ïlicuwc £dJisclje (fiburant Landbouw: geen nieuwe stad Bedrijven en instanties weg uit het westen n Geen verzoening tussen westelijke Grote Drie Monty verlaat NAVO-functie Zes doden in het verkeer ..Na de topfunctionarissen nu de tobfunctionarissen1' Subandrio dreigt weer met een oorlog Vliegongeluk Merauke 3 doden, 1 gewonde MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 BUREAUS: Steenst ie-afdellng: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Directie; F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tnnhttstirb is Qfjeblmtt myn in tegljenspori" Achtendertigste jaargang no. 11113 Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 6 Bevolking moet beter gespreid worden jy^EVROUW E. Kuijpers-Sluyters, dochter van de in het begin van dit jaar overleden schilder Jan Sluyters, naast het schilderij dat haar vader van haar maakte toen zij vier jaar was. Dit kinderkopje is gekozen voor de afbeelding op de kinderpostzegel van acht cent. De kinderpostzegelactie is vanmorgen in het Haagse gemeentemuseum gestart. PARIJS, maandag HET GESCHIL tussen de weste lijke Grote Drie, dat is ontstaan als een gevolg van de wapenleve ranties aan Tunesië en dat in diplo matieke kringen als het ernstigste wordt beschouwd sinds de oorlog, is zaterdag in de permanente raad van de N.A.V.O. niet opgelost. De Engelse en Amerikaanse afgevaar digden betreurden de onverzoenlijke hou ding van Frankrijk; de Fransen op hun beurt herhaalden de mededeling van pre mier Gaillard. dat de Franse regering haar, houding ten aanzien van de N.A.V.O.-topconferentie opnieuw zal be palen, als tegen die tijd de Atlantische soldidariteit ook ten aanzien van Noord- Afrika niet is hersteld. Alle afgevaardigden, met uitzondering van de Westduitse. namen aan de dis cussie deel. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., Spaak, sprak zich duidelijk uit door te verklaren, dat er over elke kwestie, die in hoge mate de N.A.V.O.- landen aangaat, tevoren politiek overleg met de leden gepleegd moet worden. Dit ls in overeenstemming met de aanbeve ling van „de drie wijze mannen", die vo rig jaar december door de ministerraad ls aanvaard. Het Franse blad La Croix weet zelfs te melden, dat Spaak achter de Fransen staat. Hij zou alles in het werk willen stellen de schade, veroorzaakt door de wapen'leveranties, te herstellen. Met spanning wordt nu uitgezien naar het debat over Algerije in de Verenigde Naties. Zouden Engeland en Amerika zich in dit debat tegenover Frankrijk plaatsen, dan kan de N.A.V.O. inderdaad een harde klap worden toegebracht. Parlement De zitting van het N.A.V.O.-parlement Is zaterdag als een nachtkaars uitgegaan na de ontwikkelingen van de laatste dagen. Er werd nog een resolutie aange nomen de Franse afgevaardigden wa ren niet aanwezig waarin de regerin gen van de N.A.V.O.-landen wordt ge vraagd zoveel mogelijk overleg te plegen alvorens een besluit wordt genomen, dat van invloed kan zijn op de westelijke solidariteit. Daar bleef het ongeveer bij. De afge vaardigden hadden er geen behoefte aan Hogere kinderbijslag ook voor kleine zelfstandigen (Van onze sociale redacteur) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich thans ook uitgesproken voor een verhoging van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. De Stichting besloot hiertoe op voorstel van de voor zitter van de Christelijke Middenstands bond, de heer H. de Mooy. Aan de minister van sociale zaken is Inmiddels reeds voorgesteld behalve de kinderbijslag voor loontrekkenden ook de uitkeringen volgens de noodwet kinder bijslag kleine zelfstandigen te