De taxi-chauffeur Oorlogvoering in toekomst vierdimensionaal zit in een sleur waar hij nooit meer uit wil „Je leeft... en daar is alles mee gezegd' Tweede T.V.-programma: voorlopig n dagdroom MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 (Van een onzer verslaggevers) Taxi meneer? taxi mevrouw? Een man met een platte pet met zwart-glimmende klep houdt met één hand de knop van een auto-portier vast, terwijl hij, in licht gebogen houding, met de andere hand een uitnodigend gebaar maakt om in zijn fonkelnieuwe wagen plaats te nemen. Zijn collega torst al koffers voor een dame, die uit eigen beweging te kennen gaf van een taxi gebruik te willen maken. En een derde, vierde en vijfde chauffeur staan schijnbaar werkloos bij elkaar, maar hun ogen flitsen van links naar rechts en om gekeerdomdat ook deze mannen per saldo wat willen verdienen. Weer andere chauffeurs, die voorlopig nog niet aan de beurt zijn en met hun wagens dus het sluitstuk van de file vormen, zitten achter het stuur en staren op een kruiswoordpuzzel. Evenwel niet te diepzinnig. Want telkens rolt er een nieuwe trein het station binnen, die tevens nieuwe mogelijk heden voor hen scheppen kan. ,,'s Avonds ligt het fooitje beter" Rijdt u liever overdag of 's nachts? Iedere taxichauffeur of het 10*11 jorage snuiter zijn drie pas komt kij ken zit bij voorkeur niet meer op dc bok ails het donker wordt. Dat is te zeg gen: in principe niet. Des avonds zijn we graag thuis, bij moeder de vrouw, bij een bak koffie, je radio of je televisie. Maai aan de andere kant valt er 's avonds er 's naohts meer te verdienen. Vooral als jc een beetje actief bent en gebruik maak van je bevoegdheid om te .snorren" Want ais je een klant hebt afgeleverd en je kunt op de straat weer direct een vrachtje oppikken, hoef je geen loze ki lometer te rijden. In het avond- en nacht- Het is dan ook een „va et vient" op zo'n standplaats. De voorste wagen rijdt weg met een vrachtje, de volgende trék ken enkele meters op, en als de laatste wegglijden staat er al weer een nieuwe file gereed om het reizend publiek ter wille te zijn. Doet u het graag? vraag ik een zwaar gebouwde chauffeur die nog wel even de tijd heeft. Dertig jaar geleden wel, maar toen wist ik nog niet wat ik nu weet. Zoudt u eruit willen stappen? Nee, dat ook niet. 'k Zit nu 31 jaar dn d'it bedrijf en 't wordt een sleur waar je niet meer buiten kunt. Maar ons be staan is er altijd een geweest tussen han gen en wurgen. Je leeft, en daar heb je alles mee gezegd. Rijk zal je er nooit van worden. Nu bent u natuurlijk niet de enige die in zo'n positie verkeert. Dat wéét ik ook wel, maar wat je verdiensten betreft zou je, oppervlakkig beschouwd', best een paar centen ervan over kunnen houden, t Lukt echter niet daar je altijd langs de weg timmert en dus erg gemakkelijk geld uitgeeft. Een kopje koffie is heel gewoon, er; een ha rinkje gaat er op z'n tijd ook vlot in. En als je wachten moet rook je je sigaretje. Je koopt een krantje, kortom dat hoort nu eenmaal bij ons vak. „....en ook een tikkeltje avon tuur" Hollander ook wat anders dan die van de Fransman of Engelsman. Voorts mogen we niet vergeten, dat een grote wagen veel meer kan verdragen Met een koude motor starten en onmid dellijk full speed er vandoor, omdat eer passagier haast heeft, stelt hoge eisen aan je wagen. Kleine auto's houden hier hele maal niet van en zijn op zo'n mander gauw versleten. Vandaar dat zelfs „eigen rijders" vaak tot de aankoop van een grote wagen besluiten. Wat zijn „eigen rijders"? Mensen, die net ais de grote straat- axitoedrijven een vergunning hebben van de gemeente en met een eigen auto pro beren de bost te verdienen. Deze chauf feurs hebben dus even goed recht op vas te standplaatsen, zijn raison van 13 per week ook aangesloten bij onze ge meenschappelijke taxi-centrale die het werk over de straattaxi's verdeelt en