Kerkdiensten voor Leiden en omgeving België gedenkt generaal Patton op postzegels PRUIKERIGHEID VAN O. K. EN W.-RAPPORTEN BEDREIGT HET GOEDE NEDERLANDS Staan wij voor verdere prijsverlagingen ff HIEUWE LEIDSCHF, COURANT ZATERDAG 23 NOVEMBER 1937 LEIDEN Herv. Gemeente: Pieterskerk 10 )e Ruiter, vrijdag 7.15 u avondgebed dhr. G. Reyns, hoboïst Residentie orkest; Hooglandse kerk 10.30 u ds. Huting Gouda, jeugddienst m.m.v. Die Rhijn- angers; Oosterksrk 10 u ds. Kloek; Mare- :erk 10.30 u ds. Ottevanger; 7 u ds. Dron- te Utrecht, bijzondere kerkdienst nderwerp: Heldenparade; Kooikapel 10 dh. Kooy; Maranathakerk 11 u ds. Van achterberg; Herv. school Boshuizerkade .30 u ds. De Wit; Herv. ulo-school Asser- traat 10 u dr. Oppenheimer, 5 u ds. Vos- ver. vrijz.-Hervormden 10.30 lubeek; Eglise wallonne 10.30 u ds. Caba- academisch ziekenhuis 10 u ds. Vos- ers; diaconessenhuis 10.30 u ds. Rigters te jegstgeest; tehuis voor ouden van dagen, onderdagavond 7 u ds. Van der Wiel. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 u dr. Wie- enga te Wassenaar, 5 u dr. von Meyen- »ldt; Herengracht 10 u dr. Dronkert, 7 u Westerink; Oude Vest 10 u dr. voi [eyenfeldt, 5 u dr. Dronicert; Maranatha- .30 u ds. Heule, 5 u ds. Feenstra te laag; school Telderskade 10 eenstra, 5 u ds. Heule. Chr. Geref. Kerk: 10 u en 5 u ds. Van Br Weele, „Kostelijk is in de ogen des eren de dood Zijner gunstgenoten" en Door de zonde verwoest". Geref. Gemeente: 10 u en 5 u ds. Mole- Geref. Gemeente in Nederland, Hoge ijndijk, 11.30 u en 5.30 u leesdienst. Evang. Lutherse Gemeente: 10.30 u ds. aan, eeuwigheidszondag. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 u ds. erheus (gezinsdienst). Remonstr. Gemeente: 10.30 u ds. Mac- (H.A.). Oud-Katholieke Kerk: 9.45 u Hoogmis, oensdag 9 u Heilige Mis. Baptisten Gem.: 10 u opdrachtdienst, dhr. Schouten, vrijdagavond 8 u dstond. Geref. Kerk art. 31: 8.30 u en 5 u ds. Vries. Leger des Heils: 10 u jong-soldateninze- ining, 6.45 u openluchtsamenkomst, Gan- ifcje 7.30 u opwekkingssamenkomst, dien- onder leiding van majoor B. Katte- aart te Amsterdam. Pinkstergemeente: 8 u dhr. Vooys te Evang. Christen Gemeehschap: 10 u en u dhr. Dikkes, m.m.v. zangkoor, maan- ig 8 u jeugddienst, dinsdag 8 u bidstond. Geref. Gemeente10 u en 4 u -ds. boom. Geref. Kerk art. 31: 10 u en 4.30 Verleur. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 u en leesdienst. Ned. Prot. bond: 10 u ds. Biei Voorburg. LEIMUIDEN Herv. Gemeente: 9.30 u ds. Gijsbers (H.A.), 7 u vicaris Schipper te Lisse. Geref. Kerk: 10 u ds. Slingenberg te Ede (bevestiging kandidaat Koffrie), 6. (intrede). ds. Koffrie NIEUWVEEN Herv. Gemeente: 9.30 u en 6.30 u Van der Hoek. Geref. Kerk: 9.30 u en 6.30 u ds. Sr Ver. van vrijz.-Herv.3.15 u ds. 5 te Edam; NIEUWKOOP Herv. Gemeente: 10 u ds. Stehouwer, 30 u ds. Stehouwer, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 u en 2.30 u ds. Henge- ïld te Woubrugge. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u en 6.30 u lees dienst. NOORDWIJK AAN ZEE Herv. Gemeente: 10 u ds. Straatsma te Den Haag, 5 u ds. Cupedo. Geref. Kerk: 10 u en 5 u ds. Bouma. Herv. evangelisatie: 10 u en 5 u c Twigt te Delft. NOORDWIJK-BINNEN TER AAR Herv. Gemeente: Geref. Kerk: 10 u i 6.30 u ds. Van AARLANDERVEEN Herv. Gemeente: 10 u en 7 u ds tol. Geref. Kerk: 10 u en 6.30 u ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gemeente: grote kerk Juliana- aat 9 u ds. Hanemaaijer, 10.30 u dhr. igema, 6.30 u ds. Bogers, jeugddienst; bouw Jonathan 10 u ds. Lefeber; kapel mwsluis 10 u dhr. Schoneveld; kapel artha-stichting 10.30 u ds. Meyer; Ouds- iornseweg 7 u ds. Cadée; Herv. kapel ds. Jorissen, 6.30 u ds. Ottevanger. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 u ds. Wijma, ds. Tom; Noorderkerk 10 u ds. Jonstra te Woerden, 6.30 u ds. Wijma; ila chr.