OHRISTFLIJK Wat noodzakelijk is voor chr. vakbeweging Jaarvergadering Vereniging voor geestelijke volksgezondheid op g.g De Hervormde Kerk en de leertucht Professor G. Wisse ten grave gedragen Dames 't Zit vast vaster met VELPAFIN De onbekende man Een woord voor vandaag Kanttekening EENHEID VAN GEVOELEN Uit de vak cpers (Van sociale redactei Toenadering, het orgaan van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale (aangesloten bij het C.N.V.). wijst deie week in een artikel op de grote beteken1* van de eenheid van de Christelijke Vakbeweging. Toenadering schrijft, dat de een heid van de christelijke vakbewe ging nooit kunstmatig kan rijn en daarom is voor alles nodig een principiële grondslag, die niet alleen verbindt, maar in de prak tijk van het werk ook gelijkge richt doet rijn. De kwestie van de eenheid van de christelijke vakbeweging wordt opgeworpen, omdat de vraat* nog»l •-ens wordt gesteld, of er de laatste jaren geen accentverschil.vmg plaats heeft Men bedoelt daarmee dan te r.eggen: Zijn we principieel nog wel die we vroeger weren Hebben bepaalde woorden niet een heel ander begrip tot inhoud ge- 'us Toenadering, nog dezelfden, die we vroeger waren, zo vervolgt Toe nadering. In ieder geval is er nog dezelfde bezinning. Maar is er niet iets aan het veranderen Is het soms niet. of we op een andere wis sel overgegaan zijn Ongemerkt. De christelijke vakbeweging staat midden in deze tijd. ook •rvidden in de geestelijke worste ling van onze dagen. Die geeste lijke worsteling gaat ook de men sen van de christelijke vakbewe ging niet zonder meèr voorbij. Ook nu is er reden de geesten te onder scheiden. Geestelijke inzinking moet met alle kracht worden tegengegaan. We moeten daartoe bij onszelf be ginnen. Als we dit doen, dan is dit het begin van het herstel. Dan vinden we weer de geestelijke kracht om alle ingezonkenheid te overwinnen. Dan is het ook niet moeilijk meer om te horen of de bazuin een onverdacht geluid eeeft. Er moet zijn eenzelfde uit gangspunt. Anders is het gevaar voor wijkende wegen concreet aanwezig. De eenheid de christelijke akbeweglng acht Toenadering en groot goed. Zij blijft dit doen. Maar, zo vervolgt het blad, men stelle ons niet de vraag: ten koste van alles Natuurlijk niet. Het be pleiten van de eenheid van de christelijke vakbeweging hield èn in het verleden én ook thans ln, dat de principiële basis hiervoor aanwezig Is. Het houdt In, dat het gaan van één weg niet alleen mogelijk, maar ook principieel geboden is. Van een eenheid van de christe lijke vakbeweging zal alleen sprake z|jn, Indien de principiële binding, het zich laten lelden door het Woord Gods, blijft. Dat is de be langrijke kracht van de christe lijke vakbeweging. Met minder kan zij niet toe. Daar staat en valt *U mee. Een christelijke vakbeweging, waarin geen principiële eenheid van gevoelen tilia Drs. A. W. Overwater, de schrlj- bedoeld artikel in Tex- mt met name de activi- 11 de Ned. Consumenten en met de vakcentralen in •nten Contact Orgaan teiten va bond sam het Cons een ernstig sympti ledig verkeerd denken en han delen. Het gaat hier namelijk niet om vergissing, een slippertje, waar- r direct takt. wUze waaraan een streven ten grondslag ligt. Bü de activiteiten van het C.C.O. beeft drs. Overwater dan In het bijzonder op het oog de kwestie van het nieuwe merk margarine, dat 20 cent per pakje meer gaat of de Nederlandse is in zijn keuze tot i of de Nederlandse fabrikant vrij is in zijn keuze tot produceren. Daar ligt de grondvraag en die is voor een textieldetaillist of -fabri kant van even veel waarde. De gedachtengang van het C.C.O. weergevend, schrijft de heer Over water: „De consument heeft nu lang genoeg gekozen en de fabri kant en