Jlieuuw £d2tsri)c OTimraiiI Nw-Guinea volgende week commissie VN in 1800 t Elke meter speeltuingrond drukt jeugdbaldadigheid Verzoek van Afro-Aziatisch blok Beneluxlanden zijn poort van de Euromarkt Raket van het leger (Jupiter) voor Amerikaanse kunstmaan Vanguard-project wordt ook verder ontwikkeld Geen christelijk m.o. in gebied van IJmond r ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie Redactie, Abonr Advertentie-afdeling: Tel ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11106 Directie: F. OLE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red.: H. W. 1. ENS ERIN K CHR1STELIJK-N ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is ohebkuen ptyn IjaH in teoijenspoer CFA de koning der melodieën HET LEVEN VAN VERDI rpERWIJL MEN IN DJAKARTA BEZIG WAS de tweede fase van de anti-Nederlandse actie voor te bereiden, besloten gisteren de Afri kaanse en Aziatische landen in de Verenigde Naties met algemene stemmen volgende week in de politieke commissie voorrang te vragen voor een debat over de Indonesische aanspraak op westelijk Nieuw-Guinea. Deze kwestie zou dan in behandeling moeten komen onmiddellijk na het Koreaanse vraagstuk, dat als eerstvolgende punt op de agenda staat. Prins Bemhard. schikt de doopjurk van Kaetherine Douglas, het doch tertje van de maarschalk der R.A.F., baron Douglas of Kirtleside, voor de doop in de Schotse kerk van St. Columba. De Prins woonde gisteren de plechtigheid bij als peter van de baby, die we hier zien op de arm van Lady Douglas. Het is duidelijk, dat de Indo nesische autoriteiten alles in he' werk stellen om zoveel mogelijk druk op Nederland uit te oefenen. Zo heeft de Indonesische minister buitenlandse zaken, dr. Subandrio, een onmiddellijke conferentie tussen Indonesië en Australië voorgesteld over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea. „De tijd is gekomen, dat die Australische regering komt praten met de Indonesi sche regering," aldus zei de minister in een verklaring, die gisteren door de In donesische ambassade in Canberra be kend is gemaakt. Hij verklaarde verder, dat Indonesië geen gebied zal nemen, waarop het geen recht beeft. Het is de plicht van Indonesië de onafhankelijk heid te eisen van het hele gebied, dat door de Nederlanders is beheerd. Anders zou de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea de beschuldiging kunnen uiten, dat zij door Indonesië in de steek is gelaten." Aan deze verklaring meende de Indo nesische ambasadeur in Australië, dr. A. Y. Helml, nog het volgende te moeten toevoegen: „De dagen dat de Nederlan ders hun laatste restje koloniaal bezit in de Stille Oceaan hebben, zijn geteld". Mag dan de Indonesische buitenlandse politiek, en vooral die ten aanzien van Nieuw-Guinea erg actief lijken, de bin nenlandse precaire situatie is weinig of niets veranderd. De voorzitter van de Masjoemi, Mohammed Natsir, zeide gisteren, dat tot dusverre nog geen enkel besluit van de in september gehouden conferentie tussen de centrale regering en de buitengewesten is uitgevoerd, toestand is er zelfs slechter op geworden. Na de publikaties van de bekende ceptie van Soekamo zijn de bewegingen in de buitengewesten, die aanvankelijk een lokaal karakter droegen, thans nationaal vraagstuk geworden. „Wij allen moeten," zei Natsdr, werkelijkheid in alle ernst onder ogen zien en wij moeten de moed hebben maat regelen te nemen. Het vasthouden aai eigen standpunt zal het land alleen maai naar een catastrofe leiden." Ten slotte leverde Natsir kritiek óp de vorming van het tegenwoordige extra parlementaire kabinet door Soekerr de instelling van de Nationale Raad, De manier waarop deze lichamen zijn sa gesteld betekent een schending va: Grondwet, meende Natsir, De minister van onderwijs, professor Prijono, heeft in antwoord op de brief van zeven Nederlandse hoog! er waarin zij verzochten te worden ingelicht omtrent hetgeen