Leiden krijgt groter aandeel in de bevolkingsaanwas 1 Concert in De Lakenhal Nederlandse muziek van 4^ Agenda voor Leiden Dr. Van Klinken sprak over de maskerade van de mens Jong Nederland voor Christus" weer in Leiden X'WK LEIDSCHE COURANT MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 Goede mogelijkheden, ook wat recreatie betreft Sleutelstad moet aandacht f Katwijk blijven richten |J"<EDEPUTEERDE STATEN VAN ZUID-HOLLAND hebben Provinciale v7 Staten 'n nota over de recreatie in deze provincie aangeboden. Deze nota lat vergezeld van een algemeen schetsplan voor de recreatiegebieden, dat opgesteld door de provinciale planologische dienst. In dit plan wordt op merkt, dat met het vol raken van de Haagse agglomeratie de stad Leiden n de toekomst meer dan voorheen een groot gedeelte van de bevolkings- inwas in het westen tot zich zal trekken. Reeds een oppervlakkige blik s de kaart leert, dat deze groeiende stad, ook wat zijn recreatie betreft* itht er goede mogelijkheden heeft. In het zuidwesten grenst Leiden direct aan et Wassenaarse kustgebied, dat zich via Katwijk en Noord wijk voortzet de bollenstreek. H°Hoeksteen centrale iT; Hollandse polders lkaieiden vormt verder een hoeksteen van pjTcentraile Hollandse polderruimte, die 1 yph zowel naar het zuiden als naar het ngjMrdoosten uitstrekt. Wat het laatste be- ï-ift met de twee grote watersportgebie- Kaag i Braassem. 'och blijkt de situatie bij nadere ichouwing minder eenvoudig. Het issenaarse recreatielandschap ligt lelijk geheel in de invloedssfeer het Haagse stadsgebied. Leiden zijn belangstelling daarom vooral •ten blijven richten op Katwijk. vissersplaats heeft zich ontwik- Id tot een belangrijke badplaats gaat ook zelf een flinke woon- worden. Des te meer noodzake- wordt het daarom de duingebie- bij Katwijk, waaruit de Leidse [waterleidingmaatschappij wa- wint, voor de recreatie te onslui- Bovendien zou er een betere ver- iding moeten komen van Leiden revpt dit gebied, en wel langs de Rijn. rev$ denken valt aan een autoweg en mjijliggende fietspaden, met een sta%.gVuldige beplanting en met ruime lteMlegenheid tot verpozing, tism ,jaapok in het zuiiclen is er nog behoefte n een eigen Leidse recreïihiegelegen- Daartoë zou een groene gordel van [Haagse Sohouw langs de Rijn en langs inschoten naar de Vliet kunnen wor- aaragel-egd, Het grote Vliietpark kan voortgezet tot dicht bij Leider- De groene zoom bij Voorschoten kan luiten op de bovengenoemde groen- raar de kust. maar zal zelf wel beperkte omvang moeten blijven. lieki Noordzijde t grootste deel van de Leidse recrea- lingen kan men vinden aan de Daar liggen het plassengebied de bollenstreek. Het laatste gebied 1 vrij grote en groeiende be- eigen recreatiebehoeften en :elt zich steeds meer tot een imter- I toeristencentrum. specifiek Leidse creatie zal 6 het accent vooral op het plassenge- Sd vallen. Bij een te verwachten spoedige uitleg e ji Leiden in noordelijke .en oostelijke mting komen de plassen van Kaag en in 'jaassem diireot nabij de stadsrand. ^niei De Kagerplassen zijn reeds thans jet drukste watersportgebied in Zuid- Holland. Zij omvatten een aantal slcine plassen met doorvaarten, ge groepeerd rondom een serie eilanden, emlket Warmond als belangrykstc kern aais de watersport er zeer intensief tol n vpntwikkeling gekomen. By gunstig vooreer is er zelfs een overbelasting. Een UQujitbreiding van het watersportge- ^gbied in de nabyheid van Leiden is ook gewenst. In het centrale Hollandse polderland jgen enkele opkomende steden en enke- i'grotere complexen natuurgebieden. Al ien aan den Rijn is een opkomend im- ptiüecentrum, gelegen op betrekkelijk ringe afstand van Leiden en derhalve n feneens gelegen in het noordelijke ex- isiegebied van de Zuidhollandse rand- d. 