ïiicuuie £riitsd)c (Cmirant it Grote meerderheid in V.N. voor westelijke plannen Verjaardag revolutie begon met machtige show Toch uitbreiding van de ontwapeningscommissie Westen ziet weinig in voorstel-Kroesjtsjef Regering wil prijsdaling - desnoods met dwang Publiek zag raket-typen INDONESISCHE MINISTER WAARSCHUWT AUSTRALIË IJ-tunnel blijft van veel belang; Rantsoenering gas en licht in Amsterdam Nederland rookt minder sigaretten als gevolg van prijsverhoging 'n TIP VAN BOOTZ DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel 31441- ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red-: H. W- J. ENSERINE CHRlSTELljK-NATlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken jtanhttstirij is ghebfeum myn ia te^T Achtendertigste jaargang no. 11104 Molenverlies in Leiden ZIE PAGINA 3 Russische resolutie verworpen Eisenhower niet naar Londen President Eisenhower zal na de NAVO- conferentie in Parijs niet naar Londen gaan. De president heeft de Britse rege ring laten weten, dat hij hoopt met zijn vrouw later een staatsiebezoek te kunnen afleggen. Op het ogenblik laat de gezond heidstoestand van mevrouw Eisenhower geen bijzondere vermoeienissen toe. Ook is haar voorlopig afgeraden te vliegen. Mevrouw Eisenhower is onlangs geope reerd en moet zich nog ontzien. Vliegongeluk bij Oud-Beijerland - piloot overleden Een Seahawk-straal jager van de Marine Luchtvaart Dienst is gistermiddag bij Oud-Beijerland neergestort. De luitenant ter zee-vlieger tweede klasse L. Dekker uit Katwijk kwam daarbij om het leven De Seahawk is kortgeleden door de MLD in gebruik genomen. Het toestel nam deel een een oefening in het for- matievliegen. Het stortte neer op een stuk bouwland in de Oud-Beijerlandse polder op ongeveer 150 meter van de boerderij van de familie Traas. De straaljager sloeg een gat van 23 bij 7 meter In de akker, maar vloog niet in brand. DE POLITIEKE COMMISSIE van de Verenigde Naties heeft gisteren met een grote meerderheid (759 stemmen en 15 onthoudingen) de subcommissie voor de ontwapening uitgenodigd haar besprekingen voort te zetten en te streven naar een kkoord over het westelijke ontwapenings plan. Het Russische voorstel daarentegen, een ontwapeningscommissie in te stellen waarin alle 82 leden van de V.N. zouden zijn vertegenwoor digd, werd met een grote meerderheid verworpen (519 stemmen en 21 onthoudingen). Ook het Russische voorstel het gebruik van atoom- en waterstofbommen te verbieden werd afgewezen. komen. Zo bestuderen India en Canada een voorstel de subcommissie voor de ontwapening uit te breiden tot ongeveer tien leden. Wel is van Amerikaanse zijde ver klaard, dat men niet zal zwichten voor de chantage van de Russen, maar Cabot Lodge, de leider van de Amerikaanse delegatie, zou toch wel wat voor een uit breiding van de commissie voelen. Uit de uitslag van de stemmingen blijkt, dat er een grote meerderheid de leden van de Verenigde Na ties achter de plannen van de weste lijke mogendheden staat. Aange- en mag dan ook worden, dat de westelijke resolutie betreffende het voortzetten van het gesprek ove ontwapening in de uit vijf leden bestaande subcommissie ook door de Algemene Vergadering (nodig is meerderheid van tweederde) aai nomen zal worden. Maar met deze meerderheid is het Westen er niet Rusland heeft, zoals bi kend, gezegd, niet meer te willen deel- ;n aan de besprekingen in de kleine apening6Commissie. arom wordt op het ogenblik hard achter de schermen gewerkt, om enigs zins aan de Russische eisen tegemoet te NIEUWE PROPAGANDASTUNT i de Rus^ sische partijleider Kroesjtsjcf om, zoals hij gisteren zei op de bijeenkomst van de Opperste Sowjet (er herdenking van de oktoberrevolutie, „besprekingen tussen de leiders van Oost en West te houden" Het doel van deze besprekingen zou dan moeten zijn een plan uit te werken voor een vreedzame coëxistentie. Dit voorstel wordt natuurlijk wèl of ficieel in Londen en Washington bestu deerd, maar in het algemeen gelooft men dat de suggestie van Kroesjtsjef meer propaganda is, vooral gezien de wijze waarop ze werd gedaan. In Parijs zag men daarentegen