VAN NELLE HALFZWARE SHAG Voorl. Ned. zaterdagelital speelde verdienstelijk Individuele prestaties vielen tegen SPANNING.. Leiden kansloos vinnig G.W.S.: Hollandse jeugd speelde matige wedstrijd Onvolledig R.C.L. door pech achtervolgd NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 Verdiende 4-3 zege op Z.A.C. HET GEZICHT VAN DICK PRIESTERBACH, voorzittei stond saterdag tijdens de eerste oefenwedstrijd van elftal In Zwolle zorgelijk. We konden het begrijpen, want het spel Het is helemaal de bedoeling niet iedereen en alles af te kraken, w: niet nodig. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, waarin soms goed Het moet ons echter van het hart, dat de persoonlijke prestaties var de keuzecommissie, )orl. Ned. zaterdag- vas niet groots, nt dat is beslist 'erd gevoetbald, enkelen teleur stelde. De 43 overwinning op Z-A-C. was dik verdiend en schenkt bevrediging. De achterhoede met uitzondering van linksback Luytjens speelde bepaald zwak, de middenlinie kwam niet tot grote daden, terwijl in de voorhoede alleen Van Dalfzen een goed en Kerkdijk een ruim voldoende kon halen. Meerdere malen kwam men wel tot mooie combinaties, maar de afwerking faalde. De overwinning had groter kunnen i\Jn als dit beter was verzorgd geweest en keeper Van Zanten het doel van Z.A.C. niet met zoveel bravour had verdedigd. Uiit het nationale elftal van vorig jaar, waren slechts vijf spelers opgesteld, zodat het te begrijpen was. dat men eerst wat op elkaar ingespeeld moest raken. Dat gir»g evenwel bijzonder goed en op het gladde veld werd zo snel gespeeld, de bal zo laag langs de grond gepast, dat we verrast waren. Het duurde echter niet lang en toen ZAC de zwakke punten in de defensie van de roodbaatjes ging opzoe ken, bleken die gauw te vinden te zijn. Linksback Luytjens stond te schutteren op de voor hem vreemde linker kant en het leek erop, dat Nijmeyer op rechts hem de loef zou afsteken. De Fries van Blauw Wit '34 herstelde zich kranig en speelde na rust sterk en verdiend ongetwijfeld een tweede kans, maar dan graag op zijn eigen plaats. En om dan maar meteen de andere aanwinst Nijmeyer onder de loep te ne men, daarvan kregen wij het vermoeden, dat deze knaap te weinig interesse had in deze partij. Hij speelde niet solide en bleek lang niet safe. Zijn afgeven was goed. maar de snelle linksbuiten van ZAC was hem vaak te glad af. Een paar stappen achteruit stond keeper Eiberts van CJJV-ers uit Deventer onder de lat. Hoewel deze aanvankelijk met wat show goed werk deed. werd hij steeds slordiger en twee goals waren directe fou ten van hem. Linkshalf De Gunst van het Zwolse Be Quick, die in moest vallen voor Van Duyn, deed het long niet kwaad en was de minst slechte van de middenlinie. Van Laar vonden wij als stopper niet agres sief genoeg. Hij deed het te kalm aan en dat kostte een goal. Zijn afnemen was beter dan het plaatsen. Zjjp liet nog al eens een gat vallen In T.O.G.R. won met 1-6 Katwijk was niet op dreef Begon Katwijk de competitie vrij goed, de wedstrijd van zaterdag tegen de Rotterdammers viel niet te roemen. T.O.G.R. gaf een veel beter spel weg en wat nog belangrijker was, de gasten speelden met élan en dat was bij Katwijk volkomen zoek. Was de linkerhelft van de defensie van Katwijk goed te noemen, de rechterzijde was zeer zwak, wat vo0t de gasten ge red© aanleiding was over die zijde aan te vallen. De zeer snelle en uitstekende midvoor Van der Pols, die het pres teerde alle zes doelpunten voor zijn club te scoren. begTeep dit goed en zesi richtte hij zijn schreden over die zijde naar