-lyceum 10 u ds. Mulder, 6.30 u De Bruijn; Oudshoorn 10 u ds. Tom, i u ds. Mulder. leref. Kerk art. 31: 9 u en 6.30 u ds. jneveld te Spakenburg. Ihr. Geref. Kerk: 10 u en 6 u ds. Roos. Dud-Geref. Gemeente: 9.30 u en 4 u «dienst. Evangelisatie ijsclubgebouw: 10 u Hei- Avondmaal, 6.30 u dhr. Pera te Den Bag. BENTHUIZEN Herv. Gemeente: 9.30 u ds. Van Lok- Jrst te Bergschenhoek, 6 u dhr. Kooien I Den Haag. "eref. Gemeente: 9.30 u en 6 u lees- HOOGMADE Herv. Gemeente: 10 u ds. Roth. HAZERSWOUDE Herv. Gemeente: 9.30 u en 6.30 >r 1 !6 inbbut. lesm HILLEGOM Gemeente: 10 u ds. Veenendaal, besdu ds. Kroon te Spaarndam. iGeref. Kerk: 10 u en 5 u ds. Rothuizen l Leiden. °,fchr. Geref. Kerk: 10 u en 5 u ds. Schip- "iti™ DE KAAG edkofHerv. Gemeente: 10 u ds. Van Leeuwen, :r enu prof. Van Unnik te Zeist, jeugddienst. KOUDEKERK bezv%erv. Gemeente: 10 u en 7 u ds. Koer- Kerk: 10 u en 7 u ds. Rullman te f^Hek van Holland. straal] KATWIJK AAN DEN RIJN {Herv. Gemeente: 10 u en 6 u ds. Mak- school Narcisstraat 10.30 u dr. enter te Oegstgeest. leref. Kerk: 9.30 u en 5 u ds. Heiner Noordwijk-Binnen. KATWIJK AAN ZEE 'aar'p61"®*" Kerk: 9 u en 10-30 u ds. Nawijn. MJa ds. Pijlman. 3r stjHerv. Gemeente: zie onder plaatselijk >uws- Geref. Kerk: 10 u en 5 u ds. De R. v?ng. Gemeente: 10 u en 5 u leesdienst. Geref. Gemeente in Nederland: 10 u en en. iu leesdienst. ïers, (Geref. Kerk art. 31: 9.30 u en 5 u ds. belieen. LEIDERDORP Gemeente: 10 u ds. Bogers te Al eer «ten aan den Rijn, 6.30 u ds. Honnef, brkzaal chr. school, 6.30 u ds. Oosten- fug te Bussum. Geref. Kerk dorp 10 u ds. Banga, 6.30 u ERIï«. Kuiper te Sassenhelm; kerkzaal Zijl- teartier 9 u ds. V. d. Berg te Sassenhelm, n !u ds. Banga. van vrijz.-Herv.: 7 u ds. Jacobs te n reien Haag. li LISSE Herv. Gemeente: 9 u en 10.30 u ds. Pet- lATfcga, 5 u vicaris Schipper. Geref. Kerk: 10 u en 5 u ds. Schouten B.A.). Chr. Geref. Kerk: 10 u en 4 u ds. Eer- 1 5 u prof. dr. Zul- NOORDWIJKERHOUT Herv. Gemeente: 10 u ds. Smits. OEGSTGEEST Herv. Gemeente: hedenavond 7 u avondgebed in zendingskapel; Groene- of Willlbrordkerk 10.30 u ds. Visser; Paulus- kerk 10.30 u ds. Callenbach, 7 u ds. Visser; Hoge Mors 9 u ds. Callenbach; jeugdkerk zendingskapel 10.30 u dr. Locher; kinder- kerk Irene 10.30 u'dhr. V. d. Pompe; kerk zaal Endegeest 8.30 u ds. De Wit. vrijz.-Hervormden: 10.30 u ds. Verstraaten te Wormer. Geref. Kerk: 10 u en 5 u ds. Hamming te Den Helder. Baptisten Gemeente: bovenzaal Mau- ritskerk, maandag 8 u dhr. Schouten te Leiden. -• Geref. Kerk art. 31: 8.30 eii 3 u ds. Brands. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Kerk: 9.30 u ds. Bijleveld te Oegstgeest, 2.30 u ds. Holst te Rotterdam, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 u en 3 u ds. Zijlstra te Koudekerk. Remonstr. Gemeente: geen dienst. RIJNSBURG Herv. Gemeente: 10 u ds.-Bouman te Katwijk aan Zee, 5 u ds. Groenewoud, jeugddienst; Kleine Kerk 10 u ds. Van Gosliga, 5 u ds. Roos te Naarden. Geref. Kerk: Voorhouterweg 9.30 u ds. V. d. Linde, 5 u ds. Bijleveld; Rapenburg 9.30 u ds. Post, 5 u ds. V. d. Linde; Mara nathakerk 9.30 u ds. Bijleveld, 5 u ds. Post. Chr. Geref. Kerk: 10 u en 5 u ds. Kamp- Geref. Kerk art. 31: 10 u en 5 u ds. Knoop te Noordwijk. RIJNSATERWOUDE Herv. Gemeente: 10.30 u en 7 u ds. Van Soest. Chr. Geref. Kerk: 8.30 u en 5 u lees dienst. SASSENHEIM I Herv. Gemeente: 9 u en 10.30 u ds. Walvaart, 5 u dr. Zandée te Utrecht. Geref. Kerk: 9.30 u ds. Kuiper, 5 u ds. V. d. Berg. Protestanten Bond: 10.30 u ds. Noord- hoff te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: 10 u leesdienst, 3 ds. Schippers te Hillegom. VOORSCHOTEN Herv. Gemeente: dorp 10 u ds. Saraber, 7 u ds, Keja te Driebergen; Rijndijk 10 u