Blad TAS r-1 BEURS Vw ('ei iedere vrcuw ZIELZORG Gaat u mee winkelen met de Sint? is er wel iets leuks Geen overdadig diner ZONDAGSBLAD ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 mr .t ^v Jafci Draagbare wasmachine Onder de nieuwe (Amerikaanse) produkten van deze week (ja, want Amerika brengt alsmaar iets nieuws voort, wat dacht u?) be vindt zich een draagbare wasma chine. Het ding weegt maar ruim vier kilo en kan in elke behoor lijke gootsteen, kuip of grote em mer gezet worden. Klein behuisden, die geen ruim te hebben voor een flinke wasma chine, reizende mannen, gezinnen met vakantie en studenter kunnen er l;un voordeel mee doen. zegt Associated Press. Het voegt er aan toe dat de machine maar 35 cm hoog is e i dat net ding in zeven tot tien minuten 1,7 kilo was kan behandelen. het envelopje-model kom, haak gezellig ln bij de Sint Hè ja, gezellig, gaat u mee, winkelen met Sint? Hjy heeft vast wel een uurtje zijn officiële 'zittir kinderen in winkel 7.1 of zo laat hy dan zo lar wel aan Zwarte Piet ove Komaan, haak gezellig by de Sint en luister na; deze Blad Zy riale Sinterklaasnurnn ze krant ook dit jaar weer uitgeeft, zal u ook heel wat ideeën aan de hand doen, ook al is die krant dan speciaal bestemd voor de kinderen. U gaat, als u niet zoveel tyd hebt 0111 zelf iets te maken, winkelen met Sint De goede man wéét, dal 11 allee self r opgekomen zo duur zyn. En als u tóch ijverig gespaard heeft om het Sintfecst te vieren en u kunt het geld missen wel, in dat geval dient Nicolaas, bisschop van Myra, u ook graag van en TASJE Sinterklaastijd betekent een hausse in tassen. Krijgt u er een of gaat u er een kopen voor iemand anders? Houdt dan hier rekening assen zijn strak en vierkant. De hoge modellen hebben afgedaan, er is een tendens naar een breed enveloppe- model. Variaties in de leng te- en breedteverhouding zijn 2:3 en 4:5. Bij dat vier kant hoort een grote overslag en een stijf hengsel van me taal met leer bekleed, behalve de gewonehandtassen zijn er ook onderarmtassen, die weer heel modem zullen worden. Het zijn meestal beugeltassen. en BEURSJE kiest u een leren tas, dan is ge nerfd rund- en kalfsleer het aangewezen materiaal, maar ook boxcalf en hunting-suè- de blijft gehandhaafd. In plastic zijn de variëteiten Ach, wat zijn er toch veel aardige dingskes en dingetjes te koop voor een vrouw! Laat geen enkele man beweren dat hij „het óók niet meer weet" Laat hem gerust dit stukje lezen. Maar leest u het zelf ook, want uw moeder, vriendin, zus of de mevrouw bij wie u inwoont wilt u toch ook verrassen? licht in het dragen! Voor bloe- menliefhebsters zijn er schuim rubber sponsjes met gaatjes er in voor de bloemensteeltjes, het geheel wordt in een plastic schoteltje geléverd, leuk om bloemstukjes mee te maken. Goed daar gaan we met de Sint. Van de leuke Ierse linnen handdoeken en droogdoeken had u natuurlijk al wel gehoord. We beginnen er in ons land geluk kig zo langzamerhand aan ge wend te raken en terecht, want die jolige voorstellingen van driftig afwassende vrouw» tjes of morsende kinders, van fruit of van een hele keukenin ventaris zijn stukken leuker dan de gewone" handdoeken. Al hoewel die er de laatste tijd ook wat fleuriger beginnen uit Moccasins Zelfs moccasins maken? Dat kan uit Amerika komen deze pan toffels, „prefabricated" ver- „Ik weet het óók niet meer!' werkje rechtop in kunt zetten. Het schaaltje dat wij zagen is van hout, het draadwerkje van zwart geplastificeerd draad. Er op pakjesavond Op pakjesavond is het maar beter geen al te uitgebreide Kaasschaaltje maaltijd op te dienen, moeder, want veel eer zult u er toch niet aan beleven. De meesten zullen van opwinding en doo'sje^kaas^past voorpret de helft laten staan! Maakt u liever een smakelijke driehoekige stukjes. De schotel, waarvan u zeker weet dat deze lichtverteerbaar en „steel van het schaaltje kan