i s Kritiek werkgevers op kinderbij slagwet Internationale conferentie jonge christendemocraten Puzzel mee Een woord voor vandaag *?en, OSRAM Kloof e.h .-a.r. zo spoedig mogelijk overbruggen De onbekende man Kanttekening Antwerpse Zendingskerk nam orgel in gebruik 2 Rechtsgrond is onaanvaardbaar Uit de vakpers (Van onze sociale redacteur) 7OWEL het orgaan van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Ne derland als het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond hebben in hun laatst verschenen nummers kritiek ge leverd op het bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp Algemene Kinderbijslagverzeke ring. In het artikel in De Werkgever (V.P.C.W.) wordt met instemming gerefereerd aan een uitspraak van de Hoge Raad van Arbeid enkele Mentallen jaren geleden gedaan. De meerderheid van de Hoge Raad was toen van oordeel, dat de groep der kleine zelfstandigen (De discussie liep toen over deze categorie Red.) niet onder de ver plichte kinderbijslagverzekerin-g diende te worden gebracht. Dit oordeel was gegrond op de over weging. datde rechtsgrond voor een kinderbijslag voor loonarbei ders gelegen is in een rechtvaar diger verdeling van het loon, wel ke rechtsgrond niet aanwezig is ten aanzien van de kleine zelfstan digen. Ten aanzien van het thans bij de Tweede Kamer ingediende ont werp Algemene Kinderbijslagver zekering schrijft De Werkgever, dat diegenen gelijk hebben, die in het verleden betoogd hebben, dat een kinderbijslagregeling niet de oplossing is voor eventuele moei lijkheden bij de niet-loontrekken- den. Kinderbijslag moet men zien, aldus De Werkgever, als een her verdeling van de totale loonsom, waardoor op de loonbetallng een correctie wordt aangebracht, wel ke verband houdt met de gezins samenstelling. De inkomens van de zelfstandigen daarentegen worden op een andere wijze be paald. Het is naar onze mening, zo vervolgt De Werkgever, niet de taak van de overheid hier een andere regeling te treffen naast de maatregelen van fiscale aard. De ondertekenaars van het bij de Kamer ingediende ontwerp zien de rechtsgrond in het feit, dat de inkomensvorming noch bij loontrekkenden noch bij zelf standigen is afgestemd op de ge zinsgrootte. Om dit te bereiken heeft de regering gemeend, dat een volkskinderbijslagverzekering de meest juiste maatregel was. De Werkgever kan deze rechts grond voor een kinderbijslag voor niet-loontrekkenden niet aanvaar den en wijst hiermee dus eigenlijk elke wettelijke kinderbijslagrege ling voor zelfstandigen af. De dubbele betaling voor kin deren in opleiding en invalide kin deren en dat tot het 27ste jaar wordt een duidelijke overtrekking genoemd van de gedaohte die ach ter de kinderbijslag schuilt. De onttrekking van de uitvoering van de wet aan de bedrijfsvereni gingen ten gunste van de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid lijkt De Werkgever eveneens niet gelukkig toe. Een rode draad De Onderneming (C.S.W.V.) con stateert in de nieuwe ontwerpen een aantasting van het beginsel van de splitsing in volksverzeke ring en verzekering van loontrek kenden. Als een rode draad loopt er voorts door de ontwerpen de nivelleringsgedaohte, gecamou fleerd door een herhaald beroep op een bepaald niet algemeen ge voeld solidariteitsbeginsel. Ook, zo vervolgt De Onderne ming. zijn de ontwerpen gespeend van ieder begrip voor efficiënte moderne administratiemethoden. In de opzet wordt uitgegaan van 22 autonome territoriale admini stratieve eenheden, die ieder voor zich niet in staat zullen zijn eco nomisch te werken. Volgens De Onderneming heeft de regeling geheel ten onrechte de vorm van een verzekering ge kregen. Op het terrein van de volksverzekeringen ging men vol ledig accoord met de inmiddels ingevoerde Algemene Ouderdoms wet. En ook is men overtuigd van de behoefte aan een algeme ne, de gehele bevolking omvat tende weduwen- en wezenvoorzie- ning. Maar op de vraag of deze noodzaak ook geldt voor de kin derbijslag luidt het antwoord ont kennend. Over