Blad y utten, if dat is goed I Maar wat is nu goed en dat is fout wat iS fOUt? Ons herkenningsteken ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 vat vol wijsheid voor (jonge) ouders WEET u precies hoe het hoort? Ja - In uw huishouden loopt alles misschien op rolletjes en uw eten staat iedere dag precies op tijd op tafel, uw kinderen zien er uit om door een ringetje te halen en uw ruiten spiegelen. U weet hoe het hoort. Maar toch Weet u ook op allerlei ander gebied hoe het hoort? Met de etiquette? En met de mode? Test uw kennis dan eens - want we hebben een tiental tekeningetjes op deze pagina afgedrukt en de situatie in een onderschrift verduidelijkt. Een aantal dametjes van één tot en met tien maakt allerlei fouten en foutjes. Vergis u echter niet, want er zijn er ook bij, die juist géén fouten maken, het lijkt alleen maar zo. Test uzelf en ding mee naar een prijs! „Goede raad is duur" zegt het spreekwoord. Maar dit ge zegde gaat be paald niet op als in een jong gezin uitbreiding wordt verwacht. Van al le kanten kan men dan adviezen ver wachten, natuur lijk allemaal heel goed bedoeld. Na korte tijd blijkt echter meestal, dat men beter de oren kan sluiten voor de ervarin gen van ande ren. ook al omdat zij zo dikwijls een tegenstrijdige en dus verwarrende indruk maken. De a.s. moeder kan zich beter met haar huisarts verstaan en die zal wel precies uitleggen wat er gebeuren gaat en hge er gehandeld moet worden. grobt en zo diep ingrijpend, dat haar belangstelling zich steeds sterker gaat concentreren op de blijde gebeurtenis die komen gaat. En dan komen vanzelf de vele vragen op. heel gewichtige en ook Schijnbaar onbelangrijke, maar allemaal problemen en probleem pjes, die om oplossing vragen. Zelfs al is haar vroeger al veel over deze dingen verteld, nu het haar zelf aangaat, moet de ken nis niet alleen opgefrist, maar Ook aanzienlijk uitgebreid worden. In dit stadium komt de Neder landse bewerking van het Ameri kaanse „Gulden babyboek" uit stekend van pas, ook voor de a.s. vader, die al even geïnteresseerd maar in negen van de tien geval len heel wat minder goed geïn formeerd is dan zijn vrouw. Sa men dit boek grondig te lezen kan leiden tot een beter begrip om trent de juiste houding tegenover de taak, die op de schouders van het jonge echtpaar wordt gelegd. ZORGVULDIG Geen dokter zal bezwaren aan voeren tegen de praktische aan wijzingen in dit lijvige boekwerk van 200 pagina's: ze zijn alle met grote zorgvuldigheid door deskun digen samengesteld en laten alle ruimte tot handelen naar eigen in zicht en ervaring. Op punten, die van direct medisch belang zijn, verwijst het „Gulden Babyboek" onverbiddellijk naar de belang rijkste adviseur van de a.s. en jonge moeder: haar huisarts. Zo doende kan er nooit een vertrou wenscrisis tussen die twee ont- Om nog even op de praktische zaken terug te komen: u vindt in dit boek tientallen foto's en teke ningen, waaronder hele series over belangrijke onderwerpen als het baden, het klaarmaken van de fles, het opnemen van de tempe ratuur, gymnastiek voor jonge moeders en kleuters en de ver schillende methoden van luiers vouwen. Bovendien is er een over zichtelijke opsomming in opgeno men van de meest voorkomende kinderziekten, symptomen en ge varen daarvan. Zo ongemerkt als baby's eerste levensmaanden voorbij glijden, bladert men verder om te lezen over de ontwikkeling van twee tot drie, van drie tot vier enzovoorts tot 24 maanden toe. Daarna volgt een beknopte samenvatting van de lichamelijke en geestelijke groei tot en met het zesde jaar. Steeds houden de schrijvers vast aan het principe van de vas te dagindeling, passend bij elke leeftijd. Veel aandacht wordt ver der besteed aan adviezen over de keuze van het juiste speelgoed, ook alweer aangepast bij de leef tijd van'het kind. De