'oor wat btereft zijn recreetiegelegen- d, ligt het betrekkelijk gunstig zowel de Braassem als bij het gebied van de '"puwkoopse plassen. Aan de zuidooste- ;e oever van de Braassem zijn Wou- 'jugge en Rynsaterwoude bescheiden re- n "Wtiecentra, die allereerst betekenis heb- b voor de meer toeristische recreatie wr waar met de groei van Leiden er ibintphen van-zelf ook de dagrecreatie meei Jedö de voorgrond zal komen. ewa Plassen recreatiegebied van Leiden zal zich de Wijde Aa en Braas- het tweede plasseneomplex nabij ie stad. Hier zullen de oevers rondom Innen warden ontsloten voor de dag- oj^freatie. Het reeds aangelegde provin- gojle rijwielpad langs de zuidelijke oever :en (ocziet kennelijk reeds in een behoefte fn tegenstelling tot de Kagerplassen is ker de Braassem de watersport nog kkelijk weinig tot ontwikkeling geko- |n. Men wijdt dit allereerst aan de gro- oppervlakte aaneengesloten water. In- gg^rdaad is de Braassem een grote plas. arop bij harde wind een stevige dei- 'g kan staan. De Wijde Aa is echter in zeer goed zeilwater. terwijl langs de feassem een reeks mooie eilandjes an ptkragen ligt. Het ware gewenst ook J;# noordoostelijke gedeelte van de Braas- jpn een aantal eilanden te maken, die de yjlfslag wat zouden breken; het zo jJbs verfraaien en de zeiiers ook op dat yjöeel-te een toevluchtsoord geven. Maar ferigens kan worden gesteld, dat de luie Braassem altijd op zomerse dagen in vel-e opzichten aantrekkelijker kan zijn dan de overvolle Kagerplassen. Ook de slechte verkeerssituatie zou hei bezoek aan de Braassem belemmeren Tr. derdaad is de verkeersligging van V/a' mond als thuishaven beter dan van alle andere watersportcentra in dit gebied Maar dat de ligging van Vennemeer Kaag en Rijpwetering voordelen zou heb ben boven bijvoorbeeld Hoogmade, is min der vanzelfsprekend. Vaar ver bin ding Wat daarvan ook zij, deze beide fac toren zouden hun ongunstige invloed op het effioiënte gebruik van beide piassen- complexen aanstonds verliezen, wanneer een goede vaarverbindimg beschikbaar zou zijn tussen beide complexen. Immers de Kaagzeilers zouden bij grote drukte voor een belangrijk deel kunnen uitwij ken naar de Braassem. terwijl de water sport op de Braassem de mogelijkheid zou krijgen om bij harde wind uit te wijken naar de Kagerplassen. In kringen van de watersport wordt dan ook aangedrongen op een betere vaar verbinding tussen beide plassen. Wel is thans reeds de mogelijkheid aanwezig, om van het ene plassenge bied door sloten en vaarten in het andere complex te komen, en van deze mogelijkheid wordt ook gepro fiteerd, maar deze verbinding vol doet niet aan redelijkerwijze te stel len eisen van capaciteit en bevaar baarheid voor plezierscheepjes. In het kader van de ruilverkaveling Ade 'wordt bovendien de opheffing van deze vaarverbindingen voorbe- Bollengebied Het Bollengebied is een internationaal toeristencentrum gedurende enkele weken in het voorjaar, dat de bollenvelden een merkwaardig en fleurig schouwspel bie den. Maar de rest van het jaar is dit ge bied toch weinig aantrekkelijk. In dit landschap is een vrij talrijke be volking gehuisvest, in oorsprong zuiver agrarisch georiënteerd, maar die zich in industriële zin ontwikkelt. Ten behoeve van deze bevolking zal er recreatiegele- genhead moeten worden geschapen. Bo vendien melden zich hier de stedelingen uit de randstad en in groten getale ook van buiten de landsgrenzen, op zoek naar dagrecreatie en naar vakantiemoge- lijkheden. Hier zou een geheel nieuw landschap kunnen worden opgebouwd. Uitgangs punten daarvoor zijn de nog gespaard ge bleven restanten van Het oude binnen- duinlandschap, zoals de buitenplaatsen Of- fem, Le.uwenhorst, Reigersbos en Keu kenhof. Deze verdienen zorgvuldig te wor den beschermd en eventueel voor recre atie te worden ontsloten, terwijl in aan sluiting daarop nieuwe beplantingen het landschap weer een duidelijke structuur kunnen geven. Het centrale