Loggers schieten thans dicht hij huis GEEFT RUST DE LANDBOUWER H AARDOLIE Valkenburg heeft een sluitende begroting Eerste steen gelegd voor de nieuwe chr. school NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 V isserijgolfjes TTET ZIET ER NAAR UIT, dat één van de bekendste IJmuidense trawlers, -■--1 de VL 77 Abraham, niet meer naar zee zal gaan. De grote stoomtrawler uit de klasse van de Vios IJM 24, Tzonne IJM 1 en Herman IJM 2 is aan de ketting gelegd. Een aanvraag tot faillissement van de rederij C. van Toors Stoomvisserij Maatschappij te Vlaardingen is ingediend door een bedrijf uit Vlaardingen. Ook tal van IJmuidense bedrijven hebben nog gelden v; deze rederij tegoed. De bemanning en de schipper van de Abraham zijn i middels ontslagen en het schip ligt stil aan de zuidzij in de Vissershaven te IJmuiden. Voor de laatste keer verscheen de trawler dinsdag aan de markt om 21.000 te besom.nen. Berichten, die enige maanden geleden circuleer den, als zou de Abraham naar het buitenland worden verkocht, werden toen door de rederij tegengesproken. Omtrent andere trawlers komen eindéliik iets betere berichten uit Engels anaal. De vangsten waren daar donderdag iets gunstiger en trawler, de Thorina, Postboy, Glaesje, Beatric Haarlem gaven meldingen door var tot 50 manden verse haring per dag. Log gers. die hier trawlen, vingen per et maal 80 tot 20 kantjes. Om de Noord was het slechter dan in vorige dagen tussen 59 en 61 noorder breedte. Er werd door de trawlers van 150 tot 100 manden hoops, meest makreel en witte kool. scheep gehaald. De trawler IJM 15 Emma meldde nog een trekie van 20 manden makreel en kool. TTit IJmuiden ging de Deining KW 8 ook weer de Noord in om verse vis. Op 't Zand houden de loggers de visserij od verse vis vol. Donderdag werden 60 tot 40 manden hoops per dag scheep gezet. Hierbij was veefl schelvis en wijting en bovendien 20 tot 25 kabeljauwtjes. Op de kust werd door de loggers en kot ters per etmaal 100 tot 80 kg tong en 15 tot 20 manden schol gevangen. Ook bij de P 3 boei werd nog gevist; met iets minder succes dan vorige dagen: etmaal vangsten van 120 tot 100 kg tong en 10 tot 8 manden wijting en schol. Bovendien (Advertentie) Foto-cursus VOOR AMATEURS A.s. maandagavond 8 uur in Pensior Noordzee LEZING EN DEMONSTRATIE over gebruik van elektr. belichtings meters en 8 mm smalfilm met geluid. Toegang vrij. FOTOHANDEL D. KRUYT Voorstraat 9 Katwijk aan Zee Als U weet dat Uw geld veilig ligt voor I diefstal en brand, krijgt U ook dat pret tige gevoel, dat al'.e spaarders bij de Raif- feisenbank kennen. BOVENDIEN: spaargeld groeit door een goede rente aan, maar blijft toch steeds direct opvorderbaar. Komt U ook eens praten met de kassier! RAIFFEISEN- BANK BEDEKER \J^V MERKEN Onze apparaten zijn ajl risk verzekerd VOORSTRAAT 73 TEL. 2584 KATWIJK AAN ZEE een fijn stukje kaas? Probeert het dan eens bij Vergadering Produktschap Nauwelijks is de behandeling van de begroting achter de rug of de volgende vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten is al weer bekend Het bestuur komt maandag 18 november bijeen in het gebouw van het Hoofd- oroduktschap voor akkerbouwprodukten te Den Haag. Het goedkeuren van tal van verordeningen staat on het programma Voor de vrijdagmarkt De vrijdagmarkt te Jmuiden werd in de loop van de dag nog voorzien van ruim 4000 kist envis. waarbij 2200 kisten verse haring van de vleetiloggers op de Engelse wal. Voorts liep de kottervloot binnen met 420kisten tong en 100 kisten schol. Er stonden in de hallen 60 kisten schar. 10 kisten schelvis. 