Veranderingen in grens van Hervormde wijkgemeenten Koop u rijk Jagtvoet Bijbel bracht de jeugd tot uitbeeldingskuiist it TIP van BOOTZ De Spoetniks geven Rusland geen militaire voorsprong Keuringsrapport liet falen en vooruitgang blijken Profvoetballers willen terrein in Lisse Achtenzeventig zwemdiploma's voor jeugdige Leidenaartjes SCHUDEL'5 CITROEN Ernstige bezorgdheid over de groeiende werkloosheid NIEUWE LEmSCHE COURANT VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 Leid.se binnenstad ontvolkt Predikantsvacature van centrum overgegaan naar Haagwegkwartier TVE CENTRALE KERKERAAD heeft zich beziggehoude: Leidse Hervormde Gemeente met de verandering van de grenzen der wijkgemeenten. De aanleiding was het feit, dat voor ds. J. de Wit, die. zoals bekend predikant van het diaconessenhuis wordt, een kleine wijk- gemeente moest worden gevormd. Bovendien kan als reden de ontvolking van de binnenstad worden genoemd; velen, vooral jonge mensen, trekken naar de randen van de stad en het centrum zal binnen niet al te lange tijd worden beheerst door winkels, kantoren, fabrieken, hofjes en studenten kamers. Voor zes van de negen wijkgemeenten hebben de wijzigingen min of meer ingrij pende gevolgen. De wijkgemeente Centrum, waarin d* N. Kleermaker heeft gewerkt, wordit ver kleind. Haar grenzen zullen lopen langs t 'Galgewater, de Aalmarkt, het Gangetje de Steenschuur, het Rapenburg, de Kal- serstraat, de Witte Singel en do Rijn- en iSchiekade, terwijl ook het oudsre stuk van 'het Haagwegkwartier binnen deze wijkge meente valt- Ds. De Wit wordt daar wijk- predikant met als centrum het wijkge- bouw ..Rehoboth" aan het Rapenburg. Zelf start digh eid Het Haagwegkwartier wordt een zelf standige wijkgemeente. Het heeft nu reeds zeshonderd gezinnen. Verwacht wordt, dat er elk jaar ongeveer honderd Her vormde gezinnen bij zullen komen. Het spreekt vanzelf, dat een wijkgebouw daar dringend nodig is. Men houdt nu op zon- OEGSTGEEST Dader van vijf inbraken gearresteerd De Leidse politie heeft de dader aan gehouden van talrijke Inbraken. Bij een gezamenlijk verhoor door de gemeente politie in Leiden en de rijkspolitie van Oegstgeest bekende hij onder meer vijf inbraken in Oegstgeest. Zo werd bij notaris J. A. Post, Hofdijk 60, in totaal 1300 gulden gestolen, bij de autosloperij Hövig ver dween 100 gulden, een inbraakpoging aan de Oudenhoflaan werd verhinderd, in een pand aan de Piet Heinlaan vond hij niets van z'n gading en bij de familie Hannema aan de Warmonderweg, verdween de dief met 35 gulden en een geldkist. Burgerlijke stand GetrouwdE J Fontein èn M A L "Ra- velli; J M W Hoebert en M M vaii Gen- Overleden: N de Tombe 67 jr; A J Broek 60 jr. Advertentie EIKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN Het elegante Italiaanse vest. Was u met vakantie in Italië en kocht u het daar? Of hebt u het hier ontdekt? Wat? Uw eigen heel exclusieve, heel aparte, heel elegante vest. Hier is de kleine dochtertje Het sportieve Italiaanse vest. Di* is een getrouwe copie van het grof-gebreide vest dat men veel ziet bij de wintersport in Cortina. Zui ver~~wol, met keus uit 7 tinten. 5 tot 15 jaar. U be taalt nu niet de normale prijs voor 5 jaar. 15.50, maar slechts 12.50 Melton kinderbroeken, de ideale dracht in dit komende jaarge tijde, elastiek rondom, smalle pijpen In ruiten en strepen en effen anthraciet U betaalt nu niet 4 jaar 5.95, maar slechts 4.75 0.75 stijging per maat OOK VERKRIJGBAAR: COEMAAT KATWIJK RIJNSBURG dag diensten in de aula van de Herv school aan de Boshuizerkade en als over mige tijd daar een Geref kerk is gebouwd, •.uilen ook de Hervormden er gebruik van mogen maken (als pendant van de rege ling in de Maranathakerk aan de Lase