if Jlieuuto piJtsrl) GTmiranl 2056 Resolutie tegen ons land vandaag in stemming Indonesië dreigt met een andere koers 'n TIP VAN BOOTZ Pineau en Foster Dulles eens over wapenzending Scheepsruimte is er genoeg Commissie maakt studie van liet gokvraagstuk Geen tweede-klas-leden in Atlantisch Pact Hier is de eindstand: BON DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 BUREAUS: Steensi •afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 5893(1 Directie; t'. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken myn n< slid) Is alieblfucn rl in tegijenspoct" Achtendertigste jaargang no. 11116 Zjoekof zwichtte niet Zie pagina 7 Ongewilde hulp van Rusland... TNE BESPREKINGEN OVER NEDERLANDS NIEUW-GUINEA zijn ook gisteren niet tot een einde gekomen, maar de politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties te New York heeft de zitting verdaagd tot hedenmiddag half vijf Nederlandse tijd. Gedurende het debat heeft de Ceylonse vertegenwoordiger een door negentien Afri kaanse en Aziatische landen getekende anti-Nederlandse resolutie in gediend. vergadering der V.N. vrees aan te jagen. Nu de kwestie Nieuw-Guinea geen bedreiging voor de vrede in hield, heeft Indonesië blijkbaar ge redeneerd, dat het zelf een bedrei ging moest veroorzaken. Deze actie heeft de rustige toestand van Nederlands Nieuw-Guinea niet geschaad en Nederland zal niet afwijken van zijn koers. Het zal het ogenblik dichterbij brengen, waarop de bevolking zelf haar toekomst zal bepalen. De laatste drie ja ren zijn in de V.N. meer dan 200 rede voeringen over dit onderwerp gehouden en het valt moeilijk iéts nieuws te zeg gen. Nederlands standpunt is: Deze resolutie luidt als volgt: „De algemene vergadering, gezien de kwestie West-Irian (West-Nieuw-Guinea), met grote bezorgdheid ziende, dat het voortduren van dit politieke geschil waar schijnlijk de vreedzame ontwikkeling van dit gebied in gevaar brengt, beseffend, dat een vreedzame oplossing van dit vraagstuk zonder uitstel moet worden verkregen: J nodigt beide partijen uit hun pogingen om een oplossing van het geschil in overeenstemming met de beginselen van het handvest der Verenigde Na ties voort te zetten: 2 verzoekt de secretaris-generaal de be trokken partijen bij te staan wanneer h(j het nodig oordeelt, voor de uit voering van deze resolutie, en aan de dertiende bijeenkomst van de alge mene vergadering rapport uit te brengen. De negentien landen die deze resolutie I teWenden zijn: Afghanistan, Bolivia. Bir- ma, Ceylon, Egypte, Ethiopië, India, In donesië, Irak, Jordanië, Libanon, Libyë, Marokko, Nepal, Saoedi-Arabië, Soedan. Syrië, Tunesië en Jemen. Laatste poging Hierna verklaarde de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Subandrio, j dat di-t wellicht het laatste beroep op de V.N. is. Hij vond het moeilijk te zeggen of dit niet de laatste poging zou zijn, „want het geduld van het volk was niet onuitputtelijk". Nederlands houding zou j kunhen leiden tot onvoorziene, onge- I wenste en zelfs explosieve internationale gebeurtenissen. Niet alleen het democratische karak ter van Indonesië zou kunnen veran deren, maar ook de onafhankelijke bui tenlandse politiek. Wat het zelfbeschik kingsrecht betreft, verklaarde Suban drio, dat dit even goed aan reden zou kunnen zijn om Ambon, Celebes, enz. aan Indonesië te onthouden, en hij be riep zich op de Leidse hoogleraar dr. De Aus t ral is c h - N e d erl a ndvS e verklaring had volgens Subandrio militaire oogmer- ken. Bovendien zijn er naar.hij beweerde i berichten over een stroom van wapen- j verschepingen van Nederland naar Nieuw- Guinea. De samenwerking tussen Neder- i land en Australië kan slechts ontaarden in een militair bondgenootschap, aldus Subandrio, die eraan toevoegde: „Wij zul len niet rustig blijven afwachten terwijl door anderen over ons lot wordt beslist, doch wij zullen ons aanpassen aan de j eisen van de nieuwe toestand". Intimidatie De Nederlandse vertegenwoordi ger, mr. C. W. A. Schürmann, noem de het ontoelaatbaar en zeer lakens- waardig, dat Indonesië door onge- i paste betogingen tracht de algemene J Het handvest verplicht Nederland het stellen schikking