ft Overbesteding is nog niet verdwenen Jlicutue getftérijé (Entrant 1900 ilR H rg E J Ingrijpende maatregelei blijven noodzakelijk -oc ïederlanders in Brazilië in moeilijkheden Fj 'anse partijen opnieuw oneens Gaillard voor ernstige moeilijkheden Zjoekof mag gaan jagen Geen loonrondeop vier voorwaarden ATOOMONDERZEEËRS OOK VOOR ONZE MARINE TIP van BOOTZ 3NDERDAG 14 NOVEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie, Abonnementen, t Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. uur- CHRISTELIJK-NA T ION AA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Shmhttstirlj is oljeMmn myo Ijarl in te^enspoet" Achtendertigste jaargang no. 11110 I Leiden tegen wind tóch vooruit ZIE PAGINA 3 BH- H y-B pMjg) -Ml - w tg jr'ifc' v T j$ié IrHiÉflrtfr Minister Hofstra waarschuwt Kamer (Van onze parlementaire redacteur.) OK AL ZIJN ER AANWIJZINGEN dat de financiële en economische positie weer de goede kant opgaat, dan wil dat nog niet zeggen dat we over het dieptepunt heen zijn", zo concludeerde gistermiddag minister Hofstra in de Tweede Kamer. Het is dus dringend noodzakelijk dat we een halt toeroepen aan de sluipende inflatie en aan de prijsstijgingen. Daarom houdt de regering ook vast aan haar voornemen om de belastingen met 107 min te verhogen. Het stemde minister Hofstra tot tevre denheid dat we er in 1957 in zullen sla gen om het invoeroverschot van 1957 te houden binnen de cijfers van 1956. Dat is een winstpunt, al maakt één zwaluw nog geen zomer. In het tweede kwartaal van 1957 was bijv. de overbesteding in gPRONG IN HET HEELAL. Is het wonder dat waren- Ihuizen in heel de wereld hun decemberetalages ditmaal be mannen met kunstraketten en kunstmarsmannetjes en kunst kunstmanen? Wat spreekt eind 1957 meer tot de fantasie van oud en jong dan al die raadsel achtige ruimtevaartuigen en j ruimtepassagiers-met-zuurstof- ihelmen De etaleurs ware kunste naars zijn het. Geestig moeten ze zijnen technisch vernuftig, in hoge mate artistiek. Nim- krijgen ze zoveel kans hun Ikunnen te tonen dan in deze lagen voor Sint-Nicolaas. En Igeen kunstenaar heeft 'n dank baarder publiek. Een landing op de maan toont leze hoeketalage in een waren- jhuis-er gens-in-NederlandEn taarom zou dat géén goede va- iatie zijn op „Zie de maan tchijnt door de bomen"? Waar- Ibij wellicht deze of gene voor de etalageruit zuchtend de ra- ■etvaarders toevoegt: „Mak ers, staakt uw wild geraas" Iet Eerste Kamerlid mr. R. H. de Vos i Steenwijk (lib.) heeft aan de ministers l maatschappelijk werk en van sooiale ien en volksgezondheid schriftelijk de gende vragen gesteld: Is het de ministers bekend, dat zich in Brazilië een 23-tal rechtstreeks uit Indonesië geëmigreerde Nederlanders bevindt, die in benarde omstandig- heden verkeren en wier emigratie mislukt is. mede door onjuiste in lichtingen van de vorige ambtenaar van de Nederlandse emigratiedienst te Djakarta? Zo ja, zijn de ministers dan bereid de overkomst van deze emigranten naar Nederland te bevorderen en zo nodig geldelijk te steunen? laanperikelen III pELIX GAILLARD, die nauwelijks eei week het Franse premierschap be kleedt, staat reeds nu voor een ernstige tweespalt tussen de partijen, die hij tot samenwerking met het regeringsprogram ma bewogen had. Het meningsverschil rees in de mach tige commissie voor financiën, die aan de Nationale Vergadering verslag moet uit brengen. Tot laat in de nacht heeft deze commissie beraadslaagd, waardoor de vergadering van de Nationale Vergad< ring moest worden verdaagd. De onafhankelijken eisten dat de be perking van de uitgaven, die voor 1958 zou gelden, moest worden vastgelegd tot 1961. De socialisten wilden hiermede niet akkoord gaan, daar zij hierin een bevrie zing van de sociale wetgeving zien Met de communisten stemden de socia listen tegen dit amendement. De finan- oiële commissie