hun in de toekomst te wachten staat, de verzekering gegeven, dat tijdens de verdere strijd om West- Irian aan de Nederlandse leraren, die dienst der Indonesische regering zijn, 1 scherming zal worden geboden. In een vandaag uitgegeven verklaring deelden de zeven hoog -eraren mede geen bijzondere bescherming te willen hebben. De problemen, waarvoor zij zich ziei •teld, zullen door de aanvaarding vair bijzondere bescherming niet worden genomen. Het antwoord van de minister s naar hun mening geen antwoord op de doelstelling van hun brief, en zij tochten de regering een duidelijker klaring te willen afleggen. Belgisch minister Fayat (Van een onzer redacteuren) DE EUROMARKT die op papier 1 januari 1958 van kracht wordt, zal na een overgangsperiode van twaalf tot vijftien jaar een douane-unie worden, zoals de Benelux nu. Gedurende deze overgangsperiode blijft samenwerking van de Beneluxpartners niet alleen mogelijk, maar zelfs noodzaak. Maar hoe zal de toestand zich daarna ontwikkeiwi? De Belgische minister voor de buitenlandse handel, dr. Henri FaS'at, die over deze materie gistermiddag in het Schcveningse Kurhaus voor het Belgisch-Luxemburgse centrum voor handelsbetrekkingen in Nederland het woord voerde, acht het niet noodzakelijk, dat de Benelux-samcnwcrking dan tot een eind komt. In de douane-unie van de Euromarkt 3 de overgangstijd is geen plaats meer ior een afzonderlijke Benelux-douane- nie, zei hij. De Benelux'is evenwel méér dan alleen maar een douane-unie. Het is vele opzichten een economische unie. Natuurlijk streeft de Euromarkt er ook ïaar een economische gemeenschap te :ijn of te worden, maar zij erkent noch- tthans de voorsprong van de Benelux en HET AMERIKAANSE LEGER heeft gisteren opdracht gekregen, een van zijn projectielen te gebruiken om een kunstmaan te lanceren. De keuze is gevallen op een gewijzigde versie van de Jupiter-C, die vorig jaar al een 'hoogte van 1000 kilometer bereikte en daarbij een afstand aflegde van 5300 kilometer. In de mededeling van het ministerie van defensie werd geen tijdstip genoemd voor de lancering. Deze opdracht doorkuist niet het sche ma van het bekende Vanguard-project, dat onder burgerlijke leiding staat en wordt uitgevoerd met hulp van de ma rine. Volgens het Vanguard-chema zal volgende maand de eprste proefsatelliet worden gelanceerd, die pas in maart wordt gevolgd door een met wetenschap pelijke instrumenten uitgeruste kunst- i. Dit alles in het kader van het Internationale geofysische jaar. De opdracht om de Jupiter van het leger te gebruiken moet gezien worden jen „tweede» mogelijkheid" tot het lanceren van kunstmanen. Dit project zal staan onder leiding van William M. Ho- leday, de raketspecialist van de minister defensie. Nieuive belastingen Franse benzine nog duurder? Woensdag zal de Franse Nationale Ver- ïdering de behandeling beginnen vai wetsontwerp tot beteugeling van de in flatie. Speciale financiële en economisch» bevoegdheden worden gevraagd. Er worden nieuwe belastingen verwacht voor semi-luxe goederen, benzine reeds duurder is dan waar ook in de elijke wereld) en wijn. De subsidies ie spoorwegen en de mijnen zullen minderd worden. Men vreest echter dat lit prijsverhogingen en dus nieuwe loon eisen tengevolge zal hebben. Gaillard ech ter hoopt de prijsverhogingen te onder vangen door de weg van producent tot consument, waarbij dikwijls de prijs tot tweehonderd procent verhoogd wordt, kor ter te maken. Het ministerie van financiën maakte gis teren bekend, dat wanneer het parlemen de regering de gevraagde bevoegdheder verleent, deze het financiële herstel vai het land op gang zal kunnen brengen ei in een positie komt, dat zij zonder te be hoeven voldoen aan voor Frankrijk ver nederende voorwaarden in het buitenland een lening zal kunnen sluiten. In juni werd het leger toestemming geweigerd om de Jupiter-C voor het lan en van een kunstmaan te