Vierhonderd Europeanen (met initiatief) gezocht Klemtoon moet vallen op het wetenschappelij k onderzoek ZO VLUG MOGELIJK NAAR ECONOMISCHE UNIE Twintig jaar geëist in moordzaak Nieuwland Bisschop bij hertog en: - EÜSSFÏ^HSBBS - Laagstaande maan lijkt veel groter Op MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 Europese Stichting voor Cultuur T\E EUROPESE Stichting voor Cultuur, die in kracht de Amerikaanse U Rockefeller- en Ford Foundations zal moeten evenaren, is een feit geworden na een tweedaags congres te Amsterdam, dat prins Bernhard, de voorzitter van het congres „een brutaal avontuur" noemde. Een avon tuur, dat toch blijkbaar veel instemming vond, want koningin Juliana toonde door haar tegenwoordigheid zaterdagmiddag met vele ministers (waaronder ook de minister-president) in het Concertgebouw haar be langstelling, terwijl zij bovendien zaterdagavond in het paleis op de Dam de congressisten met hun dames ontving voor een soiree. De concrete resultaten van het congres zijn, dat voor de duur van drie jaar een financieel programma voor de stichting is vastgesteld. Bedrijven en firma's die lid willen worden, zullen een minimum contributie van 5000 per jar betalen. Vierhonderd selecte Europeanen zullen voorts worden uitgenodigd voor een per soonlijk lidmaatschap van 100 per jaar. Uit deze leden moeten de initiatieven voortkomen voor het te voeren beleid. Uit de inleidingen tijdens het congres gehouden, is wel gebleken dat de stich ting zeker de klemtoon zal leggen op het wetenschappelijk onderzoek. De Brit sir John Cockcroft. directeur van het instituut voor kernonderzoek van het Britse gemenebest wees op de invloed, die de Russische discipline bij het weten schappelijk onderzoeK en de daardoor be reikte resultaten in de Verenigde Staten hebben gehad. Het eerste gevolg is de be noeming geweest van prof. Killian om de ontwikkeling van het raketonderzoek me' kracht voort te zetten. De V.S. geven hiervoor thans per jaai 400 miljoen dollar uit. Wordt de Europese potentie voor het wetenschappelijk onder zoek niet verhoogd, dan zullen nog dan tot dusver jonge geleerden Amerika emigreren. Reeds nu vertrekt 25 procent van de Britse geleerden na: Verenigde Staten! Duidelijk ook is gebleken, dat de deel nemers aan het congres van mening wa ren, dat de intergouvernementele samen werking op dit gebied niet genoeg resul taten oplevert, dat nog steeds overbodig dubbel werk wordt verricht en de werk zaamheden verzanden in een teveel aar ambtenarij. GEDEELD EVROPA De Westduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer was zaterdag naar Amster dam gekomen om voor het congres, bijeer in het Concertgebouw, te spreken. Me. heldere stem droeg hij zijn doorwrochte Landbouw het grootste probleem Wijziging van verdrag niet zonder inwinnen van een advies (Van onze parlementaire redacteur. TTJE RAADGEVENDE INTERPARLEMENTAIRE BENELUXRAAD heeft zaterdag j.l. in Brussel een vrij forse resolutie aangenomen, waarin niet werd geaarzeld er bij de regering op aan te dringen om verschillende kwesties, die geregeld zijn in het economische unieverdrag, nog eens nader te bezien. De resolutie werd met 41 tegen 2 stemmen aanvaard. De Belgi sche christen-democraten stemden tegen. Het waren de heren Dupont ei Mullie, leiders van de christelijke boerenbond die zich verzetten tegen de opvatting van de raad, dat uiterlijk binnen vijf jaar een gemeenschappe lijk landbouwbeleid zal worden uitgewerkt. van de nationale afvaardigingen in de Economische en Sociale Raad van Advies nog eens te bekijken. Ook wilde men een verruiming van de bepalingen voor het vrije goederenverkeer en het personen verkeer. Wat dit laatste betreft: in het bijzonder werd de nadruk gelegd op de vrije vestiging en de vrije uitoefening van zelfstandige beroepen in de drie landen. Een andere algemene wens van de Raad: de