Hollands dokter standbeeld kreeg Japan in Probleem melkbezorging oplossen in overleg Pompe Dr. Poirioe y. Meerdervoort was veelzijdig Hagenaar Daling van prijzen Politiek van Roodkapje: wolf onder de dekens MARINE-ARTS/GEZANT/OESTERKWEKER (Van een onzer verslaggevers) NU NOG ZIJN DE JAPANSE ARTSEN dankbaar voor de daad, die honderd jaar geleden werd verricht door een jonge Nederlandse marine-arts. Want deze daad betekende het doelbewuste begin van de Japanse medische wetenschap. Het was de 28-jarige dokter jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, die de Japanners aan hun medische start hielp en hierdoor in een groot gedeelte van het Verre Oosten de Europese medische wetenschap introduceerde. De Japanners hebben hun dankbaar heid dezer dagen tot uitdrukking gebracht, toen zij bij de herdenking van het honderdjarig bestaan van de medische school in Nagasaki, een standbeeld voor dokter Pompe van Meerdervoort onthulden. Over het begin van hun moderne me dische eeuw, was bij de Japanse artsen in Nagasaki niet zo bar veel meer bekend. Wel wist natuurlijk iedere student aan de medische school van deze stad, die in 1945 door de tweede atoombom zwaar werd getroffen, dat de oprichter de Nederlan der Pompe van Meerdervoort was ge weest. De Japanners wilden echter wat meer gegevens over deze Nederlander krijgen. En zo kwam het dat op 1 decem ber van het vorig jaar dr. Jiro Numata, assistent van de hoogleraar-directeur van de medische school in Nagasaki, aan belde bij mevrouw F. H. v. d. Wcyden- Pompe van Meerdervoort, Spaarwater- straat 48 Den Haag. Haar grootvader was een broer van de eerste professor van Nagasaki en zij was in het bezit van de meeste gegevens over haar in Japan zo beroemde oud-oom. Beri-beri Uit de dikke stapel paperassen, aante keningen, brieven, briefkaarten en famd-, liedocumenten kwam dr. Numata te we ten dat jhr. J. L. C. Pompe van Meerder voort op 5 mei 1829 in Brugge werd geboren, dat hij in Leiden medicijnen studeerde en later als arts-officier bij de Nederlandse marine dienst nam. De jonge arts was in Indië gestatio neerd en maakte tal van reizen door de archipel, naar China en Japan. Uit een vergeeld en aan de randen gescheurd do cument blijkt dat de bezoldiging van marine-artsen toen 700 gulden per jaar bedroeg. Pech bij avond kan het echter ook uiterst gevaarlijk zijn, want het stilstaande voertuig kan een on verwacht obstakel zijn. De ANWB raadt u aan; tracht a 11 ij d uw voertuig bui ten de rijbaan te plaatsen Mocht u zich echter genoodzaakt zien uw auto bij avond op de rijbaan stil te zetten, hetzij buiten de bebouwde kom, hetzij binnen de bebouwde kom op meer dan 30 m van een brandende straatlantaarn, denk dan goed aan de volgende punten: a. Indien de achterverlichting is uit gevallen bent u wettelijk ver plicht om op een afstand van on geveer 30 m in de richting van het achteropkomend verkeer een rode lamp en/of een rood reflecterend voorwerp op de rijbaan te plaatsen. Dit is uw eerste plicht. Overtuig u ervan dat het verkeer uw waarschuwingsbaken tijdig kan waarnemen. Indien uw auto bijvoor beeld dicht na een bocht staat, houdt dan niet te star vast aan de afstand van 30 m, doch plaats het baken zó ver weg, dat het vóór de bocht komt te staan. b. Mocht de panne zodanig zijn dat de verlichting wel blijft branden, bijv. bij een lekke band, dan kan het toch levensgevaarlijk zijn het baken ach terwege te laten. De brandende terlichten wekken immers niet de in druk dat het voertuig stilstaat, vendicn kunnen koplichten var gcnliggers verblindend werken, kan liet voorkomen, dat, omstai onbewust één of meer achterlichten afschermen. De statistiek wjjst uit dat uit deze standigheden