LEIDEN MIST FLINKE AANPAK TO S CA Gapingen maken van Leiden gepleisterd graf" Van Iterson leverde scherpe kritiek Agenda voor Leiden Met zwemgelegenheid is liet treurig gesteld NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 16 NOVEMBER 1157 TJET COLLEGE van burgemeester en wethouders heeft gistermiddag van J-l de heer Van Iterson, prot.-christelijk, heel wat moeten aanhoren. Hij was de eerste, die in het kader van de groep „ruimtelijke ordening en openbare werken" het woord mocht voeren. Het was een rede, die er in geen enkel opzicht doekjes om wond. De kern ervan was wel de constatering van een gebrek aan doortastendheid bij het college, waardoor het één veel te lang op zich laat wachten en het ander geheel uitblijft. „De vrees be kruipt mij wel eens, dat Leiden behoorlijk achteraan huppelt", zei de heer Van Iterson. Tegenwoordig wordt herhaaldelijk ge schermd met het woord „•bestedingsbe perking". Maar in de achterliggende ja ren heeft het college andere woorden ge bruikt, die hetzelfde resultaat hadden, namelijk: „De zaak ié in onderzoek" of „De zaak wordt voorbereid". Deze spre ker kon zich voorstellen, dat menigeen in Leiden zich afvraagt, of er in het be stuurlijke vlak nu wel vaart zit. De heer Van Iterson merkte op, dat zijn •kritiekniejt een persoon betrof maar de visie, die uit al deze dingen spreekt. Monumenten Dan zijn er de historische gebouwen. Men zal zich van tijd tot tijd nauwkeurig rekenschap moeten geven van het waarde volle dat men bezit. Het antwoord van het college is, dat voor het instellen van een. algemeen onderzoek dienaangaande het personeel en de tijd ontbreken. De heer Van Iterson herinnerde in dit ver band aan de Waag, waarvan de vitale on derdelen totaal waren vergaan. Als men meent, dat de monumenten van Leiden moeten worden behouden, dan moet. men ze ook onderhouden. Maar dan op tijd en niet als men er eens tijd voor kan vinden. De prot-christelijke woordvoerder dacht ook aan het Burcht-complex, dat op de beschouwer een trieste indruk maakt. Heeft de betrokken dienst door de béste- dilngsbepenking nu geen man over dergelijke dingen in onderzoek te ner Merenplan De heer Van Iterson bereed deze middag ook weer zijn stokpaardje het Leidse merenplan. Het gema noeuvreer met dit plan hangt hem ellenlang de keel uit. Opzet en doel zijn geweest om de woningbouw in zuid-west voortgang te doen vinden. Maar het haantje van de toren kan draaien naar alle windstreken, zuid west zal straks zijn volgebouwd, al: het college een passieve houding ten deze blijft aannemen. Als men niet oppast, zal een eventueel voordeel van het zandzuigen worden genivel leerd door het renteverlies, dat de gemeente jaarlijks op dit project lijdt. Hij verweet het college gebrek aan doortastendheid. Als voorbeeld noemde hij ook het pand Hooigracht 79, waarin twee diensten de gemeente zullen worden onderge bracht, maar dat al meer dan een geleden is aangekocht. De panden de Vismarkt kunnen ook als voorbeeld dienen. Inwoners en vreemdelingen halen voor het uitgebrande pand aan deze markt de schouders op. „Dikwijls krijg ik de druk, dat men alles en nog wat in de meente overhoop wil halen, met als 6uitaat, dat er niets gebeurt." Zwemmen De heer Van Iterson wees het co op de zweminrichting van Leider die onlangs door de commissaris va Koningin is geopend. Jarenlang zitten wij hier te tobben met plannen voor re rafcie van dc inrichting ,,De Zijl". Reeds oktober 1954 zei heit college, dat een tweetal plannen in overweging was ge- n. In 1954 werd de keuze bepaald Een jaar later weird meegedeeld, dat men de indiening van een nader uitgewerkt plan door de direoteur van gemeentewer ken afwachtte. Oktober 1956: „Een plan tot verbetering van „De Zijl" verkeert in vergevorderd stadium". En nu zit- we met een gammele zweminrichting, bestedingsbeperking en een oogluikend' toelaten van het zwemmen in het Rijn-'en Schiekanaal. De heer Van