schroetd o. -ju daw toch voedzaam is, en bovendien lekker en vanwege de fees orden. telijkheid toch anders dan anders. Iets dergelijks is een kaaschaal- tje van pitriet op pootjes, in precies stukjes kaas opgeprikt Dergelijke dinge.jes moet u ook zoeken 'n de kr-s'afdelin'en van goede zaken of in die aar dige, klein kunstwinkeltjes, waar je haast het verfranste woord „boutiekje" voor zou gebruiken. Maak eens een „standaardscho- tel" volgens bijgaand recept er geef er een slaatje bij. De voor naamste ingrediënten zijn: eer schaal koude aardappelen (de vo- Onnoemelijk groot is het aantal rige dag heeft u die dus geschild AA 3L'J3 IS geen excuus pakt. U hoeft niets anders te doen dan de geperforeerde zool aan het eveneens geperforeerd bovenblad te hechten met bijge leverd plastic band. Kan het eenvoudiger? Als cadeautje is trouwens zo'n pakje nog niet klaargemaakte pantoffels ook erg aardig. Ceintuurs plastic voorwerpen. Steeds komt er weer iets nieuv neer u «'met Sint) door een winkel met huishoude lijke artikelen drentelt zult u ongetwijfeld heel wat dingetjes zien waarbij u uitroept (of ver zucht) maken ze dat ook al van plastic? Wij vinden die zeepbakjes of sponzenhouders, gootsteenbakjes en pansponzen, afwaskwasten en litermaatjes, af wasteiltjes en af druiprekken, em- doekenhaakjes, voorraadbusjes en onderzettertjes heel wat practi- gekookt) n vis. Die pakje bevro- emaille of rr len dingen, de Brede ceintuurs zijn nog steeds heel modern. U kunt ze zelf ma ken van stof, dat u in' horizon tale plooien gelegd heeft en met onzichtbare steekjes vastgezet. Deze ceintuurs sluiten van ach teren, of met twee bandjes, waarin dan een strik wordt ge legd, of met haken en ogen (maar dan heeft de draagster weinig adem-ruimte. als u het ons vraagt) of met een gesp. Leren ceintuurs zijn wel een beetje een prijzig cadeautje, maar ze zijn over het algemeen dan ook erg mooi. ve-kocht in pakjes van ongeveer 425 gram: er zit geen graatje in (of tenminste héél weinig), zodat u niets anders te doen heeft dan de vis even gaar te koken. (Sto ven met een paar klontjes boter op een zacht vuurtje is ook heer- wordt meestal lijk) Intussen maakt u de puree. Het is het beste de aardappelen even tê begieten met een beetje warme dan wordt de massa mooier glad. De puree schikken \ve in het midden van een vuurvas te schaal, de vis er omheen en nu royaal wat klontjes boter er op. Een kwartiertje in de oven en u bent klaar. Hebt u geen oven, maak dan toch de schotel gezellig op. Men kan er alle mogelijke slaatjes bij geven. Een goede va riatie op het bekende kropje sla is een mengsel van heer fijn ge sneden lof of het hart van een an dijvie met fijngehakte gekookte biet en geraspte knolselderij. Wat olie en wijnazijn er op, een snuf je zout er door en wilt u het extra lekker maken, doe er dan een lepel mayonaise bij. De visschotel zelf kan ook over goten worden met een bécbamel- saus, al dan niet gemengd met wat champignons of garnalen. Men kan er kaas over raspen of tussen de blokjes vis geschilde tomaten zetten. Op die manier heeft u een bijna volledig éénpansgerecht van groenten en aardappelen, De is in aantocht Een warme flanellen py jama in een vrolijk gebloemd of effen stofje is juist iets voor onze dochters in de koude wintermaanden, die nu weer komen. Het jasje heeft een rond kraagje, is verder ruim »n recht en mordt met een ceintuur gedragen. Patroon 256 is verkrijgbaar voor de leeftijden van 8, 10 en 12 jaar (14 jaar kan apart besteld worden) Voor 12- jarigen is een hoeveelheid stof benodigd van 3.90 m a. 80 cm breed. De patronen zijn aan onze bureaux verkrijgbaar a 0.50. Ook kunnen ze per post worder. toegezonden. Plakt u dan aan de voorzijde van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, dus naast de gewone frankeerzegel van 8 cent, post zegels ter waarde van f 0.60. Denkt u er aan binnen een week uw