element van de bollen streek is het bos van Keukenhof en het Reigersbos. Ook het bollenland- schap tussen dit houtmassief en de gemeente Lisse is nog zeer aantrek- keiyk. Een uitbreiding van het bos- complex is gedacht aan de westzyde langs de spoorbaan, waar reeds vry veel hakhout aanwezig is. In aanslui ting daaraan zou men een langerekte houtsingel kunnen aanleggen langs de Leidse Trekvaart, teneinde het ge bied tussen Lisse en Voorhout een af sluiting te geven. Bij Noordwijk en Noordwijtoerhouit is gedacht aan een binding van de bestaande bospartijen en de dorpskernen met een doorgaande beplanting langs de provin- Duinregel De jongste duinregel is bij Noordwijk betrekkelijk smal, maar wordlt in het noorden breder by het waterwingebied van Amsterdam. Onmiddellijk ten noor den van Noordwijk is door het Staatsbos beheer een duinbebossing tot stand ge bracht. De Stichting Het Zuid-Hollands landschap is voornemens in aansluiting daarop een bosstrook te planten langs het Langeveld tot bij de Ruiigenhoek. Het ware gewenst ook tussen Noordwijk en Katwijk een dergelijke manteling langs de duinzoom aan te brengen. Het recreatiegebied, dat op deze wijze tot stand zal komen, zal allereerst moe ten voorzien in de sterk toenemende be hoefte van de bevolking ter plaatse. Uittocht Het schetsplan van de provinoiale pla- nologsisehe dienst wordt voorafgegaan door een nota van Gedeputeerden, waarin wordt opgemerkt, dat op mooie vrye da gen in de zomer zeker 30 proeent van de stadsbevolking naar buiten trekt. Ervan uitgaande dat in 1980 de bevolking var de rondstad Holland alleen al ruim twee- en-een-half miljoen zal bedragen, becij feren Gedeputeerden, dat bij een massale zomeruittocht in 1980 meer dan 800.000 biedt nu echtei maa 300.000 mensen. an het schetsplan voo: de Zuidhollandse pla- komt hierop neer, da 29550 ha beschikbaa: zullen komen en dat voorts 55.300 ha agra risch landschap open zullen staan voo: stadsbezoek. Aan de hand van erva-rings cijfers van ir. P. K. van Meurs, komt men nu tot de gevolgtrekking, dat in 1981 gebieden ter beschikking zouden moetei •lijks groter zijn dan de ge en volgens het schetsplar beschikking zal krijgen. f\ plaats F De uiitvoeri de recreatie nologische di bieden, die nderdaad te Rust Bij het opsommen van de vereisten waaraan een recreatiegebied moet vol doen, komen Gedeputeerden ondermeer tot de conclusie, dat verreweg het me deel van de stedelingen werkelijke rust (en geen gezellige drukte) zoekt bij de vlucht uit de stad. Voorts wordt onder meer opgemerkt, dat ten gerieve van do gezinnen met kinderen en in verband mei de kosten van vervoer (die ook bij uit breiding van de vervoersmogelijkheden relatief hoog zullen blijven voor het ge zin) de afstand tussen woning en recrea tiegebied niet te groot mag zijn. De situatie in Zuid-Holland wordt ge kenmerkt door een sterke groei van de steden. Leiden. Oegstgeest, Leiderdorp Voorschoten en Katwijk, die in 1956 150.146 Inwoners telden, verwachten in 1980 ge zamenlijk een inwonertal van 261.000. Voor Alphen aan den Rijn zijn deze ge tallen 22.855 en 50.000. Strand Zeer groot is op warme zomerdagen de aantrekkingskracht van het strand. Voor een volledige en evenwichtige ontwikke ling van de kust als recreatiegebied zot het aanbeveling verdienen ook duinen er bossen op ruime schaal toegankelijk te Thanksgiving Day - in Leiden Op 28 november '6 morgens 11 uur zal in de Pieterskerk een dienst worden ge houden ter gelegenheid van de Ameri kaanse feestdag „Thanksgiving Day". De ambassadeur der Verenigde Staten, de heer Philip Young, zal het woord voeren. De diensten in de Pieterskerk ter ge legenheid van „Thanksgiving Day" zijn de afgelopen jaren georganiseerd door de „United States Educational Foundation in the Netherlands", speciaal voor Ame rikanen die door het Fulbright-uitwisse- lingsprogramma in staat zijn gesteld Ne derland te bezoeken. De dienst van 28 november is echter toegankelijk voor aile in Nederland verblijvende Amerikanen en ook andere belangstellenden. Leidsche Spaarbank I-n de maand oktober werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.025.514,52 en te rugbetaald 1.352.598.01. