ffiP'bOKOÜ^ Zwijgzaamheid over komst minister Staf in Bonn Duitse deelneming aan raketontwikkeling Hamburgse verkiezingen socialistisch succes Invloed op de Bondsraad Plannen voor wereldwijd netwerk van defensie? A* Geen incidenten dank zij vele bajonetten Romme bepleit beperking van de staatsmacht Beeldromans en jeugdmiscladen Half Nederland lid van een vereniging l(\ 5 MAANDAG 11 NOVEMBER 19.37 Regeringen ontkennen beslist (Van onze correspondent) BONN, maandagmorgen. DE NEDERLANDSE minister van defensieir. C. Staf, heeft zaterdag een onderhoud van een paar uren gehad met zijn Westduitse ambts genoot, dr. Franz Joseph Strauss. Het gold hier een „informeel bezoek", de term die altijd wordt gekozen als een minister ergens incognito heen reist en nimand dat dan mag weten. In ieder geval was het zo, dat de groep Nederlandse correspondenten in Bonn van het bezoek niet op de hoogte was gesteld en daarvan vernam via een communiqué van de legervoor- lichtingsdienst in Den Haag, dat door de nieuwsdienst van de Nederlandse radio werd voorgelezen, toen de minister (die vergezeld was van zijn echtgenote) al lang uit Bonn weg was en weer hoog en droog in Den Haag zat. In dat bijzonder veelzeggende com muniqué van de legervoorlichimgs- dienst stond dan verder niet eens, dat het de gewoonte is, dat de ministers van defensie van de N.A.V.O.-landen elkaar periodiek bezoeken ter bespre king van gemeenschappelijke belan gen. Deze instructieve informatie kregen wij van de zijde der Neder landse ambassade in Bonn, die er de nadruk op legde dat het zuiver een gesprek was geweest tussen twee „vak-ministers". Verder hoorden we, dat minister Staf en mevrouw vrij dagavond al in Bonn waren aangeko men en in hotel Koningshof hebben gelogeerd, dat de minister een bezoek (formeel ditmaal) bracht aan de Ne derlandse ambassade in Bonn, bij am bassadeur Lamping de lunch had ge bruikt en vervolgens zaterdagmiddag naar Nederland was teruggekeerd. Het Westduitse nieuwsagentschap, dat zich natuurlijk niet behoefde te storen aan de instructie van de minister dat aan zijn bezoek aan collega Strauss geen pu bliciteit mocht worden gegeven of aan de geheimdoenerij van de directie voorlich ting buitenland van het ministerie van buitenlandse zaken in en Haag aangaan de alle aangelegenheden die Nederlands uitse contracten betreffen, is inzake de berichtgeving over het onderhoud tus sen de ministers Staf en Strauss niet passief gebleven (zoals de instructie aan de Nederlandse voorlichtingsinstanties in Bonn luidde.) Het nieuwsagentschap uitte de ver onderstelling. dat ook dit onderhoud be hoorde tot de z.g. „randgesprekken" die verband houden met de komende ver gadering van de NAVO-ministerraad in Parijs in december. In de afgelopen week heeft minister Strauss een dergelijk rand-gesprek ge voerd met de Britse minister van bevoor rading, Jones, en het ligt vrij voor de hand, dat in deze gesprekken (die niet meer' dan informele babbeltjes zijn, als we de officiële voorlichtingsinstanties moeten geloven) ook de kwestie van Westduitse deelneming an de raketten- ontwikkeling en eventueel zelfs de wa- penprodukbie is aangeroerd. Interessant is in dit verband, dat in de komende week een Westduitse des- Ontslag bij Indonesiës vertegenwoordiging Van de zijde der Indonesische diploma tieke vertegenwoordiging deelt men ons mede, dat per 1 oktober 24 Nederlanders zijn. Op 1 januari zullen 34 ontslagen vol gen. Dit is een uitvloeisel van het t nemen om de vertegenwoordiging i krimpen tot de omvang van een normale ambassade. Men deelt voorts mede. dat de betrokkenen de contractuele vijfpro- centsbonus zullen ontvangen, rekening houdend met de tijd, waarin zij in dienst zijn geweest bij de republiek Indonesi; wezen, dat het zenden van deze com missie geen enkele wijziging brengt in de Westduitse politiek geheel af te zien van de produktie van atoom wapens. Waarmee wij maar willen zeggen dat het periodieke contact tussen de ministers Strauss en Staf gezien de na-spoetnikse ontwikke lingen in de N.A.V.O.