Amerika wil geen binding Dulles wijst plan van Brentano af N.A.V.O.-landen vrij in buitenlands beleid Onrust neemt toe in Midden-Oosten Jordanië verbreekt de banden met bestandscommissie Gaillard lijdt nederlaag in eigen kring Duizenden oudgedienden bij Nieuw-Guinea Kentering in inflatoire ontwikkeling merkbaar Alarmoefening landmacht Paard slaat op hol: een dode DE WESTDUITSE MINISTER van buitenlandse zaken, dr. von Brentano, die dit weekeinde met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Foster Dulles, in Washington besprekingen voerde, heeft mede namens Italië voorgesteld overleg binnen NAVO-verband verplicht te stellen, alvorens de landen be langrijke besluiten op het gebied van de buitenlandse politiek nemen. I Amerikaanse regering heeft echter dit voorstel niet kunnen aanvaarden. Overigens zijn de onderhandelin gen tussen de twee ministers, zoals officieel werd meegedeeld, uitste kend verlopen en is men het eens geworden over belangrijke politieke kwesties. Gisteren is dan ook een buitengewoon tevreden dr. von Bren tano uit Washington naar Rome ver trokken. „De op wederzijds begrip berustende banden tussen de beide landen zijn versterkt", zei de Duitse minister voor hij in het vliegtuig stapte. Vanzelfsprekend hebben de Westduitse 1 Amerikaanse ministers van buiten landse zaken gesproken over de komend* topconferentie van de N.A.V.O. Aangenomen mag worden, dat afge sproken is op de volgende punten elkaar in de Parüse conferentie te steunen: 'verleg Koningin Juliana luisterde zaterdagmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam aandachtig naar de rede van de Westduitse bondskanse lier Adenauer, die de deelnemers aan het congres van de Stichting voor Europese Cultuur toesprak. In de pauze onderhield onze Vorstin zich lange tijd met de oude staatsman, die er overigens buitengewoon vitaal uitzag. (Verslag zie pagina 5) Zowel de V.S. als West-Duitsland zullen een groter aandeed hebben de taken van de Atlantische gemei De Parijse conferentie De Parijse conferentie komt intussen steeds meer in het middelpunt van de belangstelling te staan. Ongeveer 1000 vertegenwoordigers van de pers worden Dringende klacht bij Ver. Naties JORDANIË heeft gebroken met de bestandscommissie van de Ver enigde Naties. De minister van bui- tenlandse zaken, Samir Rifai, deelde mee, dat zijn land niet langer wenste j samen te werken met het hoofd van I de commissie, kolonel Byron Leary, omdat hij partijdig is geweest in zijn beoordeling van de incidenten met Israël. Jordanië acht zich dan ook niet langer gebonden aan de beslis singen van de bestandscommissie, Verder heeft minister Rifai de Jor daanse ambassadeur in Washington op gedragen een dringende klacht bij de Veiligheidsraad in te dienen, in verband de Irsaëlische agressie. Niet alleen de gespannen toestand aan de Jordaans-Israëlische grens, maar ook het bezoek van Israëlische autoriteiten aan Europese hoofdsteden, heeft de on rust in het Midden-Oosten vergroot. Ge vreesd wordt, dat Israël pogingen doet zich bij de NAVO aan te sluiten. Het Rus- Handelsbalans Zijlstra zei: ,,'t Is nop voor- m te zeggen dat 't evenwicht zou zijn hersteld/" sische regeringsblad Iswesbia heeft dit vuurtje van-onrust opgestookt, door te wijzen op het tournee, dat generaal Al fred Gruenther, oud-opperbevelhebber van de NAVO en president van het Ame rikaanse Rode Krius, door Israël maakte. Zijn besprekingen, aldus het blad. had den niets met het Rode Kruis te maken en heel veel met een niei ring tegen de Arabische staten. Syrië Ook Syrië is een hernieuwde compag- ne tegen Isral begonnen. Deze compagne werd ingeluid door het indienen van een klacht b(j de gemengd Syrlsch-Israclische bestandscommissie, waarin Israël wordt beschuldigd met voorbedachte