mogen evenals wij „snorren''. Er lopen hier een paar honderd straattaxi's, waar van ongeveer de helft aan „eigen rijders" behoort. Meestal beschikken ze over één auto, soms ook over twee. Kunnen zij de strijd aan tegen de grote bedrijven? Ze moeten wel, want anaers raken z< uitgereden. Mijn maat hier kan daai beter van meepraten. Dat is zo'n „eigen Grijze haren en zenuwen Een „eigen rijder" meneer is net een winkelier, alle risico is, precies als bij iedere zelfstandige onderne mer, voor je zelf. Eigenlijk zit je elke dag een stukje van je eigen auto op te peuzelen. Als je wagen na een jaar of drie zo slecht is geworden dat hij „eruit" moet ga je naar de bank en nog met een klant onderweg bent, je op die manier al vast de nodige mededelin gen voor je volgende klant ontvangt. Door zo te werken weet men in de hoofd garage altijd prcies waar je zit en rijd je zo weinig mogelijk onrendabele kilo meters. By de straattaxibedryven streeft men natuurlijk eenzelfde doel na, i dan per telefoon. In de luxe verhuur mag men „snorren?" Nee, maar als het toevallig zc komtDaar sbaat tegenover, dat wij méér buitenritrten maken dan de straat taxi's. Families, die eens wat door het land willen gaan toeren wenden zich meesbal tot de luxe verhuur. Vooral buitenlanders maken hiervan zeker een druk gebruik? Nee, meest Nederlanders. En dat maar goed ook. Want de buitenlanders geven ons niet zoveel fooi. Die weten goed wat er te koop is in de wereld. Een Nederlandse familie, die aldus een pret tige dag gehad heeft, schuift al gauw 1 tig h vijfentwintig procent af. En als je dan nog mee mag eten heb je zelf ook een leuke dag. Taxichauffeurs rijden nogal ee haird. Hoe staat het met de ongelukken? Ofschoon die oog elk jaar in aantal toenemen zijn de taxichauffeurs ir algemeen hieraan niet debet. Zijn ook voor de luxe verhuur de avonden lonender dan het rijden Dat ligt bij ons net eender ais bij de straattaxi's. Vooral het rijden van oafé- blanten is prima. Tenminste als ze nuch ter zijn. En dat zit bij het betere caféwerk wel goed. Want zo'n gezelschap, dat een avondje bij een stukje muziek heeft ge zeten, gaat niet dronken naar huis. Boven dien is men na zo'n gezellige avond in de regel nogal gul voor ons. Van de bezoekers der kleine café's heb Je echter vaak narigheid. Vaak laten ze je, als je voorkomt, lang wachten, zodat Koningin bij feest maatschappelijke werkers De Koningin heeft zaterdagmiddag in Utrecht de viering bijgewoond van het eede lustrum van de Nederlandse bond n maatschaDDelijke werkers. Ook de .nister van maatschappelijk werk. me- tuffrouw dr. M. A. M. Klompé. was aan- Onder meer werd gesproken over de -matschappelijke status van de maatschap- oelijke werker. Meegedeeld werd, dat elf orocent van de 920 in de jubilerende bond georganiseerden. een salaris hebben tus sen de f 3000 en f4000; dertig procent ver dient tussen de f 4000 en f 5000. Ook werd gepleit voor bescherming van de titel maatschappelijk werker en verlenging var. "s opleiding. Zaterdagavond woonden Koningin. Prins en prinses Margriet de opvoering bij van „Potasch en Perlemoer in textiel", die in hotel Eemland in Soest voor de 'eden van de voetbalvereniging van paleis Soestdijk werd gegeven. Hoe bent u er eigenlijk in verzeild geraakt? Zoals de meeste jongens in onze branche: 't leek zo aanlokkelijk, altijd onder de mensen, en nog een tikkeltje avontuur bovendien. Maar sinds die awon- ónrel'ukkig benit, je leven "erbij, bij je er niet meer zo happig o-p. Vroeger reed je doorgaans dames en heren,, doch tegen woordig gebeurt het maar al te vaak, dat je kunt gissen wat je in je wagen hebt Een paair dagen geleden nog wordt ik 's ochtends om drie uur aangehouden op de Stationsweg in Den Haag: twee jonge kerels, die naar hun tankboot moesten in Perriis Ze waren wat beneveld en spra ken Engels Al heb je echter nog zo graag een vrachtje, in