100 kisten wij ting, 75 kabeljauw en gul en 10 kool vis Een mooie vangst had de UK 64: 160 stuks stijve kabeljauwen. Haringprjjs Voor de verse haring worden nog steeds gunstige prijzen betaald. Het produkt werd vrijdag voor f 20—f 17 per kist van 30 kg afgenomen. Nog steeds hoog Vooral de schelvis- en wijtingprijzen lagen nog steeds aan de hoge kant. De wijting werd per kist met f 42f 30 be taald en enkele kisten kleine schelvis met f 84f 67. Zo leverde een kist pennen f 82 op en de braad f 67 per kist. Kabeljauw werd voor de export afge- imen. De rijen grote kabeljauw deden f 18—f 80 en de kleine f 68—f 65. Grote schol, eveneens voor de export, leverde 66f 54 op, middel f 72f 60. zetschoi t 73—f 60 en schol I f 64—f 56. Tongprijzen Het binnenland kocht de schol 2 voor i 48—f 54 en de schol 3 voorï 18—f 39- De grote tong bracht per kg f 4.90f 4.60 op, grootmiddel tong f 4f 3.80, kleinmiddel Vangsten vielen nogal mee Het is met de vangsten deze weel nogal meegevallen. Vooral dinsdag wa ren de vangsten goed, toen gemiddeld 101 kantjes gemeld konden worden. Woensdag waren de gemiddelde vang' sten wel iets lager, maar er werd toch nog een gemiddelde gehaald van 70 kant jes. Veel zoute haring is van deze 6ten niet aan de afslag gekomen, daar de meeste schepen hun vangsten naar IJmuiden brachten. Er werd met spoed gelost en men koos weer zee zijn er schepen geweest, die deze> week van 12 tot 17 duizend aan veree haring binnen brachten De trekvisserij in het Kanaal is na eer goed begin, vorige week. op niets uit gelopen De eerste schepen zijn met d» vleet ook weer naar het Kanaal vertrok' ken. Er is echter nog niets gevangen. Met de prijzen, zoals die deze week agen, kan men best tevreden zijn. Door de geringe aanvoer zijn de prijzen nog steeds stijgende. Daarbij komt nog, dat nig voorraad is. De export Rusland. Oost- en West-Duitsland heeft gemaakt, dat er geen voorraad kon ge vormd worden. Hierdoor blijft de handel graag. Voor steurharing werd deze week betaald 1 f 3440.20. De enkele kantjes ijle hari angevoerd gingen weg f 45.3 i.10. f 3.40—f 3.25, tong I f 3—f 2.80 en slips 2.50f 2.40. Grote tarbot ging weg voor f 3 per kg. De kistjes schar van 50 kg ringen van de hand voor f 36f 13, de grote gul voor f 62—f 73, middel voor 56f 69 en torgullen voor f 41f 43. Vandaag binnen Twee trawlers werden voor de zater dagmark t verwacht. Het was de Katwilk- Emma Wilhelmina KW 135, die op 5 no- imber ter visserij ging, met 700 kisten s, en de Scheveningse Cornelia Maria m Vrolijk, de SCH 135, met 700 kisten. Deze trawülogger ging naar zee op 2 no- De te verwachten, tevens oudste sche ien, zijn thans: KW 99 Maria Thereeia van 31 oktober); VL 7 Ada (van 2 no- ember); Klaas Wijker IJM 85; Arle Ouwehand KW 22; Nestor KW 101; KW 176 (op 5 november vertrokken); Norma Maria; Eveline (naar zee gegaan op 6 no- Dichtby aan schot Op slechts veertig tot zestig mijl af- itand van IJmuiden wordt thans door de loggers aan schot gegaan, e KW 2 viste daar in de nacht van woensdag op don derdag en haalde ruim 400 kisten haring uit de netten. Donderdagmorgen liep het schip binnen en hebben de bemanning en havenarbeiders nog in snel tempo de ha ring gelost, 's Middags om drie uur kon de logger weer naar zee. Er werd voor dit reisje maar even f 7400 besomd. Nipuws van en voor Katwijk Katwijkse dammers verloren Het eerste tiental van de damclub K1VZ speelde een competitiewedstrijd tegen OBG 1, die door de laatste gewonnen werd met 515 De gedetailleerde uitslag was als volgt: P van Duyvenvoorden (KWZ 1)—W. Terlouw (OBG 1) 11, A. van Duyven voordenC. van der Vlist 02, L. Dub- belaarJoh. Boef 02, B. van RijnC. Scheer 11, Jac. van der PlasA. de Jong 02, T. van BeelenN. Anker (res.) 02, Jac. de BestT. Kooistra 1—1. Chr HeemskerkJ. van Dam 11, N. de Jong T. Lammens 11, A. de KoningA. Sterk (res.) 0—2. Het