rade een aanval te hebben gedaan op Arabisch De Syriërs beweren, dat 40 Israëlische arbeiders, onder de kking van een Israë lische pantserwagen, ben Sjerjasjof naar Arabische gronden in Het noordelijk deel van niemandsland trokken en daar de grond begonnen te bewerken, die het be zit is van Arabische boeren. Er ontstond een vuurgevecht en de Israëliërs moes ten zich terugtrekken. Een Israëliër werd gedood. Ondertussen heeft Syrië het ook nog druk met Libanon. Na het terugsturen van de parlementariërs aan de Libanese grens, heeft Libanon gisteren de in Syrië woonachtige Palestijnse vluchtelingen de toegang tot het land ontzegd. Veiligheids troepen lieten de vluchtelingen niet door- Er wonen ongeveer 100.000 Palestijnse vluchtelingen in Syrië. Het is nog nooit eerder gebeurd Arabische staten Palestijnse vluchtelin gen verhinderden eikaars grens te pas seren. De nieuwe Libanese maatregel zal de reeds stroeve betrekkingen met Syrië nog moeilijker maken. Ontvoeringen Aan de Jordaans-Israëlische grens heerste gedurende het weekeinde een soort oorlogstoestand. Gistermorgen pro beerden gewapende Jordaniërs drie Isra ëlische arbeiders te ontvoeren. De ont voering mislukte echter, doordat de drie Israëliërs werden ontzet door een grens- patrouille. Zaterdag hadden de Jordaniërs reeds twee keer tevergeefs geprobeerd eei Bij een ontvoeringspoging bij het dorp Yarhiv ontstond een vuurgevecht. Beide partijen werden benaderd door de V.N.- waarnemers in dit gebied, die de vrede wisten te herstellen. Naar aanleiding van de verschillende incidenten heeft Israël een klacht inge diend bij de bestandscommissie voo raël en Jordanië. in Parijs voor de N.A.V.O.-confere verwacht. President Eisenhower van Amerika zal 15 december in Parijs aankomen. Dulles zal enkele dagen eerder in Parijs aan komen, om deel te kunnen nemen aan de voorbesprekingen. In ieder geval zal Eisenhower tot 18 dec. in Parijs blijven, Mochten de besprekin gen dat noodzakelijk maken, deelde de perschef van het Witte Huis, Hagerty, mee dan zal de president langer blijvi President Eisenhower is van plan Ste venson, de adviseur voor buitenlandse zaken van de oppositie, te vragen hem naar Parijs te vergezellen. Ad ver Gratis koopuur zaterdag 2.3.0 tot 3.30 (stempel 6). Elke dag een uur gratis kopen KOOP—U—RIJK B. DE KONING Leiden - Noordwijk a. Z. GOEMAAT Katwijk - Rijnsburg Britten hadden 't mis Spoetnik-raket helderste ster De raket van Spoetnik I heeft het nog niet begeven. Hoewel Britse geleerden de verdwijning van deze satelliet al hadden aangekondigd, moesten zij dit herroepen: helderder dan ooit trok de raket zaterdag en gisteren door de ruimte. Ook boven ons land is de raket van de eerste Russische kunstmaan goed gezien. Vooral gisteravond om vijf voor zes was de raket een opvallende verschijning: helderder dan de helderste ster. Wel is duidelijk ,dat de raket geen lang leven meer kan zijn beschoren.- Want deze satelliet is de laatste dagen een flink eind gezakt en zal zeer zeker spoe- de atmosfeer belanden en daar grotendeels of geheel verbranden. De helderheid kan daardoor nog meer toe- Tof zijn knieën in de stromende regen beschermd door een grote paraplu, overziet een Alge rijnse boer in Kabylia de gevolgen van de zware regenval, die de afge lopen dagen het land heeft geteisterd. Vierentwintig personen kwamen in dit gebied door overstromingen om het leventerwijl er 21 worden Prins George van Griekenland (88) overleden In zijn woning te St. Cloud bij Parijs is gisteravond de 88-jarige prins George van Griekenland, een oom van koning Paul, overleden. Hij woonde met zijn vrouw, prinses Marie Bonaparte, reeds enige jaren in Frankrijk. Prins George was vice-admiraal van de Grieks evloot. Daar hij verwant was met de Deense