jaarlijks honderden o vallen voortvloeien, waarbij vele doden vallen. Volg daarom, in uw eigen belar in dat van uw medeweggebruiker raad van de ANWB: Plaats buiten de bebouwde ko wanneer goede straatverlichting breekt, onder alle omstandighedei waarschuwingsbaken als uw voertuig op rijbaan moet stilstaan. een tocht naar Japan, het was juist e roerige periode waarin westerse landen met het keizerrijk van de rijzen de zon onderhandelden over het toelaten van vreemdelingen schermutselingen en kleine zeeslagen waren aan de orde van de dag brak op de schepen beri- beri uit. Het was Pompe van Meerder voort die de bestrijding van deze ziekte met doodverachting op zich nam. In die dagen kwam hij verschillende keren aan land en ontdekte de medische achterlijk heid, ondanks de weetgierigheid van de Japanners, in dit land. Bij legatie Pompe van Meerdervoort nam ontslag uit de marine-dienst. Hij scheepte, nu als particulier arts, in naar Japan, stichtte binnen enkele weken een ziekenhuis in Nagasaki en startte met de opleiding van artsen. Als architect voor het ziekenhuis trad de luitenant ter zee Van Troyen op. Offioieel werd het hospitaal op 21 sep tember 1861 geopend. Vijf jaar bleef Pompe van Meerder voort in Japan. Hij was de eerste arts die toestemming kreeg om in dit land een lijk te ontleden. Het lijk was van een misdadiger, die vanwege de „ver diensten na zijn dood" op bevel van de regering in gewijde aarde moest worden begraven. Wegens zijn verdiensten werd jhr. Pom- van Meerdervoort later voor enige ja- m benoemd tot gezant voor Japan in Petersburg. Tal van onderscheidingen ontving hij, Japanse en Russische, ter wijl hij later ridder In de orde van de Nederlandse Leeuw werd. In Rusland schreef hij zijn boek „Vijf jaar in Japan". Schipbreuk Dc terugkeer naar Nederland verliep iet zonder ongemakken. Het schip ver ging in een zware storm. Dokter Pompe bracht het leven er af, maar verloor alle papieren en vrijwel z||n gehele kapitaal. 164 trouwde hij in Breda met Hen- rictte Louise de Moulin en vestigde zich vervolgens in Den Haag, waar hjj in 1870 een van dc commissarissen werd vernieuwde sociëteit De Witte en zitting kreeg in de gemeenteraad van de resi- Uit de bescheiden die een neef, de en kele jaren geleden overleden jhr. dr. N. J. F. Pompe van Meerdervoort, beter bekend als de „ooievaar van Den Haag" (want hij was jaren lang de bekendste Haagse gynecoloog) bijeenbracht, zagen we dat de Japanse Pompe van Meerder voort zijn laatste levensjaren zuidelijker trekt. Na de dood van een broer neemt hij in Ierseke diens oestercultuur over. La ter trekt hij naar België waar hij op 3 oktober 1908 in Brussel arm en vergeten sterft. Vergeten, maar niet altijd. Dat be wijst dankbaar Japan. (Vervolg van pagina 1) echter voornamelijk gelokaliseerd In de eerste maanden van dit jaar, terwijl thans reeds een zekere kentering in de inves teringsgeneigdheid valt waar Kartels Sedert het onderzoek naar de prliskartels gaande is. konden 109 prijsregelingen in de industrie en de groothandel uit het kar- telregister worden afgevoerd. Thans wor den in deze sector nog 25 priiskartels on derzocht. aldus minister Ziilstra. Het be treft hier in meerderheid prijsregelingen, die onlangs zijn aangemeld, en voorts en kele minder belangrijke prijsregelingen. Als gevolg van 's ministers ingrijpen in de radioregelingen is de maximaal aan een detailhandelaar te verlenen korting op de publiekprijs voor radio's van 42 Dct. tot 31 pet. teruggebracht en zijn ook de pu blieksprijzen in die periode belangrijk ge daald en wel met 15 a 20 pet. De minister heeft zich op het standpunt gesteld, dat eerst diende te worden afgewacht of de ondernemers op een aanvaardbare wlize gebruik zouden maken van de grotere concurrentiemogelijkheden na de onver- bindendverklaring. Recente berichten over de publiekprijzen van uit Duitsland ge- importeerde radiotoestellen gev aanleiding opnie' zaak te schenken. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1937 Centrale leiding groot gevaar Wenkend perspectief: financiële koek is op (Van een „De centrale redacteuren) erheid dient zich be ns land In zijn provin ciale- en gemeentebesturen een waarde vol apparaat bezit, dat met inachtneming de plaatselijke behoeften en geweste lijke nuancering bij uitstek bcA'oegd en in iaat is om bU de uitvoering van maat- •egclen te worden ingeschakeld. Het is liet nodig, om van rijkswege, door het in het leven roepen van rijksbureaus, ook de uitvoering ter hand te nemen. Elk ministerie krijgt zo geleidelijk zijn filiaal de provincie, die onder allerlei naam aanduiding plaatselijk cn gewestelijk zonder regionale of locale ervaring aan het werk tUgen". De voorzitter van het verband van ver enigingen van A.R. gemeente- en pro- vine iebestuurders, mr. G. A. Diepenhorst, zei diiit in zijn openings woord tijdens de gisteren in Utrecht gehouden jaarverga dering van diiit verband. Sprekende over „In de gecroonde alle mansgading" geloofde mr. Diepenhorst, dat tientallen vaak dure rijksgebouwen, die de Rijksgebouwendienst een nauwe lijks voorstelbare omvang hebben doen aannemen, zouden kunnen verdwijnen, wanneer de lagere publLereehteHjke Lichamen meer ingeschakeld zouden Bovendien zouden honderden auto's uit het verkeer worden genomen, terwijl tal loze ambtenaren voor vruchtbaarder ar beid ter beschikking zouden komen. Hier zou een werkelijke bezuiniging worden verkregen en geen bestedingsbeperking met averechtse gevolgen. De rijksbegroting onder de loep nemend constateerde mr. Diepenhorst, dat de koek op is. „De Haagse kookwinkel had bonte keus in haar veelzijdig pro- diukt. Eik departement had er, om zo te zeggen., zijn eigen stalletje, dat volop uit de centrale bakkerij werd bevoorraad. Een ieder kon er dan ook naar hartelust terecht," aldus spr. in zijn van humor tin telende en scherp omlijnde toespraak. „De gecroonde allemansgading" wordt thans een eenzijdig bedrijf. Na de dure koeksoorten. waaraan men heeft over eten, resteert ons thans nog wat kant- koek met hier en daar wat kruimels, die op de haast lege schalen zijn aehtenge- >n. We moeten op dieet. Een situatie, ïaar moderne trant wordt aangekon digd als bestedingsbeperking. Dit is dan het „wenkend perspectief", waarvoor wij staan," aldus spr. die vervolgens betoog de, dat de gemeenten en provincies al» de tragische kop van Jut fungeren. Mr. Diepenhorst constateerde een steeds verdergaande centrale leiding, die hij voor de gezondheid van ons staatsbestel als een groot gevaar zag. Er zal moeten worden voorkomen, dat ons land een centraal geadministra- teerde staat zal worden. aandacht De eerste resultaten van het onderzoek naar de handelsmarges op fototoestellen, die uit Duitsland worden geïmporteerd, hebben aanleiding gegeven een onderzoek in te stellen naar de handelsmarges od fotoartikelen in het algemeen. Om tot een juist inzicht te komen, is het intussen no dig gebleken tot een nader onderzoek bij de detailhandelsbedrijven over te gaan. De resultaten staan nog niet ter beschikking, zo schrijft de minister. Redelijkerwijs kan voorts worden aan genomen, dat de prijsvorming in de sec tor bouwmaterialen onder een zekere neerwaartse druk is komen te staan. Een aantal onderzoekingen naar de fabrieks prijzen en marges van textielprodukten en de naar aanleiding daarvan met verschil lende groeperingen gevoerde besprekin gen hebben in het algemeen