Morsweg), maar een goed-geoutilleerd wijkgebouw is voor een harmonieuze functionering van het wijkwerk een eer ie vereiste. De Molenwijk van ds. J. van der Wie) •ordt vergroot met een kant van de Haarlemmerstraat en de Oude Rijn, die tot het Centrum behoren. De wijkgemeen te Staalwijk van ds. P. Kloek krijgt het gedeelte dat begrensd wordt door de Kn- irstraat, het Van der Werfpark en de Kaiserstraat. Staalwijk was al te groot en )m moet zij nu de Professorenwijk aan de wijkgemeente Levendaal van ds. D. J Vossers afstaan. Zoals bekend, ligt in de buurt van de speelweide van de buurt en speeltuin vereniging Professorenwijk een stuk grond, waarop in de toekomst de Vredes- kerk wordt gebouwd. Van deze kerk zul len dan de buurten Professorenwijk/Bur- gemeesterswijk gebruik maken. De wijkgemeente Levendaal wordt door deze toevoeging veel te groot en zal dan ook een stuk afstaan aan de wijkgemeente Pniël van ds. J. Groot, waarin ook ont volking plaats heeft. Dit zal voorlopig het stuk zijn, dat door de Nieuwe Rijn en de even nummers van het Levendaal wordt begrensd Over enkele jaren zal de grens langs het Plantsoen moeten lopen. De wijkgemeente Pniël krijgt van het Cen trum bovendien de omgeving van de Hooglandse Kerkgracht er bij. In „Hervormd Leiden" van vandaag deelt ds. Vossers mee, dat deze wijzigin gen zo mogelijk met ingang van 1 januari a.s. van kracht zullen worden Modaliteit Zoals bekend, zit de wijkgemeente Cen trum op dit ogenblik zonder predikant; ds. Kleermaker vertrok naar Nunspeet Men heeft besloten de predikantsvaca ture van het Centrum naar het Haagweg kwartier te doen overgaan. „Om de ver houdingen tussen de modaliteiten te hand haven, zal de centrale kerkeraad trach ten te zamen-met de wijkgemeente Haag wegkwartier een predikant te beroepen van de modaliteit van de vertrokken pre dikant." Ds. Kleermaker behoort tot de Gereformeerde modaliteit in de Hervorm de kerk. Gooi uw oude radio niet in ('water, maar laat hem eerst taxeren door: EEN GANG NAAR GANGETJE f2 IS LONEND In Doopsgezinde kerk Leiden TTOE REAGEREN de kinderen op de "-*-J bijbelse en oudere verhalen, die we elke week voor de microfoon vertellen?" We kunnen ons goed indenken, dat de mensen die betrokken zijn bij het zon- dagsschoolwerk van de VPRO nieuws gierig zijn naar het antwoord. Welnu om daar achter te komen heeft men reeas tien jaar lang tekeningen verzameld van kinderen, voor wie het gehoorde een prikkel geweest i6 om hun visie in een tekening weer te geven. Uit deze ver zameling heeft men de beste uitgezocht en daar een kleine tentoonstelling van gemaakt Als maatstaf heeft natuurlijk niet alleen de esthetische waarde gegoi- Zo'n gezellig glaasje. Juist! Op z'n tijd zo'n gezellig glaasje Tip -a- Bootz. Het geliefde Neêrlandse aperitief dat U toelacht als een blij, oranje zonnetje. Opwekkend! Hartverwarmend! Leidse Expogé over Nato VOOR DE VERENIGING van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettings tijd sprak gisteravond in de „Harmonie" luitenant-kolonel C. H. L. Engel oveT de Noord-Atlantische Verdragsotganisatie. De heer Engel belichtte in het begin van zijn lezing de ontgoocheling van 1945, toen bleek dat de Sowjet Unie geen enkel gebaar maakte om de bezette gebieden hun vrijheid terug te geven, maar integendeel geslaagde pogingen deed om deze landen voor het communisme te winnen. Hij besprak de aaneensluiting van het westen in de Westerse Unie, die na lang wikken en wegen gevolgd werd door de instelling van de Noord- Atlantische Raad in Europa in 1950 met generaal Eisenhower als opper bevelhebber. De Noord-Atlantische Raad vormt op het ogenblik een raad van de 15-leden- regeringen, die, ieder afhankelijk van de omstandigheden, door