koninklijke familie, droeg hij ook de titel Prins van Denemarken. In het kleine sheikdom Dubai aan de Perzische Golf zijn gisteren vijftien men sen om het leven gekomen in een hevige hagelstorm, met stenen van twee tot drie centimeter. Bittere pil voor Franse premier PREMIER FELIX GAILLARD van Frankrijk heeft zaterdag van zijn partijgenoten een bittere pil te slikken gekregen. Op voorstel van de oud-premier Pierre Mendès-France sprak het in Straatsburg vergaderende radicaal-socialistische partijcongres zich uit voor aanvaarding van het Marokkaans-Tunesische bemiddelingsaanbod ter oplossing van het Alge rijnse conflict, ondanks het heftige verzet van premier Gaillard. Het voorstel van Mendès-France kreeg 648 stemmen van de 1120 afge vaardigden. Mendès-France deed een felle as op de regeringspolitiek ten aanzien Algcrüe. Na zün vurig pleidooi voo accepteren van het door koning Moha- med V cn president Bourgniba donder dagavond gedane voorstel, werd h(j door de meeste afgevaardigden staande toege juicht. Gaillard zat (jzig zwijgend naasl zün partijgenoot. De oud-premier betoogde, dat de finan ciële moeilijkheden van Frankrijk recht streeks verband houden met de oorlog in Algerije en eiste herziening van de po- Indonesische strijdmach t TNDONESIË heeft plannen om duizenden oud-militairen aan het werk te A zetten in de nabijheid van Nederlands Nieuw-Guinea. Onder bevel van overste Suwido vormt de raad voor militaire samenwerking van de jeugd een afdeling voor wederopbouw van „West-Irian". De plaatsver vangend voorzitter, Wahib Wahab, weigerde te zeggen of de leden be halve gereedschappen ook geweren zullen ontvangen. Wel voegde htf hieraan toe, dat de meestcn van de 15.000 leden der afdeling in militaire dienst zjjji geweest. De hoofd, groep zal worden gelegerd op het dunbe volkte eiland Tidore, niet ver van Neder, lands Nieuw-Guinea. Deze groep is nog in •ording. De kern wordt gevormd door 5000 inwoners van de Indonesische provin. cie West-Irian. In gesprek voor de Australische televisie heeft de Indonesische ambassa- o deur te Canberra, dr. A. Y Helmi, het Busongeluk. - Zevenentwintig personen niet waarschijnlijk genoemd dat zijn land zun gisteren om het leven gekomen toen geweld zou gebruiken om de macht over autobus bu Muzaffarpur in India van I Nederlands Nieuw-Guinea in handen te brug reed en in een riviertje terecht krijgen. „Wij zullen geen geweld gebrul- ken, tenzij uit zelfverdediging", zeide hij. President Nederlandsche Bank IN de internationale en de nationale conjunctuur is een lichte kentering onmiskenbaar, heeft de president van de Nederlandse Bank, dr- M. W Holtrop, zaterdag gezegd op de jaar vergadering van de Vereniging voor Staatshuishoudkunde, te Utrecht. Deze kentering kan erop wijzen, aldus dr. Holtrop, dat eindelijk de inflationele ontwikkeling een, mis schien voorlopig, einde heeft ge nomen. Antwoord gevend op de vraag hoe het komt, dat thans het einde van de infla toire ontwikkeling in zicht komt, zei dr. Holtrop, dat dit niet het gevolg is van een compenserende monetaire politiek, maar wel van de remmende invloed van 'het centrale bankwezen in de vooraaa landen. De financiering met inflatoire middelen is door deze maatregelen steeds moeilijker en de schaarste aan kapitaal marktmiddelen steeds scherper. Ten slotte werden de op een voortgezette inflatie gebaseerde winstverwachting getemperd. Dr. Holtrop zcide voorts, dat men wel- is waar van dc overheid zou kunnen ver wachten, dat z(j door middel van haar be- grotingspolltiek een tegenwicht tegen in flatoire nelgingen zou vormen, doch dc wcrkelükheid leert anders, daar de over heid veeleer zelf In haar uitgavenbeleid besmet wordl door inflatoire nelgingen. In het zeer uitvoerige debat van hoog leraren en economen