Getallensymboliek in Bachs muziek onderzoek waard Vrolij ke mondaccordeonmuziek in Den Burcht te Leiden Getuigenis van geloof de opgestane Heer m Leidse aannemerscursus gaf honderdste diploma uit flEUWE LEIDSCHE COURANT 3 Hans Brandts Buys sprak in Leiden Zeer opmerkelijke voorbeelden stemmen tot nadenken TN DE BENEDENZAAL van Toonkunst te Leiden hield zaterdagavond A de bekende clavecimbelspeler en koordirigent Hans Brandts Buys een opmerkelijke lezing over Getal en muziek, voor leden van de Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereniging, afdeling Leiden, en voor belangstellenden. Er bestond voor deze voordracht ruime belangstelling, hetgeen stellig verband hield zowel met het onderwerp als met de goede naam, die de spreker met name als Bach-vertolker en als schrijver over Bachs werk bezit. Nadat de voorzitter van de K.N.T.V., afd. Leiden, Iskar Aribo, het woord had verleend aan de heer Brandts Buys, werd het spoedig duidelijk, dat deze eminente musicus ook als spreker zijn toehoorders weet te boeien. Niet zonder humor en doelbewust leid- j de hij zijn gehoor tot het oude en welbe kende probleem: welke rol 6peelt het- getal in de muziek? De toon. bouwstof van de muziek wordt door een trillings getal bepaald; het interval, basis van elke muziekvorm, kan door een getallen- j verhouding worden uitgedrukt; de ver- sohijnselen van combinatietonen en deel- tonen zijn tot getallenverhoudingen te j herleiden. Ook ritme en maat zijn vor- men van verhoudingen, terwijl de wetten j van het contrapunt en van de harmonie het getal eveneens in diverse facetten i kennen. Grote rol Ook bij de compositie speelt derhalve het getal een rol, en spreker meende te kunnen aantonen, althans in beginsel, dat door middel van aritmetische analyse de I goede van de slechte muziek zou zijn te j scheiden, iets wat hij overigens, helaas. niet uitwerkte. I Weldra bleek, dat Hans Brandts Buys eigenlijk niet zozeer over „getal en mu- I ziek" dan wel over „Bach en het getal" j wilde spreken. Dat muziek en aritmetiek samenhangen, zal immers wel niemand 1 betwijfelen. Dat J. S. Baoh bij de compo sitie van zijn werken in tot nog toe niet vermoede mate rekening hield met, of uitging van zeer ingewikkelde en ge heimzinnige getallenspeculaties is een an dere kwestie. Het idee i6 in de laatste tijd door versoheidene onderzoekers ver dedigd, waarbij de spr. van deze avond een vooraanstaande rol heeft gespeeld. Aan de hand van enkele analyses o.a. van enige 2-stemmige inventies en kleine praeludia, toonde spreker aan, dat men, zowel in de matenver- deling der episodes als in de aan de Antieke kabala ontleende cjjfertrans- positie op letters en vandaar op noten en omgekeerd, de merkwaardigste Nmenhangen, reeksen, namen en for mules kan terugvinden. Zo viel uit de hoofdgcleiding van de inventie in de stelling van Pythagoras, te on derkennen: 32 -j- 42 52; de naam Bach (b bes, h b), evenals de voornamen van de meester, zijn ge boortedatum, en de veelgebruikte symbolische formule s.d.g. (solo Deo gloria) bleken op ontelbare plaatsen uit de noten afleidbaar, enz. i Bacht hantering van deze getallensym boliek zou, volgens spreker, in verband I staan met een oude traditie, die nog bij Buxtehude en Paohelbel aantoonbaar is, j doch die in de rationalistische 18de eeuw I verloren is gegaan. Merkwaardige voor beelden werden ontleend aan de Mis in b, waar bijvoorbeeld het getal 43, som van de getallen voorgesteld door de let ters credo, evenals vele andere