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 315 en het aan tal afbetaalde boekjes 207. Op 6.382 reke ningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd 142 654 bijgeschreven: Er werden 637 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van 18 539,51. Het tegoed der 40.157 inleggers bedroeg aan het einde maand 27.627.655.85. :n. Tevens ware, in het bijzonder in het Langeveld onder Noordwijkerhout, te streven naaT verruiming van de logies- gelegemhead in benten of tenthuisjes, zulks echter niet ten koste van het spaarzame natuurbezit, dat primair de aantrekke lijkheid van de kust als recreatiegebied bepaalt. Bij nadere beschouwing van de op pervlakten agrarisch landschap, die volgens het schetsplan beschikbaar zijn, springt in het oog, dat het ge deelte, omsloten door de grote-stads- gebieden en de lijn Leiden-Alphen- Gouda, een knelpunt vormt. Slechts wanneer de bevolking zich op de meer perifere agrarische gebieden zal richten en er dus. nog een zekere spreiding komt, zal dit niet tot o wegend bezwaar aanleiding behoe ven te geven. Problemen in Leidse sigarenhandel De plaatselijke afdelingen van de dri bonden van sigarenwinkeliers hebben volgende week maandag een verga dering in Het Gulden Vlies bijeengeroe pen. Men wil daar spreken over de ge volgen van een mogelijke accijnsverho ging. Tevens wil men actie gaan voeren tegen de Leid6e tabaksgrossiers, die bij het op maken van hun factuurs een andere me thode volgen dan grossiers in andere plaatsen, hetgeen volgens een schrijven van de plaatselijke afdelingen der drie bonden de winkeliers veel last vei Senaat van Catena De 6enaat van de Leid6e studenten vereniging „Catena" werd in een alge mene vergadering als volgt vastgesl D. R. Jans. praeses; O. C. van Belle. D. E. Vogel, quaestor; C. H. van Ent. r I e H. W. Capel Collecte voor de Dr. van Voorthuysenstichting De dr. Van Voorthuysenstichting meen dat er vooruitgang kan worden geconsta teerd bü het oplossen van velerlei proble men rond het zwakzinnige kind. In steeds bredere lagen van de bevolking bestaan belangstelling en begrip voor het werk. dat hel B.L.O. en de nazorg voor deze gehandicapte kinderen verrichten. Eén van de oorzaken is wel. dat thans meer en meer wordt ingezien dat de zwakzinnigheid niet is beperkt tot een kleine groep kinderen uit speciale milieus, maar dat deze voorkomt in alle lagen van de bevolking. Steeds groter wordt de groep ingezetenen die bekend is met het feit. dat de zwakzinnigheid niet alleen een kwestie is van erfelijkheid maar dat deze door velerlei oorzaken kan ontstaan (o.m.: geboorteletsel, ziekten, verkeerson gevallen). Ongetwijfeld is dit ook een reden dat de dr. Van Voorthuysenstichting met meer vrijmoedigheid vraagt, de behulpzame hand te bieden op dit zo bij uitstek moei lijke terrein. Velen zal he' ongetwijfeld bekend zijn, dat de stichting reeds enkele jaren werkzaam is voor de alleenstaande zwakzinnigen; zy dus die hun ouders heb ben verloren en zich niet alleen in deze zo ingewikkelde wereld kunnen hand haven. De stichting wil komen tot het in richten van een eigen tehuis en heeft door velerlei acties hiervoor al een grote som ter beschikking. Ondanks de bestedingsbeperking staat de overheid niet afwijzend tegenover deze plannen. Alvorens deze overheid evenwei kan helpen moet uit particulier initiatief een belangrijk bedrag bijeen zijn gebracht. Nog 2500 scheiden dc initia'tiefinemers van deze mijlpaal. Deze week zal een beroep worden ge daan op uw offervaardigheid. Bijna 100 collectanten