bleek men het vol komen eens te zijn, dat de inflatiever schijnselen bestreden dienen te worden. Om tien uur vanmorgen heeft de chef van de generale staf opdracht gegeven voor een grote alarm oefening, waaraan alle onder de wa penen zijnde troepen deelnemen. De oefening, die enige tijd geleden werd aangekondigd, heeft als doel de paraatheid van de troepen op de proef te stellen en zal enkele dagen duren. In hoofdzaak speelt de oefening zich af op de Veluwe. in de Achter hoek en in Overijssel, waar dus de komende dagen met een sterke ver hoging van de verkeersdichtheid re kening moet worden gehouden. Windstoten van haast ongekende kracht verrasten' dit weekeinde de Amerikaanse staat Carolina en veroorzaakten grote schade. Het verkeer kwam grotendeels tot stilstand, ook al doordat de elek triciteit uitviel. Op een vliegveld in de buurt van Los Angeles werd een aantal toestellen die men niet tijdig had kunnen bergen, door de wind meegevoerd en tegen de grond gegooid. Sir Ernest Oppenheimer (diamanten) overleden Sir Ernest Oppenheimer is, 77 jaar oud, e Johannesburg overleden. Hij was een groot diamantmagnaat o.a. als directeur van de Beers consolidated mines en de Beers Industrial corporation, die negentig Drocent van de wereldproduktie aan dia manten controleerden. In 1902 vestigde hij zich in Johannes burg, waar hij drie jaar burgemeester gedurende veertien jaar de stad in het parlement vertegenwoordigde. Voorts wist hij te vertellen, dat bovenge noemde vrijwüliigersstrijdmacht van 15.000 man „geen leger vormt in de strikte van het woord". Ook betwijfelde hij de berichten omtrent ongeregeldheden en be dreigingen jegens Europeanen. Hij zeide, dat Indonesië ten opzichte van Australië niet van kwade wille is en dat de Austra liërs niets te vrezen hebben van Indonesië. Er was namelijk in een der bladen te Sydney een bericht verschenen, af komstig van een niet-genoemd zaken man uit Indonesië, dat de toenemende anti-Europese stemming tot bloedver gieten zou leiden en dat 500 Britse, Australische en Nederlandse zaken lieden regelingen zouden hebben ge troffen om Indonesië te ontvluchten. Naar aanleiding hiervan zeide de Australische premier Casey dat dit alar mistisch gepraat is, Naar zijn mening is het onwaarschijnlijk dat er iets zou ge beuren. De Australische ambassade had niets gemeld over Europeanen, die voor bereidingen treffen om het land te ver laten, zeide Casey. De Indonesische regering heeft de be volking bevel gegeven hedenmiddag het werk enkele minuten neer te leggen om na te denken over de strijd om Nederlands Nieuw-Guinea. Nader wordt gemeld, dat te Djakarta klokke twaalf uur alle werkzaamheden werden afgebroken. De straten waren ver laten. De sirenes loeiden, de kerkklokken luidden en de trommen van de moskeeën dreunden. De Indonesische minister van handel, prof. Sunardjo, heeft het „natuurlijk" ge noemd. dat de Europese handel in Indo nesische uitvoergoederen wordt verplaatst naar Hamburg, als Indonesië de handels betrekkingen met Nederland zou verbre ken. De vraag is of de Duitse zakenlieden bereid zijn de Indonesische goederen naar andere landen te verhandelen, zoals Ne derland de laatste jaren heeft gedaan Hij deelde echter niet mede, of Indonesië hierover met West-Duitsland tot ove: ming is gekomen. Het kabinet heef! commissie ingesteld om voorstellen op te stellen voor de uitvoering van de op zegging der Ronde-Taf el-Confere overeenkomsten. Op de Riekerweg bij Amsterdam is za- :erdagmiddag een voor een wagen ge spannen paard op hol geslagen. Op de "--1- zaten twee jongens, de Ifi-jarige J de 14-jarige R. K. De oudste jongen werd van de wagen geslingerd en kwam het hoofd op de straat terecht Hij overleed aan zijn verwondingen in een iekenhuis. De 14-jarige K