de verplichting tot premie betaling voor 15-jarigen, voor de groep, die ongehuwd blüft en al zwaar door de fiscus getroffen wordt en voor de gehuwden, die kinderloos blijven of slechts twee kinderen hebben, schrijft De On derneming als commentaar: Van populariteit van de toekomstige „verzekering" gesproken! Met betrekking tot de dubbele betaling voor studerende en in valide kinderen tot 27 jaar, vraagt De Onderneming zich af, of het departement niet in staat was voor volwassen invaliden een eigen regeling te treffen, welke ook geldt voor ouderen dan 27 jaar. Is hier misschien voorts op bedekte wijze gestreefd naar het beperken van studietoelagen en beurzen om de staatskas te ont- De Onderneming besluit het ar tikel aldus: „Wij staan sceptisch tegenover de urgentie van een al gemene kinderbijslagvoorziening. In ons maatsohappelijk bestel wachten nog vele desiderata op vervulling. Indien men wellicht om politie ke redenen, een algemene kinder bijslagvoorziening thans bepaald wenselijk acht, dan is een andere vormgeving beslist noodzakelijk." Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Leiden 'vak.-G. F. Hajer): C. W. de Vries te Lollum en Waaxens: te Amsterdam (vak.-R. C. Harder): F. H. von Meyenfeldt te Leiden. Reformatorische bezinning op Europese vragen (Van een onzer redacteuren) DRIE dagen lang heeft een aantal jonge, politiek ge- interesseerde, protestanten uit Frankrijk, Zwitserland, Duitsland en Nederland in Kampen gedis cussieerd over de „sociale econo mische politiek in protestantse geest". Het was de tweede maal, dat er in het kader van de Unie van Jonge Christendemocraten, een dergelijke conferentie werd gehouden. Verleden jaar was men in Worms, nu in Kampen en vol gend jaar waarschijnlijk in Zürich. In de Unie van Jonge Christendemo craten werken de jongerenorganisaties van vrijwel alle christelijke partijen in West-Europa samen. Begin volgend jaar zal deze Unie haar internationaal congres in ons land houden. Na de driedaagse debatten heeft de conferentie een resolutie aanvaard, waarin wordt verklaard, dat men zich bewust is van de betekenis van de Unie van Jonge Christen Democraten, waarin rooms-katholieken en protes tanten zitting hebben, voor de samen werking op Europees gebied. In het kader van deze Unie zagen de deel nemers van deze protestantenconferen tie toch ook de noodzaak om zich als de mogelijkheid om één christelijke partij op te richten, waarin dan rooms-katholieken en protestanten samenwerken. De voorzitter van de c.h.-jongerenorganisatie, dr. Kluyten- berg. die de slotvergadering presi deerde, zeide dat dit inderdaad het geval was geweest. Men was eens gezind tot de conclusie gekomen, dat deze samenwerking na de oorlog in West-Duitsland mogelijk was, omdat dit land sinds 1945 praktisch „geschie denisloos" was. Zolang dit land nog niet herenigd is, is een samenwerking van alle christelijke krachten beslist noodzakelijk. van de Duitse Bondsdag, zeide te begrij pen, dat deze samenwerking in Neder land niet mogelijk is. En hjj voegde daar aan toe, dat het voor de Duitse protestan ten zeer belangrijk is, dat er ln ons land protestants-christelijke partijen bestaan. Drie referenten hebben op deze con ferentie het woord gevoerd: prof. dr. G. C. van Niftrik over: „Protestants perspec tief in Europa", de heer A. Borstlap, secretaris van het C.N.V., over „christe lijke sociale grondlijnen" en dr. G. Stol- tenberg, die sprak over de overheidstaak in sociaal-economisch vlak naar protes tantse opvatting. Naar aanleiding van deze referaten kwam men tot ae conclusie, dat ook het sociale en economische leven onder de heerschappij van. God gesteld moet worden. Zowel werkgevers als werk nemers zullen zich moeten laten leiden door het principe van: draagt elkan ders lasten. Het opbouwen van een menswaardig bestaan is dus niet alleen een taak van de staat, maar in de eer ste plaats een zaak van de persoonlijke 'erantwoordelijkheid. Dit zal kunnen reformatorische christenen te bezinnen j geschieden