de detaillist hebben al lang genoeg gevochten om de gul den van de consument. Wij kun nen dit veel efficiënter doen, we kunnen dit veel goedkoper op- De heer Overwater stelt hier tegenover, dat Nederland nog een maatschappelijk bestel kent, waar in men de consument vrij laat kie zen en men de producent vrij l&at de produktie te regelen. Wil men een dergelijk maat schappelijk bestel niet, laat men het dan openlijk zeggen. Van de socialisten weten we het. Z(j heb ben nu eenmaal andere gedachten over produktie- en consumptie-op zet, zij moeten wel eindigen ln het nemen van de leiding ln het econo misch leven als zU beginnen met een „gematigde" consumptie-vrij heid. Matiging van de consumptie- vrijheid Is een eerste maar beslis sende stap op de weg van binding, centrale leiding etc. Dat nlet-socla- llsten In dit koor hebben meege daan, achten we bedroevend. net doen of niets zelfbedrog betekenen. Het einde zou bij niet tijdig herstel de ondergang betekenen, aldus Toenadering. Margarine Een geheel andere zaak. maar bij dieper beschouwen misschien ook wel van even grote betekenis, brengt Textilia naar voren, het orgaan van de Nederlandse Bond van Christelijke Detailhandelaren in Textiel en Mode-artikelen. Het blad erkent, dat de welvaartsont wikkeling van de laatste jaren in vele opzichten ook een verbetering genoemd kan worden. Maar Texti- •a stelt naast deze materiële od'- wikkeling de ontwikkeling van de geest van de mens en voor deze immateriële expansie kan het blad niet zo erg veel waardering hebben. Sociaal-economische betrekkingen Reroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK meerde grondslag heeft 's morgens onder voorzitterschap" van mr. dr. J. Donncr, 's middags onder leiding van prof. dr. J. Severljn haar jaarlijkse ledenvergadering gehouden. In het centrum van de belangstelling stond dit jaar de invloed van het sociaal-econo misch gebeuren op de geestelijke volks gezondheid. Prof. dr. T. P. van der Kooij uit Amsterdam sprak over „Economie en geestelijke volksgezondheid" en dr. A. L. van Schelven besprak sociale betrekkin gen in de industriële samenleving en hun belang voor die volksgezondheid. Het heeft er, zo zeide ongeveer prof. Van der Kooij, de schijn van, alsof voor het gebod der naastenliefde geen plaats is in een redelijk opgebouwde economie. Is er een tegenstelling tussen de roeping tot persoonlijke vrijheid en indviduele verantwoordelijkheid voor de econo mische vooruitgang enerzijds en de roe ping tot medemenselijkheid en sociale gerechtigheid anderzijds? Als die tegen stelling van het denken bezit heeft ge nomen. dan is dat een ernstige bedrei ging van de geestelijke volksgezondheid. In het eerste geval kiest men al gauw voor een liberalistische, in het tweede geval voor een socialistische oplossing van het vraagstuk der economische orde. Maar in beide gevallen is de oplossing door haar eenzijdigheid schadelijk voor de menselijke verhoudingen. De enige inrichting van de maatschap pij, waardoor de geestelijke volksgezond- Advertentie Zo'n scherpe hoest maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met ABDIJSIROOP* Boek VAN DE DAG De prediking, de prediker en de kerk ganger, door prof. dr. S.F.H.J- Ber- kelbach van der Sprenkel. Uitgave Boekencentrum, Den Haag. In de serie Practische Theologische Handboekjes verscheen als nummer 11 dit boekje van prof. Berkelbach. Het is zoals wij eigenlijk verwachtten: rustig, praktisch, helder Wij hebben het idee, dat het zoals dat heet zijn weg wel vin den zal. Voor diegenen onder en op de kansel, die meenden dat het allemaal wel meeviel, een onthullend werkje; voor de anderen een goede hulp. fl ET is bepaald niet onmogelijk,reld aan zichzelf worden overgelaten, fï dat de