haar minister van buitenlandse zaken, defensie of financiën of door permanente vertegenwoordigers worden vertegenwoordigd. De Raad is soort „Atlantisch Kabinet", dat be slist in alle Nato-aangelegenheden. In principe is afgesproken, dat de ministers zelf ten minste tweemaal per jaar een ergadering zullen bijwonen. Dc Raad, die de opperleiddng in de Nato heeft, beslist de politieke, militaire en financieel- eoonomische gedragslijn van de organisa tie. Alle civiele en militaire organen zijn vertegenwoordiging verschuldigd aan de Raad en zijn beslissingen moeten met al gemene stemmen worden aangenomen. De communisten hebben hun dogma, dat stamt van Karl Marx, van Lenin en van Stabilisatie in het sigarettenverbruik Na de prijsverhoging van sigaretten per maart jl. is in het verbruik van siga- itten qua hoeveelheid een zekere sta bilisatie ingetreden, terwijl de gemiddelde prijs per pakje met 0,10 is gestegen Dit laatste betekent, dat van een waar neembare verschuiving naar goedkopere merken geen sprake is geweest: de ge middelde prijs is immers met hetzelfde bedrag gestegen als waarmee de winkel prijs is verhoogd. De minister van financiën minister Hofstra schrijft dit in een nota aan de Tweede Kamer. Hij wijst erop, dat in de periode meioktober van dit jaar - n de maanden maart en april vond tn- ering plaats op eerder gevormde voor aden banderoues werden aangevraagd foor 6922 miljoen sigaretten, vertegen- voordigende een kleinhandelswaarde van 313 miljoen. De gemiddelde prijs per 20 Sigaretten, beliep dus rond 0.90. De ver gelijkbare gegevens in de overeenkom stige periode van 1956 vertonen het vol gende beeld: hoeveelheid 6985 miljoen kleinhandelswaarde 280 miljoen en ge middelde prijs per pakje ƒ0.80. De stabilisatie in het sigarettenverbruik qua hoeveelheid dient naar de mening van de minister te moeten worden op gevat als een tijdelijk verschijnsel. Het Is z.i. volkomen begrijpelijk, dat na een prijsverhoging aanvankelijk enige stag natie in het verbruik optreedt, maar het komt hem vooralsnog waarschijnlijk voor. dat na verloop van tijd dit verbruik weer toeneemt. Verder moet men bedenken, dat de stabilisatie gepaard is gegaan met een stijging van het verbruik van siga ren en kerftabak, wat de opbrengst vaD de tabaksaccijns weer ten goede is ge- In dezelfde nota deelt minister Hofstra mee. dat de opbrengst van de dividend belasting in de eerste negen maanden van dit jaar ca. 84 miljoen heeft belo pen tegenover in de overeenkomstige periode van 1956 ca. 68 miljoen. Het is gerechtvaardigd voor 1958 met enige verdere stijging van de opbrengst rekenen. Stalin, zei spreker. De leider* van de USSR houden daar krampachtig aan vast. De wereldrevolutie vormt het enige Credo de communisten van alle nationali teiten. Het neerslaan van de Hongaarse volksopstand moge eeneder, die aan- echtingen mocht gevoelen dit te ver geten, aan deze waarheid herinneren. De westerse beschaving is de som van yele elementen in een filosofie, die gelooft in de waardigheid van de mens en in diens recht op vrijheid. Terwille van de vrij heid heeflt de Atlantische gemeenschap de wapens opgenomen. Spreker zag de nauwe economische samenwerking in Nato- verband in belangrijke mate debet aan de sterk verhoogde welvaart in West- Europa. De Spoetniks De bestudering van de nieuwe situatie welke in de wereld door de Spoetniks is aan is begonnen door de parlemen- commissie van de Nato. Deze heeft kritiek geleverd op het beleid binnen de Nato. Zij richt zich hoofdzakelijk tegen het Anglo-Amerikaanse monopolie op het gebied van de atoomwapenen en op het feit. dat het ontbreken van een vaste leiding de opbouw van de Nato-strijd- krachten volgens de afgesproken plannen bedreigt. De .militaire verhoudingen zijn geenszins ten gunste van Rusland gewij zigd. De kunstmaan kan itn de toekomst militaire rol gaan spelen, maar voor lopig heeft zij slechts het westen wakker geschud. Het twijfelachtig succes van de Spoetniks is in Rusland ten koste van het levenspeil van de bevolking tot stand gekomen. TAE EXPOSITIE gehouden in „c wi bouw in Rotterdam, waé aantal bezoekers getrokkf dit jaar het eersi Groot Handelsge- heeft. En dat VOORHOUT Raad krijgt dinsdag lange agenda te behandelen Dinsdagavond t de gemeenteraad. Afwijzing bezwaarschriften tegen slag wegenbelasting; wijziging gemeen schappelijke regeling vleeskeuringsdienst met Hillegom; verlenging met zes maan den van de termijn van ontruiming onbe woonbaar verklaarde woningen Jac. van Beierenweg 67 en 69; uitstel ontruiming woningen Prinsenweg 7 en 9; onbewoon baarverklaring woningen Herenstraat 46. 48, 50 en 52 en Leidsevaart 1 en 3; niet- verlenging geldleningen onder hypobhe- cair verband, verstrekt aan de eigenaren van de woningen aan de Dr. Kuiperlaan, Dr. Schaepmanlaan, Prof. Nolenslaai Herenstraat 11 bij verkoop van deze ningen; bespreking automatisering spoor wegbeveiliging (in bebouwde kom) door haiveboomsluiting; sluiten van Dr. Kui perlaan voor alle verkeer uit één richt- ting. Voorts vermeldt de agenda: garant stelling voor betaling rente en aflossing van geldlening door diaconessenhuis te Leiden; subsidieverlening aan r.k. gym nasium te Veizen en aan de Matar Ami- bilischool te Noordwijkerhóut; verhüür sportterreinen voor een jaar aan de r.k. sportvereniging Foreholte; grondruiling voor aanleg sportvelden met J. P War merdam; wijzigingen begroting 1957 we gens kostenvoorbereiding van verbreding Jac. van Beierenweg en Noordwijker- hoekbrug, voorts voor rioleringsplan He renstraat en Boerhaavestraat en verbou wing postkantoor; aanbieding geloofs brieven van het in de vacature-J. L. Nijs- sen benoemde raadslid, de heer P. van den Nouland; vaststelling salarisschaal voor de technische ambtenaar. HILLEGOM Gisteren is de heer J. A. Prins gehul digd in verband met zijn zilveren arbeids- jubileum in dienst van Van Herwaarden's Kalkzandsteen fabrieken te Hillegom, De heer Prins werd waarderend toege sproken door de pres.-directeur. de heer D. J. v. Herwaarden. Deze vestigde de aandacht op het plichtsbesef van de jubilaris en overhan digde hem het getuigschrift van de mij voor Nijverheid en Handel met bijbeho rende legpenning. Verder ontving de heer Prins een wandbord en een geschenk onder couvert. Mevrouw Prins kreeg bloe men. Vervolgens werd de jubilaris door zijn collega's gehuldigd. Zij boden hem een polshorloge aan. zonder v reden, zoals ons bleek toen gisteravond de tentoonstelling beke- die nu te zien is in de Doopsgezinde kerk. Er is veel origineel eigen werk bij; Lt de he I-pen de hand dui delijk te onderkennen. Sommige zijn frappant van kleur en goed van compositie. Grappig primitieve voorstellingen, die direct aanspreken, hangen bij de honderd cartoons die aan de kerk en gangen zijn opgehangen. De meeste van kinderlijke eenvoud en expressie en daardoor de gaat soms scherp be lichtend. teke- zweep een neger afranselt, met het onderschrift: „En tooh is de zwarte het sterkst". Niet alle voorstellingen hebben betrek king op bijbelverhalen; er zijn ook an dere onderwerpen, maar het geheel is de moeite waard om het te gaan bekijken De Nederlandse Zondagsschool Vereni ging heeft het plan om van deze collectie filmstrook, te maken. A. C. Bouwman. „Hyacinth" Lis se vergaderde GISTERMIDDAG werd in „De Nagtegaal" onder voorzitterschap van de heer J. Th. Vroomen de ledenvergadering van „De Hyacinth" ge houden, die zich in een goede belangstelling kon