Wijziging de bevolking voorop te het beginsel van zelfbe- ;e eerbiedigen. de status of bespre king daarvan met Indonesië zonder raadpleging der bevolking in plichts verzaking. Nederland heeft de bevolking zelf beschikking beloofd. Nederland zal Indonesiës annexatie- eis niet inwilligen of besprekingen beginnen voordat de inwoners zelf be slist hebben. Het geschil betreft niet de bestaande Nederlandse soevereiniteit maar de toe komstige status. Indonesië heeft de grond slag van de onderhandelingen over die status vernietigd door de overeenkomsten van de Ronde Tafelconferentie te verbre ken. Het heeft een beslissing van het internationale gerechtshof geweigerd. Dit zou het niet hebben gedaan als het enig vertrouwen had gehad in zijn recht. In Nieuw-Guinea heerst rust en vrede en de bevolking wil zich niet onderwerpen aan het vreemde gezag van Djakarta. De vertegenwoordiger van Cuba zelde dat Indonesië geen recht heeft zich te beroepen op de bepalingen van de door Indonesië zelf verbroken overeenkomst. Voorts is het van essentieel belang, dat ZIE VERVOLG PAGINA 6 De zeventigste verjaardag van „Monty", veldmaarschalk burg graaf Montgomery van Alamein, is dinsdagavond gevierd met een diner op het. „Shape" hoofd kwartier bij Parijs. Bij zijn aan komst werd de jarige verwel komd door de commandant van de NAVO-strijdkrachten, gene raal Lauris Norstad. Er was eens een echtpaar in Laren, Dat vloog elkaar steeds in de haren. Zij maakten met spoed Met „TIP" het weer goed, Zó kan men de vrede bewaren I ontving 1 fl. TIP 1 Lfl. „Alleen voor interne veiligheid" Amerika en frankrijk zijn in principe overeengekomen, dat de Westelijke landen wapens aan Tunesië zullen leveren, uitsluitend zo is officieel te Washington be kendgemaakt „ter bescherming van de interne Tunesische veilig- iheid". De Franse minister van bui- jtenlandse zaken Pineau heeft zijn 'besprekingen hieromtrent met zijn Amerikaanse ambtsgenoot Dulles af gesloten. Volgens de officiële woordvoerder van ihet Amerikaanse ministerie van buiten- 1 landse zaken i6 de samenwerking tussen de Verenigde Staten en Frankrijk op het 'gebied van de wanenleverantie zo ge regeld, dat Frankrijk niets behoeft te vrezen. Pineau zelf heeft zich ietwat ge - Bourguiba Om zoals hij verklaarde de vriend schap tussen Tunesië en Marokko te sterken, 16 president Bourguiba van nesië naar Rabat gevlogen, waar hij gesprek had met koning Mohammed V van Marokko. Tezelfdertijd zijn echter ook twee van de belangrijkste Algerijnse nationalistische leiders in Rabat aange komen. Het zijn Krim Belkacem en Abdel Hatif Boussouf. De commissie voor binnenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft woensdag met 21 tegen 16 stemmen de ietwat gewijzigde kaderwet voor Al gerije goedgekeurd. Daarin is een „even wichtige vertegenwoordiging" van de Franse minderheid gewaarborgd. Spoetniks beweren Oneindige ruimte niet luchtledig De gegevens, die door de beide Spoet niks aan de Russische geleerden zijn ver strekt, zullen ook worden bekendge maakt aan geleerden van andere landen Radio-Moskou, die dtiit bericht uitzond, voegde er echter aan toe, dat de Russische geleerden lanige tijd nodig hebben om die gegevens te ontcijferen. Een van de bevindingen, die een kunst maan heeft doorgeseind, werd gisteren bekendgemaakt door de Russische geleer de dr. Jakof Albert. De „oneindige ruim te" is volgens de geleerde niet luchtledig. In iedere kubieke centimeter bevinden zich verscheidene duizenden gasdeeltjes. Een aantal leerstellingen op het gebied van astrofysica en geofysica zal naar zijn mening moeten worden herzien. Terugkeer uit Indonesië (Van c parlementsredactie) De in Indonesië verblijvende Nederlan ders, die naar Nederland wensen te repa triëren, kunnen er verzekerd van zijn, dat in de behoefte aan scheepsruimte zal worden voorzien. De regering houdt zich steeds met deze zaak bezig. Aldus de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. Klompé, gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van haar be groting. De verklaring, die de minister had afgelegd met betrekking tot de zorg voor onze landgenoten in Indonesië, werd door de