het vijandelijke doel. Geeft de uit slag de verhouding weer? We dachten, dat de Rotterdamse overwinning wel iets te groot is uitgevallen. Wanneer Katwijk in het laatste kwartier iets meer geluk had gehad, was de stand op 36 en mis schien wel op 46 gekomen. Een keer knalde midvoor Hans Verloop keihard tegen de staander, een volgende keer kopte hij net over. Ook was Verloop een fractie van een seconde te laat, om van een scherpe voorzet gebruik te kunnen maken. Een kwartier na de aftrap wist Katwijk door spil Haasnoot 1—0 te maken, n twintig minuten later kwam, dank zij misverstand in de achterhoede de gelijk maker van de midvoor Van der Pols. Weer vijf minuten later moest een vrije schop net buiten het strafschopgebied worden genomen; Katwijk verzuimde het bekende veilige muurtje te plaatsen het was 12. Na de rust, toen TOGR opnieuw sterkste bleek te zijn. was het al spoedig 13: de uitgelopen keeper Guijt zorgde voor een onbewaakt doel. wat Katwijk een doelpunt kostte. Na 10 minuten spe len 14; vijf minuten later 15 via een kopbal en na enige tijd dan 1—6, waar mee Van der Pols zijn 26ste doélpunt in deze competitie scoorde. het middenveld en kwam tempo tekort om de aanval voldoende te stuwen. Zijn plaats zagen we maar weer liever inge nomen door Jan Nieuwstraten van Zwart Wit, die om onbegrijpelijke redenen als rechtsbinnen niet beviel. In zijn clnb doet hij het uitstekend, maar het zat hem zaterdag niet mee. Hij plaatste slecht en had weinig succes met zijn schoten. Nu ddemt gezegd te wor den, dat hij weinig steun kreeg van de jonge rechtsbuiten Dorgelo, die te klein en te week bleek voor dit gezelschap Wellicht kan hij later nog eens in aan merking komen, want kwaliteiten heeft hij beslist. Goede indruk We hebben altijd een uitstekende indruk gehad van Harm van Dalfzen, de kleine, maar stugge aanvalsleider van Genemui- den. Deze indruk heeft hij zaterdag weer bevestigd, want hij was zonder twijfel de motor van de aanval en de grootste last post voor stopper Meekers en keeper Van Zanten. Er kwamen diverse keiharde en goede schoten van zijn voet en bovendien scoorde hij twee goals. Zijn spelverdeler) was goed verzorgd, zodat we voorlopig niet naar een andere aanvalsleider be- Kerkdijk had schieten geleerd, want de vaak verbluffende technische staaltjes werkte de kleine Gerrit dit maal enkele keren met goede schoten af en dat zijn we niet van hem gewend. Linksbuiten Bout bleek een volkomen misgreep, want de Huizenaar zag kenne lijk geen kans een bal met zijn linkervoet te schieten. Enthousiast is hij wel, maar daar redt men het niet mee. In de vaak snel uitgevoerde acties remde hij de zaak soms af. Geen lofzang dus, maar we zien de toekomst niet donker in. Zaterdag heeft in Rijnsburg de weste lijke wapenschouw plaats en bovendien zijn er verscheidene spelers, die in hun club blUk geven een serieuze kandidaat te zijn voor een vertegenwoordigend elf- Geen moeilijkheden voor keeper Eiberts van het voorlopig Ned. Zaterdagelftal. De ZAC-rechtsbinnen is te laat zodat Neymeyer (rechts) zich rustig kan omdraaien >iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir,,>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiniiiji:: al. Hopelijk kan er veel worden ge- Het spelverioop Het was nog droog, toen men aftrapte, maar reeds werd het erg donker, zodat het ergste werd gevreesd. Voor de voor lopig en was het evenwel in eerste in- staintie uitsluitend zonneschijn. Vlijm scherp sneden Van Dalfzen, Dorgelo en Kerkdijk door de ZAC-defensie, die reeds na vijf minuten moest capituleren toen