verhogen. Vechtpartij met dodelijke afloop Tijdens een nachtelijke ruzie tussen de 23-jarige L. en de 46-jarige H. K. op de Haagweg te Breda, is de laatste gevallen, waarbij hy schynbaar bewuste loos op de grond bleef liggen. Een dok ter van de GGD, die gewaarschuwd werd. moest constateren dat de man was over leden. In verband hiermee stelt de politie een uitgebreid onderzoek in. De 23-ja- rlge L. is gearresteerd. nog de gebruikelijke beleefheidsfrazen van de laatste dag te bezigen over de „Atlantische eenheid", terwijl daar ty- dens de zitting zelfs in de praktyk zo zitter weinig van terecht was gekomen. Veldmaarschalk Montgomery heeft gis teren op zijn zeventigste verjaardag bekendgemaakt, dat hij in september van het komende jaar zal aftreden als plaats- vangend opperbevelhebber van de NAVO-strydkrachten. Tezelfder tyd zal hij zich terugtrekken uit de actieve dienst bij het Britse leger. Sinds 1951 is „Monty" plaatsvervangend opperbevelhebber van de N.A.V.O. Hij is ran de weinige in actieve dienst over gebleven vooraanstaande geallieerde ge neraals uit de tweede wereldoorlog. (Zie ook „Bont en Bondig" op pag. 5). EEN GELIJKMATIGER SPREIDING van de bevolking zal in de eerste plaats moeten worden bevorderd door stimulering van vestiging bedrijven en overheidsdiensten in gebieden buiten de randstad Holland. Tot deze conclusie is de commissie grondgebruik van het Landbouwschap gekomen in een nota met de voor zichzelf sprekende titel „Naar een gelijk matige spreiding van de bevolking in Nederland". Vasthoudend aan dit stadpunt heeft deze commissie aan Gedeputeerde Staten van Zuidholland geschreven, dat aan het vestigen van een nieuwe stad in het westen van het land zulke grote bezwaren verbonden zijn, dat van de plannen hiertoe volledig moet worden afgezien. In plaats van een nieuwe stad te stichten moeten reeds bestaande plaatsen worden uitgebreid. En de commissie denkt in dit verband aan plaatsen als Gouda, Alphen aan den Rijn, Woerden en Bodegraven. volking in het Westen minder hoog waardige cultuurgrond vraagt. De agrarische bedrijfsvormen in dit deel van ons land staan op hoog peil en in het bijzonder denkt het Land bouwschap aan de tuinbouwgebieden met hun specifieke technische en economische outillage. Afschaffing van het stelsel meenteclassifdcatie zal in het algemeen aan de ontwikkeling van de gebieden buiten het Westen ten goede komen. Het Landbouwschap meent, dat vooral de regering een grote bijdrage kan leve ren tot het slagen van een actief decen tralisatiebeleid door een deel van haar ir Den Haag gevestigd apparaat buiten de randstad Holland te brengen. Zowel met het oog op een zo voor delig mogelijke nationale produktie, als op de wenselijkheid van een ge lijkmatige spreiding van de bevol king is herstel van tenminste de na tuurlijke concurrentieverhoudingen tussen het Westen en overig Neder land noodzakelijk, zo besluit het Landbouwschap zijn conclusies. De nota zal woensdag in de openbare vergadering van Landbouwschap bespro ken worden. K.P.M. zou moeten verdwijnen De Indonesische minister van scheep vaart Nazir hcefl •- "rielaard. dat de verdwijning van dc K.R.M. uit de In donesische wateren binnen niet al te lange tijd geregeld moet worden. De K.P.M. onderhoudt nog zeventig procent het scheepsverkeer tussen de «i'an- en Nazir achtte het duidelijk, dat de Indonesische scheepvaart moet worden uitgebreid om de taak van de K.P.M. te Meer in het algemeen het probleem vac de spreiding van de bevolking bespre kend. betoogt het Landbouwschap, dat de bevolking in overig Nederland rela tief sterker moet groeien