een bevredi gend resultaat opgeleverd. In belangrijke sectoren van de textielindustrie is de ver hoging der prijzen beperkt kunnen bliiven tot doorberekeningen van gestegen prijzen van grond- en hulpstoffen. Gezondheidsredenen nopen tot ernstige bezinning (Van onze sociale redacteur.) HET PROBLEEM van de melkbezorging in de hoogbouw is gisteren waar schijnlijk voor het eerst uitvoerig in het openbaar besproken. In ieder geval was het de eerste maal, dat hierover gesproken werd aan de hand van een tot gisteren nog geheim rapport. Het rapport werd opgesteld door een commissie van deskundigen uit het produktschap zuivel en de vergadering waarop wij hierboven doelden was de openbare vergadering van het be drijfschap voor de detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten, die gisteren is gehouden. Het produktschap had namelijk het bedrijfschap om advies gevraagd over het rapport. De mening van het bedrijfschap is juist zo belangrijk, omdat hierin de melkdetaillisten vertegenwoordigd zijn, de mensen, die de melk bij de mensen in de hoogbouw moeten bezorgen. Afbetaling Dc minister verwacht, dat het wets werp tot regeling van het afbetalingsw nog dit jaar zijn departement kan In de paragraaf over de middenstand geeft minister Zijlstra als zijn mening te kennen, dat in het algemeen gesproken niet kan worden gezegd, dat de lasten verzwaringen, die voortvloeien uit de in voering van de A.O.W. en de huurverho ging noch op middenstand als geheel, noch op de kleinere ondernemingen in de mid denstand in het bijzonder, in vergelijking met het overige bedrijfsleven onevehredig zwaar zouden drukken. Een afzonderlijk prijsbeleid voor de kleinere ondernemin gen lijkt hem niet voor verwezenlijking vatbaar. Unaniem bleken zij van mening, dat de oude verordening daterend uit 1946 en bepalend dat de melk dagelijks en op de gebruikelijke wijze aan huis bezorgd moet worden, ten aanzien van de hoog bouw zo niet Ingetrokken dan toch op z'n minst gewijzigd moet worden. Voor een verplichte bezorging zou in de plaats moeten komen overleg tussen alle belanghebbende partijen. Overleg tussen het melkbcdrUf of dc detaillist enerzijds en anderzijds de consument zelf, de consumentenorganisaties, maar ook de bouwers van dc woningen. Ziekten Uit in een groot aantal plaateen inge stelde enquêtes ie gebleken, dat bepaalde ziekteverschijnselen bij bezorgers in sommige gevallen verband houden met de bezorging in de hoogbouw. Sedert 1945 zijn in Amsterdam bij een bepaalde melkinrichting zestien bezorgers op een Wï-howM M ONSZELF NOG EENS TE HEKHALEN: we leven in een vreemde wereld, vin-1 belasting De kleinste post 0.75 „te den we, maar we zouden hieraan willen toevoegen: vreemd door vreemde men-1 weinig betaald zegelrecht sen, wier aantal groter is dan we denken. De mens is moeilijk te peilen, weten we van onszelf, moeilijk te doorgronden en in zijn uitingen soms moeilijk te volgen. W\j hebben althans een ogenblik het hoofd geschud, toen we het verhaal lazen van Elinor en Bryan, twee Engelsen, die samen een echtpaar vormen, maar tien jaren achtereen niet met elkander hebben willen spreken. Tien jaren lang tegen elkaar dc lippen stijf op elkaar gehouden, amdat de een de ander niet ziin of haar, daar honden we ons gaarne buiten, ongelijk wilde bekennen. Bete één tic el, da e i n i g. VRIENDELIJK We zouden u haarfijn kunnen vertel len hoe de zaak zich heeft toegedragen, want nu aan het zwijgen een einde is gekomen, komen de verhalen los. Op een dag moest Bryan hebben gezegd: ..Geef toe, Elinor, dat je ongelijk hebt." Elinor antwoordde: „Ik denk er niet aan," waar op Bryan uitriep: „Goed. dan zeg ik geen woord meer." Hij heeft woord gehouden Tien