kon ten slotte besluiten het regeringsvoorstel der nieuwe belas tingheffingen goed te keuren, met dien verstande, dat de belastingen geen 1,04 miljard gulden maar 0,79 miljard zullen bedragen. Het is echter de vraag of de conserva tieven nu in de Nationale Vergadering hun stemmen aan het wetsvoorstel zullen geven. De socialisten hebben te kennen gegeven, dat wanneer de conservatieven door stemonthouding hun medewerking weigeren, zij niet bereid zijn alleen de verantwoordelijkheid te dragen. President Coty heeft nog gisteravond het kabinet bijeen geroepen om de drei gende toestand te bespreken. Gaillard. :ou aanzitten aan een diner met de N.A.V.O.-parlementariërs, zegde deze af- „Zjoekof rust uit", zo beantwoordde partijleider Kroesjtsjef gisteravond op een receptie in de Egyptische ambassade een vraag naar de welstand van de afge zette Russische minister van defensie Kroesjtsjef vertelde, dat de maarschalk irlof had gevraagd en dat dit hem was Zjoekof was niet zo'n geweldige poli tieke figuur," zo ging de Sowjet-partij- leider voort„maar als militair was hij een opvallende grootheid en dat zullen, we altijd erkennen". Kroesjtsjef wilde niet vertellen, wat maarschalk Zjoekof nu zal gaan doen. Hij zei slechts dat Zjoekof in Moskou is en kan gaan waarheen hij wil. Jagen bij voorbeeld, want Zjoekof houdt van Arabische boycot van Israël De Raad van de Arabische Liga heeft maatregelen voor een Arabische boycot van Israël goedgekeurd. Deze beslissing werd genomen op een vergadering Kairo. Het centrale actiecomité tot „bevrijding van Nederlands Nleuw-Gulnea te Dja karta, onder leiding van minister var voorlichting Sudibjo heeft plannen ont worpen voor de derde golf van de Nieuw- Guinea-actie. De secretaris weigerde bij zonderheden mede te delen. Voor een Tip-top feestje hebt U beslist Tip van Bootz nodig. Het ver maarde, echt Nederlandse apéritief," geliefd bij n. Opwekkend, hartverwarmend! dames èn heren. spraak af om aanwezig te zijn in de ka binetszitting. Wapens aan Tunesië Bovendien wachtte hem om half twee vannacht nog een onderhoud met de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoor digers. Het onderwerp van dit gesprek was geheim, doch in de wandelgangen van de Nationale Vergadering was men alge meen van oordeel, dat het handelde over de wapenleveranties aan Tunesië, waar van Frankrijk vreest dat ze doorgeleverd zullen wfirden aan de Algerijnse opstan delingen. Officieel werd dit later toegegeven, doch men weet niet of met wapenleveranties bedoeld worden, die van Amerika of die uit communistische landen. Vandaag is prins Charles van Enge land, hertog van Cornwall, jarig. Antony Armstrong Jones schilderde dit portret van de fhans negenjarige Britse kroonprins. de consumptie6ector twee punten hoger dan in dezelfde periode van 1956. Naai voorlopige schatting zal het derde kwar taal helaas hetzelfde beeld verto Evenmin schenken de kapitaalsuitgaven in de sector van de lagere publiekrech telijke organen tevredenheid. In deze sector is beslist sprake van overbeste ding. Deze uitgaven bedroegen in de eerste helft van 1955. 1956 en 1957 resp ƒ615 min, 798 min en ƒ1124 min. Een dergelijke sprong in twee jaar kan, vol gens de minister van financiën, niet ge schieden zonder ernstige verstoringen in het economische leven. Moeilijke jaren Voor de boeg Ook in de publieke sector staan nog moeilijke jaren voor de boeg. Ook daar zal men de uiterste zelfbeperking in ach't dienen te nemen, al schijnt de investeringsbereidheid in de bedrijven te verminderen. Er zal echter een ii teringsdaling van 15 pet nodig zijn het investeringspeil te brengen op het niveau van 1956. De investeringen de lagere publiekrechtelijke organen zul len met 10 pet omlaag moeten, wil m« weer op dit niveau komen. Deze org: nen zitten echter met de woningbouw Om de woningbouw te