-semenwerking ditmaal toch wel erg belangrijk moet zijn geweest en dat het wellicht zijn nut zou hebben kunnen gehad de publieke opinie niet met eenregelige communiqueetjes zoet te houden. (Van onze correspondent te Bonn.) SLECHTS ruim 77 procent van de 1,3 miljoen kiezers in de stad staat Hamburg hebben gisteren de moeite genomen om in koud en nat weer naar de stemlokalen te gaan. Zij gaven de sociaaldemocratische partij met 54 procent van alle uitge brachte stemmen de absolute meer derheid in Hamburgs Bürgerschaft. zoals het uit 120 afgevaardigden be staande landelijke parlement heet. De C.D.U. behaalde 32 procent der stemmen en de vrije democraten ruim 8 procent. De uitslag van de verkiezingen in Ham burg betekent, dat in plaats van de coalitieregering van de C.D.U. een S.P.D.- Officieel wordt er in Bonn op ge- regering (die in Hamburg „senaat" heet) Voor de Parijse conferentie MERIKAANSE en Britse politici werken, zoals reeds eerder is gemeld, aan plannen voor een alli antie van vijftig anti-communistisdhe landen. Volgens diplomaten in Lon den is het de bedoeling de landen onder te brengen en een wereldwijd defensienetwerk onder de parasol van de Brits-Amrikaanse atoom- madht. De landen van de N.A.V.O., de Z.O.A.V.O.. het Pact van Bagdad en de pan-Amerikaanse allianties zouden in dit enorme defensiestelsel worden opgenomen. De diplomaten verwachten, dat voor stellen in deze geest de volgende maand op de N.A.V.O.-conferentde in Parijs zul len worden ingediend. Officieel wordt echter steeds ontkend, dat er plannen bestaan voor een nieuw formeel verdrag van vijftig landen. Zelfs wordt ontkend dat er plannen voor een Tweede golf in Djakarta TTET IS GISTEREN bij de tweede golf van de Indonesische Nieuw- •tl Guinea-actie rustig geweest in Djakarta. Maar deze rust werd afge dwongen door soldaten, die met de bajonet op het geweer de wacht hadden betrokken op diverse punten in de stad, met name bij kantoren van Neder landse maatschappijen, bij sociëteiten en bij het pand van de diplomatieke vertegenwoordiging. Duizenden hebben voor de Nederlandse club de dag gevierd. De militaire autoriteiten van de Indo nesische hoofdstad hadden veiligheids maatregelen genomen om te voorkomen, dat de tweede» fase in de campagne voor ..bevrijding -;an West-Irian" zou ontaar den in nieuwe klodderpartijen of onge regeldheden van nog ernstiger aard. Dc Gereformeerde Kerken in Indone sië hebben dc minister van justitie, G. A. Maeugkom schriftelijk verzocht, een halt toe te roepen aan wetsschennis en maat regelen te nemen tegen symptomen van De brief was ondertekend door de pre dikanten J. Oranje en prof. J. VerkuyJ en bevatte de volgende passage: „Het is onze overtuiging, dat het openlijk beroep op de wraakzucht en op moord een flagrante schending Is van Gods geboden, evenals var de In donesische grondwet." Ingaande op de uitlatingen van som mige overheidspersonen, die de indruk hebben gewekt, het gebruik van immo rele middelen te sanctioneren, vervolg den de predikanten: „Wij hopen, dat deze indruk onjuist is. omdat een regering, diie onrecht wet tigt, haar roeping verzaakt en haar eigen giraf delft". Het Nederlandse vrachtschip