stelden zich beschikbaar om ten behoeve van deze alleenstaande zwak zinnigen huis aan huis te collecteren. Wetende dat de laatste loodjes het zwaarst wegen beveelt de dr. Van Voort huysenstichting de collecte 1957 warm bij Wat betekent Q. Zie één der volgende pagina's r. B Maandag De kleine Burcht, 8 uur: afdeling Leiden Vete ran end eguoen Nederland, D. F. vat der Mei, lid van de tweede kamer, ovei de Euromarkt. De Doelen, 8 uur: Leidse amateurfoto grafen, vrije bespreking van eigen werk van de leden en bespreking van de bonds- colleetie. Rooseveltstraat: 's middags opening nieuwe rijkswerkplaats voor vakontwik- Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond L. Steenschuur 6, 8 uur: ledenvergadering Onderwijzers in Leiden bijeen VOOR DE AFDELING LEIDEN van de Protestants Christelijke Onder wijzersvereniging sprak zaterdagmiddag in Het Gulden Vlies dr. L. van Klinken van Doetinchem over „De mens en zijn masker". Er was veel belangstelling voor deze bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer L. Kalsbeek, Uitgaande van de oorsprong van het masker, gaf de heer Van Klinken vele praktische voorbeelden en hij eindigde met te wijzen naar het grote demasqué, waarvan geschreven staat in de Openbaringen van Johannes, wanneer de boeken op de laatste dag geopend zullen worden. loften, begrafenissen en in de kerk. Zelfs op het sterfbed blijven sommigen nog het masker dragen. De gemeenschap dringt enkele mensen een masker op; voorbeel den daarvan zijn de dominees en de on derwijzers. Wanneer het demasqué in het leven plotseling komt, eindigt dit niet zelden ln zelfmoord. Bekende voorbeelden, hoewel uiteenlopend, zijn Göring en Piet Paal- tjens. Het masker ligt niet altijd in het gezicht, maar verbergt zich in de mode, de opmaak, kleding en taalgebruik. Het gaat niet aan, zo zei dr. Van Klinken, allerlei moeilijkheden af te doen met een tekst, die men ergens in de Bijbel vindt. Hoewel ook bij deze beoordeling weer niet vergeten moet worden, dat „op de bodem aller dingen de theologie spreekt". God heeft in de mensen enkele mogelijk heden voor het bewerken van het de masqué gegeven. Dat Is de liefde, die ons voor de ander doet zyn, zoals we zijn, en het gebed. In de Bybel zijn voorbeelden van de masqués te vinden. Nathan trekt het masker van de levenshouding van David, maar Christus weekt het masker van de Samaritaanse vrouw voorzichtig los. Dat is Goddelyke pedagogiek. Bovenal in ons leven moet echter beseft worden, dat op de laatste dag God de maskers van ons zal wegnemen. Daarom moet er bij voort during het gebed zyn tot God, Die lust in waarheid heeft: „Doorgrond en ken mijn hart, o Here", Dr. Van Klinken wees eerst op de wis selwerking tussen innerlyk en uiterlijk De karikaturist maakt hiervan een dankbaar gebruik: Colyn en Kuyper zijn bekende voorbeelden. In Griekenland dacht men dat het goedaardige gezicht een goed karakter Impliceerde en de mismaakte mens iets van de duivel in had. Vooral by acteurs dacht men ln die tijd, dat de stem het meest essentieel vas; later kwam het masker erbij. Oor spronkelijk was het masker dus bedoeld Dm iets te openbaren. Uiteindelijk werd het iets negatiefs: achter een masker ging men iets verbergen, In de gemeenschap draagt ieder een masker; iemand die alleen is laat alle reserve varen. Crusoë alleen op z'n eiland had geen behoefte aan een masker, zo zei dr. Van Klinken, die toegaf, dat er in de omgang van de mensen een masker nodig Is, althans een zekere reserve. Een bekend masker is het beginnen van een zin „eerlijk gezegd", wat onbewust een waarheid spreken op andere tijden in- Dr. Van Klinken gaf enkele voorbeel- van het dragen van maskers op brui- r II De Natuurvriend. In 1937 startte op de Wereldjam boree te Vogelenzang, geheel buiten de padvinderij om. een bescheiden jeugdbeweging, die onder het motto Jong Nederland