regeringen zullen de'egalisatie van de belastingdruk moeten bevorderen, vooral op het gebied van de accijnzen en de omzetbelasting. Ook zullen de regeringen moeten streven naar de harmonisatie van de wetgeving op de inkomstenbelasting. Beslissen Het Beneluxparlement kwam tot deze uitspraak, omdat men de landbouw in de Beneluxlanden in staat wil stellen zieh volledig binnen de Europese Economische Gemeenschap te ontwikkelen. De twee tegenstemmers vonden de termijn van vijf jaar te kort. Zij doorbraken daardoor het eensgezinde optreden van deze raad gevende vergadering. Zij leverden ook opnieuw het bewijs, dat het probleem van de landbouw, bij welke integratie ook, altijd het moeilijkst is op te lossen. De termijn van vijf jaar is overigens niet maar een uitvinding van de Raad, deze periode is in het ontwerp-verdrag ge noemd. Het Beneluxparlement deed de volgende aanbevelingen aan de regerin gen: 1: de totstandkoming van een monetaire unie zal moeten worden bevorderd, waardoor de Beneluxlanden een stu wend element in de Europese integratie kunnen zijn. 2: In het Benehixverdrag zullen zodanige beginselen voor een gemeenschappe lijke economische politiek moeten wor den opgenomen, dat de Beneluxlanden in het ruimer kader van de E.E.G. hun integratie zo gunstig mogelijk kunnen voltrekken. 3: Er zal een vergelijke studie gemaakt dienen te worden gemaakt tussen de bepalingen van het E.E.G. verdrag en het Unie verdrag. 4: De doeleinden van de Benelux-Un-ie zullen zo spoedig mogelijk verwezen lijkt moeten worden. De regeringen be hoeven niet te wachten voordat de ter mijnen van de overgangsovereenkomst zijn verstreken. 5: In het verdrag zal een bepaling opge nomen moeten worden, waarin duide lijk de vaste wil tot uiting komt om ook op sociaal gebied de banden binnen de Benelux nauwer aan te halen. Het zesde belangrijke punt betreft, zoals we hierboven hebben aangegeven, de landbouw. Zelfstandigheid Over deze resolutie kan men waarlijk niet ontevreden zitn. Het Beueluxoarli ment ook al is het dan slechtst raa( gevend heeft daarmee zün zelfstandig heid t.o.v. de regering vastgelegd. Hi was zeer ODvallend. dat men i»- de ve: schillende fracties tot eenstemmige coi clusies wilde komen. De sfeer, die de laat ste twee dagen in de Belgische Sei heerste, doet het allerbeste voor de wikkeling van de Beneluxgedachte daardoor ook van deze raadgevende raad. verwachten. In deze aangenomen resolutie is ook de suggestie van de heer Van Thiel (chr. dem.) overgenomen, dat het comité van ministers niet van de verdragsbepalingen kan afwijken zonder het advies van de Economische en Sociale Raad en van de Raadgevende Interparlementaire Bene- luxraad in te winnen. De regeringen mo gen nJ. in strijd met het verdrag handelen ais voor een der landen een levensbelang od het spel staat. Mochten spoedeisend» omstandigheden het onmogelijk maken om advies in te winnen, dan zullen de regeringen toch achteraf hun optreden aan beide instanties moeten motiveren. Aan deze hoofdresolutde werd nog een bijlage gehecht, waarin in het algemeen «en aantal verlangens werden geuit. Daarbij was ook de wens van de heer Ruppert (chr. dem.) om de samenstelling De resolutie met haar bijlage was nog al omvangrijk. Het is nu de taak de regeringen om te beslissen wat zij deze stukken gaan doen. De heer Bui (soc.) vond dat de raad te veel overhoop heeft gehaald. De invoering van het Bene- luxverdrag kan daardoor vertraagd wor den. De heer Romme daarentegen merkte op, dat veel van de voornaamste zes pun ten verwezenlijkt kan worden zonder dat er van vertraging sprake behoeft te zijn. bang behoeven te zijn dat de r opvi i dit rede, die de gehele Europese politiek al: schakel (of wellicht als stootblok) dei- twee wereldmachten ten oosten en westen belichtte, voor. Daarbij waarschuw de hij niet de deling van Europa e verantwoordelijkheid