==onzejeuqó-p&qin&: De zeereis van een emmertje Wat Jimmy de Leeuw ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 Dit is een kruiswoordpuz zel, de pijltjes bij de nummers geven aan of de woorden hori zontaal dan wel vertikaal moe ten worden in gevuld. Oplos singen kunnen jullie insturen voor dinsdag 26 november. Onze brievenbus BESTE NEVEN EN NICHTEN. En hebben jul lie St. Nicolaas ai geziênDiepenen die in de stad wo- zullen hem jullie Rla van den Berg? Wat leuk dat je ze nu weerziet. Zijn ze erg ver anderd? Natuurlijk Frans Blom die brief komt wel, ik ben erg be nieuwd er naar. Duurt het erg lang met zo'n doos? Schrijf dan maar niet zo'n lange brief. Anneke v. d. Berg vroeg mij of anderen ook mee mogen doen, natuurlijk Anneke, al leen begrijp ik niet wat je bedoelde met die namen, zijn dat broertjes van je? Jij hebt het druk Maai- wel hebben ge- ke Bambachl, dat begrijp ik wel. Op zien toen hij zijn welke school zit je, op de lager school? Dat was een mooië brief •m jou Kees Barto, hebben jullie de uis losgelaten aan de waterkant? Elly Blom schreef mij de oplos sing op mooi postpapier, schrijf je jullie op school ook weer eens een briefje Elly? ook al versjes van ik ben benieuwd of je van die an- St. Nicolaas? En dere puzzel ook nog wat zult horen komt hij bij jullie Dickie van de Berg. Loop je al lang intrede deed. Wat een Zwarte Pie ten had hij bij zich hè? Zingen op school ook met een van z'n Pie- Annette dos it tell? Op iedere karton hebben. school zal hij want dat zou die oude St. Nico- het busje? Je zusje heeft i mooie tekening voor me gemaakt Anneke Bos mocht jij die pop van Gelukkig dat ie dereen weer beter is bij jullie Ineke Hannie de Bruljn, Dat zal wel een poesje zijn, helemaal DOOR LEO J. LEEUWIS Zandvoort wel eens met een emmert- gauw hun zwembroekjes aantrokken, je gespeeld? En ben je het toen mis- Het emmertje schrok wakker en zei schien kwijt geraakt? Nu, dan moet slaperig: „Wie draagt mij daar komen denk drukte zijn v. laas.' Maar een cadeautje zal hij toch ^®n. Marr'^.^0< zeker wel laten bezorgen. I: De oplossing van de puzzel van vorige week zal ik julie nu eens Vad~. - zeggen: er waren zeven verschillen Boer. Dat zal wel tussen de beide tekeningen! ma zijn geweest JACOB BOER heeft de hoofdprijs gewonnen deze week, KEES VAN BELLE uit Den Haag en KEES en DIK BOUDESTEIN uit Rotterdam krijgen de troostprijzen. Gefelici teerd alle vier! heb ik hier twee brieven. Kom je Rotterdam Marrie. ie woont eind weg zeg! Wat is die ader van jou aan 't werk Gert leuk program- St. Nicolaas. Ada goed luisteren, waht het emmertje uit dit verhaal kan dan dragen worden". i mijn hengseltje ge- wel van jouw zijn.. Het stond op kere dag aan het strand van Za voort en niemand speelde ermee, hoe wel het nog mooiere kleuren had dan t 4 1 parasol en bovendien een heng- En omcjat De golf lachte, zodat je kon seltje dat telkens ..piep' iemand het mee uit wandel" Maar het mooist waren de drie ted dy beertjes die de schilder erop had geverfd. Die beertjes waren de gehe le dag aan het touwtje springen, ter wijl één van hen een klein pijpje Zand- hoe goed zijn tanden gepoetst „Daag, emmertje" zei hij, „wil je op rug zitten? Dan gaan we varen, y „mdat je zo lekker stond te sla- als pen zal ik je Slaapkopje noemen". Nog nooit had iemand het emmer- gegeven en daarom 1 prijs gewonnen, maar ik kan de- omdat je vergeten i de brief ven Ada. Schrijf je me i Jongens en meisjes ik vraag het jul lie nog maar eens, schrijv in je brief je naam, adres tijd? Dat spaart mij heel veel tijd. En dan nu de brieven. Naar die i zending kan ik nooit luisteren- Aat Wim Benard, ik ben on haast nooit thuis, Is het nend hoorspel? Zijn tante Wat jammer van dat marmotje Ineke Bricnen, je brief had je leuk versierd met die mooie plaatjes. Wat een mooie tekening maakte jij voor me Piet