leertucht die volgent de nrgurve knorde kerkorde van de hervormde kerk met het oog op de wereld. in 1961 in werking treedt, in de De in de kerkorde opgenomen zin: eerste plaats inzet in een orthodoxe de kerk weert wat haar belijden weer- vleugel van ie kerk, waar het spreekt moet volgens jhr. De Geer - j zo verstaan worden, dat het belijden evangelie der vergeving veriuis-'alle uitspraken omvat die de kerk van terd wordt door de te sterke na- het begin af gedaan heeft en die voor druk op de kennis der ellende. Het I een goed deel ook gecodificeerd zijn. kan heel wel zó gaan, dat deze "et d? wegwijzers op het pad tucht niet in eerste instantie wordt g'óndelementen'van'de^pên. toegepast op vrijzinnige en kathoj baring de fundamenten zijn de licerende hervormden. Overigens accenten van die openbaring die zich ligt het in de lijn der dingen, dat\°P bepaalde wijze tot elkaar ver- de in 1961 in te voeren justitiële SS3TÏ tSSusSSSSg. leertucht, waarbij de betreffende zo zej je heer De Geer ambtsdrager afgezet kan wordenHiorbi. dM Jich yolg<mdo niet dan ïn uiterste noodzaak toe- voor: kan een in de hervormde kerk gepast zal worden. «'S»»* predikant weer predikant wor- Dit betwijfelde jhr. L. de Geer te Zeist, secretaris van het college van visitatoren-generaal van de Her vormde Kerk, in zijn zondagmid dag op De Horst in Driebergen ge houden rede over tolerantie en leer tucht. Jhr. De Geer hield deze toe spraak in het kader van de confe rentie over „Grenzen der verdraag zaamheid", die in hei afgelopen weekend voor belangstellenden was belegd door de afdeling currus- er confereniiewerk van Kerk en We reld te Driebergen. Hij wees er op. dat de leertucht primair ziet op de zaak en niet op de persoon. Het gaat om het zuiver hou den van het Evangelie. Wat giftige ketterij is voor de kerk is ook vergif voor de wereld. Daarom achtte hij tucht is het teken dat Kerk noch we- tucht is het teken dat Kerk noch we den in een andere kerk, of dieni dat onmogelijk te zijn, zodat de hervormde kerk met haar leertucht dus een plaats vervangend oordeel uitspreekt? Spreker zei, dal het afgezien van de onmo gelijkheid om hierop nu reeds ant woord te geven wèl de bedoeling Is, dat do leertucht een zaak van dé wereldkerk is en niet een particulier- hervormde aangelegenheid. JTir. De Geer wees er op, dat het bij de leertucht in de kerkorde gaat om de fundamenten, het getuigenis van apostelen en profeten. Wanneer er stond: fundament zou de zaak veel duidelijker komen te liggen, omdat het enkelvoud slaat op Christus De vraag van de tucht is slechts een element en niet de spil van de kerkorde. In dit „reglement" heeft geen uitspraken opgenomen die kunnen dienei als Geigerteller heid is gediend achtte prof. Van der Kooij een gericht-zijn van het volks leven in al zijn geledingen op 'n gemeen schappelijke bestrijding van economi sche onevenwichtigheden en sociale span ningen; een gericht-zijn ook op een streven naar verdere economische voor uitgang, waarbij voortdurend wakker blijft het besef, dat er fundamentele menselijke waardigheid zijn, ische ontwikkeling Voor de geestelijke volksgezondheid Is voorwaarde een goed functionerende samenleving. Hiervan uitgaande ontwik kelde dr. Van Schelven enkele gedachten over het hedrljf als Industriële samen leving in het klein, die hy ook op grotere verfbanden toepasselijk achtte. In het bedrijf kan men tweeërlei organisatie ontdekken. Allereerst de opgelegde, gereglementerde bestuurs vorm. Daarnaast moet men rekening houden met een informele persoonlijke hiërarchie, die spontaan groeit, waar niet de rang beslissend is, maar een proces aan de gang is van waardering en aanpassing in het dagelijks verkeer van mensen in een samenlevingsver band. Namen