voor 't thans ir vrijheid levende deel te vergeten. Wie zich neerlegt bij deze deling remt de kracht van Europa en de daardoor ontstane traag heid is onze grootste vijand, ook op we- enschappelijk gebied. Deze komt immers ilechts de macht ten goede, die zonder bedenkingen de kracht van de enkeling uitbuit, om de afstand tussen comm ie en vrije wereld ook op wetenschappe- jk terrein te vergroten en de overwin ing te behalen. Het Is onbegrijpelijk, aldus dr. Adenauer, dat Europa met zijn grote voorraad aan •etenschap en aan mensen niet in staat politiek en militair de plaats in t« ïen, die het toekomt. De noodzakelijk heid, dat Europa zijn krachten bundelt komt te sterker naar voren, nu de Aziati sche en Afrikaanse landen in hun nieuws ikkelingsfase verkeren. Zij hebben daarin niet alleen goederen van grote waarde ter investering van industri nodig, maar moeten ook in staat worden gesteld te profiteren en kennis te nemer van de Europese cultuur. De nauwe sa menwerking met de Verenigde Staten mai de Europese energie niet verslappen. Eer der moeten de Europese landen trachter zich dusdanig te doen gelden, dat zich eer gemeenschappelijke politiek ontwikkelt, gebaseerd op gelijke verantwoordelijkheid Zonder grotere inspanning van de Euro pese zijde en zonder het uit de weg rui men van onnodige nationale meningsver schillen zal dat echter niet gaan. Aansluitend verklaarde dr. Adenauer te hopen, dat de nog bestaande vraagstukken lussen West-Duitsland en zün buurlander in wederzijds begrip op korte termijn ge regeld zullen worden. GESCHONDEN EVROPA Het Europa van vandaag is een geschon den Europa. Wij hebben het communism: niet kunnen beletten zich meester te ma ken van sommige landen. Dat Europa on machtig is hierin verandering te brengen, hebben we verleden jaar met Hongarije ervaren, aldus de secretaris-generaal de N.A.V.O., Paul Henri Spaak, Deze politieke achteruitgang is gepaard gegaan met een economische en sociale. De %vesterse wetenschap staaf achter bij die van de Amerikanen en Russen. In Europa bijv. merken we nog nagenoeg niets van de automatisering. Sommigen hebben genoegen geschept in de nederlaag van de Amerikaanse weten schap bij het lanceren van de Spoetnik. Mij echter verontrust en vernedert ze. Nie mand heeft zich afgevraagd wan net een Franse, Duitse, Engelse of Italiaanse satelliet zou worden afgeschoten. En dat toch is de vraag. Vijftig jaar geleden kwamen de grote uitvinders uit Europa, nu doen we niet meer mee, aldus Spaak. Het is duidelijk, dat de toekomst be hoort aan gemeenschappen. Amerika en Rusland, twee tegenstellingen, doch met dezelfde resultaten, omdat men e krachten wist te bundelen. Wij zullen moeten beseffen, dat bet communisme niet slechts een partij is uiterst linksen, maar dat het onze schaving wil vervangen door een i munistische. Do Europese beschaving schilt weer essentieel van de Amerikaanse ?n het is onze taak met deze Europese be schaving het individu te redden, besloot spreker. Aan beide sprekers werd een ware ovatie gebracht. -ekening zal houden. Ook al kunnen dan misschien niet alle wensen vervuld worden, het i kracht van deze raadgevende vergadering dat r.ij bestaat uit parlementsleden, die op het nationale vlak wel degelijk meer kunnen doen dan alleen maar te advi- Metaalindustrie bezorgd over de fiscale politiek Fusie van verenigingen voor astmabestrijding De Nederlandse vereniging tot bestrij ding van hef astma bronchiale en de iiging Asthbro zijn het eens gewor- ver een fusie. De besturen zullen althans de ledenvergaderingen voorstel len gezamenlijk een nieuwe organisatie te lichten met ais naam Nederlandse astma- er eniging. Fantastisch aanbod Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van handel heeft verklaard, dat Indonesië aan Argentinië de levering heeft aangeboden van drie miljoen toi ie per jaar. uitsluitend