Met magnetisch bandje kan men gemakkelijk vogels verjagen [ET GEHEIM VAN DE 'AAR DRUPPELS BLEEKWATER )OEN SOMS WONDEREN Radio Unie beslist over programmawijzigingen 44 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 (Van een onzer verslaggevers) TEBT U er wel eens bij stil gestaan, welk een voorname plaats de bloe- n in ons leven innemen? Een kleuter plukt eén bosje veldbloemen lm huppelt er juichend mee naar zijn moeder. Een jongeman koopt van Éijn bescheiden zakgeld een bosje tulpen om er zijn meisje gelukkig mee |te maken. En de getrouwde mijnheer stapt 's zaterdagsmiddags, op weg liaar huis, ergens van zijn fiets, voor een tuil rode rozen voor zijn vrouw, pat is voor velen een traditie geworden een traditie, met eigenlijk alleen (naar goede zijden. Want bloemen spreken altijd een taal van liefde. En ijovendien ook van blijdschap vaak. Al ligt die van rouw er soms vlak naast. I Wordt er ergens een kind geboren, dan 't men bloemen. Is er een verloving, i schenkt bloemen. Een huwelijks plechtigheid. bloemen. Een jubileum: Successen in het bedrijfsleven, pij de studie of in de sport: bloemen, j Bloemen voor de jarige, voor de zieke, af de herstellende, altijd weer bloemen. I Bloemen op de tafel, bloemen in de ven- terbank en bloemen op de schoorsteen mantel. Bloemen in het haar, bloemen in knoopsgat en bloemen op de hoed. .ar ook bloemen op de motorkap van auto, bloemen in een taxi, een trein, £en vliegtuig en bloemen aan boord van i oceaanstomer. Af en toe ook over Joord, in de kokende golven, als die zich floten boven een zeemansgraf. Of vrese- c dissonant bloemen in de lopen van geweren. Bloemen in een lied en op een schilderij, bloemen in een behangetje, een japon sjaal. En op een kop en schotel en a vloerkleed. En als het vriest ook Jiog op de ruiten. Maar die zijn uiteraard glimmer te koop. Wèl die daar, langs het ïfrottoir. - Dit zijn allemaal chrysanten, zegt ons man met een bakfiets, die we staande Ifiouden in een stille straat. In de winter- altijd veel minder variatie dan de zomer. - Hoeveel hebt u er nu wel bij u? - Tweehonderd bos. Dat is zo het nor- jlnale kwantum, waarmee'we op stap pie len te gaan. In de voorzomer, wanneer er polop fresia's zijn en de prijs dus aan de e kant is, heb ik wel vierhonderd bos op n wagen. Maar die zijn nu eenmaal hél kleiner. pre de vroegte naar de veiling - Waar koopt u die bloemen? - Voor de winterbloemen zijn we aan wezen op de veiling te Honselersdijk; r het zomergoed meer op Aalsmeer. En i niet te vergeten de veilingen te Rijns- Roelofarendsveen. Hier worden llooral bolbloemen aangevoerd, dus tulpen, en hyacinthen, uit de kassen. H Gaat u altijd zelf naar de veiling? "I Ik wel. 's Winters driemaal en in de er meestal viermaal in de week. We 1 dan meestal met z'n drieën of vieren huren een bestel-auto om onze handel halen, Hoe laat begint de veiling? - In Honselersdijk al om zeven uur li ochtends. Dat is met het oog op de ex port Het dure goed, zoals die grote chry santen, zijn dan vaak reeds om vier uur I ochtends in de kassen gesneden. Die i dus kersvers naar Schiphol. En dan jen wij ook kersverse bloemen. Bij de jieiling v^n zomerbloemen begint men in ïselersdijk pas om negen uur of half i. Die worden buiten geteeld en óók wel B ochtends vroeg gesneden. Maar ze zijn •namelijk voor het binnenland bestemd kunnen dus wat later worden aange roerd. Voor de zomerbloemen gaan we in regel echter naar Aalsmeer, zoals ik |)ei. Daar moet je, als je wat kopen wil, :n winter 's ochtends om zeven uur zijn. Zo'n veiling duurt tot een uur »n daarom is het zaak, dat je vóór fiie tijd je portie te pakken hebt. i' In Rijnsburg en Roelofarendsveen is het anders. In de tijd van de kastulpen men hier zowel 's