tweede tiental speelde tegen Ter Aair I. Deze wedstrijd werd met 7—13 door Ter Aar gewonnen. De uitslag hiervan D. Meyvogel (KWZ II)W. J. v. d. Starre (Ter Aar I) 02. T. van der Plas W. Sna terse 1—1, T. Herbert—J. v. d. Starre 11, A. van Duij venbodeA. Har- teveld 1—1, A. KuytD. Spek 0—2, D BarnhoornJ. v. d. Starre 02. J. Pas- schier—W. van Vliet 1—1. W. van der HolstJ. Bezemer 02. W. Heemskerk— R. Lubber 1—1, St. Barnhoorn—W. Esveld 2—0. De heer H. W. Tilanus sprak voor de C.H.LI. De plaatselijke afdeling van de C.H.U hield gisteravond een ledenvergadering, waarop sprak de heer H. W. Tilanus. De spreker werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling, de heer S. H. van Eliber- gen. De heer Tilanus begon zijn betoog mei iets te zeggen over het verschil betref fende de verkiezingen voor de Staten- Generaal, de gemeenteraad en de Provin ciale Staten. Ondanks het feit. dat de Katwijkse bewoners politiek geïnteres seerd zijn, is het van belang te weten, dat bij de laatste verkiezingen een groot aantal stemmen verloren ging, wat zijn Mooie kinder -ledikantjes reeds van ƒ29.75 af DE ZUIVERSTE BLANKE IN BUSSEN OF VATEN Koopt u bij uw eigen BRANDSTOFFENHANDELAAR KATWIJK AAN DEN RIJN I KATWUK AAN ZEE Joh. Durieux, Rijnstr. 50a, TeL 2866 G v. Duyn, Westpad 8 Tel. 3124 A. v. d. Jagt, Overrijn 18 Tel. 2953 J- d. Marei, Batavenstr. 1. Tel. 2647 A Verhoog. Kerkstraat 16 Tel. 2980 A v. d Plas. E. A Borgerstr^lSa^ Om KOLEN of OLIE te bestellen Steeds Uw eigen brandstofhandelaar bellen oorzaak vindt In het feit. dat vele man nen op zee waren, terwijl ook vele ongel dige stemmen werden geteld. Huisbezoek is daarom noodzakelijk. De gemeente raadsverkiezingen zijn uitermate belang rijk, omdat hier de politieke opbouw ge grondvest ligt. Spreker stond uitvoerig stil bij het begrip bezuiniging, zoals dit voor de ooi-log een begrip was en bij d« bestedingsbeperking van nu, terwijl spre ker beide begrippen in hun praktische gevolgen vergeleek. De bezuiniging had tot gevolg grote werkloosheid. De bestedingsbeperking dient met de uiterste zorg gehanteerd te worden en doorlopend dient de regering de vinger op de pols te houden van het Nederlandse volk. Gezien de grote intekening op de laat ste lening is gebleken, dat er bij het Ne derlandse volk nog veel geld was. Wel werd sterk ontspaard, maar het geld kwam ook uit het buitenland. Gelet op het hoge rente percentage uitte spr. de vrees dat de huren van de nog te bouwen woningen wel zullen stijgen. We moeten echter dankbaar zijn dat er voortgebouwd kan worden. Wat betreft de loonsverhogingen, zei spr. hier sterk tegen te zijn. Ze zullen leiden tot prijsstijgingen. Spr. sneed dan aan de verhoging van de salarissen van de topfunctionarissen en zeide hierover, dat hij dit alleen gewild had voor hen, die werkelijk onmisbaar waren voor het goede functioneren van onze staathuis houding. De praktijk is geworden dat zelfs tot de rang van referendaris de vruchten geplukt werden. Dit moest leiden tot ontevredenheid bij de middelbare en lagere ambtenaren. Hier zijn er bij, die veel te laag zijn gesala rieerd. De politieke verhoudingen in ons volk zijn niet zi scherp als in Frankrijk en Engeland In de kinderbijslagverzeke- ring zag spr veel bezwaren, waarom hij wel tegen zal stemmen. Spreker besloot zijn interessante uit eenzettingen met nog te spreken over de samenstelling van en de samenwerking in het huidige kabinet. Voor samenwerking zeide spr. te zijn, niet voor fusie. Ds. G. van Duinen over „De Kerk en jij" In de jeugdsamenkomst, die deze week in de Geref. kerk werd gehouden, sprak d6. G. van Duinen over het onderwerp „De kerk en jij". De kerk is niet a het kerkgebouw, aldus spr. en ook niet de