jaar lang niets gezegd bij verjaar dagen. od oudejaarsavonden, op St. Nico- laasfeesten en bij andere plechtigheden en feesten. Niets gezegd. Alleen het hoogstnodige op een briefje geschreven en op een briefje het antwoord gekregen MOE Ze waren niet boos od elkaar, ver tellen hun vrienden, maar ze wilden niet tegen elkaar spreken. Op hoog tijdagen gaven ze elkander wel een zoen. Ze spraken tegen iedereen, maar als ze samen in een gesprek werden betrokken kwamen de briefjes voor de dag. Maar nu is dan deze huise lijke oorlog geëindigd. De vrede tus sen Elinor en Bryan is getekend. Op aandrang van vele vrienden, die tien jaar zwijgen voldoende vonden. Toen de wapenstilstand werd gesloten, heb ben we gehoord, zat de kamer vol met mensen. Bryan nam het eerst het woord. „Hoe gaat het?" vroeg hij. ..Best," zei Elinor. En toen zwegen ze weer een ogenblik om uit te rus ten van de vermoeienissen van dit gesprek. BELASTING Een vreemde wereld door vreemde men sen. Iedere belastingambtenaar weet te vertellen, dat er mensen zijn, die trachten minder belasting te betalen dan zij ver plicht zijn te doen. Dat er mensen die gnuivend door het leven gaan. omdat zij de fiscus tekort hebben gedaan. En dan, soms laren later, onder de letters N.N. het achtergehouden bedrag aanzui veren. Gewetensgeld noemt de fiscus dat. Nu zijn er weer 151 Nederlanders, die zich van gewetensgeld hebben ontlast. In totaal is er weer 282.509,23 aan de schat kist toegevoegd. De grootste post was f 45.000, gestort wegens „te weinig be taalde inkomsten-, vermogens- en omzet- BOOMLANDING Dit hebben we voor u gelezen: een Franse fotograaf vloog van Alen?on naar Caen en moest, gedwongen door mist, regen en schemering een noodlanding maken. H|j maakte die noodlanding op goed geluk, omdat zijn Piper Cub niet uitgerust voor blindvliegcn. Hij daalde zo langzaam mogelijk en plotsc- kwam het vliegtuig tot stilstand. de wielen raakten dc grond niet. Op zUn hulpgeroep kwamen twee jagers hem te hulp cn zij ontdekten dat de fo tograaf was geland op de kruin van een eikenboom, vijftien meter boven dc grond. De fotograaf was niet gewond. Voordat hij kon worden bevrijd, dad h(j uren in dc boom doorgebracht. bezorgafdeling van dertig man om ge zondheidsredenen in ander werk geplaatst. Slijters en melkbezorgers moeten zich om gezondheidsredenen op 50 55-jarige leeftijd uit de melkbezorging terugtrek ken. In Rotterdam komt het regelmatig voor dat de bezorgers er voor bedanken in de hoogbouw werkzaam te zijn, ook al krij gen ze hiervoor een extra geldelijke goeding. Het verloop is in deze wijken ook groot en het aantal ziektegevalli bij bezorgers in de hoogbouw is groter dan bij die in de laagbouw. Een melkinrichting in Den Haag heeft de bezorging in de hoogbouwwijken Moerwijk en Morgenstond overgedaan aan van haar melk betrekkende slfltci omdat het voor dc melkinrichting onra gelijk was de nodige bezorgers te krijgen. Maar in Den Haag komt het ook onder de slijters veel voor. dat men een wijk aan een collega overdoet, omdat de licha melijke inspanning te groot is. Tijdverlies Bovendien betekent de bezorging 1 hoogbouw extra tijdverlies, wat per tijds eenheid een kleinere omzet betekent. Dat toch bijna overal in het land melk ook in de hoogbouw nog bij de mensen aan de deur afgeleverd wordt, moet vooral toegeschreven worden aan het feit, dat door minder persoonlijk con tact met de "consument de verkoop van produkten vermindert en aan de toch ook hier nog bestaande concurrentie. een onderzoek 16 gebleken dat de gemiddelde bezorgtijd per klant bij hoog bouw 2,7 minuten bedraagt en bij laag bouw 2.25 minuten. Dat is per klant dus bijna een verschil van een halve minuut Ook voor