verheugen. Na het af werken van de huishoudelijke agenda, waarbij de begroting werd vast gesteld op 2.300,bracht de directeur van de keuringsdienst, de heer F. Limburg, verslag uit over de activiteiten van zijn dienst gedurende' het afgelopen seizoen. De bestrijding van de virusziekte bezag de heer Limburg optimistisch en hij ad viseerde de kwekers tijdig op te zuiveren; enkele kwekers had de dienst kunnen waarschuwen voor ratelvirus, die ook bij hyacinthen kan voorkomen. In den be ginne liet het zwartrand zich slecht aan zien en er moesten dwangmaatregelen worden genomen om besmetting van an dere kwekerijen te voorkomen. Gunstig geelziek-verloop De controle op geelziek op het veld bracht het aantal afkeuringen drastisch omlaag; er is in zeven jaar niet zo weinig geelziek aangetroffen als dit jaar. Slechts bij enkele kwekers werden te velde aal- tjesziek aangetroffen, hetgeen niettemin bewijst, dal kennis van dit ziektebeeld gewenst blijft. Bij de keuring voor het surplus werden 24.772 nummers voor op slag gekeurd, waarvan 14.4 pet werd af gekeurd. De opgelegde boeten voor over tredingen, behandeld door de commissie van geschillen, varieerden van honderd tot vijfhonderd gulden. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren W. Prins (Breezand). en Fred, v. d. Meij (Lisse) gekozen op de plaatsen van de heren Van Haaster en Nijssen. Men besloot het opkopen van abnormaal te handhaven, omdat daardoor scheur- en krasbodems uit de markt komen en er een aanmoediging in zit tot kraamver- betering. Aan het begin van de vergadering her dacht de voorzitter met enkele ogenblik- Maandag in de raad? TAE BEROEPSVOETBALBOND heeft z\jn plannen nog niet mismoedig in de mottenballen gelegd. Integendeel: ai de coulissen wordt hard gewerkt om nen afzienbare t(jd de zaken geheel op orde te hebben. Onder meer z(jn de or handelingen van profvoetbalclub Bollen streek om een terrein begonnen. De prof club Bollenstreek heeft haar oog laten vallen op het Lissesc sportpark en daar over zullen de insiders zich niet hebben verwonderd. Immers: de gemeente Lisse is de enige In de bollenstreek, <Hc kaï bogen op een hoofdterrein, met een staan tribune, waar men zeker tienduizend sup. porters kan herbergen. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, heeft de profclub Bollenstreek al nauw contact gehad met de stichting Sportpark te Lisse. die in eerste instantie de onderhandelingen voert en evenl een contract moet afsluiten. Van de zijde der profclub heeft men reeds laten weten, dat de zaak al min of meer „rond" is. maar de sportstichting deelde mee, dart het nog niet zo ver is. Weliswaar heeft de sportstichting het récht een beslissing te nemen, maar men ls er aan de andere kant ook van overtuigd, dart men zonder de toestemming van de gemeenteraad niets kan doen. Immers: de gemeenteraad zal de begroting van de sportstichting moeten goedkeuren. Voordat verdere stappen worden geno men, wil men de mening van de gemeen teraad horen. Maandag komt de raad bijeen onder meer om een nieuwe wet houder te benoemen en de mogelijkheid is miert uitgesloten, dart Lisses vroede vade ren zich dus dan reeds over deze prof voetbal-zaak uitspreken. Het zal Interessant z(jn de meningen in dc Lissesc raad te vernemen. Toen de plannen van dc profvoetbalclub Bollenstreek aan de openbaarheid werden prqs gegeven, was de eerste Uit de bollenstreek Uitslag bedrijfsvoetbal-toernooi 1957 Uitslag bedrijfsvoetbal-toernooi 1957 In het gebouwtje „Elim" van de stich ting „Vogelenzang" te Benncbiock had 'le prijsuitreiking plaats van het zomer avond-voetbaltoernooi 1957. Zoals bekend namen aan dit toernooi bedrüfselftallcn deel. De vraag of het toernooi wel of niet was toegestaan bezorgde