van de werkgelegenheid heeft geleid tot een motie-Van Lier (soc.), die ten slotte z.h.s. werd aangenomen. In dit voorstel wordt de regering uitge nodigd aanvullende kredieten te vragen, zodra dit noodzakelijk mocht zijn. De Kamer was van oordeel, dat de begrotingspost voor aanvullende werken bij toenemende werkloosheid wel eens te laag kan zijn. Men is dus bereid, om binnen het raam van het algemeen financieel- en economisch beleid, extra gelden ter bestrijding van de werkloosheid uit te trekken. moet dan aan de particuliere organisaties redelijke levenskansen bieden. Als dit na gebeurd, dan ^zal er volgend jaa: •val. Dc motie, iociale zaken, an woensdag- Minister Suuriioff zag deze motie, die mede was ondertekend door de V V D.- en de C-H.-fracties, als een ondersteuning van zijn beleid. Hij had geen enkel argu ment om zich tegen dit voorstel té ver zetten. De K.V.P.-fractie heeft deze motie aanvaard, zonder er één woord over te zeggen. Wel zeide de heer Van Vliet (kaïth. v). het te betreuren, dat we het jaar 1958 ingaan met een te lage begroting voor de aanvullende werken. Nu is minister Suurhoff van goede wille, maar of zijn voornemen slaagt om eventueel meer geld voor deze werken uit te trekken, hangt niet alleen van hem af. Ook de a.r.-fractic behoorde niet tot de ondertekenaars van de motie-Van Lier (soc.). Dc heer Biewenga vond dit voorstel overbodig. Uit de debatten, zo zeide hij, is wel gebleken, dat de gehele Kamer bereid is om zo nodig meer geld ter bestrijding van de werkloosheid uit te geven. Waar om dan een motie? Een motie is voor een minister altijd een pil. die geslikt moet worden. Ook al tracht men deze pil te vergulden. De a.r.-fractie zou zich niet tegen de motie keren, als minister Suur hoff bereid is de pil inderdaad te sükkci Dat was dan ook inderdaad het inhoud en de toelichting aldus de bewindsman van dekken geheel mUn betoog Beroepskeuze/voorlichting De aangekondigde motie-Zwa nikken (kath. v.) over de beroepskeuzevoorlich ting is achterwege gebleven. Minister Suurhoff was zeer verbaasd over net zware geschut van deze K-V P -afgevaar- digde. Toen hij in 1952 optrad als minister van sociale zaken was er reeds een com missie ingesteld, die deze problematiek bestudeerde. Bovendien waren de ®ew"~ telijke Arbeidsbureaus reeds met de Be roepskeuzevoorlichting bezig, hetgeen in een behoefte voorzag. En ten slotte was er reeds een subsidieregeling voor de parti culiere bureaus. Nu heeft de commissie- Langeveld zeer veel tijd nodig gehad om rapport uit te brengen. Ook de he"^a' nikken zat in deze commissie. Het rapport ?s pas gepubliceerd, maar - aldus de mi- lürter - „de zaak is nog geen gesneden koek". Vele vragen worden naet opgelost Het departement van sociale zaken werkt echter met grote voortvarendheid definitieve regeling rye heer Zwanikken vond het al lanerijk winstpunt, dat minister Suurhoff het recht van bestaan van de particuliere bureaus erkent. Hij wilde echter per s< van de bewindsman vernemen, dat de n nanciële kant van déze zaak in de begro. tang van 1959 is geregeld. Die begroting amendement op'de begroting van sociale zaken worden ingediend. Minister Suurhoff beloofde het uiterste te zullen doen om aan het verlangen van de heer Zwanikken tegemoet te komen. Hjj moest echter een slag om de arm hou- den: dc minister van financiën en het ge hele kabinet zullen hierover in het ka der van de bestedingsbeperking een woordje mee willen spreken. Het verho gen van begrotingsposten is in deze tijd nu eenmaal geen eenvoudige zaak. Ook al is nu het ontwerp-Algemene Kinderbijslagwet