Van Dalfzen goed doorzette na een pass van Kerkdijk en de midvoor de bal in het doel kon tikken. Allengs verzwakte het overwicht van de oranjekandidaten echter en na 20 minuten was de voorsprong verdwenen toen Van Laar treuzelde en midvoor Huisman eerst tegen Eiberts op kon schieten en daarna Het tempo zakte toen bedenkelijk en er was weinig te genieten. Een fraai schot van Kerdijk ging over en keeper Van Zanten verrichtte een mooie safe om een kogel van Van Dalfzen ondeschadelijk te maken. Even voor de pauze blunderde Eiberts bij een voorzet van rechts door de bal in eigen doel te werken: (1—2). De doelman uit Deventer reageerde na de rust niet op een schot van de uitste kende ZAC-rechitsbinnen, zodat het 31 werd. Het was reeds gaan regenen en het werd met de minuut donkerder. De voor- lopigen gingen evenwel beter spelen en Van Zanten kreeg bijzonder veel werk. In de 9de minuut dook hij evenwel tever geefs naar het prachtige schot van Van Dalfzen, dat de Genemuider had afge vuurd na een goede trekbal van Kerkdijk. Een fel offensief van het zaterdagelftal leverde eerst tegen het einde succes op, toen ZAC in tempo tekort ging schieten. Nadat Van Zanten en de paal verschei dene malen redding hadden gebracht de voorlopigen hadden dus wel met pech te kampen gelukte het in de 38ste m nuut bij een sorimage gelijk te make Dorgelo zette de bal voor. Deze werd aa- geraakt door een van de vele hoofden. Er waren nog slechts enkele minuten spelen, toen Dorgelo het zaterdagelftal op winst bracht. Na een pass van Kerkdijk werd de bal voor de vrijstaande Dorgelo gekopt, die niet faalde: (43). Wie schoot er raak? Eén in elk geval: VAN NELLE met z'n prachtige halfzware shag Die geeft ontspanning De hele tribune is het er mee eens pittig en vol aroma R'dam-Antwerpen werd Maasstad-zege Het Rotterdams voetbalelftal heeft za terdagmiddag in Rotterdam een alleszins verdiende 50 zege op het Antwerpse elftal behaald. De rust ging met blanke stand (00) in. Wat voor de rust echter niet gelukte, slaagde direct na de thee wel. Binnen drie minuten hadden de Rotterdammers een voorsprong genomen, die zij geleidelijk tot 50 wisten op te voeren. Zij konden zich zelfs de weelde veroorloven een strafschop te missen. De doelpunten wer den gemaakt door Van der Gijp, Meerman. Meijers, Van Ede en nogmaals Meerman. Het Ned. militair voetbalpeloton is zaterdag in Eindhoven door PSV met 92 in de pan gehakt. Toen halverwege de vrienschappelijke veldslag het „staakt het vuren" voor een kwartier werd ge blazen, telde PSV drie doelpunten tegen de Ned. soldaten één. Rusland wil O.S. 1964 organiseren In Moskou is bekend gemaakt, dat Rus land op het I.O.C.-congres, dat in het voorjaar van 1959 in München wordt ge houden, zich niet alleen voor de zomer spelen, doch ook voor de Oylmpische winterspelen van 1964 kandidaat zal stelien. De Russen noemen Moskou, Leningrad en Serdlowsk als steden, die aan de voor waarden voor het organiseren van win terspelen voldoen, doch maken niet dui delijk, hoe aan de door de Internationale skifederatie gestelde eis van een par cours van 3,5 km lengte, met een hoogte verschil van 900 meter, tegemoet kan worden gekomen. T EIDEN heeft zaterdag van de ontmoeting G.W.S. niet veel plezier beleefd. De Sleutelstadbewoners verloren zonder kans en zonder glans met 20. En laten we hieraan nog maar direct toevoegen, dat de rood- witten er met 20 nog genadig vanaf gekomen zijn. Het ranypelde geducht in de Leidse gelederen, om over een gebrek aan schotvaardigheid niet te spreken. De Sassenheirnse doelman Haverhoek