dan in Westen. Dat relatief minder groeien het Westen is niet alleen een algemeen belang, maar ook een westelijk belang. Het Landbouwschap voert dan de vol gende argumenten aan: De toeneming van niet-agrarisohe bestaansmogelijk heden buiten het Westen biedt aan agra riërs. die niet voldoende emplooi vinden een economisch meer verantwoorde werk kring. Het voordeel is dat de landbouw geen oorzaak meer is van de ontvolking van het betreffende gebied. Verder zal deze ontwikkeling een stige invloed hebben op de welvaart, de ontsluiting, de aanleg van openbare 1 zieningen en op het culturele leven. Dit komt ook de landbouw direct en indirect ten goede. Vergeten mag niet worden, dat een verminderde groei van de be- Twee doden en twee zwaar gewonden vielen er zaterdag op de rijksweg Maas tricht-Vaals te Margraten. Een DuitSi botste tegen een motor bij het pas- i van een vrachtauto. De mqtorriidei Hubert Simonis (23) uit het Limburgse Noorbeek was op slag dood. evenals de stuurder van de auto. de Duitser W. H. Angenent (23) uit Duisburg. Zwaar ge- •ond werden de verloofde van de mi rijder, mej. Lida Arts (20) uit Nijmegen, die meer dan twintig meter van de duL het weiland ingeslingerd werd en de 22- jarige Duitse mej. M. Kleuter uit Neuen- hausen. De tweede in de auto zittende Duitse dame werd licht gewond In de dikke mist van zondagavond herhaalde zich hetzelfde ongeluk op de ryksweg nummer 1 tussen Muiden Hakkelaarsbrug. Daar haalde een Amster damse automobilist een voor hem rydende auto in. kwam daarbij op de linker weg helft en botste tegen een motor. De mo torrijder W Hagen (21) uit Bussum was op slag dood. Zijn 22-jarige duopassagier J. v d. Brink (22) uit Bussum werd in een sloot langs de weg geslingerd en liep een schedelbasisfractuur od. Op de Oosterburgergracht te Amster dam slipte zaterdagavond een auto en botste tegen een boom. De bestuurder, de 48-jarige Th. Hose, overleed later aan zyn verwondingen in een ziekenhuis In het Amsterdamse Wilhelminagast- huis overleed zaterdag de 59-jarige mevr. A. Eckenhausen-Cüs, die vrüdagavond in de hoofdstad van een rijdende tram stapte Vanmorgen is de 19-jarige W. de B. uit Emmercompascuum met zijn eveneens 19 jaa-r oude neef D. de B„ rydende op een bromfiets van Emmercompascuum naar Ter Apel, in een kanaal gereden. De bestuurder wist zich zwemmende te red den, doch eerst na een half uu-r wist men zyn neef uit het water te halen. Diens levensgeesten waren toen reeds geweken. Fatale fout van spoorwegbeambte 27 doden 19 gewonden Door een fout van een stationsbeambte is zaterdag een volle personentrein niet ver van de Franse stad Chantonnay Inge reden op een uit dc tegcnovergesleldi richting komende goederentrein. Zeven entwintig mensen kwamen bij het ongeluk op het leven, 19 werden gewond. De ramp is veroorzaakt, doordat stationssous-chef te Roche-sur-Yon verkeerde trein het vertreksein gaf. Toen rein wegreed ontdekte de man 2 en trachtte de trein per fiets oi het railspaadje in te halen, terwijl hy loor met een rode doek te zwaaier tandacht van de machinist trachtti rekken. Het gelukte hem echter niet. De aan is wegens doodslag gearresteerd. Ook de machinist van de trein is aangehouden. ee mijnwerkers in het Duitse Roer gebied zyn vanmorgen in veiligheid ge bracht, na vijf dagen lang meer dan drie honderd meter onder de grond van de buitenwereld afgesloten te zyn geweest. ARKA-PETITIONNEMENT NAAR KONINGIN „Na de topfunctionarissen nu de tob-1 delbaTe ambtenaren, die uit ah» hoekèn functionarissen", luidde het opschrift op van ons land met treinen en autobussen een spandoek, dat