door o.a. het vraagstuk om zoveel mogelijk als eenheid stel- •- - - ling te kunnen nemen in de Europese vragen van vandaag. Op een persconferentie, die na af loop van deze conferentie werd ge houden, werd de vraag gesteld of er niet gediscussieerd is geworden over Gouden Boekjes, voor Nederland be werkt door Annie Schmidt en Han Hoekstra. Ultg. De Bezige BU- Am sterdam. Overal ter wereld is deze serie wel bekend. Tientallen kleurige prentjes, aaneengeregen tot aardige verhaaltjes voor kleine kinderen. Ze zijn er dol op en menige vader of moeder zal de be levenissen van allerlei dieren wel zo langzamerhand uit het hoofd kennen. De boekjes zijn op goed papier gedrukt en stevig ingebonden, maar toch nog laag OPGAVE PUZZEL NO. 69 Horizontaal: 1 Scheepskeuken, 8 citroenkruid', 10 rondihout, 12 zang- noot, 13 elektrisch geladen deeltje, 14 edelgesteentje, 15 titel, 16 inhouds- leidL.„. Verticaal: 2 Voorzetsel, 3 landmaat in Zeeland, 4 welwillende lezer, 5 te kennen geven, 6 bestaat, 7 niet her leidbaar, 9 vogel. 11 slagader. 12 weef sel, 14 zangstem, 16 zeerover. 21 delfstof, 23 pers. voornaamwoord, 24 geheel de uwe, 225 zangnoot. OPLOSSING PUZZEL NO. 68 Groentenkweker. Ds. J. Uneputty op 2 dec. 70 jaar Op 2 december hoopt ds. J. Uneputty zeventig jaar te worden en op 17 novem ber te herdenken hoe hij 45 jaar geleden in dienst van de Kerk trad. Desniette min werkt hij nog steeds voort en is beschikbaar voor de Evangelische-Mo- lukse Kerk in Nederland om het evan gelie- te verkondigen voor de Ambonne- Hij is voorzitter van de classis Roer mond, waaronder 14 woonoorden res sorteren. Voor de oorlog werkte hij on der de militairen van het KNIL. De Japanners namen hem in 1945 te Bandoeng gevangen. Op Oudejaars avond 1944 had hij namelijk in een overvolle kerk Gods zegen gevraagd voor koningin Wilhelmina en het Oran- Een Japans officier bevond zich onder zijn gehoor. Deze bleek een Christen te zijn en vroeg verlof, de kansel te beklimmen, waarna hij getuigenis af legde van geloof en vertrouwen Gods liefde De volgende dag werd de Japanner door de Kempeitai van huis gehaald. Tien dagen later werd ds. Uneputty aangehouden me' 30 andere Ambonne- zen. Na zijn vrijlating in oktober 1945 ontving hij de grote Zilveren Ster. Van mei 1946 tot 1950 diende hij bij de Andjing Nica in het KNIL. Hij ging met de mannen op acties en voorkwam dat onschuldige Indonesi sche burgers gedood werden. Op 25 april 1951 kwam hij als veldprediker in Nederland en werd gedemobiliseerd op de eerste verjaardag der republiek Zuid-Molukken. de medezeggenschap tot een goede op lossing te brengen. Deze conferentie werd georganiseerd door de jongerenorganisaties van de anti revolutionaire partij en van de christe lijk historische unie. De voorzitter var de Arjos, de heer Silvis, opende deze bij eenkomst, waarvoor ook van officiële zijde veel belangstelling bestond. Zo kon de officiële opening in het stadhuis van Kampen plaatshebben. Het gemeente bestuur van Kampen heeft de congres gangers een maaltijd aangeboden. Een bejaardencentrum annex boerderij De Belgische Christelijke Zendings kerk te Antwerpen heeft plannen voor het bouwen van een eigen pro testants tehuis voor ouden van dagen. De grond ervoor is reeds aangekocht. Het gebouw zal verrijzen op een plaats 20 km van Antwerpen, wan neer de middelen dit toelaten. Het nieuwe tehuis zou het tweede protestantse bejaardencentrum in Vlaanderen worden. Op het ogenblik heeft men de beschikking over een klein tehuis in Brussel. De accommo datie daarvan is echter zeer gering. Aan een tweede groter en moderner tehuis heeft men dan ook dringend behoefte. Vooral ook omdat de pro testantse patiënten en ouden van da gen die in de roomse tehuizen hun intrek moesten nemen wel eens moei lijkheden ondervinden. Om de kosten voor de inwoners van dit tweede tehuis zo laag mogelijk te houden is het de bedoeling in de omgeving van het tehuis een boerderij te bouwen. Hierdoor zou het moge lijk zijn op goedkope wijze de voedsel