ochtends als des Üjvonds. - Waarom? I Kastulpen zijn nogal eens teer. Maar liet is lief goed. Ik heb ze liever dan de Itirysanten. - Is dat een persoonlijke voorkeur? - Nee, dat zegt iedere bloemenkoop- n. Je bent op een chrysant nu eenmaal •peel eerder uitgekeken En de huisvrou- i vinden dat blijkbaar ook, want die fjragen al gauw: Heb je niiet wat anders? lit komt, omdat een goede bos chrysanten 1 gauw twee weken meegaat. Soms wel Irie weken. Maar zo'n vrouw kijkt dan j|ok al die tijd tegen dezelfde bloemen aan. Jfulpen daarentegen moet je na een week- le weggooien. Dan kan je weer eens een kleurtje kopen. Dat biedt afwisse- en boeit meer. j En, u verkóópt meer. - Natuurlijk. En als we een tulpensoort ilebben, die na een, paar dagen al ver- Ivelkt is, wordt er halverwege de week Ilok nog wel eens een bosje gekocht. 1 Daar komt nog bij, dat de verkoop van Ijhrysanten veel papier kost. Ik heb zeker I flke df| anderhalve kilo nodig. Hiervoor Inoet ik 1.70 per kilo bètalen. Dan heb Ik nog maar surrogaat, want het houdt t water niet tegen. Het goede bloemen- pier kost 2, doch dat is voor ons t< JHoe houdt men bloemen lang goed Hoe houdt men bloemen in 1 de kamer het langst goed? epla^ 's Winters om de andere da 's zomers dagelijks vers water ven. Bij het verversen telkens een stukje van de stengels breken. Voorts, als het warm is in de ka mer, de bloemen bij het naar bed bovej gaan op een koele, tochtvrije plaats zetten. En steeds, wanneer pas nieuwe bloemen gekocht heeft, een paar druppels bleekwater in 't water doen. Let wel: niet meer dan enkele druppels. Dan gaat het wa ter niet ruiken en het blad van de plant blijft veel langer fris en ste vig. Dus ook de bloemen. Als ik met mijn wagen op stap ga staan al m'n bloemen in het bleekwater. Hoe laat gaat u op stap? Als we naar de veiling zijn geweest pas in de middag. We rijden dan eerst met de auto naar onze woningen om de ver schillende partijtjes te lossen. Zijn de bloe- n nu netjes gelost, dan kunnen we ze in de bussen met water zetten, die we altijd op de kar hebben staan. Maar ook >eten we wel eens alles overbossen en it fatsoeneren, hetgeen de nodige tijd eist. In zo'n geval zijn we dikwijls pas drie uur op onze standplaatsen. Op dagen, dat we niet naar de veiling hoeven, trekken we er om acht of negen uur op uit. 's Ochtends venten we en 's middags verkopen we op de standplaats. Is dat niet verboden? Eigenlijk wel. Wie een vergunning heeft om te venten krijgt geen stand plaats. En omgekeerd ook niet. Maar ja, ik heb van mijn huis af naar mijn stand plaats een aantal vaste klanten, waar ik altijd aanbel. Zodoende vent ik in de mor genuren langs de huizen en ga ik 's mid dags op mijn standplaats staan. Hoe lang. blijft u daar? Tot zeven uur 's avonds. Wij mogen namelijk na zessen, dus na de winkelslui ting, nog een uur verkopen. Zo is het in stad tenminste. Zijn de standplaatsen gemakkelijk te krijgen? Helemaal niet. Er staan altijd men- op de wachtlijst. Wie een standplaats wil hebben moet zich wendei], tot burge meester en wethouders. Heb je eenmaal je doel bereikt, dan betaal je 50 a 100 per jaar. En soms nog meer. En dan mag je nog niet eens altijd gaan staan waar je wilt. Zo moet je bijvoorbeeld uit de buurt van een bloemenwinkel blijven. Dat staat allemaal omschreven in de vergunning. pingelen graag. Die kijken héél dikwijls op een dubbeltje. Tenzij de bloemen erg goedkoop zijn. Dit jaar waren ze echter duurder dan verleden jar. Al die televisie ontvangers moeten wij gedeeltelijk betalen Verwacht u, dat ze binnenkort wel weer wat goedkoper zullen zijn dan voor- Dat hangt geheel van de export af. Flijft het buitenland veel vragen, dan blijven de bloemen ook hier prijzig. Bestedingsbeperking is