gebruiken twel de raket daar toen al drie rnaar»- l voor gereed stond. Men wilde de satelliet lanceren met behulp van een door militaire instanties ontwikkel de raket. De research op het gebied van projec- ielen voor het Amerikaanse leger is ge- :oncentreerd in het Redsone-arsenal te Huntsville in de staat Alabama Daar werken enige honderden voormalige Duitse geleerden, de bouwers van de V-2, n met Amerikaanse geleerden en militaire deskundigen. Prijsverlaging olieprodukten Naar de in Nederland werkzame olie- aatschappijcn hebben medegedeeld zul len de dagprijzen van gasolie, autogasolie, brandolie I en II en dunne stookolie ingang van maandag 11 november per 100 liter worden verlaagd. zij laat de voltooiing Eenheid blijven iar de Benelux zal ook onmiskenbaar eenheid blijven in verband met haar geografische positie. Men behoeft maar naar de kaart te kijken om te zien, wat voor bevoorrechte positie de Nederlandse en Vlaamse Noordzeehavens liggen. De drie landen hebben bovendien te water en te land een uitgelezen verkeersnet; ze vormen dus als het ware de in- en uit gangspoort van de unie van zes. Hier door zullen wij de handel met de overige landen ter wereld kunnen doen toenemen. Wellicht kunnen wij deze expansie zo op vangen, dat boven concurrentie tussen de afzonderlijke landen, die deze poort vor men, de onderlinge samenwerking pre valeert, waardoor ieder deel zijn eigen revenuen uit deze verruiming heeft. Daarom, drie landen reggelégd. Fayat, i ïstige tot Deze lezing, waarin de spreker eerst een overzicht had gegeven over wat ér aan de slichting van de Beneiux-douane- unie en aan die van de Euromarkt was voorafgegaan, was zeer druk bezocht. Tot de aanwezigen behoorden de minister president, dr W. Drees, de minister van Buitenlandse Zaken, mr.. J. M. A. Luns, de minister van Financiën, de heer H. J. Hofetra, de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr, J. A. Jonkman, de staatssecre tarissen van Buitenlandse en Economi sche Zaken, drs. E. H. van den Beugel en dr. G. M. J. Veldkamp, de Belgische am bassadeur in ons land. baron F. X. van der Straten-Wallletj de Luxemburgse am bassadeur, de heer J. P. Kreiner en de heer E. Gandry, kabinetchef van de Bel gische minister voor de Buitenlandse Handel. Folkje en Tjitske de Vries, de beroemde, in 1954 gescheiden Siamese tweeling uit Bergum (Fr.), hebben gisteren in goede gezondheid hun vierde verjaardag gevierd. Met moeder en alle broertjes en zusjes zijn ze aan de wandel. Om de personen maar eens deftig allemaal te noe men: v.l.n.r. Geert, Douwe, Tjettje, Trijntje, in de wagen Jitske, mevr. De Vries, Tjitske, Folkje en Hinne. Den Haag wees verzoek af kunsten en wetenschappen heeft, na het aanvankelijk gunstig ontvangen te hebben, het verzoek een christelijke h.b.s. in de streek van de IJmond te vestigen, afgewezen. Het desbetreffende verzoek is in febru ari bij het departement ingediend. Hier bij werd een uitvoerig sociologisch rap port gevoegd, waaruit duidelijk de nood zaak van de vestiging van de school bleek. In dit rapport werd vastgesteld, dat reeds bij de huidige bevolking 250 tot 300 leer lingen de school zullen bezoeken. Door het afwijzen van dit verzoek is Je situatie in het IJmondgebied precair ge worden. Op het ogenblik gaan de leer lingen uit deze streek zoveel mogelijk naar het Christelijk Lyceum in Haarlem- Noord. Deze school heeft een capaciteit van 550 leerlingen. Verwacht wordt dat dit aantal voor de volgende cursus ver boven de 600 zal ligigen. Gevreesd wordt nu dat de Haarlemse school, die thans Soekarno en Hatta uitgenodigd De Indonesische minister-president ir. Djuanda Kartawidjaja heeflt vanmorgen het parlement medegedeeld, dat de re gering voornemens is om president Soe karno en oud-vice-president Hatta udt te nodigen gezamenlijk de leidiing op zich te nemen van de nationale opbouwcon- ferenibie, .welke in de laatste weêk van