ingediend, dat wil nog niet zeggen, dat deze eerder zal worden ingevoerd dan de regeling voor weduwen en wezen. Dat hangt af van de financiële en economische situatie. De kinderbijslag wet was reeds voor de verkiezingen ge reed. Het had geen zin om nog langer met de indiening daarvan te wachten. Momen teel wordt hard gewerkt aan een voor ziening voor de weduwen en wezen. Daarom voelde minister Suurhoff er niets voor om met een noodregeling voor de dag te komen. Arbeidstijd Staatssecretaris Van Rhijn begreep niets van de principiële bezwaren van de heer Van Dis (S G tegen een vijfdaagse werk week. Een beroep op het gebod: Zes dagen zult Gij arbeiden, is naar het oordeel van deze bewindsman een verkeerd Bijbelge bruik. Dit gebod wil zeggen, dat een dag per week geheiligd moet worden. Dat was vroeger de Sabbath en is nu de zondag. Met een vijfdaagse werkweek heeft dit dus niets uit te staan. Overigens is men aan de korte werkweek voorlopig nog niet toe. Zo wordt de automatisering alleen in de administratie toegepast. De toepassing daarvan in de productiesector is gering- Over deze kwestie bestaat zoveel litera tuur, dat staatssecretaris Van Rhijn geen behoefte had daarover de SER een advies te vragen. op Gettysburg zal blijven, is niet bekend. President Elsenhower heeft geenszins dc gedachte zelf naar Parjjs te gaan voor de NAVO-confcrentie opgegeven zo deel de Hagerty mede. De doktoren zouden echter het laatste woord spreken Nog vandaag werd de beslissing verwacht. Gaat Eisenhower niet, dan zal Nixon hem vervangen, iets wat gisteren reeds door de permanente raad van de NAVO te PaTijs als een vaststaand feit werd aangenomen. De drie topmannen van het Kremlin, president Worosjilof, partijsecretaris Kroesjtsjef en premier Boelganin heb ben Eisenhower gisteren telegrafisch hun leedwezen betuigd met zijn ziek te. Kroesjtsjef seinde: .Gedachte heer president, ik ben diep bedroefd over het bericht van uw ziekte. Ik zend u mijn wensen voor een spoedig herstel uit geheel mijn hart". De rechtbank te Middelburg heeft gis teren de 27-jarige Belg C. uit IJzendjjke veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank achtte bewezen, dat C. op 12 januari een poging tot doodslag heeft ondernemen tegen de 41-jarige landbouwer C. Doeni ethouder van IJzendjjke. Het motief voor de aanslag, die op een avond werd gepleegd toep de heer Doen-, in zijn schuur het vee wilde verzorgen, zou gelegen zijn in een-pachtkwestie tus sen de wethouder en de schoonvader van C. De Belg zou zich in de schuur hebben verscholen en toen de heer Doens binnen- n, een schot op hem hebben gelost. De aanvaller wist te ontkomen, doch de heer Doens herkende in C. pertinent de Op 16 november eiste de officier van justitie tegen C. tien jaar gevangenisstraf vandaag heeft de rechtbank overeen komstig de els vonnis gewezen. De ver dediger van verdachte heeft onmiddeliik hoger beroep aangetekend. Morg» en in ons ZONDAGSBLAD F SLIKKERVEER is een bedrijf gevestigd waar de fraaiste scheepsmodellen in massa en in al lerlei grootte worden vervaardigd. Er is een malaria supermug ontdekt, dit bestand is tegen het middel DDT en andere insectldlden. Sir Winston Churchill ""heeft dertig schilderijen voor expositie in dc Verenigde Staten en Canada afge staan. Dit alles kunt u morgen le zen op de voorpagina van ons Zon dagsblad. Op pagiiina 2 schreef H. J. Waal wijk weer een kort verhaal, zijn bad van boekbesprekingen opgenomen en kreeg weer een boeiend artikel in de reeks Spionnen in de scha duw" een plaats. Blad Zij bergt voor vele leze ressen een extra