Lampong (566 bon) kwam zaterdag in Singapore aa bekladdend met de woorden: „Handen van West-Irian". Dat was in de havi van Djambi gebeurd. Op dc Kleine Soenda-eilanden heeft Sukarno verklaard, dat Indonesië alle handelsbetrekkingen met Nederland be hoorde af te breken. Het zou volgens hem niet nodig zijn Nederlands Nieuw-Guinea aan te vallen. Indonesië zou stappen ne men, die de wereld in verbazing zouden brengen als de Verenigde Naties niet zou den bewerken, dat Nieuw-Guinea Indo- :rd. Vrijdag zullen Sukarno en Hatta in karta het woord voeren op een groti eenkomst, die in het teken van de meende rechten op Nederlands Ni Guinea zal staan. Dreigement De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio, heeft aan de vooravond van zijn vertrek naar New York, waar hij de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties zal leiden, zon dag verklaard: „Ik hoop dat mijn ziens wijze onjuist is dat de gemeenschappe lijke Nederlands Australische verklaring een militair verdrag vormt tegen Indo- Hy voegde daaraan toe: „Maar als de houding van Nederland en Australië in die richting zou leiden, zou dat onmid dellijk de houding van geheel Azië tegen over de rest van de Europese landen, vol komen wüzigen. De minister noemde de slechter wor dende betrekkingen tussen Nederland en Indonesië „een tragedie". Voor ons is de deur nog steeds open voor een „vreedza me oplossing van de „kwestie-Irian" en andere hangende vraagstukken op basis van vriendschap", zei hij. onder leiding van „Oberbürgermeister" (tevens premier) Max Brauerm zal wor den gevormd. Dit brengt de regerings meerderheid in de Bondsraad (de ver tegenwoordiging der 10 Westduitse deel staten) terug tot 26 stemmen (tegen 15 de door S.P.D.-regeringen bestuurde staten. Bovendien heeft de C.D.U.-coaldtie Nedersaksen moeilijkheden. Bremier Hellwege van de „Deutsche Partei" heeft de vrije democraten de coalitie opgezegd. Hij is bezig met de hervorming van zijn kabinet en onderhandelt o.m. met de S.P.D. over „een grote coalitie" (S.P.D., C.D.U. en Deutsche Partei). Dit loopt echter niet zo vlot en er moet rekening mee worden gehouden, dat de regering- Hellwege het bijltje er bij zal moeten neerleggen en zal worden vervangen door een regering onder S.P.D.-leiding. Dan zouden de 5 Nedcrsaksische stem men in de Bondsraad van het regerings kamp naar de oppositie overgaan en zou de verhouding 21 tegen 20 worden. In de nieuwe Hamburgse „Burger- schaft" heeft de S.P.D. 68, de C.D.U. 41 en de Vrije demooratisohe partijen 11 Het Hamburgse resultaat van gisteren as wel te voorzien, maar een stembus- limst van negen procent boven de uitslag der verkiezingen in september is wel een buitengewoon resultaat. Op het congres van de K.V.P. in Utrecht: vertrouwelijk gesprek tussen minister mr. J. M. A. H. Luns (rechts) en de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst. Inkomens lagere ambtenaren (Van een onzer verslaggevers.) DE R.K. FRACTIEVOORZITTER in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft op het tweedaagse K.V.P.-congres te Utrecht een krachtig pleidooi gehouden voor inperking van de staatsmacht. In den brede schetste hij de grote betekenis van spreiding van bevoegdheden en verantwoordelijkheden over tal van gemeenschappen in het maatschap pelijk en staatkundig leven. Als de voornaamste middelen ter beteugeling van de staatsmacht noemde prof. Romme: 1. de vrijere loonvorming, waar door de arbeiders kunnen meedelen in de economische resultaten; 2. de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie; 3. de bezitsvorming. Waardering voor verklaring over Nieuw-Guinea (Vervolg van pag Voor zover tegen een deel van de voorstellen deze bezwaren niet gelden, vormden de financiële omstandigheden van het rijk een ernstig bezwaar tegen inwilliging van die verlangens, aldus de minister. Hij verwijst ook naar de alge mene loonpolitiek van de regering, die erop gericht is bij het toekennen van loonsverhogingen de grootst mogelijke beperking in acht te nemen om inflatoire impulsen van de loonzijde uit te vermij den. De financiële gevolgen van alle voor stellen zijn naar de mening van de mi nister zelfs niet bij benadering aan te Voorzover de niet ingewilligde voor stellen zijn afgewezen op grond van de financiële omstandigheden, zouden zij on geveer 10 miljoen per jaar kosten. Bij deze raming is er rekening nuee gehou den, dat de voor het rijkspersoneel t< treffen maatregelen gevolgd zouden wor den door gelijke voorzieningen voor he personeel der lagere publiekrechterlijke organen. De kosten van de voorzieningen, over wel overeenstemming werd bereikt (leeftijdsionen e.d.) bedragen naar schatting 9 miljoen. de Hij Prof. Romme meende, dat een wijdver breid- bezitsvorming een te sterke mate riële pantsering van en een machts ophoping b ij de staat kan voorkomen. De katholieke leider meende de eis te mogen stellen, dat vóór 1960 de kwestie der bezitsvorming haar beslag zal krij gen. Het verheugde hem, dat er met be trekking tot het socialistische oordeel over de bezitsvorinmg sprake is van evolutie. Hij herinnerde in dit verband aan de aanbeveling van dr. Drees van de woningbouwlening en hij stelde to»t zijn genoegen vast, dat de kleine man op de 6 pet is ingegaan. Prof. Romme kon het eveneens waar deren, dat in „Wenkend Perspectief", het „toekomstbeeld" van het N.V.V., naast centralisatie, op tal van punten ook decentralisatie wordt bepleit. Samenvattend meende hij te kunnen zeggen, dat niet slechts de democratie, maar ook de welvaart wordt gekarakteri seerd door spreiding van d° publieke verantwoordelijkheid. Met betrekking tot de hulp aan onder ontwikkelde gebieden merkte prof. Romme op, dat wil deze hulp effectief zijn, ze afgestemd dient te zijn op de aanleg van het ontvangende volk en op de potentiële krachten die in dat volk aanwezig zijn. In dit verband zedde spreker de be langrijke Nederlands-Australische ver klaring inzake Nieuw-Guinea toe te juichen, vooral omdat het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea centraal is gesteld en de verklaring gericht is op het recht van zelfbeschikking. Hulde bracht prof. Romme aan de K.V.P.-ministers Witte (die dit jaar met 80.000 woningen een record hoopt te bre ken) en aan diens ambtgenoten Klompé en Calls, wier arbeid is gericht op de HET LEVEN conferentie tussen deze beide landen be staan. De eerder genoemde diplomaten verklaren de ontkenning met de ve derstelling, dat men met alle geweld wil voorkomen dat toespelingen kunnen den gemaakt op het creëren van een twee de Verenigde Naties. De plannen, die door de Amerikaanse Engelse regeringsleiders aan de organi saties worden voorgelegd, houden vol gens de diplomaten het volgende in: 1. Voorraden kernwapens en geleide pro- jectielen worden aangelegd in de be trokken landen. 2- Radarketens en vooruitgeschoven posten zullen worden aangelegd dicht bij de Russische grenzen. 