steeds terugkerende symbolische getallen, een grote rol 6peelt. de getallensymboliek exacte gegevens te kunnen verkrijgen. Het schoolbord vulde met een indrukwekkende reeks ge tallen. figuren en formules. Zelfs de meest sceptische toehoorder t hiervan wel onder de indruk ko- laa6 was de tijd volstrekt niet toe reikend om deze suggesties te Verdiepen tot samenhangende conclusies te ko- Het betoog stemde echter zeer tot nadenken, men zou lichtvaardig handelen door dit alles terzijde te schuiven. Opmerkingen Enkele kritische opmerkingen mogen >ns vergund zijn binnen dit beperkte be- ;tek: Het i6 niet zonder gevaar overal in Bachs werk tot elke prijs een symboliek willen ontdekken, waarvan men zelf de sleutei heeft bedacht: men loopt het gevaar, dat men een steen tovert uit een ik, waarin men, misschien zonder het beseffen, de steen zelf heeft gestopt. Niettemin is het materiaal zo over vloedig, dat toeval uitgesloten moet wor den geacht. Dat Baoh deel zou hebben gehad aan een zo men wil obscurantisti sche kabalistisohe traditie is in het ge niet onaannemelijk:-nog in de 17e leefde de alchemie, de Ars Magna. in de orde der Rozenkruisers, de. Virtuoos Een bijzonder virtuoos staaltje van ge- tallenspeurzin vormden de magische qua- draten resulterende uit de matentellingen van de 48 praeludia en fuga's van het Wohltemperierte Clavier deel I. Zelfs omtrent Baohs tempi meende spreker via Trouw en Durf gaf feestavond en een concert /~\NDER LEIDING van de nieuwe dirigent, de heer P. J. G. de Boer, gaf de harmoniekapel Trouw en Durf zaterdag aan het begin van een feestavond in de stadsgehoor zaal voor de leden en donateurs een concert. De dirigent, die de taak van de heer W. J. Smolders heeft over genomen, werd door de voorzitter, de heer M. IJzerman, aan de aan wezigen voorgesteld. Hieraan vooraf ging een mars van G. J. de Houwere, waarbij vooral de tam boers hun best deden. De vier vrouwe lijke leden van het tamboerkorps kregen na afloop van het concert een boeket rode en witte anjers voor hun prestatie bij de 3-Octoberoptocht. Het verheugde de heer IJzerman, dat hij afgevaardigden van de 3-Octoberver- eniging. van de vereniging Koninginne dag. en van de Leidse bond van harmo nieën en fanfarekorpsen kon verwelko men. Met een speciaal welkomstwoord richtte hij zich tot ere-voorzitter D. Cor net. Zijn verzoek om tijdens de uitvoe ring stilte in acht te nemen, bleek niet overbodig te zijn. Vooral achter in de zaal kon men zich niet rustig houden. Van de vijf uitgevoerde werken klon ken de fantasie op O, what a beautiful morning van B. Bisselink, en de mars Death or Glory het best. De Postkoets van Jos Cleber In een arrangement van van Paul Herthom werd te stad ge speeld. Ditzelfde vonden wij van som mige gedeelten van de Suite Oriëntale van Francis Popy. Het stuk van Bisse link werd fraai geparafraseerd. Het tweede gedeelte van de avond be stond uit een cabaret, waaraan meewerk ten Kees Mandere als conférencier. Jan Tromp, Joop de Knegt. Zwarte Riek, juffrouw Alice en een zekere mei die zich beurtelings mr. Bastos en glisto noemde. De muzikale omlijsting was in handen van Martin Kesseler. Renaissance-poëzie kende veelvuldig het hermetisme, de systemen van vele wijs geren dier tijd, Leibnitz bijv., bezaten mathematische elementen, trouwens ge- tallenmystiek bleef ook later voortleven tot in de moderne tijd toe. Zo vormrte bijv. ook de astrologie in de 16de en 17de eeuw vaak een uitgangspunt voor muzi kale speculaties, dikwijls