voorziening te verzorgen. Volgend jaar christelijk nationaal schoolcongres Over ruim een jaar, op 30 en 31 oktober en 1 november 1958 wordt in Bellevue te Amsterdam gehouden het negende Christelijk Nationaal School congres. Reeds nu wordt het program- gepubliceerd, omdat belangstellen- "~11houden met Het congres heeft als hoofdonder werp „Spel en ontspanning in opvoe ding en onderwijs"; het zal worden ingeleid door dr. L. de Klerk uit Utrecht. Co-referenten zijn prof. dr. G. C. van Niftrik, prof. dr. ir. H. van Riessen en prof. dr. R. Schippers. Het algemene onderwerp wordt meer op de practijk gericht voor verschil lende secties. Voor de sectie g.l.o. door de heer P. W. J. Steinz te Rotterdam, voor het v.g.l.o. door de heer K. Groe nendijk te Alphen aan den Rijn; voor 1 door dr. M. IJsseling voor het kleuteronderwijs: Brants te Emmen; voor het b.l.o.: de heer P. E. Fijn te Assen: voor het nij verheidsonderwijs: mej. W. J. Mulder te 's-Gravenhage. De meesten van ons zijn grootgebracht in „de leer". Aan moeders schoot kregen we ons eerste godsdienstonderricht, daarna de kinderbijbel, de verhalen van „meester op school", de catechisatie, de preek. Het is ons allemaal zo dikwijls en als zo vanzelfsprekend voorgehouden, dat het gevaar groot is dat we het allemaal wel horen, maar dat we het niet meer in ons opnemen. Het „leeft" niet meer. Ditmaal dit voorbeeld. Iedereen kent de gelijkenis van de wijze en de dwaze maagden en ook een kind kan u haarfijn uitleggen wat de strekking is van deze gelijkenis. Maar vindt u die wijze meisjes echt sympathiek? Ze hebben geen vinger uitgestoken om die vijf anderen te helpen. Zouden ze niet, met een beetje overleg, met haar zevenen of achten die bruiloftszaal hebben kunnen ingaan? Anders gezegd: moeten \ve niet tot het uiterste gaan in onze pogingen om ook de naaste te winnen voor Gods Koninkrijk? Het is duidelijk dat we dat wèl moeten. Maar het is ook duidelijk: ga nooit zover dat ge God kwijtraakt. Want dan gaan gij èn uw naaste verloren. Toch het is de moeite waard eens na te denken over de wijsheid van die vijf. r de mensheid in Chris- Aav .BESTRALINGSLAMPEN ULTRA-VITALUX OF THERATHERM Provinciaal weekeinde c.h. jongeren (Van een onzer verslaggevers) De actieve christelijk historische jongerengroep van Vlaardingen, die altijd sterk vertegenwoordigd is bij conferenties van c.h.-jongeren, trad afgelopen zaterdag en zondag zelf als gastheer op tijdens het weekend van de provinciale afdeling Zuid-Holland. Het aantrekkelijke programma had vele jongeren uit de provincie en van daarbuiten naar Vlaardingen doen komen. Zaterdagsavonds behandelde het Twee de-Kamerlid dr. J. J. R. Schmal het onderwerp „Wat kan de C.H.U. beteke nen voor de hedendaagse jeugd?" De. leden der Unie, aldus spreker, komen voor het merendeel voort uit de kringen van het christelijke onderwijs; zij wil len evenals deze scholen openstaan vooi het gehele Nederlandse volk, daarbij de Bijbel als richtsnoer gebruikend. Spreker wekte de aanwezigen op. Gods Woord bü al hun arbeid op politiek en maatschappelijk terrein als richtsnoer en toetssteen te gebruiken. Daarnaast mag het historisch gewordene, dat wij als het werk Gods hebben te aan) den, niet verwaarloosd worden. Hij er met veel nadruk op, dat dit nog niet wilde zeggen, als zou de C.H.U. niet openstaan voor ideeën van deze tijd, doch juist positief wil staan tegenover de hedendaagse dynamische ontwikke ling. Dr. Schmal, één der enthousiaste voor standers van samengaan van a.r. en c.h liet zich uiteraard ook nu in deze geest uit. Beide groeperingen, aldus spreker, gaan uit van dezelfde grondgedachte; de kloof, die tussen beide is ontstaan, moet zo spoedig mogelijk overbrugd worden, al mag van een forceren geen sprake zijn. Een samenwerking moet plaatselijk en regionaal worden bezien. Komend op het terrein van de prak tische politiek brak spreker een lans voor een snelle oplossing der woning nood. Het is bedroevend, dat in de twaalf naoorlogse jaren nog geen oplossing voor dit probleem is gevonden. Dr. Schmal verzekerde de jongeren dat de chr. hist, vertegenwoordigers in 'de verschillende overheidsorganen him best doen om aan deze toestand een einde te maken. 