zaterdag werd rondge- naar de Rotterdamse Ahoyhal waren ge dragen langs de ryen der lagere en mid-1 komen om er de openbare vergadering van de Algemene r.k. ambtenarenvereniging (ARKA) by te wonen, waar het zou gaan over de stand van zaken met betrekking tot het salarisbeleid van de regering. Na afloop van deze vergadering, waar op de directeur van het bureau van de ARKA, dr. W. J. Dysselbloem en de ge meentesecretaris van Heerlen, mr, dr. J. W. Sens, het woord hadden gevoerd, zyn enkele bestuursleden aan het kabinet van de Koningin een petitionnement gaan aanbieden, dat reeds voor de vergadering 13.722 handtekeningen telde en waaraan tydens de bijeenkomst nog handtekenin gen konden worden toegevoegd. j Maagd weer op haar plaats „Uitbarsting in internationale betekenis van het woord DE INDONESISCHE MINISTER van buitenlandse zaken, Subandrio, heeft in New York voor de televisie verklaard te hopen, dat er geen oorlog zou uitbreken, wanneer de algemene vergadering der Verenigde Naties dit jaar niets zou doen inzake de Indonesische aanspraken op Neder lands Nieuw-Guinea. De toestand zou dan explosief worden. De Nederlandse maagd, bekroning van het nationale monument op het Plein 1813 in Den' Haagopgericht ter herdenking van de bevrijding van de Franse overheersingf u>as „door de tand des tijds" zo aangetast, dat zij moest worden vernieuwd. In de Rijn landse Kunstgieterij te Leiden werd zij opnieuw uit brons gegoten. Zaterdag werd de vernieuwde maagd weer op het monument geplaatst. Niet alleen enige honderden Hagenaars sloegen in de motregen de verrichtingen van een grote kraanwagen gade. waarmee de Nederlandse maagd op haar 17 meter hoge voetstuk werd getild. Ook de Haagse burgemeester Kolf schoten (bovenste foto links) en de wethouder van openbare werken, de heer D. W. Dettmeijer. waren B(j de huidige toestand In Indonesië een eventuele bevordering der ge dachte aan een koude oorlog vond h(j het vrfl moeilijk de gevoelens van het volk te onderdrukken als er geen rede lijk uitzicht is op een oplossing van het geschil. Hij zeide bang te zijn voor de reacties van het volk na zo vele jaren vernedering" en vreesde dat het en uitbarsting zou komen In de in ternationale betekenis van het woord doordat er een of ander land gebruik zou maken van de heersende spanning. Hij beweerde verder de verantwoorde- lykheden van de Verenigde Staten te hebben begrepen. Hy nam aan. dat Ne derland een trouw bondgenoot is vaD de Verenigde Staten en wilde Dulles er niet toe dwingen een keuze te doen tus sen Indonesië en Nederland, maar hy zou hem de „feiten" voorleggen. Voorts wist Subandrio te vertellen, dat Indonesië „op zyn minst 1000 onder wijzers en 500 verpleegsters" naar Nieuw- Guinea zou kunnen zenden. Toen men naar voren bracht, dat de bewoners van Nederlands Nieuw-Guinea zelf zouden moeten beslissen over hun eigen toekomst, vertelde Subandrio, dat men niet aan elk afzonderlyk eiland zelfbestuur moet toekennen, maar aan het gehele „Indonesische" volk. „Dat om vat dus de vroegere Nederlands Oost- Indische gebiedsdelen" zeide hy. Nederlands antwoord Een Nederlandse woordvoerder heeft verklaard, dat Indonesië geen enkele aan spraak kan maken op Nederland Nieuw- Guinea. Dit gebied maakt niet deel uit van de Indonesische archipel. Het volk is niet Indonesisch en verandering var vereiniteit zou slechts betekenen, dat Indonesië van Nieuw-Guinea een kolo nie zou maken, terwyi Nederland het volk recht op zelfbeschikking wil gei Minister mr. J. M. A. H. Luns is zater dag te New York aangekomen om aar het debat deel te nemen. Men verwacht, dat de