Boer, krijg jij ook een hondje van je vriend? Wat heb ben jullie moeder gisteren gegeven voor haar verjaardag Coby en Jenne- heeft vorige week Cornet? Je mag me wel iedere li. i j_ schrjjven maar je komt maar .sns in de drie weken in de krant en schrijf- ook kun je maar eens in de drie we- merking komen voor een prijs. Je oplossing was goed hoor kunnen zij toch gemakkelijk het heel trots. De teddy beertjes do- mertje horen spreken, ken proestend in het water en juich ten: „Bedankt, golf. Nu kunnen we lekker zwemmen." graag in het zand spelen ter knoeien. En daarom werd het beetje treurig, toen het maar alleen in de zon bleef staan. De drie teddy beertjes riepen telkens als er iemand voorbij ging: „Hallo, wil je ons een ijsje geven?" Maar niemand luisterde ernaar, want de mensen aan het strand hadden het veel te druk met pootje baden. Het grootste beer tje kreeg het erg warm en vroeg: „Zeg. emmertje, ga je nou eens mee haar gaan; alleen de badman die op zijn blote voeten in het zand liep. Hij blies op zijn toeter en schreeuwde: „Heidaar, emmertje, je mag niet zo ver in zee. Je hebt niet eens zwem men geleerd." Maar Slaapkopje wilde niet luiste ren. Zij ging verder en het hengseltje riep „piep, piep", dat klonk heel lijk over de grote zee. En het i gehoord door een haring die juist Ga jij de golf. „Je soep gaan koken. Maar doe te veel zout in." De haring ging toen gehoorzaam verder, want als golven kwaad wor den kunnen zij wel zo groot worden als een huis en er is geen enkele vis. die dat prettig vindt. Intussen dreef Slaapkopje al verder en verder, zo dat de badman haar alleen nog maar door zijn verrekijker kon zien. „Zo'n brutaal emmertje heb ik nog nooit ontmoet", bromde die, „als ze terug- En het werd komt zal ik haar een standje geven". Maar Slaapkopje keerde niet terug. jullie Hcnnie Daams, vind je het leuk op le?t" school? Die nieuwe meester van jullie is goed af Jan van Drunen, dat zal e al die vt die tijd gen. Ik wou dat ik het »n span- zien. Weet je al wat je geeft An- oom bij nie van Es, dat is altijd nog moei lijk vind je niet? Je nieuwe jurk lijkt me erg leuk zeg. Dat is een heel karwei voor pappa Hans van Es een em- aj ^ie stukjes uitzagen! Maar het zal wel veel steviger zijn. De drieling Faber heeft „Wie zegt daar piep?" vroeg de" i verdrietig worden, dat zij in slaap haring verbaasd Want zoals jullie zag gi de golf. En toen het middag geworden, werd de golf een beetje al het rollen. Zijn gezicht vallen. En terwijl zij sliep kwam er wel weten hebben de opeens een grote golf uit de zee, die En hoewel ze daar vaak watjes in haar opnam, zodat het hengseltje dragen, omdat ze onder water leven. duurde niet lang of hij ging heel lang- (Volgende week verder). nodig vermicelli- gehad, dat begrijp ik wel uit jullie or n,pt brief. Wat hebben jullie Riet. gege ven voor haar verjaardag? Jij bent net een echte Indiaan Winifred van Geest met al die veren. Speel je wel eens met een vriendje? Bedankt voor je mooie tekening. Wat een mooie tekeningen stuurde jij me Eefje de Groot, werkelijk schitterend. Hoe veel dieren hebben - jullie wel niet? Ben ie al lang op de meisjesvere niging Thea GeleUnse? En hoe is het met het onderwerp afgelopen, ging het? Ik ben benieuwd wie de prijs wint met het opstel. Hans en Nel ly Grootendorst zijn ook al naar dc televisie gaan kijken. Jij bent ijverig aan 't borduren Nelly, is Arie al ver trokken? Zijn jullie al verhuisd Marrie Gorlssen of is dat pas vol gende maand? De nieuwe nichten en neven komen nu aan de beurt. Hieronder volgen eerst de namen: Tonnie de Gelder, Mar- ga Goos, Hanneke Dii- lo, Stieneke Dolieslager, Ida Berger. Anton van der Ben en Janneke Beeuwkes. Hartelijk welkom allemaal in de enbus. Volgende lettel 235. Jimmy is erg geschrokken en heeft met de slak diep medelijden. Ontsteld kijikt hij naar 't kapotte huis. O, hij zou zo graag zijn fout goed maken, maar hoe hij ook peinst, hij weet niet hoe hij dit zou kunnen doen. „Het spijt me heel erg," zegt hij ein delijk met bedroefde stem. „Heb ik je ook pijn gedaan?" De slak kijkt hem vinnig aan. „Nee, wonder boven won der ben ik er zelf goed afgekomen. Maar je moet mijn huisje eens bekijken. Het heeft me vele jaren goede diensten bewezen en nu heb jij 't in een ogenblik kapot gemaakt. Wat moet ik beginnen?" Een hele tijd zegt Jimmy niets. O, hij zou die arme slak zo graag willen helpen. 