bleef deze lou ter visueel. (Men denke aan de cantus orphicus van Ficinus en dien6 invloed) Bedenkingen Dit aspect van Baohs wezen en werk dient zeker uitvoeriger te worden onder zocht. Men moet echter wel bedenken, dat het verwerken van getalsymbolen door Bach nog niet noodzakelijk van es- iële betekenis behoeft te zijn voor de irde ng muziek. Wanneer sDreker meent, dat aritmetische analyse de waarde van een muziekstuk zou moeten kunnen vaststel len en hij anderzijds zegt, dat het gebruik van dergelijke mathematische recepten nog niets garandeert omtrent de waarde van de compositie, lijkt dit op zijn minst tegenstrijdig. Wij houden het voorlopig maar op de laatste bewering. Wanneer immers Alban Berg door der gelijke beschouwingen tracht aan te to nen dat Schumanns Traumerei een mees terwerkje is van goede verhoudingen, dan ging hieraan toch vooraf, dat Berg in tuïtief de indruk kreeg, dat dit stukje mooi was. Men komt uiteindelijk op een tautologie terecht. Achten wij dus de algemene gel digheid van eventuele conclusies op grond van getallensymboliek in be ginsel twijfelachtig, het probleem is de moeite waard grondig te worden onderzocht en wij zijn Hans Brandts Buys zeer dankbaar voor zijn in spirerende lezing, die aller bewonde ring opwekte. Ongetwijfeld zal een objectieve, wijsgerige en psycho logische kritiek op de uitkomsten van deze onderzoekingen van grote be tekenis zijn voor kunst en weten- Dr. J. Crescendo gaf jaaruitvoering Niet alleen goed samenspel, maar ook wil tot ernstig musiceren T~\E LEIDSE MOND ACCORDEONVERENIGING Crescendo heeft, onder directie van de heer W. van Strien, in Den Burcht haar zesde jaar uitvoering gegeven. Een korps, dat in deze zaal musiceert, moet de on gunstige akoestiek op de koop toe nemen. Maar het volle profijt van ijver en toewijding wordt dan ook niet gehaald. De aankondiging „aanvang 19.30 uur" bleek niet ernstig bedoeld. Het werd zelfs acht uur de Kort) en vooral in ons aller Post koets, die Jos. Cleber op gang heeft gebracht en waarvan de paarden nog ltijd niet het geringste teken van ermoeidheid tonen. Voorzitter A. J. van der Kwartel sprak in majeur. Het Ledental ging ook het af gelopen jaar weer vooruit, dat van de donaeurs zelfs „met sprongen". Het korps trok vaak „naar buiten", om voor patiën ten in allerlen inrichtingen te spelen. Zon der de daadwerkelijke belangstelling der donateurs zelfs „met sprongen". Het korps weest. Tweemaal werd aan een concours deelgenomen. IJver Dank zij de onvermoeide ijver van de dirigent, die het orkest in vijf jaar van „niets" tot „uitmuntendheid" wist op te voeren, kwam men uit Wageningen met een (eervolle) eerste prijs thuis. De heer Van Strien zag zijn toewij ding erkend met de gebruikelijke „en veloppe" en nóg wat. Mevrouw Van Strien kreeg bloemen, evenals me vrouw Van Wijk, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Qok de tweede voorzitter, die een kast bouw de, werd bedacht. Crosendo's muzikanten, bespelen in meerderheid inderdaad helt mondorgel (in drie stemmingen), maar de accordeo- msten, tokkelaars, drummer en pianiste vormen daarbij een niet te onderschatten Samenwerking Dirigent Van Strien heeft al die spelers met hun verschillende eigenaardigheden zonder twijfel, dan zij zijn prettige en stimulerende leiding, tot een goede, on gedwongen samenwerking kunnen voeren Dit bleek al dadelijk in de ope ningsmars, verder ook in de beide concoursnummers (een Ouverture en een Petit valse de concert van P. F. GEMFENTF