bestelling te doen, want na 30 november worden geen opdrachten meer aanvaard. enorm. Het is soms moeilijk echt leer van plastic te on derscheiden. Daarom worden de in het natuurprodukt on vermijdelijke kleurverschil len en beschadigingen met opzet niet gecamoufleerd. uit minstens honderd kleuren kunt u kiezen! Zwart domi neert (50 pet. van alle tas sen) en verder zijn er ver schillende tinten in de kleur bruin. Wilt u een paar na men? Taupe, togo, noga, noot, marron glacé, Sumatra, champagne en vlas. beursjes zijn in dezelfde kleur van de tassen, soms worden ze bijgeleverd en zijn dan met een kettinkje beves tigd aan de binnenkant van de tas. Er zijn ook avond tasjes ter grootte van beurs jes en ze hebben uitbundige kleuren als groen, blauw, paars en rood. Ze hebben een goudkleurig metalen bengeltje en kettinkje. stadstassen en koffers zijn „uit bundig" van kleur. Een leren bies rond een ruitdessin, het afwasbare plastic of poin- tillé (o.a. witte tweed met grijze punten) gobelin met leer of jute met leer zijn een paar variaties. voor schrijvende knutselende of autorijdende Uw broer, verloofde, ma: nietwaar? Toe probeer maak u er niet v voor iedere man. vader heeft alles al, :ne origineel te zijn, af met die das, dat, schrikbeeld i plastic, zegt de Sint. t of het is wel wai Broodschalen Duur zijn ook de broodschalen, waar u de sneedjes brood door middel van een zig-zag draad- fUien knijpertjes (die Zo maar een paar ideeën I Een plastic toilettas met een heleboel vakjes; de tas kan uitgeri worden en opgehangen, zodat kam en borstels, tubes en potjes inei by de hand zyn. Paraplu, die geopend kan worden door er even mee op de grond tikken. I Oorclips, die u zelf kunt maken kopen) en knopen (die by uw jap« I Plastic figuurtjes voor kinderen; houwen, huizen en kerktorens en zwaluwstaarten in elkaar. Een bowlstel, nu eens niet van gli kopjes zyn haken, die om de ran, 1 Lavendelzakjes in lieve tinten ros vlinders of harten. 1 Een miniatuur-opbergbank voor kinder tweeën op zitten en in de kist zelf is pli Er zyn ook meubeltjes voor de kindere vrolijk gekleurde stevige plastic koordi tak op ter maar van plateel. De oren van d, van de bowlschaal passen, of lichtblauw en in de vorm vai ze kunnen er met zyi ts voor tientallen speelgoedjet van zwart gelakt buis en me bespannen. In grote-mensen I Lampjes van metai practisch boven he Bloembollen! Plus iehoekig voetje; u kunt ze ophangen, echts en naar boven en naar beneden doen schijnen; bed of om een dónkere kamerhoek op te fleuren, e handleiding. I Plantenbakken van geperforeerd metaal. I Metalen boekenschapjcs speciaal voor pocketbooks. I Bouwplaten voor jongens. I Plastic schrijfmap met ritssluiting, handig voor óp reis. Bijzetstoeltjes: zowel de houten melkkrukjes als de lichtmetalen drie potige bankjes met een plastic „zitvlakje". I Toiletset in één: een kam, waaroverhecn een borstel geschoven kan worden. In de steel van de kam is een spiegeltje gemonteerd. Chocoladetabletten met een'omhulsel van een pocketbook. I Tasje waarin een of twee doosjes schoensmeer, een borstel en een uitwryfdoek passen iets voor meisjes om nu eindelijk eens te leren zelf hun schoenen te poetsen. Schuimrubber kussentjes met een lapje stof om ze zelf te bekleden. We leven in een wereld vol heeft? Ons aller werk is toch ge- mensen-in-nood. De één kent brekkig? Dacht u, dat het mee ds nood van de ander, soms valj ?m il? 4"® tij u r.