van aanzien doorkruisen de gereglementeerde normen. De leider van een onderneming, die zichzelf uitsluitend in een economisch- technische functie ziet, vergeet deze in formele organisatie. Hij oefent zijn sociale functie niet uit en is daardoor de oor zaak van het optreden van sociale storingsverschijnselen in het bedrijf, dis harmonieën en onevenwichtigheden. De Bedankt voi te Ameide en (toez.): H. C >r Ridderkerk: C Graafland Tienhoven; voor Uithuizen van Itterzon te Anjum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vak - wijlen J. Attema): P. de Bruijn te Woerden. Bedankt voor Appingedam (vak.-A. J. Janssens): E. Jansen te Aduard. Examens. De classis Woerden heeft preparatoor geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer N H. Heiner, theol. kand. en J M. van den Brink, theol. kand., beiden van de Vrije Universiteit. Beide kandidaten tot de heilige dienst zijn terstond beroepbaar. Hun adr zijn: kand. Heiner, Oostkanaalkade 3. Aar; kand. Van den Brink, Hooftstraat 244, Alphen aan den Rijn. leider van een onderneming moet alleen formeel, maar ook in informele zin zijn geaccepteerd. Is dat niet het geval, dan loopt de geestelijke volks gezondheid gevaar omdat alleen het economisch aspect tot ontwikkeling komt, en niet de psychische, emotionele en ethische aspecten van het bedrijf (de samenleving in het klein) tot hun recht komen. Vanuit bijbels standpunt is het nodig oog te hebben voor deze sociale werke lijkheid en naar wegen te zoeken ter bevordering van de geestelijke volks gezondheid. Hiertoe is nadere bezinning noodzakelijk op het wezen van de i en van de maatschappij. Wij vermelden nog, dat dr. A. Hutter in het bestuur der vereniging werd her- Een grote menigte heeft zaterdagmiddag in Doorn het stoffelijk overschot van prof. G. Wisse begeleid naar zijn laatste rustplaats. Aan de begrafenis ging een rouwdienst vooraf, die wegens de grote belangstelling werd gehouden in de hervormde kerk. Voorganger was prof. J. J. van der Schuit, emeritus hoogleraar aan de theologische school der Christelijke Gereformeerde Kerken te Apeldoorn. Voor de kansel stond de kist opgebaard. Prof. Van der Schuit, die sprak naar aanleiding van Openbaring 7 13a, gewaagde van de dankbaarheid die de treurenden moet beheersen voor de vele gaven, die God door zijn dienaar Gerard Wisse heeft gegeven. De rouwdienst werd besloten met een gebed, waarvan de tekst tussen de nagelaten papieren van prof. Wisse gevonden was. Een indrukwekkend lange stoet trok naar de begraafplaats, waar reeds honderden wachtten. Op de dodenakker hebben velen het woord gevoerd. De eerste spreker aan de geopende groeve was ds. L. S. den Boer, pre dikant van de christelijke gerefor meerde kerk van 's-Gravenhage- West en president-curator van de theologische school, die prof. Wisse als lector en hoogleraar gedurende enkele jaren gediend heeft. Over het wetenschappelijk werk van de overledene sprak bij ver hindering van de rector prof. J. Ho- vius prof. W. Kremer, die ook ge wag maakte van prof. Wisses arbeid in de kerkelijke pers. Ds. K. G. van Smeden sprak na mens de deputaten der generale sy node voor de emeriti-predikanten en namens de classis Utrecht der Chr. Geref. Kerken. Advertentie Kd HAMEA-C handen ruw of schraal ,-GELEI[ÜÜ1I3B bet aanwijzen van een onjuiste leer. De kerkorde schept slechts het instru mentarium waarmee de ambtelijke vergaderingen moeten werken wan neer het on toepassing van leertucht aan komt. De omstandigheid, dat de hervormde kerk tot 1951 door de veel heid van richtingen te zeer „hotelkerk" i -+t- tVl-ne vnn. gaf de synode destijds aanleiding i ^prplriraad van Kerken I Wereldraad van jvericen. Onlangs heeft hy tijdens Als niet-officiële vertegenwoordiger