zo'n geval ga ik niet di rect mijn wagen uit. Ik vroeg dus of ze geld genoeg bij zich hadden achttien gulden. Met veel pijn kondien ze het niet verder brengen dan veertien gulden. En dus zei ik „sorry' en reed door. Komt dat vaak voor? Niet elke dag gelukkig, maar als js een paar maai met zo'n bijltje gehakt hebt, begin je er niet meer aan. Aan boord zullen ze toon nog wel wat contanten gehad hebben? Waarschijnlijk wel, doch ze gaan de loopplank op, schieten in hun kooi en laten jou op de kade staan bot Je een ons weegt. Mij niet meer gezien. Hoe is de toestand op het ogenblik in het taxibedrijf? Lopen de zaken ach teruit, of zijn ze nogal stabiel? Het zomerseizoen was een stuk min der dan verleden jaar. Er waren wel meer vreemdelingen, maar In doorsnee waren ze van een lager gehalte. De meesten lo geerden in goedkopere hotels en wy moe ten het van de betere hotels hebben. Deze waren in 1956 steeds zo goed bezet dat je dikwyis lang moest zoeken naar een onderkomen. Dat was nu helemaal niet het geval. Overal waren er bedde over, omdat vele toeristen op een voo deliger manier overnachtten. Hoe staat u tegenover het winte seizoen? Dat is altijd beter dan de zomer. O schoon er een oud spreekwoord is d zegt: „Vlaggetjes in het land, taxi's ai de kant". Dit betekent, dat september best een goede maand kan zijn, maar n; de derde dinsdag, dus na de opening vai de Staten Generaal, komt er ieder jaa: opeens een inzinking. In november fleurt het dan weer op, ook december feestdagen is goed en januari blijft goed tot halverwege de maand. En in januari begint toch doorgaans d< sneeuw, de gladheid en de kou? Dat is meestal wel zo, maar dan be gint voor de rooms-katholiekén ook het vasten en dat kunnen wij heel goed ken. Als die periode voorbij is wordt het weer wat beter. Pasen en Pinksteren ge ven natuurlijk extra drukte en als die goed en wel achter de rug zijn beginner de vreemdelingen al weer te komen. On der deze vroege toeristen zit dikwijls nog al wat geld en hiervan profiteren wi: uiteraard mee. Hoe zijn uw werktijden? Wij als chauffeurs uit het straat- taxibedryf doen per etmaal negen uui dienst. Soms van 's ochtends acht uur tol vijf uur 's middags. En de volgende week van vijf uur 's middags tot drie uu nachts. Hierbij is dan één uur rust. Bo vendien heb je zo eenmaal in de maand '1 zogenaamde lange nacht, d.w z. van ze of zeven uur 's avonds tot 's ochtends ze uur. 's Naohts moeten er namelijk altijd wat chauffeurs paraat zijn voor plotse linge ziektegevallen en 's morgens vroeg die r t de i Met dat al maken we in de drie weken ongeveer 165 uren, dus gemid deld 56 uur per week. Mijnheer had zich.iets verslapen, maar belde snel een taxi. En zo kwam hij toch nog juist op zijn plaat van be stemming aan „Wat ben ik u schul dig?" „Twee guldeit tachtig". „Alstublieft". Dank u zeer. Dag meneer... En de man met die glim mende klep aan zijn pet drukt even later al weer op zijn gaspedaal. Hoe meer ritjes hoe liever Want de fooi het 1 rdo f dus meer perspectief. En we voornamelijk,omdat je dan een ander >ort puibldek hebt. Overdag heb ja, behalve je treinreizi gers, een dame die zich van huis laa: halen om te gaan winkelen; of oude men- n die slecht ter been zijn en op visitif Hen. Verder mensen, die op ziekenbe ek moeten ed. Doch wat die betaler veelal preoies. hetgeen ze verplicht zijn te betalen dus het bedrag dat de iximeter aanwijst, plus tien procent, 's Avonds daarentegen heb je meer het uitgaande publiek, en dan ligt het. fooitje voor ons dus ook beter. Want die fooi moet het ten slotte doen. I'k, die werk bij een taxibedrijf met veer tig wagens ontvang slechts een ga rantieloon van f 36-50 per week. Dat bruto. Als alles eraf is wat eraf gehouden moet worden houden we netto f 27.over. Bovendien betaalt de baas ons 7 pet. van het opgereden bedrag. En hier komt dan nog de verplichte tien procent