redden zullen de investeringen in andere sectoren, beperkt moeten worden, want de fegerlhg acht een inflatoire financiering van de wo ningbouw volstrekt onaanvaardbaar. Er zullen dus prioriteiten gesteld moe ten worden. De investeringen in de par ticuliere sector en in de woningbouw zijn het meest gestegen. Dat betekent niet, aldus minister Hofstra, dat de investe ringen op deze gebieden beslist terug gedrongen moeten worden. Het zal beter andere kapitaalsuitgaven té be- Kapitaalsmarkt Minister Hofstra erkende dat de kapi taalsmarkt het grootste probleem is. De spaarbanken en de institutionele beleg gers kunnen 1600 min op tafel leggen. Door aflossing van leningen door rijk, provincies en gemeenten kan dit bedrag op 2100 min gebracht worden. In de particuliere sector is in 1958 1400 min nodig, terwijl de gemeenten en andere publiekrechtelijke organen met iets min der dan 1 miljard kunnen volstaan. Sa- bedrag van 2400 miln. Dat is reden waarom de regering voorzichtig moet manoeuvreren. Deze rs tonen aan, aldus de bewindsman financiën dat de situatie nog steeds gespannen is en dat verder ingrijpen noodzakelijk is. De minister erkende dat deze cijfers ;n grote marge van onzekerheid be vatten, maar dat wil nog niet zeggen, dat de regering de les van de cijfers mag verwaarlozen. Minister Hofstra achtte het gewenst om de suggestie van de heer Vondeling (soc belastingen te verhogen zonder eerst Voorzitter van het C.N.V. een wetsontwerp in te dienen nader te bestuderen. Deze mogelijkheid kan al leen maar worden ingevoerd met mede werking van de Staten-Generaal. De bewindsman vond dit socialistische denk beeld niet in strijd met de grondwet. Het is voor hem een kwestie van oppor tuniteit. Hij wees er op, dat deze mo gelijkheid reeds in twee gevallen be staat, nl. bij de invoerrechten in Bene- luxverband en bij het heffen van omzet belasting bij invoer. Uiteraard i6 achteraf een wettelijke bekrachtiging van de al gemene maatregel van bestuur nood zakelijk. Werkloosheid De bewindsman van sociale zaken, de heer Suurhoff, kon de nieuwste cijfers over de werkgelegenheid bekend maken. In 1956 bedroeg de arbeidsreserve 20.600. in 1957 40.800. Daar staat echter tegen- volg zie pagina 11) De geheimenissen van de Spoetnik II zijn weer wat minder geheim gewor den nu in Russische kranten bijzon derheden en foto's zijn gepubliceerd. In een van de bladen verscheen een doorsneetekening van de punt van de raket. Het cijfer 1 verwijst naar de mantel waarmee de punt is bekleed 2 meetontvanger voor kosmische stra len; 3 bol met radiozender en overige apparatuur; 4. versterkt frame om het geheel bijeen te houden; 5 de cabine waarin het hondje de ruimte inreisde. De andere foto verscheen in de Prawda en toont de hond in ook andere zeevarende mogendheden, aangesloten bij de N.A.V.O., op korte termijn moeten beschikken over atoomduikboten. Deze duik boten en aangenomen mag worden dat ook de Nederlandse Marine deze schepen zal krijgen zouden dan uitgerust moeten worden met lange-afstandraketten, die onder water kunnen worden afgevuurd. Ike: meer geld voor onze ve iligheid President Eisenhower heeft gisteravond in een toespraak voor radio en televisie gezegd, dat Amerika voor zijn veiligheid aanzienlijk meer zal moeten betalen om daardoor het Russische gevaar te keren. De president gebruikte de jongste we tenschappelijke prestaties van de Sow- jets als voorbeeld om aan te tonen, dat de vrije volken aan een groot gevaar blootstaan, n.l. dat de Russische leiders van deze prestaties misbruik zullen maken. Daarom, zo zei Elsenhower, moeten wij veel meer geld uitgeven voor het weten schappelijke onderzoek op het gebied van kunstmanen en ruimtevaart en daartoe meer geleerden en technici opleiden. Er moet dan maar op ander gebied bespaard ,,We willen niet opnieuw de fout ma ken als Indertijd tegenoveT Hitier, wiens kwalijke bedoelingen we niet au serieus Ontwapening. De westelijke Grote Vier hebben besloten voor te stellen de ont wapeningscommissie van de V.N. met tien leden uit te breiden, namelijk Argentinië, Brazilië, België, Italië, Tsjechoslowakijê, Zuild-Slavië, India. Birma, Tunesië en Australië. WEERBERICHT AANHOUDEND KOUD De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog en aanhoudend koud weer met veel bewolking, maar ook enkele verspreide opklaringen. Overwegend matige oostelijke wind. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 15 november zon op 8.02 uur, onder 16.51 uur. Maan op onder 13.42 uur. Gisteren deed de Amerikaanse senator Jackson op een persconferentie eer oep op landen als Nederland, Engelanc :n Noorwegen, hun zeeën te bezaaien met deze duikboten, die hij atoomstations noemde. De veiligheid van de bewoners van deze landen zou in enorme mate toe nemen. zei Jackson, aangezien de Rus sen hun aanvallen dan zullen concentre ren op de atoomstations in zee in plaats van op het vaste land. Het voordeel van de atoomduikboten ais lanceerstations is, dat zij telkens nieuwe ligplaats kunnen kiezen. Sow jet-macht (Van onze sociale redacteur.) TAE voorzitter van het Christeli; U nationaal vakverbond, de heer M. Ruppert, heeft gisteravond op een propagandavergadering van de Am sterdamse christelijke besturenbond uiteengezet, dat het C.N.V. op het ogenblik weliswaar afziet van een algemene loonronde, maar dat de verbondsraad van het C.N.V. hiertoe alleen bereid is op vier uitdrukke lijke voorwaarden. De bereidverklaring wordt niet ge geven voor een bepaalde periode, doch slechts voor de huidige omstandig heden. Zodra de omstandigheden ver anderen, hetzij ten goede, hetzij ten kwade, dan behoudt het C.N.V. zich het recht voor, op de bereidverida- rinig terug te komen. O Aan aperte onbillijkheden moet toch iets gedaan worden, met name voor het overheidspersoneel. Het overleg van de overheid met haar personeel mag de naam overleg niet dragen. De voorstellen van de bonafide bonden zijn redelijk. Vooral de laegist be zoldigden verdienen de aandacht. Het overleg zal heropend moeten worden. De huidige beperkte ontspanning de arbeidsmarkt zal gebruikt moeten worden om in bepaalde bedrijfstakken het euvel van de zwarte lonen mees ter te worden. Noodzakelijke sane ringen zullen er moeten komen er na-leefbare arbeidsovereenkomsten. Voor de gezinnen met ni et-verdien en- de kinderen moet zo snel mogelijk iets gebeuren, omdat op deze geainnen de stijging van de voedingskosten ex tra zwaar drukt. Het voorstel van de Stichting vain de Arbeid de kinder bijslag met tien cent per dag per kind te verhogen bij een inkomen niet ho ger dan 96 per week zou de rege ring zo spoedig mogelijk moeten rea liseren door het indienen van een wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet. Op deze vier voorwaarden Is het C.N.V. bereid onder de hnidJge omstandigheden 'an een loonronde af te zien, omdat deze lechts een opwaartse druk op het prUs- lell zon uitoefenen, met het gevolg dat het werkelijke loon niet zou stijgen, de positie van de salaris- en loontrekkenden verzwakt zou worden, onze concurrentie positie nadeel zon ondervinden, een reëel gevaar van werkloosheid zon dreigen en de toestand voor de „vergeten groepen" nog slechter zou worden. De Amerikaanse admiraal Wright heeft tijdens de vergaderingen van de N.A.V.O.- parlementsleden in Parijs echter medege deeld, dat de Russen thans beschikken de grootste vloot van atoomduik boten. die de wereld ooit heeft gekend. De N.A.V.O.