mensen, die de kerk. waar wij zitten, bezoeken of er lid van zijn. Het is echter de grote gemeenschap van Godsbelijdere, en van hen, die r tact met Hem hebben. Dit contact is God, maar wij moeten bedenken, dat deze gemeenschap hebben verzondigd, die echter door Gods liefde in Jezus kan blijven voortbestaan. Aan de avond werkten mee het Geref Kerkkoor onder leiding van de heer H van Hulzen, de heer J. Plug, orgel, Mar tin Paaits, declamatie. Foto-avond Maandagavond om 8 uur ls er in pen sion Noordzee weer een fotoavond, In het bijzonder zal worden gesproken over het juiste gebruik van een belich tingsmeter en voorts over de 8 mm smal film met geluid. Culturele avond Jeugdwerk Dinsdagavond wordt in het Jeugdhuis Irene om 8 uur opnieuw een culturele avond gehouden vanwege de Jeugdwerk- commissie der Geref. Kerk. Ds J. vai Grient zal aan de hand van dc Engelse film „De stille", spreken. Contactavond huishoudschool In het nieuwe overblijflokaal vai Chr. Huishoud- en Industrieschool werd Sober maar verantwoord verzorgingsniveau HET COLLEGE van B. en W. van Valkenburg heeft aan de raadsleden de begroting aangeboden en deze vergezeld doen gaan van een uitvoe rige brief waarin de algemene beschouwingen worden ontvouwd. In een inleidend woord wordt gezegd: „De tendenz van economische neer gang heeft ons genoopt tot een zo voorzichtig beleid, dat de vraag gerecht vaardigd is, of de voorliggende begroting niet te sober is gehouden. Wij heb ben bij de opstelling der ramingscijfers in principe gestreefd naar: le. een sober, zij het toch nog verantwoord verzorgingsniveau; 2e. een bij de huidige monetaire moeilijkheden nog realiseerbare uitvoe ringsmogelijkheid van de geplande werken; 3e. een handhaving van een sluitende begroting. In deze opzet menen wij te zijn slaagd, althans gezien in het licht huidige verhoudingen. Het ligt voor de hand, dat wij er dankbaar voor zijn, dat met name sluitende begroting kan worden aange boden. temeer waar de algemene loon- prijsstijgingen der laatste jaren eer ongunstige invloed op het budget uit oefenen. Het sluiten van deze begroting een post voor „onvoorziene uitgaven" ten bedrage van f 5.863.85 of nog geen van het budget is evenwel te klein, waaruit wel blijkt hoe nijpend de begro tingspositie bij uiterste zuinigheid is ge worden. Bij hoofdstuk I (vroegere diensten) wordt met bijzonder grote vreugde mede gedeeld, dat de financiële administratie geheel bij is, zodat thans voor het sedert vele jaren rekening gehouden kan worden met de werkelijke inkomsten uitgaven van de voor-vorige dienst, der halve het jaar 1956 Bij hoofdstuk II lezen we, dat sohetsontwerp van de wijziging vat uitbreidingsplan is ingediend. Vergezeld aanvankelijke bemerkingen is dit ontwerp aan de supervisor gerouter- neerd, zodat dit in de loop van 1958 aa de beoordeling van de raad kan worden onderworpen. Bij de post „openbare veiligheid" wordt et voldoening gewezen op de moderne straatverlichting, die afgestemd is op de huidige eisen van doorgaand- en plaatse lijk verkeer. „Volksgezondheid" vraagt een groter bedrag dan vorige jaren. Toch zeggen i W., dat de raming slechts verant woord is als minimum, want het bedrag Ligt beduidend lager dan volgens moderne begrippen gewenst is. Bij „onderwijs" tekent men aan, dat de imingcijfers betreffende de bouw :n nieuwe lagere school alleen betrek king hebben op de eerste drie lokalen, inclusief hoofden- en bestuurskamer centrale verwarming. Ten aanzien van bouw van het tweede deel van de school bestaat op dit ogenblik nog geen enkele zekerheid. Opmerkelijk ls verder de steeds hoger wordende last, wegens bij dragen aan andere gemeenten in de kos- ran verder onderwijs (h.b.s., gymna- nijverheidsonderwijs). contactavond