Iterson meen de, dat op dit punt het sein voor Léiden op onveilig staat Het is te wijten aar sluitetoosheid of van de adviseurs of het college zelf. Onbewoonbaar Hoog zat dit raadslid ook de kwes tie van de onbewoonbaar verklaarde woningen. Wti hebben ln de afgelo pen jaren steeds weer woningen onbe woonbaar verklaard, maar wat heb ben wy daartegenover gesteld? Reeds In het rapport van de commissie ad hoe werd meegedeeld, dat Leiden een beglnseltoewyzlng kreeg voor 36 wo ningen voor krotopruiming. Op dit punt is geen enkel initiatief onderno men. Zo af en toe kan men horen, al dus de heer Van Iterson. dat men vóór 1940 de zaken in Lelden toch wel zeer slecht heeft behandeld. „Maar ik moet u toch wel zeggen, dat vóór 1940 de rommel achter de Van der Werff- straat is gesaneerd en dat daar keuri ge woningen zijn verrezen. Na 1945 zyn wU aan het slopen gegaan in de binnenstad, maar van opbouw is geen sprake." Hij dacht aan de omgeving van de Gere- gracht en de Stationsweg. Grote gaten Leidse meisjes op de publieke tribune tijdens de begrotings behandeling. Foto N. van der Horst Dempingen Dit raadslid sprak ook over het dempen van het laatste stukje Levendaal. In 1954 w'erd gezegd, dat de directeur gemeente werken opdracht was verleend tot het ma ken van een plan. Men hoopte in de eer ste helft van 1955 een voorstel aan de raad te kunnen doen In het najaar van 1955 werd meegedeeld, -dat het plan nog niet gereed was. Najaar 1956: „Het plan vs nog niet klaar". En in het najaar 1957 komt dan het verlossende woord uit de bus: bestedingsbeperking. Spreker constateerde ook, dat de on houdbare situatie van de Uiterstegracht jaren heeft geduurd en nog jaren zal du ren. De Hooigracht is eveneens een beeld van besluiteloosheid en gebrek aan door tastendheid. Verscheidene bruggen in ds stad zijn niet berekend op de tegenwoor dige vervoermiddelen. Ook de schouwburg kunnen wij wel „op ónzè rug" schrijven zei de heer Van Iterson. Ontevreden In het slot van zijn in mineur gestelde betoog stelde de heer Van Iterson vast. dat versoheddene leden van de raad niet tevreden zijn over de gang van zaken in Leiden. In deze mening weet hij zich ge- rugigesteund door tal van ingezetenen. Men heeft in de afgelopen jaren zeer ge makkelijk over plannen en nog eens plan nen gesproken, maar men heeft er nooit bij stilgestaan, waar de oortjes vandaan moesten komen. Het speet de heer Van Iterson, dat de vraag pas na de verkie zingen in 1956 aan betekenis heeft gewon nen. Juister had hij het gevonden, als de regering vóór juni 1956 ons de lege schal kist had .getoond. Wellicht waren wij dan eerder in aanraking gekomen met het woord bestedingsbeperking dan met woord welvaartstaat. Zaterdag Hervormd wijkgebouw Centrum. 7.30 uur: jaarfeest C.J.M.V Het Centrum. Recreatiezaal H.C.W.. 8 uur: bonte avond Leidse Jeugd-Actie. Muziekschool Toonkunst. 8 uur: afde ling Leiden N.T.K.V., Hans Brandts Buys over „Getal en muziek". Stadsgehoorzaal, 7.30 uur feestavond van „Trouw en durf". Den Burcht, 7.30 uur: uitvoering Leidse ruondaccordeonvereniging Crescendo. Het gulden Vlies, 3 tot 5 uur: receptie ter gelegenheid van zilveren jubileum van Leidse E.H.B.O.-brigade. Gymnasium Truinlaan, 8 uur: propagan- da-avond Leidse gymnasiastenbond. Middelste Gracht 3. 8 uur: bijeenkomst J.N.V.C. Maandag Stadhuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad, be groting. Den Burcht, 7.30 uur: feestavond afde ling Leiden Algemene Bedrijfsbond Vo< dings- en Genotmiddelen. r. school Stadhouderslaan, 8 uu ouderavond chr.-nationale school Storm Buijsinghstraat. Het gulden Vlies, 8 uur: vergadering sigarenwinkeliers. Het gulden Vlies, 8 uur: afdeling Leiden Vereniging voor Pedagogiek, dr. L. van Gelder over „De neurotische persoonlijk heid in deze tijd". Dinsdag Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: dr. A. Klasens over de Ned. opgravingen bij Aboe-Roash. Schouwburg, 8 uur: „De Sleutelspelers" opvoering van „Twee retours Victoria" Universiteit filmzaal, 8 uur: K. en O., vertoning van „Mijn leerjaren" voor film studiekring. Stationsweg 43, 10 uur; algemene ver gadering Kamer van Koophandel. Gehoorzaal. 