Voor Christus in de afgelopen 20 jaar voor honderden iets heeft betekend. Vóór de oorlog wer den in verschillende plaatsen in hel land meetings gehouden, die door velen werden bezocht. In de oorlog stond dit werk stil. maar wat bleef die donkere dagen waren de frisse jeugdkampen, die van de start af on afgebroken werden gehouden. Na de oorlog kreeg deze arbeid een vast punt in het conferentie-oord ..Het Brandpunt" te Doorn, waar van 1947 af kampen werden georganiseerd en van waaruit langzaam maar zeker het werk weer is aangevat in het land. In de maand november van dit jaar wordt een tour nee gemaakt door het JNVC-team. staande uit de heren J. Kite, George Brucks en Nol Esmeijer. Een grote vreug de is het voor hen, dat gedurende deze toernee de vocale en muzikale medewer king kon worden verkregen van Raj Hume, een in Duitsland wonende er werkende Amerikaanse zendeling. Hi; heeft voor de Duitse radio al verschei dene malen gezongen en maakte ook een tocht door Spanje. Ray Hume zal de mee tings opluisteren door zijn zang en het bespelen van zyn trombone en accordeon. Qd deze landelijke tournee komt de Jeugdactie, die niet een nieuwe secte is, doch interkerkelijk is georiënteerd en alleen maar de bevrijdende boodschap van Christus wil brengen, zich ook aan dienen in Leiden, en wei op zaterdag avond 16 november om 8 uur in de zaal Middelstegracht 3. Ieder is daar welkom. „Veel is onrijp..." Leden van afdeling Leiden van K.N.T.V. verzorgden programma HET WAS ZATERDAGAVOND niet de eerste maal, dat leden van de Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereniging afdeling Leiden in De Laken hal voor K.N.T.V.-leden en belangstellenden werken van moderne Neder landse componisten ten gehore brachten; we herinneren ons een Pijper avond nu ongeveer twee jaar geleden. De voorzitter van de afd. Leiden, Iskar Aribo, onderstreepte in zijn welkomstwoord het feit, dat deze con certen niet de bedoeling hebben concurrentie aan te doen aan het „grote" concertleven; men wil slechts zijn steentje bijdragen tot de bloei en de verspreiding van de Nederlandse hedendaagse muziek. In een korte inleiding wees prof. dr. E. W. Schallenberg erop, dat de Neder landers (eigenlijk waren het voornamelijk Walen en Vlamingen) in de 15de en 16de eeuw de toon aangaven ln muzikaal Europa, doch dat na Sweelinck en diens tijdgenoten de Nederlandse muziek sterk aan betekenis heeft ingeboet. Eerst aan het einde van de 19de eeuw viel een her leving waar te nemen, waartoe vooral Diepenbrook en Wagenaar veel hadden bygedragen. De hedendaagse Nederlandse muzlek- produktie i6 overvloedig, hetgeen vol gens prof. Schallenberg niet wil zeggen, dat alles wat geschreven en uitgevoerd wordt, nu zo belangryk is; veel is onryp en getuigt van een wanhopige geestesge steldheid. Doch spreker zag hierin niet een uitsluitend Nederlands verschijnsel Na deze enigszins sceptische inleiding betraden de fluitist Koos Verheul pianist Jan van der Meer het bescheiden podium om een warm pleidooi te houden voor de fluitsonatine van Jaap Geraedts. Deze jonge en stellig veelbelovende com ponist heeft van deze sonatine een boeiend en goed klinkend werk gemaakt; op pad zullen zijn. De beschik- sommige verwikkelingen zijn wat lang dradig, vooral in het middendeel, waar de thematisohe inhoud de lengte niet rechtvaardigen. De stijl van deze wekt de indruk, dat Geraedts met veel belangstelling naar Ravel en Roussel geluisterd heeft, hetgeen de waarde van het werk. wellicht een al wat oudere compositie, niet schaadt. Het voor- effelijike fluitspel van Koos Verheul en b goede begeleiding van de pianist wek- in in dit eerste nummer ieders bewon- Lize Schoo, aan de vleugel begeleid door Iskar Aribo, zong met veel talent en een fraaie sopraan zeven liederen van Job Saholtze op teksten van Aafjes uit „De Tovertuin". Viel de uitvoering