19. Ze moest onwillekeurig aan de laatste woorden van mevrouw Seacombe denken. Op een geheel andere manier dan mevrouw Bretton met haar ordinair geklets had mevrouw Seacombe het zelfde beweerd dat Muir Forester Liane ten huwelijk zou vragen, als hij de tijd daarvoor rijp achtte. Jess schrok op uit haar gedachten, toen Liane het terras op kwam rennen; haar haren ver waaid van de wind en met een kleur van het paardrijden met Muir, vertelde ze. „Het spijt me. dat ik zo laat ben," zei ze. ..Muir moest nog verder om enkele boerderijen te be zoeken, maar ik zei hem, dat ik naar huis moest, omdat jij op me zat te wachten. Hij zal wel niet thuiskomen met de thee of als hij wel komt, zal het heel laat zijn." Ze wees op haar rijbroek en nauwsluitende zijden blouse. „Vind je het erg, els ik me niet verkleed? Als je het wel erg vindt, zal ik je nog langer op je thee moeten laten wachten," voegde ze er lachend aan toe. „Natuurlijk vind ik het niet erg. Ik moest zelf in uniform komen." „Ja, natuurlijk. Je hebt de hele dag gewerkt, arm kind. Nee, dat laatste meen ik eigenlijk niet. Ik benijd je. Bij wie ben je geweest? Of mag je me dat niet vertellen?" Jess glimlachte en gaf een verslag van haar doen en laten, hoewel Liane niet alle mensen, die ze noemde ken-de „De meesten ken ik wel van naam," vertel de ze „Muir kent ze natuurlijk allemaal. Ze ko men met de vreemdste dingen naar hem toe. Gisteren kwam er een mevrouw Castle naar hem toe om te zeggen, dat haar zoontje een bril no dig had. Ze wilde weten of Muir het nodig vond, dat ze met hem raar de doktor ging." door Jane Arbor „Wat heeft mijnheer Forester gezegd?" „Wel, hij was een beetje scherp tegen haar, vond ik. Je weet hoe scherp hij soms kan zijn. Hij zei, dat het voldoende moest zijn, als jij aangeraden had met het kind naar de dokter te gaan en dat de moeder zelfs geen dag had moe ten wachten. Later belde hij dokter Gilder voor haar op en gaf haar een kop thee voor hij haar naar huis liet gaan. Zo is Muir nu." Liane zweeg Haar blik ging langs Jess heen en staarde naar de zonovergoten tuin. Ze is nu weggevlucht naar het geheime plekje in haar geest, dat ze voor Muir Forester heeft gereser veerd, dacht Jess. Dat is het plaatsje waar ze hem begrijpt en hem aan zichzelf uitlegt, ook al erkent ze, dat het moeilijk is hem te leren kennen en te begrijpen. Dat is de plaats waar, als het al niet gebeurd is, de liefde voor hem geboren zal worden. Waarom, vroeg Jess zich af, kon ze zich niet meer verheugen voor Liane: dat haar triests levensgeschiedenis een blij slot zou krijgen als ze de vrouw van Muir werd, meesteres in zijn prachtige huis? Ze kon er geen reden voor vin den en ze schaamde zich ervoor maar het was nu eenmaal zo. Liane eensklaps, „vertel me nu jezelf. Hoe is je voornaam? Mag noemen? Hoe oud ben „Wel," zei eens wat ovei ik je bij de je?" „Ik heet Jess. Ik zal hel prettig vinden als je me Jess noemt en ik ben vier en twintig." „Dat had Muir al gedacht. Ik ben twintig een en twintig, volgende maand. Daddy was van plan een groot feest te geven in de club in Nairobi Liane zweeg eensklaps en na een korte stilte zei Jess zacht: „Je mag gerust over Kenya spreken, als je wilt, Liane." Liane schudde haar hoofd. „Nee, vandaag niet Ik wil het niet hoewel het me goed doet te we ten, dat ik het tegen jou mag doep als ik er lust toe heb. Nee, er is iets anders vandaag Ze brak af, fronste even haar voorhoofd en ver volgde: „Ik geloof, dat ik het je wel vragen kan, Jess, want je zult het wel weten. Je bent verloofd heeft Muir me verteld." „Niet verloofd," zei Jess snel. „O." Liane keek snel naar Jess' ringloze han den. „Muir zei van wel en ik dacht, dat je geen ring droeg, omdat die je hinderde bij je werk. Als het niet officieel is, neem me dan niet kwa lijk." „Het is helemaal