-t hr,n~ i,,-L, i,nadeloze kritiek allerwege, be- migen ie vencucu. »»ic vcn.c- -TI' -rl iOÜIT dienaar des Goddelijken Woords kert mij geheimhouding? De ker- en zielzorger te zijn? Als hij zijn keraad bij herderlijk werk verwaarloost, bidt u dan wel om zijn beke- En nu nog iets. Een jong meis je schrijft me: „Ik zal wel wij zer wezen, alles aan de ouder lingen te vertellen. Wie naaste staat, niet. Zo lopen aan eikaars werkelijke levens voorbij. Eén grote maskerade. Gemaskerden, die allen heen- Gaat u, zoals God leven naar het grote démasqué, jn Zijn Woord beveelt, dat komende is. Maar onderweg hunkert ieder de één meer dan de ander naar zielzorg. Dit werd ma weer duidelijk uit de vele reacties op mijn stukje over „Ouderlingenbezoek"Voor ders' de zoveelste maal bleek mij ook weer (nu uit deze brieven), dat echte zielzorgers, ook ónder de dominees, met een kaarsje te zoeken zijn. Au! Dit is inderdaad een zeer wonde plek in onze kerkelijke hem samenleving. Ditzelfde meisje hoorde onlangs een spreker heus niet de eerste de beste!: een vergadering zeggen: ,,A1 alle- moeilijkheden hebt, ga nooit r predikant, want binnen hem in liefde zijn fou ten onder 't oog te brengen? Ik weet, dat velen zullen zeggen of denken: „O, dat is bij ons alle maal al gebeurd, maar 't helpt niets. De man kan en is niet an- Maar dan zeg ik u nu het." toch: God kan van hem een an- 't Spijt r der mens maken en daarom blijven bidden. ouderlingen, die u schromelijk overdre' Dit is ook niet iets men opgeleid kan worden. Men kan theologie en psychologie stu deren. maar als hét hart niet brandende is, kan men de naas te met die kennis of wilt ge: we tenschap. niet helpen. Iemand, die de innerlijke bereidheid mist om als het moet, dag en nacht op te branden voor Zijn Ziender en voor diens schapen en lam meren, zou eigenlijk nooit domi nee mogen worden. Als de domi- komen bezoeken. Gebeurt het lukkig in vele gevallen niet de tal - n 't pu- op de draad verslete taal. Zo eerbied alleen zal uit ons midden een weieens, dat gemeenteleden hen met hun gebed vergezellen? Als bliek artoe wij met elkaar een muur van voor En dan z net ambt toch.wel op Houdt hij van knutselen? Ga gereedschappen U vindt 4c dan eens naar zo'n speciaal daar vast wel een of 4c aar een ander apparaatje, dat uw 4c 4c man best gebruiken kan 4c in zijn werkplaats of knutselhoek. Laat u rustig voorlichten door de winkelier. Denkt u niet dat een bus speciale houtlijm, of een han dige spijkerdoos of een betere hamer-dan-hij-nu-heeft, hem veel meer plezier zullen doen dan het langwerpige stuk textiel, das geheten? Ofschoon laten wè die dassen ook niet te veel verguizen, per slot van rekening zijn ze nuttig. Er zijn er (we hebben het nu over de shawls) van heel lichte mo hair-wol of van wol. met nylon. Die zijn gemakkelijk te knopen en zo dat ze seen nare „knoedel" vormen bij de hals, en toch warm. Schrijft hij veel? Brievenklem- men in de vorm van een buiten model paperclip zijn erg handig; maar sierlijker, alhoewel voor ernstige mannen misschien een beetje kinderachtig de beestjes van draadijzer. De kop is een wasknijper u begrijpt dus al dat het net lijkt of de giraffe of het hondje brieven in zijn bek heeft. U kunt die dingen kopen in een bijouteriezaak of „Kunst- Poetst hij zelf zijn aiilc Geef hem dan een eigen en of spons, adviseert de Sint zal het heerlijk vinden. het gebruik van de biecht vóór. Biecht, retraite-oorden en nog zo 't één en anderHebben we ook hier niet met het waswater (een stukje) kind weggegooid?.. Dit terzijde. Laten voorts bij het huisbezoek ook de jongeren aan wezig zijn. Het mag niet voorko men, dat de ouderlingen zeggen, zoals iemand mij schreef „die jongen van 17 jaar hoeft er op niet bij te zijn". Juist onze jon- u gens en meisjes moeten voelen iar dat zij erbij horen. We moeten hen hiertoe zelfs op ik vind niet, zielzorgers met hun ziel geluis en ge- deze jongemensen aanspreken in Overpeinzingen van Margaritha gébed vormden om deze man- plaats vinden. nen, die door God belast zijn dat dominees met het zware en uiterst tere eens iets aan werk van de zielzorg, zou dan niet overal in de gemeenten het geloofsleven gaan opbloe: ouderlingen, die bij "-s op be- iek komen, bidden met en voor is. Als wij het nu, vóór zij bij is kwamc-n, eens voor hén de- over hen onder de ogen komt, zouden