ds. Meyering; Hulp en Heil 10 u ds. Nor- tier te Den Haag; jeugdkapel 10 i Arentsen. Geref. Kerk: 10 u en 5 u ds. Den Boer. Geref. Kerk art. 31: 10 u ds. De Vries te Leiden, 3.15 u ds. Verkade te Voorburg. VALKENBURG Herv. Gemeente: 10 u en 6.30 |U ds. Lek- kerkerker. Geref. Kerk: 10 u ds. Heule te Rotter dam, 5 u ds. Langeler. Geref. Kerk art. 31: 10.15 u ds. Brands, 3 u ds. Breen te Katwijk. VOORHOUT Herv. Gemeente: 10 u ds. Kalkman. WASSENAAR Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 u c Gijmink te Rotterdam, 7 u ds. Lugtigheid te Den Haag, jeugddienst; Kievletkerk 10 ds. Wiersma; Dorpshuis 10 u en ds. De Lange te Utrecht; Deylerhuis 10.15 ds. Beker, 's avonds geen jeugdkerk. Geref. Kerk: Bloemcampkerk 10 u u ds. Wielenga te Hilversum; Zijllaan u en 5 u ds. Feringa. Ned. Protestanten Bond: 10.30 t Faber. Doopsgez. Gemeente: 10.30 u ds. Tuinin- a te Voorburg. WOUBRUGGE Herv. Gemeente: 9.30 u ds. Honnef Leiderdorp, 6.30 u ds. Offringa te Katwijk, jeugddienst „Wat is een mens waard?' Geref. Kerk: 9.30 u ds. Nomes te Den Haag, 6.30 u ds. Hengeveld. ZOETERWOUDE Herv. Gemeente: 10 u ds. Van Embden. ZEVENHOVEN Herv. Gemeente: 9.30 u en 7 u ds. wey (H.A.). Geref. Kerk: 9.30 u en 6.30 u ds. S; man te Nieuwkoop. ZOETERMEER Herv. Gemeente: 9 u ds. Van Harten te Delft, 11 u ds. Van Dijk te Nleuwerkerk d. IJssel; 4 u ds. Van Dijk, 6.30 Van Barneveld te Den Haag. Geref. Kerk: 10 u en 6.30 u ds. Bos te Zevenhuizen. Geref. Kerk art. 31: 9.30 u en 4. ds. De Wplff te Enschede. Ver. van vrijz.-Herv. 6.30 u ds. Van' Mullem te Rotterdam. Geref. Gemeente: 10 u en 6.30 u lees- diensten. ZWAMMERDAM Herv. Gemeente: 10 u ds. V. d. Broeck, б.30 u ds. V. d. Broeok, jeugddienst „Waar is de weg naar God?" Geref. Kerk: 10 u en 6.30 u ds. Wage- RADIO BLOEMENDAAL 9 u en 10.30 u ds. Toornvliet, 3.30 u Van der Zee te Nieuw-Vennep, 7.3( ds. Toornvliet. nogal eens de Belgische zegels moeten afkeuren om hun smakeloze vaak gebrekkige vormgeving. Daarom is het met bijzondere vreug de, dat we eens een goed uitgevoerde smaakvolle uitgave kunnen signale ren, die we dan ook compleet af beelden, mede om het interessante Bejaarden willen een hogere uitkering De m het centraal orgaan samenwer kende organisaties van ouden van dagen gepensioneerden hebben zich tot de minister van sociale zaken en volksge zondheid gewend met het verzoek d< uitkering van de algemene ouderdomswet te verhogen, omdat de kosten voor evensmdddelenpakket zouden zijn ges 2en. Gevraagd wordt of de minister bij eventuele verhoging van de A.O.W bij de gemeentebesturen op zou willen aandringen de verhoogde uitkering niet 'e trekken van de aanvullende steun gemeentewege. Ten slotte wordt gedrongen 'op verhoging van de huureom- pensatie voor beiaarden, omdat blijkt dat vele gevallen de huurverhoging di rvoor gegeven compensatie niet on aanzienlijk overtreft. Gevangenen werden vergeten De secretaris-generaal van het Indone- :ische veteranenleg.ioen verklaart, dal in de gevangenis van Sukamulia in Oost- Sumatra oudstrijders worden vastgehou den. die in 1948 door de Nederlanden werden gevangen genomen, omdat zij lid zouden zijn van een sabotagebataljon. Hij verbaasd, dat deze door de Neder landers gevangen genomen oudstrüderp bij de soevereiniteitsoverdracht vrijgelaten. EEN VREEMD WOORD STAAT ZO MOOI.... ■yAAK KRIJG IK brieven van lezers, die mij hun nood klagen over het grote aantal vreemde woorden dat de bladen gebruiken Ik moet deze lezers volkomen ge lijk geven. Er staan nog geregeld veel te veel bastaardwoorden in onze dagbladen, terwijl er goede Nederlandse bestaan, die hetzelfde begrip uitdrukken. Dit was vóór de tweede wereldoorlog ook in Duitsland in hoge mate het geval Maar bij het streven naar het zuiver Germaans maker van al wat voordien