uit de olie velden van Noord-Sumatra. die worden beheerd door de Indonesische rege Geen enkele buitenlandse oliemaatschap pij in Indonesië is hierbij betrokken. (De produktie van deze olievelden droeg volgens een Indonesische opi ember j.l. 60.000 ton per jaar vijftig jaar nodig zü'n om dergelijke hoeveelheid olie te leveren. De aarljjkse capaciteit van de velden oor de oorlog, toen de B.P.M. nog de :xp!oitatic in handen had. minder en miljoen ton. Het tegenwoordige i dukt van de velden is zo onbevredigi slechts afzet kan vinden 5 de produktie van één bron. Red.). (Van 1 redacteuren) De Vereniging van metaalindustrieën heeft kort geleden een enquête gehouden, waaruit naar voren is gekomen dat een fiscaal gunstig klimaat voor investerin gen ook thans niet kan worden gemist. Dit klimaat wordt echter nadelig be ïnvloed door een vérdere opschorting van de investeringsaftrek. Een eventuele ver dergaande beperking van de mogelijkheid tot vervroegde afschrijving acht men Op korte termijn vraagt men daarom dat produktieve investeringen wederom voor aftrek in aanmerking komen, min of meer als produktiestimulans, die niet gemist kan worden, gezien de buiten landse concurrentie en het vraagstuk der snelle bevolkingsaanwas. Op lange ter mijn beveelt de vereniging aan te streven naar een wijze van fiiscaüe afschrijving, die de vervangingswaarde zo dicht moge lijk benadert, opdat zoveel mogelijk wordt aangesloten bij het bedrijfsecono misch wenselijke. Voorts zou in de toe komst een vrijstelling van primair divi dend verleend dienen te worden, wat zou tegemoet komen aan het bezwaar van een dubbele fiscale druk op uitge keerde winsten van n.v.'s. Dit kan ten gevolge hebben, dat meer kapitaal naar de risicodragende sfeer stroomt en dat een ongezonde financiering wordt tegen gegaan. Treinramp gevolg van sabotage Negen personen zijn gedood en 46 ge wond toen zaterdagavond bij Bombay in India een trein ontspoorde. Het is vrijwel zeker, dat de ramp het gevolg is geweest van sabotage. Vermoedelijk is het de bedoeling van een groep bandieten geweest, een goede rentrein die voor de personentrein de plaats had mbeten passeren, te laten ont sporen en veïwolgens te plunderen. De goederentrein had echter vertraging en moest de personentrein laten voorgaan. Britse militairen mogen hart luchten In het Britse leger begint vandaag de „operatie-kankerpit"waarbij 9000 Britse militairen hun hart kunnen luchten en vertellen mogen wat er volgens hen aan de dienst mankeert, zo meldt de Sunday Dispatch. De operatie is georganiseerd door het inisterie van defensie, dat wil naoaan j welke manier de dienstneming bö het leger aantrekkelijker gemaakt kan wor- voor vrijwilligers. Het leger heeft maand 23.000 recruten nodia en het onderzoek houdt kennelijk verband met het plan van de regering de dienstplicht i heffen en een geheel uit vrijwilli gers bestaand leger op te bouwen. Het eerst komen militairen aan het oord, die in Duitsland, op Cyprus, in Afrika en Oost-Azië zijn gelegerd. Spaanse troonpretendent bezoekt koninklijk paar De Spaanse kroonpretendent, don Juan, is per trein in Den Haag aangekomen voor een bezoek van vijf dagen aan de koniinlijke familie. Don Juan zal deel nemen aan een jachtpartij. Lenin moet Stalin in Boedapest vervangen Dc gemeenteraad van Boedapest heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een groot Lcnin-monumcnt, dat zal worden opgericht op het voormalige Stalin-plein. Tijdens de opstand van verleden jaar is het enorme standbeeld van Stalin omver gehaald en vernietigd. Engeland bereid deel van Egyptes tegoeden te deblokkeren Uit officiële bron te Kairo is gen vroeg gemeld, dat Engeland zich be- heid heeft verklaard, ongeveer 25 mil joen van de in Groot-Brittannië bevroren Egyptische tegoeden te deblokkeren. Over deze financiële kwestie worden in Rome onderhandelingen gevoerd. Men