-strijdkrachtcn geven een In- (kwekkend antwoord op de dreiging i de Russische duikboten in de vorm i een zeer doelmatige apparatuur vooi de opsporing op lange afstand van wa- ens met een grote vernietigende uit- -erklng. In Washington onderstreekte generaal Maxwell D. Taylor deze woorden, door mede te delen, dat het Amerikaanse leger grote vorderingen maakt bij de ontwik keling van een wapen, dat de Russische intercontinentale raketten op afdoende wijze kan bestrijden. De staf-chef van het leger zei, dat dit afweerwapen in korte tijd en tegen rede lijke kosten gemaakt kan worden. Hongaarse auteurs veroordeeld De 63-jarlge Hongaarse schrijver Tlbor Dery is gisteren door het Hongaarse hooggerechtshof veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens „het leiden van een organisatie tot omverwerping van het bewind". De 57-jarige toneelschrijver Gyula Hay, van hetzelfde beschuldigd, kreeg zes Jaar. De diohter Zoltan Zeik. 51 jaar oud, werd tot drie jaar veroordeeld en de 40-jarige journalist Tibor Tardos tot anderhalf De vonnissen in dit geheime proces werden in een bericht van één zin kendgemaakt door radio Boedapest. Dit was de eerste maal, dat van een proces tegen de vier schrijvers gewag werd ge maakt. Buitenlandse waarnemers achten deze vonnissen betrekkelijk mild in vergelij king tot die, uitgesproken over minder belangrijke figuren. Finland. De aftredende Finse premier Sukselainen, wiens coa-1 i-tie-regering de vorige maand ten val kwam. heeft een ve formatieopdracht aanvaard. Stand opl4november tJET SPREEKWOORD dat de laatste loodjes het zwaarst wegen, gaat zeer beslist niet op bij het werven van nieuwe abonnees. Nu er nog maar honderd nodig zijn om het gestelde aantal van 2000 te bereiken, nu de actie van onze bladen dus haar einde nadert, nu loopt ook de dege- lijkse toevloed van bonnen weer op. Het lijkt wel of de achterblijvers plotseling met schrik bedacht hebben dat het nu toch echt tijd wordt om hun ereplicht jegens onze kranten in te lossen! En dat kost juist nu niet veel moeite. Immers er staal een maand voor de deur met specifiek huiselijke feesten, waarvan het Kerstfeest feest van Christus' geboorte het hoogtepunt is. Het is haast vanzelfsprekend dat in die sfeer onze leus „In ieder christelijk gezin een christelijk dagblad" weerklank vindt. In die december maand wordt veel gelezen en dus zijn alle kranten en tijdschriften er op uit, in die maand iets extra's te geven. In die kerstweek is dat een kerstbijlage. Tijdens de jaar wisseling is dal een extra dikke krant met veel adverten ties en met veel beschouwingen over het jaar dat voor bijging en het jaar dat komen gaat. TN WELKE GEEST wordt dat alles geschreven? Is de geboorte van Christus Gods genadegift aan de wereld in zo'n kerstbijlage het cenrale punt? Is het vertrouwen op God de grondslag van alle beschouwingen die tijdens de jaarwisseling ten beste worden gegegven? Het zijn vragen die u zich stellen mag, steil enmoet. Want de krant op uw tafel mag geen dissonant zijn in uw Kerstlied; mag geen twijfel veroorzaken in uw Oudejaarsavondgebed. Ge zegd misschien dat ook de christelijke krant lang niet in alles beantwoordt aan het hoge kranten ideaal dat hierboven getekend is. Ge hebt gelijk. Maar het streven ts er wan onze kranten waarlijk christelijke kran ten te makenzoals er bü u het streven is, uw gezinnen waarlijk christelijke gezinnen te doen zijn. DIJ DAT STREVEN hebben we elkaar nodig. Dat is de achtergrond geweest van onz eactie. En uit het resul taat is gebleken dat u het daarmee eens bent. Op het ogenblik al zijn wij druk aan het werk aan onze kerst bijlage en aan onze oudejaarsavondkrant. Wij trachten ze zo te maken dat ze houvast oeven in het christelijk gezinMaar wij verwachten dan ook dat u het mogelijk maakt dat wij zoveel mogelijk christelijke gezinnen be reiken. Er ontbreken nog honderd nieuwe abonnees aan het gestelde aantal van tweeduizend. Wij zullen echt niet boos zijn als er deze week nog twêéhonderd bijkomen. Voor de bon zie elders in c

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1