politieke com missie morgen Nederlands Nieuw-Guinei In behandeling zal nemen en dat ei dinsdagavond of woensdagmorgen eei resolutie met vele handtekeningen zal worden ingediend. Geruchten Hert dagblad Irian Posrt in Temarta pu bliceert „uit West-Irian ontvangen be. richten" volgens welke de Nederlandse luchtmacht sinds hot midden van dit Jaai steunpeunten van „Westiriaanse patriot ten" in die Wandamen en op eilanden na- by Seroei zou hebben gebombardeerd er beschoten om de on af ham kel ijkheidsb e- weging der bevolking in West-Irian de >p in te drukken". Silas Papare, een naar Indonesië over gelopen Papoea, heeft het gerucht weei opgerakeld, dat Australië troepen zor hebben gelegerd in Nederlands Nieuw- Guinea. Hy noemt dit een duidelijke agressie op Indonesisch gebied. De Indonesische vice-premier Hardi wijsrt het denkbeeld van de Australische Bourguiba, de president van Tunesië, zal donderdag in Marokko een gesprek hebben met koning Mohamed V. over de Algerynse-kwestie. Zowel Tunesië als Marokko hebben aangeboden in het Frans-Algerynse geschil te bemiddelen. Vleugel zou palm geraakt hebben QOUVERNEUR dr. J. van Baal is giste ren met de Commondanl Zeemacht Nieuw-Guinea en de directeur van keer en energie naar Merauke aa zuidkust gevlogen. Zij woonden daar de begrafenis by van de drie mannen, die daar zaterdag bij een vliegongeluk het leven z(jn gekomen. Een cenmotorigc Seabeavcr van de lucht vaartmaatschappij Dc Kroonduif zo neemt men aan op een karte- ringsvlucht met de rechtervleugel tegen een palmboom gestoten en od het st neergestort. Drie van dc vier inzittenden kwamci het leven. Het waren dc luitenant ter zee II o.c. Z. W. Mouton nit Den Haag, eerste officier van Hr. Ms. Snellius en de twee bemanningsleden K. Rlngma (afkomstig uit Ede) en H. J. Goulooze uit Wassenaar). Zwaar gewond werd de Engelsman A. P. J. Mould van dc Britse vllcgtulglnstrumentenfabrlck Decca. Nieuw-Gulneeërs vervoerden hem over een afstand van 35 kilometer naar hei ziekenhuis van Merauke, De gezinnen van de heren Rlngma en Goulooze vertoeven In Ned. Nieuw- Guinea. Dc heer Mouton was ongehuwd. De echtgenote van de gewonde Mould is gisteren met de Sydney-machine van de K.L.M. naar Biak vertrokken, verge zeld van de heer G. Wansbcck van he bureau veiligheid van de K.L.M. Het verongelukte toestel, waarvan Di Kroonduif er nog twee bezit, is ontwor pen door de Dc Iiavlllandfabriekcn er heeft een boven aan de romp aange brachte vleugel. Dc Beaver had bij de karteringsvlucht een hoogte van hon derd meter moet enaanhouden. JAPANSE VLOOT NAAR EILAND ENIWETOK De militaire gfdelinE van de Japanse raad voor het verbod van kernwapens en kernproeven heeft gisteren besloten een vloot naar het eiland Eniwetok te zenden, uit protest tegen de kernproeven die d» Amerikanen daar het komende voorjaar uilen nemen. Reeds eerder moest men ren dergelyk plan door geldgebrek laten vallen, nu zegt de raad echter over vol doende geld te beschikken. Brand. Zeventien mensen, onder wie een moeder en haar acht kinderen, zijn in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen :en brand in de Amerikaanse stad Niagara Falls, in de staat New York. Syrië. De linkse politicus Chaled el Azm, is gisteren tot Syrisch minister van financiën benoemd. Succeslening PGEM Op de emissie van 6 pet. obligaties Pro vinciale Gelderse Electriciteitsmy. ad 10 miljoen is zodanig ingeschreven, dat de toewUzing slechts gering zal kunnen zijn. oppositieleider inzake een Nederlands AustralischIndonesisch veiligherdsver- dirag voor Nieuw-Guinea af. Te Djakarta zou heden een recordbij eenkomst