voelbaar Kunt u wat merken van de bestedingsbeperking? En of! Vele gezinnen zitten op tzware lasten doordat ze een tele visietoestel kochten op afbetaling, of een brommer, of allebei, en sinds enige tijd bepaalde inkomsten moe. ten missen. De een maakt geen overuren meer, de ander is zijn bij baantje kwijt en een derde zag zijn zwarte loon wit gemaakt. Onder zulke omstandigheden wordt er al gauw een bloemetje minder ge kocht. Daarom zeggen wij wel eens onder elkaar dat de bloemenkoop- lui de televisies moeten betalen. En daar komt het voor een groot deel op neer. Bloemen zijn nu eenmaal een zekere luxe, waar een r desnoods buiten kan. Wat zijn er in deze novembermaand nog meer dan chrysanten? Anjelieren. Maar die zijn er het hele jaar door. Net als de rozen. Voorts begin nen nu de kas-fresia's weer te komen. In augustus en september zie je ook al fresia's, evenals chrysanten. Maar die zijn van de koude grond en hebben niet zoveel om het lijf. Kas-fresia's heb je wel tot maart-april toe Even voo: Kerstdagen komen voorts de starrer orocussen en de hyacinten. Ook allemaal kasgoed natuurlijk. En omstreeks dezelfde tijd ongeveer de eerste tulpen. Met de tulpen is het zo leuk, dat het kasgoed on gemerkt overgaat in het buitengoed zodat, je van Kerstmis tot mei in de tulpen zit. In de tulpentijd komen ook de kas- seringen. Ook hier zien we een geleide lijke overgang naar de buitenseringen. Vroeger leverde Aalsmeer al im augustus kasserinigen af. Dit doet men nu niet air men, door het voorhanden zijn van nog volop buitenbloemen, geen behoorlijke prijzen kon maken. Tegen woordig komt men daarom pas in decem ber met kasseningen aan de markt. Tijdens de tulpenperiode zijn er voorts de anemo nen, die al in januari verschijnen. Na de tulpen levert vooral Rijnsburg met irissen, violieren en anemonen. Voorts ranonkels, leliesoorten, margrieten, papa vers, ^korenbloemen, floxen, goudsbloe men, asters, dalia's en gladiolen. Dit zijn allemaal buitenbloemen, die in grote kwamtums verhandeld worden, Wat is voor u de mooiste tijd? Voor de straathandel van half maart tot eind augustus. In de winterperiode ben je te veel afhankelijk van het weer. Het stormt of het is zó koud, dat je slechts met de grootste moeite je bloemen kunt bewaren. In de zomerperiode zijn de rozen en anjers die graag gekocht den ook nooit zo duur, daar in ju augustus tooh de hoofdaanvoeren plaats hebben. Je verkoopt er dus veel méér Waarom ging u in de bloemenhandel? Houdt u zelf ook van bloemen? Ik hou inderdaad veel van bloemen. En ik geloof, dat iedere andere koopman in bloemen ook van bloemen houdt. Het is dus bij ons niet zoals bij sommige haring- of kaasboeren, die zelf niets op hebben met hetgeen ze verkopen. Doch dat neemt niet weg, dat ik vroeger allerlei andere handel heb gehad. Ik deed in groenten, in fruit, in oud papier en w: al niet meer. Maar ik zit nu al jaren de bloemen en daar hoop ik in te blijve Het is zo'n pratig artikel mijnheer. Het lacht altüd tegen je. U kunt uw lezers nog wel vertellen, dat men anjers nooit in de buurt van sterk ruikend fruit moet plaatsen, want dan krimpen de bloemen gauw en ver welken ze. En ook niet 's nachts in de keuken zetten, omdat daar nogal eens een gaslucht hangt. Daar kunnen ze o<jk niet tegen, evenmin als tegen de lucht van benzine. Wjj moeten hier zelf altijd op letten, als we met de auto van de veiling komen. En wanneer moeder de vrouw klaagt dat ze zulke slechte tulpen gehad heeft, omdat ze zo gauw hun kopjes lieten han gen, laat ze dan bedenken, dat het ver moedelijk tulpen waren uit hard gestookte kassen. Dit noemen wij „jaaggoed", om dat de groei werd geforceerd. Komen zulke tulpen in de kamer terecht, dan moeten ze echter juist niet te warm staan. Want als ze eenmaal uit de warme kas in de kou zijn geweest kunnen ze nieuwe warmte niet best meer verdragen. In het algemeen zijn de late tulpen, zoals de Darwimsoorten, sterker dan de vroege. Ik denk bijvoorbeeld aan de Mendel-tul- pen, die ndet zo veel kunnen verdragen. Wat doet u als u ziek bent? Sociale voorzieningen kennen wij iet. Ik ben in het ziekenfonds en in het begrafenisfonds. Voorts betaal ik de A.O.W.