november in Djakarta zal worden gehou- door ruim 150 leerlingen uit de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk wordt bezocht, bij het begin van de nieuwe cur sus noodgedwongen geen leerlingen uit deze plaatsen zal kunnen opnemen. Het ziet er dus naar uit, aldus de vereniging voor christelijk middelbaar onderwijs in de IJmond, dat het volgend jaar voor kinderen uit het IJmondgebied geen chris telijk middelbaar onderwijs te krijgen zal zijn. SCHERPE STIJGING VAN GOUDPRIJS IN PARIJS De goudprijzen op de markt in Parijs zijn gisteren scherp gestegen tot het hoog ste niveau sedert 1952, daar kooporders toestroomden op geruchten, dat de nieuwe eerste minister, Gaillard, de bijzondere volmachten waarom hij vraagt, zou wil len gebruiken voor een drastische beper king van de binnenlandse vraag. De prijs voor baar goud steeg met 6.000 frank tot 549,000 frank en de napoleon, welke voor al door de kleine spaarders wordt ge vraagd, steeg van 3.960 tot 4.010 frank. Tijdelijke toeslag (tien cent per dag op kinderbijslag De Stichting van de Arbeid heeft nu officieel aan minister Suurhoff voorge steld in 1958 een tijdelijke toeslag op de kinderbijslag te verstrekken ten bedrage van tien cent per kind per dag. Voor deze toeslag dienen die werknemers In aan merking te komen, wier brutoloon of uitkeringen ingevolge de sociale verzeke ringswetten over de dagen waarop zij aanspraak hebben op de wettelijke kin derbijslag, minder bedraagt dan ze«tlen gulden per dag. Een kleine minderheid in de stichting, nl. de Kon. Ned. middenstandsbond, was slechts bereid, te gaan tot een loongrens van f 12.50 per dag. Het voorstel van de stichting steunt op de volgende punten: a. de voorziening mag niet leiden tot ver hoging van de arbeidskosten. b. zij zal een tijdelijk karakter dienen te hebben. c. de toeslag moet beperkt blijven tot hen, wier inkomen een bepaalde grens niet overschrijdt. Voor deze tijdelijke voorziening zal on geveer f 36 miljoen nodig zijn. Dit bedrag kan worden onttrokken aan de reserve van het kinderbijslagvereveningsfonds zonder dat de financiële positie van dit fonds in gevaar wordt gebracht. Duitse taxichauffeurs Doodstraf geëist voor moorden (Van onze correspondent in Bonn) De demonstraties, die de Westoduitse bond van taxichauffeurs de laatste week heeft gehouden naar aanleiding van de roofmoord op een 50-jarige Hamburgse collega hebben hun uitwerking ndet ge mist De chauffeurs eisten niet alleen af doende bescherming voor taxichauffeurs (verbetering van het alarmsysteem, om bouw van taxi's met glazen wand tussen passagiers en bestuurder en vergunning tot het dragen van wapens ter zelfverde diging), doch ook de her-invoering van de doodstraf voor dergelijke misdrijven. De C.S.U.-fractie In de Bondsdag Is voornemens om nog voor het kerstreces btf de Bondsdag een wctsvoortstel ln te dienen, waarbij de doodstraf die in de voorlopige grondwet van 1949 werd af geschaft weer wordt ingevoerd. Het is waarschjjnljjk, dat de C.D.U.- cn F.D.P.- fractics dit voorstel zullen ondersteunen. Dat zal echter nog niet voldoende zijn, aangezien voor de grondwetswijziging een tweederde meerderheid (ook in de Bonds raad) nodig is, die de C.D.U., C.S.U., F.DT. en Deutsche Partei tezamen niet bezitten. De sociaal-democraten hebben bij de verkiezingen van 15 september J.l. ni. net genoeg Bondsdagzetels behaald om een grondwetswijziging te blokkeren en van de socialisten is bekend, dat zij geen voorstanders zijn van herinvoering van de doodstraf. Een Amsterdams atelier komt vol gende week op de Amsterdamse Da mes- confectievakbeurs met deze Spoetnikrokeen wijde rok van ko- renblauw vilt, bewerkt met vilten figuurtjes, de maan, een raket, een spoetnik, een deel van de aarde en sterretjes T^R BESTAAT een nauw verband V-i tussen de jeugdbaldadigheid en het aantal kinderen per hectare wijk- bebouwing enerzijds en het aantal vierkante