van vele leden der Gereformeerde Kerken die de overledene een aantal jaren gediend heeft sprak ds. H. A. L. van der Linden, predi kant van de gereformeerde kerk van De Bilt. Ook in die kerken heeft men met ontroering van het verscheiden van prof. Wisse vernomen. Als persoonlijk vriend van de over ledene sprak ds. J. A. Smink, voor ganger van de gereformeerde ge meente onder het kruis te 's-Graven- hage, die herinnerde aan de apologe tische arbeid van prof. Wisse. De overledene was ondanks de schijn van het tegendeel een man met een nederig hart. Dr. H. Borkent uit 's-Gravenhage heeft dankbaar gememoreerde de ar beid, die prof. Wisse heeft verricht ten behoeve van de Spaanse protes tanten en voor de stichting „Spaanse evangelische zending". Namens de Staatkundig-Gerefor meerde Partij sprak ds. P. Zandt, pre dikant van de hervormde gemeente te Delft, die deze partij samen met ir. C, van Dis vertegenwoordigde. Ds. Zandt typeerde de overledene als iemand, die wars van alle neo-gere- formeerde beginselen, zich mede fun derend op de Nederlandse geloofs belijdenis, zijn krachten in dienst heeft gesteld van de S.G.P. Aan het einde van de plechtigheid heeft de schare psalm 68 10 aan geheven, waarna de heer G. A. Wisse uit Voorburg, een kleinzoon van de overledene, namens de familie dankte voor de betoonde belangstelling. Dr. G. K. A. Bell legt zijn ambt neer In januari zal de 74-jarige „lord bishop van Chichester, dr. G. K. A. Bell, zijn ambt neerleggen. Buiten zijn land i bisschop vooral bekend als een vai bijeen- uit de kerk in zijn terugblik geworpen op de vlekvrije koudlijm van CETA BEVER 25. .Woont ze thuis of heeft ,,Ze woont bij haar moeder thuis en het is haar taak mevrouw Tempton te verzorgen." De manier, waarop Jess dit zei, viel Muir blijk baar op. Hij keek haar snel aan en zei: „Die nogal een zwartkijker is heb ik gehoord. Voelt het meisje zich gelukkig, denkt u?" „Ogenschijnlijk is ze zo gelukkig als het maar kan Ze houdt kennelijk heel veel van haar moe der en daarom wil ze niet klagen Ze is echter verstandig genoeg om te weten, dat ze allebei een beter en gemakkelijker leven zouden kun nen hebben, als zij de kans krijgt het beroep te kiezen, waarvoor ze aanleg heeft Ze wil niets liever dan voor veearts studeren." „Is ze daarvoor geschikt?" „Ze heeft alle kwaliteiten, die nodig zijn, ge loof ik. Ze kan ongelofelijk goed met dieren om gaan en hoewel ze echt een buitenmeisje is, heeft ze het laatste jaar, dat ze op sohool was. ge werkt als een paard om haar examen te halen. Ze hoopte, dat ze daarna direct aan haar studie zou kunnen beginnen „Wat staat haar in de weg geldgebrek of mevrouw Tempton?" vroeg Muir droogjes. „Dat weet ik niet en Petra wil niemand de sohuld geven. Ze accepteert, dat dit nu eenmaal haar lot is en probeert ziah er zo dapper mogelijk doorheen te slaan." Muir knikte nadenkend en Jess verwonderde zich over de manier, waarop hij haar zover had weten te krijgen, dat ze hem alles over Petra vertelde. De tijd was omgevlogen, sinds ze ge dineerd hadden en het drong eensklaps met een schok tot haar door, dat Liane en Peter Sea- combe al meer dan een uur weg waren. door Jane Arbor Ze keek naar mevrouw Seacombe om te zien of die het ook had opgemerkt en ze meende van wel, want de oude dame keek herhaaldelijk on gerust naar de deur, Het duurde niet lang of het viel Muir ook op. „De tuin is hedenavond blijkbaar heel inte ressant," merkte hij op. Daar ging mevrouw Seacombe onmiddellijk op in. „Heus, mijnheer Forester, ik had er geen flauw vermoeden van, dat Peter Ze vouwde zenuwachtig haar borduurwerk op en kwam met hulp van Jess en leunend op haar stok overeind ,,Ik vraag me af of Liane wel een jas heeft aangetrokken. Zou