LEIDEN Officiële publikatiea UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 13 november 1957 heeft bepaald, dat een herziening van het partiële uitbreidingsplan „Leiden- zuidwest", vastgesteld bij raadsbesluit van 26 januari 1948 en goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland van 22 februari 1949 no. 434/1, wordt voorbereid. De herziening heeft betrekking op het gebied, begrensd door het bij raadsbe sluit van 6 juni 1955 vastgestelde partiële uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest", de Voorechoterweg en de Korte Vliet, i Leiden. 16 november 1957. De burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT. Niet alleen het samenspel, ook d>e goe de opmerkzaamheid en de wil tot erns tig musiceren brokken de aandacht. Koortje Een dameskoortje (K.E.V.) uit Lisse verleende in het bekende en geliefde Ro sen in Tirol en Arrivederci Roma mede werking. evrouw R. Viele-van Strien en de heer B. Bouwman vormden in het eerstgenoemde lied het duet (in Bieder meier-dracht). De heer Bouwman zong voor een amateur lang niet onverdienste lijk van „de zanger, die trekt door het land". Na de pauze voerden De Gastspelers de klucht op: Daar liegen wij ons uit. Joh. i W. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Stadhuis, 8 uur: gemeenteraad, begro ting. Den Burcht, 7.30 uur: feestavond afde ling Leiden Algemene Bedrijfsbond Voe- dings- en Genotmiddelen. Chr. school Stadhouderslaan, 8 uur: ouderavond chr.-nationale school Storm Buijsinghstraat. Hel gulden Vlies, 8 uur: vergaderinc sigarenwinkeliers. Het gulden Vlies, 8 uur: afdeling Leiden Vereniging voor Pedagogiek, dr. L. van Gelder over „De neurotische persoonlijk heid in deze tijd" Dinsdag Rijksmuseur A. Klasens ov Aboe-Roash. Schouwburg, 8 uur: „De Sleutelspelers opvoering van „Twee retours Victoria" Universiteit filmzaal, 8 uur: K. en C vertoning van „Mijn leerjaren" voor filr studiekring. Stationsweg 43, gadering Kamer v Gehoorzaal. 7.3C Den Burcht, 8 u C.N.V. uur: algemene Koophandel, ïur: uitvoering propaganda-avond Woensdag Lakenhal, 8 uur: K. en O., cursus Van Gogh Breitner Verster door J. N an Wessem. Gehoorzaal, 8 uur: uitvoering „Jahn" Het gulden Vlies, 8 uur: afdeling Lei den Chr. vereniging „Zedenopbouw", dr C. Sanders over „Huwelijk en persoonlük- neidsvorming". Snouck Hurgronjehuis, 7.30 uur: najaars vergadering statenkring Leiden Chr. His torische Unie. Het gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Lei den Ned. Ver Huisvrouwen, lezing dr. L van Egeraat over Italië. Rijksmuseum geologie en mineralogie 8 uur: lezing dr. P. C. Zwaan over mine ralen en edelstenen. Turk, 8 uur: afd. Leiden „Tuinbouw en Plantkunde", ledenvergadering. Donderdag De Lakenhal, 8 uur K. en O., rondlei ding tentoonstelling van Gogn. Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O.. Rolt. Philh. Orkest. Over 't Hoff, 8 uur: K. en O aanvang tweede cursus „Fotografie voor begin- N.A.v.o.?" Volkshuis, 2.15 uur: T. Verheyen te öargeyk over „Ploeg-stoffen" (moderne WCT^Tlginrichting). Groot Auditorium universiteit, 2 uur: afd. Leiden S.S.R., prof. dr. J. P. A. Mek- over „Autonomie en openbaarheid der rijksuniversiteit", t.g.v. 56ste Dies Natalis. Het gulden Vlies, 3 uur: Mytylstichting Leiden en Omstreken, twee lezingen. Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: provinciale contactcommissie Zuid-Holland inzake het Woonruimtevraagstuk, lezingen over de „Sanering". Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg, 2 tot 5 uur: «toonstelling van afbeeldingen van Paul Sehuitema. tot 7 december Lakenhal, 10 tot 4 uur en donderdag bo vendien van 7.30 tot 9.30 uur: Van Gogh- tentoonstelling. tot 16 december. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, de Zuider apotheek, Lammenschans weg 4, tel. 23553, en de apotheek te Oegstgeest, WiUihelrm- napark 8, tel. 26274. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Leentje Marina, d v P de Jong en J E de Haas; Johannes Maximi- lianus Antonius, z v C T Cazander en H C van Hezik; Gerritje, d v D Moerman en J Leune; Susanna Catharina Maria, d v H Holswilder en H J van der Meer; Margarebha Cornelia, d v A Kuijt en D Messemaker; Annelieeje, d v A L van Iters on en L Ver burg. Overleden: J H Haverkort 70 j, man; A van Blad el, 70 j, vrouw. Jeugdontmoeting in Leiden 'yATERDAGAVOND werd in het ge- bouw van de Evang. Christen Gemeen schap aan de Middelstegracht een jeugd- itmoeting gehouden, die uitging van de actie Jong Nederland voor Christus. De 1 werd geopend door de heer Th. Dfkkes. Nadat enige geestelijke liederen n gezongen, speelde de heer Ray s op zijn accordeon waarbij hij zelf Deze in Duitsland wonende Ame rikaanse evangelist legde ook een getui genis af van de waarde van zijn werk, zoals hij die ziet. Hij zei. geen beroeps- Vervolgens sprak een Spaanse zenddngs- arbeider. Hij merkte op, dat heft eer wonderbare ontdekking is, dat allen de zelfde Heiland hebben en allen op dezelf- rvaring kunnen wijzen. Het was enkele uren geleden, dat hij in derland aankwam, maar deze dingen ten weg in het weten, dat wij v« gen zien naar de dag, waarop wij God de hemel zullen verheerlijken. Dan geen afstand meer en behoeven er o geen vertalers meer te zijn. f \P EEN GEZELLIGE BIJEENKOMST in De Harmonie is aan vieren- nJ twintig cursisten van de Leidse aannemerscursus het vakdiploma toegekend. De heer De Rooij, voorzitter van de commissie van toezicht, reikte de diploma's uit en deelde mee, dat deze avond het honderdste vakdiploma zou worden overhandigd. De cursist, die deze mijlpaal deed bereiken, de heer B. Regterschot uit Voorschoten, ontving een boek. De directeur van de cursus, de heer J M. Bruschke, prees de geslaagden, die gedurende drie jaren iedere week twee maal naar de cursus zijn gekomen. In deze huldiging betrok hij ook de aanwezige ven, verloofden en ouders, die zich thuds opofferingen hebben moeten ge troosten om de studie vlot te laten verlo pen. Hij wees de geslaagden op de ver dere studiemogelijkheden en beklemtoon de dat het thans uitgereikte vakdiploma ;en eindstation mag betekenen. Nadait nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd, dankte de heer Hop uit Leiden directeur en leraren kt hun toewijding. e naimen der geslaagden luiden: B. en C. M. Akkerboom, Ter Aar; H. N. Bouter, Leiden; B. van Delft, Zaandam; T. G. M. Evers, Hillegom; P. de Gelder, Voortaan... Breestraal 11 dat wel willci zjjn bekering had hij Ook in Spanje Hazerswoude; J. Heemskerk, Ter Aar; N. Heemskerk, Ter Aar; F. P. Hop, Lei den; M. C. v. d. Klauw, Noordwijkerhout F. de Koning Oegsteest; A. Lange veld, Leiden; P. Laros, Noordwijkerh.; J. Loef, Boskoop; J. Loet. Boskoop; G. Ooms, Val kenburg; J. A. W. Oosterlee, Valkenburg; Overdevest, Zoeterwoude; B. van Plas. Katwijk aan Zee; H. Verlind, Leiden; H. Verloop, Katwijk aan Zee; G Noorl ander, Leiden. G W. en W.: C. M. L. Compeer, Leiden; B. Regterschot, Voorschoten; C. M. Vlas- eld, Leiden St.