meters speeltuin ander zijds. Iedere vierkante meter speel tuingrond doet het aantal baldadige kinderen afnemen met drie per dui zend. Zo concludeert de afdeling regionaal economisch onderzoek van het Neder lands economisch instituut te Rotterdam in een rapport over de jeugdbaldadigheid stad. Praktisch bezien betekent deze conclu sie, dat de behoefte aan speeltuinen niet slechts verband houdt met het aantal kinderen in een wijk, maar bovendien met het aantal kinderen per hectare, dus met de „kinderdichtheid" van de wijk Gebleken is verder, dat kinderen, naar mate ze ouder worden, meer streken uit halen die onder baldadigheid vallen tot dat bjj leeftijden van negen tot en met elf en van twaalf tot en met veertien maxima optreden. Jonge kinderen maken zioh schuldig aan baldadigheden, die dikwijls een meer im pulsief karakter dragen. Oudere kinderen spelen „spelletjes", waarvoor meer oefe ning is vereist (vallen cn schieten) of mis dagen zich uit een zekere geldingsdrang (bijv. tegenover volwassenen). Opmerkelijk is. dat de baldadigheid in 1956 vlak voor en vlak na de periode van georganiseerde vakantiespeden hoger was. In alle kwartalen van het jaar bereikt de baldadigheid de grootste frequentie van vier tot zes uut 's middags. Stand op 9 november STEGEN HET EINDE VAN HET JAAR komt in de boezem van vele krantenredacties de vraag op of het zin heeft een „man van het jaar" of een „vrouw wan het jaar" te kiezen en die man of die vrouw voor het Oudejaarsnwmmer te interviewen. Of onze redactie daar toe zal overgaan? Laat het nog een verrassing blijven. Maar stel dat wij u vroegen een woord van het jaar te kiezen wat zou dan itw antwoord zijn? Wat ons be treft: wij zijn klaar met die vraag. Voor ons is het woord satelliethet woord van het jaar. Vroeger was het alleen maar een moeilijk woord', moei lijk te verbuigen in het Latijn en moeilijk te bevatten bü de cosmografie. Want het kwam dan ter sprake b(j het heelal, die onmetelijke ruimte waarvan we ons geen voorstelling kunnen maken. Maar nu? We praten over aard satellieten of het niets is. Satelliet staten is een begrip van na de laatste oorlog maar in dit jaar heb ben de kranten volgcstaan uan satelliet steden. TlAT WOORD SATELLIET heeft in ons spraakgebruik meestal een ongunstige betekenis- We denken dan aan slaafse volgzaamheid die tot kwade praktijken leidt. Om een voorbeeld te geven: als wij u satellieten van onze krant noemden, zoudt u dat niet zo prettig vinden, dat is echter alleen maar spraakgebruik, want in het woord zelf ligt die ongunstige betekenis niet. Vroeger noemde men de begeleider van een voornaam heer een satelliet, en dan school er lets van trouw in die be naming- Zo bezien zouden wij u graag tot satellieten van de krant willen verklaren. Immers, dank zij uw trouw, uw meeleven met onze actie, staat vandaag het getal 1800 op onze thermometer aangegeven. Achttienhonderd nieu we abonnees op de Nieuwe Haagsche Courant en de Nieu we Leidschc Courant als resultaat van de gezamenlijke krachtsontplooiing. Het is misschien niet zo indrukwek kend als het lanceren van de spoetniks, onze nieuwe satellieten, maar indruk maakt dat getal wel in de kleine Nederlandse krantenwereld. beeld van de satelliet, de trouwe helper, wilt volgen en een goed woord voor onze krant wilt spreken waar dat maar kan. En niet alleen een woord spreken maar ook dc bon invullen. Tweehonderd nieuwe abonnees ontbreken er nog aan de tweeduizend. Als u dus nog nooit een bon aan ons hebt ingestuurd, cn u wilt toch niet achterblijven, zult Want we rekenen erop dat we december ons gestelde aantal hebben bereikt. 2 hebben voor december tal van bijzondere ummers op ons programma staan aan u dc taak te trgen dat uw kennissen juist in die decembermaand >n christelijk dagblad in huis hebben. i zich 1 Voor de bon zie elders in dit blad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1