3. Er wordt gedacht aan lanceerdnstallaties In de Scandinavische landen. Grieken land of Turkije. Een dergelijk gecombineerd produktie- programma vereist volledige standaardi satie van de militaire uitrusting. Bonn wil handel met Indonesië De Indonesische minister van handel, prof. dr. Sunardjo, heeft te Bonn ver klaard, van de Westduitse minister van economische zaken de verzekering te heb ben ontvangen, dat Bonn verlangend is zijn handel met Indonesië uit te breiden. Sunardjo wilde volgens een woordvoer der van het Duitse ministerie in het bij zonder zekerheid, dat de Europese Eco nomische Gemeenschap geen belemmering zou zijn voor de levering van Indonesi sche grondstoffen aan West-Duitsland. .Het Westduitse ministerie had te kennen gegeven de hulp aan Indonesië te willen vergroten. ~^/"E HEBB HEBBEN n vorige week verteld van Fido, het hondje uit het Italiaanse dorp Mugello, dat nu al dertien jaren dag in dag uit by de bushalte op het marktpleintje tevergeefs wacht op de terugkeer van zyn baas, en om zyn trouw be loond zou worden. Zaterdag is de beloning uitgereikt. De burgemeester hing Fido een lint om met een gouden medaille. Het motregende, zo staat er ïn het bericht dat wy ontvingen, maar desondanks waren op het dorpsplein meer dan duizend mensen byeen. De weduwe van de man, die Fido destijds redde en daarmee Voor al- tyd zyn trouw kreeg, knielde naast Fido neer en weende. HALF MILJOEN De mensen uit Luco di Mugello zijn ge lukkige mensen, naar onze mening, heb ben wij u verteld. Mensen met een warm- kloppend hart, die nog gevoel hebben voor de aardige, kleine dingen van het leven. Het zou ons niets verwonderen als zij nog nimmer van de Spoetnik hadden gehoord of als zij zeggen: wat ons be treft. kunnen alle aardsatellieten naar de maan Jopen. Daarom, geloven wij, dat het aanbod van het Britse blad „The People" wel aan hen zal voorbijgaan. Dit blad heeft een half miljoen gulden uitgeloofd voor degene, die binnen de tien jaar als eerste de maan bereikt en op aarde terug keert om zijn ervaringen mee te delen. NIEUWSGIERIG Wij zijn niet zo nieuwsgierig naar wa er zich op de maan afspeelt. We hebbei onze handen vol met by te houden wa er in deze wereld gebeurt. En we ver mocden, dat er miljoenen en miljoenci zyn, die net zo denken als wy. Maar toch hebben, geloven wy, al een paar duizend mensen een briefje naar de redactie „The People" geschreven en gezegd, dat zy wel oor voor het aanbod hebben. Want i een half miljoen is een boel geld. Je kunt er de glanzendste auto voor kopen :en televisietoestel met het grootste scherm en alle platen van Johhnie Jordaan en Tante Leen en daar gaat het toch ERNSTIG A Het zal wel niet zijn om de weten schap te dienen, denken we zo, als straks een van „The People"-lezers zich het luchtruim laat inschieten. Het zal wel gaan om de centen en om de foto op de voorpagina. En om al de cadeautjes, die er vanzelfsprekend nog bij komen. Voor mensen, die daarop zijn gebrand is het aanbod aardig. En wat moet je er nou helemaal voor doen Het is voldoende, zegt „The People" als men rond de maan cirkelt en terugkeert. Het is bijna niel te geloven, dat je alleen daarvoor een half miljoen krijgt. Alleen maar rond de maan cirkelen. Het blad is, menen bang, dat ook de lezers zullen zeggen: Alleen daarvoor, zoveel geld? En daarom heeft het aan zijn bericht toegevoegd: Het is een ernstig aanbod. Ernstig of niet- ernstiig: wij zullen er niet bij zijn e bewoners van Luco di Mugello ook niet. weekeinde bestaat uit 15 delen en bladzyden. We weten niet of dc kranten verkopers met een verhuiswagen naar di plaats van verkoop zyn gereden. BAND A We hebben onze handen vol, zeiden we, met bij te houden wat er op deze wereld gebeurt. En er gebeurt veel. Veel om over na te denken. We kregen een plaatje in handen, waarop hon derden vrouwen, die werken aan een lopende band, zoals dat heet. Die dag in dag uit hun monotone werkzaam heden