in diplo matieke kringen de rede van de Russische partijleider als „het begin van een nieuw tijdperk in de Internationale politiek" De rede, die Kroesjtsjef gisteren in de Opperste Sowjet hield, duurde drie uur Toen hij twee uur aan het woord was ge weest werd hij hees. Daarom werd de zitting na twee uur voor drie kwartier verdaagd. De titel van zijn rede was „Veertig jaar na de grote oktoberre- Oude bekenden Maarschalk Zjockof was niet aanwezig op de bijeenkomst, maar wel Kaganowitsj en Sjepilof. Sjepilof las in de Prawda. het blad waarvan hij hoofdredacteur is geweest. Toen journalisten hem trachtten te benaderen, verdween hij snel. Kaga- tsj vertelde, dat h(j weer werk had. Maar hij wilde edelet wat. Ook de buitenlandse communistische gasten zijn gisteren in de Opperste Sowjet aan het woord geweest. Om strijd kriti seerden zij het kapitalisme en roemden de Russische communistische partij. Het woord voerden Mao Tse-loeng, de leider van de Chinese communistische partij, zijn Poolse collega Gomulka. Walter Ulbricht de leider van de communistische partij in Oost-Duitsland en verder Antonin No- votny van Tsjechoslowakije en premier Chivu Stoica van Roemenië. V redesoffensief Tenslotte heeft de Opperste Sowjet g teren nog officieel een beroep gedaan c op de parlementen en regeringen van a DOOR EN DOOR VLEKVR1J Cassettes reeds vanaf f 55.80 verkrijgbaar bij uw Juwelier NV. NED. METAALWARENFABRIEK li. J. GERRITSEN - ZEIST landen om de vrede te consolideren en de samenwerking te versterken. Het is duidelijk, dat de herdenking van de oktoberrevolutie in Moskou ook in het teken staat van een vredesoffensief. Po litici verwachten een dezer dagen nadere vredesvoorstellen van Russische zijde. Kernwapens Tijdens de zitting van gisteren is ver der nog gestemd over de Japanse resolu tie. waarin werd aangedrongen op het staken van de proeven met kernwapens. Deze resolutie werd verworpen. Ook een Indische resolutie in deze geest werd af gewezen. Ten slotte nam de politieke commissie de Belgische resolutie aan, waarin een collectieve voorlichtingscampagne wordt gevraagd, om de volkeren te wijzen zo wel op het gevaar van de bewapenings wedloop en de verwoestende gevolgen van de moderne wapens, als on de nood zaak een ontwapeningsakkoord te berei ken met een afdoend controlesysteem. Willi Kan in speelfilm In de loop van het komende jaar zal de Polygoon-Profilti werkgemeenschap een vang maken met de produktie van een Nederlandse speelfilm waarvoor het sce- i is geschreven door Kees Stip. In deze film zal de hoofdrol worden gespeeld door Wim Kan, onder regie van Kees russe.De conD yjn getekend. Zes olietanks, t een inhoud van 100.000 Litecnd, zijn gisteravond in brand geraakt even buiten de Franse stad Mar seille. Drie personen werden gewond; een ordt vermist. De Koningin ontving gisteren op paleis Soestdijk een aantal deelnemers aan het internationale congres van opperrabbijnen dat in de afgelopen dagen in Amsterdam werd gehouden. MINISTER VAN FINANCIËN (Van onze parlementsredactie) De regering vertrouwt erop, dat prijs verlagingen, die het gevolg z(jn van prijs dalingen van grond- cn hulpstoffen en vrachten, vrijwillig door het bedrijfs leven tot stand zullen worden gebracht. Wanneer dit achterwege zou blijven, dan zal de regering niet aarzelen In te grij pen. Dit schrijft minister Hofstra in de memorie van antwoord op de algemt financiële beschouwingen van de Tweede De stijging van de koeten van levensonderhoud sinds april 1957 ls meent de minister, vooral een gevolg zekere maatregelen en van de prijsstij gingen van agrarische produkten tenge volge van de slechte oogst. Deze stijging vormt dus geen aanleiding tot scepticis me over de prij6stabilisatiepolltiek. Deze heeft immers ten doel te voorkomen, dat de prijsbeweging zich als een zelfstandige oorzaak van inflatoire ontwikkeling gaat ontpoppen. De minister meent te mogen verwach ten, dat een seizoenbeweging, ook al is 't Rode leger trok door Moskou deze uitzonderlijk groot, geen zelfstan dige factor zal gaan vormen tn het loon- overleg. Wat betreft de financiering