-premie en de contributie van de vakgroep. Beide zijn verplicht. Als we niets verdienen moeten we dus aanklop pen bij Sociale belangen. Kunt u nog een vergelijking maken tussen nu en vóór de oorlog? Vóór de oorlog was het beter, d.w.z. niet in die crisisjaren maar vóór 1930. Toen had je gauwer een daggeld en alles vrij. Je kon gaan en staan waar je wilde. De handel was veel gemakkelijker. Tegenwoordig vraagt de kapper ook te van de vrouwen. Zij kunnen haar geld immers maar één keer uitgeven. IK HEB ME er bar aan geërgerd!" is de slotzin van een brief, die ik van een lezer kreeg. Hij is een nog jonge man en diende, niet zo erg ver in het verleden, bij de luchtmacht. Verleden week donderdag luisterde hij naar de nieuwsberichten, om 6 uur, en hoorde van het verschrikkelijke ongeluk met de brandende straal jager, die op de Bussumse Van der Palmkazerne viel. Vijf dodendat grijpt een mens aan. En precies na die berichten begint me daar de AVRO met een opgewekt programma voor de militairen. „Ze zeiden nog: „Dit programma is maan-' dag al opgenomen", maar wat legt dat voor gewicht in de schaal? Hier was een programmawijziging op z'n plaats geweest, ik neem dat de AVRO erg kwalijk!" Aldus de grief van deze lezer. Zo op pervlakkig gezien, zou men zeggen: Ja, hij heeft gelijk. Maar zo eenvoudig, vrienden, ligt de zaak toch niet. Het on geluk, zoals het daar in Bussum gebeur de, is inderdaad verschrikkelijk, maar daarbij spectaculair. Ik wil maar zeggen: we zijn er zo erg aan gewend, in de nieuwsberichten te horen, dat er bij een autobotsing weer enige doden zijn te be treuren. Dan zeggen we even: .,Erg, hè?" en daarna: „Gaan we nou eten. ik moet i half i keer worden we dan geconfron teerd met de barre feiten: in één week zoveel doden, zoveel gewonden in het verkeer. Ook dat raakt ons in feite maar heel even. De nieuwsberichten vertellen ons trou wens wel andere dingen ook: ongelukken met vliegtuigen, treinen en de slachtof fers worden even genoemd. We krijgen dikwijls in tien minuten ttids meer we reldellende te verteren, dan we in ons kunnen opnemen. Nu zult u zeggen: „Alles goed en wel, maar we kunnen on6 niet het lot van de hele wereld aantrekken. Dit ongeluk be trof ons eigen land". Dus Blijven we dan in eigen land. Hebt u enig idee, hoeveel slachtoffers van on gelukken, al dan niet in het verkeer, da gelijks de Nederlandse ziekenhuizen wor- Programma voor morgen 8.15 Gi 10.00 V d kleuters 10.15 Gram 10.30 ig? 11.00 V d zieken 11.45 Gram ,2.00 Middagklok-noodklok 12.03 Metropole oi 'cd 12' "20 Gram 13.30 Dansmuz 14.00 V d jeugd 14.20 Engelse les 14.40 Boekbespr 14.50 Gram 14.55 Amateurs- progr 16.00 V d jeugd 16.50 De schoonheid v h Gregoriaans 17.20 BaHroomork 17.40 Lichte 18.00 Journalistiek weekoverz 18.10 Gram 18.15 Pari overz 18.25 Uchte muz 18.45 Regerings- uitz: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19.00 Nws 19.10 Commentaar op het mvs 19.15 Radio Pltilih ork en solist 20.10 Lichtbaken, caus :0.25 Act I0.4O Gevar progr 22.10 Aimus mu? -24.00 Gi Hilversum U, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 ivm 7.20 Gram 7.23 Idem 8.00 Nws 8.18 Oram LOO V d vrouw. VPRO: 10.00 Tijde':i< uitgc- chakeld. caus 10.05 Morgenwijding. V 10.20 10.50 Buitcnl weekoverz 11.