fooi van je klanten bij. Maar dit alles bij elkaar zou je toch niet meer dan gemiddeld een dikke zestig gulden per week op leveren, wat natuurlijk te weinig is om van rond te komen. Daarom bog- maals, de fooi, of „het knerpje" zo als we die noemen, moet het goed maken. En dit kan alleen, als we ook een aantal klanten hebben, die wat geven dan tien procent. Slechts op die manier kunnen we een netto weekloon halen van f 80 a f 85. Hoeveel ritten maakt u per dag? Hier hebt u mijn boekje: soms niet eer dan zes. soms niet meer dan acht ot en en soms veertien of vijftien. Heb je avond- en nachtdienst, dan heb je er nog wel eens een paar meer. Waarom al die dure wagens Waarom houden uw bazen er tegen woordig toch zo'n praohtige stal op na? Je ziet haast alleen nog maar grote, glan zende Fords, Chevrolest, Buioks en Chrys lers. In Parijs en Londen daarentegen lo pen nog zoveel oude beestjes. Zulke gro te wagens zijn immers veel duurder in het gebruik? Ja waarom? Je zou zeggen: als'de baas het wat eenvoudiger deed bleef ook voor de chauffeurs misschien meer over. Misschien wel. Misschien ook niet. In elk geval rijden we niet meer op die dure benzine, 't Is nu allemaal gas. En met een grote wagen heb je ook eer der beet, omdat je dan zélden een vracht je, dat nogai omvangrijk ia, behoeft laiten staan. Overigens vormen die mo i op auto's natuurlij'* ook een concessie het publiek. Dat stapt nu eenmaal liever in een grote slee dan in een klein wagen tje. Wel'lioht is de mentaliteit van d< sep- je- ,,'i Is weer zover. Geef me iaar geld voor een nieuwe". Dat rijg je dan prompt, vooral als je al -.o'n 25 jaar meedoet. Kost zo'n wa gen twaalf mille en doe je er drie ar mee, dan moet je elk jaar voor 4000 plus de rente zorgen. En nu komt het er maar op aan, dat je iedere week trouw afbetaalt. Dit nu bezorgt je dikwijls grijze haren. En mderen krijgen er de zenuwen van. Kun je dan niet beter bij een grooi bedrijf in dienst treden? Nee, wamt we redden ons tooh altijd ,'eer en we zijn helemaal ons eigen baas uist. die vrijheid heeft zo'n grote beko- Img. Ik zou beslist nooit meer anders .lillen. En als u ziek wordt? Daartegen ben ik verzekerd Maak je als „eigen rijder" langerf Dat is wettelijk niet toegestaan. Ook wij mogen niet meer dan 55 uur per •ek maken. Wel mag Je in je eigen tijd onder je wagen gaan liggen om hem schoon te maken of te repareren. Doch dat doe je alleen omdat je er anders nie! ee „uitspringt" Aueustus was voor mi' n héél goede maand. Toen reed ik 1642 op de fooien niet meegerekend aar daar moeten natuurlijk al je uit- ven voor gas. olie etc. weer af. Voorts de afbetaling van je wagen en je vaste n zoals wegenbelasting en de verze kering. En verder nog drie procent om zetbelasting en niet te vergeten de be lasting op de fooien. Hoeveel bedraagt de belasting op de fooien? Als ik in een maand 1642 heb op gereden telt de fiscus er tien procent bij. Men gaat er in zo'n geval van uit, dat mijn ontvangsten dus ruim 1800 bedroegen en gaat er dan al die kosten, welke ik zoeven noemde, aftrekken om mijn inkomen over die maand vast te stellen. Bij de straatbaxichauffeurs gaat men weer iets anders te werk. Ofschoon de verplichte fooi ook in hun bedrijf tien procent van het opgereden bedrag be draagt, neemt de fiscus aan, dat ze veer tien procent fooi ontvangen. Door deze veertien procent te tellen bij het garantie loon en bij de zeven procent, die hun baas nog van het opgereden bedrag, aan hen betaalt, kan de fiscus hun inkomen En de luxe verhuur? Daar kan die chauffeur u alles van vertellen. Nou meneer, mijn stelregel is altijd „ja" en „amen" zeggen tegen het publiek. Wij zijn bij een baas, die er behalve een hoofdgarage nog een aantal nevengarages elders in de stad, of in de naaste omge ving ervan, op na houdt. Deze ne' garages noemen we stallingen en nodig, omdat wij geen gebruik mogen ken van de