alleen maar Duits heette, hoorde ook het uitbannen van vreemde woorden Dit Is een van de weinige goede dingen die het Derde Rijk heeft gedaan. Er be staat zelfs in het Duits een versje waar in de draak wordt gestoken met deze zucht naar het gebruik van vreemde woorden, dat zó begint: „Ein Ubel hut der deutsche Mann: Er wendet gern ein Fremdwort gn". Bij onze zuidelijke broeders, de Vlamin gen, heerst ook dit streven en met grote ernst tracht men onnodige vreemde woorden te vermijden. In een vergade ring, waar Nederlanders en Vlamingen spreken, kan dit soms werkelijk grappig zijn. Ik heb het wei eens bijgewoond dat de Nederlandse spreker op keurige wijze de les werd gelezen, doordat de Vlaming ongeveer hetzelfde zeide als de Neder lander, doch met vertaling van de veel vuldig gebruikte woorden van Franse oorsprong. Maar wat kan men vai. de gewone man verwachten, indien de beschaafde krin gen voorgaan in het gebruik van bas terdtaal? Hij zal menen dat dit een be wijs van een goede opvoeding is en ook trachten die vreemde woorden te bezi gen, zij het dan ook niet altijd in hun juiste betekenis. ÏN DIT VERBAND wil ik gaarne de aan- dacht vestigen op het verkeerde voor beeld van regeringskringen en rapporten aan de regering uitgebracht Ik heb Voor mij liggen twee rapporten, beide op het gebied van het onderwijs nog wel. Het ene draagt het opschrift: „Rapport over een onderzoek naar de stand van het ge woon lager onderwijs in Noord-Brabant Uitgave van het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant) en 't andere „Over- adlng in het Onderwijs" (Rapport van Ie rijkscommissie Inzake overlading In t onderwijs, uitgebracht aan de minister i/an onderwijs, kunsten en wetenschap pen). Jeide wemelen van volkomen onnodige bastaardwoorden. Nu zal de minister die ongetwijfeld wel begrijpen, maar er zijn toch ook andere mensen die zulk vers-lag eens willen lezen en voor zou het duidelijker kunnen zijn, als de moedertaal werd gebezigd. Want vergete niet dat de juiste betekenis een bastaardwoord niet altijd begrepen Ik zal er enige voorbeelden aan ontlenen om te doen zien wat ik bedoel. Het ene begint met een „voorwoord", waarvoor men In het iJederlands: voor rede of inleiding dientte zeggen. Ogen blikkelijk daarna staat er: het voorlig gende rapport, waarvoor men" in het Nederlands kan zeggen: het onderhavige rapport of eenvoudig: Dit verslag. Dan spreekt men van: de afname en cor rectie der proeven. Wat afname precies betekent is niet duidelijk, waarschijnlijk is bedoeld: het opgeven der examen stukken en correctie kan men heel goed door „het nazien" vervangen. Geregeld wordt ook weer „landelijk" ge bezigd, wanneer men bedoelt: van het gehele land; dit is echter niet de beteke nis van het woord in onze taal. a Nederlandse ver- 1 omstandigheden of wat weer lang niet ATEN SPREEKT v; houdingen, als m« toestanden bedoelt, hetzelfde Is, De zich, als ze „beseft" moest schrijven. Ze spreekt over een praktische weten schappelijk georiënteerde research, wan neer ze duidelijker kon zijn door te schrijven: een wetenschappelijk Inge richt onderzoek, aan de praktijk ge toetst. Ze heeft het over de afname van het on derzoek als ze bedoelt het instellen van Soms klinkt een zin bepaald grappig, zoals b.v. deze: „Ten slotte moest een „subtest" aldus zijn geconstrueerd, dat het volledige leerstofdeel hetwelk zij zou omvatten in ruime mate er mede werd bestreken. Ze gebruikt representatie, waar staaltje of beeld juister zou zijn en compenseren voor goedmaken. Het reservoir aan la gere schoolkennis betekent: de voor- Het woord maatstaf ls haar onbekend. Zij bezigt criterium. Ze spreekt van In het raam van een gymnastiekles, waar slechts: „op een gymnastiekles" is be doeld. In plaats van te zeggen: bijzondere be gaafdheden vormen te zamen de alge mene begaafdheid, drukt ze zich zo uit dat deze specifieke Intelligenties tezamen de algemene Intelligentie constitueren. Appelleren aan niet-schoolse dcelstructu- ren der intelligentie schijnt te betekenen: betrekking hebben op of steun zoeken bij een bepaalde aanleg. Zo gebruikt woordmonsters als ontwerp- woordenschattest en intelligentie- batterij, wat die dan ook betekenen gen. Zich conformeren aan een indeling beduidt waarschijnlijk zich richten of .zich aansluiten bij. Waarom spreekt zij over: „een beperkt aantal aan de hand van enige opgezette criteria geselecteerde 5 len", als „maatstaven" en „(uit)gekozen veel beter zouden zijn? Ze heeft het zelfs o. gruwel ovei set van 75 opstellen, terwijl ze dit woord gevoeglijk had kunnen weglaten. IV"ATUURLIJK hoort 'bij zulk een stijl: praktisch, als men zo goed als of on geveer bedoelt, uiteindelijk voor ten slotte, beluisteren voor luisteren naar, meerdere voor verscheidene, aspecten van voor kanten vaft, inboeten voor verlie zen, recto tono voor op de juiste toon, uitgesproken slecht voor bepaald slecht, expressie-materiaal waar zij waarschijn lijk zinnen of opstellen bedoelt, momen teel voor nu, op dit ogenblik, frequenter voor meer of vaker, regelmatiger, domi neren voor overheersen, Importantie voor belang enz. Wie schrijft: „dit ls blijkbaar geen ade quate indicatie van de intelligentie als oorzakelijke factor van onderwijs-resul- taten" bewijst daarmee dat hij zijn moe dertaal niet kan of wil gebruiken. Want in het Nederlands luidt dit: dit Is blijk baar geen voldoende aanwijzing van het verstand als de oorzaak van wat het on derwijs bereikt Ik heb maar over een der twee verslagen gesproken, maar het andere is nog een graadje erger wat de pruikerighcid en kwasterigheid aangaat. Wat kan men van de gewone man verwachten, indien de regering en de door haar aangcstel- den zó vóórgaan? Dr. F. C. Domlnicus onderwerp (dat ons persoonlijk als onderdeel van de tweede wereld oorlog zeer na aan het hart ligt). België herdenkt dankbaar de Amerikaanse tankgeneraal Patton, commandant van de 3e Amerikaanse legergroep, die zo'n groot aandeel had in de bevrijding van België en Luxemburg, en tijdens het Ardennenoffensief van Von Rundtstedt De man die op zo'n weergaloos gedurfde wijze zijn enorme tankcolonnes door Frankrijk en België boorde en bij vol komen verrassing de onbesdhadigle Rijnbrug bij Remagen nam, en daarmee de Duitsers achter hun eigen stellingen verraste, Patton, de man die de wereld herhaaldelijk de adem deed inhouden, om zijn gedurfde operaties, werd eerder al vele malen op postzegels geëerd (o.a. door Luxemburg, en de Verenigde Sta ten zelf). Nu hpeft België een filatelistasoh ment voor hem opgericht. Op afb. 1, de hoogste waarde der serie, het oprukken van de Shermantanks tij dens het Ardennenoffensief, bij Assenois, in 1944. Afb. 2 het portret van Generaal George Patton. Afb. 4 zijn graf op het kerkhof te Hamm (Luxemburgse Ardennen). Afb. 5 het Patton memorial, het grootse mo nument, dat de Belgen te Bastogne op richtten, waar de moed en vastberaden heid der Amerikanen, stand houdend gen een overweldigende overmacht, de bevrijding Versnelden. Op het Duitse ul. timatum tot overgave, werd door de Amerikaanse bevelhebber alleen geant woord met „Nuts!". Op afb. 7 Patton ontvangt na de slag bij Bastogne uit handen van Generaal door C. J. Peeion Anthony Mac Auliffe het „distinguished Service Cross (D.S.O.), de hoogste logsonderscheiding. Afb. 3 van West-Duitsland eert Freiherr von Stein, geboren 1757 in het slot Nas sau. Pruisisch minister en staatsman, fel tegenstander van Napoleon. Afb, 6 ls een nieuwe uitgave van de Ver enigde Naties, gewijd aan de veiligheids raad, uitgekomen op U.N.O.