verrichten, gezeten aan een lange tafel, terwijl langzaam een in- Toch in liet zo byzonder van be- uit de praklyk 'oord is dal- yfeld Het spreekt vanzelf dat een groot aan tal omstandigheden deze verhoging van de misdadigheid onder de jeugd hebben meegewerkt en we zouden ongetwijfeld van een uiterst eenzijdige visie blyk geven door slechts één factor als de hoofdschuldige aan te wyzen. Aangezien het niet onze taak is in kort bestek hel gehele complex van factoren die in negatieve zin op de jeugd hebben inge werkt te ontrafelen, zullen we met vaslr hand afstevenen op het onderwerp dal vandaag aan de orde is, t,w. het kykv vergd had, publiceerde dr. F. Wertham zyn bevindingen omtrent de invloed van de beeldromans op de gedragingen en de geestesgesteldheid van de tegen woordige Amerikaanse jeugd. In zyn werk (seduction of the innocent) stelde hy hard en ongenadig vast welk een fatale invloed dit soort lectuur op de jongeren heeft. G. Wagner viel hen daarin by in zijn publicatie (parade of ïthutsendc en ont 'Hgd i wordt i bceldrej echterende fci erden gepilbliceml viel slotte kon ook op liet internationale congres von kinderrechters, dat in 1954 in Brussel werd gehouden, een waar schuwend geluid tegen dit soort lectuur worden beluisterd. Wat Nederland be treft, cr zyn verschillende gedocumen teerde gevallen waarin dc jeugdige delinquenten onomwonden hebben ver klaard door beeldverhalen of films tot hun misdaden te zyn gekomen. Toch verklaart dre. A. H. Hymans van len Bergb dat van een oorspronkelyke terichte voorkeur by kinderen voor af- tchuwclykheden geen sprake is, zodat we in eerste instantie de schuld niet by de jeugd, maar bij dc volwassenen moe- Dat ,..ekfl ucn volgend' keer. (NADRUK VBKBUÜLN) geestelijke verheffing besloot zijn rede met er op te wijzen, dat welvaart alleen van wezenlijke be tekenis is, wanneer zij een positieve bij drage levert tot het eeuwige geluk van de mens. Het K.V.P.-congres werd geheel of ge deeltelijk bijgewoond door alle katholieke iters en staatssecretarissen en vele buitenlandse gasten, o.w. de Belgische iter van staat en internationaal voor zitter van de N.E.I., A. R. De Schrijver, de nationaal voorzitter van de Belgische Christelijke Volkspartij Theo Lefèvre. de president van de Christian Union of Central Europe, de Hongaar Kozi Hor- vath. Verschillende gasten hielden een korte toespraak. blicecrde deel 5 „Verenigings leven" van de reeks „vrye-tydsbe- steding In Nederland", wordt ge constateerd, dat de helft van dc Nederlandse bevolking actief deel neemt aan het verenigingsleven. Van deze 50 neemt de sport vereniging het grootste deel voor haar rekening, 16 als lid van een sportvereniging, hetgeen betekent, dat er in Nederland byna VA mil joen sportbeoefenaren in vereni gingsverband voorkomen. Voetbal is nog steeds de meest populaire sport. Het wordt door de helft van de mannelyke sportbe oefenaren gespeeld. Hierna volgt turnen, een sport, die vooral door vrouwen wordt beoefend. Op do derde plaats staat het zwemmen en op dc vierde de nog vry jongo sport volleybal. Gemiddeld bezoekt een lid zyn vereniging 62 maal per jaar, d.w.z. meer dan een maal per weck. Dc jeugd is in het algemeen meer vcrenigingsgezind dan de oudere generatie. De jeugd heeft met name meer belangstelling voor do sportvereniging en tot haar 18do jaar, voor dc jcngdvcreniging. Het lidmaatschap van politieke- en vakorganisaties komt by dc jon gere generatie daarentegen weinig Op het platteland vertoont men relatief een grotere verenigingsge zindheid dan in dc stad. Vooral de zang- en toneelverenigingen zyn op het platteland zeer