't Is zijn schuld, hij had beter i ten uitkijken, 't Verkeer wordt de laatste tijd steeds drukker en daarom moet klein en groot de verkeersre gels in acht nemen. „Ik weet werke lijk niet hoe ik je zou kunnen helpen", zegt hij tenslotte. „Ik heb geen huis nodig, maar voor een slak is dat een heel ander geval/" HN aan de beurt. Schrijven jullie mij ook eens wat jullie al zo doen in de wintermaan den nu er van buiten spelen zo weinig komt? Jongens en meisjes de brievenbus gaat weer eindigen, tot de volgen de week allemaal, dag, TANTE JOS. KRUISWOORD RAADSEL Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag. Een partij uit de lezerskring Enige tijd geleden ontvingen we een partij, gespeeld door onze lezer en ge regelde medewerker M. van Dijk uit Dordrecht. Volgens onze opvattingen was het niet direct een vlekkeloze partij en moesten we bij het naspelen diverse vraagtekens plaatsen. Juist daardoor lijkt het ons wel nuttig deze partij een plaatsje in deze rubriek te geven en vooral de aankomende partijspeler aan de hand hiervan op enkele eenvoudige theoretische principes te wijzen. M. I 3. 44—39, 7—12; 4. 31—27, 1—7 Tot en met de vierde zet van wit is alles theoretisch verlopen. Zwarts vier de zet vinden we minder goed, omdat zwart nu moeilijkheden kan krijgen en ook krijgt met de ontwikkeling van zijn rechtervleugel. Beter is bijv. 1721. Men zie het vervolg. 5. 37—31, 20—24; 6. 34^-30, 14—20; 7. 41—37, 17—21; 8. 40—34? Met deze zet accepteert wit een opsluiting aan zijn rechtervleugel. Zwart kan nl. 2025 spelen, later gevolgd door 1520 en wit krijgt moeilijk spel. Aangewezen was 3025 enz.; 3126 mocht natuur lijk niet daar zwart dan een schijf wint door 2429 enz. 8. 2126? Zwart profiteert niet van de geboden kansen. 9. 3025, 1117. Als gevolg van zwarts zwakke 4e en 8e zet, komt deze nu in moeilijkheden. Hij moet toestaan, dat het „tientje uit de hoek'" (schijf 6) verdwijnt, waardoor de zwarte rechter vleugel vrij krachteloos wordt. 10. 25x14, 9x20; 11. 27—22!, 18x27; 12. 31x11, 6x17; 13. 34—30, 4—9 14. 50—44. 17—21; 15. 46-41, 12—18; 16. 36—31. 7—12. De heer Van Dijk merkt hierbij op, dat zwart niet mag proberen uit te ruilen door 2127, daar wit dan slaat 32x21 en vervolgens 30—25 en 25x1. Da partij begint nu in -een aantrekke lijk stadium te komen. Op het nu ko- end^ gedeelte hopen De jeugd schiet met blaasroeren pan plastic papieren pijlen tveg en waant zich dan in het Afrikaanse oerwoud. Geheel van gevaar ontbloot is dit spel dan ook niet, want er zijn al berichten binnengekomen, dat hier en daar zo'n vinnig pijlpuntje het oog van een andere jongen heeft getroffen. Opgepast dus! gende rubriek dieper gaan. NIEUWE OPGAVEN Van de Amsterdamse problemist Ruiter hebben we tot dusver slechts enkel probleem gepubliceerd. Het doet ons genoegen deze keer een twee tal vraagstukken van zijn hand te kun nen opnemen. No. 448 een elegante bewerking van 236. Nu wordt de «lak echt boos. Staat dat grote beest hem een beet je voor de gek te houden? Dat moet er nodig nog bijkomen. „Natuurlijk kan ik mijn huis niet missen, maar daar denk jij pas aan als 't te laat isToe. sta daar nu niet zo on nozel te kijken of je niet tot drie kunt tellenZorg liever dat ik een an der huis krijg!" Jimmy maakt zich hoe langer hoe meer zenuwachtig. Dat arme dier kijkt hem zo verwijtend aan, en met geen mogelijkheid kan hij helpen. Hij kan 't niet langer uit houden. „Ik heb er geweldig veel spijt van," hakkelt hij, „en ik zal zien wat ik doen kan om je te hel pen. Wees zo goed hier een poosje te C Z36 wachten. Ik wil je graag helpen, maar je moet me niet zo boos aan kijken." In grote sprongen ijlt de ar me Jimmy weg. Hij loopt het pad af, en als hij een grote boom ziet, ver bergt hij zich daar achter. Hier gaat hij zitten denken en peinzen. Maar hóe kan hij nu die slak aan een ander huis helpen? 