komst van een broertje of zusje een ge wichtige gebeurtenis voor het jon ge kind, die licht tot nerveuze storingen kan leiden valt even eens binnen het bestek van dit leerzame en interessante boek. Het besluit met een beknopte handleiding voor eerste hulp en een handig trefwoordenregister, zodat men nooit lang behoeft te bladeren. Het Gulden Babyboek is voor Ne derland van de Amerikaanse uit gave bewerkt door J. C. Turn- mers, kinderarts te Bussum. Uitg. Scheltens en Glltay te Amster- En nu moet u eens proberen uit te zoeken, wie er een fout maakt en wie pertinent niet. Van som mige plaatjes zult u meteen zeg gen: „o, maar dat is niet in orde", maar bij anderen zult u wel eventjes twijfelen, denken we zo. Er zitten een paar venijnige addertjes onder het gras. Uitkijken is dus de boodschap. Wat u doen moét? Heel een voudig: u schrijft op een brief kaart de nummers één tot en met tien, en achter ieder nummer zet u „goed" of „fout", al naar het uitkomt. U hoeft er geen commentaar of argumentatie bij te schrijven. Uw briefkaart stuurt u naar de redactie van Blad Zij, Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. Mevrouw Eén wast altijd met een zelfwerkend wasmid del. Ook nu heeft ze een lek ker dampend sop gemaakt, en ze verwacht er Llentjes bon te jurkje schoon uit terug te krijgen. Is het goed of fout. Eén doet? Mevrouw Twee heeft bezoek van een vriendin, die ze In lang niet gezien heeft, 's Avonds na het eten wordt er gezellig koffie gedronken. Eerst krijgt de inwonende moeder van mevrouw Twee een kopje, daarna de vriendin, daarna haar man. Heeft me vrouw Twee de goede volgor de gekozen? In de linker bovenhoek schrijft u: Dat is goed dat is fout. Zorgt u er voor, dat uw oplossing vóór 23 november in ons bezit is? De uitslag maken wij bekend in Blad Zij van 30 november, zodat de prijs winnaressen nog vóór Sinterklaas een post wissel in huis hebben. Er is een prijs van 20, een van 15 en een van Mijn schip is zo klein Bretonse vissers hebben een ge bed. waarin ze zeggen: '„God, wees ons genadig, want de zee is zo groot en mijn schip is zo klein...." Het is zo'n heel sim pel gebed, maar hoe vaak moet Ann Davison het voor zichzelf herhaald hebben, toen ze, hele maal alleen, in een klein zeilschip, de Atlantische Oceaan overstak. Ann Davison heeft over haar grote avontuur een boek geschre ven, dat in het Nederlands ver taald is door K. van der Geest en A. J. Pranger, en uitgegeven bij C. de oer jr. in Amsterdam. Het Is een beklemmend avontuur. Het is een verhaal van dapper door zetten, van buien van neerslach tigheid, van verbeten vechten te gen wind en golven en van over vermoeid zijn. Waarom Ann Davison die lange en voor een vrouw eigenlijk zeer roekeloze tocht begon? Ze geeft er in haar boek een verklaring voor: „De enige manier om te leven is een droom te koesteren, een schone droom die steeds ■meer uitgroeit." Of dat de eni ge reden is geweest? Ze geeft heel wei- zelf toe, eigenlijk i zette ze door. Ann Davison heeft haar man op een zeiltocht verloren. Daarna ging ze vliegen en daarmee ver diende ze haar brood. Maar in een ranke boot weer door de gol ven te kliéven dat verlangen werd haar te machtig en zo be sloot ze tot de tocht. Ze heeft die tocht in haar boot je, de „Felicity Ann", uitvoerig beschreven, met veel gevoel voor humor. Maar boeiender dan het verhaal zelf zijn de korte logboek notities, die in hun beknoptheid een spanning oproepen, die door de uitvoerigste beschrijving niet kan worden overtroffen. Een van de kostelijkste staaltjes van de droge humor, de schrijf ster eigen, vinden wij de be schrijving van haar aankomst in Prince Rupert Bay. „Het is 65 da gen geleden dat ik Las Palmas verliet en voor het laatst mensen zag." En een eindje verder: toen kwamen de douanebe ambten aan boord Om me in te klaren