niet belangrijk." Jess merk te, dat de interruptie Liane van haar onder werp had afgebracht en als het meisje haar wer kelijk iets wilde vragen, was dit niet het geschik te moment haar lastig tc vallen met haar kleine problemen, ook al waren die voor Jess zelf wel belangrijk. Er zou wel een andere gelegenheid komen, dacht ze, om alles aan Liane uit te leg gen en misschien ook wel aan Muir dat ze niet met Michael verloofd was en nooit ver loofd geweest was. (Wordt vervolgd) DE OMVANG VAN DE BOUWPRODUKTIE Na een zeer levendige discussie, wt vooral de internationale politiek ter sprake kwam, gaf de heer H. K. van Minnen, wethouder voor de gemeente Vlaardingen, aan de hand van kleuren dia's een kort overzicht van de uitbrei ding van Vlaardingen. Bovendien werd vertoond de nieuwe versie van de film „Vlaardingen koerst op morgen". Ds. J. van Noort, hervormd predikant te Vlaardingen, drukte de aanwezigen op het hart, toch vooral levende getui gen te zijn van de levende Heer, ook op het politiek terrein. Het gevaar is groot, dat van het beginsel een afgod wordt gemaakt, aldus besloot hij zijn avondsluiting. De voorzitter der ontvangende Jonge rengroep. de heer J. M. Terleth, mocht in zijn openingswoord velen hartelijk welkom heten. Onder de aanwezigen merkten wij op de provinciaal voorzitter der C.H.J.G., de heer G. Zondervan, verschillende leden der c.h. gemeente raadsfractie en enkele bestuursleden van de plaatselijke kiesvereniging. Een gezamenlijke kerkgang in de Grote Kerk betekende het begin van deze tweede conferentiedag. 's Middags sprak de heer G. van Teijlingen op zeer in teressante wijze over het Vlaardingen van 50 jaar geleden. De heer P. Brijnen van Houten, oud hoofdredacteur van het chr. hist, dag blad „De Nederlander" en bij velen be kend uit de periode 1940—^1945 als nieuwslezer bij Radio Oranje, sprak 's avonds over de moderne massa-com municatiemiddelen. Spreker wees op het uiterst belangrijke onderscheid tussen de middelen, die de massa bereiken met het woord en die met het beeld. Alle communicatiemiddelen zijn uiterst pri mitief begonnen en hebben een periode moeizaam experimenteren moeten doormaken. De heer Brijnen van Houten, die op vaak zeer geestige wijze zijn gehoor boeide, brak een lans voor een grotere persvrijheid. Op een uitgebreide wijze memoreerde hij hetgeen zich kortgele den heeft afgespeeld met betrekking tot de parlementaire correspondent van de Volkskrant, en betreurde het ten zeer ste, dat van protestantse zijde hieraan te weinig aandacht is besteed. De spreker maakte zijn gehoor duide lijk. dat wat op de film en voor de tele visie geboden wordt van wezenlijke betekenis is voor de cultuur van ons volk. Hij sprak zijn teleurstelling erover uit, dat op dit gebied te weinig van onze cultuur tot uitdrukking wordt gebracht door het in Nederland te veel toegeven aan buitenlandse produkten. Sprekende over de commerciële tele visie wees inleider erop, dat deze binnen afzienbare tijd wel moet komen om de Nederlandse ondernemers een gelijke positie te waarborgen ter opzichte van de buitenlandse industrie. t de reclame betreft. Het leek de hf Brijnen van Houten niet denkbeeldig, dat de Tweede Kamer bij de behandeling van de binnen kort te verwachten nota betreffende de commerciële televisie niet geheel afwij zend ertegenover zal staan. In tegenstelling tot wat men van het Nederlandse publiek verwacht, dat het namelijk trouw blijft aan de eenmaal ge kozen omroepvereniging, ziet men de be kende medewerkers uit de radio- en televisiewereld af en toe van zuil ver wisselen. Dit scheen hem een realistische poli tiek, nu de laatste tijd de verkapte recla me, die zoals spreker met vele sprekende voorbeelden duidelijk maakte, hand over hand toeneemt De economische moeilijkheden, waarin ons land op het ogenblik ver keert, dragen een sterk financieel karakter. In geding is immers een wanverhouding tussen middelen en bestedingen, welke een onevenwich tige betalingsbalans ten gevolge heeft gehad, of anders