alle hoogbouwflats liggen de zaken nog niet gelijk. In nog te bouwer flats zouden thans bepaalde voorzienin gen aangebracht moeten worden. Daar naast zijn er flats met lifts, die ook geen moeilijkheden opleveren, evenals de bal- lustradeflats, al wordt het hier al moei lijker Voor de overige flats zou gezocht moe ten worden naar een compromis-oplos sing bijv. door het aanbrengen van kast jes beneden. Huishoudraad Koudraad. Vertegenwoordigsters van deze raad gaven toe, dat het bezorgen de hoogbouw inderdaad een zware taak is en men had begrip voor de moei lijkheden. Toch wilde men graag vast houden aan de bezorging aan de deur. Voor de hoogbouw zou een oplossing gezocht moeten worden in de richting van de liftjes, kastjes, of lichtere krat ten en papieren flessen. In ieder geval zou echter een aparte regeling moeten gelden voor zieken, ouden van dagen, huisvrouwen met kinderen etcIn het bedrijfschap was men gistermiddag inderdaad van me ning, dat voor deze categorie een uit zondering gemaakt dient te worden. Mochten er zich in de praktijk uitwassen voordoen, dan zouden deze aan het be drijfschap voorgelegd moeten worden. Ook meende men van de zijde van de Huishoudraad dat bij het beneden be dienen de melkprijs wellicht nog lager zou kunnen zijn- Een bestuurslid van het bedrijfschap gaf nog een aardige illustratie van de trapklimmerij. Hij vertelde dat zijn melkbezorger 's morgens om kwart over negen al drie maal de Utrechtse Dom toren is op en neer gewandeld. Het bedrijfschap was het er over eens, dat voor de laagbouw de verplichte da gelijkse bezorging kan blijven gelden Voor de hoogbouw dient wel de dagelijkse bezorging gehandhaafd te worden, maar de wijze waarop, zou in vrij overleg ge regeld moeten wordenEen verbod voor aanhuisbezorging in de hoogbouw werd onjuist geacht P.v.d.A. wil beleggers voortaan dwingen De politiek van Roodikaipje, die na de bevrijding de toon aangaf, heeft er toe geleide dat in het bed der staats- fnanciën inplaats van de brave groot moeder de sluitende begroting thans de hongerige wolf, de beste dingsbeperking, onder de dekens der staatsbedillerij is gekropen. Mr. Diepenhorst besloot zijn toespraak net de wens uit te spreken, dat de eigen gelende vrije huishouding van gemeen» gewest uit haar slaap zal worden ge wekt. Burgemeester M. W. Schakel uit Noor deloos bracht in deze vergadering rapport ver de herziening van de leidraden een A.R. gemeente- en provincie program. De hiervoor benoemde com missie had contact gezocht met de orga- ies van C.H. en S.G.P.-staten- en raadsleden, zonder dat dit tot zichtbaar resultaat had mogen leiden. Tijdens eon verdeden week gehouden bespreking met de vereniging van Chr. Hist, geemeenle- bestuurders, bleek, dat de herziene lei draad ook in deze kiring in geest en hoofdzaaq aanvaardbaar wordt geacht. In de morgenvergadering heeft de voorzitter met een van grote waardering getuigende toespraak afscheid genomen van de secretaris van het verband, mr. Groen, die zoals bekend, toot directeur van de P.B.O. bij het ministerie van bin nenlandse zaken is benoemd. Mr. J. A. Prins, directeur van de dr. A. Kuyper- stichting zal mr. Groen ails secretaris van het verband opvolgen. IVan parlementsredactie) De P.v.<LA.-fractie in de Tweede Kamer acht het wenselijk, dat de regering wettelijke regeling voorbereidt, die haar met betrekking tot de beleggingen var instutionele en eventueel ook andere be- 'eagers meer bevoegdheden verschaft. Dc socialistische Kamerleden menen, dat dc regering met name de bevoegdheid zoi moeten bezitten, bedoelde beleggers vooi :.e schrijven een (van rijkswege aan tc wiizen) deel van hun kapitaal in de wo ningbouw te investeren. „Dergelijke wetsbepalingen bestaan ook m andere landen. Waarom ndet in Neder land?" aldus de P.v.d.A.