heeft een opmerkelijk rustige middag gehad. Hij heeft in feite slechts één hard en gevaarlijk schot moeten stoppen. Of G.W.S. dan zo'n briljante partij speelde? Hoewel het buiten kijf staat, dat de in blauw-witte shirts gestoken verf- mensen het meeste recht op de zege had den. zal men in het Sassenheirnse kamp niet moeten vergeten, dat de voorhoede in zekere zin tekort is geschoten. Wan neer men nagaat, dat G.W.S. voor de thee zeker driekwart van de speeltijd in de aanval is geweest en heel wat keren tot het doel van keeper Verhoog doordrong, misten de aanvallen stuk voor «tuk de ..finishing touch". Hard Selectie-oef en wedstrij d in Rijnsburg De opstelling van de twee elftallen, ge formccrd uit spelers van de districten I West I en West II, die zaterdag om kwart voor drie in Rijnsburg op het veld van Rjjnsb. Boys tegen elkaar uitkomen, luidt als volgt: Elftal A: doel: De Vries (Ter Leede); achter: Thijsacn (Ter Leede) en Spel (Wartburgia); midden: S. van Straten (Woudrichcm). Van Breda (Ter Leede) en De Graaf (IJsselmeervogels); voor: H. v. Straten (Woudrichem). Koelewjjn (IJssel meervogels), v. d. Voren (ZCFC). Van Dalum (Rjjnsb. Boys) en Molema (Ter Leede. Elftal B. doel: Horst (Huizen): achter D. Zijp (De Geuzen) en Pluimgraaff (Quick Boys); midden' Viool (Quick Boys), Otto (AMVJ) cn Van Galen (RVVH): voor: Kruimer (Zuidvogcls), LagerweiJ (Ornas). v. d Pols (TOGR). Hoekstra en Koch (belden Jong Holland). Holland-België (jeugd) 1-1 Toen even voor rust scheidsrechter witte bal nam b(j het ingooien, was dil worden. Immers na de rnsi zonden n< heerste toen reeds duisternis. Gelukkig normaal uitgespeeld kon worden. Ondanks de regen waren er toch nog 7000 toeschouwers. Het begon voor Neder land zeer hoopvol. Midvoor Seelen kon ii de 4de minuut reeds keihard tegen de paal knallen. Bij 'n scrimmage die da ontstond kon doelman Nicolay redding brengen. Deze verrichtte hierna nog tal rijke spectaculaire reddingen. In deze periode kon hij zeker een drietal doel punten voorkomen. Lenz, Bouwmeester en Swart losten namelijk verrassende Aan de andere zijde bleek, dat de Bel gische midvoor Smeyers zeer snel was en over een grote dosis fantasie beschikte. Stopper Veldhoen komt daarom een ere saluut toe, omdat hij steeds in de schaduw van de Belgische aanvalsleider vertoefde en hem het spelen zeer moeilijk maakte. Aelbrecht toeliet dat één der spelers een voor de insiders een teken om ongerust te g 45 minuten gespeeld moeten worden. Er verd het later Iets lichter, zodat de wedstrijd In de 22e minuut werd door linksbuiten Marshals een keurige voorzet gegeven die rechtsbuiten Goossens met een ferme kop stoot tegen de paal buiten bereik van de Ned. doelman Van HeeswUk kon afron den. Na een half uur kreeg Seelen een pass toegespeeld en met drie Belgen op zijn hielen wist de VVV-speler de bal in het Belgisohe doel te deponeren: (10). Groot was de vreugde in het Ned. kamp, maar deze was kort van duur. Nog geen minuut later kon de handige midvoor Smeyers met een hand schot doelman Van Hees- wijk passeren: (11). Na rust De Belgen waren in de tweede helft wat sterker. Vooral individueel kwamen zij tot knappe prestaties. De beste man van het veld was ongetwijfeld de blonde rechtsbuiten Goossens die regelmatig naar binnen zwenkte en ook niet schroom de de bal ver in de achterhoede te gaan ophalen. De beste spelers in de Neder landse voorhoede waren Seelen en Swart, maar deze twee kregen te weinig steun van hun medespelers om de robuuste Bel gische stopper Geraerts schrik in te boe- Doelman Nicolay verrichtte