wacht, dat de Egyptische regering daag zal laten weten of zij met dit bedrag akkoord kan gaan. Strijd in Spaanse enclave in Marokko Aan de grens van de Spaanse enclave in Zuiid-Marotako, Ifni, zijn Marokkaanse „bevrijddngstroepen" en Spaanse mili tairen slaags geraakt. Reeds vijf maanden heerste er een grote spanning in dit ge bied, dat de Marokkanen als een integraal deel van Marokko beschouwen, terwijl de Spanjaarden het als soeverein Spaans bied zien. De Marokkanen zijn uitgerust met automatische wapens Men schat het aantal slachtoffers aan Spaanse zijde op vijftig man. Was jaloezie de drijfveer (Van onze speciale verslaggever.) toir, waarin hij systematisch de bewijzen tegen de Nieuwlandse taxi chauffeur Lou H. opbouwde, heeft de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof zaterdagmiddag bevesti ging geëist van de straf, die de Mid delburgse rechtbank de verdachte had opgelegd: twintig jaar gevange nisstraf met aftrek. Van doodslag, waartoe de Middelburgse officier van justitie, mr. Andreac ecrtüds neigde, wilde mr. J. Zaaycr niets weten: h(j legde H. „moord en diefstal" ten laste ichtte ander voldoende be Wel schril staken hierbü dc pleidooien in Lou H.'s beide verdedigers, dc mrs. Adriaanse en Kurtz, af zü bleven aan dringen op vrijspraak, zeiden in H.'s on schuld te geloven en wilden de mogelijk heid van zelfmoord nog steeds niet uit sluiten Drie punten achtte mr. Zaayer in het bijzonder zwaar tegen verdachte pleiten de aanwijzing door de politie-speurhond „Duur", het feit. dat Lou al alles over de moord wist. toen de politie er nog niemand bijgelaten had. en het feit. dal Lou's alibi voor de betreffende nacht nu wel definitief in elkaar gestort is. Bijko mende aanwijzingen zijn het zo gauw weer weggaan, toen hij voor een gesloten deur kwam. het geld van Sien. dat bij Lou thuis en op diens bankrekening werd HET LEVEN IB-bonoU^ De duurste weken van het jaar zijn begonnen, zal menigeen be denkelijk zuchten. Maar kom duizenden kinderharten kloppen vol verwachting, en dat is in deze donkere dagen wat waard! Sint- Nicolaas en zijn knecht zijn in ons land gearriveerd. Zaterdag zijn de hoge gasten in Den Haag ontvangen door de Spaanse ambassa deur, de Hertog de Baena. :n wc dan zaterdag ineens oog in oog tcrklaas is aan boord, vcrklapti Siut-Nicolaas. Op de s de kapitein, loop maar naar :n, dan kunt u hem zien. En zo stonden we dan oog in oog met de hoge gast. Zo dicht j hem, dat we zijn wijnrode mantel hadden kunnen aanraken, als we dat hadden 31 De verschillende thcoi crklaring pogen le geven lui we dc hemelkoepel als latte schotel zien. inplaat. ïalve bol, kunnen we hie inkesproken laten. Ten e. e the - hore i de hemel e bluf' oralsnog een raadseL Vu is het zeker niet onmogelijk, dat zich na lezing van al het voorafgaan- afvraagt, wat U eigenlijk met deze tenschap aan moet. In het dagelijks en hebben we immers maar bitter inig met de afplatting van de hemel maken. In beginsel heeft iemand die ze zure opmerking plaatst volkomen lijk, maar vóór we er toe besluiten bekennen, dat we en maan, wanneer zjj zich vlak bo' de kim bevinden, vaak zo'n stuk gre schijnen dan wanneer zij hoog aan hemel staan. Dat is iedereen wel c opgevallen en de ver moeten we zoeken alleen vinden in d platting van de hemelkoepel. ring daa kunnen we heinellichar Het ,ek heeft uitgev bü opkom □ter beeld geven dan tijdens gang langs de hemel. Dc op dc hemelbol. Met he die hemellichamen grc ormaal. De schijnbare e ich dus als een realiteit t gevolg, ifplatting geval 5 ret, loul alles ZORGELIJK Hij za>g er vriendelijk maar zorgelijk uiit. Zorgelijker dan vocrig jaar, vonden we. We hadden graag enkele woorden met hem gewisseld, maar we kwamen niet verder dan tot het afnemen van onze hoed. Zwarte Pleten met roe en zak be schermden hem tegen elke opdringerig heid. We konden diaar wel