verrassing in zich, wanrt de uitslag van onze prijsvraag ,,Is dat goed, is dat fout?" wordt daar bekendgemaakt met de prijs- Op de pagina Geestelijk Leven wordt een uitvoerige bespreking gegeven van het boek „Through Gates of Splendour", dart werd ge- sohreven door een van de vijf we duwen van de Amerikaanse zende lingen diie door de wülde Aucas van Ecuador werden vermoord. In het Cultureel Venster is o.a een interview met de bekende hoonspel&otrice Eony Mols de Leeu- we opgenomen en voorts weer de grammofoonpiatenrubriek en veile aindiere interessante bijdragen. Aanbeveling aan de W.E.U.: Onafhankelijk van Ver. Staten IN DE ZEVEN LANDEN i produktie t Het is duidelijk, dat het streven 1 de defensieeommissie van de WEU zelfstandig te zijn. De landen van de WEU, zo verklaarde de voorzitter van de commissie. Roberto Luciferon, hebben zowel aan de V.S. als aan de Sowjetunle de hersens geleverd voor de produktie van de moderne wapens. „Waar je ook loopt in de geheime fa brieken van de V.S. en de Sowjetunie, overal hoor je Frans, Duits, Italiaans Engels spreken", In een verklaring van de defensiecom missie wordt gezegd, dat er onmiddellijk een Inventaris moet worden opgemaakt van de wapens en de hulpbronnen de energievoorziening en van de presta ties op wetenschappelijk en industrieel gebied. In de inleiding van de aanbeveling de defensiecommissie wordt onder r Voorgestelde resolutie wordt waarschijnlijk verzwakt VAN DIPLOMATIEKE ZIJDE te New York verneemt A.P., dat Indonesië, Mexico en Peru van plan zijn in de algemene vergadering van de Ver enigde Naties een gewijzigde resolutie inzake Nederlands Nieuw-Guinea in te dienen met het doel een zo groot mogelijke aanhang en de meerderheid van twee derden te bereiken. de Wcsteuropese Unie bestaan plannen de kernwapens en klassieke wapens zelfstandig en onafhan- de Verenigde Staten ter hand te nemen. Gisteren heeft de com missie voor de defensie van de W.E.U. besloten een programma op te stel len voor samenbundeling van dc wapenproduktie van de zeven landen van de W.E.U. Aan de ministerraad van de W.E.U. is gevraagd aan de N.A.V.O.- topconferentie, die in december in Parijs wordt gehouden, het principe voor te leggen van -de regionale samenwerking tussen dc landen van de W.E.U. opgemerkt, dat de landen van de WEU (Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Nederland) met de V.S. de belangrijkste industriële hulpbronnen van de vrije wereld be zitten. Een verdeling van de arbeid zal de Verenigde Staten gedeeltelijk bevrijden van dc last wapens te maken voor hun bondgenoten. Het besluit in de defensiecommissie is met algemene stemmen genomen. De twee Westduitse socialisten stemden te gen, omdat zij er tegen zijn, dat West- Duitsland betrokken wordt in aangelegen heden. die met atoomwapens te maken hebben. De twee Westduitse christendemo craten stemden voor. Belgische senaat akkoord met EEG en Euratom De Europese verdragen zijn gisteren door de Belgische senaat aangenomen. Slechts de communisten stemden tegen. Wanneer de Nederlandse Eerste Kamer volgende week ook de verdragen goed keurt, zullen alle zes de parlementen van de deelnemende landen hun flat gegeven hebben. Het is dan nog moge lijk de verdragen te Rome voor 15 de cember te ratificeren, waardoor zij per 1 januari in werking treden. De Franse regering heeft medegedeeld Straatsburg voor te stellen als „hoofd stad van Europa". In die gewijzigde resolutie zou niet meer gerept worden van bemoeienis van se- •etaris-generaal Hammarskjöld en tevens iu er niet van tevoren een uitspraak orden gedaan inzake de