-dag; (een weinig-zeggend zegel, met op de aard bol de tekst: Veiligheidsraad, voor de handhaving van de vrede en de inter nationale veiligheid. WINSTGEVEND Overigens is het verzamelen van de U N.O.-zegels vooral de laatste tijd een zeer winstgevende affaire gebleken- Lange tijd stonden deze zegels jaarlijks onveranderd en vrijwel tegen de oor spronkelijke nomlnaalwaarde genoteerd, tot er ineens een enorme belangstelling kwam voor dit verzamelgebied (vooral als gevolg van het U.N.O.-optreden rond de Suez-crisis, toen troepenonderdelen van vele landen in de Gazastrip Ingezet werden, ter bewaring van de vrede) Sindsdien steeg de vraag en dientenge volge de notering dezer zegels met zulke sprongen, dat de prijzen In één jaar tijds vertienvoudigden.1' Afb. 8 van West-Berlijn is gewijd aan het 7e wereld-frontstrijderscongres van 24 okt. tot 1 nov. gehouden In Berlijn, on der beschermheerschap van President Heuss en onder erevoorzitterschap van Vincent Auriol. oud-president der Franse republiek. Frontstrijders uit 35 verschillende landen kwamen daar broe derlijk bijeen. Vijanden tijdens de oor log, vrienden nu Het zegel is sober symbolisch, gehouden: wereldbol, toorts en lauwerkrans. We besluiten met afb 9: Wie dit voorspeld zou hebben. 13 Jaar geleden, dat de Duitse posterijen op een zegel het portret zouden geven van een rabbijn, toen in het beruchte concentra tiekamp Theresienstadt opgesloten, zou waarschijnlijk voor gek verklaard zijn! Toch is het zö. Afb 9 eert de beroemde rabbijn en godsdienstfilosoof Dr. Leo Baeck (geboren 1873. en verleden jaar november in Londen gestorven, vele Jaren rabbijn in Berlijn tijdens Hitier in Theresienstadt opgesloten, op zijn 30e verjaardag, in 1953. eredoctor aan de Berlijnse Universiteit, en begiftigd mei het kruis van verdienste van de Duitse Bond). het kan verkerenl Leefde Hitier nog, dan zou hij aan de deze week afgebeelde zegels heel wat gehad hebben. Mits er geen plotselinge politieke conflicten komen (Door onze economisdhe medewerker) DE KOSTEN van levensonderhoud zijn van 15 september tot 15 oktober gelijk gebleven. Allen die pleiten voor handhaving van het huidige loonniveau, zullen na de publikatie een zucht van verlichting hebben ge slaakt. Wij zouden echter pas enthousiast geweest zijn, als de kosten van levensonderhoud waren gedaald, als zij met andere woorden een daling van de consumptiemiddelenprijzen hadden weerspiegeld. Hier kijken velen naar uit, de minister van economische zaken voorop. Er zijn dan ook inderdaad verschillende argumen. ten aan te voeren voor een te verwachten prijsdaling. In de eerste plaats de daling van vele grondstoffenprijzen op de wereldmarkten: lood, koper, zink, wol, rubber, copra, jute, suiker, fchee, tarwe, oliën en vetten, zij alle lieten in 1957 (sommige pas in het tweede en derde kwartaal) een daling zien. Alleen koffie en cacao stegen in prijs, terwijl ka toen niet veel verandering vertoonde. Op zichzelf behoeven prijsdalingen van de grondstoffen eohter nog niet tot prijs dalingen van het eindprodukt te leiden: van het kostuum van wol, de rubber band, het pakje margarine. Invloed van grondstof prijs In de eerste plaats fs het heel belang rijk welk aandeel de prijs van de grond stof in de totale kostprijs van het produkt inneemt: als er in een kostuum b.v. voor een derde wol zit, dan zal een prijs daling van de wol met 15 "It de totale kost- slechts met 5°/o kunnen verlagen. Drie eeuwen pedagogiek, door de. IV. Bordewjjk cn drs. J. J. Borger. Uitgave J. B. Woltcrs, Groningen. De samenstellers hebben pedagogisch leer- en werkboek kweekscholen doen uitgev prof. dr. M. J. LangeveQd een „woord ten geleide" heeft geschreven. Niet min der dan 27 pedagogen worden ln dit 280 pagina's tellende boek