de organisatoren dit jaar vele moeilijkheden, aldus de heer In de Overdekte Onder toezicht van de K.N.Z.B. werden gisteravond in de Overdekte zwemexamens afgelegd, die niet over belangstelling te klagen hadden. Niet minder dan achtenzeventig jon gens en meisjes behaalden het diplo ma waarbij het opvalt, dat veel meer meisjes dan jongens aan het examen hebben deelgenomen. De namen der geslaagden luiden: Meisjes A: Willy Gottenbos, Mieke Top per, Antoinette Heemskerk, Willy Kop, Saskia Uppenkamp, Noortje de Bruin, Ro- semarie Genemans, Patricia Boogers, Els je de Vrind, Anneldes Laken. Mieke Oude Allmk, Marianne den Hollander, Thea Vermont, Ineke Pouw, Rosemarie Wijsman, Verontek van Dongen, Nelleke v. d. Heiden, Marlies de Rooij, Liesbeth Peeters, Marianne Spierings, Irene van Veldhuizen, Ria Lagerberg, Gamma Buts, Joke Neurteboom, Rietje de Helden, Cobi v. d. Pluijrn, Anneke Belt, Dorientje Buis, Ans Gottenbos, Ansje v. d. Linden, Em my Brand, Corry v. d. Steen, Yvonne Stolwijk, Anny Noordermeer, Joke Koe-, leman, Nelly v. Zuylen, Cobi Kroon, Ton- ny Warnau, Nelly Duijme, Toosje Verver. Jopie Krone. Meisjes B: Hanny Weber, Ans v. Hal- deren, Joke v. d. Kaay, Loes Bemelmam, Marijke Veen, Elly Bests, Corry v. d. Linden. Nelleke Raaphorst, José la Ri- vière, Elly Dool, Willy v. d. Steen, Tanja Versteeg, Gretha van Diest, Lies Sohiie, Mary Krone. Jongeps A: Toon Timp, Hans v. Anton de Brudn, Hans van Noort. Jos Lanttmg, Ton Rijnbeek, Rudy Onderwater, Ko van Wies-ingen, Riiny van Paridon, Dicky van Paridon. Cornells Korenhof, Tonny Toussaimt, Jacques Boetekees, Henk Boetekees. Clemens Stolwijk Jan Droogh. Jongens B- Karei van Emgele, Gerard Zwartjes, Gusti Zwartjes, Joop Degen, Tonny Walenkamp, Hans van Mameren. W. Fors, tweede voorzitter van V.V.S.V Het toernooi wordt alleen gehouden ten behoeve van de patiënten van de stichting en men is thans met de bond overeengeko men om het volgend jaar het toernooi :n georganiseerde banen te leiden. Er wordt dan gespeeld via de Bond van Bedrijfsvoetbalcompetitie in de Bollen streek, maar op voorwaarde, dat alle wed strijden worden gespeeld op het terrein Het de mogelijk, aldus de heer Fors, om de prijs winnaars vooraf bekend te maken, om dat er door twee van de vier elftallen in de beslissingsronde nog een wedstrijd moest worden gespeeld. U itslag Van deze vier elftallen heeft Ludwig twee wedstrijden gespeeld en gewonnen, daarentegen heeft De Wreede er een ge speeld en een gewonnen; het elftal Zanen/ Ringvaart heeft er twee gespeeld en twee verloren en de Coöperatie heeft er een ge speeld en een gewonnen. De elftallen van Enschede, P.T.T. en de Belastingen waren geëindigd met vijf punten, Stichting I en II met drie en Draka, Hollandia en de Copex elk met 2 punten. Na loting kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus: 1. Ludwig; 2. De Wreede; 3. Cöperatie; 4. Zanen Ringvaart; 5. P.T.T.; 6. Belas tingen; 7. Enschede; 8. Stichting II; 9. Stichting I; 10. Hollandia: 11. Copex: 12. Draka Hillegom. De heer C. van Andel (aanvoerder van Ludwig) dankte het bestuur van V.V.S.V en de andere medewerkers voor dit toer nooi, er- werd wel eens gekibbeld aldus spr. maar niettemin is er gezellig en spor tief gespeeld. Uit erkentelijkheid bood spr. de secretaris de heer J. v. d. Wolf een vaantje aan met als opschrift „Ter her innering aan het bedrijfsvoetbaltoernooi 1957". reactie van o.m. de K.V.P.