juistheid van het standpunt van beide partijen. Mexico was er namelijk op tegen Ham marskjöld bij de voorgestelde besprekin gen te betrekken. De behandeling der resolutie begint heden 21 uur Nederlandse tijd. Volgenö de diplomatieke zegsman geloven de voor stellers, dat men nu de vereiste meer derheid kan halen, maar de Indonesische, Peruviaanse en Mexicaanse afgevaardig den konden niet bereikt worden, zodat er geen bevestiging was te verkrijgen. In het Indonesische parlement heeft een afgevaardigde uit de Indonesische provincie West Irian, A. B. Karoeby, be weerd dat bij een volksstemming in derlands Nieuw-Guinea de meerderheid zich voor Indonesië zou verklaren ei de bevolking zelf maatregelen zou n« om zich te „bevrijden", wanneer d< solutie niet door de algemene vergade ring der V.N. zou worden aanvaar Bestedingsbeperking wordt ook voor de volksgezondheid aanvaard (Van parlementaire redacteur.) DE IMPORTPRIJS voor het polio-vaccin is de laatste tijd zeer gedaald. Daardoor zal het waarschijnlijk mogelijk zijn, dat kinderen, die de twee injecties al hebben gehad in het voorjaar de derde kunnen krijgen. Of anders is het misschien mogelijk een nieuwe jaargang de eerste twee prik ken te geven. Dit deelde minister Suurhoff vannacht in de Tweede Kamer mede, bij de behandeling van de afdeling volksgezondheid van zijn begroting. Met veel nadruk wees hij erop, dat de jrste twee injecties het belangrijkste zijn. De derde injectie is alleen maar be doeld om de onvatbaarheidsperiode te De inspectie van de volksgezondheid chenkt ook veel aandacht aan ..de t.b.c.- intploffingen op de scholen". Deze in spectie zal nu met een voorstel komen om ook de leerlingen van de middelbare scho len regelmatig op deze ziekte te onder zoeken. Natuurlijk zal ook aan dit onder zoek het element van de vrijwilligheid ten grondslag liggen. Minister Suurhoff ver klaarde dat van hem waarschijnlijk geen wetsontwerp ter regeling van de para normale geneeskunde te verwachten is. De bewindsman wacht op een advies van de ziekenfondsraad over de vergoeding van de kosten, die door ziekenfondspa tiënten zijn gemaakt tijdens het tandart senconflict. Als het enigszins kan zal hij zich daarbij neerleggen. Atoomwet Naar aanleiding van een betoog van de enige arts in de Tweede Kamer, de heer Lamberts (soc.), zeide minister Suurhoff het juist te vindén dat medici de econo men en natuurkundigen enigszins remmen bij hun plannen met betrekking tot de kernenergie. In de komende zal worden bepaald, dat ook het departe ment van sociale, zaken de bouw van kernreactoren moet goedkeuren. Twaalf topmensen, die in de Nederlandse reac toren zullen moeten werken, krijgen in Leiden een opleiding in de radiobiologie. De heer Lamberts gaf de oprichting van een aparte inspefctie „radio-actieve-stra- lingen" in overweging. Minister Suurhoff wil echter liever de bestaande Instanties op dit gebied versterken, dan nieuwe or ganen oprichten. Dc socialistische afge vaardigde betreurt het, dat het sanitaire deel van het Euratom-verdrag minder goed is geregeld dan de veiligheid in deze nieuwe gemeenschap. Naar zijn mening zullen door een superbom ongeveer 10.000 erfelijke misvormingen ontstaan, 20.000 gevallen van kanker en honderden mis geboorten. Udt dit debat is wel gebleken, dat de Tweede Kamer ook op het gebied van de volksgezondheid de bestedingsbeperking aanvaardt. Natuurlijk waren er nog wel wensen. Minister Suurhoff zal deze ver langens nog eens nader bekijken. Maar als zij vervuld worden, dan zullen andere posten ongetwijfeld worden verlaagd. Er ls In het kabinet