begrip voor hebben, want de middag, dachten we. zou zwaar voor hem worden. Op de kade. bij de aanlegsteiger, zagen we, liep een deftig in het zwart gekleerdle heer heen In het zwart gekleed en met een hoge hoed. Zo is het goed, dachten we. Sint- N'icolaas dient ontvangen te worden door deftige in het zwart geklede en hoogge- hoede heren. GOUD SintnNicolaas is niet alleen een vriend van knmdaren, maar ook van grote i sen. Laten ook zij Sint-Nicolaas ma; ore houden, zeggen we altijd. Immers, hoe oudier men wordt, hoe minder Simt-Nico- lazen men ontmoet in het leven. De relid is dlf maanden lang niet erg Sdnt- Ndoolaasachtig. Niet zo van dat: Sinter klaas-Kapoentje, gooi wat in mijn schoen- tie. De weinige Sint-Ndcolazen, die in ons leven tegenkomen, verdienen het in het goud gezet te worden. KAARTEN Als Sint-Nicolaas in het land is, zetten we ons achter ons schrijfbureau om Sint- Nicolaas-kaarten te verzenden aan d.ie daarvoor volgens ons in aanmerking komen. Aardige kaarten met toepasselijke rijm. En straks beginnen we aan het sturen van Kerstkaarten en een paar da gen later aan onze nieuwjaarskaarfjes. Witte kaartjes altijd met onze naar op en m.h.g. of p.f. in de linkerbeneden hoek. Stapels kaartjes krijgen we dai rug. Met m.h.d. er op geschreven. Een handvol kaartjes tegelijk gooit de post al tijd bij ons in de brievenbus. GRUIS Want wie veel schrijft, krijgt ook veel post. Maar nu hebben we gele zen, dat we geen kaarten met glas- gruis of mdcastrooisel zonder omslag mogen verzenden. Dat wilden we u even vertelden, opdat u daar uw voor deel mee kunt doen. De directie van de P.T.T. heeft bepaald, dat dergelijke prentbriefkaarten alleen als brief mo gen worden verstuurd. Houdt u zich nriet aan die regel, dan komt u later tot de ontdekking, dat de post de kaart niet heeft besteld en dat het geld daaraan besteed weggegooid is. VERWONDING Het glinsterende strooisel is, hebben we vernomen, zeer gevaarlijk voor he: personeel van de postdienst. Het veroor zaakt bijna onzichtbare kleine verwondin gen aan dc handen van de brievensorteer- ders en bestellers. Het is zelfs voorgeko men, heeft dc directie van dc P.T.T. bc kend gemaakt, dat zulk gruis in dc ogcr kwam. waardoor zeer ernstige infectie! ontstonden. U mag dus glinsterende kaar ten verzenden zoveel u wilt, maar in eer gesloten envelop. Dat wilden we u ever vertellen, opdat u niet teleurgesteld wordt ZW6RV6R gevonden en diens hele gedrag tijdens onderzoek en zittingen: leugenachtig en onbetrouwbaar, als van een schuldig man. JALOEZIE Lou is de enige, die deze moord begaan kan hebben, en de voorgeschiedenis staat me helder voor de geest, aldus de procu reur-generaal. Lou was door Sien ver stoten en zijn jaloezie was de drijfveer, haar geld (dat hem nu dreigde te ont gaan) zijn motief. Eerst moet hij het geld gestolen hebben, daarna Sien in haar slaap verrast, haar gewurgd en de boel in scène gezet met een laken om de hals geknoopt in de hoop, dat deze omstan digheden de aandacht van de ware doods oorzaak zouden afleiden. Lou heeft de moord lang van te voren lopen bedenken en voorbereid er is geen sprake van „plotselinge drift" of zoiets. Dit alles bracht mr. Zaayer ertoe, tegen Lou bevestiging van het Middel burgse vonnis te eisen: twintig Jaar. PLEIDOOIEN In grote lijnen waren de pleidooien van de twee verdedigers mr. Adriaanse en mr. Kurtz, beide uit Middelburg, gelijk aan die, in Middelburg gehouden: mr. Adri aanse dropg aan op het nietigverklaren van de dagvaarding, omdat er geen be wijs tegen Lou zou bestaan, alleen maar schijn. Mr. Kurtz hield het hof de moge lijkheid van zelfmoord van de weduwe voor en maakte het verwijt, dat aan deze mogelijkheid te weinig aandacht was be steed. Voor Lou's onschuld pleitte verder nog de verklaring van de Utrechtse parag nost, die onder controle van prof. Ten Haeff gedaan is, en waarvan