van een eventuele verhoging van de kinderbij slag, wijst minister Hofstra erop, dat agn een uitkering ten laste van de reserves van het kinderbijslagfonds het bezwaar verbonden is, dat deze uitkering een b«- stedingsverruiming betekent, tenzij el ders in onze volkshuishouding compen serende maatregelen worden getroffen. Hetzelfde geldt voor een eventuele ver groting van de uitgaven van de ovehheid. Vijftien doden bij Britse vliegramp Alle vijftien inzittenden van het Britse vliegtuig, dat gi6teren bij Bristol is ver ongelukt, zijn om het leven gekomen. Het toestel maakte een bocht om ta gaan landen, toen het volgens ooggetuigen in de lucht explodeerde en als een grote vuurbal neerstortte. Vermoedelijk door snel reageren van de piloot, kon worden voorkomen dat het toestel op de hulzen van de stad neerstortte. Het raakte even bulten de stad de schoorsteen van een boerderij en 6tortte neer in een bos. Tien huizen werden door rondvliegende brok stukken beschadigd. Enkele bewoners werden licht gewond. van het rode leger is vanmorgen in Moskou het feest van de bolsjewis tische revolutie begonnen. Vanaf het Rode Plein in de Russische hoofdstad gaf een verslaggever van radio-Mos kou een ooggetuigeverslag van de ge beurtenissen, dre'Tfij beschreef als een opeenvolging van verrassingea. Als eerste was daar een artillerie-type, werkend op grondslag van straalaandrij ving. Toen deze „raketten met straal motoren" over het plein trokken, zo ver- Tijd voor beraad is aangebroken DE Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Subandrio, heeft gisteren, gezegd, dat het Austra- lische volk moet beseffen, dat de veiligheid van Australië afhangt van de veiligheid van Indonesië. In een commentaar op recente verkla ringen van leden van het Australische kabinet, waarin steun werd gegeven het Nederlandse standpunt in het ge schil over westelijk Nieuw-Guinea tus sen Nederland en Indonesië, zei de rr nister aan het Indonesische persbure; Antara, dat als Indonesië, met of zo der westelijk Nieuw-Guinea, in politiek of militair opzicht zich anders mocht gaan instellen dan Australië, dit de vei ligheid van Australië zeer zeker in ge vaar zal brengen. Dc minister achtte de tijd gekomen voor de regering en de volkeren van Australië cn Indonesië om zich over het vraagstuk West-Irian kalm te beraden. De minister wees er met nadruk op, dat Indonesië geen gebied wenst over te nemen, dat niet tot dit land behoort, doch het is de plicht van het Indonesi sche volk om de onafhankelijkheid te eisen voor het voormal,ge Nederlands- Indië, teneinde „door onze landgenoten in West-Irian niet te kunnen worden be schuldigd zich van hun lot niets te heb ben aangetrokken". Soeknrno dreigt Soekarno heeft een nieuw dreigement geuit. In een rede in Waingapu, de hoofdstad van Soemba, zeide hij, dat „de mensheid wellicht versteld zal staan over de nieuwe koers, die door Indonesië zal worden gevolgd, als de strijd in de Ver enigde Naties voor inlijving Indoi van West- ïrondgebied ckerde zijn wereld i mocht mislukken." H gehoor, „dat de gehele tcld zal staan als het geval was met ize strijd om de onafhankelijkheid." Het lid van de nationale raad. prof Muhammad Yamin, heeft eveneens zijn :ht doen schijnen. Hij beschuldigde Ne derland ervan een rookgordijn te leggen om de heersende toestanden in West- Irian te verbergen, daar de Nederlanders geen succes hebben gehad in het vooruit brengen van de Indonesiërs in dat gebied Een derde commentaar op de Neder lands-Australische verklaring kwam van mevrouw SuDeni, voorzitster van de sectie buitenlandse zaken van het Indonesische parlement. Zij liet een protest horen te gen de „Australische inmenging in het geschil russen Indonesië en Nederland." Zij voegde eraan toe: Als we geen moei lijkheden met de Australische regering willen krijgen moeten we tijdig protes teren tegen de gemeenschappelijke Ne derlands-Australische actie. Noodwacht B.B. verplicht (Van onze parlementsredactie) Noodgedwongen zal de regering des noods overgaan tot het opleggen van noodwachtpllcht aan hen, die al6 gewoon dienstplichtige geen