afgesproken de nieuwe rijksbegroting niet te verhogen. Gisteren was het dan zo ver: de eerste en de tweede sluis deur van gelast staal (13Vi bij llVz meter, 53 ton) zijn ge plaatst in de scheepvaartsluis in de Hollandse IJssel tussen Capelle en Krimpen. Er was een drijvende bok voor nodig met een hefvermogen van 100 ton, acht deuren moeten nog volgen EERSTE SLUISDEUREN IN HOLLANDSE IJSSEL Zonder dat er zich moeilijkheden heb ben voorgedaan zijn met behulp van de drijvende bok Actief de eerste twee sluisdeuren van de stormvloedkering Hollandse IJssel geplaatst. Had men voor het inhangen van de eerste deur van deze twee .achterste vloeddeuren een uur nodig, later had men aan vijftig minuten voldoende. Vol gende week dinsdag hoopt men de twee voorste vloeddeuren aan te brengen. In totaal komen er tien in deze sluis. De deuren ziln ruim dertien meter breed en ruim elf meter hoog. Raketten. Het Deense ministerie van defensie heeft gisteren bekend gemaakt, dat hét Deense leger, evenals het Noorse. Amerikaanse raketten van het type Her cules ter beschikking krijgt. Zij zullen in 1959 worden geleverd. Geld en technici naar Misalonghi (Van een onzer redacteuren.) Drie Nederlandse deskundi gen van landaanwinningsinsti tuten en het departement van land bouw voeren tot 7 december in Athene besprekingen over een even tuele Nederlandse bijdrage in de uit voering van landaanwinningsprojec ten in Griekenland. Er is sprake van, dat de NOVIB voor een groot deel de drooglegging van de lagune te Misalonghi (zo groot als het IJsselmeer) en de inpoldering van moe rassen van Agrinlon zal financieren en dat Nederlandse technici zullen worden uitgezonden naar deze werken. Naar verluidt zal de NOVIB vijftien miljoen drrachmes (twee miljoen gulden) beschikbaar stellen voor de droogleg- gingswerken, zodra de deskundigen in Athene het met de Griekse regering eens zijn geworden over een reëel plan. Voorts is er de mogelij kheid dat de Ne derlandse Gront Mij, die reeds een bij drage leverde in het ontwerpen van een plan, de opdracht zal krijgen een ge deelte van de werkzaamheden uit te Er bestaan reeds enkele jaren plannen tot drooglegging van verschillende lagu nes en moerassen in het gebied langs de Ionische zee en bij de Turkse grens. Enkele jaren geleden bezocht een Ne derlandse missie van cultuur-technici Griekenland om deze acht projecten te bestuderen. De plannen raakten op de lange baan, maar zijn thans nu minis ter Mansholt een bezoek heeft gebracht aan Griekenland in een nieuw sta dium gekomen. De minister, die gister avond op Schiphol terugkeerde, heeft de desbetreffende gebieden rondom Misa longhi bekeken. Tevens was hij in Grie kenland op tegenbezoek, nadat wijlen maarschalk Alexander Papagos, destijds premier van Griekenland, in februari '54 Nederland bezocht. Verwacht wordt nu. dat binnen niet al te lange tijd beslissingen inzake de bij drage aan dc drooglegglngswerkeu zul len worden genomen. (Advertentie) Org. Handgeknoopte PERZISCHE Tapijten en Tafellopers zichtzendfing op aanvraag. WONINGINRICHTING BULTHUIS r GRATIS KOPEN KOOP U RIJK B. DE KONING Lelden Nnordwijk COEMAAT Katwijk Rijnsburg WEERBERICHT Kouder met opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noord oost en zuidoost. Belangrijk lagere temperaturen met in de nacht in het oosten van het land lichte vorst en morgen overdag maximum temperaturen slechts enkele graden bo ven het vriespunt (Opgemaakt om 11.15 u.) Zaterdag 30 november zon op 8.26 uur, onder 16.35 uur; maan op 13.27 uur. onder 0.57 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1