gehouden voor de ledei donateurs der school en net talrijke personeel: De zeer goed bezochte bijeen komst werd geopend door mevr. Van den Vijver uit Rijnsburg,d;e na een kort woord van welkom het woord gaf aan dr Egeraat. Deze liet een aantal zeer fraaie kleurendia's zien over Italië. De aankon diging, dat er een pauze nodig was om het geziene te laten inwerken was niet te veel gezegd. Na de pauze vervolgde dr. Egeraat zijn serie projecties. Reddingsbrigade vergadert Dinsdagavond om 8 uur wordt in de Unizaal een algemene ledenvergadering gehouden van de Katwijkse Reddings- Zondagsdienst De zondagsdienst wórdt waargenomen door dokter Lodder, Andrea splein 2. Tandartsen De zondagsdienst der tandartsen wordt morgen van half twaalf bot half één waar genomen door dokter Boumam, Zeeweg 34, tel 2234. Hoog en laag water Zondag: hoog water 11.09 en 23.46 uur; laag water 6.38 en 19.05 uur. Maandag: hoog water 12.14 uur; laag water 7.56 en 20.13 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Christenvrouwen over de glasfabricage voorgelicht In de zaal Kerkplein vergaderde gister avond de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond onder leiding van de presidente mevr. R. Gerretsen- Verhage. Mevr. De Boer-van der Hoek uit Leerdam, hield een causerie over de geschiedenis van de fabricage van het glas. Reeds omstreeks 3000 jaar voor Christus vindt men in Egypte de fabri cage van glas, hoewel op zeer primitieve wijze. Toen in later tijd in Foenicië de blaaspijp werd uitgevonden konden reeds voorwerpen worden vervaardigd. De eerste fabriek vinden we nog later bij de Romeinen waar reeds verschillende technieken werden toegepast, fn Byzan tium legde men zich zelfs al toe op glas- mozaïken. Hierna vertelde spr. over de moderne glasfabricage en wel in het bij zonder over de verschillende procédé's, over de vervaardiging van gewoon glas, half kristal en kristal, verder over de verschillende bewerkingstechnieken als zandstralen en graveren en anderszins. Ter illustratie toonde mevr. De Boer een aantal voorwerpen. Na de pauze werd een prachtige documentaire film ver toond. Dc heer Wachter Jubileerde De heer W Wagter vierde het feit, dat hij 25 Jaren in dien6t is geweest bij de firma Noort alhier In de avonduren wo6 de jubilaris mot zijn echtgenote te gast ten huize van de heer Noort aan de Val- kenburgseweg waar hij door dc oudste firmant, de heer T. Noort, op waarderen de wijze werd toegesproken. Voorts 6prak ook nog de jongste firmant, de heer A. Noort. Enkele geschenken werden over handigd, waaronder een. enveloppe met inhoud. Men bleef hierna nog enige tijd gezellig bijeen. Zondagsdienst Voorzover het de patiënten betreft van de artsen E. v. d. Laan te Rijnsburg, J. Bergmann en H. Hueting wordt de zon dagsdienst waargenomen door dokter J. Bergman, Valkenburgseweg 1 b. tel. 2921 Gewijzigd aanvangsuur De ochtenddiensten in de Hervormde kerk beginnen wan morgen af niet i om half tien, maar om tien uur. Als hoofdstuk IX (maatschappelijke steun en voorzorg) een verdubbeling van de kQsten aanwijst in vergelijking met het vorige jaar, dan zeggen B. en W. hierbij: „Met meer nadruk nog dan vorig jaar zouden wij herziening dezer kostenverde ling willen bepleiten, hetzij door middel van een omslag per inwoner of derhalve naar draagkracht der gemeente, hetzij door verhoogd provinciaal- of rijkssubsi die, hetzij door calculatie van deze last in het basisbedrag per inwoner bij de uitkering uit het gemeentefonds. Algemeen rapport nodig Over de economische aangelegen heden schrijven B. en W.: Reeds enige tijd leeft in ons college het ver langen naar een op recente cijfers en grondige studie gebaseerd plan, dat richtinggevend