7.30 uur: uitvoering van „Jahn". Woensdag Lakenhal, 3 uur: K. en O., cursus Van Gogh Breitner Verster door J. N. van Wessem. Gehoorzaal, 8 uur: uitvoering „Jahn" Het gulden Vlies, 8 uur: afdeling Lei den Chr. vereniging „Zedenopbouw". d C. Sanders over „Huwelijk en persoonlij'* heidsvorming". Snouck Hurgronjehuis, 7.30 vergadering statenkring Leiden Chr. His torische Unie. Het gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Lei den Ned. Ver. Huisvrouwen, lezing dr. L. an Egeraat over Italië. Rijksmuseum geologie en mineralogie, uur: lezing dr. P. C. Zwaan over mine ralen en edelstenen. Turk, 8 uur: afd. Leiden „Tuinbouw en Plantkunde", ledenvergadering. Donderdag De Lakenhal, 8 uur K. en O., rondlei ding tentoonstelling van Gogh. Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., Rott. Philh. Orkest. er 't Hoff, 8 uur: K. en O., aanvang tweede cursus „Fotografie voor begin- Harmonie, 8 i C. H. L. Engel N.A.V.O.?" Volkshuis, 2.15 uur: T. Verheyen Bergeyk over „Floeg-stoffen" (moderne woninginrichting). Groot Auditorium universiteit, afd. Lelden S.S.R., prof. dr. J. P. A. Mek- over „Autonomie en openbaarheid der rijksuniversiteit", t.g.v. 56ste Di' Natalis. Het gulden Vlies, 3 uur: Mytylstichting Leiden en Omstreken, twee lezingen. Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: provincial! contactcommissie Zuid-Holland inzake het Woonruimtevraagstuk, lezingen ove „Sanering". Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg, 2 tot 5 •entoonstelling van afbeeldingen van Paul Schuitema. tot 7 december. Lakenhal. 10 tot 4 uur en donderdag bo vendien van 7.30 tot 9.30 uur: Van Gogh- tentoonstelling, tot 16 december VULPENHOUDERS t>emmenie Haarlemmerstraat 169 Questroo kon geen plaats als Leiden noemen, waar het zó is DE BEGROTINGSZITTING begon gistermiddag met de voortzetting van de behandeling van de groep volksgezondheid en maatschappe lijke zorg. Daarbij werd nogal kritiek geleverd door prof. Goslings van de p.v.d.a., waarop 's avonds wethouder Menken vrij scherp inging. Wal prof. Goslings met dc L.D.M. Nadat mej. Noordman van de k.v.p. het pleit had gevoerd voor de stichting van school voor het woonwagenkamp (van de zeventig leerplichtige kinderen zouden er geen tien naar school gaan), reeg prof. Goslings het woord. Het argument van ziekte van de di recteur voor het niet-verschijnen van een jaarverslag van de G.G. en G.D. vond iets waard. Hoe lang nog moet wor den gewacht op de tekeningen voor de verbouwing van het gebouw Roodenbur- gerstraat, waarin nu onderwijs wordt gegeven, maar dat voor deze dienst be stemd is? Een tijdige voorbereiding :te hij, r de heer Van Dijk, k.v.p. Prof. Gos- had namelijk gesproken over eer gemeentelijk waterleidingbedrijf. De heei Dijk zei daarop, dat dit bedrijf 8®ed functioneert, dat de tarieven uitzonder lijk laag zijn en dat de gemeente er alle introle op heeft; hij wilde graag weten, at het uitgangspunt van prof. Goslings on zUn. De Zijl Als het huisbezoek voor de doorlich- ing niet goed gebeurt, is dat te wijten an de desbetreffende vereniging, maar r schort toch ook iets aan de organen an de gemeente, meende prof. Goslings. Al het werk dat niet goed gedaan is, kost geld en moet worden overgedaan. We moeten niet alleen woekeren met de financiële mogelijkheden, maar ook met ïze wilskracht en capaciteiten. Voor de zweminrichting De Zijl zijn verscheidene plannen geweest. Men iu zelfs van hyperactiviteit kunnen spreken. Of van foutgerichte activiteit? Waarom niet snel een goedkoper plan gemaakt? Als het tempo niet sneller wordt, lopen we de kans, bij een even tuele volgende bestedingsbeperking de zelfde argumenten te horen. Bestedings beperking moet