nog een prima safe bij een schot van Swart. Aan de andere z|jde evenwel ontkwam het doel drie maal ternauwernood aan doorboring. Even voor het einde kon Nederland zich nog een serieuze scoringskans scheppen, toen uit een corner van rechts Bouw meester inschoot, juist tussen doelman en paal, maar het werd geen doelpunt. Over het algemeen was het een wedstrijd met slechts enkele hoogte punten op een zeer glad veld en mei een duisternis, die wij op onze speel velden niet gewend zijn. ging na een half uur spelen in de Leidse netten, toen linkshalf Handgraaf van zeker twintig meter afstand een kogel losliet, die de Leidse doelwachter pas zag aankomen, toen het te laat was. In zijn volle lengte viel hij nog naar de bedreig de hoek, maar toen boorde het leer zich al diep in het net: 10. En nauwelijks vier minuten later was het al wéér raak. Stopper v. d. Kwaak tikte de bal wat nonchalant en slecht geplaatst naar voren en onmiddellijk ging het leer terug. Midvoor Zaal kreeg de bal op zijn schoenpunt en op vrijwel dezelfde plaats, waar het eerste doelpunt langs Verhoog was verdwenen, bolde het net opnieuw op: 2—0. Hier bleef het voor de rust dan bij, hoe wel het Leidse doel meerdere malen werd belaagd. Na de rust Na de rust zette men de zaken voorlopig op dezelfde voet voort. Leiden bleef matig voetbal vertonen, vooral het plaatsen was erbarmelijk slecht. G.W.S. was nog al eens in de aanval zonder kans te zien het Leidse doel in gevaar te brengen. Lang zaam maar zeker kwam Leiden meer in het offensief, maar in het Sassenheirnse centrum deelde de ervaren stopper Zwaan In de Leidse voorhoede deden vooral de twee vleugels Heshuslus en Honsbeek goed werk, terwijl de jeugdige rechtsbin nen v. d. Kwaak onvermoeibaar zwoegde. Schucart en Key, beiden op een voor hen vreemde plaats doordat Starre ontbrak had men de opstelling sterk moeten wij zigen hadden echter een „off-day" en tot doelpunten konden de roodwitten dan ook niet komen. Twee doelpunten afgekeurd RCL heeft de uitwedstrijd tegen DEVJO verloren met 32. Dat dit in hoofdzaak kwam doordat de ploeg door pech achtervolgd werd, kunt UI j gerust van ons aannemen, want: door een misverstand werd rechtsback: Teske te laat opgevangen en moest RCL dus met 10 man beginnen, Van Well, Bilstra en Luyk moesten wegens omstandigheden op 't laatste moment; afschrijven en scheidsrechter Elenbaas keurde twee glaszuivere doel-| punten der Leiderdorpers af. Dat de ploeg daarna nog de kracht opbracht; i om een opgelopen 30 achterstand tot 32 te reduceren, kan niet ander*: i dan pleiten voor het moreel en de vechtlust van deze elf knapen. Het begin was al direct sensationeel. Devjo rook zijn kans. Gerrit Maas, op de voor hem vreemde rechtsbackplaats be gonnen, greep te laat in en een voorzet van linksbuiten Menkenberg kwam op de schoen van De Ridder, die invaller kee per De Lange met een houdbaar sohot pas seerde 10. Nog geen tien minuten later verkeek Telgen zich op de snelheid van de Devjo rechtsbuiten, deze zette voor en midvoor De Vries gebruikte een fout van De Lange 2—0. Direct hierna blunderde De Lange opnieuw: De Vries was er als de kippen bij: 30. Teske was inmiddels gearriveerd en kwam de ploeg complete ren. Handig spelend ging Devjo nog even door, maar nu kwam RCL's defensie weer op volle toeren en werd ze ook verder niet meer gepasseerd. RCL toog ten aan val. Snelle aanvallen rukten de defensie der gastheren uit elkaar, maar De Jong noch Versteegen had enig geluk met schie ten. Keeper Vonk stond zijn mannetje en in laatste instantie was het het houtwerk, dat