gezegd: de inves teringen zijn groter geweest dan de besparingen en hieruit zijn de span ningen op de kapitaalmarkt voort gekomen. Deze ontwikkeling nu is aanleiding geweest tot de bestedings beperking met alle gevolgen van dien, die wij op het ogenblik ken nen. Een van de factoren, die belangrijk heeft bijgedragen tot genoemde wan verhouding, maar tevens een factor, die nog te veel over het hoofd ge zien wordt, is de factor van de bouwnijverheid. Dat deze bouwnij verheid wel van zeer grote invloed moet zijn op het financieel econo misch gebeuren in Nederland blijkt zonneklaar uit het gegeven, dat in Nederland de produktie van de bouwnijverheid bijna de helft omvat van alle nationale investeringen. Van welke aard nu is deze invloed n de afgelopen jaren geweest? leeft de financiering van de bouw nijverheid de ongunstige economi sche ontwikkeling in de hand ge werkt, ten dele veroorzaakt, of heeft zij juist nog een invloed ten goede gehad? Wie geen vreemdeling is in het na oorlogse Nederland zal onmiddellijk erkennen, dat de. bouwnijverheid met haar (tot voor kort?) zwarte lo nen nu niet bepaald een gunstige invloed gehad zal kunnen hebben op de economische gang van zaken. En naar onze mening is dit dan nog maar heel zacht uitgedrukt, want naar ons gevoelen heeft de bouwnij verheid een bepaald ongunstige in vloed gehad. En hiervoor moet niet de bouwnijverheid zelf als schuldige aangewezen worden, maar zij die de bouwnijverheid en met name dan de woningbouw met opdrachten overlaadden. En waar hier ook de overheid een belangrijke opdracht geefster is, daar gaat ook zij niet De buitensporige vraag naar de re latief schaarse produktiecapaciteit voor bouwobjecten heeft zich zo on gebreideld kunnen uitleven, dat dit een sterk prijsverhogende tendens tot gevolg heeft gehad. De produktie werd uitgebreid al naar de opdracht gevers. geld ter financiering aanbo- len. De bouwprijzen speelden een mdergeschikte rol, en de zwarte lo- *en waren een logisch gevolg. Bo vendien werkt produktiespreiding loch altijd al kostenverhogend. De prijsstijging, die hieruit voort vloeide, is zo enorm geweest, dat wanneer de bouwproduktie van 1956, volgens een mededeling van dr. A. Hendriks, directeur van het Econo misch Instituut voor de Bouwnijver heid, tot stand zou zijn gekomen tegen de prijzen die in 1951 golden, deze produktie dan niet minder dan 700 miljoen gulden goedkoper zou zijn geweest. Wanneer dus de over heid in deze haar regulerende taak had verstaan, zouden er ongetwijfeld miljoenen guldens zijn bespaard en zouden onze economische moeilijk- i heden thans lang niet zo groot zijn j geweest. Want het vervullen van de ze regulerende taak zou niet alleen een prijsdrukkende invloed hebben gehad, maar tevens de kapitaalbe hoefte sterk hebben gereduceerd. Reguleren in deze betekent immers het bepalen, wat in dit geval neer komt op het beperken van de bouw produktie. Het regelen, afremmen van de vraag zal het opjagen van de prijs voorkomen, maar dit impli ceert gelijktijdig een beperking van het aantal bouweenheden. Deze geringe omvang van de bouw produktie betekent weer een gerin gere kapitaalbehoefte en een ver mindering van de spanning op de kapitaalmarkt. Deze regulerende taak is des te wen- sclijkcr en aannemelijker, wanneer j men weet dat de reële produktie I er niet onder behoeft te lijden,' jaarlijks behoeven niet minder wo ningen gereed te komen. Op het ogenblik zijn meer dan 100.000 wo ningen in aanbouw, maar terwijl de gemiddelde bouwduur van een wo ning een jaar bedraagt komen er jaarlijks toch niet meer dan 80.000 woningen klaar. Het aantal werkne mers en de hoeveelheid materialen is voldoende voor een jaarproduktie van circa 80.000. Gaat men deze capaciteit, zonder doorvoering van bijzondere systemen die de arbeidsproductiviteit sterk-be ïnvloeden, opvoeren tot 100.000, dan betekent dit alleen, dat men de ca paciteit van 80.000 uitsmeert over 100.000, zodat een woning langer dan een jaar in aanbouw is, terwijl er jaarlijks