mobUisatiebestem- ming hebben. De pogingen nl„ om vrij hei dsdiensten, die de kern der organisatie vormen, hebben weinig resultaat opge leverd, Uitvoeringsvoorschriften om de vooral In de grote steden sterk onderbe zette noodwachten te completeren met noodwachtplichtigen zijn reeds tot stand gekomen. Minister Struycken deelt dit mee lm zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer. Woensdag 27 november zal de minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, de nieuwe brug over de Rijn bij Rhenen in gebruik stellen. Men is thans bezig met het aanbrengen i het wegdek. Theo LI den Mosman trad in het huwelijk Ds. A. van den Bosch, Ncd. Herv pre dikant te Ginncken-Breda heeft gi aldaar het huwelijk voltrokken mej. J. Cornelissen uit Den Haag bandleider Theo Udcn Masman. dirigent van „The Ramblers". Op het stadhi Hilversum was het burgerlijk huwelijk maandag reeds voltrokken. Daar ds. Bosch tot de goede vrienden van Theo Uden Masman behoort, stelde dc brnide- gom er prijs op, dat zijn kerkelijk huwe Hjk zou worden gesloten In de kerk var zijn vriend. De plechtigheid droeg verder een intiem karakter. o De IJ-tunnel blijft ondanks de gewij zigde omstandigheden van vitaal belang voor de stad Amsterdam, heeft r van 't Huil, wethouder van publieki ken. gisteren in de gemeenteraad nog eens nadrukkelijk betoogd. De urgentie van deze tunnel is door vele instanties vastgesteld, zelfs door de minister, zo zei hij. De wethouder deelde mee, dat het tech nisch overleg tussen rijkswaterstaat en de gemeentelijke dienst publieke werken thans ad goed op gang gekomen is. Bin nenkort zal met de minister overleg wor den gepleegd over het vraagstuk van de kostenverdeling Op de afdeling tunnel bouw bestuderen ambtenaren de inschrij vingen op dit project en bereiden zij het technisch voor. opdat zodra de huidige financiële moeilijkheden van de baan zijn het werk snel kan worden hervat, aldus mr. Van 't Hull. telde de reporter, ontstond er deining onder de buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers, die de show bijwoonden. Het nieuwe artillerie-type werd gevolgd door zware raket-artillerie. Er waren vuurmonden bij met een loopdoorsnede van dertig tot veertig centimeter, die daar door vermoedelijk bestemd zullen zijn voor het afvuren van taktische raketten. De vuurmonden waren gemonteerd op De verslaggever wees voorts op nieuw soort tank dat voorbij rolde. „Iets dergelijks hebben wij nog nooit gezien. Deze tank ziet er veel gevaarlijker uit dan zijn voorgangers." Hij had deze woor den nauwelijks uitgesproken of de volgen de verrassing passeerde: „Een amfibie rups-tank. Naar wat ik hiervan heb ge hoord kunnen deze voertuigen, beladen met troepen, iedere hindernis te land of te water nemen", aldus de radioverslag- uit 60 landen woonden de parade bij. Zij zagen 38 verschillende soorten raketten voorbijtrekken. Malinofski Zjoekofs opvolger Malinofski nam dc parade af. Vanaf de tribune op het Mau soleum van Lenin cn Stalin sprak h(j de soldaten toe. Hij vertelde het bekende verhaal: Rusland wil vrede, maar Ame rika is uit op oorlog, met name in het Midden-Oosten. Het Russische leger zal waakzamer moeten zijn dan ooit tegen een aanval op Syrië. Leger, marine en luchtmacht, ge schaard rondom de communistische partij en het Leninistische centrale comité zullen voortgaan met de bescherming van al het geen door de revolutie werd verworven, aldus Malinofski. Roofmoord Winterswijk 6 dec. voor rechtbank De rechtbank te Zutphen zal op vrij dag 6 december de zaak behandelen tegen de 27-jarige bakker-kruidenier J. P. uit Winterswijk. Verdachte heeft op 11 januari de opzienbarende roofmoord gepleegd op de 59-jarige postbode J. G. H. uit Miste (gem. Winterswijk). TNDIEN binnen redelijke termijn geen voorzieningen worden ge troffen zal elektriciteits- en gasrant- soenering in Amsterdam over een aantal jaren binnen de grenzen der mogelijkheden liggen. Dit mogen degenen, die het niet erg vinden dat gemeenten, wat de ka pitaalsuitgaven betreft, vrijwel droog gelegd zijn, zich wel eens realiseren Het Is een van de