ze?" „O, ik geloof van wel. Ze zei, dat ze er een ging halen, maar Mevrouw Seacombe zweeg, toen de deur opengihg en Liane met Peter achter zich op de drempel verscheen. Ze had een kleur, ondanks haar goudbruine teint en ze scheen iets van de geurende nacht mee naar binnen te brengen. Ze keek snel in Muir's richting, alsof ze er op rekende een stand je van hem te zullen krijgen. Zijn blik ging naar het dunne shawltje om haar schouders. „Ik dacht, dat je wel zo verstandig geweest zou zijn een behoorlijke shawl mee te ne men, als je naar buiten ging," zei hij. „Ik heb je toch g< idiote ding te half Zijn stem scheen haar te liefkozen. „Het geeft niet. Ik wist, dat ik het warm ge noeg zou hebben en dat was ook zo," protesteer de ze, om door mevrouw Seacombe in de rede gevallen te worden met een geërgerd: „Peter dit is jouw schuld. Jij had zorgzamer moeten zijn!" „Dat weet ik en het spijt me verschikkelijk Maar we begonnen te praten en op een of andere manier raakten we in ons gesprek verdiept." Zijn blik. die Liane volgde, toen ze naar het mid den van de kamer liep, was jongensachtig open hartig. Hij was blijkbaar de enige, die niet voel de, dat er een gespannen sfeer, van afkeuring om hem heen hing. Liane stond op kinderlijke wijze met de plooien van haar rok te spelen. „Ik geloof, dat ik maar naar bed ga," zei ze met een benepen stemme tje tegen Muir. „Ja, dat is een goed idee," zei hij, „en ik zal je een slaapmutsje laten brengen, dat je zonder protest moet opdrinken; anders ben je morgen verkouden." Hij stak haar de hand toe en druk te even krachtig haar vingers, toen ze haar hand in de zijne gelegd had. Nu was het Jess' beurt om afscheid te ne men en ze stond op om mevrouw Seacombe en Liane welterusten te wensen. Toen stond Muir gereed om Jess met de auto terug te brengen pension. Ze spraken onderweg komst bisdom v jaar, waarin hij zijn bisschopsambt heeft vervuld. „Voor mij'zo zei de bisschop, „geen i kerk. die de wereld ontvlucht en zich opsluit, die weigert de problemen en de crises van de moderne wereld onder het oog te zien. Ik heb gepoogd om kerk en platteland dichter bij elkaar te brengen, om bruggen te bouwen tussen kerk en kunstenaar, kerk en dichter, kerk theater en in geringe mate ook tu: kerk en pers.' Verder zei de bisschop, dat hij reeds jaren lang zocht naar de eenheid der kerken en dat hij vurig overtuigd was, dat Christus die eenheid wilde. De over tuiging had hem er toe gebracht te wer ken voor die eenheid, die r.katholieken, orthodoxen, anglicanen, lutheranen en hervormden en alle andere kerken binnen één kerk zou samenbrengen. ,Ik hoop' zo besloot hij, „dat zij die i leidende positie in de kerk bekleden, steeds in Gods naam zullen strijden tegen sen- en klassehaat, tegen totalit; oorlog; dat zij hun stem zullen doen horen ten gunste van de gevangene, de vreemdeling, de Jood, de vluchteling en alle slachtoffers van vervolging; dat zij zullen bidden dat gerechtigheid, vrede en vrijheid onder de volken zullen heersen zij die machtiger zijn zich op offeringen zullen getroosten voor de zwakkeren." 25 jaar ring Zuid-Holland j.v.'s Geref. Gemeenten Ter herdenking van het 25-jarig be staan van het ringverband Zuid-Holland jongelingsverenigingen der Gerefor meerde Gemeenten, wordt zaterdag 30 november in de kerk van de Goudse ge- De verloren zoon stond op en ging de moeilijke weg terug; de tollenaar ging de zware gang naar de tempel, ging ergens achteraan staan en bad voor hen was het moment van bekering, van een de rug toekeren aan de zonde, gekomen. Moet dat altijd één aanwijsbaar ogenblik zijn? Zeker niet maar het uiteindelijke resultaat moet wel hetzelfde zijn. Ge zult tot God moeten komen en Hem alles moeten vertellen. Ge zult berouw