behandeld, waarbij steeds een fragment uit hun werken in de oorspronkelijke taal is afgedrukt. Betjc- Wolff, maar ook de eerste gewoon hoog leraar ln de pedagogiek in Nederland, prof. dr. J. Waterink, komen in dit boek voor. Van de buitenlanders, die erin be sproken worden, noemen we dr. Maria Montessori, Friedrich Fröbel, Johann Heinrich Pestalozzl (Pestalozzi-dorp) en Jean Jacques Rousseau. Van de Neder landse pedagogen noemen we nog prof. dr. M. J. Langeveld, prof. dr. J. Hoog veld, prof. dr. J. H. Gunning Wzn. en prof. dr. H. Bavinck. Vele kweekscholen zullen de verschijning van dit boek voor het tweede en derde leerjaar toejuichen. De klok voor de spiegel, door Leo nard Roggeveen. Uitgave G.B. van Goor Zonen, Den Haag. Dit boek voor jongens van 1114 jaar beschrijft de belevenissen van de familie Ambrosius, belevenissen vaak vol vreug de en een enkele maal vol ernst. Ze zijn vlot verhaald en nergens maakt de schrij ver zich schuldig aan overdrijving of on waarschijnlijkheid. In elk huisgezin zou den deze dingen kunnen gebeuren. Rog geveen weet ze smakelijk op te dienen en dikwijls ook met spanning. Toch geloven we, dat het boek minder geschikt ls voor jongens van de genoemde leeftijd. Wat oudere jongens zullen er van smullen. Tegen enkele passages hebben we echter wel enige bedenkingen. Eenmaal vrienden-altqd vrienden door Til Brugman. UitgeverU Ploegs-1 ma, Amsterdam. Jeugdboek jaar en ouder. Aan een tiental boeken, literaire en novellen van Til Brugman is kinderboek toegevoegd. Het is een verhaal dat in de 14de eeuw speelt ln het graaf schap Gloucester. De jongste graaf komt in opstand tegen het feodale systeem, zoals dat ln die tijd hoogtij viert. Het blijft niet bij het innerlijk conflict van de 14-jarige jongen met z vader. Hij ontvlucht het ouderlijk kasteel gaat met zijn volksvriendje zwerven door Engeland en trekt over zee. Het verhaal geeft een beeld van'de historie en de sfeer van die tijd. Echter, kinderen van 13 en 14 jaar ls het boek door de stijl te zwaar. De gedachten zinnen zijn te lang en bevatten vaak vrijwel onbekende samengestelde wo den, terwijl de schrijfster soms te lang niet ter zake doende bijkomstigheden blijft stilstaan. Eenvoudiger stijl zou de aandui ding in de omslag „j+m.b.13 j antwoord hebben gemaakt. Kijken verboden. Een kijkje achter het gordijn in 70 caricaturen door T. Bchrendt. Uitgave Nijgh en Van Dit- Behrendt is een bekwaam en reeds ook bekend caricaturist, wiens tekeningen al plaats hebben gevonden in tal van gezaghebbende bladen. In deze bundel heeft hij caricatuTen van zijn hand bij eengebracht over het Stalinisme of dl' in zijn oudere of nieuwere varm voordoet. Het is trouwens de stel-1 n de tekenaar, dat beide vormen heel erg uiteenlopen. Een geslaag de tekening kan meer zegger dan een ult- verwerken I gebreid verhaal. Tot deze geslaagde teke- I ningen behoren die van Behrendt zeker. Voor elk produkt liggen die verhoudingen anders, maar zeker is dat geen enkel pro dukt louter uit grondstoffen bestaat, zodat de prijsverlaging op de grondstoffen- markten maar ten dele in de eindprijs tot uiting kan komen. Menige ondernemer probeert die verla gingen echter te benutten om andere prijs stijgingen te kunnen opvangen, b.v. die van gas, elektriciteit, water, telefoon, so ciale lasten, het vrachtvervoer. Dit zijn allemaal reële lastenstijgingen voor de on dernemer geweest. Maar er is nog een andere moeilijkheid, die een doorwerking van de daling van de grondstoffenprijzen kan verhinderen. Dat zijn de ondernemersafspraken ln enigerlei vorm. Soms zijn het internationale afspra ken, veelal echter alleen maar landelijke. Die afspraken kunnen tussen de fabri kanten of tussen de handelaren bestaan (horizontale afspraken) maar veel werk zamer zjjn de