(1 De Fa- Door 11.35 Altviool en phno 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tuinhout Gram 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia 13.20 Poli- l'ekapel 13.45 Sportpraatje 14.00_ V d jeugd 14.55 Boekenwijshei :ion Européenne de nol?, caus 16.55 Liot •oor u 17.50 Act. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws 20.05 Waar gaan wij heen.., caus 20.13 Gevar progr 21.45 Klaver vier 22.15 Soc comm 22.30 Dansmuz 23.00 Nws 23.15— „Bloemen is zo'n prachtig artikel, meneer. Het lacht altijd tegen je. Ik geloof dan ook, dat er geen koopman rondloopt, of hij houdt van zijn handel. Dat is lang niet in iedere branche het geval." De rol van de grossiers Hóe is het met de verdiensten? Als we een goede week hebbe houden we wel eens 150 schoon ovei We hebben echter ook weken dat w Van wie? Van de grossier. Tal van collega's gaan juist daarom niet zelf naar de vei ling, want daar moet je alles wat je koopt meteen betalen. Betrek Je je bloe men van de grossier, dan kan je eerst verkopen en dan afrekenen. Honderd gulden handel is niets. En de meeste handelaren hebben nu eenmaal niet een paar honderd gulden achter de hand. Wat rekent zo'n grossier voor zijn bemiddeling? Gemiddeld vijftien procent. De bloe menwinkeliers kopen haast allemaal van de grossiers, omdat zij nu eenmaal moeilijk hun winkel in de steek kunnen laten. Voorts moeten ze nogal eens eerf bloem- stukje klaar maken of bestellingen telefo nisch opnemen, zodat zij geen tijd voor de veiling beschikbaar hebben. Maar voor de grotere kwantums zijn de grossiers op de straathandel aangewezen. Waarom? Een winkelier zal nooit honderd bos sen rozen tegelijk kunnen kopen. Hij moe immers allerlei andere bloemen ook in zijn zaak hebben. Wij daarentegen kunnen, als de boel niet te duur is en toch mooi, best van zo'n artikel 'n flinke partij gebruiken. Wat zijn uw beste klanten? Jonge stelletjes. Een knul van eer jaar of ttolntip dingt niet zo gauw af alt zijn meisje erbij Met mannen kunner w{j trouwens toch altijd beter zaken doen dan met vrouwen. Vooral huisvrouwen den binnengedragen? Indien wij al deze ongelukken moesten herdenken im de radioprogramma's, zou er wel voortdu rend rouwmuziek moeten worden uitge zonden. De NRU, waarin de omroepverenigin gen vertegenwoordigd zijn door hun hoog ste leiders, heeft daarom richtlijnen vast gesteld. waaraan elke omroep zich dient te houden. Uiteraard wordt er bU een nationale ramp, waarvan Iedereen vol Is, geen vrolijk programma uitgezonden..., dat zou iedereen kwetsen. Dus is er ergens een lijn getrokken, opdat de omroepen niet gaan liefhebbe ren in programmawijzigingen. U moet zich even voorstellen, wat een program mawijziging betekent. Niet alleen maar een sted ernstige platen draalen. maar een groot aantal personen, die naar Hil versum moeten reizen om voor de micro foon op te treden, afzeggen, kosten beta len, die niet gering zijn, want het gaat dan echt niet om een half uurtje, dat zou geen zin hebben. De progiramma'6 van de in de lucht zijnde omroepen moeten hals over kop drastisch worden veranderd, met techni sche dienst en al. Denkt u alleen maar eens aan de rompslomp en de kosten, welke de NCRV-steravond (welke ook op die avond even vrolijk de lucht in ging) meebrengt. Daarvoor zijn vele, vele men sen in touw, daarvoor komt een zaal vol mensen aangerelsd, daarvoor zijn Instal laties gebouwd en tal van andere tech nische voorbereidingen getroffen. Alleen bij werkelijke noodzaak, moet men de kosten dragen van het aftasten van programma's. De Radio Unie heeft hiervoor bepaal de lijnen aangegeven en het staat de omroepen op zichzelf niet vrij, daarnaast eigen inzicht te volgen. Dat het program ma, dat op de nieuwsberichten volgde, toevallig voor de luchtmacht was be stemd, trof niet