gevaren, die de stad Amsterdam dreigen als gevolg van gebrek aan geldmiddelen en die het college van B. enW. met grote zorg ver vullen. Deze woorden bezigde de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall. gistermiddag tijdens de voortgezette be handeling van de z.g. bestedingsnota, in een verklaring, die hij aflegde voo raad. In een bijlage van de bestedingsnota zijn werken opgesomd tot een bedrag van 70 miljoen gulden, die als gevolg van de bestedingsbeperking niet zijn uitgevoerd B. en W. achten de uitvoering van al deze werken noodzakelijk of gewenst, zc de burgemeester. Maar het college heeft nog geen enkele zekerheid, dat voor de absoluut noodzakelijke uitgaven voor de energie-, gas- en watervoorziening, voor het vervoerbedrijf, voor de haven en in dustrie enz. geld beschikbaar zal ko- len. Daarom dreigen er voor Amster- am gevaren op dit gebied. De burgemeester stelde de raad voor te zien van vragen waarom bepaalde werken niet worden uitgevoerd, wijl hierop steeds het antwoord moet luiden: „wij hebben er geen geld voor". AL LS GEVOLG van de prijsverho ging van maart is Nederland minder sigaretten gaan roken. In de laatste zeven maanden zijn in de hoogste prijsklassen dertien miljoen Alles wel in de tweede Spoetnik De ruimtehond Citroentje is na 54 om wentelingen om de aarde nog In leven en verkeert zelf6 in bevredigende toe stand, zo hebben de Ru«si6che geleerden gisteravond laten weten. Uit nauwkeurige waarnemingen blijkt dat de snelheid van de tweede kunstmaan minder afneemt dan die van de eerete, zodat Spoetnik II vermoedelijk langere jd in zijn hoge baan zal blijven. Volgens een Amerikaans geleerde gaat de Spoetnik II duikelend door de ruimte, hetgeen kan worden afgeleid uit de wis selende helderheid, waarmee de satelliet dt waargenomen. Min: 37 tijn verdronken n een boot op de rivier de Luapuia in Belgische Kongo kapseisde Er waren negentig passagiers aan boord. sigaretten minder geproduceerd. Daarentegen maakte de produktie van rooktabak en shag grote spron gen naar boven. De Tabaksdetailhandel, die cijfers over de produktie van rookartikelen publiceert, komt tot de conclusie, dat het rokend publiek probeert zoveel en zo goedkoop mogelijk te kunnen roken. „De tijd dat men niet meer op een dubbeltje keek, is voorbij", aldus dit blad. De voorgestelde verhoging van de om zetbelasting op sigaretten wordt in dit verband door de Tabaksdetailhandel een ernstige zaak genoemd. Gehoopt wordt dan ook dat de minister „van zijn onheil zaam plan" wordt afgebracht de omzet- belasting op sigaretten te verhogen. De rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek in Hilva- renbeek is bezig met het opgra ven van een urnenveld dat ver moedelijk dateert van omstreeks 700 voor Christus. Op de foto ziet men dr. H. RuAie met in zijn hand een scherf van een schaal die vermoedelijk door de Mena- piers gebruikt werd bij het be grafenisritueel. ROTODYNE VOOR HET EERST IN DE LUCHT Een vliegtuig dat wordt omschreven als het eerste lijnboestel dat vertikaal kan starben, heeft gisteren in Engeland zijn eerste vlucht gemaakt. Volgens de bou wers, de Fairey Aviation Company, was de vlucht bevredigend. Het toestel, dat bekend i6 als de Roto- dyne, stijgt vertikaal, door middel van een rotor van bijna 30 meter, die boven de vleugel is gemonteerd en in beweging wordt gebracht door kleine straalmotoren. Twee turbine schroefmotoren nemen de aandrijving van het toestel o het eenmaal in de lucht is. RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot mor genavond: Koudere nacht met plaat selijk mist. Overigens ver anderlijke bewolking met in de kustprovincies enkele buien. Overwegend zwakke wind uit noordelijke rich tingen. Morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur. ZON EN MAAN Vrijdag 8 november: zon op 7.49 uur; onder 17.02 uur. Maan op 17.41 uur, onder Er was eens een vrouwtje in Stavoren Die kon maar geen mannen bekoren. Maar sinds ze schonk TtP Hadden in een wip, Vijf mannen hun harten verloren. iQtvlng 1 ffl. TIP 1 ft. Rood v. BooU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1