nog redding bracht. RCL was in de aanval maar er lukte niets. De stand bleef dus tot aan de rust ongewijzigd. Arbitrale fouten Na rust trok heel RCL ten aanval met de gedachte de 30 achterstand weg te werken. En met succes, na vijf minuten reeds blunderde keeper Vonk en Verstee gen kon de nul wegschieten 31. Fel stootte RCL door. Devjo moest zwaar in de verdediging; de enkele gevaarlijke Quick Boys-Ornas 7-3 In een vriendschappelijke wedstrijd heeft Quick Boys. dat met. twee inval lers in het veld kwam, een 73 over winning bevochten op het overigens niet onverdienstelijk spelende Ornas. Met de rust was de stand 22. De Haagse doel punten werden gemaakt door Aandewiel en Pluimgraaff. Rechtshalf Van Duyn en linksbinnen Nieuwen'huizen zorgden voor de goals van de thuisclub. Gestadig liep de scorestand na rust op tot 72 resepectievelijk via doelpunten van A. van den Oever, Fl. van Duyn (strafschop), Den Hoed, A. v. d. Plas en A. van den Oever, waarna Ornas nog een fraai doelpunt scoorde, waardoof de stand op 73 kwam. Piet van der Kwaak (links) en Lens in actie tijdens de wed strijd G.W.S.Leiden, die de Sassenheimers op verrassende wijze wonnen. Foto N. van der Horst aanvallen, die nog opgezet werden, wa) ren meestal een prooi voor Gijs Maas en zijn mannen. Na een kwartier spelen ket-j ste een keurig schot van Geel tegen de lat. De Jong, goed meegekomen, liep met bal en al in het doel: 32. Dit was hele-j maal de knuppel in het hoenderhok. Fells' aanvallen beukten de Devjo-veste en uit één van die aanvallen liep keeper Vonk met bal en al via zijn eigen speler achter] de lijn. Iedereen dacht doelpunt, maaij niet de heer Elenbaas die aanvallen van de keeper had geconstateerd. En dat, ter wijl de dichtst bijzijnde R.C.L.-er zeker twee meter verwijderd was! RCL vocht. minuut schoof De Jong de bal in de uiter ste hoek. Keeper Vonk dook in de hoek,! haalde de bal achter de lijn vandaan en| bleef toen met bal en al op de lijn liggenJ Doelschop, beweerde de heer Elenbaas, die geen doelpunt had kunnen constateren! Wat RCL hierna ook probeerde, het stugge verdedigen van Devjo verhinderde verJ dere doelpunten. Alphen I-N.S.A. I 5-1 De plaatselijke wedstrijd tussen Alphen1 en N.S.A. werd, zoals verwacht, een over winning voor het in de kopgroep verblij-' vende Alphen. De eerste tien minuten za^ het daar niet naar uit. De Samsom-men- sen gaven toen de toon aan. Maar spoe dig werden de bordjes verhangen. De| thuisclub bleek produtotief; er volgden vlug achter elkaar drie doelpunten. N.S.Aj scoorde ook, maar nog voor de rust maak) te Alphen er 41 van. In de tweede helft ging de strijd gelijk op, mede doordat Alphen het wat kalmpje» aan deed. De goede doelman van de gast heren verhinderde, dat N.S.A. een gun-, stiger stand bereikte. Ongeveer tien minuten voor het einde maakte R. Tuinenburg in zijn eentje nof een vijfde doelpunt voor Alphen. De uitslag van deze in goede verstand houding gespeelde wedstrijd is wel zeer geflatteerd. De zaterdag op het HVV-terrein 1r Den Haag gespeelde voetbalwedstrijd tussen de studentenelftallen van Neder- p land en België is door de Belgen met 20 gewonnen. De ruststand was 10. 0 Het Zeeuwse elftal, dat zaterdag it d Vlissingen speelde tegen een bondsama- teurploeg, heeft een 31 zege behaald. Dl j, ruststand was 10 voor de Zeeuwen. Tussen Rapid JC uit Heerlen t Duitse club Eintracht uit Frankfurt i| zaterdag een vriendschappelijke i gespeeld. De Nederlanders 42, nadat de stand bij rust was geweest. ke wedstrijd 1-1 gelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4