toch slechts 80.000 gereed komen. Dit houdt in, dat jaarlijks voor 20.000 woningen extra en over- bodig 400 miljoen gulden aan de kapitaalmarkt wordt onttrokken, be halve dan nog de kosten- en prijzen- j verhogingen, die deze produktie- spreiding meebrengt. Dat de overheid heeft nagelaten re gulerend op te treden in de bouw nijverheid heeft waarschijnlijk be langrijk bijgedragen tot de huidige financieel economische moeilijkhe den. We zouden daarom de regering alsnog willen vragen zich te bezin nen op de meest verantwoorde om vang van de bouwproduktie in ons land en maatregelen te treffen om deze omvang te verwezenlijken. Het gaat hier om een volksbelang van de eerste orde. Resultaat van actie in België en Nederland Eerste bespeling door Feike Asma De Belgische Christelijke Zendings kerk te Antwerpen heeft sinds gisteren een echt kerkorgel. Nadat men het ruim zestig jaar met een harmonium, dat in het onlangs gerestaureerde gebouw wat detoneerde, heeft moeten doen, heeft de heer Feike Asma het nieuwe orgel, dat in Haarlem werd gebouwd ingespeeld. De aanschaf van het instrument is het resultaat van een actie, die het afgelo pen jaar werd gevoerd door de thans 200 leden tellende zendingskerk en ge meenteleden van de gereformeerde kerk te Den Haag, waar ds. A. G. Barkey Wolf, de pastor van de zendingskerk, vroeger predikant is geweest: „Onze trouwe beste vrienden", zoals de predi kant hen noemt. Het was een overvolle kerk die 's mor gens en 's avonds heeft geluisterd naar het spel van Feike Asma, die adviseur is geweest bij de keuze van het orgel: 's morgens in de kerkdienst en 's avonds tijdens een orgelconcert. Behalve de gemeenteleden waren ook verschillende belangstellenden uit Ne derland naar het kleine intieme kerkje de Bexstraat gekomen om deze feestelijke gebeurtenis bij te wonen. Het orgel neemt een belangrijke plaats in bij de protestantse eredienst zo zei ds. Barkey Wolf. Het heeft een dienen de functie maar klanken ervan vormen ook in zichzelf een lofzang tot God. Het is daarom dat wij het met vreugde in gebruik nemen Voor zijn tekstwoord had de predi kant gekozen 1 Samuel 16 en telkens als de Geest Gods over Saul kwam. nam David de harp en speelde. Hij verge leek het harpspel van David met het evangelie van Christus, het harpspel, dat een verlossende werking heeft op| het mensdom. Vóór de dienst had ds. Barkey Wolij het nieuwe orgel symbolisch overgedra gen aan de organist van de kerk, de heer J. K. Overbeke, die voor deze eer ste dag zijn plaats op het orgelbankje had afgestaan aan Feike Asma. Het commentaar van de heer Overbeke: Het is een magnifiek orgel. Het zal echter nog wel enite tijd duren voordat ik me er helemaal op bhuisvoel. Als je 57 jaar lang op een harmonium hebt gespeeld (de heer Overbeke is reeds sinds 1900' organist van de kerk) valt het niet mee! ineens over te stappen op een pneuma-j tisch kerkorgel compleet met voetkla- Ook de heer Asma toonde zich zeer tevreden over het nieuwe orgel. Het is| juist groot genoeg voor deze kerk, zei hij. De klanken komen in deze klei-j ne ruimte volkomen tot hun recht. Datj het instrument een goede klank bezit! liet de heer Asma 's avonds tijdens zijn! concert horen. Het was voor de eerste maal dat deze bekende Haagse organist in België een concert gaf. Velen woon den deze uitvoering bij, o.a. de groti Belgische organisten Floor Peters Victor Hens. Ook de Amsterdamse drachtskunstenaar Koos van Hobokei was weer aanwezig. Hij droeg het deze gelegenheid door ds. Barkey Woll gemaakte gedicht „Ode aan ons oude orgel" voor. Hoewel dit oude orgel than! uit het kerkje aan de Bexstraat is dweilen, is het niet afgedankt. Hij nu een plaats krijgen in het kerkj( Ostende. De eerste kerk in ons land. welke met; subsidie van de overheid is gebouwd, een r.k parochiekerk in een door stads-| uitbreiding zich snel ontwikkelend ge deelte van Nijmegen, zal zaterdag 30i november plechtig in gebruik worden genomen. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2