genoemd zou kunnen worden voor de bepaling van ons be leid ten ovzichte van zeer uiteen lopende aspecten van het gemeente belang. Om enige voorbeelden te noe men: de noodzakelijke uitbreiding van de woningvoorraad als lijnrechte opponent van tuinbouwbelangen; de onmogelijkheid tot uitbreiding het tuinbouwareaal in verband met de aanwezigheid van het vliegkamp op ons grondgebied, de voortgaande industrialisatie; mogelijke verbete ringen op het gebied van ontwatering en verkaveling van tuinbouw- gronden. Wy z(jn van mening, dat b(j de huidige gecompliceerdheid der problemen, breed opgezet plan, waarbij van zijden deze problemen worden benaderd, voor een vastberaden beleid onschatbare diensten kan bewijzen. Enige voorberei dende besprekingen met bij uitstek des kundigen hebben reeds plaats gehad, zo dat wU hopen binnenkort een voorstel by de raad in te dienen, tot beschikbaarstel ling van een krediet, nodig om een zo danige studie mogelijk te maken. De totaalcijfers van de begroting zijn: Inkomsten f245.396,19; uitg.: f 239.532,85, zodat de post „onvoorziene uitgaven" als sluitpost een bedrag laat zien van f 5.863,85. Bij de „kapitaaldienst" lezen we het volgende: „In verband met de bekende maatregelen ligt het voor de hand, dat de begroting voor de dienst 1958 geen enkel perspectief "biedt voor het realiseren van toekomstige kapitaalswerken. Enige kapl- taalswerken (woningbouw, afbouw school, verbouw oude school tot kleuterschool, dorpshuis, riolering, bouwrijpmaken bouwterreinen) zijn nl. dermate urgent. dat deze begroting daarmede rekening diende te houden. Uitstel kan niet alleen moeilijk worden aanvaard als stilstand, maar leidt onherroepelijk tot achteruit gang, met alle sobere beelden voor d< toekomst. Wij hopen vurig, dat 1958 de mogelijk heid tot verwezenlijking van enige der meest urgente projecten zal brengen. In ieder geval streeft ons college met kracht om vaste middelen aan te trekken, die In de gegeven omstandigheden van door slaggevende betekenis zullen kunnen zijn voor de realisering van kapitaalswerken. Woningbou tv Voor wat de woningbouw betreft zijn dit jaar 22 woningen in uitvoering ge nomen, terwijl voor vier woningwetwo ningen de machtiging tot bouw nog wordt verwacht. Op de ïyst van woningbehoe- venden komen de namen van ongeveei 35 Valkenburgers voor. De kapitaalsdienst sluit als volgt: in komsten f 1.931.449.70; uitg. f 2.251.993,59 nadelig slot f 320.543.89. Aan reserves staat daartegenover een bedrag van f 184.143, De rest zal voorshands gefinancierd moeten worden uit kasgeld. De uitgebreide brief van B. en W. ein digt als volgt: „Er dreigen uit de onzeker heden van deze begroting ernstige moei lijkheden voor de toekomst, die verder gaand dirigisme van de regering doen :n. De opzet der Nationale Woning bouwlening 1957, uitgeschreven door het rijk, waarbij een rentetype van 6 °/o geldt, terwijl op dit ogenblik voor de gemeenten nog de limiet van 4% strak wordt aangehouden, versterken onze indruk, dat de bestedingsbeperking met al de in dit kader getroffen maatregelen de ge meentelijke autonomie dermate aantas ten, dat hiervan in feite nog slechts het begrip zonder inhoud resteert". Blijde dag in Valkenburg TTET WAS GISTEREN voor het onderwijs in Valkenburg een blijde dag. Het tijdstip was namelijk aangebroken, dat de eerste steen gelegd kon kon worden van het nieuwe schoolgebouw, dat voor het christelijk onder wijs in Valkenburg aan de Broekweg verrijst. Wel lag over dit alles heen de donkere wolk van het feit, dat voorlopig maar drie van de zes lokalen worden gebouwd, maar bij allen leeft toch nog de stille hoop, dat binnen niet al te lange tijd ook het tweede deel kan worden aanbesteed. De voorzitter van