geliefd. strument aan haar voorbij glijdt, waaraan zij een schroefje hebben vast te draaien of een knopje te verzet ten of iets van dien aard. Honderden vrouwen, die de vreugde van de ar beid niet kennen, maar reikhalzend uitzien naar het tijdstip, waarop zij het werk kunnen beëindigen en dan zeggen: gelukkig weer een dag voor bij. We zouden graag willen weten of deze vrouwen gelukkig zyn en of zij leven. Er is In deze wereld veel om over na te denken, vinden we. 9 Dat belooft wat. Het verkeer over d passen van de kleine en grote St. Bern- hard in dc Alpen is onderbroken. Er ligt daar een sneeuwlaag van anderhalf to twee meter en de temperatuur is daat acht tot tien graden onder nul. En ni moet het nog winter worden. MAAN We dachten, dat we er voor vandaag waren, maar dit bericht mag niet mi; Heel Amerika is overstuur. Want James Morrow, waarnemer van het Amerikaan se weerbureau te Abilene (Texas) heeft verklaard, dat hij in de buurt vai maan een rood-oranje flits, gevolgd door een gloed, heeft waargenomen. Omdat er wolken In de buurt waren kon James niet precies zeggen of de flits op de maan was geweest. Wij ook niet, want wij heb ben niet gekeken. Maar heel Amerika is ervan overstuur. Wij niet. En u ook niet, zwerver Vrees voor toekomst Zelfs na de mislukking der conferentie in Genèvewaar Nederland en Indonesië voor het laatst aan één tafel zaten en waar de wijsheid helaas niat steeds aan ónze zijde was gezeten scheen het korte tijd nog mogelijk tot enigerlei nieuw beraad met Djakarta over Nieuw- Guinea te geraken. Die kans ij voorbij en komt voorshands niet terug. Aan de arme volken van Indonesië is het lot voltrokken, dat iedereen, behalve prof. Schermerhom en zijn politieke vrienden, kon voorzien. De chaotische situatie in Indonesië en de drieste anti-Nederlandse agitatie maken elk streven naar overleg illusoir. Het akkoord tussen Australië en Nederland over Nieuw-Guinea schept voor dat eiland tegelijk een steviger grondslag en een perspectief. Dit is ver heugend en een blijk van deuodelijk staatsmanschap. Slécht staatsmanschap heeft echter de Nederlanders en de Ne derlandse belangen in Indonesië in een zo bedenkelijke positie aebracht. dat men voor de toekomst het ergste moet vrezen. De Nederlanders, die zo morsig met de soevereiniteit omgingen, hebben gezaaid; helaas zijn het andere Nederlanders, die de stormen oogsten. (Els. weekblad). Wreedheid Navigare necesse est is een woord, dat de Nederlander begrijpt. Ondanks alle offers moet er gevaren worden. En on danks alle bezwaren tegen de Sowjet- unie hebben de meesten onzer zich lichte lijk verbaasd over de verontwaardiging in sommige buitenlandse kringen over het hondje in Spoetnik II. Een voorrecht der vrijheid is datgenedte zo voelen, kunnen protesteren, maar toch zal me nigeen de laatste dagen gehuiverd hebben over de afwezigheid van elk gevoel voor verhoudingen. Dat Britse dames, die hart. stochtelijk voor het behoud van de dood straf hebben gepleit, nu van oordeel zijn, dat men veroordeelde moordenaars met de raketten mee moet sturen, ts beprijpe- lijk. Dat de BBC, een nuchtere Instelling, een heel nieuwsbulletin besteedt aan de levenskansen van de hond wordt beden kelijk. Maar toch zal men over andere feiten nog meer de wenkbrauwen fron sen. Dat de eerste en luidrugtlgste kreten van verontwaardiging over het lot van het hondje uit Japan en Duitsland zijn gekomen, ligt ons zwaar op de maag. Want daar heeft men op het punt van wreedheden bijzonder veel om bejchei- den en zwijgzaam over te zijn. (Vrij Nederland).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5