kvp-afgevaaTdigde mr. De Graaf als „positief" en „voldoende duide lijk" gekenschetst. Gereserveerd stond de bewindsvrouwe tegenover een eventuele uitbreiding en intensivering van de overheidsvoorlich ting aan Nederlanders In Indonesië. Wan neer deze mensen repatriëren, dan doen zij dat niet, omdat de Nederlandse over heid het zegt, maar omdat hen dat in brieven uit Nederland wordt aangeraden. In wat overheidsinstanties zeggen, zijn zij, naar de ervaring heeft geleerd, echt niet geïnteresseerd. zegde toe de verschillende vanuit de Kamer gedane suggesties met betrekking het Ambonezenvraagstuk nog maals te bestuderen. Deze suggesties eerste termijn door de minister werden afgewezen betroffen de samen stelling van de commissie-Verwey-Jonker die de problemen rond de opneming van de Ambonezen In en hun aanpassing èan de Nederlandse gemeenschap zal bestu deren. Men wdflde in deze commissie ook Ambonezen opgenomen zien. Ook werd de samenstelling van een commissie, die de moeilijkheden in de woonoorden zal bestuderen, bepleit. Oostenrijkse legatie wordt ambassade De regeringen van Nederland en Oos tenrijk hebben in gemeenschappelijk over leg besloten hun wederzijdse gezantschap pen te Wenen en Den Haag te verheffen tot de rang van ambassade. Wettelijke bepalingen herzien Nieuw beraad in het Kabinet (Van onze parlementaire redacteur) HET BERAAD IN HET KABINET over het vraagstuk van de loterij en aanverwante activiteiten heeft geleid tot een instelling van een commissie, die zal moeten nagaan in hoeverre de wettelijke bepalingen moeten worden herzien of aangevuld. De samenstelling van deze breed opgezette adviescommissie is nog niet geschied. Prof. mr. G. W. Wiarda, lid van de Hoge Raad, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap op zich te nemen. voorkeur te hebben voor het maken van een uitzondering op het Beneluxverdrag, waardoor ook bromfietsers een WA-ver- zekering zullen moeten 6luiten. Momenteel worden besprekingen met de Belgische autoriteiten gevoerd over het vergemakkelijken van de erensformalitei- ten. Binnen niet te lange tijd zullen daar over mededelingen worden gedaan. Minister Samkalden uitte bezwaren te gen de publdkabies in De Telegraaf over de zaak van majoor K. De zaak is mo menteel sub judice. Het gevaar wordt opgeroepen, dat men probeert de rechter te beïnvloeden. Bovendien twijfelde prof. Samkalden er aan of dit dagblad wel een wezenlijke behoefte heeft om een helder inzicht in de feiten te geven. Voor vervolg zie pag. 5) Deze mededelingen deed de van justitie prof. Samkalden. vannacht om kwart voor één in de Tweede Kamer, tijdens de verdediging van zijn begroting. De bewindsman zeide behoefte aan zo'n commissie te hebben, omdat de ontwikke ling van de goklust sinds de vorige be grotingsbehandeling in februari Jl. een geheel ander beeld heeft gekregen. Tijdens de kabinetsformatie hebben de a.r. ministers bezwaar gemaakt tegen de instelling van de voetbalpool. „Met deze wens moest natuurlijk rekening worden gehouden," aldus de bewindsman. De nieuwe ontwikkeling noodzaakte echter tot een nieuw kabinetsberaad. Of men deze ontwikkeling ziet in het belang van de sportontwikkeling, of dat men bezorgd i6 over de achteruitgang van de liefdadigheidsgedachte, of dat men be zwaren heeft tegen het verwerven van arbeidsloos inkomen: er is aanleiding tot bezorgdheid. Minister Samkalden trok uit het debat der Kamerleden de conclusie, dat niemand op het standpunt heeft ge- dat de overheid in puzzelrage aan de hand van de geldende wettelijke be palingen kan ingrijpen. Wat de voetbalpool betreft, was de mi nister van mening, dat het een gelukkige omstandigheid is. dat de KNVB een con- ratie tot stand heeft gebracht. De rechtshandhaving wordt daardoor verge makkelijkt, omdat niet verschillende rechtbanken tot een andere uitspraak kunnen komen. Er is nu de mogelijkheid geschapen, dat de Hoge Raad het gehele veld van problemen kan overzien. In zijn redevoering heeft de minister van justitie ook nog medegedeeld geen Minister Klompé: Meer dan 200.000 huizen onderbezet (Van onze parlementsredactie) De minister van maatschappelijk werle, mej. dr ,M. A. M. KQompé, deelde