en daarvoor brachten ze me overuren in rekening. Wat ik erg vriendelijk vond." "Heel lang en heel slank is juffrouw Drie. Ze doet erg graag aan de mode mee en die nieuwe modellen, de hemd- of zakjurken, vindt ze énig! Ze heeft zich dan ook zo'n ge val aangeschaft, van dunne wollen, gestreepte stof. Haar vriendin, die écht niet jaloers is, trekt nu toch even haar neus op. „Lange mensen zo als jij moeten geen strepen dragen," zegt ze, „dat maakt ze nog maar langer...." Heeft de vriendin van juffrouw Drie gelijk: en is de keuze van de japon goed of fout geweest? Over twee dagen verwacht mevrouw Vier heel veel be zoek. Ze gaat een pan heerlij ke erwtensoep maken, want ze heeft wel eens gehoord, dat erwtensoep lekkerder wordt wanneer hij lang staat. Boven dien heeft ze een koelkast, dus de soep zal niet bederven. Maar ocharm, als ze de soep proeft, merkt ze dat die te zout Is! Ze herinnert zich een huismiddeltje van haar groot moeder: een zilveren lepel In de soep meekoken, dan trekt het zout er uit. Zo gedacht, zo gedaan. Doet mevrouw Vier hier goed aan? De verloofde van juffrouw Vijf is onverwacht In de stad en hij heeft opgebeld naar het kantoor, waar juffrouw Vijf werkt. Kunnen ze tussen de middag gauw even een kopje koffie drinken in dat en dat restaurant? Allicht, denkt Juf frouw Vijf en in de middag pauze holt en draaft ze naar het restaurant. Met verwaaide haren en een glimmende neus ploft ze neer aan het tafeltje waar haar verloofde zit. Ze gaat een beetje achteruit zitten en gaat heel bescheiden en vlug haar haar kammen. Is dat goed of fout van juffrouw Vijf? MANTELS met een Het is een tijdlang een ten dens geweest in de regen kledingindustrie, om regen mantels zo weinig mogelijk op regenmantels te doen ge lijken. Dat klinkt een beetje paradoxaal, maar het is eigen lijk wel begrijpelijk: het be grip regenjas is een beetje een somber begrip; in ons land regent het heel vaak en heel veel en moeten we daarom nu altijd met sombere jassen lopen? Ze zijn er geweest in allerlei vro lijke, sprekende kleuren, in zwierige en gezellige modellen jassen dus die ook best te dragen zyn als de zon wèl stralend aan de hemel staat! Maar de laatste tyd, hébben wy gehoord op een show van „Sweda", is er toch weer een „hang" naar de geijkte regenmantel; de mantel van gabardine, in een rustig model, vooral heel practisch en niet al te zeer aan de mode onderhevig. Toch zijn er ook wel uitschieters en daarvan laten wij u een plaatje zien. Dunne katoenen mantels in een fleurig dessin worden als het ware met een doorzichtig plastic hoesje overtrokken. Het voordeel hiervan is, dat de mantel niet meer zo akelig koud aanvoelt op blote armen en dat hjj niets van de kleding laat zien. Want hoe practisch die plastic man tels ook zijn, dat doorzichtige is toch niet altijd even plezierig. Het enige nadeel van zo'n mantel-in-een-hoesje 16, dat hjj niet meer zo klein als een pakje kan worden opgevouwen. En het dessin is misschien ook wel een beetje te gedurfd. yyAARIN onderscheidt zich zijn dagelijks leven eigenlijk een ongelovige? Waaraan kunnen wij het weten, dat wij met een chris ten te doen hebben? Hoewel het al tegen ons getuigt, dat deze vragen ge steld moeten worden, zijn de antwoorden, die wij ten dezen zo eens van ongelovigen op vangen bedroevend. In de trein Rotterdam Utrecht zaten op een avond in de afgelopen week vier mannen te kaarten. Middenin 't gesprek, dat zij met hia ten voerden, plaatste één van hen de luid uitgesproken op merking: „Als je iemand met zo'n uitgestreken begrafenis gezicht tegenkomt, kan je er donder op zeggen, dat het een kerkmens is".' „Och man, schei uit, die slijmjurken zetten op ieder geintje de domper." DE REST verstond ik niet. Ze zaten een compartiment ver der dan het mijne. Maar het ge hoorde was al meer dan genoeg. Het