standplaatsen der sbraabtaxi- chaüffeurs. Men kan ons vanuit de hoofd garage dus ook niet opbellen via de be kende telefoonkastjes op die standplaat sen. Maar daarom werken wij in plaats van met de telefoon met de mobilofoon, een radiozend- en ontvanginstallatie. Zodra Iemand een taxi van ons wenst belt hy onze hoofdgarage op. Bevindt zo'i klant zich nu in het noorden van de stad dan wordt per mobilofoon door de hoofd garage contact opgenomen met die stal ling, die het dichtst by de klant is gelegen en verneemt een der daar wachtende wa gens waar een vrachtje te halen valt Dikwyis gebeurt het ook, dat terwyi je je de taximeter niet aan durft te zetten wamt dan kost het je'geld, in plaats dat je wat verdient. En je kunt toch ook niet te lang wegblijven. Dus ga je maar naar binnen en vraag je of de man in kwestie eindelijk meegaat. Als hij tenminste nog geld genoeg op zak heeft. Dat informeer je dus eerst nog. Is alles op, dan laat je hem waar hij is. En als hij al helemaal is „doorgezakt" ga je er ook zonder hem vandoor. Geen prettig werk dus. Nee, op zo'n mander niet. Tenzij een vriend of kennis met hem meegaat. Dan kom je meestal nóg wel aan je trek. Van alles maak je mee Toch kan je rare dingen met zulke klanten meemaken. De vorige week had ik er nog een. 't Was 1 uur n de nacht toen hij in mijn wagen stapte. Hij was een beetje aangescho- maar rustig. „Waar moet je naar toe?" vraag ik hem, en hij geeft zijn idres op. Ik kom daar na een kwar- •ertje rijden aan, maar hij wil de luto niet uit. Toen ik de trap op om zijn vrouw te roepen. Deze doet open met de opmerking: „O, is hij daar eindelijk. Dat is nu de laatste tijd elke zaterdagavond zo". Maar toen ze bij de wagen kwam moest ze consta teren, dat het haar wederhelft niet was. De man had blijkbaar een ver keerd huisnummer aan me opgege ven. 'k Heb toen per mobilofoon onze centrale verzocht de politie te bellen, waarop er al gauw een jeep ver scheen, om het vrachtje van me over te nemen. Ik was hem dus kwijt en hij kon op het politiebureau z'n roes uitslapen. Maar ik was er natuurlijk geen Araad wijzer van geworden. Je maakt ook wel eens wat aardigs mee. Zo moest ik op een ochtend een vrouw van huis ophalen die een baby ver wachtte en naar een kraamkliniek ge bracht wilde worden. Onderweg werd di toestand echter zo ernstig, dat ik pei mobilofoon onze centrale verzocht de kli niek te bellen en ze daar op de hoogte te stellen. Toen ik er even later arriveer de stonden er al een dokter en een v pleegster buiten met een draagstoel kl: en alles verliep naar wens. In hoeverre speelt bi] u het w een rol? 's Zomers moet het voor een bedrijf als het onze snikheet zijn en de rest het jaar moet het regenen of of zó koud wezen dat je oren afvallen. Maar als het zo glad wordt dat je zelf piet meer rijden kunt deugt het natuurlijk ook niet. Dit komt echter maar zelden Is er veel aanbod van chauffeurs? Aanbod genoeg, maar weinig goede. Wat noemt u een goede chauffeur? Je moet zó kunnen rijder., dat de klant desnoods tijdens de rit zijn krant kam lezen. Dus niet te snel en tooh op- sohieten. Verder is het van belang dat je een mondje Frans, Duits en Engels spreekt. In de luxe verhuur vragen miige klanten speciaal naar eo'n chauf- Eten ah het uitkomt Hoe gaat het met de maaltijden? Vanzelfsprekend eten we zeer on regelmatig. Dat is evenwel niet zo erj als je maar wat verdient. Gelukkig heb je dan ook, ondanks de vele particuliere autobezitters, toch altijd nog rijke sen, die geen eigen auto willen hebben. En andere mensen, die er best 'n auto op kunnen houden, nemen er geen omdat het veel te druk vinden op de weg. Dat zijn dan goede klanten voor óns. Voorts heb je nog zakenmensen, die, als ze ver het land in moeten, hun auto thuis laten, een taxi vragen om hen naar het station te brengen en vandaar de trein nemen omdat het veel voordeliger is. Zulke lie