-fractle: daar z(jn wc tegen. Men meende, dat de komst vao een profclub in Lisse de ondergang zou betekenen van de r.k. vierde klasser Lisse. Dat het ves tigen van een profclub in Lisse een gevaar voor de oranjezwarten zou In houden, valt niet te ontkennen. Daar van is men trouwens ook in de Lis sesc sportstichting wel overtuigd. Men is er echter ook zeker van, dat, wanneer Lisse de geboden kans laat schieten, andere gemeenten in dc bol lenstreek de profclub met gejubel zul len binnenhalen. De drie velden, waarover de sport stichting thans beschikt, zijn verhuurd aan Lisse en aam Lisser Boys. De contrac ten lopen tot juli. Van een opzegging kam natuurlijk geen sprake zijm en daar komt nog bij, dart men deze terreinen heeft laiten aanleggen voor.de Lissese jeugd. Men kan de profclub na een uitspraak vam de raad dus eerst dan een veld bieden, wanneer de twee andere terreinen, die nu anderhalf jaar liggen ingezaaid in gebruik kunnen worden genomen. ken stilte het overlijden van de heer M. Veldhuizen, die enkele weken geleden bij een auto-ongeluk om het leven is ge komen. LISSE Ds. Van Duinen besprak huivelijk en problemen Voor zger veel belangstellende leden van de Ned. Christen Vrouwenbond, af deling Lisse, hield ds. G. van Duinen uit Wassenaar gisteravond in De witte zwaan" een lezing over „Huwelijk in Als oorzaken van geschonden huwelijks geluk noemde de predikant o.m. een mis lukt innerlijk verkeer en een niet op el kaar ingesteld geslachtsleven. Ds. Van Duinen schilderde het gelukkige huwelijk als het hoogste, dat God in de mens heeflt gelegd en hij achtte het goed, dat men tegenwoordig over huwelijk en huwelijks problematiek durft praten kaar het hoogste goed blijven en nooit mag het kind een van beiden van deze eerste plaats verdringen. Spr. legde de nadruk op het feit, dat God het huwelijk zo'n hoge plaats toekent, dat Hij het hu welijk vergeleek als de band. die Hem met Zijn gemeente bindt. God brengt de man tot de vrouw en alleen Hij kan ge broken huwelijken weer tot nieuw leven brengen. Pluimvee-vereniging vergaderde Onder grote belangstelling werd gister avond in de „Taveerne" een vergadering van de pluimvee- en konijneneDOTtvereni- ging „Lisse en Omstreken" gehouden. Voorzitter Dol, die het openingewoord sprak, hield later od de avond een cause rie over verlamming van vleugels en poten bij kippen. Hij besprak de ziekte uitvoerig en gaf adviezen voor voorko ming en bestrijding der ziekte. De hoofdschotel der avonden vormden de besprekingen over de nationale ten toonstelling, die twintig en eenentwintig december in het Hobaho-gebouw wordt gehouden. Voor deze tentoonstelling be staat goede belangstelling bij fokkers en fokkensverèn igingen. Een geslaagde verloting sloot de avond. Burgerlijke stand GEBOREN: Petru6 Jacobus Maria, zn van Th. C. Meiman en H. W. van der Geest; Johannes, zn van H. M. P. van Steijn en A. J. Warmerdam; Geertruida Anna Catharina Martinus. dr van C. M. Bijlemeer en M. J. Zwetsloot ONDERTROUWD: A. Helmus en M. M.. Möhlmann; M. S. M. Vermolen en A. P. Elfering; P. Schalk en J. H. Baalj; P. G. Verhage te Tegelen en E. Gh. M. van Dijk. GEHUWD: A. J. Maarssen en H. Hobo; J. F. de Ridder te Noordwljk en M. G. P. Zwetsloot. OVERLEDEN: Anna Geertruida Jonk man. weduwe van J. J. Verhaar, 77 jr; Maartje Boer, wed. van L. Spaargaren, 81 jr; Wilhelmus Nicolaa6 Heeuwijk, e.v. M. G. van Turnhout. 84 Jr. DU88FL GFSTOOKTF NV DE CONDOR DISTILLEERDERIJ LEIDEN Mat Kamerdebat over Economische zaken Het debat over de begroting van eco nomische zaken haalde bepaald niet het niveau van voorafgaande jaren. Dart kwam omdat enkele van de welbespraak- ste personen een K.S.G.-vergaderlng ln Duisburg (Did.) moesten bijwonen. Boven dien kon over het algemene financieel- eeonomische beleid en over de prijzen politiek nauwelijks meer iets nieuws ge zegd worden, na wat er vorige week reeds bij de algemene financiële beschou wingen over is te berde gebracht. Teke nend voor de situatie was. dat de agres sieve v.v.d.