gaf mij een behoorlijke schok. Zijn er werkelijk nog veel Christenen in deze tijd zul ke slechte aanbevelingsbrieven voor Christus? vroeg ik mij af. In het nachtelijk donker pas seerden wij een kerk met een groen verlicht kruis op de toren. In die kerk was jl. zondag dank stond gehouden voor ondervon den zegeningen (vroeger noem den we dat: dankstond voor het gewas). Ineens wist ik het: dankbaarheid is het herken- nigsteken van de Christen. Niet maar even in de kerk mee-dan- ken, maar een leven van danit- baarheid en blijdscnap. Hc-t een houdt het ander in. Een dank baar mens is blij. En die blijd schap zou iedere dag van ons uit moeten stralen! Ook als het ons tegenloopt. Toch dankbaar, toch blij, omdat ons leVcn met Christus geborgen is bij God. Omdat ons leven, hoewel vol moeiten, zorgen, ziekte, rouw en pijn, zulke geweldige perspectie ven heeft. Maar niets schijnt ons, mensen zo moeilijk te vallen als dankbaar te zijn. In je ellende te zitten modde ren is gemakkelijk. Er zijn men sen', die zich daarin met een ze kere wellust kunnen rondwente len, als een varften in het slijk. Je blijft er overigens volkomen passief bij. De verlossing mogen wij aan- wijden aan God en aan je naas te. Offers brengen, niet alleen materieel, maar ook geestelijk, met een vrolijk hart. Nu weet ik wel, dat ons karakter hier bij een grote rol speelt, maal laten ook de zwaarmoedigen on der ons er toch voor vechten, dat zij zich naar buiten openba ren als blije kinderen Gods. Wij moeten degenen, die Hem nog niet kermen tot jaloersheid bren gen. Laten de pessimisten hun best doen, niet zo op zichzelf ge concentreerd te ziin, maar hun hoofden op te heffen, luisterend naar hun Verlosser, die komen de is. Een Christen met een hangend hoofd is een tegenstrijdigheid Christenen, die aan een óch- tend'humeur of aan een maan dagmorgen-stemming lijden, kan en mag dat eigenlijk wei? Overpeinzingen van Margaritha nemen. Maar dankbaarheid moeten wij geven. En dat is wat wij, mensen uit onszelf maar moeilijk kunnen Het is iéts, dat wij moeten leren. Ouders moeten dit hun kinde ren al van jongsaf bijbrengen. „Zeg eens: „dank u wel" Nee, eerst dank u wel zeg gen". Gelukkig de kinderen, die nog zulke ouders hebbén. Bij velen is het danken er tegenwoordig niét meer bij. Aannemen maar zc met het air van: het komt me toch toe. Deze kinderen en jon gelui zullen onvermijdelijk uit groeien tot altijd ontevreden vol wassenen. Dankbaar leven is: dankbaar zijn. Blij je leven toe- Als we wéér een nieuwe dag mogen beleven, als het na de nacht weer licht wordt is dat toch al iets om dankbaar vooi te zijn? Hoeveel onvermoede verrassingen kan zo'n dag weer in zich bergen? Hoeveel kunnen en mogen wij weer voor onze Héér doen op zo'n dag? Zelfs onze zieken, on ze rouwenden Al is het alleen maar door de houding waarmee zij hun leed dragen. Misschien kunnen juist zij veel voor Hem en voor hun medemensen doen. We kunnen zo mooi zingen: „De dag door Uwe gunst ontvangen", maar hoe rijmen we ons och tendhumeur met die gunst? Ik heb altijd het dankbaar zijn zijn in tegenspoed. Je zo gauw aan je voorspoed. Je vindt het maar heel gewoon, dat je iedere dag je natje en droog je weer ontvangt, dat de zon schijnt, dat je gezond én recht van lijf en leden bent, dat je ogen hebt om te zien en oren om te horen, dat je vriendelijke mensen op je weg ontmoet enz. En de miljoenen op aarde, die honger lijden? Die geen dak bo ven hun hoofd hebben? Die in de onderontwikkelde gebieden aan de vreselijkste ziekten weg- nu begint het pa«! Nu komt het op het dankbaar leven aan, waarin God verheerlijkt en onze naasten gediend worden. Ons hérkenningsteken toor1 Opda. anderen, die Hem nog niet ken nen, het hangend hoofa ophef fen en met ons gaan tot Hem. die komt om heel deze verziek te wereld te herscheppen