den kijken bij het geven van een fooi ook niet zo nauw. Uw vakantieregeling? Zes werkdagen aaneengesloten, snipperdagen en 40 vakantiegeld. Als verdere faciliteit 90ms onze kleding half vergoed. Nu nog een gewetensvraag: Zoudt u uw zoon ook het taxibedrijf ■villen zien ingaan? Neen, beslist niet. Want 't blijft len raar beroep. En tooh eist de tijd het. Maar de tijd stelt helaas méér ?isen, die we eigenlijk liever niet ge- 'eld zagen. Dat we het in dit rubriekje misschien eeps wat vaker over televisie dan over radio hebben, vindt zijn oorsprong in het feit, dat het medium televisie in volle groei is en dus telkens weer aandacht vraagt voor nieuws. En dan weten we wel, dat lang niet iedere radioluisteraar ook 'n televisietoestel heeft, maar velen, die zelf geen toestel hebben, kijken vaak bij familie of kennissen, kortom, men weet wel wat er omgaat bij „de televisie" en men heeft er belangstelling genoeg voor. Hoevéél belangstelling er wel is voor televisie, moge blijken uit het feit. dat het aantal kijkers, d.w.z. toestelbezitters en dus kijkgeld-betalers. in acht maanden verdubbeld is. Zover, vrienden, wat Ne derland betreft. Maar wilt ge eens een inzichtje van wat er bij de wereldsituatie valt waar te ne men? Let dan op. De jongste telling is gedaan op 1 juli j.l. en toen bleek, dat reeds 43 landen ter wereld televisie heb ben. Tezamen tellen deze landen maai Liefst 900 zendstations.... maar daarvan neemt Amerika er ad meer dan de helft voor zijn rekening. Bij die telling bemerkte men ook. dat (toen!) ongeveer 53 miljoen ontvangtoe stellen in gebruik zijn. ook over de ge hele wereld. Dit laatste cijfer is sindsdien alweer sterk toegenomen. Dat wil toch wel wat zeggen. De op mars van de televisie is niet meer te stui ten: over een tiental jaren zal het tele visie-apparaat (al of niet via distributie werkend) even populair zijn en wellicht ook even „gewoon" als radio nu. Vindt u tien te krap gerekend? Maak er vijftien van.... we zullen er raiet twisten, want niemand kan in de toekomst zien. De razendsnelle ontwikkeling var de laatste jaren doet dat echter sterk ver moeden. Zoals zaterdag al gezegd, voelen de Ne derlandse omroepen er wel voor. om ovei enige jaren, als de zendtyd inderdaad meer dan verdubbeld mocht zyn, ee tweede programma in te voeren. Dat zo natuuriyk wel veel kosten mecbrengei maar men zou dan ook over veel me< geld beschikken. Een tweede programma zou een tweede netwerk betekenen. Nu zou dit niet heel kostbaar wezen, omdat de nu bouwde televisietorens (die verreweg de meeste kosten opslikken) nog wel tweede zendantenne kunnen torsen. „En wie weet", zei ons de televisie- programmaleider van de NCRV. de heer D. G. Simons, „kunnen we dan ook al kleurentelevisie komen Dat zal echter niet afhangen van de roepen, maar van de industrie, zoals wij Programma voor morgen rsum I, 402 m. KRO: 7.45 Morgengebed en litu ■ber 8.15 Gram 8.50 V d 40 Gram 9.45 Lichtbaken lagklok-noodklok 12.03 Promenade ork en solist 2.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kaïh nws 13.20 3ram 13.30 Chansons 14.00 Schoolradio 14.30 d vrouw v h platteland 14.40 Gevar progr ,6.00 V d zieken 16.30 ZiekenJof 17.00 V d eugd 17.40 Beursber 17.45 RegcringsuiU: Rijks- ielen Overzee: De film in Nederlands Nieuw- juinea. door WAL van Doorenmaalen. 18.00 Lichte muz 18.20 Sportpraatje 18.30 -ichte muz 18.20 Sportpraatje 18.30 Lichte muz ,8.50 Het plan en ik. caus 19.00 Nws 19.10 Com- nentaaf op hel nieuws 19.15 Lichte muz 19.35 üram 20.20 Catechismus 20.30 Act 20.45 De ge- vone man 20.50 En Gij zult het aanschijn der larde vernieuwen, klankbeeld 22.00 Strijkkwartet 12.35 Gezondheidspraatje 22.45 Avondgebed en iturg kal 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. Hilversum H. 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 3ym 7.20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO 1.