-er mr. Van Leeuwen, die anders elke gelegenheid aangrijpt om het beleid van minister Zijlstra aan te vallen, zich nu bepaalde tot enkele vrij rustige detailopmerkingen. Neen, de stu denten van de Vrije Universiteit die gis termiddag op de gereserveerde tribune het debat volgden, hadden bepaald een boeiender middag kunnen uitzoeken. Een punt. dat nogal de aandacht van de verschillende sprekers trok, was de voorgenomen verhoging van de omzet belasting op sigaretten van 5 tot 8 pel. De heer Van Eysden (a.r.) wees erop, dat deze verhoging belangrijke conse- quentiezal hebben voor de prijsbepaling en dat nu reeds tabakshandel en moge lijk ook de industrie zich voor een moei lijke situatie zien geplaatst. „Bestaat", zo vroeg de a.r. afgevaardigde, „bij het ministerie van economische zaken de be reidheid om aan de verbetering van de winstmarges in de tabakshandel mee te werken?". De middenstandsspecialist van de k.v-p., mr. Bachgkon zich bij dit betoog aansluiten. Als inderdaad de ver hoging van de omzetbelasting zal leiden tot verlaging van handelsmarge", zo luidde zijn vraag, „hoe zal de houding van de minister dan zijn ten opzichte wan de tabakshandel?" De heer Van Eysden was het eens met minister Zijlstra, dat hoewel de prijs- stabtldsatiepolltlek voorlopig nog gehand haafd dient te worden, de vrije prijs- 'orming straks weer een rol zal kunnen ;aan spelen Hij wilde de minister in overweging geven te zijner tijd bij eon vrijere prijsvorming een begin te maken met die bedrijfstakken, waar de concur rentieverhoudingen gezond zijn. Sinds het verschijnen van de midden- itandsnota Is, zo meende de heer Van Eysden, in het middenstandsbeleid een verbetering ingetreden, al is nog niet alles uit de verf gekomen (bijv. ten aan zien van het kleine winkelbedrijf). De positie van de middenstand in 1056 is niet ongunstig geweest Afgewacht dient te worden, welke invloed de bestedings beperking zal uitoefenen. De a.r. afge vaardigde erkende voorts, dat een afzon derlijk prijsbeleid voor de kleinere onder nemingen moeilijk te verwezenlijken is, maar wel wilde hij er de aandacht van de minister op vestigen, dat er een grote groep kleine ondernemers is, over alle branches verspreid, die als gevolg van de kostenaccumulatie van de laatste tijd in moeilijkheden zijn geraakt. Het gaart hier om een algemeen verschijnsel, niet om specifieke branchemoeilijkheden, die door/' een „branchegesprek" opgelost kunnen worden. De vraag van de heer Van Eys den luidde: „Hoe denkt de minister aan deze moeilijkheden tegemoet te komen?" Werkloosheid. Een andere afgevaardigde, de heer Smallenbroek, was ernstig bezorgd over de groeiende structurele werkloosheid in de drie noordelijke provincies. Hij zou gaarne zien, dat de minister reeds vóór de indiening van de industrlalisatienota meer (incidentele) maatregelen zou nemen ter bevordering van de industrialisatie in deze gebieden, dan tót dusverre het geval is geweest. De socialist Baart was het eens met de opmerking van de minister (in de memo rie van antwoord), dat niet van een schijnwelvaart kan worden gesproken. Hoe zal echter de ontwikkeling van de conjunctuur zijn? De heer Baart wees erop, dat er zich in Amerika recessie- verschijnselen voordoen. De conjunctu rele gevaren, die vanuit de V.S. dreigen, kunnen mogelijk ook ln Europa „de af zwakkende lijn van de conjunctuur doen ombuigen tot een dalende". De heer V. d. Mei (c.h.) kon zich ver enigen met het prijsstabillsatiebeleid van de regering. Hij betreurde het, dat het Beneiux-Unie-verdrag nog steeds niet is gepubliceerd. Dinsdagmiddag zet de Kgmer de be raadslagingen over de begroting van economische zaken en die voor dc staats mijnen voort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9