geen gezond'heidsbeper- king worden! Wat het slachthuis betreft zijn er de laatste jaren nadelige saldi, die de nei ging hebben nog hoger te worden. Prof. Goslings zou graag weten, waar de te korten toch vandaan komen en of er een mogelijkheid bestaat, ze op te vangen. Nergens Naar de mening van de heer Questroo is het met de zweminrich tingen in Leiden meer dan treurig gesteld. ..Weet het college mij een Puzzelprominenten 1. Y. de Wilt, Secr. Varkevlsserstraai 292, Katwijk aan Zee, 2. mejuffrouw J. van Lunteren, Herengracht 92a, Leiden, 3. mevrouw M. van Ofwegen, Hoornstr. najaars- I 1, Alphen aan den Rijn. plaats op te noemen van de grootte van Leiden, waar een toestand op zwemgebied heerst als in Leiden? De heer Questroo vreesde, dat deze aangelegenheid teveel versnipperd wordt; de wethouder van onderwijs bemoeit zich ermee omdat het sport is, de wethouder van openbare t ken omdat er grond moet zijn, de wethouder van sociale zaken omdat het de volksgezondheid betreft e: wethouder van financiën omdat er geld moet zijn. De heer Questroo haalde er nu zelf een vijfde bij door een dringend beroep op de burge meester te doen om in te grijpen. Werkloosheid De heer Aalders van de k.v.p. brqeht onder de aandacht, dat wij een w in de hand moeten hebben als het spook van de werkloosheid ons zou hesprii Het is te verwachten, dat de werkloos heid iets zal toenemen. Hij laakte de toestand, waarin het voormalige gebouw voor sociale zaken aan de Mare verkeert particulieren moeten voor hun eigen dommen aan alle mogelijke eisen vol doen (de schoonheidscommissie tiert welig). De heer Portheine, v.v.d., pleitte vod een perfect georganiseerde geneeskundig* dienst. Met het oog op een crèche merkte hij op, dat de vrouw in de eerste plaats ir 't gezin hoort, maar anderzijds zijn ei vrouwen, die, om welk motief ook, er prij: op stellen elders te werken; de vrijheid van het individu maakt het nodig, hier aan aandacht te schenken. De gemeente moet plannen klaar heb ben om eventuele werkloosheid op t< vangen, zei de heer Piena, p.v.d.a. Voor vervolg stads nieuws pag. 4 en 6 voor de dagelijkse Schoonheids - verzorging TOSCA-Creme van het Wereldhuis 4711 Ten Broek over onze wonden Mensen van 30 tot 40 jaar, die nooit anders dan woningnood hebben gekend Tl ET IS TE VERWACHTEN, dat wethouder Jongeleen maandagmiddag •LA laat aan het woord komt om te antwoorden op de zeer vele opmer kingen, die gisteren door een groot aantal raadsleden over zijn werkgebied zijn gemaakt. Men zou kunnen zeggen, dat zijn antwoord wel het karakter van een verdediging zal moeten dragen, omdat achter tal van woorden een min of meer verwijtende toon stak. Zijn partijgenoot Schüller was de tweede in de lange rij, die over „openbare werken" en aanverwante sectoren het woord voerde. Hij begon met het Levendaal. Dat is enige jaren geleden ter sprake geko- en. Nü wordt gesteld, dat er een be stedingsbeperking en weerstanden zijn. De heer Sohüller vroeg, waar diie weer standen dan vandaan komen. Kunnen het Levendaal en de Lanigegracht niiet worden mdengebracht bij de voorbereidend* wer- :en? Het was de heer Schüller niet duidelijk, lat B, en W. kunnen zeggen, dat de be- itratimig van de Donkersteeg in goede itaat verkeert; hij wees onder meer op de wel zeer smalle trottoirs en bepleitte •strati ng als van de MaaTsmanssteeg. Hooigracht De verontreiniging van de Langestraat tot een lompensorteerplaats noemde hij ergerlijk. De witte streep in de as van de Kanaalweg ontbreekt nog steeds. Hij ver zocht het college bij Ged. Staten aan te dringen op de aanleg van een rijwiel- en voetpad. Ten aanzien van het wegdok van de Hooigracht meende de heer Schül ler, dat B. en W. verplicht zijn om deze gracht im de eerste plaats voor het rij wiel- en voetgangersverkeer veilig te ma- Een schetsplam voor de veemarkt is in gediend, maar omtrent de wegen naar het terrein woren nog onderhandelingen ge voerd. De