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 3e groenteman 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding 0.00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Orgelspel onlangs al eens bespraken. Een ander probleem, dat bij een ev. tweede programma tot oplossing zou kun nen komen, is dat van de „gerichte" pro gramma's, d.w.z. rubrieken voor de vrouw, voor de rijpere jeugd enz. De KRO rekent het zich tot taak, iets te wil len geven voor het gehele gezin en acht het dus Juist, dat in het avondprogramma rubrieken van speciale aard een plaats vinden. De NCRV is het daarmee niet eens. zij meent dat een avondprogramma „voor iedereen" behoort te zijn en wacht dus met „gerichte programma's" liever, totdat er ook middaguren beschikbaar zullen komen, ofwel de mogelijkheid van een tweede programma daar is. Hoe dat dan in de huiskamer moet gaan, als moeder naar de kookles of het modepraatje wil luisteren en vader toneel wil zien Och, dat zal zich wel schikken. Ten eer ste hebben we nog jaren de tyd eer het zover is en ten tweedewe hebben nog nooit gehoord van een uit elkaar ge rukt radiotoestel dat nog wel méér keus biedtI COMMENTAAR Wel wat beter De televisiemensen van de KRO zijn zelf blijkbaar ook wel geschrokken van het onaanvaardbare programma, dat zij vier weken geleden als inzet van het seizoen op het beeldscherm hebben ge bracht. Zaterdagavond was het tenminste wel wat beter, al was het nog geen vlees en geen vis. Gelukkig werd er wat minder royaal met guldens omgesprongen, door dat de vragen in de quiz „Boter, kaas en eieren" nu over het geheel aardig wat moeilijker waren, al zaten er nog wel goedpoopjestussen. Hoe het zij, deze keer werden er wèl drie pakketten zuivel- produkten als troostprijs, maar geen gul dens mee naar huis genomen, al blee.f er wel een dikke pot over voor „de vol gende keer". Het kolderprogramma „Ad Fundum" is gelukkig verdwenen: de rest van de avond werd nu gevuld met wat variété van niet te hoog gehalte, maar enfin, het kon er Was vooral de conférence wat beter geweestdan zou men een stuk hebben gewonnen, want er was heel knap camerawerk en Ben Mettrop liet keurige ■egie zien: twee zeer belangrijke dinrfen jij een televisie-uitzendingI Nederlandse première In het concert, dat het Omroeporkest j.l.v. Albert Wolff woensdagavond a.s. tussen 8.20 en 9.20 uur geeft in de NCRV-uitzending (gez. programma) zal de Franse violist Blaise Calame, oud leerling van Cart Flesch en van Gru- x, optreden. Hij speelt dan de Suite concertante voor viool en orkest van de emse componist Bohuslav Martinu. Deze uitvoering 1® een première voor Nederland. i 12.30 Lar uittbouwmedcd 12.33 Ttaea- Nws 13.15 Meded of Bram solist 13.55 Beursber 14.00 18.00 Nws 18.15 Act 18.30 Am Iws 20.05 irnn 22.35 :aus 23.00 3.16 New De kunstmaan militair bezien (II) Mogelijkheden zijn onbegrensd (Van onze militaire medewerker) MET het lanceren van kunst manen hebben we in een vorig artikel uiteengezet, is voor de oor logvoering een nieuwe periode aan gebroken. Want in feite kan een oorlog zich thans gaan uitspreiden de schaduw stellen, tot buiten onze dampkring en tot ver in de wereldruimte en hij krijgt daardoor als het ware een nieuwe dimensie aan zich toegevoegd. De oorlog krijgt een vierdimensionaal karakter. omhullende Immers, als gevolg daarvan zullen de kennis «kunstmanen elk op zichzelf kunnen wor den gebruikt als punten in de wereld ruimte, van waaruit de vlucht van nieuw te lanceren ballistische raketten kan wereldruimte en door de zal de mogelijkheden deze golven bruiken, ook voor militaire doeleinden, niet anders dan enorm kunnen vergroten Door het lanceren van de kunstmaan worden waargenomen, berekend wordt de mogelijkheid geschapen bij de dirigeerd. Gebruikt in deze oorlogvoering gebruik te maken van de kunstmanen ruimtevaart. Dit betekent oprichting waarnemingsinrichtingen, radiozenders 