zij misschien het zou te hopen zijn! schrikken. En dan te bedenken, dat aan God nog veel meer, letterlijk alle ge miste kansen bekend zijn. Hoe dikwijls heb ik al niet gelezen en gehoord: „Ach, laten we vuulIkCU1 nou eerlijk zijn t is een be- bezoek. Anderen zijn hoorlijk betaald baantje, je huis staat klaar, alsmede overal de beste stoel en sigaar -oor jou. als Je 's morgens eens wat lsn- iÜa'eriingïn kunnen "toch ger m Je bed witblijven, dan doe bespreken, bij wélke gemeente- ?P mestdagen ban ie al- jn hu„ wijk he, bater is. zielzorgers: weet Want als het zó is plausibele redenen tegen. Ik ge- gemeenten niemand loof, dat we ook hier weer niet te rechtlijnig moeten zijn. Twee MARGARITHA. Hr. v d. L. Als u denkt, dat ouderlingen alleen op bezoek ko nen. om te controleren en te ver manen. dan hebt u nog nooit écht ouderlingenbezoek gehad. En als een dominee, na door de Is begrijpelijk, dokter gewaarschuwd te zijn, bij een vrouw komt, die iedere avond en nacht drama's beleeft (en eraan kapot gaat) met een man, die drinkt, wanneer die do minee haar dan belooft, eens ;rug te zullen komen, om- er nog eens over denken ■naar met dit 2de bezoek negen weken wacht, moet hij niet mees- verbaasd zijn, als hij te laat is. nogal Verontschuldigingen als: iedere te loslippig. Ên daarzom week twee preken moeten n ouderlingen wel- laten zij dit toch als 't u blieft alléén dan doen. als zij ervan verzekerd zijn, dat hun vrouw kan zwijger als het gauw t graf. Dat zij zo wijs is. om bij dat hij een eventuele ontmoeting niet te moet, laten merken, dat zij ve ander op de hoogte is. zijn hela. wijgen ik ervóór zijn, de wij met nog méér schapen (ar me schapen!) té hebben, maken de zaak alleen maar erger. Dat is geen zielzorger. Vertraagde zielzorg is geen zielzorg. Staan gebeden achter tijd thuis, Maa: leden in hun wijk, amen te komen en bij wie men an vruchtbaarder bezoek ver acht, door alléén te gaan. Er ;ijn gevallen, waar het wijzer is. '~ém| 'I zijn. i tweeën t in te voeren." hem, die God hiertoe roept? Zijn wij het zélf, krachtens het achter- ambt aller gelovigen óók?? lij voor Daar ik al over m'n schreef Rooms houden, want ik ben hier- ben, de volgende week D.V. be- in in gezelschap van niemand antwoording overige brieven, minder dan Calvijn! Hij stond M. winkel", alhoewel wij ze ook bij kantoorboekhandels zagen. Ook iets om zelf te maken! Autorijdende mannen zijn als kind zo gelukkig met „iets d'r op of d'r aan" voor hun wagen(tje), al was het maar een langwerpig metalen houdertje met een spons aan de ene en een stukje zeem leer aan de andere kant. Geef ze een emmer of spons, helemaal alleen voor zichzelf! U kunt hem (en u zelf) ook een reuze plezier doen met, als u tóch een nieuwe mat in de keu ken of de slaapkamer nodig heeft, er een te kopen met een rubber laagje aan de onderkant. Geen last van glijden meer. En is een pakje plastic tochtstrip ook geen fijnzinnig cadeautje? De onhan digste man kan die strookjes schuimrubber langs kierende en tochtende deuren aanbrengen. Maar schrijf dat er maar niet bij in uw gedichtjes, want dat ont neemt weer zoveel glans aan zijn kunnen.... Heel gemakkelijk op en neer Een rechthoekig lapje stof van boven tnrimpelen, van onderen zomen en er een band op stikken dat Is uw schortje. Het exem plaar op de foto Is afkomstig nlt Zweden en ls gemaakt van blauw linnen. De strepen zijn er op ge werkt in rode, witte en zilver kleurige Lurex-draden. Die draden kunt u kopen op klossen, en het Is het beste, hoor den wij, als u ze verwerkt met wol of katoen, zodat de dunne glinsterende Lurex een beetje steun heeft. Maar van gewone borduurzlj zal deze versiering het ook best doen. Ziet u wel dat een Ingewikkeld borduurpatroon helemaal niet nodig is om een aardig effect te verkrijgen? 't Is gewoon een kwestie draden op, en een

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17