heer Schüller vroeg, hoe B. en W, het verkeerstechnische probleem wil len oplossen. Andere gemeenten Mr. Drijber van de V.V.D. twijfel de ook aan de voortvarendheid van het college. Als wij zien naar wat an dere gemeenten presteren,*heb ik het gevoel, dat Leiden achterblijft, zei de heer Drijber. Dit komt niet alleen door de omstandigheden, ofschoon men daarvoor voldoende begrip dient te hebben, maar er zou van het col lege zelf toch wel iets meer stuw kracht kunnen uitgaan. Er zijn wel spectaculaire objecten en projecten, maar het algemene beeld is niet be moedigend. De heer Drijber meende, dat wat be treft het wegenschema de grote lijn ont breekt. Moeilijkheden en het ontstaan van nieuwe inzichten vormen niet een volle dig excuus. Overleg met naburige ge meenten zou hij een gezonde evolutie vinden. Het is waardevol, kennns te nemen van het plan van Den Haag en van de vorming van een district en een districts- raad in deze conglomeratie. menschansweg, Hij vond ook. dat de be handeling van aanvragen voor bouwver gunningen veel te lang duurt en dacht vooral aan kleine zaken, die toch zo'n ontzaglijk lange weg door het stadthuis loeten afleggen. Dit raadslid hoopte zeer, dat flats voor alleenstaanden kunnen worden ontworpen. Het zal wel van particuliere zijde moe- en komen, maar het college kan dat toch 'timuleren. Ook pleitte hij voor een nood verlichting voor de weg over het Schut tersveld. De heer Drijber bracht verder de Hooi gracht ter sprake. Hij noemde deze zaak lymptomatisoh voor het feit. dat de raad geen mededelingen ontvangt over de ef fectuering van zijn besluiten en dat van toezeggingen vaak niets komt. Ofschoon ellicht zo niet bedoeld, vestigt dit toch indruk, dat het college de wensen raad niet a'ltijd ernstig neemt. Spreker pleitte opnie T raagheid v voor de Noord ien de verkeers- •oestand ir mdbaar wordt r moet toch ;n oplossing 'orden gevon- Mr. Drijber ...niet bemoedigend... .-net betrekking tot het viaduct De heer Ten Broek bracht het col lege verder de onbewoonbaar ver klaarde woningen aan de Vestestraat en de Uiterstcgracht onder de aan dacht, alsmede de noodzakelijkheid van krotopruiming aan de Gcregracht, de Gortestraat en de Kraaierstraat. „Het voortdurend plaatsen van nieuwe woningen aan de randen van de stad, voordat de gapende wond in de kern is geheeld, maakt van Leiden een ge pleisterd graf'. Het coilege meent, dat dit jaar onge- eer 700 woningen klaar kunnen komen, namelijk 420 woningwetwoningen en 280 particuliere huiwen. Gezien de nu gel dende premieregeling zou de heer Ten Broek het aantal woningen dat per jaar klaarkomt, op 600 willen stellen. Reke- ïing houdend met het feit, dat het aan- al huwelijken jaarlijks nog toeneemt, lam hij aan, dat over ongeveer tien jaren le woningnood in Leiden zal zijn opge- AUeenstaanden Mej. Van Nienes (p.v.d.a.) was van me ning, dat wijkgebouwen, zweminrichtin gen e.a. direct i<n de plannen voor uit breiding moeten worden opgenomen. Ge- eenschapshunzen achtte zij belangrijk. Zij dacht ook aan uitbreiding van de acti viteit van de woningbouwverenigiingen om en harmonische ontwikkeling van de wijk te komen. Doodlopende wijken zijn den boze (Noord, bij de Zijl). De flats' voor alleenstaanden in de univerei- woonwijk beschouwde mej. Van Nie ste een voorbeeld. Onbeschrijfelijk De Uiterstegracht zag de heer Drijber s een onbeschrijfelijke toestand. De vee markt is naar zijn mening urgenter dan de sohouwbuns. ofschoon de commandant van de brandweer daar wellicht anders over zal denken: maar deze zal ook weten, dat men zich bij de gemeente den nooit aan termijnen moet binden, a dan brand je beslist je vingers Dokter Korbmann vroeg de aandacht roor de verontreiniging van de Lange- traat, de Raamsteeg en de Caecilliastra; Daar vindt men vaak ophopingen vu lompen, die het verkeer stagneren. Intergemeentelijk Een intergemeentelijke commissie voor hrl: structuurplan Leiden