0p dit ogenblik nog en -ontvangers en radar- en televisiesta- te overzien, tions, die hele werelden zullen bestrijken en met hun enorm werkingsbereik alles toe op dit gebied bestaat in m ^ge- het oorolgsgebeuren rol gaan spelen, waarvan de betekenis nauwelijks is Naarmate de grootte van deze rol toe neemt, zullen kunstmanen steeds het onderwerp worden van aanvallen van de tegenstander. En dan zal de oor logvoering zich eerst recht In haar volle Onbeperkt omvang mede gaan uitstrekken tot de wereldruimte. De vraag doet zich echter voor of de mensheid in dit stadium Naast de mogelijkheid c maan aog een lange reeks van perspec tieven op militair gebied, die ten nauw ste samenhangen met het lanceren van de raketten en met de daaruit voortvloei ende raketten-oorlog. Men behoeft bij dit alles geenszins zo ver te gaan, als de fantastische Ideeën, die uit propagandistische overwegingen gedurende de jongste wereldoorlog door eindelijk tot het besef zal zijn ge- de Duitsers werden verkondigd. Zij spra- komen, dat de oorlog een ondeugde ken toen over de bouw van ruimtesta- lijk middel is om een beslissing te afstand binnen tiona. oitseruat met reueachHge epiegels. brettoen in de belangenstrijd tussen --«m™. w.»« tijdig en volledig doordringt aan zo wel de Westelijke als de Oostelijke zijde van het IJzeren Gordijn, dan ir dan een uur met waterstofbom- e.d. te overvallen, biedt de kunst- steden konden worden geconcentreerd, >m deze steden in vlam te zetten- Want ook zonder dergelijke fantasti sche projecten zijn de mogelijkheden kunstmaan welhaast onbeperkt. Wij vrezen we dat bij het uitbarsten l hierbij vooral op de De wetenschappelijke proefnemingen gelijkheden op het gebied vgn observatie de kunstmaan zullen namelijk iw uitzicht scheppen in de voortplan- van radio- en andere golven door de telecommunicatie en op de daaruit voortvloeiende mogelijkheden voor de een nieuwe, algemene oorlog nog een ander gordijn over deze aarde zal vallen, nl. het gordijn van een verschrikkelijke dood. RADIO VANAVOND In de NCRV-Radiokrant (Hilversum I) spreekt dr. W. Drees vanavond om ;r een propagandawoord voor de Stichting Openbaar Kunstbezit. Om 8-40 begint over deze zender het hoor spel „Rare dingen op de Leeuwenburg", het boek van F. de Sinclair door Lambert de Beer. Om 10.35 uur: concert ter herinnering aan de Nederlandse com ponist Jacobus Clemens Non Papa. Het VARA-programma begint om 8.05 uur met „De familie Doorsnee"; om 9.10 uur kunt u luisteren naar het spelletje „Plantaardig en mineraal" en van 10.05 tot 11 uur naar een concert door het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Carl Caraguily. TELEVISIE VANAVOND Avondprogramma van de NCRV met actualiteiten en (om 9.05) gymnasbiek- demonstrabies. Daarna moderne Jazz muziek en tot slot de avondwijding door ds. A. C. D lederiks uit Hilversum. Tips uil het buitenland Het Maandagavondconcert van Brus sel Vlaams (324 m.) wordt u vanavond geboden tussen 8 en 9.50 uur. Het NIR- Symfonie Orkest speelt o.l.v. Daniël Sternefeld o.m, werken van Schubert en Bartók. 0 Liefhebbers van moderne muziek kunnen tussen 8 en 9 een concert horen door The Vegh Stringkwartet met werken van Hindemith en Debussy beluisteren in het Third Programme van de BBC (464 m.). 0 Duitsland zendt om haflf acht over de zender 309 m. en 971 kHz een symfonie concert uit. Hans Rosbaud dirigeert het Keulse Omroep Symfonie-orkest, dat werken van Hindemith, Beethoven en Richard Strauss speelt. Oliebed rijven in Israël eisen vergoeding Twee Israëlische oliemaatschappijen hebben van hun Russische leveranciers 95 miljoen schadevergoeding geëist, daar de Russen bij het begin van de veld tocht tegen Egypte de toegezegde leveran ties hadden gestaakt. Een arbitragecom missie van het Russische ministerie vai handel zal de zaak bestuderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7