moeten hebben èn ge zult moeten tonen, dat uw berouw echt is en dat ge van plan zijt het voortaan anders te doen. Die weg terug is niet voor iedereen dezelfde. Ge kent het verhaal van Zacheusnieuwsgierig als hij was, klom hij in een boom om Jezus eens te zien.maar Jezus zag hem en dat betekende de keer in zijn leven. En hij méénde het: „Zie, de helft van mijn bezit, Here, geef ik de armen en indien ik iemand iets heb afgeperst, vergoed ik het viervoudig!" Geen halve maatregelen dus. De ommekeer is echt en Jezus spreekt hem zalig! De weg terug naar God zalig wie die weg vindt! MENDÈS OP OORLOGSPAD LJET besluit van de Franse radi- sen ontruimd en aan de communis- caal-socialisten, te pleiten voor ten afgestaan, aanvaarding van het Marokkaans- Tunesische bemiddelingsaanbod in zake Algerije, demonstreert weer gezien. En op het ogenblik verkeert eens duidelijk, hoe wankel de basis hij in de gelukkige omstandigheid, de opvattingen in Frankrijk zelfs ten handen en voeten gebonden is aan aanzien van het Algerijnse vraagstuk afspraken met zijn coalitiegenoten, zijn. Bovendien laat het ons zien, zÜn plannen te kunnen verwe- hoe grillig de radicaal-socialistische zenlijken grijpt Mendès France met partij is met het verlenen van steun lwee handen de kans aan, die koning aan haar meest vooraanstaande le- Mohammed van Marokko en presi dent Bourguiba van Tunesië hem hebben geboden. Aan de ene kant den, die tot leiding geven geroepen dent Bourguiba zijn. hebben geboden. De wonderlijke situatie doet zich laa* hÜ de zonnige zijde zien van thans voor, dat Gaillard mede, dank een samenwerking van Frankrijk, - - - Marokko, Tunesië en Algerije in een statenbond, terwijl hij an derzijds de Fransen voor ogen houdt, dat de financiële moei- hun land recht- zij de opschudding om de Ameri kaans-Britse wapenleveranties aan Tunesië, kan rekenen op een meer derheid in de Franse Nationale Ver gadering, maar dat zijn eigen partij lijkheden zijn positie dreigt te ondermijnen, streeks verband houden met de Het was een zeer bittere pil, die oorlog in Algerije en dat zij slechts Gaillard moest slikken, toen een groter zullen worden als de strijd ruime meerderheid op het congres niet wordt gestaakt, te Straatsburg het door de vroegere Be plannen van Mendès Franco premier Pierre Mendès France ge- zien er oppervlakkig bekeken aan trekkelijk uit. In wezen zijn zij het evenwel niet. De betekenis van een unie tussen Frankrijk en Marokko, Tunis kunnen we wellicht de het best op haar waarde schatten, nog als we haar vergelijken met de unie, dane voorstel aanvaardde. Toch is deze ontwikkeling niet zo verbazingwekkend als wel lijkt. Het is een bekend feit, dat Mendès France al enkele jaren tevergeefs Algerije heeft getracht, zelf weer a macht te komen. We hebben als in 1954. In dat jaar kwam hij i bestaan heeft. De ervaringen, die het bewind, toen de toestand in wij na de ondertekening van het Frans Indochina na de val van Dien- unieverdrag hebben opgedaan, zijn bienphoe hopeloos was geworden. Mendès France kon' echter niets an ders doen dan zich bij de voldongen feiten neerleggen: een groot gedeel- me* een dergelijke oplossing te pro- niet van dien aard, dat wij de Fran sen kunnen aanbevelen, het ook eens i Vietnam werd door de Fran- beren. GEESTELIJKE KRACHT H" de Stichting invloeden, waar het streven x lijk groots karakter gekregen. Dit is heeft, zeker te danken aan de dynamische Een politiek gesprek, waaruit een i prins Bernhard, de richtlijn tot samenwerking kan ko- voorzitter van het congres, is uitge- is geen rem, indien hierbij de gaan. De organisatie klopte als een positieve zijde: het gezamelijk stre- bus en de sprekers leverden redevoe- ven, de basis is. Immers is het nood- deugdelijke