en omgeving vond de heer Sommeling van de p.v.d.a belangrijk. Hij achtte het niet gewenst. in deze conglomeratie de ene ge meente geheel industriegemeente is, de tweede geheel agrarisch van aard en de derde geheel recreatief. Los van het struc tuurplan en het wegenschema is naar zijn ng een ringverbinding mogelijk in het noorden van de stad tussen het sta tion en de Zül. De Leidse watersportliefhebbers met hun tweeduizend jachten weten niet meer. waar ze met hun spullen heen moeten Het treffen van voorzieningen is uiterst noodzakelijk zowel voor de Leidenaars zelf ais voor de vreemdelingen (meren- en plassengebied). De heer Sommeling deed ook een oplos sing aan de hand voor de uitbreiding van het museum voor mineralogie en geolo gie; als een nieuwe H.B.S. voor meisjes wordit gebouwd, kan het oude gebouw aan de Garenmarkt daarvoor worden ge bruikt. Ten slotte vroeg hij, hoe lang het foeilelijke „monument van Nazi-dioti tuur" op het terrein van het voormalige tuur" op het terrein van het voormalige Houtrijke huizen De heer Ten Broek van de k.v.p. vond de bouw van flats voor alleenstaanden slist gewenst. We zijn e<r niet af door de zaak maar aan particulier initiatief te laten. Deze spreker kwam terug op de houtrij ke huizen. Het loont niet de moeite, 45 tot 60 van deze huizen te bouwen, wel 850. En dat is in Lèiden mogelijk. Als plaats noemde de heer Ten Broek de strook begrensd door de Voorsohoterweg en de Vliet, tussen Lamm eb rug ei grens van Leiden bij Voorschoten. In het kader van de N.-Z.-verbinding zal dem ping van de Langegracht het eerst ten gebeuren. Voorlichting Contact met omliggende gemeenten acht te de heer Huurman,, prot.-christlelijk. belangrijk. Het colege beschouwt dit ontact misschien te veel als een zaak 'an de omliggende gemeenten. Spr. sprak ;ich uit voor de instelling van een inter gemeentelijke commissie, omdatt de sa menwerking bij verschillende werken in de toekomst zeker nodig zal zijn. De verkeerssituatie van de Breestraat naar de Blauwpoortsbrug vond de heer Huurman zodanig, dat naar zijn mening een oplossing niet lang kan worden uit gesteld. Er is in ieder geval niet te waoh- op het structuurplan. Hij herinnerde de suggestie van enkele jaren ge ledien omtrent de demping van de Apo- thekersdijk en de Nieuwe Rijn. Dc heer Huurman verzocht het college ook om regelmatige voorlichting, bijvoorbeeld door middel van een driemaandelijkse no ta, met betrekking tot de uitvoering van besluiten. Hij zei ten slotte, dat ten aan zien van de onbewoonbaar verklaarde woningen toch wat moet worden gedaan. Verontrusting Van houbrijke huizen als aanvulling bleek ook de heer Ravestein, prot-ohrls- t el ijk, voorstander te zijn. De situatie van het Levendaal bij het Van der Werfpark, met de ingevallen walmuren, kan geen jaren voortduren. Het Levendaal moet naar de mening van de heer Ravestein gedempt worden of de muren moeten her steld, ofschoon hij aan het eerste de voor keur wilde geven. De Uiterstegracht noemde hij een onwaardige toestand. De woningbouw verontrustte hem. In de eerste tien jaar zouden 880 wo ningen per jaar gebouwd moeten worden om de woningnood te boven te komen. De cijfers van de laatste jaren liggen nog niet op de helft van het vereiste: 46 procent. De conclusie van de heer Ravestein was, dat we op deze wijze nog twintig jaar tegen woningtekorten zitten aan te kijken. Hij meende, dat de particuliere bouw hier te weinig is gestimuleerd. Toch heeft het aan waarschuwingen zeker niet ontbroken, maar men heeft ze in de wind geslagen. De heer Rave stein vond het een beangstigende ge dachte, dat er straks mensen van der tig tot veertig jaar zullen rondlopen, die nooit anders dan woningnood hebben gekend. De laatste spreker (dn eerste instantie) was mr. dr. Knol. Hij vroeg, welke weer standen er zijn tegen de demping van het laatste stukje LevendaaL

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3