het schoolbestuur ds. D. Lekkei kerker, verrichtte de een- lUdige handeling en sprak daarna als volgt: .,In de loop der laatste weken zijn in ons dorp al verschillende grapjes gemaakt over de handeling van een eerste-steen-legging. Immers, er zijn al honderden stenen neergelegd. Ik zou ech ter liever de laatste steen van dit gehele gebouw op deze dag gelegd hebben dan de eerste Toch gaat er vandaag een wens in ver vulling. die al zeer lang geleefd heefi de harten van hen. die het christelijk onderwijs in onze gemeente liefhebben Het is een blijde dag voor bestuur en personeel, voor ouders en kinderen, maar rooral ook voor het college van B. en W, dat zich zoveel moeite heeft willen getroosten voor de bouw van deze school Het bestuur is dan ook met grote dank ervuld voor al deze bemoeienissen. Bo en alles gaat onze dank uit tot God, Die ns tot dit alles in staat stelde Moge dit gebouw straks mede dienen tot de uitbouw van Zijn Rijk en tot de opbouw an de kinderen, die aan onze zorg orden toevertrouwd." - De leerlingen van de hoogste klas zon en een toepasselijk lied en daarna gin- en de genodigden naar de zaal bij de Hervormde kerk. Prettige samenwerking Ook daar sprak de voorzitter nog enige woorden. HU herinnerde aan de vele moeilijkheden, die overwon nen moesten worden. Toen dan ook het college van B. en W. aanbood zelf de bouw ter hand te nemen, werd dit aanbod zeer gretig aan vaard. Op de meest prettige manier wordt er thans samengewerkt door het gemeentebestuur en het school bestuur. Gaarne hadden we dit tot uitdrukking gebracht," zo ging de voorzitter verder. gezamenlijke handeling bij de eerste-steenlegging. Dit was echter niet mogelijk. Toch hebben we een oplossing gevonden. Wanneer straks begonnen wordt met de bouw van het tweede deel dan hopen we, dat burgemeester Van dei daarvan de eerste steen legt; dan kunnen we deze twee gebeurtenissen op ons nageslacht kan zien, op welk een prettige wijze van samenwerking dit ge hele gebouw tot stand gekomen is." Burgemeester Van der Have was ook zeer dankbaar voor de prettige samen werking. Hij had dit wel eens anders ge zien. Als hij het over de baldadige jeugd heeft, dan vraagt hij zich wel eens af. wat we de jeugd van ons dorp kunnen aanbieden. Er is geen kleuterschool, geen speel- of sportterrein, geen dorpshuis Zal er een gedeelte van deze wensen in vervulling gaan als in de toekomst de tehele school voltooid zal zijn. Spr. dankte het hoofd der school, de heer Anth. v. d. Berg. voor de wijze, waarop deze hem dadelijk na zijn komst in Valkenburg heeft ingewerkt in de schoolproblemen. Ook de afdeling onder wijs van het departement van o. k. en w werd in de dank betrokken, inzonderheid de heren Züricher. Van Bodegom en Kui pers. Inspecteur Machielse heeft vele adviezen verstrekt; de architecten, de heren Kraan en Van Nieuwkoop moesten vaak op zeer korte termijn met nieuwe plannen komen. Dit alles werd echter met grote voortvarendheid gedaan. Ds. A. Langeler sprak een geluk wem namens het comité voor de stichting van een kleuterschool en namens de kerke- raad van de Geref. Kerk. Oud-burge meester A. C. de Wilde greep in de his torie terug en herinnerde er aan hoe er In 1941 al plannen bestonden de school op een andere plaats te zetten. Nieuw bouw mocht toen echter de herbouw niet vervangen. Wethouder N. Ouwersloot zegde alle mogelijke activiteiten toe om de volledige bouw te verwezenlijken. Ten srotte sprak de heer Anth. v d. Berg nog enkele woorden namens de kerkeraad van de Hervormde Gemeente, die al zo vele maanden onderdak verleent aan een deel der leerlingen van de school. Een mijlpaal is bereikt De voorzitter sprak tot allen een „Tot ziens", wan neer de nieuwe lokalen