tot een paradijs van volmaakte vreug de. Daarom ook zal een waar achtig Christen nooit de dompei zetten op echtè blijdschap, maar zich daar integendee. in verheu gen, ^omdat deze bij hem (haar1* MARGARITHA gebed. Ik ken alleen de eerste regels maar Ook heb ik het nergens Kunnen vinden. Mis schien hebt u met dat vraag-ru- briekje in ons zondagsblad méér succes. Ik hoop het voor u. M. Een paar weken geleden heeft mevrouw Zes een nieuw ganglopertje gekregen. Natuur lijk is ze heel zuinig op die mooie wollen loper en wanneer het huis een goede beurt krijgt, hangt ze hem behoed zaam met de wolkant naar bin nen over de kloppaal en zo klopt nu zachtjes op de ach- Hier begrijpt ven niets van: ze heeft gasten aan het eten gehad. Twee he ren van het kantoor- van haar man. Die ene meneer, had haar man gezegd, is echt een man die weet hoe 't hoort, want hij moet zoveel confere ren en dineren.... En juist die meneer heeft zijn servet maar zo achteloos naast zijn bord gefrommeld, en zijn mes en vork heeft hij niet eens kruis lings neergelegd. Is dat nu goed of fout? denkt Dat is een schrik voor Juf frouw Acht! Ze woont op ka mers en had zo'n trek in een biefstukje. Ze dacht dat ze hot echt wel volgens de regels van de kunst had gedaan en ln- s slaat daar de vlam in de pan! Juffrouw Acht geeft een gilletje van schrik; gauw- draait ze de gaskraan uit en met haar andere hand slaat ze de deksel op de vlam. Zo denkt ze de vlam te doven. Goed «I fout? Niet alles is 7,50, plus nog twee troost prijzen van 5 en 2,50. Het is dus wel de moeite waard om eens uitvoerig te gaan zitten nadenken! Wéest u niet bang, dat u, wanneer u nog geen hemd jurk hebt aange schaft, niet volgens de laatste regelen van de mode ge kleed bent Er zijn nog zoveel andere mogelijkheden! Op de Dacova, de Da mes Confectie Vak beurs, die deze week in Amster dam werd gehou den, zagen wij dit trois-pièces. Rok en zeven/achtste mantel zijn van fibranne, en het vestje is gemaakt van suêdine, een materiaal waarvan tot nu toe eigenlijk alleen maar tasjes en ceintuurs ge maakt werden. Het schijnt evenwel als stof voor kleding stukken, zoals kor te jasjes, ook zeer te voldoen! Lange leve mevrouw Negenl Ze Is jarig en al vroeg wordl er gebeld: de bloemist met een boeketje rode rozen van haar moeder. Gauw in 't water zet ten, denkt mevrouw Negen. Zo pakt een moderne, zwart ste nen pul, doet die halfvol wa ter en zet de rozen er in. I» dat de goede manier of niet? io- Wat een verrassing voor de ze schuchtere jongeman, als hij juffrouw Tien, het zusje van zijn beste vriend tegen komt! Ze glimlacht vriendelijk en hij neemt vlug zijn hoed af en neemt haar gehandschoen- de handje in de zijne. Maakt een van belden een fout tegen de etiquette? Is hun optreden goed of fout? Geen regenwormen of bedorven eieren... Eet u wel eens Chinees? Nee, we bedoelen niet of u mensen-eter geworden bent, we bedoelen heel gewoon of u bahmi of loempia's kimt waarderen. In dat geval in teresseert u zich misschien ook voor andere Chinese gerechten en dan kunnen we u aanraden met mevrouw J. S. Henriette Holthau- sen honderdentien wandelingen door de Chinese keuken te gaan maken. „In de Chinese lekkerbek" heet dit boekje (uitg. Hollandia n.v. te Baarn) en het werd geschreven door de Zwitser W. M. Treichlin- voorwoord mee een Chinees spreekwoord: „Haast u bij het werken maar nooit bij het eten." Regenwormen en bedorven eie ren eten ze in China, zegt men. Maar dat valt zo mee! Lever met prei en bananen met honing, cote- letten met stukjes ananas en gar nalen met paprika's en tomaten klinkt dat niet veel beter? En sma kelijker? In elk geval zal zij, die er van houdt eens heel „gekke" dingen te brouwen in haar keuken tje, dit een kostelijk boekje vin den. model

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17