zo goed, daarin heeft de briefschrijver gelijk. Maar er was nu een maal geen programmawijziging toege- nFElLFS tijdens hun slaap gedragen spreeuwen zich nog als echte boefjes. Daarom hebben vele be langhebbenden het weinig op slaapplaatsen van spreeuwen in hun omgeving begrepen. Niet dat men een 9preeuw zijn rust niet gunt. Eén spreeuw zeker en tien of twintig bij elkaar ook nog wel. Maar deze vogels plegen in groepen van twin tig- tot vijftigduizend stuks ter rus te te gaan en dan wordt alles an ders. Temeer, omda| ze zich met blaasorkest noch donderbussen la ten verjagen. Maer gelukkig wor den nu opvallende resultaten be reikt. TN DE HELE WERELD heeft men in de herfst en in de winter last van bij zonder grote vluchten spreeuwen, die tegen de schemering ergens neerstrijken om er de nacht door te brengen. In plantsoenen en parken, die sterk worden bevuild, breken zij op grote schaal tak ken, waardoor bomen en struiken vaak onherstelbaar worden beschadigd, ter wijl rietvelden, waar het blijkbaar ook plezierig slapen is, grondig worden ver- In Amerika kwam een groep van on derzoekers er enkele jaren geleden bij toeval achter, dat de angstkreet van een spreeuw die ze op een slaapplaats wil den vangen in staat was al zijn soort genoten te verjagen. Misschien was dit de oplossing om de slaapplaatsen vrij van spreeuwen te houden? De angstkreet werd op een grammofoonplaat vastge legd en blijkens de publikaties erover Eind vorig jaar werd door de afdeling wild- en vogelschade en jacht van het ministerie van landbouw in de Rotter damse diergaarde, waar zdch elke avond dertig, tot veertigduizend spreeuwen ter ruste begaven met alle gevolgen van dien, een proef genomen. Dr. J. D. F. Hardenberg, wetenschappelijk medewer ker van deze rijksinstantie, had de angstkreet van een spreeuw op een grammofoonplaat vastgelegd en met be hulp van een versterker en luidsprekers werd deze ten gehore gebracht. De re actie was ogenblikkelijk en overweldi gend", zo zegt hij. „Bij honderden tege lijk vielen de spreeuwen uit de bomen, daar precies de reden van is", zo besloot dr. Hardenberg, „weet ik nog ndet." De proefnemingen zijn min of meer geregeld voortgezet en steeds was het resultaat gunstig. Ook in rietlanden werd geëxperimenteerd en steeds weer was de angstkreet in staat de spreeuwen te verjagen. Twee rietkwekers zijn er dan ook al toe overgegaan zelf een eenvou dige geluidsinstallatie aan te schaffen om de vernielers van hun cultures op veilige afstand te houden. r\P VLIEGVELDEN heeft men even- eens last, grote overlast zelfs van vo gels. Op die plaatsen zijn het meer de Vredelievende manier om schade te voorkomen zo ongeveer zoals een bijenzwerm zich loslaat alvorens weg te vliegen. In een paar seconden was er geen spreeuw meer over. De dieren vlogen naar een andere boomgroep, een honderd meter verder. Ook daar werd de luidspreker op gericht met hetzelfde resultaat. Dit spelletje herhaalde zdoh enkele malen. TV/TAAR de volgende avond waren er weer talloze spreeuwen. Opnieuw werd de geluidsinstallatie aangezet en In een ogenblik waren de bomen weer leeg. Nog enkele avonden werden de proefnemingen voortgezet en toen waren er nog hoogstens een paar honderd over. De proefneming werd beëindigd, omdat het beoogde doel was bereikt: de spreeu wen waren nagenoeg geheel verdwenen. Merkwaardig is, dat sindsdien geen sp. eeuwen meer zijn gesignaleerd. Wat i, die de Nederlandse luchtvaart al voor enkele miljoenen guldens schade hebben berokkend. Als ze tegen een vliegtuig botsen dan zit er een gat in de bekleding en als ze in de motor ko men, dan ontstaan er nog veel meer moeilijkheden. Vroeger had men er in de luchtvaart geen last van, maar sinds de vliegtuigen met een snelheid