afspraken tussen fabrikan ten, grossiers en detaillisten (verticale af spraken). Als een detaillist zich niet aan een prijsafspraak hondt, uitgevaardigd door z\jn organisatie, zal de grossier en de fabrikant op straffe van boete enz. niet leveren. Ons economisch leven is met een net van dit soort afspraken overspannen, waardoor de vrije concurrentie uiteraard nogal eens Ln de knel komt Daarom dat minister prof. dr. J. Zijlstra hier in de eerste plaats tegen ten strijde ls getrokken. Sedert zijn on derzoek naar de prijskartels zijn 109 prijs regelingen onverbindend verklaard, is dus de concurrentie verscherpt. Met een zekere trots kon de minister in zijn mpmorie van antwoord van de vorige week dan ook mededelen, dat er de laat ste maanden een serie van prijsverlagin gen tot stand is gekomen, waarvan voor de huisvrouw van belang zijn: margarine, thee, koffie, spijsolie, witbrood, brei wol en petroleum. Concurrentie Nu onze economie bovendien duidelijk tekenen van vertraging vertoont, nu do omzetten dalen en de werklooshedd toe neemt, zal in menige branche de concur rentie feller worden. Een typisch voor beeld hiervan zien wij bij de radio, en televaietoestellen, waarvan de strijd ls in gezet door hen die rechtstreeks uit Duite land gingen Importeren. Een merkwaardige uitzondering op de stijgende prijzen van vele branches heeft de levensmiddelensector te ziien gegeven. Op verzoek van een drietal vakbladen heeft het centraal bureau voor de sta tistiek berekend hoe bij de uitgaven van gezinnen met een Inkomen van 3000 tot 5000 de levensmiddelenprljzen zich heb ben gehouden. De uitkomst van deze be rekening ls frappant. Terwijl de kosten van levensonderhoud van nov. 1953 tot jan. 1957 met 10 zijn gestegen, zijn de krui denierswaren (als groep) voor de genoem de gezinnen gelijk in prijs gebleven. Van jan. tot en met juli 1957 stegen de kosten levensonderhoud met 6% doch de kruidenierswaren werden, als een geheel gezien, 4 goedkoper. De kruideniers hebben dus geholpen de kosten van le vensonderhoud te drukken- Ten dele is dit te danken aan dalingen op de grondstoffenmarkten, ten dele aan de uiterst scherpe concurrentie, die de marges van groot- en detailhandel tot een laagtepunt hebben gedtukt. In de levensmiddelenhandel Is men dan >k van mening, dat van die marges niets meer af kan en dat een eventuele verdere -laging geheel afhankelijk Is van da lingen op de grondstoffenmarkten. En de recente prijsverlaging dan bij een grootwinkelbedrijf? Psychologisch kwam die inderdaad op een uiterst gunstig mo ment en zij sprak dus beslist tot de ver beelding. Maar als men de verlaagde pro- dukten stuk voor stuk bekijkt, dan komt men wel tot de conclusie dat zij op het huishoudbudget, dus op de wekelijkse uit gaven van de hulsvrouw, geen bijster gro te invloed uitoefenen. Aannemelijk Alles bij elkaar genomen: er be staan weerstanden tegen prijsver laging. Maar het aarzelen van de conjunctuur zal tot een scherpere concurrentie leiden. Dit gevoegd bij het buiten werking stellen van een hele serie prijsafspraken, de druk die momenteel van economische zakén op de ondernemerswereld uitgaat én de dalingen op de grondstoffenmark ten, maakt het aannemelijk dat wij nog meer prijsverlagingen kunnen verwachten, alles uiteraard onder voorbehoud dat niet plotseling ern stige politieke conflicten in de we reld optreden. Vermoedelijk hebben ook de vakver enigingsleiders die mogelijkheid van prijs verlagingen in hun hoofd, nu zij kort ge leden de verklaring hebben afgelegd dat acties voor algemene loonsverhoging mo menteel niet verantwoord zijn. Inderdaad, prijsdaling betekent stijging van de koop kracht van de gulden en dus ook van het loon. Liever appels...

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9