voorbe- zakelijk, de levensbeschouwelijke in- reiding en kennis getuigden. stelling der deelnemers in de eerste Regeringscontrole is niet gewenst en vermeden dienen te worden. regeringssteun wordt dus, als lo- Geen der driehonderd selecte uitge- ministers en het uitnodigen van nader moet bezien. Reeds heeft men sprekers als de Westduitse bondskan- ontdekt, dat men de vertegenwoor- selier en de secretaris-generaal de N.A.V.O. Door de regeringen niet in de 9tich- digers der Europese (al dan niet i tionale) werknemersorganisaties over het hoofd 'had gezien. Een verzuim, te bundelen zonder nationale geVoe- mité, mededeelde, hersteld zal wor- ligheden te kwetsen. Door de parti- den. culiere aard van de stichting ont- Het zou voorbarig en gevaarlijk zijn, komt men ook aan dé verstarring, de leemten in de nog zo jonge stich- verdrag de 9taten kan op- ting als ernstige fouten leggen en die remmend werken op de dynamiek. Echter is het een ander punt, in hoeverre men de volken zelf wil doen deelnemen. Een stichting waar van slechts in de zeventien deelne- kunnen ken en het ongetwijfeld grootse werk, waartoe zij in staat kan zijn en dat zij in elk geval wil onderne men, te remmen. Echter zal het wel nodig zijn, dat de groep, die dit verantwoordelijk mende landen van Europa vierhon- werk. als kleine eenheid wil en durft derd leden zijn richt zich tot een beginnen, zich bezint op alle moge lijkheden (en ook te overwinnen Het gevaar dreigt, dat een der'ge- moeilijkheden) koetjes en kalfjes en namen op de stoep van juf- i meente een openbare ringvergadermg frouw Boss' pension met een paar beleefde woor- gehouden. De agenda bevat een lezing den afscheid van elkaar. £ar\dn Rï!ksei1 ",1* Vlaardingen over Je„ stond het achterlicht van deauto na te L preadrikantesn va„ kuken, die in snelle vaart terug reed naar Quin- IGemeenten, heeft de leiding der ver- tains. I gadering. De samenkomst begint om (Wordt vervolgd) half vier. lijke groep, behoudens bij spectacu laire manifestaties als deze te Am sterdam is geworden, weinig zich realiseert, dat, behoudens de enorme kapitalen, onontbeerlijk voor het werk, om een culturele en wetenschappe- zich doet spreken, al moge het werk lijke eenheid van Europa te schep- nog zo nuttig zijn. Door de regerin- pen, het noodzakelijk is de volken en gen er buiten te houden, staan ook de bevolkingsgroepen in al hun ver- de parlementen er buiten, want dit scheidenheid te doordringen van de ken, hieraan ook niet kunnen ontkomen aan politieke kracht een kostbaar goed. Bondsdag geref. jeugd Niet naar Middelburg maar Leeuwarden Hoewel het in de bedoeling lag de bondsdag van de gereformeerde jeugd bonden in Middelburg te houden, blijkt uit het kort verslag van de bestuursver gadering van de meisjesbond. dat Leeu warden op hemelvaartsdag de gerefor- de ieugd zal ontvangen Ds. G. W. van Tricht bevestigd Vorige week heeft ds. p. Visser, praeses van de provinciale kerkvergadering van de Hervormde Kerk in Gelderland, te Nijkerk ds. G. W. van Tricht bevestigd als predikant voor buitengewone werk zaamheden Ds. Van Tricht, die voorganger is van de stichting voor evangelisatie te Nijkerk, is ingevolge de achter de kerkorde ge- De Bond van meisjesverenigingen op voegde overgangsbepaling 238b beroepen ESTSrSr ?£n$&u£ StS- ^vincia.e kerkvergadering tan dagavond voor hemelvaartsdag in een behoeve van de kring van lidmaten der bijzondere samenkomst na de huis- Hervormde Kerk, die samenkomt in de houdelijke vergadering worden gevierd evangelisatie welke thans de naam draagt De bondsdag zelf zal in verschillende „Nederlandse Hervormde Kerk. kring vergadergelegenheden gehouden worden, i Vredeskerk".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2