gister middag in de Tweede Kamer mee (bij de behandeling van haar begroting), dat op het ogenblik meer dan 200.000 wonin gen onderbezet zijn. De bewindsvrouwe zei dit ter toelichting op de juist gisteren afgekondigde ministeriële beschikking betreffende de vrijwillige beschikbaar stelling van woonruimte. (Men zie ons blad van gisteren.) Mej. Klompé hoopte, dat deze regeling voor de bewoners van onderbezette woningen een nieuwe sti mulans zal zijn om „over de drempel van het besfluit te stappen", hoe moeilijk dit soms ook zal zijn. Het woonruimte- probleem is een nijpend probleem, in de tekening waarvan men niet schril ge noeg kan zijn, naar de mening van de minister. „Deze zaak houdt mij voort durend bezig. Ik ontvang honderden brie ven van mensen, die geholpen willen worden. Om het eens onparlementair uit te drukken: telkens ga ik weer met een klap op mijn kinderhoofd naar huis", zo zei ze. Groot krediet voor Tata-f abrieken De Wereldbank en negen Amerikaanse en Canadese banken geven f 123 miljoen krediet aan de Tata IJzer en Staalmaat- sohappij in India voor 13% tegen 6 pro cent. De particuliere banken verstrekken ruim de helft van dat bedrag. Spaak sprak in Den Haag met dr. W. Drees AP DE BIJEENKOMST van de parlementaire N.A.V.O.-raad in Parijs is gisteren de taakverdeling binnen het Atlantisch Pact ter sprake gekomen. Amerika en Engeland 1 ken plannen voor deze taakverdeling uite doch verschillende afgevaardig den vrezen, dat hieruit wel eens eer Brits-Amerikaanse suprematie naai voren zou kunnen komen. De ministers van defensie van Frank rijk, Westduitsland en Italië hebben deze kwestie al in onderlinge gesprekken overwogen en afgesproken, zidh tegen el ke poging van Engeland en Amerika te verzetten, om de dertien NAVO-leden. die geen atoommogendheden zijn, te de graderen tot tweede-klas-leden van bondgenootschap. Intussen wordt tussen de regeringen nog steeds van gedachten gewisseld de komende topconferentie in Parijs. De ranse minister van buitenlandse zaken, Pineau. confereerde gisteren met de Tijdens haar bezoek aan Fries land, waarover wij gisteren een kort verslag gaven, ontving H.M. de Koningin onder meer een Hindeloper presenteerblad. Het was een geschenk van de vrou welijke hulpverlening en werd aangeboden door de presidente, mevrouw C. M. O. Mulder-Mui len. De foto werd gemaakt in het Leeuwarder kunstcentrum „Prinsentuin". Amerikaanse minister van defensie, Mc Elroyy. Na afloop verklaarde hij afspra ken te hebben gemaakt over de ontwik keling va ngeleied projectielen. Spaak De secretairs-generaal van de NAVO, Spaak, die enige dagen in ons land ver blijft, sprak gisteren In Den Haag met minisetr-president dr. W. Drees en de staatssecretaris van buitcnlandsce zaken, drs. E. van der Beugel. De besprekingen, die hij heeft met de staatshoofden en mi nisters van verschillende NAVO-landcn, zo vertelde Spaak tijdens een persconfe rentie in de Rolzaal, hebben vooral tot doel een soort ar enda op te stellen voor de Parjjse conferentie De eecretaris-generaad achtte die con ferentie van groot belang ,,Wij moeten op 16 december met iets anders voor de dag komen dan alleen maar met principes. Wij zullen wezenlijke resultaten bekend moeten maken als de conferentie afge lopen is". Vroeger is, zo vervolgde Spaak, dikwijls gezegd (lat Europa zich moet verenigen of sterven. Dit probleem moet nu niet meer i nEuropees maar in Atlan tisch verband worden opgelost. Het geldt nd et alleen de militaire, maar ook de economische vraagstukken. Spaak verklaarde niets te weten over een integratie van de Belgische en de Ne derlandse luchtmaoht. De geruchten hier omtrent leken hem echter niet onwaar schijnlijk, gezien het feit, dat moderne straaljagers onmogelijk boven het eigen gebied kunnen blijven. Deserteur aangehouden bij aankomst met de Willem Ruys De rivierpolitie te Rotterdam heeft gis teren bij aankomst van de Willem Ruys, welk schip uit Indonesië kwam, aange houden een passagier, de 30-jarige H. W. A. H., dde is overgegeven aan de Ko ninklijke marechaussee. Deze man komt voor in een Nederlands opsporingsregis ter, waarin zijn aanhouding wordt ver zocht, omdat hij