van enkele honderden kilometers per uur door het luchtruim klieven, is dat totaal veran derd. Door de grote snelheid van het vliegtuig, kunnen de vogels deze machi nale vogel niet meer ontwijken en dan is het gebeurd. Op vliegvelden heeft men dan ook reeds deze angstkreten ten ge hore gebracht en ook in deze gevallen werkte dit in feite zeer vredelievende middel uitstekend. Wel kan men natuur lijk geen meeuwen verjagen met de angstkreet van een spreeuw, maar het vastleggen van deze verschillende ge- „Het interessante van deze angstkreet is", zo vertelde dx, Hardenberg nog, „dat deze zeer specifiek is. Men zou nog kun nen denken, dat alleen het lawaai uit de luidspreker de vogels verjaagt. Maar dat is niet zo. Andere vogels reageren er niet op. Dat is ook gebleken met proeven op meeuwen. De kokmeeuw reageert niet op de angstkreet van de zilvermeeuwen en omgekeerd ook niet, zelfs niet als beide soorten door elkaar zitten. Bij de zllvermeeuwkreet kijken de kokmeeu wen hoogstens even verwonderd om zich heen en hetzelfde is omgekeerd het ge val. En spreeuwen reageren ook niet op de angstroep van een kauw." TNTUSSEN gaat het ministerie van landbouw voort met deze proeven- Want sommige 'soorten vogels berokke nen onnoemelijke schade aan de boeren, fruittelers en anderen. Nog onlangs heeft men van verschillende vogels de angst kreet al op magnetische bandjes vastge legd die door belanghebbenden kunnen worden gekocht. Het is een nieuwe be- strijdingsmethode van vogels, eenvoudig en volstrekt pijnloos en zoals reeds over duidelijk is gebleken, zeer doeltreffend. Want de vogels keren de plaatsen waar ze ongewenst zijn de rug toe om elders, waar ze geen schade kunnen veroorza ken, ongestoorde rust voor de nacht te vinden. Maar de introductie kost natuur lijk enige tijd. Zo verwacht dr. Hardenberg ook zeer goede resultaten bij fruittelers. Welis waar strijken de in dit opzicht schade lijke vogels zoals de kraaiachtigen, de musachtigen en enkel lijstersoorten In boomgaarden niet in zulke overweldi gende aantallen neer als spreeuwen dit plegen te doen, maar daar staat tegen over dat de hele dag door steeds weer Buffalo verwacht nogal wat.... Radio Buffalo, In de Ver Staten, heeft 2 miljoen dollar (d.i. ruim 7 miljoen gul den!) beschikbaar gesteld voor de eerste bewoner van een andere planeet, die zich in de studio komt melden. Elke dag wordt dit bericht omgeroepen, zeker in de hoop, dat Mars- of Venusbewoners (die dan natuurlijk ontvangtoestellen moeten hebben en Amerikaans sprekenl) eventjes sen retourtje Buffalo zullen Dit is niet eens een grapje, want die in Buffalo menen het ernstig. Ja, ja, dat maken we ook al weer mee in deze tijd. In het NCRV-programma vliegt om half 9 de jeugd op eigen wieken: om 9 uur begint de uitvoering van het Orato rium Apocalyps van Henk Badinge. Over Hilversum II kunt u om half 8 de laatste voordracht in de streekserie over Friesland beluisteren. Deze uitzen ding van de VPRO wordt gevolgd door korte rubrieken en besloten met Zuid- afrlkaanse volksliedjes. De VARA brengt o.m. om 9.55 de rubriek Leert uw landge noten kennen, ditmaal in Weert. Tips uil het buitenland Voor radio Brussel Vlaams (324 m.) concerteert vanavond van 8 tot 9 uur het NIR Symfonie-orkest, o.l.v. Leonce Gras, m.m.v. koren en solisten. Uitgevoerd wordt Carmina Burana van Car] Orff. Tussen 9 en 10 uur kuht u In het Der de Programma van de BBC (464 m.) een Strawinskiconeert horen, uitgevoerd door het .Wigmore Ensemble met solisten. Een concert van Europese Kamermu- uit vier eeuwen kunt u beluisteren op de Duitse zender (309 m. 971 kHz.) Op het programma staan o.m. werken van Couperin, Haydn, Schubert en Hindemith

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7