pleiter een bandopname aan het hof overhandigde ter onderzoek. In zijn repliek zeide mr. Zaayer, aan zulk een paragnostische voorspelling of helderziendheid als bewijs weinig waarde te hechten, al hield dat niet in, dat hij het werk van deze mensen als tip gevers wilde kleineren of ontkennen. WEINIG MOEITE Terugziend op deze tweede dag van de cassatie-behandeling van deze Nieuw landse moordzaak, kunnen we alleen nog opmerken, dat de beide verdedigers bij zonder weinig moeite hebben gedaan, bezwarende verklaringen voor hun cliënt te neutraliseren met het naar voren bren gen van duidelijke faal sprekende ge tuigen. Ook het alibi van verdachte in de betreffende nacht kreeg van de ver dediging geen enkel steuntje in de rug de verdedigers doen niet an ders, dan het door het hof opgestelde tijdschema aanvechten en bagatelli seren. Afscheidscollege prof. Oud Prof. mr. P. J. Oud, heeft vanmorgen zijn afscheidscollege els buitengewoon hoogleraar gegeven. Hij behandelde de vraag „Individualistisch of organisch kies recht?" Onze vrijheid Om te beginnen zou Frankrijk niet lan ger Frans, en Nederland niet langer Ne derlands zijn als de Angelsaksische vol ken ons niet hadden geholpen. Wij waren dan thans een Duitse provincie. In de tweede plaats zouden onze fabrieksrade- ren niet draaien, onze schepen niet varen en onze handen geen werk hebben, indien de Verenigde Staten ons niet op nooit geëvenaarde wijze na de oorlog hadden bijgestaan. De Marshallhulp heeft Frank rijk en Nederland van economische on dergang gered. In de derde plaats zouden wij reeds lang een communistisch be stuur hebben, gelijk dat in Oost-Duits- land het geval is, indien de Verenigde Staten geen schild boven ons hoofd hiel den. Dacht men werkelijk dat wij zonder Washington, dat tachtig procent van de Navokosten betaalt, om van de rest nog maar te zwijgen, de vrijheid zouden ge- nieten waarin wij ons thans verheugen? (Els. weekblad). Strijdkrachten Soms ij het moeilijk van onze strijd krachten te houden. Als een aantal jonge mensenlevens in één seconde verloren gaat, als men dan hoort, dat om militaire redenen startbanen, die een werkelijk ge vaar voor het publiek opleveren, niet ver legd kunnen worden, vraagt men zich af 0] het nut van de straaljager opweegt tegen de offers, die sommige autoriteiten bijna vanzelf spreken achten. Sinds enige weken lopen velen met het onaangename gevoel rond, dat het sop de kool niet waard is en dat de verouderde straaljager evenveel waarde heeft in een toekom stige oorlog als pijl en boog in de tweede wereldoorlog. Wij geven gaarne toe, dat sommige Papoea's met deze laatste wa pens nog een aardig figuur tegenover de Japanners hebben geslagen. Dat men in sommige kringen zo hardnekkig vast houdt aan de lange dienstplicht, kan ons evenmin bekoren. Zelfs de Amerikanen doen het in 1958 met 200.000 man minder; de Engelsen hebben sinds lang hun lessen uit de nieuwe situatie getrokken; alleen wij nog houden vast aan de verouderde ideeën en het oude metaalwerk van minis ter Staf. (Vrij Nederland). Bijna f 2500 neergeteld voor een stapeltje oude kranten P EEN VEILING ln het palcis voor schone kunsten to Brussel heeft een Neder lander zaterdagmiddag voor b(jna 2500 gulden de hapd kunnen leggen op een collectie van 45 nummers van de „Nieuwe Tydinghen", de eerste Europese krant, door Abraham Verhoeven van 1618 tot 1622 uitgegeven „In de Guide Sonne" to Antwerpen. De nummers van dc Tjjdinghen die in openbare bibliotheken en particuliere verzamelingen nog te vinden zyn, zijn uiterst zeldzaam. Verhoeven, die zün krant in 1605 stichtte, 25 jaar voordat Renaudot te Parijs dc „Gazette de France" op richtte, gaat terecht door voor de stichter van de eerste Europese krant. De „Ty dinghen" verschenen regelmatig en waren geïllustreerd met houtsneden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5