237. En daar zit Jimmy nu. Mis schien zit hij hiei al een kwartier- Hij houdt zijn hoofd met beide poten vast. Uit ervaring weet hij, dat je zo goed kan nadenken. Maar geen en kel goed plan wil hem te binnen schieten. Hij kan natuurlijk gewoon weglopen, en die slak aan zijn lot overlaten. Maar dat kan en wil hij niet. Hij heeft dat arme dier in gro te moeilijkheden gebracht en daar om moet hij alles in 't werk stellen haar te helpen. Had hij toch maar beter uitgekeken, dan zou al die na righeid niet gebeurd zijn. Zijn moe der heeft hem vroeger zo vaak ge waarschuwd dat hij niet zo verstrooid noest zijn en beter opletten. Zou hij somsMaar wat is dat? Plotse ling valt een schaduw over hem heen en daardaar staat Rao de tij ger glimlachend voor hem! Wat heeft hij om zijn hals? Oh, dat is een ketting van mosselschalen. „O, Rao. wat ben ik blij je weer te zien!" roept Jimmy, ,,'k Zit in grote moei lijkheden en jij kunt me misschien helpen!" 23 november Horizontaal: 2 Grond wet, 10 bijwoord, 12 omlijsting, 13. scheeps- biscuit, 16 schel, 18 bak- inrichting, 20 zangnoot, 22 lijst, 23 verblijf der verdoemden, 24 alles omvattend, 25. dors vloer, 26 verbeterde wereldtaal, 28 kleefstof, 29 dichtbij, 30 richt snoer, 33 met slagroom gevuld taartje, 36 zang- noot, 38 waardebriefje, 39 bloeiwijze, 40 buit, 42 grappenmaker, 43 telwoord. 44 tenen mandje, 45 voegwoord, 46 oosters rechter, 47 gebit, 48 lichte spot, 52 aansporen, opwekken, 54 water in Friesland, 55 geneeskundige ver zorging. Vertikaal: 1 Wat men bezit, 3 bovendien, 4 bladgroente, 5 pers. vnw., 6 staat, 7 plaats in N.-Brabant, 8 aan zien, 9 ingenieur, 11 noot, 14 een der muzen, 15 bolletje, 17 muziek instrument, 19 gevuld, 20 dier, 21 pleister plaats, 23 uitspansel, 25 dier, 27 kindergroet, 28 humoristisch, 31 edel gesteente, 32 studenti koos; verhuizen, 34 onsamenhangend, 35 jongeling van zeldzame schoonheid, 36 rondhout, 37 wapen, 39 bouwland, 41 kippenloop, 42 paardje, 44 bevorderen, 46 koortswerend middel, 47 uitroep, 49 gevangeniskamer, 50 telwoord, 51 voorzetsel, 52 pers. vnw., 53 nachtdienst. Inzendingen Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5, en twee van 2,50. een bekend slotmotief demonstreert voldoende duidelijk zijn technische kwa liteiten. No. 449 is een uitstekend ge slaagd duet uitgevoerd te zamen met de-Limburger Scheyen waarvan voor al de slotakkoorden bijzonder effectvol Dit _probleem is opgedragen aan te Rotterdam. No. 448 D. de Ruiter, Amsterdam. Beide opgaven waarvoor geldt: wit begint en wint tellen voor de ladder wedstrijd. Oplossingen in te zenden binnen 3 weken na plaatsing. Oplossing kruispasraadsel van 16 november N A URN: P A T Y K K M L E FUT: G E L I D P I M R E D E P PROLOOG I :L EB O P S L A P BY LEO M A ZON K OPMARCHEREN B AAK: AL :TOP LA: LEVE :LS:KA ADNERVEUSR ZAAK:L:0:F:IK ORGEL M E P KEI EG :U Z TI K RE N PLOEG: EEN :T I SOEPTERRINE ,Jk schrijf een brief aan Sinte „Wat schrijf je dan?" ,JJat weet ik niet; ik kan nog niet lezen?" In de opgave van de vorige week zijn enkele woorden weggevallen. Daardoor kon de puzzel niet volledig worden ingevuld. Wij hebben de niet Ingevulde woorden of de oplossingen van hen, die het raadsel toch zo vol ledig mogelijk inzonden, goed gere kend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 18