betrokken kun nen worden. HILLECOM Zondagsdienst gedenkplaat vermelden, opdat ook ville, Sixlaan 7, tel. 5613. Ds. D. Lekkerkerker, Hervormd predikant te Valkenburg, legde gisteren als voorzitter van het schoolbestuur de eerste steen voor de nieuwe chr. school. L1SSE Nieuwe dirigent De heer D. Boot te Wormerveer is be noemd tot dirigent van de harmoniekapel Cantate Tuba. Geslaagd De dames T. Verdijk en J. Wierirug slaagden voor het examen verkoopsps- olaldste cosmetica. Oogst van de straat Gevonden: zwarte rozenkrans, hulssleu tel, rijwieltasje, tas met inhoud, dames handtas, jongenspet, hondenriem, zak bal len, dozen margarine, drie houten schot- les. kinderwantje, vulpen, grijze sjaal, kist met vis. Inlichtingen bij de politie. Geen concert Het aangekondigde orgelconcert in de Chr. Geref. kerk gaat maandag niet door, daar de heer Kroon verhinderd is. Nutsfilmavond Dinsdag geeft het Nut een filmavond over Nleuw-Guinea, verzorgd door het Koninklijk instituut voor de tropen. Geen éénrlchtlngverkecr De hoofdinspecteur van de verkeers politie heeft beslist, dat de bussen In beide richtingen over de Randweg blijven rijden. De Zwarte Pion De uitslagen van de onderlinge com petitie van de Zwarte Pion lulden: eerste tiental: B. v. Vliet—N. v. d. Meij (afg.); G. Schol tes—J. Goedemans I0; A. Rot teveel—J. Grimbergen VtMt; Tb. Brou werP. Beijk afg. Het tweede tiental speelde tegen Sassenheim met als voor lopige uitslag iVz4%; gedetailleerd: C. Rotteveel (Z.P.)C. v. Nieuwkoop (Sas- senih.) 1—0; W. Goedemans—A. C. Barn- hoven 10; J. KoppenJ. G. Barnhoven 10; S. v. RuitenE. Smit Vt', C. HoogertboomA. Barnhoorn 01; C. v. RuitenC. Staring 01; J. Geerling—J. de Jonge 01; L. Turk—P. Hauwers afg.; de LeeuwW. Zandbergen 0—1; P. BeijkG. Bouwmeester 10. Burgerlijke stand Geboren: Wilhelmus Cl. M. R., z. v. L. W. van der Lans en S. C. v. d. Lans, Prinsessestraat 20; Hylkje, d. v. V. M. van den Hoek en A. Groen. Geraniumstraat 3; Jacobus, 7. v. J. Hoogkamer en N. v. d. Velden. Julianastraat 125: Renate M.. d. v. H. Kraak en A. Y. Moorings. Irene- straat 19; Huibert J., z. v. C. Faas en J. Havenaar. Lisbloemstraat 17; Clasina A. A., d. v. L. A. v. d. Lans en C. E. Schoemaker. Hereweg 105. Ondertrouwd: M. Zoet te Llsse en H. Kleijhorst te Lisse: W. Aangeenbrug te Lisse en I. Nagtegaal te Lisse; G. H. Th. van den Berk te Sassenheim en M. J. Langeveld te Lisse; M. van Breenen te Hillegom en C. de Vreede te Lisse; F. do Vos te Leiderdorp en J. Kuyper te Llsse; Th. J. Scholten te Wateringen en M. C. E. Buschman te Lisse. Gehuwd: L. Vrijburg te Lisse en P. Th. Phillpse te Lisse; H. F. J. Hoogkamer te Hillegom en C. de Vos te Llsse. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter J. M. v. Dijk, Achterweg 6, tel. 3134. LEIDERDORP Feestavond voor bejaarden Gisteren werd in het dorpshuis een feestavond gehouden voor de ouden van dagen van Leiderdorp. De voorzitter van het comité, de heer S. Reyerse, sprak een woord van dank tot die meewerken aan ontspanning de ouden van dagen: het gemeente bestuur, degenen, die hun auto ter be schikking stellen, en R.C.L., dat elk jaar voetbalwedstrijd speelt, waarvan de opbrengst aan de ouden van dagen ten goede komt. De avond werd verzorgd door het caba retgezelschap Mozaïek. Men voerde een afwisselend programma uit, waarbij de anwezigen zich zeker hebben geamu- eerd. Open Deur dienst Donderdagavond wordt In de Herv. kerk een samenkomst gehouden, waarin ds. P, Lugtlgheid uit Den Haag zal spre ken. Zondagsdienst SASSENHEIM Nagekomen kerkdiensten Herv. Gemeente: 9 uur en 10 30 uur ds. Walvaart. Chr. Geref. Keric:. 10 uur leeadienat, 3 uur d«. Visser (gedaohtenlsdienst).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11