van de sopraan en pianist zeer te loven, de composities konden we minder waar deren. Eigeniyk zijn deze kwa6i-oude en naïeve gedichten al niet helemaal echt; het is daarom wel heel moeilijk, er muzi kaal iets van te maken. Een kwasi-volksmelodie met een im pressionistische harmonisatie wordt gauw een wat zoeteiyk cliché. Het beste von den we „De drie ruiterkens". Iskar Aribo begeleidde vervolgens ook, op fraaie wijze, de violiste Gerda Bromelow ln een suite voor viool en piano van Hendrik Andriessen, een knap hoewel enigszins droog werk, dat door de violiste met overtuiging en smaak werd voorgedragen. Sonatine voor piano Na de pauze zong Bram van Luyn, geen onbekende in de concertzaal, drie liederen, „Diohterwijding", van Henri Zagwijn, teksten van J. Perk, waarbij de pianobegeleiding werd verzorgd door Rudolf Perdeok. Hoewel deze liederen ons stilistisch wat flets en pretentieus voorkwamen, viel er in de vertolking veel te pryzen. Muzikaal bclangrykcr was stellig d« sonatine voor piano van Rudolf Eschcr. zeer knap en met veel over tuiging voorgedragen door Henk Briër. Met de sonatine van Geraedts irde dit de he landsc loderr nina der Neder- ziek die op deze gehore gebracht, zeer persoonlykc, en idioom; het in Pijper denken, indrukwek- Hct werk hi sterk gclad' laatste doet Dc finale t kende en bevrydendc apotheo- Qua muziek viel de „Raga et dan6e" voor fluit en piano van Max Weil wel wat tegen. De componist heeft hierin we) aardig en handig gejongleerd met exo tische motieven en ritmen, doch tot een eigen vormgeving komt het nauwelyks. Koos Verheul en Jan van der Meer von den overigens in dit werk alle gelegen heid hun grote virtuositeit ten toon te spreiden. De vry talryke toehoorders toonden zich door hartelijke bijval zeer dank baar voor deze belangwekkende avond. Laten we hopen, dat de KNTV afdeling Leiden van deze Nederlandse concerten een traditie zal weten te maken. Dr. J. van der Veen. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., „De Tuin- sohuur" door Haagse Comedie. Endegeest Oegstgeest, 2 tot 5.30 en 7 tot 9.30 uur: tentoonstelling en verkoop van werk van patiënten. Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., „De Tuin- schuur" door Haagse Comedie. Pryfcaneum, 8 uur: K. en O., cursus 'bloemenschikken voor gevordeaxien. Foyer gehoorzaal, 8 uur: arts-fotograaf Nico Jesse over „Vrouwen van Parijs". Stadhuis, 8 uur: gemeenteraad, begro ting. Den Burcht, 7.45 uur: Friese toneel- Geref. jeugdhuis Breestraat, 8 uur: Ar- jos Leiden, spreker: dr. E. Diemer. Gehoorzaal, 8 uur: feestavond voor deelnemers 3-oktoberoptocht 1957. Zoölogisch lab., Kaisersbraat, 8 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging, J. A. W. Lucas over haaien- en roggenei eren. Hervormd wijkgebouw Centrum, 8 uur: zendingsbijeenikomst wijkgemeenten Ma- rewijk en Centrum, spreker: ds. N. Kleer maker te Nunspeet. Endegeest Oegstgeest, 2 tot 5.30 en 7 tot 9.30 uur: tentoonstelling en verkoop van werk van patiënten. Gemeentehuis Oegstgeest, 7 uur: ge meentebegroting. Donderdag gemeenteraad, be- Residentie-Or- Stadhuis, 2 en 8 uu groting. Stadsgehoorzaal, 8 kest. Turk, 12.30 uur: departement Leiden Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, cLr. ir. H. A. Stheeman, directeur Ned. Aard olie-Maatschappij, over „Opsporing en winning van aairdolie in Nederland". Afdeling Leiden Ned. Vereniging van Huisvrouwen: excursie naar overhemden- fabriek aan Trekvlaetweg te Leiden. Tento nstellingcn Prentenkabinet Kloksteeg, 2 tot 5 uur: tentoonstelling van afbeeldingen van Paul Schuitema, tot 7 december. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oeg6tgeest wordt waargenomen door de apotheek Herdingfa en Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502, de apotheek Reijst, Steenstraat 35, tele foon 20136 en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Nieuwe altaarkleden in Lutherse kerk Tijdens de dienst van gistermorgen in het kerkgebouw van de Evangelisch Lu therse Gemeente in Leiden, die in het teken stond van de geboortedag van Maar ten L-uther, zyn enkele nieuwe altaar- kleden in gebruik genomen. De plaatse lijke predikant, ds. H. J. A. Haan, sprak de kinderen bijzonder toe en verklaarde de jeugd de tekens op de kleden. Op het kleed ziet men de zinnebeelden van de wijnstok en de ranken. Het kanselkleed, eveneens groen, heeft een goudkleurig Feestavond van Jan van Hoof-groep De Leidse padvindersgroep Jan van Hoof hield zaterdag een feestavond ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan. Na de opening sprak de heer D. J. Brand6 een welkomstwoord, speciaal tot de heer Steinbach van de Leidse Jeugd- Actie, die samen met de wethouder van onderwys, de heer Van Schaik, voor een nieuwe huisvesting voor de verkenners Deze avond werd de revue „Klaar voor u" opgevoerd. Het kampavontuur oogstte groot succes; het toneelspel was goed. De komst van „De Spaanse ruiter" was een goede stunt. Na de pauze verzorgde een verkenner accordeonmuziek. Ook het spel met de oudere oogstte grote bijval. Verder stonden nog op het programma een kampvuur, de 6hiiting en het „Hoort, zegt het voort". Welpen en verkenners kunnen terug zien op een geslaagde avond. Klaprooscollecte ..Penny whistle van K. en blues", O.-serie slot „Zwart en wit, zwart op wit" draaide zaterdagmiddag in Luxor „Pennywhistle blues". In deze serie werd het rassenprobleem aan de orde gesteld. Deze laatste rolprent iets zien van het kunnen en de kunst van de negerfilmer Do nald Swanson, die de film maakte, dan dat de rassendiscriminatie cen traal werd gesteld. Er spellen uitsluitend negers in. Spelen is het juiste woord niet, want de maker heeft zijn mensen zomaar uit de kleurlin- genstad Alexandra, bij Johannesburg, ge- Mevrouw WieflekBerg, die ook deze middag een kort Inleidend woord sprak vergeleek de film daarom met „Grazige wieden", waar ook uitsluitend negers in spelen. Hier houdt ook alle vergelijking op, wanit artistiek staat „Pennywhistle blues" niet op de hoogte van „Grazig* weiden". De Mm vertelt de geschiedenis van 40 pond, die telkens gestolen worden door dezelfde dief. Eerst steelt hy ze uit de kerk. waar ze achteloos door een geeste lijke zijn neergelegd. Bij de achtervol ging die wordt Ingezet, verstopt hij ze in het tuimtoe van een arme vrouw met kinderen. Wanneer een kaiafoas geplukt moet worden, komt het geld te voor schijn, Een wonder! Er groeit geld in m'o tuin. Ieder gaat nu in z'n eigen tuin aan het zoeken, maar vergeef». De vrouw gaat met het geld naar de kruidenier; zie geeft hem alles en zal dan voorlopig boodschappen kunnen doen. By deze man gaat de dief het weer stelen; weer achtervolging. Nu waait de wind het geld, wanneer de dief het in angst weg gooit, in een boom, waaruit het neer dwarrelt voor de voeten van een jonge man en een jonge vrouw, die juist 40 pond nodig hebben; daarmee kan het meisje gekocht worden van haar vader Zo gaat het nog een poos door, dat einde lijk het geld weer bij de geestelijke komt. De neger is een blijmoedig mens met. een speelse geest. Daarvan ge tuigt dit verhaal, dat we een neger sprookje zouden kunnen noemen. Door al die verkeerde handelingen van de dief komt evenwel toch tel kens het geld in handen van mensen, die het goed kunnen gebruiken en bij wie het brengt. De film is i wel aardig oir begrippen vele gevallen geluk n beetje kinderlijk. Toch naar te kijken. Voor onze beetje goedkoop hlex en in de uitgesponnen achtervol- gingsscènes, maar zy het dan wat wijd lopig toch luistert en kijkt men geamu seerd naar dit verhaal, dat de film ln charmante onbeholpenheid, zoals de in leid ster het uitdrukte, vertelt en laat zien. A. C. Bouwman

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3