verdacht wordt van de sertie uit een bataljon van de Koninklijke Landmacht, destijds te Djakarta, De man, die als beroep monteur opgaf, heeft voor zijn vertrek naar Indonesië in Groningen gewoond. WEERBERICHT Lichte vorst in de nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk mist en hier en ^aar motregen. Vannacht op vele plaatsen liohte vorst. j=- Morgen overdag dezelfde Zfctemperaturen als vandaag of iets hogere. Aanvankelijk weinig wind, later overwe gend matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). WIJ HADDEN HET NIET voor mogelijk gehouden en u waarschijnlijk ook niet: dat we nu reeds de twee duizendste nieuwe abonnee op onze bladen zouden kunnen inschrijven. Goed, we geven het toe: toen wij u bij het begin van onze actie (9 september) opriepen om duizend nieuwe abonnees te werven vóór 1 december, hadden we uw activiteit aanzienlijk onderschat. U ging met zoveel energie te werk dat die duizendste reeds na één maand er was. Toen deden we er duizend bovenop en we gaven u voor de tweede duizend niet drie maanden de tijd zoals de eerste keermaar slechts twee maanden we hebben weer misgerekend, want nu, op 21 november, is de ther mometer „meer dan vol"; het kwik van uw energie heejt bij wijze van spreken de glaswand van de tegenstand doen breken.' We zijn er trots op t zijn t r dankbaar voor. Bij het deze thermometerstand is de laatste die we publiceren willen we dat heel graag heel duidelijk stellen. Zo ooit, dan is in deze weken ge bleken dat de Nieuwe Leidsche en Nieuwe Haagsche Courant, onze twee bladen die in deze actie hebben samen gewerkt, het volledige vertrouwen genieten uan de lezers. En dat u bereid bent uw steentje aan de uitbouw van onze bladen bij te dragen. JJISSCHIEN ZULT U VRAGEN: „Waarom stopt ge nu met het publiceren van de standen? Want dat prik kelt toch de activiteitlOns antwoord luidt: „Omdat we het gestelde doel bereikt hebben!" Neem dat „gestelde doel" niet te letterlijk alsof het slechts zou slaan op die tweeduizend nieuwe abonnees er zat ook een andere bedoeling achter dit waagstuk van het publiceren van cijfers. Die bedoeling was, het aan de buitenstaanders ook duidelijk te maken dat de christelijke pers in opmars is en dat ze in die opmars gesteund wordt door brede lagen van ons volk. Tegenwoordig wordt nogal eens het argument gehoord dat de christelijke organisatievormen zichzelf hebben overleefd dat was vroeger allemaal wel aardig maar is nu niet meer nodig. We hebben met onze thermometerstanden mogen aantonen dat duizenden er gelukkig nog anders over denken. Dat duizenden christelijke gezinnen niet maar een christelijke krant lezen, nu ja, uit gewoonte maar dat zij die kiezen, zeer bewust, in de volle overtuiging dat dit voor hun gezin de juiste keuze is. J)AT DOEL IS BEREIKT. De snelheid waarmee de thermometer moest worden uitgebreid en daarna weer is „volgelopen" was zo spectaculair, dat het voor niemand onopgemerkt is gebleven. Het is een klaroen stoot geworden die alom is gehoord. En daarom geloven we dat we nu het uiterlijk vertoon kunnen staken. Wat uiteraard niet zeggen wil dat we nu verder op onze lauweren gaan rus^n. Wij niet en u niet. W|j gaan door met onze poging van onze kranten goede kranten te maken goed als krantals nieuuisbrcnper maar meer nog goed als brenger van het Blijde Nieuws, het Evangelie, voorzover dat op de weg ligt van een krant. En u gaat door met uw steun aan ons streven. Al herinneren wij u er dan niet iedere keer meer aan wij vertrouwen dat u niet zult vergeten In uw kennissenkring te wijzen op onze bladen. Er over te praten en er propaganda voor te maken. W|j blijven schouder aan schouder staan. De leuze: „In ieder christelijk gezin een christelijk dagblad!" is die krachtsinspanning ten volle waard! NA ONTVANGST VAN DEZE BON STUREN WIJ U GRAAG DE MOOIE. IN VIER KLEUREN UITGEVOERDE KALENDER. als abonnee dp de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratia. Deze abonnee werd aangebracht door Deze bon kan als brief worden gezonden aan de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Leiden, Telefoon 3114'

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1