-fractae in hel voorlopig verslag van de Kamer over dc begroting van volkshuisvesting en bouw nijverheid. „Moet de vraag, of de woning bouw zal worden afgeremd ten behoeve van andere voorzieningen afhankelijk worden gesteld van de beleggingspolatlek van bepaalde Instellingen of moet ook de regering in dit opzicht bevoegdheden heb ben?" Het antwoord op deze vraag lijk: de socialisten niet twijfelachtig. Andere Tweede-Kamerleden gaat dergelijke regeling echter te ver. De officier van Justitie te Zutphen heeft gisteren vijftien jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen De J. uit Deventer, die het vorig jaar zijn vrouw van het leven heeft beroofd. êM SB m Zó boeiend is nu PANORAMA Roodkapje Kroesjtsjef Kroesjtsjef mag dan al binnen het Kremlin zijn successen boeken in de strijd om de erf 'nis van Stalins macht, zo gauw hij diplomaat wil spelen in een beschaafd milieu, slaat hij een figuur. Op een receptie dezer dagen liet hij weer eens 'n proefballonnetje op. Hij zou toch zo graag eens met de Engelsen praten. Macmillan moest gauw eens in Moskou op bezoek komen. Maar nog geen vijf mi nuten later verprutste hij zijn vriendelijke toenadering volkomen. Hij noemde de Britse leeuw een leeuw zonder manen, hij zei, dat Engeland niet eens zijn eigen poli tiek kon voeren en hy betitelde Groot- Britannië ronduit als een satelliet van Amerika. Waarschijnlijk had de receptie al wat te lang geduurd, want dan raakt Kroesjtsjef altijd pas goed op dreef en verstikt hij zich in zijn eigen grappigheden. Deze keer maakte hij het zo bont, dat hij zelf In de gaten kreeg hoeveel moeite het de Engelse journalisten kostte hun verontwaardiging te bedwingen. Hij slikte zijn woorden in en praatte over het wijze en vasthoudende Britse volk, waarop hij toch zo was ge steld. „Als ik iets beledigends heb ge zegd, dan bied ik u mijn verontschuldi gingen aan. Ik ben bereid mijn woorden terug tc trekken" Maar we betwijfelen het, of Macmillan nu hard naar Moskou zal lopen. Wat Kroesjtsjef zegt na zijn derde of vierde wodka klinkt altijd eer lijker dan wat hij nuchter aan de con- fercntletafel zegt. (De Volkskrant) Uitdaging aanvaard Indien Amerikaanse bronnen thans be weren, dat Amerika reeds lang kunst manen in de ruimte had kunnen hebben, is dit geen goedkope uitvlucht. Het is waar. Maar al te gemakkelijk wordt het ontbreken.van de Amerikaanse „Spoetnik" geweten aan de onderlinge rivaliteit lussen leger, vloot en luchtmacht. Voor een deel terecht. Maar de werkelijke oorzaak van de vertraging in het Ameri kaanse kunstmanenprogramma is een beslissing van het Witte Huis, nu twee jaar geleden. Deze beslissing hield in, dat het louter wetenschappelijke en het wetenschappelijk-militaire programma van de strijdkrachten strikt van elkaar zouden worden gescheiden. Zoals pre sident Elsenhower b(j die gelegenheid zei, zou dit de Amerikaanse kunstmaan aanzienlijk vertragen. Maar hij nam dit nadeel op de koop toe. omdat een vermenging van beide programma's ten koste zou gaan van de militaire defensie cn daarmee van de nationale veiligheid. Alleen de vloot met de raket Viking- Vanguard mocht zich wijden aan het kunstmanen-project Verleden week is de president op deze beslissing teruggeko- Hi) gaf opdracht aan het leger om zijn verst ontwikkelde raket, de Jupiter-C, een kunstmaan tc lanceren. Deze politiek geeft aan de kunstmaan voorrang, misschien zelfs ten koste van het militaire programma. Het besluit van Eisenhower betekent in feite, dat Wash ington de uitdaging van Moskou heeft waard. (De Volkskrant).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5