kwam af. Hij wist het hollende paard tot stil stand te brengen en bleef ongedeerd. litiek, die volgens hem niet tot vrede, maar tot ontwrichting van de Franse Unie zal leiden. Hij had geen goed woord voor het nieuwe wetsvoorstel tot verlening van een grotere mate van zelfbestuur aan Algerije en noemde het „slecht, omdat het eenzijdig i6". Bovendien zou het bedoeld zijn om „de meest reactionaire elementen, die in Alge rije heersen, tevreden te stellen". Mendès-France zed verder, dat Frank rijk, Tunesië en Marokko, zoveel ge meenschappelijke belangen hebben, dat een federale politiek mogelijk is, o.m. ten opzichte van het exploiteren van de rijk dommen in de Sahara. „Wij lopen het gevaar, dat het Alge rijnse vraagstuk geïnternationaliseerd wordt", zei hij. De Brits-Amerikaanse wapenzendingen naar Tunesië wijzen volgens Mendès-France al in die rich ting. „Als wij niet handelen, zijn het mor gen de NAVO of de V.N. die tussenbeide komen". Over de beweerde mishandelingen van verdachte Algerijnse burgers door de Franse strijdkrachten, zei Mendès-France, dat de wreedheden en martelingen van de zijde der opstandelingen geen veront schuldiging mogen zijn voor de Fransen om hetzelfde te doen. „Liberale oplossing" Gaillard veroordeelde Mendès-France daarop scherp vanwege diens voortdu rende kritiek. De premier noemde de In houd van de kaderwet voor Algerije juist een „liberale oplossing". Wat het aanbod tot het verlenen van goede diensten betreft maakte Gaillard bezwaar tegen het feit, dat dc Franse regering hiervan niet officieel op de hoogte is gebracht. H(j had trouwens nog geen gelegenheid gehad, het met z(Jn ministers te bespreken. Evenals de minister van buitenlandse zaken, Pineau, vrijdagavond in New York had gedaan, vroeg Gaillard zich af, wat het uitsluiten van zekere Algerijnse groe peringen te betekenen heeft: waarom zou Frankrijk alleen met het Algerijnse na- tióAele bevrijdingsfront moeten onder handelen en niet met de concurrerende Algerijnse nationale beweging of met de slachtoffers van het terrorisme? Gaillard drong er ten slotte bij zijn partijgenoten op aan, hem niet te dwingen tot een koers, die hij als re geringsleider niet zou kunnen volgen. Maar een motie, waarin de tegen woordige regeringspolitiek werd goed gekeurd, kreeg slechts 472 stemmen. De groep Mendès-France had op dit partijcongres al eerder een succes ge boekt, door bij verkiezingen voor het 34 leden tellende dagelijks bestuur tien van de achttien op het spel staande zetels te winnen, waardoor deze groep nu de meerderheid heeft Grote conferentie te Djakarta Tientallen burgerlijke en militaire auto riteiten zouden heden te Djakarta een nationale conferentie beginnen over de stand van zaken in de buitengewesten, o.a. afgevaardigden van Sumatra en Celebes, ambtenaren van de centrale regering en naar vernomen wordt, ook Sukarno en Hatta. Het Indonesische parlement heeft intus sen verklaard, Hart de conferentie onwet* tig is en in strijd met het parlementaire stelsel. Men verwacht, dat het parlement zal overgaan tot een boycot van de con ferentie, welke 4 miljoen roepiah zal kos ten en waaraan volgens parlementsleden meer dan 300 afgevaardigden zouden deel- Ook verklaren zij, dat de confe- 'oluties zal die onmogelijk uitgevoerd kunnen worden. Betrouwbare reizigers zeiden het on waarschijnlijk te achten dat leiders van de opstandelingen in de buitengewesten zou- den deelnemen. RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden en voornamelijk in 't zuiden van het land tijdelijk mist. Weinig wind en ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Dinsdag 26 november: zon op 8.20 uur lender 16.38 uur. Maan op 11.54 uur, onder 21.43 uur. Op 29 nov. eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1