-Nicolaasmars sloot het seizoen Ondanks het minder gunstige weer hield de wan delvereniging Leiden en om etreken zaterdag de jaarlijks terugkeren de St. Nicolaas-wandeltochten, nu echter te Alphen aan den Rijn, Katwijk aan Zee en Leiden, met respectievelijk 239, 208 en 321 deelnemers. Behalve de persoonlijke deelneming vormden zich in Leiden negen, in Alphen zeven en in Katwijk vijf groepen. Een extra attractie was de komst van de Sint met zijn knecht. De spreker wees erop, dat God ook ir Spana e werkt. Er zijn er, in het bijzon- oer jonge mensen, die het leven en d< vrede in Christus hebben gevonden. Als resultaat van de belangstelling in Neder land worden vele arbeiders in Span) gesteund. God gebruikt hen tot Zijn eei Het evangelische werk is er heel moeilijk geweest, maar het is zeker niet zopder, zegen gebleven. In het slot van zijn toespraak drong de Spanjaard erop aan, dit werk te ven gedenken; men doet dat bepaald niét voor een verloren zaak. De heer A. Esmeijer hield een korti overdenking aan de hand van enkele ver zen uit Exodus 17. Hij merkte op, dat het jonge mensen te doen is om de over ning. Veelal is in het leven bet tegendeel De heer Esmeijer deed een drin gend beroep op de aanwezigen, het me' od in het leven te wagen. Drie jonge mensen legden deze avond :n getuigenis af van hun geloof in de opgestane Heer Geref. Kerk Leiden beroept ds. De Vries te Lollum Bij enkele kandidaatstelling 16 gister avond in een gemeentevergadering van de Gereformeerde kerk van Lelden be roepen als vijfde predikant, l>n de vaca ture ds. Hajer, de. C. W. de Vries te Lollum en Waaxens, classis Franeker. Ds. De Vries is 19 maart 1926 geboren en deed op 13 Septeember 1953 zijn intrede in zijn eerste gemeente Lollum c.a. Spreekbeurt In gebouw Prediker wordt donderdag om 3 uur en om 7.15 uur een spreekbeurt gehouden, tevens bedoeld als dankstond voor het gewas. Ds. D. van Dijk zal spreken. U.S.A. maakt plannen voor de viering van gouden jubileum IvyORD LID VAN ONZE U.S.A., dat was het motief, dat zaterdagavond in het gymnastieklokaal van het gymnasium klonk voor de eerste klassers en eventueel de oudere jaars, die nog geen lid zijn van deze school vereniging. Maar er zijn ook nog andere verenigingen. Wenst men volleybal te spelen of te schaken, ook voor deze lieden bestaat de mogelijkheid zich als lid op te geven voor deze takken van sport. Zowel de praeses van U.S.A. als die de sportcommlssie hield een gloedvol ge documenteerd betoog tot de ongeorgani seerden. Hun woorden werden onder streept door de spontane reacties van d spes patriae. U.S.A. heeft zyn bestaansrecht in de loop der jaren bewezen en getoond levenskrachtig te zijn. Niet altijd is de naam Uno Sumus Animo geweest, maar in een schoolvereniging die vol gend jaar haar 50-jarig jubileum gaat vieren, moet de eenheid van geest aanwezig zijn geweest. Op 28 mei 1908 viel het besluit van: „N volentibus arduum". Misschien vond mei dat deze naam teveel associaties had met rederijkerskamers en dichtgenootschap pen, misschien was er ook een andere reden, in ieder geval het is nu U.S.A. Zorgen En nu heeft men natuurlijk zorgen, want een tiende lustrum kan men niet onge merkt laten voorbijgaan. Dit wil men ooi- helemaal niet. Er is een lustrumcommis sie aan het werk gegaan, men heeft al heel wat moeilijkheden overwonnen. Ei het resultaat? Op 8 maart 1958 hoopt mei een reünie te houden, 's Avonds volgt di opvoering van een klassiek stuk voo1 reünisten en op 10 maart een tweede op voering. De keuze is gevallen op de Aiax C.J.M.Vherdacht „De ontmoeting" tien jaar In de dienst die gistermorgen in Oosterkcrk werd gehouden, heeft ds. Groot aandacht geschonken aan het tier jarige bestaan van de C.J.M.V. De Om mocting, die uitgaat van de Hervormd wjjkgemecnte Pniël. In zijn prediking wees de predikant erop, dat de jongens en meisjes met jeugdwerk midden in de Kerk Staan, wordt door de jeugd voor de jeugd ge daan; de tijd is voorbij, dat het uitslui tend door oude wijze mannen en vrou wen geschiedde. Ouderen kunnen alleen inspringen als hun advies wordt ge vraagd. Ds. Groot beklemtoonde, dat het jeugd werk wordt verricht voor het aangezicht van God, of het nu spel is of een ander onderdeel ervan. Wij leven met dit alles de Heer tegemoet. voorganger weidde ook uit over de betekenis van de naam van de C.J.M.V.: De Ontmoeting. Allereerst ontmoeten jon ge mensen elkaar; ze moeten voor elkaar open worden. Maar bovendien gaat het de ontmoeting met God. Wij zijn burgers van het Rijk in de hemelen en wachten op de wederkomst van de Heer. De Gemeente van Jezus Christus moet weten, dat het jeugdwerk namens haar wordt verricht. Het gebeurt vanuit de Kerk en allen moeten er achter staan. De prediking van ds. Groot handelde deze morgen verder over Mattheüs 9 vers 18 tot 26. Een drietal jongeren verzorgde de Schriftlezing. Aan het einde werd ge zang 217 vers 1 door allen en het tweede alleen door de jeugd gezongen. Sophocles, vertaald door en met muziek van Bertus van Lier. De leraar Neder lands W. Blok heeft de regie, de muzi kale leiding is in handen van Iskar Ariba. Geld Natuurlijk wil men alles zoveel moge lijk met eigen krachten doen, maar met name voor de blazers zal men wel enkele beroepsmusici moeten Inschakelen. En dat kost allemaal geld. Men heeft goede hoop het voor elkaar te krijgen. In leder geval wist dr. Cohen door middel van een Ame rikaanse verkoping van een grote taart, 125 gulden in de wacht te slepen voor de komende feesten, waarbij ook sportwed strijden zullen worden gehouden. Door blauwzuur bedwelmd De 42-jarige Leidenaar J. Questroo, werkzaam bij de lichtfabrieken is zater dagmorgen bij het werken met blauw- zuurgas bedwelmd en buiten bewustzijn geraakt. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Anna Panlownastraat vierde feest Ter gelegenheid van het twaalfenhalf- jarig bestaan van de buurt- en relsver- eniging Anna Paulownastraat, werd za terdag in De Kleine Buróht een feest avond gehouden. Om half acht bracht de muziekvereni ging Co-ncordia de buurtbewoners een serenade, waawia men gezamenlijk per bus -naar de feestzaal reed. De voorzitter van de feestcommissie, de heer P. Lepelaar, memoreerde het ontstaan van de vereniging en roemde de prettige sfeer die er steeds heerst. Daarna bracht de heer S. Weeda dank voor alle steun de afgelopen 12% jaar ondervonden. Nog voor dat de eigenlijke feestviering begon, gaf de heer C. van Klaveren een uitvoerig overzicht van het wel en wee van de vereniging. Ouwerkerk'6 cabaret zorgde voor de vrolijke stemming. Inbraak in Leidse scholen In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in twee scholen in de omge ving van de Paulus Bulsstraat. In de ene school wordt f 16 vermist en in de andere school werd alles zonder resultaat overhoop gehaald. Dr. von Meyenfeldt in Amsterdam beroepen Dr. F. H. von Meyenfeldt, Geref. pre dikant te Leiden, heeft een beroep ont vangen van de Gereformeerde Kerk te Amsterdam. Voor vervolg stads nieuws pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3