worden gehouden, waarop be halve Sukarno ook Hatta zou spreken. Met luidsprekers uitgerusrte auto's reden zondag door Djakarta om de bevolking tot deelneming aan te sporen. Opruiing De minister van voorlichting Sudibjo zeide in een radiotoespraak: „Als het tot een uitbarsting komt, zal de toestand nog erger worden en tot een oorlog kunnen leiden, die de wereldvrede in gevaar zal brengen." Hy beschuldigde Nederland van agressie en beweerde, dat het geduld van de Indonesische jeugd tot het uiterste ls gedreven. Janos Kadar schaft arbeidersraden af De Hongaarse regering heeft gisteren een decreet uitgevaardigd, waardoor de arbeiders worden beroofd van het laat ste beetje vrijheid, dat zij bU de opstand van verleden jaar hebben verworven. Kadar heeft definitief de onafhankelijke arbeidersraden afgeschaft en vervangen door raden van voormannen ,dle onder streng toezicht staan van de partij. Het Installeren van de voormannen als waakhonden en inlidhtingengevers heeft naar men meent vooral tot doel de groeiende ontevredenheid en onrust te bestrijden in de fabrieken en de mynen. In de nieuwe raden hebben ook de hoog ste leiders der fabrieken zitting. Voor twee-derden zullen zy worden gevormd door vakbondsfunctionarissen. De arbeidersraden waren door de rege ring eigenlijk al geliquideerd, door de leiders te arresteren en de leden te inti mideren met bedreigingen. Na drie dagen deskundig Tl ET Amerikaanse congreslid Dalip Singh Saund heeft na een bezoek van drie volle dagen aan Indonesië te Singapore verklaarddat zijn open hartige besprekingen van man tot man met president Sukarno bewezen heb ben, dat zowel de leiders als het volk uan Indonesië pro-Amerikaans zijn en dat hun betrekkingen met de Amerikaanse regering nauwer en ge zonder zijn dan de mensen in het buitenland zich voorstellen. Saund zeide vele gelegenheden te hebben gehad deze houding waar te nemen In de vele contacten die hij had met de parlementariërs, de leiders en de studenten der universiteiten. Wat de kwestie „West Irian" be treftzijn volk en regering natuurlijk zeer gevoelig en zij willen een duide lijk ja of nee van Amerika, aldus Saund. Sukarno zou hem gezegd heb ben: „Laat Amerika ja zeggen en dat is voldoende om mijn volk te zeggen dat het afstand moet doen van zijn aarzelende houding jegens Amerika." Saund noemde Sukarno een „echts leider, die geen voorschriften van buitenaf zal aanvaarden en geheel ge wijd is aan het recht van de Indo nesiërs zich zelf te besturen." En dat alles kwam Saund binnen drie dagen te weten, „Geleerdenstad" in Siberië Rusland bouwt in Siberië een „geleer- Icnsfad" voor 20.000 professoren en stu denten, die zich verdienstelijk moeten maken op het gebied van atoomenergie, automatte, straalmotoren cn raketten. Professor Michail Lawrentjef, vlce-voor- zitter van de Sowjet-academic voor we tenschappen deelde dit zaterdagavond mee in een uitzending van radio-Moskou. De eerste 1000 tot 2000 geleerden zullen zich volgend jaar in de stad, dio in da omgeving van Nowosibirsk zal verrUzen. vestigen. Het bouwen van de stad zal on geveer drie jaar vergen. Volgens prof. Lawrentjef denken de Russische autori teiten aan de bouw van een tweede „ge leerdenstad", in de buurt van Irkoetsk. WEERBERICHT Op vele plaatsen mist De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige wind tui sen oost en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt n 1115 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 19 nov. zon op 8.08 uur, onder 16.46 uur; maan op 5. 11 uur, onder 15.32 Op 21 nov. nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1